Loonbeleid zónder strafsancties, mèt spelregels voert uit chaos mmuRD Tegen exportheffing ten bate van de aardappel exporteurs THUNDERJET IN IJSELMEER; VALSCHERM REDDE VLIEGER DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 SECRETARIS CHR. MIDDENSTANDSBOND: Ondernemerschap wordt corrupt bedrijf door zwarte lonen „Het heet, dat de lonen nog worden vastgesteld en beheerst door de regering, maar in wezen hebben wij een stelsel van loonvorming, dat geheel vry zich zonder controle of rem voltrekt. Ja, zelfs van vrije loonvorming kunnen we niet spreken, er is eerder sprake van een anar chistische of chaotische situatie met betrekking tot de lonen". Dit zei de secretaris van de Christelijke Middenstandsbond, mr. G. van Mui den, in een toespraak die hij woensdagavond voor de N.C.R.V.-micro- foon hield over „Witte lonen bij volledige werkgelegenheid". In deze rede, die een vervolg was op hetgeen hy veertien dagen geleden voor de microfoon over, „zwarte Ionen" heeft gezegd, pleitte mr. Van Mui- etok achter de deur een loonstop mét strafsancties, ook voor de werk- den voor een loonbeleid mét spelregels zónder strafsancties met als Bemer. Geen patroon durft zich meer jun de zwarte lonen te onttrekken en de looncontroledienst van socia le zaken, die betalers van onwetti ge lonen moet opsporen, houdt zich nog slechts bezig met het verzame len van feitenmateriaal, zo vertel de hij verder onder meer. Dit bete kent volgens hem niet dat er voor de Christelijke patroons op het ogenblik geen gewetensconflict zou zyn. Stiekum gedoe Het openlyk, gedwongen door de feitelijke situatie, handelen in strijd met de wet en het manipuleren met de boekhouding maakt, dat het onderne merschap een corrupt bedrijf dreigt te •porden, waarbij een helder normbe sef in de poel van stiekum gedoe, angst en de strijd voor 't economisch bestaan dreigt te verdwijnen. De vragers van onwettige lonen ïfjn niet strafbaar en de gemiddelde werknemer grijpt, wat hij nog net krijgen kan. Stabiele prijzen en steeds stijgende lonen zonder enige rem, vreten aan de liquiditeit en het weerstandsvermo- gen van de kleine ondernemer, ja tas- m zijn ondernemersloon, waar hij recht op heeft krachtens zijn sociale functie, aan. Behalve individuele zwarte lonen krijgen we thans ook al de tendenzen te zien van collectieve zwarte loonre- fjelingen: een tendenz tot onwettige oonvorming met nog ernstiger aspec ten Beleid mislukt De prijsstabilisatiepolitiek van mi nister Zijlstra is geslaagd, de geleide loonpolitiek van minister Suurhoff is mislukt. Tot deze onprettige conclu- Stassen-Nixon: vrede getekend President Eisenhower heeft mee gedeeld, dat Harold E. Stassen zijn pogingen, een andere kandidaat voor het vice-presïdentschap naar voren te schuiven in plaats van Richard M. Nixon, heeft opgege ven. Naar Eisenhower meedeelde, zal Stassen zelfs een redevoering ter ondersteuning van Nixons be noeming als republikeins kandi daat voor het vice-presidentschap houden. Eisenhower, die dinsdagavond op de republikeinse conventie in San Fran cisco was aangekomen, deed deze me dedeling in een plotseling bijeenge roepen persconferentie. Stassen, aldus de president, is er thans van overtuigd dat. de grote mas sa der gedelegeerden Nixon als kan didaat wensen en de beste dienst, die hij de partij kan bewijzen, het steu nen van Nixon is. Stassen is geen gedelege'erde ter conventie der republikeinen, en hij zal toestemming moeten vragen, er ten gunste van Nixon te mogen spre ken. Men is er zeker van dat die toe stemming hem verleend wordt. Het program van de partij werd dinsdagmiddag op de conventie met algemene stemmen aangenomen. 