Ringrijderij in Vlissingen trok groot aantal toeschouwers Cantor wil Zeebrugge ais eindhaven Reden? :mn hmw Almanak JAN WESTVEER NA 49 JAAR WEER IN WOLF AARTSDIJK DIPLOMA'S UITGEREIKT AAN LEERLINGEN BOUWBEDRIJF Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 OPMERKELIJKE PRESTATIES Niet minder dan 137 rijders verschenen op de banen De Steenenbeer in Vlissingen bood zaterdag het traditionele beeld van d ringrijderij, ditmaal bijzonder aantrekkelijk door het grote aantal deelne mers en-de vele toeschouwers, die dit hoogtepunt van de Vlissingse zo- mershow niet -wilden missen. De strijd ging om de vele fraaie ereprijzen- de prijzen in de vrije wedstrijd en om de resultaten in de derde klasse Daarbij zorgden de deelnemers voor een verrassing. Niet alleen kwamen er niet minder dan 137 rijders in het strijdperk, het geen voor Vlissingen het hoogste aantal was, dat zich hier ooit in de baner waagde maar bovendien waren er fraaie resultaten, vooral in de finale. Het gebeurde zelfs, dat onder de winnaars van de ereprijzen de vier ee sten er in slaagden de verplichte tien ringen ook inderdaad te veroverer terwijl er drie waren met negen ringen. Vooral de hergroepering, nadat des morgens iedere deelnemer twintig beurten had afgewerkt, gaf heel wat organisatorisch werk maar- de heer P. Brasser en zijn medewerkers heb ben er zich goed doorheen geslagen. De jury, die moest beslissen over de mooist „bekroonde" paarden, had het eveneens niet eenvoudig. Zij be stond uit mevr. Sandberg tot Essen- burg Hybendaal uit Middelburg, mevr kapsenberg-van IJsselstein uit Vlis singen. mevr. Ventevogel-Haverhoek en mevr. Metz-Ramaux, eveneens uit de Scheldestad, terzijde gestaan dooi de heren J. Koole Dz. en F. J. Castel uit Sint Laurens. De heer P. Brasser, voorzitter van de Zeeuwse Ringrijd erevereniging toonde zich dankbaar en enthousi ast voor de grote medewerking, van alle zijden ondervonden in de Soheldestad bij het organiseren van dit evenement. Men had de banen verdeeld rond 't gehele postkantoor, zodat de wed strijden betrekkelijk vlot konden worden afgewerkt. Niettemin vergt een dergelijk uitgebreid pro gramma veel tijd en het laat zich begrijpen, dat de jury na vijf uur des middags men was te negen uur begonnen nog heel wat uit te werken had. VAN TOT STRANDFEEST S.V.W. Op verschillende plaatsen langs de Zeeuwse kusten worden de laatste ja ren ten behoeve van de badgasten en gastjes strandfeesten gehouden. De „Strandvereniging Westduin" (ge meente Koudekerke) hield dit feest zaterdag nu al voor het zevende ach tereenvolgende jaar en niet minder dan 300 bewonertjes van het kamp- huttenterrein, de bungalows in het Vebena-hos en van dé kampeerboerde rij „de Wit" namen er aan deel. Het maken van zandvormen was het eer ste programmapunt. Na verloop van tyd kon men op het srtand de meest uiteenlopende vissoorten, schelpen en monsters, zoals krokodillen en zee slangen aantreffen. De rest van de middag werd gevnld met kinderspe len. In de avonduren speelden de oude ren een gekostumeerde voethalwcd- RINGRIJDEN In Vlissingen is zaterdag de ring gestoken. Géén geringe gebeurtenis lOfxni wanneer er een dag lang zó'n honderdveertig paarden af en aan dra ven, binnen een vrij beperkte ruimte dan brengt dat heel wat geros en gerij met zich mee. Het blijft altijd opnieuw een klexirig schouwspel bo vendien. Daar verandert zelfs geen laaghangend wolkendek met dreigen de regenbuien iets aan. De paarden, fors en vurig, fleurig versierd met linten en strikken, de mannen, óók fors en vuriggestoken in witte pak ken en óók fleurig versierd met oranje sjerpen het publiek, opgc- wekt de strijders aanvurend, dat alles boeit steeds weer. Een folkloristisch gebeuren, waar léven in zit, dyna misch is. dat bezit Walcheren in z'n ringrijderij; een gebeuren dat niet verstard is in traditie, maar dat fris en aantrekkelijk bleef en waar met name de vreemdeling, de „grote