PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeventien landen steunen Dulles' plan; Shepilow verwierp het Voor het eerst na oogst uit nieuwe 55 jaar weer Calandpolder Annulering schulden werkt als boemerang de BILT SCOTLAND YARD ONDERZOEKT MYSTERIEUZE STERFGEVALLEN VERWACHT... 199e jaargang - no. 198 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85 p. kw.; Ir. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 25. CONFERENTIE VANDAAG TEN EINDE Rusland, Indonesië en Ceylon zijn voor voorstel van Krishna Menon De Sowjet-Russische minister Dïmitri Shepilow verwierp tijdens de zitting van de Suez-kanaalconferentïe in Londen op dinsdagmiddag het plan van Dulles voor de regeling van de Suezkwestie en beschul digde Engeland en Frankrijk ervan het verkeer in het kanaal te willen belemmeren. Hij verklaarde dat de Sowjet-Unie de voorstellen van India endosseerde. Paldstan, Ethiopië, Iran en Turkije spraken zich uit vóór steun aan het plan van minister Dulles. De steun van deze vier landen uit de Aziatisch-Afrikaanse groep voor het westelijke plan werd mogel'yk, nadat de Pakistaanse delegatie mede namens de drie andere landen een aantal amendementen op het voorstel indienden, die aangezien zij het wezen van het plan niet aantastten door minister Dulles konden worden aanvaard. Gisteren hebben ook Zweden, Australië, Italië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Denemarken, Fran krijk (met 'n amendement), West- Duitsland, Japan, Nederland en Portugal hun definitieve standpunt ten aanzien van plan Dulles be kend gemaakt, waarmede het wes telijke plan zeker is van de steun van zeventien landen. De Sowjet-Unie, Indonesië en Cey lon staan achter het Indiase voorstel. Spanje heeft een eigen amendement op het plan Dulles ingediend, dat in dien niet aanvaardbaar zal zijn voor de westelijke mogendheden, zal kun nen worden opgenomen bij de docu menten, die als basis zullen dienen voor onderhandelingen met Egypte. In zijn korte rede. 'waarin minister Luns de steun van Nederland aan het plan Dulles bevestigde, zeide hij dat net noodzakelijk is, dat de conferen tie spoedig tot een beslissing komt. Minister Luns zeide, dat alleen door snel en doeltreffend handelen kan worden bereikt, dat een goede func tionering van het kanaal zal worden gehandhaafd. Er bestaat een goede kans, dat reeds heden de conferentie beëindigd wordt. Geweld Indien Egypte het door de meerder heid aangenomen voorstel niet wenst te aanvaarden, of te bestuderen, blijft de mogelijkheid bestaan van een ge wapende interventie. Dit bleek dins- Nieuwe mentaliteit Er staat niet veel nieuws in het pas verschenen rapport van het Centraal Planbureau over „het westen en overig Nederland".*). Mis schien was het in de grote centra nog niet zo doorgedrongen, maar in dé randgebieden wist, men het al jaren: Nederlands bestaansbronnen zijn on gelijk verdeeld en de ontwikkelings kansen zijn buiten het westen aan zienlijk minder gunstig. Niets nieuws dus. Maar toch mag dit rapport met vreugde worden begroet. Want dit Haagse geschrift in opdracht van de regering samengesteld noemt eindelijk eens enkele dringende zaken bij hun ware naam: wanneer de ont wikkeling van de streken buiten de randstad niet wordt gestimuleerd, dan gaat het verkeerd in Nederland! Daarom dient het regeringsbeleid op een betere bevolkingsverdeling te worden gericht. Maar ook: een der gelijke politiek zal niet onverdeeld populair zijn en zelfs weerstanden op roepen. Deze laatste zin staat wat verlo ren aan het slot van het rapport, doch het is goed om er in het bijzonder de aandacht op te vestigen. Want een regeringsbeleid, zoals dat in deze brochure wordt aanbevolen, be tekent immers