'Een wedstrijd tussen Fortuna '54 (Geleen) en een elftal van de Schwabi- sche Kreis te Gundflingen (bij MUnchen) ls door de Limburgers gewonnen met 4— 2. De doelpunten werden gescoord door Appel, Angenent. Munsters en Huis. sie kwam mr. Van Muiden. Onprettig omdat z.i. het kwaad bij bestrijding in een vroeger stadium beter gekeerd had kunnen worden. Het handhaven van de gelelde loon politiek en het tegelyk toelaten van zwarte lonen Is naar sprekers mening een beleid geweest, dat het gezag van de regering moreel ernstig aantast ©n veroordeling verdient. Het voeren van een loonpolitiek als pendant van de prijspolitiek is volgens spreker noodzakelijk. Een prijsstop en een loonstop, als uiterste middelen van de regering, als hét bedrijfsleven handelt in strijd met het algemeen belang, zijn in wezen maatregelen van de zelfde aard. Maar als er een stop wordt afgekondigd, dan moeten de vragers van onwettige prijzen het zij voor goederen of diensten, het zij voor arbeid, strafbaar zijn. Thans is de vrager van onwettige lonen de gever, doch niet de vra ger. Spreker was van mening, dat niet de overheid de lonen behoort vast te stellen, zoals in de geleide loonpolitiek doch het georganiseerde bedrijfsleven. Alleen indien het algemeen belang zulks eist zal de regering moeten han delen. En dan desnoods door het af kondigen van een loonstop voor een .bepaalde bedrijfstak. Door het college van rijksbemiddelaars dan zijn goed keuring te laten onthouden aan een loonregeling of feitelijke loonsituatie in de individuele ondernemingen, is de stok achter de deur voortdurend aanwezig. Maar het college blijve pas sief en regele niet en grijpe niet in. Er dient te komen een loonbeleid mét spelregels zónder strafsancties, Dan zal een eventuele loonstop, met al het daaraan voorafgegane overleg mét strafsancties ook voor de werk nemer het rechtsgevoel bevredigen. Hij, die zich bewust daaraan niet stoort, is strafwaardig. Welke straf fen er gegeven moeten worden zal na der moeten worden bezien. Het. buitengewoon besluit arbeids verhoudingen zal dus moeten worden gewijzigd en het begrip zwarte lonen zal verdwijnen. Lonen gevraagd in strijd met de loonstop zyn dus nog onwettig en vragen om een strenge houding van de overheid. Geredde Amerikaan werd aanvankelijk opgesloten. Een straaljager van de Amerikaan se luchtmacht van het type Thunder- jet is woensdagmorgen om half zeven in het IJsselmeer gestort. De vlieger wist zich door middel van zijn val scherm in veiligheid te brengen. Hij werd door schipper J. W. de Vries nit Laaxum, die met zijn boot tussen Urk en Lemmer voer uit zijn opge blazen rubbervlot opgepikt en aan land gebracht. De vlieger was nage noeg ongedeerd maar had een ernstige shock opgelopen. flllllllllllll!lllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll|l Reusachtig H Van 1 tot 3 september zal er M H in de Westduitse stad Kassei een bijeenkomst worden geüiou- ft den van reuzen. Uit Oostenrijk, Zwitserland, België en Neder- 1 land zullen delegaties van „reu- zen" naar Kassei reizen om daar belangrijke „reuzenpro- blemen" te bespreken. De reu- zen van deze tijd hebben zich nl. niet voor de grap georgani- ff seerd, maar zijn hiertoe over- gegaan om hun medemensen n duidelijk te maken, dat zij geen te hoge prijzen voor hun kle- s ding en schoeisel willen beta- ff len. Bovendien wensen zij ver- laging van belasting voor de g vervaardiging van buitenmodel ff kleding en schoeisel. In de statuten van deze „Club van lange mensen", die meer dan 800 leden telt. wordt als jf toelatingseis voor dames de e| H lengte van 1.80 meter en voor heren de lengte van 1.90 meter e= ff gesteld. Tot de grootste reuzen, die men in Kassei verwacht, H behoren de Nederlanders