Waterbeheersing op Schouwen-Duiveland Franse élégance en Den Boer levert het drukwerk (£sso) vrouwelijke bediende Van den Driest RUDGE BLUEBIRD GARAGE „CENTRUM" Firma v. d. Vliet Bak Jac. Valckestraat5 Telefoon 2404—Goes 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 Franse chic spreekt niet uit een overdaad aan chroom.... Renault Frégate verlegt het accent op de ranke lijn, zoals de modieus geklede vrouw die benut. De vrouw, die Rertault Frégate ook om het rijke interieur kiest. En de man die de motor keurt, zal zeggen: zuinig (i op io) en economisch! Zie de prijs eens! Ongelooflijk! Slechts f 7-500.- Flaauwers om te bouwen tot boerde rij. Voor de februari-ramp zorgde dit oudste gemaal van Schouwen tezamen met Den Osse in het noorden, dat 150 kubieke meter water per minuut voor zijn reke ning nam, en Schelphoek, met 300 kubieke meter, voor de bemaling van het waterschap Schouwen Dit laatste gemaal had men in 1931 gebouwd, daar de afvoerlei- ding naar de bestaande gemalen te lang zou worden en hierdoor een ontoelaatbare peiloverschrei- ding te venvachten was. Nadat het laatste dijkgat bij Schelphoek op 27 augustus 1953 gedicht was, werd er na de geboorte van de herverkaveling een nieuw plan gemaakt om tot ©en goede ont watering te komen. Daar het ge maal Schelphoek in het over stroomde gebied verdwenen was, nam men een radicaal besluit: Twee gemalen zouden in de toe komst voor de, ontwatering van Schouwen zorgen. De hoofdleiding- werd gepland vanaf de Meeldijk langs Noordwelle tot onder Loo- perskapelle en vandaar in een splitsing naar de beide gemalen. Het zogenaamde Pr unj ©gebied had een aparte onderbemaling. gebouwd in 19d8. Dit gemaal Prunje met een elektrische pomp van 70 kubieke meter water per minuut, zal in de zelfde vorm en grootte verplaatst worden. Dit is zuiver een herverka velingskwestie. Verder heeft de Zuid hoek, het kleinste deel van het wa terschap en gelegen ten zuiden van de haven van Zierikzee, een volauto matische elektrische pomp van 28 tot 42 kubieke meter. Een bijzonderheid van dit gemaal is, dat wanneer het peil in de haven een tevoren vastge steld hoog peil bereikt heeft, de mo tor automatisch stopt. Het maalpeil is op dit moment nog niet bereikt, daar dan te oneconomisch gemalen zou worden. Zakt het buitenwater weer, dan slaat de motor ook weer automatisch aan. Gunstiger plaats I Bij de bouw van de twee nieuwe gemalen is de nadruk gelegd op een gunstiger plaats aan de zeedijk. Dit geldt vooral voor de nieuwe Flaau- wers, daar het oude gemaal een boe- zemg-emaal is, dat een beperkte capa citeit heeft. Het nieuwe gemaal wordt thans gebouwd bij Prommel- sluis, waar men dus direct in zee loost en tevens de beschikking heeft ,over een veilig stuk voorland. Er komen in het gemaal, dat eind vol- g-end najaar gereed moet zijn, twee diesel-centrifugaalpompen van elk 300 kubieke meter water per minuut te staan. Hoewel gebleken is, dat de jaar lijkse kosten voor een gemaal met een elektrische aandrijving iets geringer zijn dan voor dieselaandrijving, heeft men toch besloten in één van de ge malen dieselmotoren te plaatsen. Dit is gedaan om redenen van risico- spreiding, daar het waterschap Schouwen, ongeveer 9000 ha groot, het enige bemalingsgebied is, waar twee gamelen gebouwd worden. Het nieuwe gemaal Den Osse zal eveneens een gunstiger plaats aan de Twee elektrische centrif ugaalpompen met een capaciteit van 200 kubieke meter water per minuut zullen in het thans in aanbouw zijnde gemaal bij de Ouwerlcerksë kreek het water uit de ïoaterscliappen De Vier Ba/nnen, Ooster- en Sirjansland en Bruinisse malen. Aan het eind van dit jaar moet het gemaal, dat een grondge bied van 5000 ha beheerst, gereed zijn. (Foto P.Z.C.) dijk krijgen. Hier komt een pomp te staan met een capaciteit van 300 ku bieke meter water per minuut, terwijl de machine-onderdelen afkomstig zijn van het oude Schelphoekgemaal. Zowel van dit gemaal, dat diif najaar gereed komt, als van de Flaauwers, is een gedeelte van de uitstroomkel der reeds gereed gekomen. De tota le capaciteit van de beide gemalen ligt dus 100 kubieke meter lager dan de oude toestand, een gevolg van 't feit, dat de oude Flaauwers een boe zemgemaal is; Tenslotte nog de polder Burgh- en Westland, die een natuurlijke lozing heeft bij Burghsluïs. In het nieuwe plan beheerst men de waterstand doordat via Schouwen geloosd wordt, terwijl bovendien in de Meeldijk een stuw geplaatst wordt in het afsluit bare kunstwerk. 