dat er bij een groot deel van het Nederlandse volk een andere mentaliteit moet worden aan gekweekt. De haast altijd als vanzelf sprekend aanvaarde opvatting eeuwenlang de Nederlanders van ge neratie op generatie bijgebracht dat „Holland" toch eigenlijk meer bete kent, meer in de melk heeft te brok ken dan de hele rest bij elkaar, deze opvatting nu moet verdwijnen. De laatste jaren gaat het gelukkig al een beetje in die richting, maar over het algemeen heerst nog te sterk de ver keerde mentaliteit. Voorbeelden daarvan? Het befaam de „bouwvakarbeiders-conflict" tussen Amsterdam en de randprovmcies was in feite een botsing tussen „Holland" en de buitengewesten, overigens niet de eerste in Nederlands historie Het taaie en gewonnen gevecht van de laatste jaren om een betere bouw volume-regeling was eigenlijk i strijd tussen randstad en overig-Ne derland. En een uitlating onlangs van Rotterdamse heren, dat bepaalde gebieden 'zoals Zeelandnu een maal de functie hebben om als ar beiders-reservoir te fungeren voor grote steden, is wel een sprekend voorbeeld van de hierboven gesigna leerde funeste mentaliteit! Vóórdat -zij plaats zal hebben ge maakt voor een andere opvatting, zal er nog heel wat water door de Schelde moeten stromen en zullen inderdaad nog vele weerstanden overwonnen moeten worden Terecht vestigt het rapijort van het Centraal Planbureau daar de aandacht op. (Vervolg op pagina 3). dag opnieuw uit de voorzichtige uitla tingen van de sprekers. Shepilow sprak van een complot, om, als Egypte de voorstellen van Dulles onmiddellijk afwijst, de indruk te vestigen als zou Egypte niet in staat zyn het kanaal efficiënt te be heren. Tegen het einde van de zesde zit ting van dinsdagmiddag verklaarde Shepilow dat Rusland geen eigen plan zou voorleggen maar zich in girote lijnen bij de voorstellen van India zou aansluiten. Krishna Menon heeft op een pers conferentie kort voor het begin van de zitting gezegd: „Hét kern punt van de situatie is nu, of we oorlog wensen, of onderhan delingen". Hij verklaarde, dat de Amerikaanse voorstellen voor een regeling van 't conflict, die maan dag officieel zijn ingediend, geen basis vormen voor onderhandeling, zulks in tegenstelling bot het plan, dat hij zelf ter tafel heeft gebracht Naar in de Egyptische hoofdstad is vernomen zijn Rusland en In dia bereid Egypte economische bijstand te verlenen, indien het westen een beslissing inzake het Suez-kanaal tracht door te voeren door economische sancties tegen Egypte te nemen. De Egyptische pers houdt rekening met de mogelijkheid, dat een groot aantal loodsen voor het Suez-kanaal, ontslag zal nemen. Loodsen die zich buiten Egypte met vakantie bevonden keerden al niet naar Egypte terug. De Egyptische regering zou nu plan nen hebben voor de spoedige werving van een groot aantal nieuwe Egypti sche en buitenlandse loodsen. De politie in Ismailia heeft twee loodsen van de Suezkanaal-maat- schappij gearresteerd onder beschul diging van juwelen- en geldsmokkel, maar de twee, een Deen en 'n Frans man, werden onmiddllijk vrijgela ten „om de scheepvaart' in hét ka naal niet op te houden". Ze hadden echter, volgéns de Egyptische politie, bekend. Alle vakbonden in Indonesië zijn overeengekomen, dat zij een staking zullen uitroepen op alle Britse en Franse ondernemingen in Indonesië, indien de conferentie in Londen over het Suez-kanaal op een mislukking zou uitlopen. LUNS OVER INDONESIË: „Ik heb de indruk, dat het Indonesische besluit van de annulering der schulden aan Nederland ten nadele van Djakarta zelf zal uitwerken", aldus minister J. M. A. H. Luns tijdens een Dersconferentie in Londen. De Nederlandse minister heeft goede hoop, dat zijn diplomatiek