PROVIHCIAIE ZEEUWSE COURANT Prof. De Gaay Fortman thans informateur Enschede beëindigde adoptie van Ouwerkerk en Nieuwerkerk Plan Dulles vormt basis voor onderhandelingen met Nasser EEN GEWOW BI' ONTSPORING NABIJ AMSTERDAMS STATION DJAKARTA KOMT NU TERUG OP U.N.C.I.-C0MPR0MIS 199e jaargang - no. 200 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; £r. p. p. 8,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 aug. 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vllsslngen. Walstr. 58-60, i, tel. 2355 Innen n.e g. 516 ol 3D1): Middelburg, Merkt 51, «lel. 3811; Goes, Lange vorststr. 63, tele;. 2115 (b-e-e. 222111 Oostbarg, Nleow.lraat 13. lelef. 20; Terr.eusen. Brouweruilr. 2; zierlkree. N. Bozerdslr. 21. telel. 35. CONFERENTIE IN LONDEN TEN EINDE Nasser zal delegatie ontvangen, maar weigeren zegt men in Cairo De Suez-kanaalconforentie in Londen is gisteren beëindigd. De obstructie van Shepilow en Menon ten spijt werd besloten, dat een commissie-van-vijf naar Cairo zal reizen om te trachten met Nasser te praten op basis van het plan-Dulles internationalisatie dat ter conferentie de steun van achttien landen verwierf. Tijdens de korte laatste zitting werd met algemene stemmen 'n voorstel aangenomen van de Franse min. Pineau om de notulen van de conferentie ter ken nis van de Egyptische regering te brengen, zodat ook het voorstel- Menon officieel zal worden overgebracht. Gezaghebbende kringen in Cairo verklaarden, dat Nasser bereid zal zijn de delegatie die over 't meerderheidsvoorstel komt praten (deze zal onder leiding staan van premier Menzies van Australië en voorts bestaan uit vertegenwoordi gers van de Ver. Staten, Zweden, Perzië en Ethiopië) te ontvangen maar dat hij op de basis van het plan-Dulles niet zal willen onder handelen. De berichten over militaire toe bereidselen zijn in de laatste 24 uur weer veelvuldig geworden. On middellijk na het bekend worden van de uitslag der conferentie sprak Nasser uren met zijn militai re adviseurs. Het eerste gevolg was een mobilisatie van alle Egyp tische reserveofficieren. Alle provinciale bevelhebbers van het Egyptische bevrijdingsleger wer den met spoed naar Cairo ontboden. In Frankrijk werden drie troepen transportschepen in de haven van Marseille in gereedheid gebracht. Premier Mollet had een lang onder houd met zijn minister van oorlog. Het Britse kabinet kwam gisteroch tend in spoedzitting bijeen en besloot een scherpe waarschuwing naar Egypte te sturen niet te proberen de Britse en Franse scheepvaai't door het kanaal te belemmeren. De dienst tijd voor de Britse matrozen en mari niers, die na 1 september zouden af zwaaien werd voor onbepaalde tijd verlengd. Belangrijke Amerikaanse leveringen aan Egypte gaan voorlo pig niet dooi'. Voor Roeslan Abdoelgani bracht de laatste zitting van de confe- Brug over de Grote Belt technische mogelijkheid. Een brug over de Grote Belt, tus sen de Deense eilanden Seeland en Fünen, die met 1600 meter de langste ter wereld zou worden, is een tech nische mogelijkheid. Dit is vastge steld door een commissie, die het vraagstuk acht jaar lang heeft bestu deerd. De kosten van een dergelijke brug zouden ongeveer 700 miljoen gulden belopen. De brug zou twee verdiepingen moe ten krijgen, één met een vierbaansweg voor auto's, de andere voor het trein verkeer, benevens twee paden, voor de wielrijders en de voetgangers. Over de brug zouden 2500 auto's per uur kunnen passeren, oftewel tien maal zoveel als de maximum-capaci teit van het veer dat er momenteel vaart. Sigaren per 1 oktober driekwart cent duurder. Naar het A.N.P. verneemt zullen de prijzen van de meeste sigaren per 1 oktober met cent per stuk worden verhoogd. Door prijsverhogingen en verhoging van