PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dulles voor lanceert nieuw voorstel oplossing Suez-kwestie Schouwen- Duiveland krijgt een sterk verbeterde waterbeheersing BILT ZETELVERDELING EN PROGRAM NOG DE STRUIKELBLOKKEN RAMPMIJN: HELPERS NOG NIET IN DIEPSTE GANGEN 199e jaargang - no. 196 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van li—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen. B rouwerljstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. 24. telef. 26. PLAN WORDT EGYPTE NIET OPGELEGD Brits schip bij Hoek van Holland vergaan. Kapitein opgepikt door sleepboot Het Engelse stoomschip „Tra- quair" is zaterdag ongeveer 58 zee mijlen west ten noorden van Hoek van Holland vergaan. Toen de „Traquair" om hulp verzocht om dat zij slagzij over bakboord maak te, snelden het Britse schip Gannet en de Nederlandse sleepboten Titan en Maas te hulp. Een sloep van de Gannet slaagde erin zeven man van boord te halen en later werden nog drie mannen van de Traquair naar de Gannet overgebracht. Later zonk het schip. De Belgische sleep boot Scaldis pikte de kapitein op. Het Costaricaanse schip Salamat kreeg machineschade in de Golf van Biscaye. De Britse sleepboot Thames voer uit om het schip, dat van India op weg was naar Rotterdam, op sleeptouw te nemen. De Thames wist vast te maken en ging met de Salamat op weg naar Falmouth. centimeter van zijn standpunt afge weken. Waarnemers hebben te ken nen gegeven, dat het na het indienen van dit plan voor Egypte „kiezen of delen" zal zijn. Het westen erkent de eigendomsrechten van Egypte, maar Minister Luns: „Veronachtzaam de ruimere samenhangen niet" JOHN FOSTER DULLES heeft een nieuw plan gelanceerd voor het Suezkanaal. Na de zitting van zaterdag in de conferentie te Londen, waarin nog de Nederlandse en Engelse ministers Luns en Lloyd zich achter zijn oorspronkelijke plan plaatsten, heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken zijn nieuwe plan aan alle deelnemende delegaties toegezonden. In welingelichte kringen wist men te melden dat het een „versmelting" is van de tegenstrijdige westerse en Russi sche voorstellen. Dulles had tevoren meer dan een uur gesproken mei de Russische minister van buitenlandse zaken Shepilow. Tegenover de Japanse minister Sjigemitsoe heeft Dulles verklaard: „Wij zijn niet van plan dit voorstel aan Egypte op te leggen, maar wij geloven, dat '1 de minimumvoorwaarden, die voor alle landen aanvaardbaar zijn, be vat". Hij zei voorts, dat een eventueel beter voorstel van Egypte door de westerse landen in overweging zou worden genomen. Het plan, dat pas hedenmiddag formeel aan de conferentie zal wor den voorgelegd, heeft de volledige steun van de Britten en de Fran sen. Gezaghebbende westerse krin gen, zeggen, dat het gebaseerd is op de volgende vijf principes: 1. Politiek mag geen invloed hebben op het gebruik van het kanaal. 2. Egypte moet een rechtvaardig deel krijgen van de kanaal-op brengsten. 3. Het kanaal moet altijd voor schepen van elk land open zijn. 4. De vroegere Suezkanaal-maat- schappij moet schadevergoe ding krijgen. 5. De Egyptische soevereiniteit over het kanaal moet geëer biedigd worden. Foster Dulles zou daarbij een in ternationale raad met het beheer wil len zien belast. Deze raad zou gere geld verslagen aan de Verenigde Na ties moeten uitbrengen. Verwacht wordt, dat vele landen zich reeds direct achter het plan zullen scharen. Doen de Sowjet-Unie en India dit ook, dan kan de conferentie snel be ëindigd worden. Terwijl van Amerikaanse zijde met betrekking tot het voorstel van een compromis wordt gesproken, verklaarde een Britse woordvoerder, dat van een compromis geen sprake is. Volgens hem is het westen geen wenst het kanaalbeheer in handen yan een internationaal lichaam te stellen. Het plan behelst de uiterste concessies, verder zal men niet gaan, aldus de waarnemers. Over te praten In Cairo verklaarde kolonel Nasser tijdens een