offen sief van de laatste dagen in Londen niet zonder resultaten zal blijven. Hij kon reeds bekendmaken, dat de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Australië „sympathiek" staan ten opzichte van het Nederlandse stand punt betreffende de NederlandsIndonesische betrekkingen. Zijn onder- handelïngen-op-het-hoogste-niveau heeft de heer Luns dinsdag voortgezet. Dinsdagmiddag zat hij aan bij een lunch, die door de Britse premier. Eden, werd aangeboden. Andere gas ten waren Robert Menzies van Austra lië, de Deense premier H. C. Hansen, Krishna Menon van India, Habtewold van Ethiopië en de plaatsvervangende chef van de Spaanse delegatie. Dins dagochtend confereerde de heer Luns met de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Golda Meyerson. In een gesprek met een verslaggever van United Press, verklaarde de heer Luns, dat zuiver juridisch gezien de handelwijze van Indonesië ernstiger was dan die van Egypte. Hij zag de conferentie in Londen als van groot belang voor het herstellen van de hei ligheid van internationaal recht en internationale verdragen. Wij menen, dat de reacties op een schending van het internationaal recht niet uitslui tend behegrst mag worden door de vraag in hoeverre de belangen der grote mogendheden er mee zijn ge schaad. Geen kans De heer Luns onderstreepte nog eens, dat Amerika Nederland met „minder dan onverschilligheid" behan delt. Toch is Nederland een van de trouwste bondgenoten van de Ver enigde Staten. Ook al kostte het soms grote offers, Nederland kwam steeds de beloften na. Daarom is het zo moeilijk te begrijpen, dat de K.L.M. geen kans gegeven wordt op een re delijk vergelijk inzake de luchtlijnen in de Verenigde Staten. De weigerachtige houding van de Amerikaanse regering vond de heer Luns des te onbegrijpelijker, waar de K.L.M. een van de grootste afnemers van Amerikaanse vliegtuigen is. Ne derland voert driemaal zoveel in uit de Verenigde Staten als men naar Amerika uitvoert. De heer Luns verklaarde, dat, wanneer de grote mogendheden door gaan te tolereren, dat Indo nesië het recht met voeten treedt, daaruit steeds meer precedenten zouden voortvloeien. Uit Djakarta komt het bericht, dat het Indo nesische ministerie van Buiten landse Zaken nog studeert op de Nederlandse protestnota naar aan leiding van het niet langer erken nen der schulden. Schapendag in het Gelderse Ede In het Gelderse plaatsje Ede was het dinsdag „schapendug"onder het motto „Van schapenwol tot wollen- stof'. Des morgens begon het feest met de massale intocht van een kud de met scheper, die door het dorp naar de markt trokken, wnn> ,u keu ring plaats zou vinden. Op neven staande foto de schapen met de sche per op de markt, omgeven door een deel van de vele belangstellend Onder: Na de markt gaven dames, die de spinkunst nog machtig zijn demonstraties aan draaiende wiel. (Voor verslag zie pagina S). Poujade wil ook naasten. Pierre Poujade heeft op een verga dering te Biarritz verklaard dat hij de nationalisatie van Britse en Fran se oliemaatschappijen in Frankrijk voorstond en dat hij in oktober aan het hoofd van 500.000 protesterende betogers door Parijs zou marcheren. Gevaarlijke spion in Zweden gearresteerd. De vorige week Is ln de Zweedse hoofdstad Stockholm een 48-jarige Zweed gearresteerd, die de Russen een vrywel volledig schema van het Zweedse radar-waarschuwingssy steem heeft gegeven. De spion, zekere Anatol Eriksson, was als radar-technicus in dienst van de maatschappij die het Zweedse ra- darnet aanlegde en in die functie was hij op de hoogte van belangrijke ge heimen. Vast staat dat hij de Russen volledige blauwdrukken in handen heeft gespeeld. Ook hield hij zich be zig met het