PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ook de tweede poging van prof. Lieftinck nu mislukt Grote hoeveelheden mijnsteen uit Limburg glijden in het Veeregat Sowjet-Unie en India rekken conferentie deBILT AMERIKAANS VLIEGTUIG VOOR CHINESE KUST NEERGESCHOTEN VERWACHT... 199e jaargang - no. 199 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 aug. '56. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing- mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. S regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: VUsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorstatr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. CHAOS VAN PROBLEMEN Prof. Romme bedankte voor een nieuwe opdracht (Van onze parlementaire redacteur) In het „torentje" op de Haagse Binnenhof brandde gisteravond geen licht. Na de mislukte pogingen van dr. Drees en prof. Romme kwam gisteren definitief vast te staan dat prof. Lieftinck er even min in is geslaagd Nederland weer in het bezit te stellen van een hecht en wel doortimmerd kabinet. Sindsdien heeft H.M. de konin gin wederom aan prof. Romme verzocht een opdracht tot kabinets formatie te aanvaarden, maar de katholieke fractieleider durfde het niet meer aan en op zijn verzoek heeft de koningin hem meteen weer van die opdracht ontheven. Vervolgens heeft koningin Juliana ook prof. Zijlstra nog ontvangen, maar daarna is er een diepe stilte ge vallen over het formatiefront. Nederland zit niet alleen nog zonder kabinet, maar bovendien weer zonder formateur of zelfs maar in formateur. En daarom brandde er gisteravond geen licht in het „torentje". Nu inmiddels de ene mogelijk heid na de andere is uitgeschakeld, wordt het lijstje van nog overblij- Wie volgt? Politici hebben soms hun droeve buien. Dan beklimmen ze een spreekgestoelte om hun geestver wanten hoofdschuddend en zwaar moedig te mei-den, dat het Nederland se. volk geen politieke belangstelling meer heeft. Vroeger was dat anders, zo roepen zij dan uit, vol verlangen naar die verleden tijd. Vroeger trok ken hun bijeenkomsten volle zalen, was er geestdrift en waren er wilde debatten, maar helaas... tegenwoor dig is dat alles er niet meer. En vaak gaan de heren dan over tot het wenen van bittere tranen, bedroefd als zg zijn over het dwalende Nederlandse V°Het lijkt er op, dat de huil-rollen nu omgekeerd zijn. Er is tenminste voor het Nederlandse volk aanleiding op zijn beurt een traantje te plengen over zijn politici. Die géén kans zien ook al vraagt het landsbelang er dringend om een vorm van samen werking te vinden, die het samenstel len van een regering mogelijk maakt. In elk geval krijgt men nu wel de nei ging de geschiedenis van de kabi netsformatie in aanmerking genomen te geloven dat de hierboven met zoveel respect genoemde politieke tranen die eens krokodils zijn. Want wanneer men over gebrek aan be langstelling klaagt, dan -is het toch een eerste vereiste er voor te zorgen, dat er iets gebeurt, dat die belang stelling ten volle waard is. Maar de kabinetshistorie heeft twijfel gezaaid in vele kiezers-harten, twijfel of de huidige gang van zaken in Den Haag wel de juiste stimulans is voor hun politieke interesse... Dezer dagen waren we in een ge zelschap. waarin nogal krasse dingen werden gezegd over on ze politiëke heren en hun kabinet- geknutsel. Maar een man, vergrijsd in zaken van beleid en politiek, sprak een waarschuwend woord: „Oordeel niet te haastig", zo zei hij, „een ka binetsformatie is een steekspel, ge bonden aan vaste regelen en gebrui ken. De buitenstaander heeft daar misschien minder oog voor, maar het móet nu eenmaal gespeeld worden. Het is een krachtmeting, waarbij de stembusresultaten een belangrijke rol spelen, een krachtmeting, die nut tig is omdat de uiteindelijk gefor meerde regering weet waar zij aan toe is, zodat zij meestal een behoorlijk