A. J. Kramer uit Amsterdam (2.42 - meter) en R. Pijnhout uit Rot- fj terdam (2.35 meter). WAT ZE ZEGGEN. Oscarprijswin naar William Holden: „Ik zal waar schijnlijk nooit trouw,en, want ik zoek ideale vrouw. Maar altiid, wanneer haar gevonden heb, zoekt zij uitge rekend de ideale man". Horace Did- ge, Amerikaans autofabrikant: „Mijn financiële succes is alleen aan mijn vrouw te danken. Ik wilde namelijk alleen maar onderzoeken, hoe hoog ©en inkomen moet zijn waarmee een vrouw geen raad weet. ADVIES. In Trenton (V.S.) gaf de Medische Maatschappij van New-Jer sey de amateur-tuinlieden van mid delbare leeftijd het advies om het gemakkelijk op te vatten: „Het doel is het maken van bloembedden niet van graven; het resultaat moet zijn een zomer van bloemengenot, niet een eeuwige rust". Een overzicht van de nieuwe over slagplaats op het Middelburgse in dustrieterrein, waar de mijnsteen voor de werlchaven bij V eer e vamiit de wagons (rechts) in schuiten ge lost wordt. In het midden de trans porteur met behulp waarvan dit werk geschiedt. In de toekomst zullen hier grote hoeveelheden materiaal be stemd voor de deltawerken worden overgeslagen. (Foto P.Z.C.) Hij werd in de buurt van Warns aan land gezet en is aanvankelijk door de rijkspolitie in verzekerde bewaring gesteld, omdat hij zich niet kon legitimeren. Op de vlieg basis Leeuwarden werd hij medisch onderzocht. Later op de dag werd hij naar het Amerikaanse kamp in Soesterberg overgebracht. Toen het bericht kwam. dat er een straaljager was neergestort in het IJsselmeer werden de gebruikelijke maatregelen getroffen. De marine- luchtvaartdienst liet van. vliegveld Valkenburg een Neptune opstijgen om aan het opsporingswerk deel te ne mén. Schipper De Vries was echter het snelst bij de verongelukte vlieger. De piloot behoort tot Amerikaanse luchtstrijdkrachten, die hun basis heb ben in Sculthorpe aan de Engelse oostkust. In 87 dagen staken drie man- nen op een uit stammen ge- bouwd vlot vanuit Canada de Atlantische Oceaan over. Be laatste dertig dagen moesten zij leven van regenwater en zélf gevangen vis. Toch is de M monster-tocht goed afgelopen: 3 alleen het allerlaatste stukje moesten zij de haven van Fal- mouth in Engeland worden l| binnengesleept. Op de bovenste foto links de kapiteinvan het vlot, de 29-jarige Henry Beaudot en rechts de 27-jari- 3 ge „opvarende" Mare Modena. De 'onderste foto toont het vlot „V13gare II" in de haven van Falmouth. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 0 In Madrid is, in navolging van andere grote steden in Europa, een verbod van kracht geworden op het gebruik van claxons. Egypte wil nieuwe loodsen in dienst nemen. Volgens het persbureau Middenoos ten in Sayed Nabih Younis. ondermi nister van het Egyptische ministerie van financiën en lid van de raad van de genaaste Suez-kanaalmaatsehap- pij, van plan 300 nieuwe loodsen in dienst te nemen teneinde enigerlei onderbreking van de scheepvaart door het kanaal te verhinderen. Het bericht geeft te verstaan dat Egypte een massaal vertrek van lood sen verwacht, indien de onderhande lingen van thans mislukken, of zelfs misschien van plan is westerse lood sen te ontslaan, als zij weigeren voor de nieuwe onderneming te werken. LANDBOUWSCHAP HOUDT VOET BIJ STUK Onderzoek naar publieke opinie over de landbouw (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich in zyn vergadering van gisteren in Den Haag opnieuw uitgesproken tegen een exportheffing op aardappelen, die, zy het indirect, ten goede kunnen komen aan de exporteurs, die bij de handel op Engeland, ruim drie maanden geleden, grote verliezen hebben geleden. Al in een vorige vergadering had het bestuur van het Landbouwschap