Als er op 18 september nog geen kabinet is: troonrede leeg stuk Mijnsteen uit Limburg in het Veeregat Tekort aan verpleegsters ook in psychiatrische inrichtingen KONINGIN EN PRINS VLIEGEN WELLICHT OOK NAAR KORFOE 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1950 OVER VIER WEKEN OPENING STAT EN-GENER A AL De Koningin kan een minister de Kamers laten openen Overal hebben we hetzelfde ge hoord. De patiënten komen niet te kort, maar het wordt zo héél moeilijk om wal; méér te doen, dan strikt nood zakelijk is. Toch neemt, het animo voor het beroep van verpleegster toe in vergelijking met de vooroorlogse jaren. Maar het aanbod kan geen ge lijke tred houden met de nog sterker gestegen behoefte. En gelukkig valt er ook een grotere belangstelling te constateren voor hét behalen van het B-diploma, het diploma krankzinni genverpleging, om nog maar even de oude term te gebruiken. Het is een sprookje, dat dit makke lijker te behalen is, dat het A-dlplo- ma. Het B-diploma is moeilijk 1 Het is zelfs moeilijker, dan het A-diploma, menen -sommigen. Voor A zakt vrijwel nooit iemand, voor B zakken ze herhaaldelijk Er wordt ook wel eens gezegd: „..als ze te dom zijn voor A, dan probe ren ze het via BDat is zeer beslist een misvatting. Voor A is mulo nodig, voor B niet. Maar dat betekent niet, dat de „dommen" B proberen, het is veeleer een kwestie van weistandsgrens. En gelukkig komt het ook veel meer voor, dat meisjes met A zich gaan bekwamen voor B. Het begrip dringt algemeen door, dat B „er bij hoort". Een knelpunt i3 dan weer, dat de overgang van A naar B, van ziekenhuis naar psychiatrische in richting, financieel nog niet bijzon der aantrekkelijk is. haald. Als er een soms twee schuit vol is wordt deze lading weg gesleept door de sluizen bij Veere naar buiten. De vervoerders zorgen er voor, dat steeds één of meer ge vulde schuiten gereed liggen. Het lossen hangt van het tij af en daarom is het af en toe nodig orn 's nachts te varen. De bestemming van de mijnsteen is gelegen voor de dijk tussen Vee- re en Vrouwenpolder. Vanaf de schuiten wordt de steen in het wa ter gestort. Ter plaatse, waar na de watersnood het grote djjkgat werd gesloten, heerst een grote be drijvigheid. De aanleg van deze werkhaven is een omvangrijk pro ject, dat een jaar tijd vergt. De dijk maakt hier juist een bocht naar binnen, waarin nu de haven wordt gevormd. Een baggermolen is bezig de toegangsgeul en de kom van de toekomstige haven uit te diepen. Een zandzuiger zorgt voor de aanleg van de perskaden, waaruit een havendam ter lengte van 459 m ontstaan zal. De perskade komt tot stand met behulp van de mijnsteen. De steen wordt in dammetjes gestort, die het opgespoten zand tegenhouden. De kade zal later worden bekleed met kiel en betonsteen. Wat dit laatste betreft wordt er ook geëxperimen teerd. Men past hier namelijk twee glooiingssystemen toe. "de „Pit" blok ken 1 en de diaboolvormigeblokken. De aanleg .van .^eze perskade is ih volle gang. Eén soort „aanlobpdrjk- je" vanaf de wal is reeds opgespoten ter lengte van 100 m en ter breedte van 80 m. Voor deze haven, die een diepte krijgt van 5 m N.A.P. zal aan de land zijde een breed plateau worden opge spoten, waar de materialen kunnen worden gelost en geladen. Aan beide zijden van dit plateau komt een toe gangsweg, die aansluiting geeft op de weg van Veere naar Vrouwenpol der over de kruin van de dijk. Boven dien zal aan de oostzijde van de ha ven een leidam worden gelegd, aan sluitend op een bestaand dijkhoofd. Een derde werkzaamheid is hier het leggen van zinkstukken ter bescher ming van de toekomstige havenbo den. Hierbij wordt geen gebruik ge maakt van mijnsteen, maar van ande. re steensoorten als bazalt, dat even eens in grote hoeveelheden wordt aangevoerd. Nederlandse predikanten naar vluchtelingenkampen. Twee predikanten der Nederlandse Hervormde kerk, namelijk ds. J. Th. Haveman te Muntendam en ds. B. J. Meijer