en gefundeerd beleid kan voeren. Be ter is het de zaken nü scherp te stel len dan de kans te lopen in de komen de vier jaar van de ene crisis in de an dere te geraken..." Er zit een grote kern van waarheid in deze woorden. Maar men maakt géén Nederlander wijs, dat dit steek spel twee maanden moet duren! Er is publiek belang en er is partij-politiek belang. En het lijkt er nu wel héél erg op, alsof de heren in Den Haag vergeten zijn dat de publieke zaak vóór alles gaat en dat verkeerd kan zijn het partij-politieke element te identificeren alst een publieke zaak. Zo marcheren we verder op het staat kundig toernooi veld: Drees, Romme, Lieftinck, nog eens Lieftinck, wie volgt Toen Lieftinck zijn eerste informa tie-opdracht kreeg hebben we hem betiteld als „timmerman in buitengewone dienst". Hij is niet ge slaagd en er zal nu wel een ambachts man in „gewone dienst" worden aan gewezen. Men spreekt van professor Zijlstra. Hij zal voor een moeilijk kar wei komen te staan, maar in elk ge val lijkt hij eerder in staat om als be middelaar tussen P.v.d.A. en K.V.P. op te treden dan zrjn voorganger, wiens overigens respectabel po litiek verleden bg deze laatste misluk king wel een woordje heeft meege sproken. Hoewel toenadering in dit stadium tussen deze partijen wel niet meer mag worden verwacht. Doch la ten wij het speculeren over deze ka- binets-aangelegenheid overlaten aan de bvoedërs van de parlementaire pers. Dat is immers hun werk. in de ze dagen hun leven en misschien ook wel hun ïust. Inmiddels wachten wij met duizenden en nog eens duizenden andere kiezers af op de dingen, die komen gaan. De móed niet verlie- vende kansen angstwekkend klein en tijdens al het gedokter schijnt er een zeer gunstige voedingsbo dem voor splijtzwammen te zijn ge vormd, want het aantal tegenstel lingen en meningsverschillen groeit met de dag en zelfs wordt nu bin nen verschillende partijen ernstige verdeeldheid geconstateerd. Volgens mededelingen zou de K.V.P. boos zijn op de demissionaire minis ters Zijlstra en Staf, omdat zij dè voorstellen van prof. Lieftinck niet bout genoeg zouden hebben afgewe zen, maar hun antwoord grotendeels hadden laten afhangen van het al of niet medewerken van de K.V.P. Maar ernstiger nog dan deze onenigheid tussen de aanstaande coalitiegenoten is het feit, dat prof. Zijlstra in de A.R.P. zelf voor hetzelfde feit op zijn vingers is getikt door niemand minder dan de vice-voorzit'ter van zijn fractie, dr. Bruins Slot. En dat gebeurde vrij wel in he.t openbaar middels een hoofdartikel in „Trouw". In de C.H.U. schijnt zich iets dergelijks af te spe len. Een aantal leden meent, dat mi nister Staf te vriendelijk tegen prof. Lieftinck is geweest, terwijl drie an- 1...1 \r deren de kant van de heer Staf heb ben gekozen in dit geschil. Toch sturen de drie confessionele partijen nog aan op een coalitiekabi net. De A.R.P. is sterk voor de smalle basis geporteerd en hoe prof. Romme er over denkt moge blijken uit het volgende communiqué, waarin hij gis teren zijn weigering van de nieuwe opdracht motiveerde: Verklaring „Volgens de openbare vaststelling van prof. Lieftinck is de brede ba sis als draagvlak van het parle mentair kabinet voorshands on bruikbaar geworden. Prof. Rom me acht zich *-olitiek niet de aan gewezen figuur, om thans de vor ming en de eventuele leiding van een ander kabinet op zich te ne men. Mede om de spanningen niet onnodig te vergroten, lijkt het thans veel meer in de lijn ener juiste ontwikkeling te liggen, een kabinetsformateur te kiezen uit de protestants-christelijke kring dan dit te doen uit de kring van een der grootste partijen, die bij het onbruikbaar worden der brede ba sis voor de vorming van een parle mentair kabinet het meest betrok ken zijn geweest". Met dit al wordt de aanwijzing van een formateur er bepaald niet gemak kelijker op. Hei zou ons niet verwon deren, wanneer niet prof. Zijlstra maar een andere figuur uit A.R.