zich tegen een dergelijke heffing uitgesproken. Daarna heeft echter het Produkt- schap voor Aardappelen een ontiverp-verordening aangenomen, waarbij een heffing van 20 cent per honderd kilo exportaardappelen wordt Ingesteld, die moet dienen om het risico van kredietverlening door het Produktschap aan de benadeelde exporteurs te dekken. Om te beginnen volhardde de standpunt, dat men geen redelijk be- Hoofdafdeling Akkerbouwprodukten zwaar kan maken tegen de door het bij haar ook al vroeger ingenomen Produktschap voorgestelde heffing. Maar ook nu bleek het dagelijks be stuur van het Landbouwschap de me ning van de Hoofdafdeling Akker bouwprodukten niet te delen. Men achtte het onjuist, zo bleek uit de besprekingen, dat risico's, die toch bepaald moeten komen voor rekening van de handel, ergens anders worden gedragen. Men achtte het verder vol komen verkeerd, dat men kredieten gaat verstrekken met daarbij de aan zekerheid grenzende waarschynlrjk- heid dat de geldverkrygers hun schul den niet kunnen aflossen. De heer C. S. Knottnerus (K.N. L.C.) formuleerde het bijzonder duidelijk: „Als men de afbetaling van kredieten wil zeker stellen, dan verwacht men dos, dat die kredieten niet geheel terugbetaald worden. Maar dan zijn de bena deelde exporteurs ook met kredie ten niet geholpen en moeten er an dere maatregelen worden geno men. Mijn bezwaar gaat echter verder. Nog voordat de schade omvang precies is bepaald gaat het Produktschap op voorhand een heffing opleggen. Men schijnt te denken: ach laat ons eens wat geld heffen, dan kunnen we deze stak kers ui( de •misère helpen, als ze er in sukkelen en misschien blyft er dan nog iets voor een ander doel over. Deze. methode acht Ik princi pieel onjuist". Ook de voorzitter van het Land bouwschap, de heer H. D. Louwes. koesterde die mening. Onderzoek Een bedrag van 20.00U werd be schikbaar gesteld voor het onderzoe ken van de vraag hoe de openbare mening oordeelt over de landbouw in de breedste zin van het woord en van de vraag of dat oordeel op de een of andere wijze voor beïnvloeding vat baar is. Het onderzoek is opgedragen aan VORM N.V. Commercieel en Industri- .ecl Ontwerpbureau in Amsterdam. I Dit bureau zal voornamelijk drie vra gen moeten beantwoorden: 1. welke voorstellingen, meningen en gevoe lens bestaan er bij niet-agrarische kringen van de Nederlandse bevol king met betrekking 'tot de boeren stand 2. welke factoren liggen aan deze voorstellingen enz. ten grond slag en 3. wat is het relatieve belang van de onder 1 en 2 genoemde vragen. Het Wereldgebeuren 1 Gastvrij paar Dr. Wilhelm Haas is uit Moskou naar Bonn tèruggekomen. Niet dat hij de torens van het Krem lin voor altijd vaarwel heeft gezegd; vooralsnog is het, naar het schijnt, de bedoeling dat hij daar Westduits am bassadeur blijft. Maar hij komt niet bij bondskanselier dr. Adenauer buur ten om te vertellen, dat het allemaal zo leuk gaat, daar bij de Russen. Men mag veilig aannemen, dat Haas liever nog in Ankara zat, zijn vorige stand plaats. Het is immers algemeen rie kend, dat hij op het eind van het vorig jaar, toen men hem aanzocht om op te treden als eerste Westduitse am bassadeur van de bondsrepubliek in de Sowjet-Unie, een hoffelijk ..neen" liet horen. Terecht verweerde hij zich met het argument, dat hij na drie jaar in Ankara te hebben vertoefd pas goed bij de Turken ingevoerd raakte en dat nu de eigenlijke goede diensten te verwachten waren, die hij zijn land als ambassadeur in Turkije wilde be- wijzen. Even hoffelijk was tenslotte uit Bonn het antwoord gekomen, dat hij in Moskou ongetwijfeld de juiste man op de juiste plaats zou zijn. Men had dan ook voor deze post niet de eerste de