te Anna Paulowna, zijn door de „Evangelische Kirche in Deutsch- land" aangezocht naar west-Berlrjn te komen om in dienst van de „Evange lische Kirche" zich te belasten met de geestelijke verzorging van de vele duizenden vluchtelingen, die in de tientallen kampen van west-Berlijn verblijven. Beide predikanten hebben de uitnodiging aanvaard. Een BOEK over JAZZMUZIEK De Duitse jazz-deskundige Joachim Ernst Berend! stelde een boek samen over deze muziek, dat voornamelijk uit foto's van wereldberoemde jazz-, musici bestaat, voorzien van een kor te tekst. Hij1 ging er van uit, dat de jazz niet alleen auditief werkt, maar ook visueel, hetgeen tot uiting komt o.a. door houding en gelaatsexpressie van de instrumentalisten Rolf ten Kate heeft thans van dit boek een Ne derlandse versie samengesteld, waar bij hij de tekst van Berendt letterlijk vertaalde en het geheel tenslotte van een kort naschrift voorzag. In dit na schrift gaat ook hij even in op het visuele element van de jazz-muziek: „Dikwijls maken de camera's van gro te fotografen iets zichtbaar van wat er achter de muziek, achter de noten leeft. Dat is een ondefinieerbaar „iets", het spreekt soms zelfs nauwelijks uit de gezichten of handen van de mu sici. Het is door geen enkele journa list of litterator ooit onder woorden gebracht. Maar het kan plotseling tot de /besehouwer spreken dank zij de visie van een gevoelig camera-kumste- naar". Deze Nederlandse bewerking van dit originele boek werd door de uitge verij W. van Hoeve voortreffelijk uit gegeven. Aan het slot is een opgave opgenomen van langspeelplaten, waar op de grootste jazz-musici ter wereld zijn te horen. Op deze wijze werkt dit visuele pleidooi voor de jazzmuziek toch ook nog auditief.... (Van onze parlementaire redacteur) Nog ruim drie weken en we hebben de achttiende september. We zouden zo nog wel meer rekensommetjes kunnen maken, doch ze zijn, althans staatsrechtelijk, niet zo belangrijk. De achttiende september Is namelijk de derde dinsdag in deze maand en dan wordt de nieuwe gewone zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal geopend. Dat schrijft artikel 110 van de Grondwet voor. De openingsplechtigheid geschiedt in een verenigde ver gadering van de beide Kamers door de Koningin of men kan dit lezen in artikel 113 van de Grondwet door een commissie van harentwege. Op de achttiende september, op Prinsjesdag, zal de Koningin, vergezeld van prins Bernhard en dit jaar vermoedelijk door haar oudste dochter prinses Beatrix, dus weer in de gouden koets naar de Ridderzaal in Den Haag ryden om er de Troonrede, die steeds eindigt met de zin „Met de bede, dat God u bij uw arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend" uit te spreken. van de troon af en dan kan dus ook niet van een „troon"-rede gesproken worden. Nogmaals: niets wijst erop, dat de bewindsman van Binnenlandse Za ken de gewone zitting zal openen, als onverhoopt de vorming van een nieuw kabinet op 18 september nog niet gelukt mocht zijn. Voor zover we kunnen nagaan, heeft onder Ko ning Willem IH één maal een minis ter de zitting van de Staten-Generaal geopend. Dat was toen nodig, omdat de koning ziek was. Koningin Wil helm ina heeft zich nooit laten ver- Het begint er od te gelyken, dat we ditmaal een heel vreemde Troonrede te horen krijgen. Na negen weken vergeefs pogen Nederland weer een definitief kabinet te bezorgen, bijten vooraanstaande politici nog altijd hun tanden op de formatie stuk Het is uiteraard mogelijk, dat we ons vóór de derde dinsdag in septem ber in het bezat van een nieuw kabi net kunnen verheugen. In dat geval loopt alles weer op rolletjes. Dan zal de Koningin in de Ridderzaal kers verse ministers onder haar gehoor hebben. En dan kan zij het Neder landse volk over de hoofden van deze ministers en de Kamerleden heen omstandig vertellen, welke grootse plannen het kabinet op zijn program heeft staan. Maar als het op 18 