productiekosten is deze prijsstijging noodzakelijk geworden. Zonder prijsstijging zou een belang rijk deel der fabrieken thans binnen korte tijd in moeilijkheden geraken. President Eisenhower: „kloof overbruggen". President Eisenhower heeft donder dag voor de afgevaardigden naar de republikeinse conventie te San Fran cisco een- rede uitgesproken waarin hij zijn nominatie tot kandidaat voor de presidentsverkiezingen „nederig, maar vol vertrouwen" aanvaardde. De president gaf drie hoofdeisen als hasis voor duurzame wereldvrede: 1. Wij moeten trachten de kloof die tussen ons en de communistische lan den bestaat, te overbruggen 2. Wij moeten onze nationale kracht handhaven, zowel op moreel als op economisch en militair gebied. 3. Gezamenlijke veiligheidsmaatre gelen moeten een waarborg vormen tegen iedere agressie. jaar H-bommen op Christmas-eiland. Bij de Britse atoomproeven die be gin volgend jaar op het Christmas ei land in de Stille Oceaan gehouden zul len worden, zullen twee tot vier wa terstofbommen tot ontploffing wor den gebracht, aldus een bericht van het Engelse blad „News Clironicle". Men gelooft, dat de Britse water stofbommen een kracht hebben van tien miljoen ton t.n.t. Zij zullen door straal bommenwerpers van het type Vickers Valiant op een hoogte van circa 12 km worden uitgeworpen en op circa drie km hoogte ontploffen, aldus dit bericht. Volgend rentie nog een ontgoocheling. Hij kwam met 'n voorstel op de prop- gen erop rekenend, dat hij van ussische zijde steun zou ontvan gen. Shepilow wees het echter abrupt van de hand. De Egyptische kanaalmaatschappij heeft verklaard, dat zij niet aanspra kelijk gesteld kan worden voor ver traging bij de vaart door het kanaal, wanneer de loodsen ontslag nemen. Reeds 26 zjjn niet van vakantie te ruggekeerd, waaronder één Nederlan der. Men probeert nieuwe loodsen aan te werven. Uit Duitsland wordt vernomen dat de 225 loodsen van het Kielerkanaal in het diepste geheim zouden zijn ge polst of ze geen zin hebben voor de nieuwe Suez-kanaalmaatschapprj te gaan werken. Hun zou een loon van 8000 per maand aangeboden zijn. De Nederlandse afgevaardigde mr. Luns heeft verklaard, dat de uitslag van de conferentie hem was meege vallen. Hij Vond het verheugend, dat een overweldigende meerderheid zich heeft uitgesproken voor internatio nalisatie van het kanaal. Hij hoopte, dat de Egyptische regering op basis van alleszins redelijke besluiten zou willen meewerken tot het bereiken van een regeling. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, die in verband met de spanningen zijn reis naar Zuid-Ame rika heeft afgelast, achtte het voor- stel-Dulles een basis voor onderhan delingen. Hij achtte het gebruiken of dreigen met geweld tegen Egypte in flagrante strijd met het Handvest van de Verenigde Naties. Poging tot bemiddeling van Kath. Volkspartij en Partij van de Arbeid? (Van onze parlementaire redacteur) H.M. de koningin heeft prof. mr. W. F. de Gaay Fortman op paleis Soestdijk ontvangen en hem verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot samenstelling van een kabinet. Prof. mr. De Gaay Fortman, de 45-jarige hoogleraar In het privaatrecht en arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid van de Sociaal Economi sche Baad en kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de konin gin, heeft de opdracht aanvaard. De locomotief van een expresse-trein voor Groningen is donderdagmorgen om half tien uit de rails gelopen. De locomotief drong in de zijkant van een juist langskomende trein. Een der in zittenden werd daarbij zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde even buiten het Amsterdamse Centraal-station. De locomotief boorde een gat van enige meters in de flank