beste gekozen. De Russen konden geen bezwa ren tegen de Duitse ambassadeur ont dekken op grond van zijn politieke ac tiviteiten in het verleden. Bovendien staat Haas bekend als een galant heer, die erin slaagt om degenen met wie hij in contact komt meteen vertrou wen in te boezemen. Mevrouw Haas is ook gastvrij en hartelijk van aard. De eigenschappen van dit echtpaar zou den de (delicate) belangen van de Westduitse bondsrepubliek zeker ten goede kunnen komen en aan de sfeer in het Moskouse diplomatenmilieu zouden de heer en mevrouw Haas mis schien een element van gezelligheid kunnen toevoegen. Delicaat, dat wist Haas vantevoren, zou zijn functie zijn. Moskou werd immers kanselier Aden auer had het zelf met premier Boel- ganin afgesproken de eerste stad ter wereld, waar twee Duitse ambas sadeurs zouden werkenéén voor de Westduitse bondsrepubliek en een voor het communistische Oost-Duits- land. Als er één Westduitse ambassa- deuT in de wereld is, die de pijn van de Duitse geslepenheid aan den lijve ondervindt, dan is het Haas wel.... En zonder twijfel zal hij dan ook, nu hij in Bonn is. zijn steun geven aan 't plan van bondskanselier Adenauer, om de Grote Vier bij elkaar te trommelen om de toekomst van Duitsland weer onder de loep te nemen. Hij is echter in de eerste plaats naar zijn vaderland teruggereisd, om met de regering de problemen te bespreken, waarvoor hij als ambassadeur bij herhaling komt te staan. De Russen doen uiteraard het liefst zaken met de Oost-Duitse ambas sade en dat vindt Haas vanzelfspre kend. Negeerden ze de Westduitse ambassade nog maar wat méér. Maar het vervelende is, dat juist die Westduitse vertegenwoordiging door de Russische politie extra in de gaten wordt gehouden. Bezoekers van de ambassade moesten onlangs voor hun aankomst bij of na het verlaten van Haas' ambtswoning hun identiteit aan de politie bekendmaken en zelfs werden zulke bezoekers in verzekerde bewaring gesteld. Een en ander hangt samen met een kwestie van groot gewicht: de Russen beweren dat er geen Duit se staatsburgers meer in hun land zijn. Daartegenover hebben functiona rissen van de ambassade onlangs ge meld, dat „duizenden personen, die aanspraak maken op de Duitse na tionaliteit, om bijstand hadden ver zocht om naar hun vaderland terug te keren". Voordat Haas naar zijn va derland reisde, liet hij een nota tik ken, die in fikse woorden aan de Rus sen duidelijk maakt dat zij onbehoor lijk handelen. De Russen, zo werd in die nota vermeld, hadden valse ant woorden gegeven op vroegere verzoe ken om inlichtingen over Duitsers die in de Sowjet-Unie worden vastgehou den. Een aantal Duitsers, die door de Russen als dood of gerepatrieerd wa ren opgegeven, hadden zich bij de am bassade gemeld omdat zij naar huis terug wildenAls de gastvrijheid van den huize Haas voor één categorie van belang is, dan zeker wel voor die van Duitsers, met wier nationaliteit en zelfs: met wier bestaan wordt ge knoeid. Voorlopig kan men vaststellen, dat het tussen de Russen en het demo cratisch geregeerde deel van Duits land nog geenszins koek en ei is en dat in Moskou met de afschaffing van de Stalin-verheerlijking de eerbied voor de belangen van de eenvoudige mens nog niet is teruggekeerd. AMBASSADEUR HAAS ...politie rond het huis Ook werd akkoord gegaan met het voornemen om bij uitvoer van aard appelen naar de Westduitse aardap pelmeel industrie een extra heffing van 50 cent per 100 kg op te leggen. Op dit punt is overleg gepleegd met de Nederlandse vereniging van r ard- appelmee rnbrikanteii- De heffing dient dan ook eigenlijk ter bescher ming van de Nederlandse aardappel- meelindustrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5