september nog niet gelukt is een nieuw kabinet te formeren? Wat dan? De achter ons liggende weken hebben wel pijnlijk geleerd, dat het helemaal niet zo gek Is deze veronderstélling te wagen. Als er op 18 september nog geen nieuw kabinet Is, gr. it de opening van de gewone, zitting van de beide Ka mers der Staten-Generaal normaal door. De grondwet verlangt dat nu eenmaal. Doch dan zullen de minis ters nog demissionair zijn, dat wil zeggen: zjj zullen hun ontslagaanvra ge ingediend hebben en zich nog al leen belasten met de afdoening van de lopende zaken. Deze ministers, die in afwachting van hun definitieve opvolgers geen initiatieven meer kunnen ontplooien, stellen gezamenlijk de Troonrede op. In tegenstelling tot andere jaren kan de Troonrede dus geen program in houden. Zij kan geen opsomming zijn van wat men in het komende parle mentaire jaar allemaal denkt te doen. Zo'n Troonrede wordt dus een leeg ding. Er zullen de gewone frazen in voorkomen over de buitenlandse be trekkingen en zij zal een aantal alge meenheden bevatten, maar overigens is het een stuk, dat niets om het lijf heeft. Andere weg Voor de Koningin is het uiteraard niet zo prettig om met veel vertoon op deze wijze een troonrede te houden. We zouden ons kunnen voorstellen we zeggen er echter uitdrukkelijk bij dat we daarvoor geen enkele positie ve aanwijzing' hebben dat de Ko ningin onder deze omstandigheden gebruik maakt van hét alternatief, dat de Grondwet haar biedt en dat zij de gewone zitting laat openen door een commissie van harentwege. Indertijd is de vraag aan de orde geweest, of een zodanige commis sie meer personen moet tellen of dat zq ook uit één persoon kan bestaan. Beslist ia, dat één per soon voldoende is. Die ene is dan de minister van Binnenlandse Za ken. De sluiting van de gewone zitting, die volgens de Grondwet op dezelfde wij ze moet geschieden als de opening is volledig een taak van de minister van Binnenlandse Zaken geworden. De Koningin treedt hier nimmer zelf op, doch laat zich door deze bewindsman vertegenwoordigen. Zou op 18 september dë minister van Binnenlandse Zaken de gewone zitting openen, dan gebeurt dit niet Een kijkje op de werkzaamheden aan de nieuwe rondweg op Tliolen in de omgeving van Sint-Maartensdijk. Het grote verkeer zal in de toekomst bui- ten deze plaats om geleid kunnen worden. (Foto P.Z.C.J vangen. Regeringsverklaring Pas als er een nieuw kabinet op treedt. zal wel door de dan in func tie zijnde minister-president aan de voorzitter van de Tweede Ka- Indien kabinetsformatie aanwezigheid niet vereist. Het Griekse nieuwsbureau heeft, volgens berichten van Reuter en A.F. P. uit Athene, bekendgemaakt, dat koningin Juliana en prins Bernhard vrydag naar Korfoe zullen vliegen om daar nog enkele dagen deel te ne men aan de samenkomst van vorste lijke personen. Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland hebben hen daartoe uitgenodigd. Een bevestiging van dit bericht kan te bevoegder plaatse niet worden ge geven. Wel wordt verklaard, dat ko ningin en prins zeer gaarne de tocht Bruegelfeesten te Wingene op 9 september Het dorp Wingene bij Brugge viert op 9 september wederom zijn Bruegel feesten. Het programma van deze feesten bestaat uit een stoet met fi guren en taferelen van Bruegels schilderyen, een grote maaltijd in de openluct en een fakkeloptocht. Ver leden jaar hebben 40.000 toeschou wers de feesten in Wingene meege maakt. De stoet telt 45 groepen en wagens. Zij verbeelden spreekwoorden, kin derspelen en schilderijen als de Boe renbruiloft. Muziekkorpsen, ruiters en vendelzwaaiers wisselen deze groepen af. Een grote groep „Bruegelvierders" brengt de varkenskoppen, duizend meter worst, bierrijstepap en panne koeken aan voor de feestmaaltijd, waaraan duizend personen zullen aan zitten. Bedrijfschap tegen plicht eieren te stempelen. In zijn woensdag te Utrecht gehou den vergadering heeft het bestuur van het bedrijfschap