verzamelen van persona lia van Russische vluchtelingen. Deze laatste handeling wordt in Zweden een misdaad geacht. VermoedelijK zal de spion tot le venslange dwangarbeid worden ver oordeeld. De Zweedse staatsveiligheid zit intussen in zak en as vanwege het feit dat de Russen thans zeer belang rijke gegevens bezitten, die feitelijk een totale herziening van het Zweedse radar-systeem zouden nodig maken. Tijdelijke verbetering. (Van onze weerkundige g medewerker) n H Een rug van hoge luchtdruk, f| die in de afgelopen nacht hoven g M ons land werd aangetroffen, zorgt voor een tijdelijke weers- M verbetering. Een nieuwe oce- aandepressie is boven de Golf van Biscaye gearriveerd en zal s met de zuidwestelijke lucht- stroming in de hogere luchtla- g gen in de richting van Frank- rijk en onze omgeving bewe- M gen. Hierdoor neemt donderdag g de kans op enkele buien gelei- delijk weer toe. De wind draait woensdag naar zuidoostelijke richting en zal aanvankelijk g g iets warmere lucht aanvoeren. Ook verder boven de oceaan is m p de depressie-activiteit groot en aangezien er in onze omgeving M geen hogedrukgebieden voor- g komen, zal het weer opnieuw wisselvallig worden. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllll MOORDEN IN ENGELAND? Driehonderd rijke vrouwen stierven in Eastbourne. Naar de dood van 300 vrouwen voornamelijk (rijke) weduwen die na de oorlog in Eastbourne, een luxe badplaats aan de zuidkust van Enge land overleden zijn, wordt door Scot land Yard een onderzoek ingesteld, zo ls dinsdag meegedeeld. Ook do testa menten, die zy hebben nagelaten wor den onderzocht. Volgens een bericht zou het by dit laatste onderzoek gaan om een be drag van een miljoen pond sterling (ongeveer tien miljoen gulden). Een groep rechercheurs controleert de testamenten van de 300 vrouwen in het Londense Somerset House, waar afschriften van Britse geboor te-, huwelijks- en overlijdensakten bewaard worden. Men deelt mede, dat de politie zoekt naar een verband tus sen de personen, die in een groot aan tal testamenten als begunstigden worden genoemd. Aan het onderzoek zijn geduren de veresheïdene maanden geruch ten over fraude en moord in East bourne voorafgegaan. Kortgeleden ontving de politie een brief, waar in nieuwe inlichtingen over een aantal testamenten werden ver strekt. Men verwacht, dat vele mensen een bericht spreekt van 500 ZESTIG HA VRUCHTBARE CULTUURGROND Voor de eerste maal sinds 55 jaar werd in de nieuwe Calandpolder in het noord-Sloe weer geoogst. Een machtige 92 p.k. combine maaide vijftig zalcken gerst uit het goudgele tapijt, dat tussen de schorren neer gevleid is. Tractorwagens zorgden onmiddellijk voor het transport. Foto P.Z.C.J mmfmrn -i, v- Vif"' :'S Landbouwer J. van 'f Westeinde: „Over het algemeen niet ontevreden" Op de vroege morgen ran de 27e november 1901 sloegen de betonnen sluis en tientallen meters zeedyk van de oude Calandpolder met donderend ge raas naar beneden. Het stromende zeewater had het zand onder de sluis net zo lang ondermijnd dit was mogelijk door het ontbreken van de onderste damwand tot het triomferend de polder kon binnenstromen. Eb en vloed hadden er vrij spel en groeven diepe geulen in het vruchtbare land, waar eens de boer zaaide en oogstte. Zestig ha had de zee er by gewonnen. Vijf entwintig jaar lang hield hij ze in zijn greep gevangen.... Want vorig jaar schreven we al: „De Calandpolder zal weer oogsten geven". En dat is dinsdag bewaarheid. Ronkend startte om ongeveer elf uur in de morgegn de motor van een machtige 92 pk combine en even later sneed het vlijmscherpe mes door de eerste stengels van een groot tapijt van geel gerst, dat zich als een eiland tussen de uitgestrekte