interview met het Ara bisch nieuwsagentschap onder geen voorwaarde van internationale con trole te willen weten. „Het zou in breuk zijn op onze soevereiniteit waardigheid", aldus de Egyptische president. Over eventueel toezicht op het beheer door een raadgevend lichaam achtte hij wel te praten. De Nederlandse minister zonder portefeuille Luns heeft tijdens de plenaire zitting van de conferentie fVervoie on nag Albanië stuurt Griekse kinderen terug Albanië heeft zich bereid verklaard 300 kinderen, die door de communis ten tijdens de burgeroorlog van 1946 tot 1949 zijn ontvoerd, naar Grieken land terug te laten keren. Een schip van de Griekse marine gaat ze halen. DE KABINETSFORMATIE Velen zien prof. Zijlstra als laatste troef. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Het liet zich zondagavond aanzien, dat prof. Lïeftinck niet zo gemakkelijk zal slagen in zijn poging een extra-parlementair kabinet te vormen, althans niet van de brede samenstelling, dat hij ook nu nog in de eerste plaats beoogt. Als zo dikwijls in de achterliggende periode werden ook nu weer sombere geluiden gehoord. Zo hebben, naar wij van welingelichte zijde vernemen, de AJR_P. -en dc K.V.P. voorshands geweigerd toe te zeggen, dat ze bereid zijn hun geestverwanten vrij te laten om zitting te nemen in een extra-parlementair kabinet, wanneer aan deze geestverwanten een portefeuille wordt aangeboden. Naar verluidt gaat de tegemoetko ming aan de K.V.P. zelfs zo ver, dat het voor deze partij wel bijzonder moeilijk zal worden om redelijkerwijs ook nu nog medewerking te blijven weigeren. Niettemin blijft men in politieke kringen van mening, dat het er voors hands nog somber uitziet. De kansen van prof. Lieftinck worden bepaald niet hoog aangeslagen. De beide fractievoorzitters hebben, na overleg met hun „kamer-clubs" te kennen gegeven, dat ze geen antwoord kunnen geven, zolang ze niet weten welk program prof. Lieftinck voor dit kabinet heeft ontworpen en hoe de zetelverdeling zal zijn. De C.H.U. ant woordde in dezelfde geest, maar iets voorzichtiger: ze liet dus de deur op een kier. De V.V.D. gaf een antwoord, dat als een voorlopig fiat kan worden beschouwd, maar hield toch eveneens een slag om de arm. En zo zal de medewerking van deze partijen dus toch weer in hoge mate afhangen van program en zetelverdeling. De K.V.P. heeft aan haar ant woord nog toegevoegd, dat prof. Lieftinck in geen geval op haar medewerking behoeft te rekenen, wanneer in het program geen pa ragraaf over de bezitsvorming is opgenomen. Wij menen echter te weten, dat dit wel het geval is en eveneens, dat daarin nog meer aan de wensen van de K.V.P. wordt tegemoetgekomen dan na de besprekingen van verleden week. De Partij van de Arbeid schijnt daarmee, na een bespreking van prof. Lieftinck met de heren Drees en Bur ger, akkoord te zijn gegaan. Het oudste gemaal van Schouwen De Flaauwers, waar in 1904 de groot, ste centrifugaalpomp van Europa ge plaatst werd, zal misschien volgend jaar het domein van een boer zijn. Het nieuw in aanbouw zijnde gemaal bij Pro7nmelsluis zal eind 1957 de taak van de Flaauwers overnemen. (Foto P.Z.C.) Nog steeds zijn velen van mening, dat alles tenslotte zal uitdraaien op een coalitie-kabinet van de drie con fessionele partijen, al of niet met en kele partijlozen aangevuld en met prof. Romme als geestelijke vader, maar met iemand als prof. Zijlstra als formateur. Want volgens deze theorie is de Anti-Revolutionaire fractieleider nog immer de laatste troef, die zo lang mogelijk achter de hand gehouden wordt. Mevrouw Eleanor Roosevelt, n H echtgenote van de overleden Amerikaanse president, is na H de democratische conventie in ~--2 Chicago naar Nederland, geko- H men, waar zij, vergezeld van M haar beide kleinzoons, een drie- i| M daags bezoek brengt. Mevrouw Roosevelt met haar kleinkin- deren op het terras van een M hotel in Amsterdam. IlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Lasser