van het rij tuig van de trein, die uit Amersfoort kwam. De locomotief zelf werd zwaar beschadigd aan de voorzijde. De ontsporing geschiedde even ten oosten van de plaats waar de werk zaamheden voor de nieuwe IJ-tunnel in uitvoering zijn. Achter de ontspoor de locomotief ontspoorden twee assen van het eerste rijtuig. Als oorzaak wordt voorlopig aan genomen een samenspel van krachten voortkomend uit een niet goede lig- Ook hij heeft zijn vakantie on derbroken om te trachten ons land alsnog een kabinet te bezorgen. Toen H.M. de koningin hem wilde ontbieden om hem de informatieve opdracht te verstrekken, werd hij aldus de woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst „fiet sende aangetroffen in de buurt van Kootwijk". Voor de nieuwe informateur staan alle mogelijkheden open. De opdracht spreekt nu nog slechts van „een ka binet", zonder nadere omschrijving of beperking. Zo ruim heeft prof. De Gaay Fortman zijn opdracht ook op gevat, want volgens het inmiddels, ver strekte communiqué is hij voornemens „zich in de eerstkomende dagen in de breedst denkbare zin op de hoogte te stellen van de politieke verhoudingen, zoals die op het ogenblik liggen." Deze bewoordingen kloppen met de veronderstelling, dat hij een laatste poging zal wagen om toch nog de K.V.P. en de P.v.d.A. bij elkaar te brengen. Hij is uit de A.R.-kring een der weinigen, die op een uitstekende naam in socia listische kringen kan bogen. Zelfs zeer onlangs nog werd hij door een bestuurslid van de P.v.d.A. „voor uitstrevend" genoemd. In de prot.-chr. arbeiderswereld is hij een bekende en geziene figuur, die nauwe betrekkin gen onderhoudt met het C.N.V. In de huidige situatie is hij dan ook wel één der zeer weinigen, die nog enige kans hebben om in een verzoenings poging te slagen. Ook de nieuwe informateur zal zijn Prof. mr. W. F, de Gaay Fortman. intrek nemen in het „torentje". De informateur zal hedenochtend een onderhoud hebben met dr. W. Drees. Daarna zal hij de voorzitters van de Kamerfracties horen. En dan zal voor de nieuwe informateur de vraag zijn of de knoop dient te wogden ont ward dan wel doorgehakt. Met spanning wordt uitgezien naar de voorstellen, waarmede prof. De Gaay Fortman tenslotte zal komen. Eoka verwerpt Brits ultimatum De Eoka-rebellen-organisatïe op Cy prus heeft het Britse ultimatum, dat overgave beoogde, verworpen. In vlugschriften, ondertekend door leider Dighenis, wordt gezegd, dat, wanneer op 28 augustus het ultimatum niet is ingetrokken en onderhandelingen niet zijn begonnen, de Eoka zich opnieuw vrijheid van handelen zal voorbehou den. Op Cyprus is men van mening, dat geen onderhandelingen zullen kunnen beginnen zolang aartsbisschop Makarios verbannen is. Geestelijke bij baden in zee verdronken. Te Bergen aan Zee is donderdag de 30-jarige pater Th. L. van het klooster der Kruisheren te Rotterdam, bij het baden in zee verdronken. De geeste lijke verbleef met een groep jongens op een vakantieboerderij te Bergen- Binnen. ging van het spoor ter plaatse en een mogelijk defect aan de locomotief Geen leden van het personeel der spoorwegen zijn verantwoordelijk. De zwaargewonde is de heer J. B. uit Weesp. Hij werd door de G.G.D. naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. In het aangereden rij tuig liepen drie personen lichte ver wondingen op. Na ter plaatse verbon den te zijn konden zij hun reis voort zetten. De treinenloop ondervond door het ongeval aanzienlijke vertraging. Om half zeven gisterenavond is van een forensentrein bij het binnenko men in station Hilversum een rijtuig door onbekende oorzaak ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. Het reizigersverkeer had geen vertraging. Op bovenstaande fotocombina- tie ziet men de zwaar bescha- digde locomotief; die dooi de Iclap nit de rails werd gezet en H de als 'n sardienenblikje open- gescheurde personenwagon. met de leden van de bergings- ploeg van de N.S. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Koninklijk paar naar Korfoe. Koningin Juliana en prins Bern- hard vertrekken heden naar Kor foe, waar zij enkele dagen de gas ten zullen zijn van koning Paul en koningin Frederika van Grieken land. In het begin van de volgende week zullen zij met hun dochters prinses Beatrix en prinses Irene naar Nederland terugkeren. DE SCHULDENKWESTIE Commissie van Verenigde Naties: ongewenst In een Indonesische regeringsver klaring, die donderdag is uitgegeven, wordt gezegd, dat de interne schul den, die gedurende en na de Tweede Wereldoorlog door Indonesië waren aangegaan, door Nederland moeten worden gedragen daar „niet ontkend kan worden, dat dit schulden zijn aan het Indonesische volk en geheel en ai gebruikt zyn voor het voeren van oorlog tegen de Indonesische repu bliek". Zy waren inbegrepen bij de schulden, die Indonesië ter R.T.C. over heeft genomen. „Maar het com- OFFICIEEL AFSCHEIDSBEZOEK Mari Andriessen werkt aan groot gedenkteken De gemeenteraad van Enschede heeft donderdag de adoptie van de ge meenten Ouwerkerk en Nieuwerkerk beëindigd met een officieel afscheids bezoek, waarby vele en vriendelijke woorden gesproken zijn. Naast de vele hulp, die dankbaar door de beide burgemeesters der geholpen dorpen ge memoreerd werd, zal de bevolking van Enschede het maken bekostigen van enkele houderdtallen uniform uitgevoerde grafstenen, die op de begraaf plaatsen van de rampslachtoffers de tegenwoordige kruisen vervangen zul len. Zowel in Ouwerkerk als in Nieuwerkerk zal de rampbegraafplaats door een haag gescheiden worden van het overige deel van het dorpskerk hof, maar in het midden daarvan komt een groot gedenkteken van Mari Andriessen, dat zowel de gedachtenis aan de doden als aan de hulp van Enschede bewaren zal. Met een speciale bus waren de Twentenaren des morgens vroeg uit Enschede onder leiding van burge meester M. van Veen, vertrokken en zonder veel oponthoud arriveerde het gezelschap tegen half een bij het ge reformeerde jeugdgebouw m Nieu werkerk, waar de raadsleden van Ou werkerk en Nieuwerkerk door de bur gemeesters, die de gasten reeds bij Zijpe begroet hadden, werden voorge steld. Na een kort welkomstwoord werd een Schouwse koffietafel aan geboden. Burgemeester A. A. van Eeten uit Nieuwerkerk gaf een uit gebreid overzicht van de hulp van Enschede en betuigde, mede namens de raad van Ouwerkerk, zijn dank voor de spoedige en doelmatige hulp. Spreker bracht de laatste februarida gen van 1953 in herinnering, toen 't eerste contact met Enschede srelegd werd. „Wij kunnen nu in augustus 1956 nog geen herstelde gemeenten laten zien, wy zijn nog midden in de op bouw, die eerst in 1957 zyn beslag krijgt", zo zei burgemeester Van Eeten, die voorts wees op de open bare gebouwen in zijn eigen gemeen te, die nog opgetrokken moeten wor den: de kerk het verenigingsgebouw, een rioolzuivéringsinstallatie en drie scholen. Spreker uitte zijn erkente lijkheid jegens Enschede, dat toen de polder nog onder water stond en de dorpen ontvolkt waren, technische hulp bood. Verder was er nog de hulp door textielgaven en vooral ook de kerstpakketten-, die als hulp van mens tot mens onvergetelijk blijven en waarvan elk huisinterieur in Nieu werkerk nog getuigenis geeft. Ook de uitzending van de schoolkinderen en de inrichting van een noodsecretarie bleek juiste en snelle hulp te zijn. Burgemeester Van Eeten sprak ten slotte de wens uit, dat burgemeester Van Veen uit Enschede nog voor het einde van zijn ambtsperiode, vermoe delijk