-kring met de nieuwe opdracht zal worden belast. Wie het ook worden zal, zijn eerste doel zal wel een coalitiekabinet moe ten zijn. Dat kabinet zal dan moeten werken op een basis van 51 stemmen in de Tweede Kamer. Na de uitbrei ding zal de meerderheid met 77 tegen 73 stemmen iets groter zijn, voorop gesteld, dat het meningsverschil in de C.H.U. zodanig zal worden opgelost, dat het kabinet ook ten volle op de steun van deze hele fractie rekenen kan. De V.V.D. zal waarschijnlijk niet in de coalitie worden betrokken, want naar verluidt zijn zowel de K.V.P. als de C.H.U. daar reeds bij voorbaat op tegen. Gezien deze chaos van problemen lijkt het langzamerhand niet meer uitgesloten, dat koningin Juliana ten slotte naar het uiterste noodmiddel zal moeten grijpen: weigeren van het ontslag van het thans demissionaire kabinet. Men kan zich echter afvra gen of het nog wel erg boteren zal na alle strubbelingen en verwijten van de laatste maanden. In deze sfeer kan het al aanstonds een probleem wórden hoe in de vakatures van bin nenlandse zaken e:i financiën mi nister Van de Kieft zal zo goed als zeker niet bereid zijn aan te blyven moet worden voorzien. De Amerikaanse marine beeft woens dagavond meegedeeld, dat een van haar patrouillevliegtuigen vermist wordt na te zijn aangevallen op 760 mijl ten noorden van Formosa en 32 mijl ten oosten van de Chinese kust. De marine heeft nog niet kunnen vaststellen, welke nationaliteit het aanvallende vliegtuig had. De zevende vloot der Verenigde Staten heeft een uitvoerige zoek-actie naar het ver- Marcinelle: mijngang 1035 meter bereikt. Nederlandse regering schenkt 25.000. Een reddingsploeg heeft woensdag avond door de verbindingssteengang, waarin al drie dagen lang is gewerkt, de verdieping 1035 bereikt. Om 7 uur is de ploeg naar boven gekomen. Tot nog toe is geen enkel lijk gevonden. Op deze verdieping is geen spoor van brand waargenomen. Het ziet er naar uit dat de verdieping vol rook ge komen is en dat er een grote hitte ontstaan is. De Nederlandse regering heeft be sloten f 25.000 te bestemmen voor de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van de mijnramp te Marcinelle in België. miste toestel georganiseerd en de zoe kende vliegtuigen en schepen worden militair beschermd. De vermiste machine was een twee- motorige Martin Mercator, aangedre ven door twee straalmotoren en twee zuigermotoren." Brits ultimatum aan de Eoka Sir John Harding, de Britse gou verneur van Cyprus, heeft de opstan delingen drie weken tijd gegeven om zich met hun wapens over te geven. Zij mogen daarna naar Griekenland gaan of op Cyprus blijven, maar in net laatste geval zullen zij zich heb ben te verantwoorden voor de misdrij ven die zij gepleegd hebben. Als er goed op het aanbod gerea geerd wordt, heeft het ministerie van Koloniën in Londen meegedeeld, zal dit bijdragen tot het scheppen van een toestand, waarin voortgang kan wor den gemaakt in de richting van zelf bestuur. De Eoka-leden die naar Grieken land gaan. moeten beloven de Griekse nationaliteit aan te vragen en afstand te doen van de Britse (wanneer het om Britse staatsburgers gaat). Zij die op Cyprus blijven en niet be recht worden, zullen voorlopig geïn terneerd worden. Na beëindiging van de noodtoestand of op eerder bevel van de gouverneur zullen zij worden vrijgelaten. Prof. Lieftinck offerde zijn va- m kantie i» Zuid-Frankrijk op om Nederland uit de kabinetscrisis te helpen. Maar ook zijn krachtsinspanning is niet met succes beloond. Deze foto toont de informateur aan de arbeid in het torentjeaan het Haagse Binnenhof. Informateur brengt eindrapport uit. Woensdagmorgen heeft H.M. de Koningin op het Huis ten Bosch prof. mr. P. Lieftinck ontvangen voor het uitbrengen van een eindrapport over de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet dat het vertrouwen van hef. parlement zal kunnen verwerven. Frans protest in Djakarta Demonstrerende studenten schonden diplomatieke onschendbaarheid. De Franse ambassadeur in Indone- Jean Brionval, heeft woensdag bh de Indonesische minister-president Ali Sa.stroamidjo.jo, een protest inge diend tegen de schending van de di plomatieke onschendbaarheid door studenten, die maandag het erf van zijn ambtswoning waren opgekomen, aldus heeft een woordvoerder van de Franse ambassade in Djakarta mede gedeeld. Ongeveer 2000 sudentèn, die maan dag een demonstratie hielden om hun „solidariteit met de onafhanke lijkheidsstrijd van het Algerijnse volk" uit te drukken, gingen in op tocht naar de woning van de ambas sadeur om hem een resolutie te over handigen. De ambassadeur weigerde de studenten te ontvangen en hun resolutie in ontvangst te nemen. De prikkeldraadversperring voor de am bassadeurswoning werd door de de monstranten licht beschadigd en som. mige van de demonstranten kwamen het erf op. SLOT 24 UUR UITGESTELD Egypte bereid te onderhandelen De Suezconferentie te Londen ls tegen verwachting gisteravond niet klaargekomen. De conferentie is nu tot vandaag verdaagd, hoewel men verwachtte gisteren klaar te komen. Maar dqordat Menon New Delhi moest raadplegen en Shepilow het debat begon te Interrumperen, kon niet elk punt worden afgehandeld. Een detail, het kiezen van de commissie die de resultaten aan Egypte moet overbrengen, werd tot een belangrijke kwestie en veroorzaakte de ver traging. Men neemt aan dat India en Rusland aan Nasser ty'd voor beraad willen geven. De Egyptische ambassade in Londen heeft overigens voor een verrassing gezorgd door aan te kondigen dat Egypte bereid was tot onderhandelingen, indien de Engelse en Franse militaire voor bereidingen in het Middellandse Zeegebied werden stopgezet. De taktiek van Shepilow, die be kend was van Molotow en Gromyko kwam als een volslagen verrassing, tot dusverre had hg met grote bereid willigheid medegewerkt aan een vlot verloop van de vergadering. Waarne mers vermoeden dat hierachter de noodzaak steekt van tijd te winnen voor Egypte. Volgens Franse kringen in Londen was Dulles bereid om 24 uur te wachten met het aanbieden van zijn plan aan Egypte, maar niet langer. De Verenigde Staten, Austra lië, Noorwegen, Zweden en Ethiopië zouden de commissie vormen. Dezelf de bronnen zeiden dat de 18 landen die achter het Dulles-plan stonden (Spanje schaarde zich er ook achter) reeds overeengekomen waren om een commissie van vyf naties naar Nas ser te zenden. Maar Shepilow en Menon wensten, dat ook het plan van India naar Cairo OVERSLAGPLAATS TE MIDDELBURG WERKT REEDS! Materiaal wordt beproefd bij aanleg werkhoven voor Drie-eilandenplan Dit is de uiteindelijke bestemming van de per spoor aangevoerde mijn- steen, die bij wijze van proef wordt toegepast voor de aanleg van de werlchaven Drie-eïlandenplan bij Vee- re. De steen vormt een dammetje waartegen het zand wordt geperst. Op de achtergrond een baggermolen, verschillende andere werkschepen en het stadhuis van Veere. (Foto P.Z.C.J GROTE HOEVEELHEDEN mynsteen glijden thans uit schepen in het water van het Veeregat. Dat is een unicum voor Zeeland en voor de Nederlandse waterstaat. Want tot dusver werd deze steen in onze provincie slechts voor bescheiden experimenten gebruikt. Nu rijdt el ke dag een trein met mjjjnsteen Middelburg binnen. De wagons wor den gelost op de nieuwe overslagplaats, die dezer dagen in recordtem po gereedgemaakt is. De steen gaat in schepen, die voor „transito" zorgen naar het Veeregat, waar dit materiaal wordt gebruikt bij de aanleg van de werkhaven voor het Drie-eilandenplan. De mijnsteen zal straks een onderdeel vormen van een lange havendam. In totaal is ze ker 25.000 ton oftewel 54.000 m3 voor dit werk nodig. De toepassing van mijnsteen