verdronk bij ongeval op werf Wilton Feijenoord. Tengevolge van het breken van een onderdeel van een stelling, die bij .Wilton-Feijenoord' te Schiedam rond het vliegdekschip „Karei Doorman" wordt gebouwd, is een ongeval ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 35-jarige lasser N.P.M. van G. uit Rotterdam. Hij stond met twee colle ga's op de stelling, toen het plankier plotseling verzakte. De drie mannen, gekleed met zware werkkleding en zware schoenen, vielen in het water. Een hunner kon zachzelf redden, een ander kon door handreiking op een bij de stelling liggende zolderschuit worden gehaald. Van G. verdween echter, na eerst enkele zwembewegin gen te hebben gemaakt, onder water. Enkele personeelsleden en matrozen van de „Karei Doorman" sprongen hem achterna, maar pas na een kwar tier slaagde zij erin hem uit het water te halen. Hij was toen reeds verdron ken. Geruchten over Eisenhowers toestand tegengesproken. Het gerucht omtrent een nieuwe ongesteldheid van president Eisenho wer is zondag met klem tegengespro ken door de persattaché van de pre sident. Hagerty. De Miami Herald had zondagoch tend het bericht gepubliceerd, dat de president opnieuw wegens ileitis ge opereerd zou moeten worden. Het blad beweerde, dat de doktoren had den uitgemaakt dat die operatie veilig kon wórden uitgesteld tot na de ver kiezingscampagne. Hagerty verklaai-de gisteren, dat er van dit bericht „niets waar is" Hij had met Eisenhowers geneesheer er over gesproken en kon het bericht categorisch ontkennen. Tyfoon teisterde Japan. Meer dan 25.000 mensen werden dakloos Een brand, die opgezweept werd door de tyfoon Babs, heeft in de nacht van zaterdag op zondag 1.200 huizen in het Noordjapanse stadje Odate ver nield. De politie zegt dat geen doden te be treuren zijn, maar dat een aantal per sonen gewond werd. Ongeveer 5.000 daklozen zochten een toevlucht in scholen. De tyfoon Babs heeft 30 per sonen gedood en 168 verwond nog 16 mensen worden vermist. Meer dan 20.000 personen werden verdreven toen de tyfoon bijna 14.000 huizen vernielde, beschadigde, wegspoelde of onder water zette. Bij deze opsom ming zijn de cijfers van de brand in Odate niet meegerekend. Nehroe had jeepongeluk De Indiase premier Nehroe heeft 'n ongeval gehad met een jeep, waarin hij een rondreis maakt in Zuid-India. De premier liep een kneuzing aan zijn rechter schouder, arm en knie op, toen de jeep uit de bocht vloog. Camilo Ponce Enriquez is in een vol tallige zitting van het Ecuadoriaanse na tionale congres voor de periode 1956— 1960 tot president van Ecuador gekozen. Francisco Illigworth werd als vice-pre sident aangewezen. BELGISCHE KAMER BESPREEKT MARCINELLE Nog drie overlevenden op 1100 meter diepte? De rampmijn in het Belgisch Marcinelle is nog slechts tot op on geveer 975 meter bereikbaar. Een ploeg deskundigen die zaterdag on der leiding van de'Duitse mijnin genieur Langer op onderzoek uit ging, kwam terug met de medede ling dat de stenen op 975 meter nog zo heet zijn, dat men ze niet met de blote hand kan aanraken zonder ernstige brandwonden op te lopen. Van verdere afdaling kon geen sprake zijn door de enorme hitte. Vast staat dat er op 975 me ter geen branden meer woeden, maar dieper kon men niet komen. Het is nu dertien dagen geleden dat 169 mijnwerkers op verdieping 1035 VIER OUDE INSTALLATIES VERDWIJNEN Vijf nieuwe pompgemalen voor een goede en deugdelijke ontwatering „Drie jaar is het nu weer al geleden, maar voor mij zyn er nog geen drie dagen voorbij." Als de 67 jaar oude machinist J. J. van Dyke van het pompgemaaJ Stevensluis over een belangryke gebeurtenis in zyn loopbaan vertelt, behoort de toehoorder alleen maar diep de pet, zo hij die op heeft, voor Van Dijke af te nemen. Toen het water in het najaar van 1953 uit de Duivelandse Vier Bannenpolder verdwenen was, vond machi nist Van Dijke geen steen meer van zyn knusse woning terug, terwijl zijn machines totaal