voor de groot handel in eieren met negen tegen vier stemmen besloten, zich aan te sluiten bij het besluit van het bedrijfschap- oude stijl. Dit besluit behelst een ad vies te doen uitgaan aan de minister van landbouw, de stempeling van ver se eieren niet meer verplichtend te stellen. mer gevraagd worden hem in de gelegenheid te stellen in de Ka mer een regeringsverklaring af te leggen. Daarin wordt het program voor de komende vier jaar en in het bijzonder voor het parlemen taire jaar 1956-1957 ontvouwd. Zijn rede treedt dus min of meer in de plaats van de Troonrede. De Rijksbegroting, voor 1957 is uiter aard geheel opgesteld door het oude kabinet. Met die opstelling wordt trouwens al vroeg in het jaar begonnen. Als het nieuwe kar binet kostbare plannen op zijn pro gram heeft staan, zal het met supplet'oire begrotingen moeten komen. Ontwerp nieuwe boormachine voor oliewinning gestolen Uit het laboratorium van de onder neming „Neyroic" te Grenoble zijn papieren verdwenen met het ontwerp van een nieuwe boormachine vóór de oliewinning, waarvan gezegd wordt dat zij een technische omvvénteling op dit gebied zou betekenen. Er is een politioneel onderzoek ingesteld. Het ontwerp was gekenmerkt „T. F. 55". De stukken schijnen verdwenen te zijn tijdens de vakantie van drie weken van het personeel, die thans geëindigd is, en wel op 8 of 9 augus- tus. Het nieuwe ontwerp is gebaseerd op een Russische vinding, die in sep tember 1924 in de Sowjet-Unie is in geschreven. In een brokkelig „decor", dat M wordt gevormd door een dam van mijnsteen, is hier de aan- leg aan de gang van de pers- kaden voor de wqrkhaven in ji het Veeregat. Op de achter- H grond (rechts) spuit het met zand vermengde water uit de buizenop de. voorgrond werpt H men een dijkje op om het toe- Vloeiende zand tegen te honden (Foto P.Z.C.) g Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Toon de Soep en Arnhemse Nol kregen ieder 2 jaar. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft woensdagmorgen de 44-jarige fabrieksarbeider A. J. H. alias „Toon de Soep" uit Oss, de 63-jarige koop man A. J. R. alias „Arnhemse Nol" uit Utrecht en de 33-jarige kapper T. G. van H. uit Rotterdam veroordeeld ieder tot een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest. De drie mannen waren per auto op misdaad uitgeweest. Zij hadden zich o.m. schuldig gemaakt aan diefstal, heling en poging tot inbraak. met het koninklijk jacht „Achilleus" in de Griekse wateren zouden hebben medegemaakt, indien de ambtsbezig- heden van de koningin dit zouden hebben Veroorloofd. Toen zij van de I reis moesten afzien hadden zij zich -voorgesteld zo mogelijk de oudste twee prinsessen, die thans de tocht meemaken, aan het einde van haar vakantie op Korfoe te halen. Aangenomen kan dus worden, dat het Koninklijk paar aan dit voorne men gevolg zal geven, wanneer de aanwezigheid van de koningin in ons land met het oog op de kabinetsfor-. matie niet vereist zou zijn. Barbara Hutton koopt een Iers eiland De erfgename van de Woolworth- ïnillioenen, Barbara Hutton, heeft een eiland in een meer in het westen Van Ierland gekocht. Het zes hectares metende Inishanboe (eiland van de koe) is het schilderachtigste en be kendste van de 365 eilanden in het Gorrlb-meer. Barbara is van plan elk jaar een' paar maanden te wonen in ;een "schipvoffnig huis op net bosrijke eiland. (Slot van pag. 1) en thans kan op het overslagter- rein reeds volop worden gewerkt! De N.S. zorgden voor het spoor, de loswal was er reeds en woensdag morgen reden de eerste wagons 't lyntje op. Het overslagterrein is echter nog niet gereed. Het spoortraject van af het eind van de Kanaalweg tot aan de silo gelegen moet nog worden bestraat. Daarmee zal op korte termijn worden begonnen evenals met de egalisatie van net bij de overslagplaats behorende opslag terrein. Ondertussen is het echter reeds zeer bedrijvig op dit deel van het industrieterrein. Elke