Landbouwschap maakte balans van acht weken hevige regen JIMMY EN RINUS DE ROBOT PLANNEN VOOR SUEZKANAAL NOG 45.000 MENSEN ZULLEN UIT INDONESIË REPATRIËREN Avontuur in de Residentie MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Schade in Drente 1.9 miljoen (Van een onzer verslaggevers) De georganiseerde landbouw heeft thans een overzicht opgesteld van de schade aan landbouwgewassen en gronden ten gevolge van de heftige regenval van de laatste acht weken. Dat overzicht is samenge steld door de gewestelijke raden van het Landbouwschap in de ver schillende provincies. Hieronder vermelden wij de belangrijkste fei ten uit de verschillende rapporten. In Drente beloopt de schade omgerekend op basis van de rege ringsmaatregelen van 1954, met een aanpassing van de prijzen aan het huidige peil, in totaal rond 1,9 miljoen gulden. Aardappelen 750 hectare 1.406.250)hooi 715 hectare 321.750)graangewassen 20 ha 16.000) en schade aan grasland 750 ha. 150.000). Gelderland: De schade In Gel derland is in de verschillende land bouwgebieden zeer ongelijk. In to taal zijn 8300 hectare met verschil lende gewassen beschadigd. Op 360C hectare grasland, dat niet meer of niet geheel meer voor beweiding ge schikt is, moet worden gerekend met een opbrengstderving, vergeleken bij normale jaren van twintig tot vijftig procent. Het ergst getroffen is het gebied bij Beltrum langs de Slinge. 'e grootste schade in oppervlak is geconstateerd noordelijk van Olde- Op 4025 hectare hooiland moet worden gerekend met een verlies van veertig tot 85 procent van de nor male opbrengst. In procenten van de opbrengst is de schade het ergst ten noord-westen van Nijkerk in de pol der Arkemheen. Naar oppervlak ge rekend heeft het gebied noordelijk van Oldebroek de grootste schade geleden. Op 410 hectare aardappelen is een opbrengstderving van 15 tot 90 pro cent. Ongeveer eenzelfde beeld leve ren de bieten. Daar gaat het om on geveer 110 hectare. O v e r ij s s e 1: In Overijssel is 10.000 hectare grasland niet meer voor beweiding geschikt. Op 18.390 hectare is de hooioogst mislukt; op 14.900 hectare moet gerekend wor den met een opbrengstderving van vijftig procent. Er zijn 910 hectare consumptie aardappelen verloren gegaan, bene vens 58 hectare pootaardappelen en 308 hectare fabrieksaardappelen. Van 1580 hectare consumptie-aard appelen Is de opbrengstderving 20 procent; van 47 bunder pootaard appelen 70 procent en van 338 bun der fabrieksaardappelen 45 procent. Beraad over noodmaatregelen En over hulp op lange termijn voor getroffen landbouwers Het bestuur van het Landbouwschap zal zich woensdag beraden over maat regelen, die genomen moeten worden om de gevolgen van de oogstschade in de door de aanhoudende regen ge troffen landbouwgebieden zoveel mo gelijk op te vangen. In grote trekken komen die maatregelen hierop neer 1. Een registratie van de schade per bedrijf; 2. Het Landbouwschap zal bij de overheid kunnen bepleiten om middelen beschikbaar te stellen voor de ernstig getroffenen; 3. Een onder zoek, of ook van de zijde van de pro- ciale overheid in zeer ernstige geval len hulp kan worden geboden. 4. Het Landbouwschap dient in ver band met de thans gerezen moeilijk heden nadere maatregelen voor hulp verlening op langere termijn in studie te nemen. Hierbij ware te denken aan: a. Bespoediging van bepaalde water staatkundige verbeteringen en andere cultuurtechnische werken; b. Het op nieuw met klem bepleiten van het door de georganiseerde landbouw zo lang reeds geuite verlangen om voor de belastingaanslagen uit te gaan van een gemiddeld inkomen over meerde re jaren; c. Onderzoek van de moge lijkheden om te komen tot een oogst- verzekerings- of rampschadefonds voor de landbouw. Het hoofdbestuur van de Overijs selse Landbouwmaatschappij heeft zaterdag uitvoerig de wateroverlast behandeld en zich in dezelfde geest uitgesproken. 