schorren van het Noord-Sloe heeft neergevleid. Vorig jaar april begon de heer J. van 't Westeinae uit Nieuwdorp, die voor zijn zoons goede bestaansmoge lijkheden zag op deze kostbare lap cultuurgrond, aan de voorbereidende werkzaamheden voor het herstel van de dijken en het egaliseren van de frond. Een vijftal draglines en een aggermolen namen de plaats in van de honderden watervogels. Met hun trillende gieken versjouwden zij bij na 80.000 kubieke meter klei en zand uit de droogliggend* gronden van het Sloe, waarmee 1700 meter gloednieu we dijk opgetrokken werd en nog eens 1700 nieter hersteld. Slechts een halve km van de oude zeedijk bevond zich nog in goede staat en moest al leen opgehoogd worden. Toen dit werk aanvang december gereed en de grond gelijk gemaakt was, zat er reeds drie maanden kool zaad in de grond. De oogst hiervan is geheel mislukt, ten eer «te omdat de grond nog te zout was. ten twee de door de strenge vorst en in de de-- de plaats veroorzaakten de wilde een den veel schade, daar zij de kleine plantjes radicaal weggevreten had den. Er zat niets anders op dan het koolzaad er uit te rijden, waarna in maart 1956 de gerst er in ging, by een zoutgehalte van 1 A 2. De polder, 60 ha groot, werd er geheel mee bezaaid. Veertig ha heeft een goede oogst gegeven, tien ha een slechte, terwijl op de (Vervolg op pag. 2) door de politie ondervraagd zullen worden. Onder hen bevinden zich artsen, verpleegsters, hotel employé's, taxi chauffeurs, winkeliers en bedienden in de luxueuze buitenverblijven te Eastbourne. Volgens de „Daily Mail" is het mo gelijk, dat de politie aanstuurt op op graving van enige lijken. De namen van twee overleden vrou wen zijn in verband gebracht met een onderzoek door de Britse pers. Het betreft hier mevr. Gertrude Hullett en mevr. Edith Morrell. Mevr. Hullett, de weduwe van een assura deur, overleed de vorige maand, een paar maanden na de dood van haar echtgenoot, die haar meer dan 94.000 pond sterling (ongeveer 940.000 gul den) naliet. Mevr. Morrell. de weduwe van een fabrikant van bllkgroenten, stierf zes jaar geleden in de ouderdom van 82 jaar. Zij liet bijna 78.000 pond sterling (ongeveer 780-000 gulden) na. Men verwacht dinsdag een uit spraak van de jury voor de hervatte schouwing op het lijk van mevr. Hul lett. Worosiilow bezoekt Finland. De Russische president. Worosjilow, is dinsdag in Finland gearriveerd om een staatsiebezoek aan dat land te brengen. De trein van de president arriveer de dinsdagochtend om half elf op het grensstation Vainikkala. Hoge Finse én Russische autoriteiten waren aan wezig om de president daar te begroe ten. Het weer in Europa. Stockholm: half bewolkt 19 gr. Oslo: onweer 20 gr. Kopenhagen: licht bewolkt 17 gr. Aberdeen: zwaar bewolkt 12 gr. Londen: zwaar bewolkt 20 gr. Amsterdam: onbewolkt 18 gr- Luxemburg: onbewolkt 19 gr. Parijs: half bewolkt 22 gr. Bordeaux: zwaar bewolkt 23 gr. Grenoble: licht bewolkt 23 gr. Nice: onbewolkt 30 gr. Berlijn: licht bewolkt 20 gr. Frankfort: zwaar bewolkt 22 gr. München: zwaar bewolkt 20 gr. Zürich: regenbui 18 gr. Genève- half bewolkt 23 gr. Locarno: zwaar bewolkt 27 gr. Wenen: zwaar bewolkt 22 gr. Innsbruck: regenbui 20 gr. Rome: zwaar bewolkt 36 gr. Ajacclo: licht bewolkt 33 gr. Mallorca: zwaar bewolkt 32 gr. TOENEMENDE BEWOLKING Aanvankelijk vooral in het midden en noorden opklaringen. Geleidelijk ech ter toenemende bewolking en later in de zuidelijke provincies enige regen. Tot matig of vry krachtig toenemen de wind tussen zuid en oost. Iets ho gere middagtemperaturen dan giste- re«i. ZON EN MAAN 23 augustus Zon op 5.39 onder 19.49 Maan op 19.59 onder 07.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1