stadsmens"plezier aan beleeft. Waar de ring wordt gestoken, daar is leven in de brouwerij. Het gant niet voorzichtig, het is geen sport voor broze meneertjes, maar het is een brok Walchers boerenleven van be lang. Moge het nog lang in ere ge houden worden! strijd. Het was jammer, dat de iam- pionoptocht en het kampvuur, die bei de op het strand zouden worden ge houden, door de stormachtige wind geen doorgang konden vinden. KOE GEWONNEN. De superfosfaatfabrieken schreven onlangs een prijsvraag uit en dezer dagen werd de uitslag bekendge maakt. De heer P. Sponseiee, landbou- te Hulst, was de gelukkige win naar van de hoofdprijs. Hy mocht kie zen tussen een televisietoestel en een stamboekkoe en hij koos het laatste. „Ik zou geen goede boer geweest zijn, als ik de koe niet nam", was het com mentaar van de heer Sponselee. WEEK BRAND. Op het bedrijf van de coöp. groen- voeüerdrogerij „Tholen" te acnerpe- nisse kraaide het afgelopen weekein de voor de derde maal in één maand de rode haan! De vorige keren vond het vuur gretig voedsel ln het kurk droge meel, dat in de opslagloods lag. Ditmaal was-de brand gelukkig on schuldiger. Een oude party meel, die buiten lag te smeulen, vatte, aange wakkerd door de krachtige wind, op nieuw vlam. De gealarmeerde brand weer was onder leiding van comman dant R. de Graaf spoedig ter plaatse en bluste het vuur met één straal. PLOEG WEDSÏRJJ D. Onder auspiciën van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst wordt zater dag 1 september a.s. op het bedrijf van mevrouw de wed. L. van Hoeve te Axel 'n grote ploegenwedstrijd gehou den. De afdelingen van de C.B.T.B., de N.C.L.B. en de C.J.B.T.B. werken hierbij samen. De winnaars van deze wedstrijd zullen naar de provinciale kampioenschappen worden afgevaar digd. Komaan, jonge boeren, wie trekt de rechtste voor MILITAIRE OEFENINGEN. Woensdag 22 augustus a.s. zullen in de buurt van Axel in de loop van de dag schoten klinken. Er worden dan namelijk militaire oefeningen gehou den. Als de mitrailleurs beginnen te ratelen, dan weet dus een ieder, waar hij (of zij) aan toe is. Overigens ver zoeken B. en W. van Axel aan de in gezetenen „al datgene te vermijden, wat een gunstig verloop van deze oefeningen zou kunnen belemmeren". g= De Steenenbeer in Vlissingen H bood zaterdag een schilder ach. 'ige aanblik' De gehele dag m 'campten er de b\jna ljO deel- 'cmers aan ite grote ringr\jdc- H rij van dc Zeeuwse Ringrijders f§ Vereniging om de eer en dat gaf een drukte van belang! - (Foto P.Z.CJ liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT In deze categorie kon men 60 pun ten behalen. De gelukkige, die hier met dc eerste prys ging strijken was de heer F. Wisse uit Sint Laurens, die 59 punten behaalde. Achtereenvol gens waren het ds heien Cor Koole uit Vlissinge met 52 punten, W. Koole uit Koudekerke met 49, Jo Maljaars uit Oostkapelle met 45, A. Maljaars uit Oo'stkapelle met 42. W. de Potter uit Koudekerke met 42 (hierover wérd geloot), M. Koole uit Sint Lau rens met 42, W. Bakker uit Souburg met 41, Z. Maljaars uit Oostkapelle met 37 en J. Koole uit Souburg. 36 punten, d.ie resp. de tweede tot de tiende prijs kregen. De prijsuitreiking Bij de uitreiking van de-ereprijzen heeft de heer P. Brasser, voorzitter van de Z.R.V., die o.a locó-burge- meester van Vlissingen de heer M. A. van Popering kon verwelkomen als mede de heer C. van der Mark, com missaris van politie, de heer J. L. Verhagen, voorzitter van V.V.V. en de heer J. P. Ventevogel van het zo- mershow-comitc, zijn voldoening uit gesproken over aller medewerking. Hij noemde de financiële steun van het gemeentebestuur, de directie van de h.v. Kon. Mij. „De Schelde", het zomershow-comité en hij prees hèt werk van de jury en haar medewer kers. voer wie deze dag heel wat werk bracht. Ook bracht hij dank aan de politie en aan de directie van garage De Muynck voor het afstaan van ae showroom, waar de