370 hectare .voederbieten en 18 hect are suikerbieten gingen geheel ver loren; 30 hectare suikerbieten en 770 hectare voederbieten gedeeltelijk (opbrengstderving resp. 50 en 25 procent); Op in totaal 2090 en 2520 hectare overige gewassen (granen enz.) was de opbrengstderving resp. 20 en 15 procent. Catastrofe Noord-Brabant: In Noord- Brabant is het dorp Helenaveen op catastrofale wijze getroffen. Men taxeert daar de schade voor de 80 tuinders op f300.000 totaal, dat is gemiddeld f 3750. In feite loopt de schade per bedrijf uiteen tussen f3000 en f6000. Limburg: In Limburg zijn de dorpen Hegelsum en Sevenum het zwaarst getroffen. In Hegelsum was de aanvoer van augurken op 10 aug. 1500 kilo tegenover 32.000 kilo op dezelfde dag een jaar geleden. In Sevenum waren die cijfers resp. 3500 kilo nu tegen 47.000 vorig jaar. Bij de pronkbonen, spekbonen enz. is er hetzelfde beeld. Ook de Noord-Oost-Polder Zelfs in Nederlands modernste landbouwgebied, de Noord-Oost Polder, is belangrijke schade te vermelden. Daar komt de be schadiging niet voort uit een ge brekkige waterhuishouding, maar uit het dichtslibben van de bouwvoor. Bij de pootaardappelen heeft 84,80 hectare een opbrengstder ving van minder dan 20 procent; 53,60 hectare een derving van 20 tot 50 procent en 66,90 hectare een derving van meer dan 50 procent. Bij de consumptie-aardappelen zijn die cijfers als volgt: 22,85 hectare met een opbrengstder ving van minder dan 20 procent; 43,20 hectare van 20 tot 50 pro cent; 35,60 hectare meer dan 50 procent. Bij de bieten (geel) is op 14,40 hectare schade gemeld, maar er werden slechts bepaalde plekken getaxeerd. Bij de bieten (wit) is 17,80 hectare rot. Van diverse gewassen heeft 23 hectare een opbrengstderving van minder dan 50 procent en 11 hectare van meer dan 50 procent. op (Slot van pagina 1) zaterdag een rede gehouden, waarin hij zich uitsprak voor inter nationaal beheer over het kanaal, zoals door Dulles in eerste instantie voorgesteld. Zijdelings vestigde hij de aan dacht op de kwestie van de niet- erkenning der Indonesische schul den met de volgende zinsnede: „De geachte afgevaardigde van Frankrijk heeft terecht het ver band onderstreept tussen de stap van kolonel Nasser en bepaalde, vergelijkbare handelingen, die on langs door andere regeringen zijn verricht. Wij zullen er goed aan doen deze ruimere samenhangen niet te veronachtzamen. Deze si tuatie veroorzaakt bij onze rege ring grote ongerustheid". Selwyn Lloyd had de zitting ge opend met een rede, waarin hij hèt Russische voorstel een andere con ferentie te houden verwierp. Hij ver zocht de conferentie, op kore termijn beginselen voor een vreedzame oplos sing van de kanaalcrisis te formu leren en deze met bekwame spoed ter kennis te brengen aan Egypte. Hij onthulde, dat de vaart door het kanaal spaak zou kunnen lopen, om dat de Engelse loodsen besloten heb ben loyaal te blijven aan de oude maatschappij. De regeringen van Engeland en Frankrijk hebben hun onderdanen, die loods zijn op het Suezkanaal verzocht op hun post te blijven voor de duur van de confe rentie. Plan van Menon Naar verluidt zal de Indiase afge vaardigde op de Londense conferen tie, Krisjna Menon vandaag een plan voor regeling van de Suezkanaal- kwestie indienen, dat de instemming van Egypte zou hebben. In kringen die nauw met de Egyp tische ambassade in Londen verbon den zijn, is zondagavond vernomen, dat het Indiase plan het algemene en financiële beheer van het kanaal in Egyptische handen wil laten. Er zou een internationale adviesraad inge steld moeten worden, onder auspi ciën van de Ver. Naties om te verze keren dat de internationale scheep vaartverplichtingen