geschiedt bij wijze van proef, waarbij men wil nagaan of dit materiaal andere steen kan vervangen. Het zal mede van de ervaringen in het Veeregat afhangen of in de toekomst voor de Del tawerken de mijnsteen op grote schaal gebruikt zal worden! Mijnsteen komt. zoals de naam reeds zegt, uit mijnschachten en mijn gangen. Voor de Staatsmijnen is deze steen die zeer ongelijksoortig is in grootte, niet meer dan afval. Met de steenkool komt dit materiaal van honderden meters diep omhoog, het wordt dan „weggesorteerd" ën ge stort op de grote bergen, die voor de mijnstreken zo typerend zijn. Vorige week begon de aanvoer per spoor naar Middelburg. Daar de over slagplaats, nog niet gereed was werd de steen voorlopig in één van de in- steekhavens op het industrieterrein overgeslagen. Deze noodmaatregelen voldeden wel, maar toch verliep het geheel wat stroef. Men werkte r et behulp van een transporteur, doch de afstand tussen het spoorwegraccorde- ment en het schip was te kort, zodat deze transporteur onder de wagons moest worden gestoken. Bovendien diende de transporteur telkens te worden verhaald. Tenslotte is hier geen loswal. De mensen, die met het transport te maken hebben zjjn ook blij, dat woensdag de nieuwe overslag plaats in gebruik kon worden ge steld. In een waarlijk verbluffend tempo is hier de spoorwegaanslui ting gelegd. Begin augustus be sloot de raad pas de gelden voor dit project beschikbaar te stellen (Vervolg op pag. 8) zou gaan, en voerden derhalve een duidelijke obstructie op punten van technische aard, zij protesteerden te gen het houden van een stemming hierover en betoogden dat deze on derlinge afspraak van de 18 landen op een stemming neerkwam. Vlak voordat de conferentie op nieuw verdaagd werd verklaarde Dulles dat „elk verder uitstel van het overbrengen van de voorstel len aan Egypte de ernstigste ge volgen zou kunnen hebben". De Egyptische ambassade te Parijs heeft woensdag bekend gemaakt, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië be sloten heeft, stappen te doen bij de Amerikaanse regering ten behoeve van Egypte in het geschil om het Su- ezkanaal. Volgens de verklaring zou koning Saoed besloten hebben, een waarschuwing aan Washington te richten met betrekking tot de positie van de olievoorraden in de Perzische folf, ingeval de betrekkingen tussen Igypte en de Arabische landen ener zijds en de westelijke mogendheden aan de andere kant slechter zouden worden. Via Rotterdam? Op verzoek der Engelse mili taire autoriteiten worden de Ahoy-terreinen te Rotterdam thans ingericht tot parkeer- en opslagruimte. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat dit geschiedt in verband met de mogelijkheid dat een Britse thans in Duitsland gelegerde divisie, binnenkort naar het Midden-Oosten moet worden verscheept. Een dergelijk troe pentransport zou echter slechts ee plaats vinden indien de toe- stand in het gebied van de Mid- ee dellandse Zee zich zou ver- H scherpen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het weer in Europa. uur luidden: Stockholm: regenbul 18 gr. Oslo: licht bewolkt 18 gr. Kopenhagen: zwaar bewolkt 17 gr. Aberdeen: zwaar bewolkt 15 gr- Londen: regen 18 gr. Amsterdam: licht bewolkt 18 gr. Luxemburg: geheel bewolkt 16 gr. Parijs: regen 17 gr. Bordeaux: regenbui 20 gr. Grenoble: regen 21 gr. Nice: licht bewolkt 28 gr. Berlijn: zwaar bewolkt 19 gr. Frankfort: regen 19 gr. Miinchen: regenbul 20 gr. Zurich: nevel 20 gr. Genève: zwaar bewolkt 21 gr. Locarno: regenbul 23 gr. Wenen: zwaar bewolkt 22 gr. Innsbruck: regen 22 gr. Rome: half bewolkt 34 gr. Ajaccio: zwaar bewolkt 27 gr. Mallorca: licht bewolkt 30 gr. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Middagtemperaturen van 17 tot 20 graden. ZON EN MAAN 24 augustus Zon op 5.40 onder 19.47 Maan op 20.19 onder 09.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1