1600 kubieke meter Zoals uit dit verhaal blijkt, is de opbouw van de ontwaterings plannen gegroeid uit de omstandig heden, die onstonden na de ramp (herverkaveling), de aanleg van de Schouwse dijk en de afsluiting van het dijkwater, voorts uit vei ligheidsoverwegingen. Men heeft reeds veel planen gerealiseerd, ook bij de aansluitende werken. Zo werd bijvoorbeeld reeds een kleine 150 km leiding gegraven, waarby de gieken van de draglines zeker een drie miljoen kubieke meter klei versjouwden. Toch moet er nog veel werk worden verzet onder meer het plaatsen van stuwen en kunstwerken in dijken, het graven van watergangen voor de nog uit te voeren complexwerkenvoor dat het volledige ontwateringsstel sel in totaal ruim 1600 kubieke me ter water per minuut uit de Sc.hou- wen-Duivelandse polders in zee kan malen. KERKNIEUWS Ds. B. J. C. Rijnders 75 jaar. Ds. B. J. C. Rijnders te Hilversum oud-zendingsdirector van het Zen dingsbureau te Oegstgeest hoopt don derdag 23 augustus a.s. zijn vijfenze ventigste verjaardag te vieren. Ds. Bernard Jacques .Cornelis Rijn ders werd op 23 augustus 1881 in de hervormde pastorie van Middelburg geboren, bezócht- het stedelijk gym nasium in de Zeeuwse hoofdstad en studeerde vervolgens aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Nadat kand. Onze ouders t J. DE GRAAFF en K. DE GRAAFF—DALEBOUT t hopen 23 aug. a.s. hun gouden huwelijksfeest te :T; vieren. f t Receptie in de bovenzaal van de Prins van Oranje te Goes op 23 aug., van half vier tot half zes. jjj Goes, Wilhelminastraat 86. GETROUWD: E. KLINKERT en Mevrouw D. DE GROOT. Goes, 18 aug. 1956. Te koop volautomatische Olie-Vier, Picuppers. W. RIJSTENBIL Zoon, St.-Philipsland, tel. 3—58. Voor de vele blijken van belangstelling ontvangen bij ons huwelijk op 10 augustus j.l. betuigen wij mede na mens wederzijdse ouders, onze welgemeende dank. F. DE ZWART M. W. DE ZWART— WARREN. Vlissingen, 20 augustus 1956. Jan Steenlaan 6. Zomershow- etalagewedstrijd. W edstrij df ormulier en zijn GRATIS verkrijg baar bij de deelnemende winkeliers en het V.V.V.- kantoor Coosje Busken- str. De wedstrijd duurt t/m 23 augustus. Voor direct gevraagd flink meisje voor de morgenuren; ev. 's middags in de 'winkel. Aanmelden, liefst nè. 7 uur: H. H. C. MERCY, Hogeweg 87, Vlissingen. Te koop ruim winkel-woonhuis, zeer gunstig gelegen, Spoor straat 1, Sluiskil. Direct te aanvaarden. Inlichtingen bij J. OYEN, Burg. van Haa- renlaan 291, Schiedam. Op zaterdag 25 augustus a.s. RONDE VAN RILLAND op gewone fietsen. Aanvang 3 u. n.m. Voor deelname, zie aanplak biljetten; Gemeente Veere. Burgemeester en wethou ders van Veere roepen solli citanten op naar de betrek king van administrateur ■van het gemeentelijk vismynbedrijf, in tijdelijke dienst, op nader overeen te komen voorwaar den. Indiensttreding zo spoe dig mogelijk. Sollicitaties binnen 8 da gen na verschijning van dit blad te richten aan de bur gemeester. Te koop: PAND Boulevard Bankert 4, le eta ge binnenkort te betrekken. Te bevr.: H. J. v. d. MEER Zonen, Walstraat 62, Vlis singen. Rijnders in 1904 door het .provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg was toegelaten tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. Werk werd hij op 2 april van het daaropvol gend jaar door zijn schoonvader, wij len ds. E. B. Gunning van Oosthem te Wapenveld in de classis Harderwijk