nagekomen wor den. Onder slechts geringe belang- stelling van enkele jeugdige Middelburgers op 't „schel- linkjede glooiing heeft zaterdag een drijvende bok de ji vrijdag omgeslagen zólder- schuit in het kanaal door Wal. cheren te Middelburg weer om- H gekeerd. Eerst was het schuitje M enkele honderden meters ver- haald, waarna er een strop om- heen werd geslagen en de bok m sim werk deed. Tegen half vjjf H lag de zolderschuit weer even- als vroegergereed om stenen op het dek te herbergen (Foto P.Z.C.) IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Kloosterzusters kregen geriefelijker kleding. Drieëndertighonderd zusters van de Nederlandse provincie van de zus ters der Goddelijke voorzienigheid, verspreid over Nederland, Indonesië en West-Indië, hebben woensdag haar ouderwetse kloosterkleding vervan gen door moderne en geriefelijker kleding. De nieuwe kleding is aange past aan de ook in de kloosters gewij zigde, eisen des tijds. Zij wijkt in vele opzichten af van de oude. Zo is het nieuwe kleed vervaardigd uit een lichtere, soepele en daardoor prettig zittende stof. De zusterkap heeft de grootste verande ring ondergaan. De oude ver vooruit stekende kap is vervangen door een heel wat kleinere. Van de zijde van de wereldbank Is zaterdag medegedeeld, dat zij onder een aantal voorwaarden het verlenen van financiële steun voor het moder niseren van het Suezkanaal in over weging wil nemen. Syrië zal aan Egypte 100.000 ton tarwe leveren, die oorspron kelijk bestemd was voor Frank rijk. Syrië weigerde de partij nu aan Frankrijk te verkopen. In Koeweit zijn zeven personen ge dood en 257 gewond tijdens de monstraties, waarmee men zijn instemming voor Nassers daad wilde betuigen. 92. Er gingen enkele dagen voorbij zonder dat er Iets bijzonders gebeurde. Jlmmv werkte wat in zijn tuin en s middags ging bij meestal op de fiets naar het redactie- bureau van Piet Potlood om de telexberichten van het A.N.P. aandachtig door te lezen, want hij had zich vast voorgenomen om eodra er ergens in het land een spoor van professor X. zou worden ontdekt, er meteen op af te gaan. Maar de professor ontwikkelde blijkbaar wei nig activiteit en elke nnddag peddelde Jlmmy onver- rlchterzake naar huls terug Er gebeurde geen enkele misdaad ln het land, waarin de professor de hand scheen te hebben .Tot er een brief van Jackie kwam, vol mei excuses voor het feit dat hij de laatste tijd zo weinig van zich nad laten horen. „Ik heb het ook zó druk gehad, vader, met a' die voorbereidingen van de Radio en Televisie Tentoonstelling die ln Amsterdam zal worden gehouden", schreef Jackie. „Mijn zaak heeft een geweldig grote stand gehuurd en als U komt kijken zult u er ook een oude bekende ontmoeten, u zult wel hebben begrepen dat dat Rinus ls! Ik heb de robot weer helemaal in orde gébracht verbeteringen aangebracht en hem van een ontvanger voorzien .waarop de zender van professor X. vermoedelijk geen vat zal hebben. Want wij houden er hier allemaal rekening mee, dat me neer hier ten tonele zal verschijnen" Toen Jlmmy de brief gelezen had. verzonk hij een tijdlang in diep ge peins. „Ik geloof aat ik maar voor een paar dagen naar Amsterdam moet gaan. Miebet", zei hij eindelijk. „Dat is mijn enige kans, om die professor X. nog eens te ont moeten". Brand verwoest barak In Ambonezenkamp Beenderibbcn In het Ambonezenkamp „Beende ribbcn" is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken, waarsciiijnlijk tengevolge van brand stichting door bewoners van het kamp. Om één uur werd de brand ontdekt door de kampbeheerders en de rijks politie, die het kamp bewaakte nadat daaruit vorige week drie leiders van de P.N-M.S. (de Nationale Party van de Zuïd-Molukken) naar een straf kamp waren overgebracht. De gehele brandweer van Steenwyk was spoedig ter plaatse en kon voorkomen dat de brand zich uitbreidde. De barak, waarin de brand was ont staan en waar keukentjes waren op geborgen, die destijds door de Ambo nezen waren geweigerd, ging echter geheel in vlammen op. Ook de inhoud ging verloren. De burgemeester van Steenwykerwold, de heer E. M. van Panthaleon baron Van Eek. was ter plaatse aanwezig. Om ongeveer half arie kon de brandweer inrukken. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. JAARVERSLAG OVER SOCIALE ZORG Probleem van wijder omvang dan men wellicht meent In het jaarverslag over 1955 van het Centraal comité van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieer- den, wordt o.m. medegedeeld dat het aantal nieuw gerepatrieerden voor 1955 geschat wordt op 4500 gezinnen, waarvan 3069 gezinnen in contract- pensions werden opgenomen. We mo gen aannemen, aldus dit verslag, dat zich aan het eind van 1955 nog 70.000 Nederlanders in Indonesië be vonden. Hiervan zullen naar schat ting 45.000 voor repatorïëring Ln aanmerking komen, terwijl de overi gen daar werkzaam zullen blijven, dan wel bij eventuele terugkeer geen zorg zullen vragen. Het aantal gerepatrieerden is, zoals verwacht, de laatste jaren aan zienlijk toegenomen en kan thans wel geschat worden op ongeveer 276.000. Op het totaal der Nederlandse be volking van ongeveer 10.500.000 zie len is dit weliswaar slechts ruim 2% procent, maar aangezien bijna alle gerepatrieerden voorlichting en/of zorg behoeven, is het duidelijk, dat jiet probleem van veel wy'der omvang is dan men wellicht zou menen. Volgens het jaarverslag van de C. C. K. P. moet eveneens de vraag onder de ogen worden gezien of met de toeneming van het aantal gerepa trieerden ook andere wegen voor het opvangen moeten worden ingeslagen en welke. Op 1 januari 1955 waren ér 8 opvangcentra en 186 contract- pensions. Deze telden een bevolking van 1499 gezinnen en 187 alleen staanden. totaal 6416 personen. Op 1 januari 1956 waren er: 4 opvangcen tra en 302 contract-pensions. Daar woonden 2883 gezinnen en 243 alleen staanden, totaal 12.138 personen. In De Souburgse muziekvereniging „Vlijt en Volhardingherdacht vorige week haar Sö-jarig bestaan. Het ju bileum werd zaterdagavond afgeslo ten met een taptoe voor het gemeen tehuis, waarbij de signaalafdeling van de gymnastiekvereniging Astrow medewerking verleende. (Foto P.Z.C. 1955 kregen 1573 gezinnen van con tractpensions uit eigen huisvesting. Bovendien werd eigen huisvesting verleend in 112 geiijkschakelingsge- vallen. Aan het eind van het ver slagjaar waren er 80 gezinnen, die langer dan 2iaar in contract-pen sion hadden vertoefd. Volgens een schatting zijn de ongeveer 264.000 zelfstandig in Nederland gevestigde gerepatri eerden als volgt over net land verdeeld: Groningen, Friesland, Drente plus Noordoospolder 10.500, Overijssel, Gelderland (be noorden de waal), Utrecht 60.000, Noord-Holland 56.000, Zuid-Hol land 107.500, Zeeland en Breda 7000, 's-Hertogenbosch 13.000, Limburg 10.000. Geërgerde visser treft jongen dodelijk. Zondagmiddag is in De Rijp een tragisch ongeluk gebeurd. In de tuin- graoht aldaar zat een inwoner van het plaatsje, de heer A. N., te vissen. Hy ergerde zich aan enige jongetjes, die aan de overkant van de gracht aan het spelen waren en gooide, nadat hij al enige malen had gewaarschuwd, een steen in de richting van de knaap jes. De 9-jarige A. S. uit De Rijp kreeg de steen tegen de slaap en over leed vrijwel onmiddellijk. Na verhoor door de Rijkspolitie is de visser op vrije voeten gesteld. Berth Brecht begraven. De beroemde Duitse toneelschrijver en dichter Berth Brecht, die dinsdag op 58-jarige leeftijd tengevolge van een hartaanval overleed, is vrydag op een eenvoudige begraafplaats in Berlijn ter