wisselbekers en de vele fraaie pryzen, beschikbaar ge steld door de middenstand, konden bewonderd worden, Loco-burgemeester Van Popering roemde de activiteit van de Z.R.V. en hij wees op de grote belangstelling voor dit typisch Zeeuwse gebeuren. (Vervolg op pag. 7) Man en meisje uit Tholen gedood bij motorongeluk. Zondagnacht, omstreeks kwart over een, zijn de 28-jarige motorrijder Louis Voets en de 19-jarige duo-pas- sagiere Lenïe Schot, beiden uit Tho len, om het leven gekomen, doordat zij tegen een boom zijn gereden op dc Rijksweg HalsterenBergen op Zoom. De motorrijder was op slag dood, de duozitster overleed kort na het ongeval. Het motorrijwiel vloog na dc botsing in brand. De heer Voets moet met grote snelheid gereden hebben, Hij was in gezelschap van de heer N. uit Tho len, die eveneens een motor bereed, met als duo-passagiere zijn echtge note. De heer N. heeft nog getracht V. in te halen om hem aan te manen langzamer te rijden, maar hij slaag de hier niet in. Dr. P. Post te Goes overleden. Zaterdag is op 70-jarlge leeftijd te Goes overleden dr. P. Post, oud-direc teur van de keuringsdienst van wa ren aldaar. De heer Post begon zyn loopbaan na voltooiing van zijn apothekersstu die op 28-jarige leeftijd aan de keu ringsdienst van waren te Nijmegen. Vrij kort nadat de warenwet tot stand kwam. en de keuringsdienst Goes werd opgericht werd hij hier benoemd, eerst als adjunct-directeur, later als direc teur. Een kwart eeuw was hij aan de ze instelling verbonden tot hij op 1 maart 1951 met pensioen ging. Bij zyn afscheid werd van vele zijden het pionierswerk van de heer Post gere leveerd. Ook zyn aandeel in de z.g. luchtbeschermingscursussen van 1936 1940 werd naar voren gebracht. De teraardebestelling is bepaald op woensdag a.s. op de algemene be graafplaats te Goes. Bondscongres Nederlandse kleermakerspatroons De bond van kleermakerspatroons in Nederland houdt op 3 en 4 septem ber a.s. in het Carlton hotel te Am sterdam zijn jaarlijks congres. Op de agenda van die algemene vergadering staat o.m. de benoeming van drie hoofdbestuursleden en de verkiezing vn een voorzitter. Dt vertegemvoordi- ;er van het distriet Zeeland, de heer V. J. Koster, is o.a. aan de beurt van aftredeg. evenals de bondsvoorzitter Uit het jaarverslag over 1955 blijkt dat dit jaar voor de kleermakers geen ongustig jaar is geweest. Het tekort aan vakbekwaam personeel had tot gevolg, dat vele bedrijven overgingen tot het invoeren van ver beterde produktiemethoden en de aanschaffing van speciale machines. Het aantal leden bedroeg op 1 janu1- ari van dit jaar 808. Met vakantie uit Amerika De wieg van James West- veer stond in een huisje aan de Oude Kade, num mer 276 in Wolf aartsdijk. In 1904 zei James in die tijd ivas het nog Jan als 28-jari- ge jongeman het Zeeuwse pol derland vaarwel en ging hij «ïjn geluk beproeven in het verre Amerika. Wie hem thans wil spreken, moet zich vervoe gen op 1757 Belden south-west 9, Grand Rapids (Michigan). De 77 .jaar oude James West- geer kon zyn geboortegrond echter niet vergeten en zo stapte deze Zeeuwse Ameri kaan donderdag op het vlieg veld in New York een Constel lation binnen om 23 uur later, na 49 jaar, zijn oude Wolfaarts- dijk weer terug te zien. Na enig zoeken troffen we James bij zyn oudste broer, de 30-jarige Laurens Westveer, die nog steeds het oude huisje aan de Oude Kade bewoont. Daar heeft hij van zyn bestaan in de States verteld. Toen het werk als polderjongen aan de Zeeuwse dijken de jonge West- veer helemaal niet beviel, nam hij een resoluut besluit en zei tegen zijn ouders: „Ik ga emi greren". Nog geen week later was hij al op weg naar zijn nieuwe vaderland „In het begin waren er heel wat moeilijkheden, maar toen ik eenmaal aan het leven daar gewend was, ging het prima. Je kon alles krijgen, wat je wil de, you see", begint James te vertellen. Tot 1930 heeft hij in een cementfabriek gewerkt, in het begin voor