dag om streeks half negen arriveert op het emplacement Middelburg 'n trein met 160 ton mijnsteen. Zo spoedig mogelijk worden deze wagons naar het raccordement gerangeerd, waar na het lossen begint. Vijf dagen per week komt er zo'n trein en de man nen van de fa. Kesteloo uit Middel burg, die de overslag heeft aangeno men, moeten hard werken om de aan voer bij te houden. Laden en lossen Voor het vervoer zorgt de fa. Van der Vlies uit Sliedrecht met een klei ne vloot van sleepschepen, zolder schuiten en bakken. Het laden van 'n schuit gaat vlug in zijn werk. De transporteur en de wagon blijven op hun plaats, de schuiten wórden ver- Amsterdamse premielening van 20 miljoen gulden. In een speciaal uitgeschreven ver gadering heeft de gemeenteraad van Amsterdam woensdagmiddag beslo ten een premielening ten bedrag van 20.000.00C gulden aan te gaan, met een rente van 2% procent en een loop tijd van 40 jaar. De lening is verdeeld in 20.000 op volgend genummerde seriën, ieder froot tien obligaties van nominaal 100.—. Vanaf 1957 tot en met 1996 zal de geldlening jaarlijks op 15 september worden afgelost. Er zijn premies van 250.000, 100.000, 50.000 en 25.000 gul den. Toenemende animo voor B-diploma (Van een speciale verslaggever) „Er dreigt verwaarlozingheeft de Groningse hoogleraar prof. Kraus gezegd, in de rede die hij enige dagen voor zijn plotselinge dood hield te Amsterdam. En hiermee heeft hy vooral ook gedoeld op het schreeuwend tekort aan personeel in onze psychiatrische inrichtingen. Dat is niet nieuw: het is een probleem, dat overal tegenwoordig het knelpunt vormt. Voor de psychiatrische inrichtingen is het echter een zeer klemmend probleem, want de moderne therapieën eisen méér personeel, dan vroeger het geval was. Vroeger stopten ze de patiënten maar in bed. Een zaal met bedden vraagt heel wat minder toezicht dan een zaal lopende en werkende patiënten. „Je kunt weinig zeggen van het personeelstekort", vertelt de directeur-geneesheer van een middelgrote psychiatrische inrichting bij Den Haag. „Het fluctu eert, maar hier hebben we toch wel een chronisch tekort van onge veer 20 procent. Dat wreekt zich in alles, wat extra iswandelen met oudere patiënten bijvoorbeeld. Het drukt ook op de „standing" van de verpleging". En die salariskwestie is natuurlijk één van de achtergronden van het ge hele verpleegstersprobleem. „Het uit gangspunt van het verpleegstersbe- roep was altijd, dat het attracties heeft, welke niet op materieel terrein liggen", zegt de hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op Krankzinnigen en de Krankzinnigengestichten. „Dat is niet goed meer te verdedigen. De salariskwestie is weliswaar niet pri mair, dat is wel gebleken, maar het is één van de factoren, die het ver- pleegstersberoep minder populair ma ken. Verder zou je ook alle huishoude lijk werk door verpleegsters moeten afschafien. Er moet een andere hou ding komen tegenover de meisjes. En ie zou eigenlijk alle mogelijke inge- wortelde gebruiken moeten weten te doorbreken." Dat is een kwestie van tijd Maar die tijd dringt: vroeger was één verpleegster op vier geesteszieke verpleegden normaal. Bij de moderne therapeutische opvattingen zou dat in sommige gevallen één op één moeten zijn. De werkelijkheid is één op zes- Voorlichting en daarbij dan toch weer een appèl op de „roeping" maar daar naast werkelijkheidsbesef kunnen dit probleem misschien oplossen, De houding van de maatschappij ten opzichte van de geesteszieke wijzigt zich. Maar diezelfde gezonde maat schappij moet beseffen, dat dit ver heugend proces alleen dan kan voort gaan, wanneer zij zelf de krachten opbrengt, die deze veranderde hou ding stimuleren. Verpleegsters dus! Die voorlichting moet niet alleen zijn een „werven" van verpleegsters, zij inuet zijn een bijbrengen van be grip in steeds grotere kring voor de geesteszieke en diens nood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8