aarde besteld. Indachtig de wens van de overledene zijn geen toespraken gehouden. Alleen familieleden en goede vrien den van Brecht, die in 1928 de tekst schreef voor de later zo beroemd ge worden Drie Stuivers opera, waren op het kerkhof aanwezig. feuilleton door TJEÉRD ADEMA „Kent U deze vrouw.? vroeg de rechter-commissaris en Steensma voelde, dat allen, die hem vergezeld hadden, hem hinderlijk in de ogen staarden. Hij had op dat ogenblik zjjn hou ding nog niet bepaald. Hij was nog met zichzelf onzeker of hij zou toe geven deze vrouw te kennen en haar in het bewuste perceel gesproken te hebben, dan wel, dat hij alles zou loo chenen en de volle bewijslast op an deren zou schuiven. Hij begreep, dat het hem weinig zou baten, maar als hij zich toch niet zou kunnen vrijpleiten zonder het geheim van zijn missie te schenden, wilde hij ty'd winnen om althans de fatale da tum ener openlijke veroordeling zover mogelijk te verschuiven. ..Ik verwacht uw antwoord, me neer". zei de rechter-commissaris on geduldig. Steensma draaide zich langzaam om en keek door de half gesloten deur naar de in volle bladerentooi prijken de tuin. ..Ik ken deze vrouw niet", zei hij stroef. De i"echter-comrnissaris gaf de bei de rechercheurs een wenk en zij na men de verdachte tussen zich in op weg naar de wachtende auto's. De officier van justitie had de wens te kennen gegeven, dat de verdachte - nu zij toch met hem uit rijden wa ren naar het onbewoonde perceel zou worden geleid, teneinde daar te- selykertyd de plaatselijke toestand te schouwen en een kwartiertje na het gedwongen bezoek aan het ziekenhuis beklom ir. Steensma, vergezeld van zijn onafscheidelijk geleide, de hoge trap van het perceel, waarin de vrouw de vorige avond was doodgeschoten. Nu het zonlicht onbarmhartig ont hulde hoe kaal. hoe vuil en hoe onge zellig een in lange tijd onbewoond en onverzorgd huis er kan uitzien, trof hem meer dan de avond te voren de triestheid van al die verlaten vertrek ken, waar spinrag in flarden tussen de hoeken hing en de ruiten door vuil en stof byna ondoorzichtig waren ge worden. „Is U hier gisteravond geweest, mijnheer?" vroeg de rechter-commis saris, toen z(j in de kamer stonden, waarin bloedsporen op de vloer nog stille, schrikwekkende getuigen wa ren van het drama, dat zich daar zo kort geleden had Steensma keek' eens rond zich. De kastdeur stond nog open. Op de vloer lag nog het pak behangselpapier, dat hy de stervende onder het hoofd had geschoven. „Geef antwoord, meneer", zei de of ficier van justitie, „er Is U gevraagd of U gisteravond in deze kamer is ge weest". „Ik kan het mij niet herinneren", zei Steensma met een gevoel van on passelijkheid. Ziet U dit gaetje in de muur, me neer?" vroeg de rechter-commissaris, die zich door een der rechercheurs had laten voorlichten. „De kogel is hierdeur gegaen en in de vensterbank van het naestliggende perceel blyven steken. Heeft U misschien een revol ver in uw bezit of in uw bezit gehad „Ik heb nooit een revolver bezeten, meneer". De officier wisselde een snelle blik met de rechter-commissaris, die zijn schouders ophaalde. Jhr. mr. Van Linschoten had al be grepen, dat deze verdachte hem heel wat moeite zou veroorzaken. Het geval was veel gecompliceerder dan hij oorspronkelijk gedacht had. Er was blijkbaar iets, dat de verdach te verzwijgen wilde. Het was duide lijk, dat hij loog, althans om de zaken heendraaïde, maar wat kon het mo tief zijn Ten slotte zo bedacht hij weer was een attaché van een onzer ge zantschappen geen ordinaire struik rover en wanneer men de maatschap pelijke positie van deze man in het oog hield, zou wel eens kunnen blij ken de rechter-commissaris legde in gedachten de nadruk op het werk woord „kunnen" "dat zich hier iets had afgespeeld, waarin