eind 1957, Nieuwerkerk en Ou werkerk als geheel herbouwde ge meenten met zijn raad kan komen be zoeken. De eerste burger van Enschede gaf de verzekering, dat de bevolking van zijn stad graag gedaan had wat de beide Duivelandse dorpen vroegen en uit respect voor wat in het geadop teerde rampgebied gedaan was, had men de tocht uit Twente onderno men. Burgemeester Van Veen deelde mede, dat het ontwerp voor het ge denkteken op de begraafplaats ge- De beeldhouwer is bezig aan de uitvoering, deze beide grote gedenktekei Mari Andriessen Behalve ens op de rampkerkhoven, zal op elk graf af zonderlijk ter vervanging van de tot dusver gebruikte kruisen' een uniform gehouden gedenksteen met naam en geboortedatum geschonken worden. De genodigden maakten vervol gens een wandeling door het dorp, na dat eerst een bezoek aan het kerkhof zelf werd gebracht, waar burgemees ter Van Veen een krans legde. Nadat het gemeentehuis, de UNA- woningen en het Rode Kruis-gebouw waren bezichtigd reed men per auto naar Ouwerkerk. waar burgemeester J. Romeijn op de caissons een uiteen zetting gaf van de doorbraak en het herstel der dijken. Vervolgens legde burgemeester Van Veen hier ook een krans op het rampkerkhof, waarna de heer Romeijn de gasten dank zegde voor deze eerbewijzen. Over de ring van het dorp met de nieuwe school werd verder gewandeld en in de in aanbouw zijnde ned. herv. kerk gaf de plaatselijke predikant, ds. J. Fran ke. een uiteenzetting van de bouw de zer kerk. Tenslotte werd een thee aangeboden, waarna het afscheid volgde en de bus, nagewuifd door vele Ouwerkerkers in de richting Zijpe vertrok. promis, dat werd aanvaard op voor stel van de schuldencommissie vorm de slechts een uitweg in de impasse, waarin de conferentie was geraakt en veranderde in beginsel niets aan het standpunt van Indonesië ten aanzien van de schuldenkwestie", aldus de verklaring van de Indonesische rege ring. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag verklaard, dat Indonesië het niet langer erkennen van zijn schulden aan Nederland als een „zuiver binnenlandse Indonesische aangelegenheid" beschouwt. In een commentaar op berichten uit Den Haag, dat Nederland van plan is de kwestie van de schulden aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor te leggen, zei hij slechts, dat ieder land het recht heeft te trachten een kwestie op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. De Indonesische minister van voorlichting Soedibjo heeft vrijdag medegedeeld, dat Indonesië zich zal verzetten tegen het wederom doen functioneren van de commis sie der Verenigde Naties voor In donesië (de Unci). President Sockarno van Indonesië heeft de leiders van vijf politieke par tijen donderdag gezegd: „De crisis in ons land is niet zo ernstig als zij be schreven is. Ik vertrek op 26 augus tus naar Moskou, zoals het plan was". Het weer in Europa. De weerrapporten uur luidden: Stockholm: licht bewolkt Oslo: licht bewolkt Kopenhagen: licht bewolkt Aberdeen: geheel bewolkt Londen: regen Amsterdam: onbewolkt Luxemburg: onbewolkt Parijs: zwaar bewolkt Bordeaux: zwaar bewolkt Grenoble: zwaar bewolkt Nice: onbewolkt Berlijn: zwaar bewolkt Frankfort: geheel bewolkt München: regen Zürich: geheel bewolkt Genève: zwaar bewolkt Locarno; onbewolkt Wenen: zwaar bewolkt Innsbruck: regenbui Rome: half bewolkt Ajaccio: half bewolkt gisteravond 7 17 gr. 19 gr. 17 gr. 13 gr. 18 gr. 17 gr. 16 gr. 20 gr. 20 gr. 17 gr. 27 gr. 19 gr. 14 gr. 15 gr. 15 gr. 17 gr. 24 gr. 18 gr. 19 gr. 25 gr. 24 gr. DE BILI VERWACHT... Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Tamelijk koud. ZON EN MAAN 25 augustus Zon op 5.42 onder 19.45 Maan op 20.41 onder 10.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1