negen harde dol lars (ongeveer 27) per week. Maar hij werkte hard en na negen jaar kon hij zich een auto aanschaffen. James Westveer liniesheeft heel wat te vertellen aan zijn kennissen in Wolf<s.' '"dijk, die hij in 1/9 jaar niet met. gezien had, sinds hij in 1901naar Amerika emigreerde. Naast hem zijn oudste broer, Laurens Westveer. (Foto P.Z.CJ Tot 1945 boerde hij op een eigen farm, maar toen de ze té klein werd, verkocht hij hem „Daarna heb ik nog 'n tweetal jaren op oen papier- balckenfabriek gewerkt en de volgende vier jaar was ik kos ter in de kerk van Grand Ra pids". En vervolgens? „Toen was ik te oud en ben ik gaan rentenieren „The States zijn een prachtig land. maar je moet je handen uit de mouwen steken", zegt James met klem. „Ga er niet heen om een makkelijk leven te hebben. Anders had ik ook niet naar Wolfaartsdijk kunnen komen". Naar zijn drie broers en zwager, die hier wonen. Zijn oude vrienden kennen hem nog best. Toen hy in de auto van zijn neef het dorp binnenreed, zwaaide menige oude kennis enthousiast naar hem. Jong en oud wil weten hoe hij het maakt in Grand Rapids. Uren kan hij vertellen in zijn sappig Zeeuws, dat hy nog helemaal niet verleerd is. ,Ach, wat wil je, met allemaal Hollanders bij elkaar die hun oude gewoonten niet zo gemakkelijk overboord gooien, al zijn ze in een ander vaderland", peinst hij. Eind september zal James Westveer weer in het vliegtuig stappen om terug te keren naar Grand Rap iels, waar liij bij zyn dochter inwoont. Dan zal hij zijn kennissen veel te vertel len hebben van zijn landgeno ten op dat kleine stukje land daar by do Noordzee. VLISSINGEN NAAR DE ACHTERGROND Mits België mee wil betalen De Amerikaanse multi-miljonair H. B. Cantor, die het plan heeft passagiersschepen van 90.000 ton te laten bouwen voor een goedkope verbinding tussen de Verenigde Staten en Europa, heeft zaterdag ochtend te Brussel medegedeeld dat hij na een bezoek aan verschei dene Europese havens, als Vlissin gen in Nederland en Bremerhaven en Cuxhaven in Duitsland, bevon den heeft dat de haven van Zee- IN T.S. TE MIDDELBURG Drieëndertig geslaagden van tweejarige opleiding. Tijdens een bijeenkomst in de Tech nische school te Middelburg werd zaterdagmiddag aan 83 geslaagde cursisten het diploma uitgereikt van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. Het betrof hier 24 timmerlie den, 8 metselaars en één tegelzetter, afkomstig uit verschillende delen van de provincie, die 2 jaar in opleiding zijn geweest. Een examencommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersor ganisaties en twee leerkrachten van de Technische school, de heren N. W. Keerscmaker en P. I. Verhage, be oordeelde onder auspiciën van de stichting het proefwerk van de jon gelui. De timmerlieden hadden de opgave een luifel te maken boven een win keldeurkozijn. w? irop een lichtkozijn was geplaatst. De metselaars dien den een open haard te metselen met daarvoor een stoep, uitgevoerd in siermetselwerk. De tegelzetter moest een badkamer betegelen. Voorzitter van de examencommissie was de heer J. Jobse, die namens de Neder landse Chr. Aannemersbond zitting had. Deze sprak aan het begin van de diploma-uitreiking een openings woord, waarin hij behalve de ge slaagden ook familieleden en verdere belangstellenden kon verwelkomen. Hierna reikte de heer Jobse de diploma's uit met woorden van gelukwens aan de jongelui. Tevens dankte hij allen, die ook ditmaal weer meewerkten tot het goede verloop van deze opleiding. Bij de cursisten drong hij er op aan zich aan verdere studie te wijden. Ver volgens sprak de heer L. J. van 't VVestende, wethouder, die het gemeentebestuur vertegenwoor digde, gelukwensen uit. De heer J. M, Goedemondt sprak namens de Commissie Vakopleiding „Wal cheren", de heer I. P. Nonhebei ais adviseur van het Leerlingen- stelsel Zeeland en de heer J. Pro voost, controleur van de stichting, sloot de rij met het advies