binnen- of buitenlandse autoriteiten direct of in direct betrokken konden zijn. Een onzer grote dagbladen heeft haar lezers destijds doordrongen van de gedachte, dat een „speurder" een fijne neus heeft. De rechter-commis saris was geen speurder in de zin van dat blad, maar wel in rechterlijke zin en hy stond er in justitionele kringen voor bekend, dat hij over een soort zesde zintuig beschikte, dat hem in moeilijke strafzaken intuïtief de juis te weg deed volgen. Hier konden hogere maatschappelij ke belangen op het spel staan en hy besloot voorzichtigheidshalve dat er van de verhoren zo weinig mogelijk tot het publiek zou doordringen. Onmiddellijk na zijn terugkeer in het gerechtsgebouw gaf hij de politie order de verslaggevers voorlopig noch de naam van de verdachte, noch eni ge bijzonderheid uit het verhoor mee te delen. Terwijl Steensma in zijn cel zijn eenvoudig middagmaal gebruikte het was hem toegestaan daar voor zijn eigen rekening te eten werd de rechter-commissaris door de admini strateur van het stadsziekenhuis op gebeld, dat daar in de loop van de middag door een onbekend gebleven persoon een pak was bezorgd, dat voor de heer Van Waardenburg be stemd was. Bij het openmaken bleek het een damestasje te zijn, dat foto's, geld, brieven en een buitenlandse pas bevatte. Uit een der foto's had men de vermoorde vrouw herkend en uit haar paspoort bleek, dat ze Ingeborg de Leeuw heette, 34 jaar oud was en als secretaresse in dienst was bij een on zer gezantschappefa. De verraste rechter-commissaris liet alle stukken direct naar zijn ka mer brengen, onderzocht ze daar en kwam tot de conclusie, dat zijn intuï tie hem niet bedrogen had. Ook deze vrouw was aan een ge zantschap zelfs aan hetzelfde verbonden en gezantschappen met hun binnen- en buitenlandse relaties zijn uiterst gevaarlijke instellingen om er recht en wet zonder aanzien des persoons te gaan toepassen. Hij overdacht de vraag, waarom een jonge man uit vooraanstaande Haagse kringen een moord op een jonge vrouw kon begaan en kwam daarbij voor de keuze van een crime passionnel of een plotseling geval van krankzinnigheid, maar zijn beroemde zesde zintuig waarschuwde hem, dat de kwestie lang niet zo eenvoudig was, als zij er uitzag. Hij wilde toch de verdachte onom stotelijk aantonen, dat diens ontken ningen van nul en gener waarde wa ren. Hij zou hem bewijzen, dat hy deze vrouw eerder had gezien en dat hy jonkheer Van Waardenburg zich de avond tevoren wel degelijk in het bewuste pand had bevonden. Hij zou misschien kunnen hij legde in ge dachten al de nadruk op dat werk woord „kunnen" aantonen, dat de verdachte in het bezit van een revol ver was geweest. Hij had Steensma bevolen andere kleren aan te trekken en van het zie kenhuis was aan de politieleen koffer met kleren afgegeven, waarna 't col bertkostuum met de verdachte plek ken naar een scheikundige was ge stuurd ter vaststelling van de „iden titeit" van deze vlekken en dc tijds duur, welke zij op het colbert hadden, gezeten. De rechter-commissaris beslioot de verdachte de volgende d'«ig als het ware voor ean mifraille-arvuur van overstelpende bewijzen/ te zetten en hem daarmee zo te oventroeven, dat hy noodgedwongen tot. een bekentenis zou komen. Tevreden over het resultaat van de eerste dag, stapte hrï in de middag uren oudergewoonte- naar de Witte Sociëteit en hield er aan zyn stamta fel zonder daarbij op een bepaalde zaak te zinspelen een breedvoerige beschouwing over schijn en wezen en over onzichtbare en onverklaarbare afwijkingen in menselijke hersenen. Om négen uur 's-avonds was het signaal gegeven f;n een bewaker had er zich van overtuigd, dat de ver dachte zich ontkleed had en op zyn strozak was gaan liggen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5