in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Harderwijk, Doornspijk, Doorn en tenslotte nog zes jaar te Rotterdam, waar hem in verband met zijn benoe ming tot zendingsdirector van het Zendingsbureau te Oegstgeest met in gang van 1 februari 1924 eervöl ont slag met de bevoegdheid van emeri tus werd verleend. Deze functie ver vulde ds. Rijnders tot 1 september 1946 toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd eervol ontslag werd verleend. Als bestuurslid van het Zeister Zen dingsgenootschap bracht ds. Rijnders in 1946/1947 in verband met de zelf standigwording van de Creolenkerk een bezoek aan Suriname. In 1952 werd ds. Rijnders benoemd tot waar nemend predkiant van wijkgemeente A. te Hilversum. GEREF. KERKEN. Beroepen te Kamerik en te West maas K. Sierink, kand. te Harden- berg; te Enschede J. F. Colenbrander te Apeldoorn; te Ter Apel B. van Oe- veren te Fries; te Brugterveld P. Joossen kand. te Goes. Aangenomen naar Uithoorn G. van Wïlgenlburg te Ulverstone, Tasma nia; naar Termaard G. D. Hanemaa- jer, kand. te Amersfoort; naar Tuin- dorp-Oostzaan (als hulppred.) J. D. B. van der Meulen, kand. te Lands meer. MARKT 31, MIDDELBURG ESSO NEDERLAND N.V. vraagt voor haar kantoor te Goes: voor administratieve werkzaamheden. Leeftijd 22 jaar. Spoedige indiensttreding gewenst. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties aan Ess Nederland N.V., Westhavendijk 4 te Goes. Kom die eens bekijken, dan twijfelt U niet meer, dan wéét U het U rijdt voort aan op die prachtige, super- de-luxe Bluebird. 2-kleurig' (blauw en wit), verstelbaar motorsportstuur, dubbele remmen, 3 versnellingen (desgewenst 4). Prijs 225.30. Maarook voor 159.50 heeft v. d. Driest al een beste fiets, sterk en stevig, lichtlopend, en ook met dub bele remmen! Kom 's an (ook voor een fiets) bij Gravenstraat, MIDDELBURG. (Slot van pag. 1) het dijkwater geen dienst meer kun nen verriohten. Van 1822 tot 1934 loosde men hier het water door mid del van stoom; nadien schakelde men over op een elektrisch gemaal met 'n motor. De circa 1400 ha metende polder Dreisdhor zal nu in het vervolg zijn overtollig water lozen op de Gre- velinigen waarvoor ten noorden van Dreischor een gemaal gebouwd wordt, met een elektrische pomp van1 200 kubieke meter water per minuut. Voor de afwatering van het derde gefbied ten oosten vair de delingsdijk door het eiland, het Middengebied, zorgt tenslotte het in het begin van dit jaar in gebruik genomen Sasge- maal by Zierikzee. Twee pompen van elk 110 kubieke meter water per minuut malen het water uit dit 2320 ha grote gebied, dat verder ook nog een natuurlijke loosgelegenheid heeft. Orde en netheid! Dat is altijd het devies geweest van de maclii- Stevensluis, waar machinist J. J. van Dijke het grootste moment van zijn loopbaan meemaakte. Door de afslui ting van het dijkwater Ica/n dit ge maal geen dienst meer verrichten. (Foto P.Z.C.) VERKOOPSTER OF LEERLING-VERKOOPSTER een fantastische Renault-dealers, overal in Europa. Usines RENAULT Calandplein nisten van het gemaal Flaauwers, gelegen aan de voet van de brede Schouwse dijk bij Moriaanshoofd. In elk stukje koper en blinkend metaal van twee krachtige centri fugaalpompen, die 550 kubieke me ter water aankunnen, kan men zich dan ook spiegelen. En elke plank en omheiningsbuis zit fris in de verf. Van 1876, toen mr. P. C. Cau, indertijd voorzitter van het polder bestuur, op 13 oktober de eerste steen legde, tot 1949 hebben de machinisten hier altijd met stoom gewerkt. Daarna kwam de elektri citeit. Stoom.... „Geef ons maar stoom", zeggen ze daar op de Flaauwers, „het is in de winter een veel behaaglijker tem peratuur en je bent dag en nacht met z'n tweeën". Maar op de plaats, waar in 1904 Europa's krachtigste centri- figaalpomp. gebouwd werd, zullen misschien volgend najaar paarden en koeien staan, want nu het verdwijnen moet, zijn er reeds gegadigden om de 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6