aan de jongelui om a.s. najaar deel te nemen aan de gezellencursuS; De geslaagden zijn: timmerlieden: J. Arendse en L. Baljeu, Souburg; J. M. Bergmans, Zierikzee; J. P. Boo- gert en J. C. Goudzwaard, Ooster- land; J. W. Boone, P. A. Grim. J. Neuféglise, J. K. Sch'oe en P. A. Wal raven, allen Middelburg; M. J. v. d. Bos. Brouwershaven; J. J. Caljouw, J. Fleurbaaij, C. A. Fransens, J. F. Geleijn, allen Vlissingen; P. Izeboud en P. Riemens, Serooskerke (W.); J. P. Koole, Kamperland; J. Marlnisse, St. Laurens; J. Meertens, Bruinisse; P. J. Reijnoudt, Nieuwland; L. C. van Vaardigem, Westkapelle; P. de Vlie ger^ Kerkwerve. Tegelzetter: J. Mieras. Goes, prijs fa. Louwerse en De Priester, Middelburg). Metselen: C. M. Bom, Burgh; M. van Hekken, Ellewoutsdijk; D. D. Lobbezoo, Sou burg; C. M. de Meulder en J. Weijer- mans, Vlissingen; M. Rèmijn, 's-Heer Hendrikskinderen: J. Versluijs. Vee-- re; J. J. Muller, St. Maartensdijk. brugge het best beantwoordde aan zijn verwachtingen. Naar zyn schatting zou de aanpas sing van de haven van Zeebrugge aan haar nieuwe bestemming ongeveer 2 jaar tijd vergen, en zouden de kosten die door de Belgische staat zouden gedragen worden, ongeveer 1 miljard frank belopen. Zoals bekend is, brengt de heer Cantor een bezoek aan Europa om 'n Europese eindihaven voor zijn trans atlantische passagieredienst te zoe ken. Het Belgische ministerie van bui tenlandse handel maakte zaterdag bekend dat de minister van bui tenlandse handel, Larook vrijdag een bespreking heeft voorgezeten, tij dens welke de heer Cantor een uitvoe rige uiteenzetting gaf van zijn plan tot invoering van een transatlanti sche dienst tegen verminderde prys tussen de Ver. Staten en Europa over de haven van Zeebrugge- De minister van buitenlandse zaken Spaak, woonde de conferentie bij, die afgevaardigden van het kabinet van de eerste minister, van de departe menten van economische zaken, ver keer, openbare werken en financiën, alsmede van de Nationale Bank en de Belgische dienst voor buitenlandse handel omvatte. Na een lange gedachtenwisseling werd overeengekomen dat de Belgi sche administratie aandachtig en zon der verwijl de verschillende aspecten van het plan zal bestuderen, o.m. de mogelijkheden om de door de heer Cantor uitgekozen haven van Zee brugge aari te passen en de vraag stukken inzake de openbare of parti culiere financiering van het plan. Cantor verklaarde op een perscon ferentie, (lat hy gelooft met de Bel gische regering tot overeenstemming te zijn gekomen over het gebruik van de haven van Zeebrugge. „Als België bereid is", zei hy, „30 miljoen dollar te besteden aan veran dering van de haven, waarmee twee jaar gemoeid Is, en de twee te bou wen schepen van 00.000 ton helpt fi nancieren, zal ik jaarlijks 600.000 toe risten naar Europa brengen". G. P. A. v. d. Berg in Sluiskil ter aarde besteld Zaterdagmorgen is te Sluiskil on der grote belangstelling het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de heer G. P. A. van den Berg, admi nistratief directeur der Compagnie Neerlandaise de l'Azote. De plechtigheid werd bijgewoond door o.a. de directeur-generaal van de C.N.A., de heer Maserata, direc tieleden van de C.N.A. uit Brussel, vertegenwoordigers van de indus- triën in de kanaalzone, de stichting U.T.S., de burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren en vele employé's van de fabriek. Vlissingen Alhambra: „De naakte oor log", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Het geheim van de vijf graven", (14 jr.), 20 uur. Middelburg Electro: „Ta catch a thief", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De eerste kus", (a.l.), 20 uur; Kunst museum: Expositie werken Zeeuwse Kunstenaars Kring, 10—12, 14—17 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur. Veere ,,'t Lammetje": Eretentoonstel- llng werken wijlen Dirk Koets, 10— 12.30, 13.30—17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2