verroest warenHet gemaal moest echter weer zo snel mogelijk draaien. Tezamen met een collega heeft de machinist van Steven- sluis zijn twee krachtige centrifugaalpompen onderdeel voor onderdeel de dijk opgesjouwd, schoongemaakt en weer in elkaar gezet. Tot diep in de nacht hebben de beide mannen, zonder zich een ogenblikje rust te gunnen geploeterd. Maar het resultaat was dan ook om trots op te zijn: Vijf da gen eerder dan alle andere gemalen op Schomven-Duiveland joeg Van Dijke het zoute water weer uit de polder! Binnen afzienbare tijd gaat het gemaal Stevensluis na een dienstpe- riode van ruim 78 jaar met eervol ontslag. Machinist Van Dijke heeft er 34 jaar geregeerd en er vanzelf sprekend heel wat meegemaakt. Na dat het gemaal 54 jaar met stoom jrèwerkt had, kreeg Van Dijke In 1933 de beschikking over twee nieu we dieselt nachines met pompen. Tij dens de inundatie van 1944 verstopte hij de belangrijkste onderdelen voor de vernielzuchtige Duitsers, zodat 't mogelijk was binnen drie uur, nadat de laatste bezetter vertrokken was. weer twee maal 240 kubieke meter water per minuut uit de Vier Bannen te malen. Dit is straiks alles verleden tyd Door de afsluiting van het dijkwater, de aanleg van de Sohouwse dijk en de herverkavelingswerkzaamheden kon de waterbeheersing niet meer in de oude vorm geschieden. De werk zaamheden van het oude gemaal wor den in de toekomst overgenomen door het in aanbouw zijnde gemaal bij de Ouwerkerkse kreek, dat even eens het tijdens de ramp verloren ge- gane en in 1952 gebouwde Sehelde- sluis^emaal vervangt. De twee elek trische pompen kunnen 200 kubieke meter water per minuut in zee bren gen. Naast de Vier Bannenpolder zullen ook de waterschappen Ooster- en Sir- iansland dat een boezemgemaal had bij Viane en Bruinisse dat een natuurlijke lozing had met een aparte aftakking aan het gemaal ge koppeld worden. Eventueel kunnen deze laatste polders ook apart bema len worden. Zo zorgt het nieuwe ge maal, dat aan het einde van dit jaar gereed moet zijn. voor de waterbe heersing van bijna 5000 ha. Niet alleen Stevensluis moet ten offer vallen aan de eisen, die men na de ramp ging stellen aan een goede en deugdelijke afwate ring. Ook De Beldert, De Flaau wers en Den Osse, alle drie gema len met een indrukwekkende staat van dienst, moeten plaats naken voor een economischer en eiliger opgesteld gebouw. Nu al het na de realisering van de >eltaplannen voor geen enkele 'older meer mogelijk zijn om door natiesluizen het overtollige wa- t voldoende snel kwijt te raken, andaar dat er by de opzet der emalen rekening mee gehouden i, dat zonder veel moeite bij de >estand na de afsluiting aange- ist kan worden. De herverkave- ng, die de gemalen bouwt as niet de waterschappen, die s gebouwen wel zullen overne- ten heeft er in totaal 5,7 liljoen voor uitgetrokken. Oudste gemaal Het gemaal De Beldert. in 1822 gebouwd en het oudste bemalings complex van Schouwen-Duïveland, zal eveneens door de afsluiting van Vervolg op pag. 6) werden ingesloten. Hoewel men voor hen de hoop heeft opgegeven, gelo ven de redders in de mogelijkheid dat drie mijnwerkers, die op verdieping 1100 werkten, nog levend zullen wor sen aangetroffen. Het nationale comité van de Christelijke Volkspartij heeft za terdag zijn goedkeuring gehecht aan het initiatief tot bijeenroeping van de Kamer voor een debat over de mijnramp. Het comité ver zoekt de regering onmiddellijk een verbod uit te vaardigen voor werk in de mijnen door personen onder de 18 jaar. Voorts zou een com missie van onpartijdige deskundi- fen voor het instellen van een on- erzoek naar de veiligheid in alle mijnen gevormd moeten worden. Mijnongeluk in Duitsland In de myn Sofia Jacoba te Jückel- hoven by Aken, zijn vier mynwerkers op de 360 m-verdieping door een in storting bedolven. Men vreest de slachtoffers niet meer levend aan te treffen. Franse geschiedschrijver Madelin overleden De Franse geschiedschrijver Louis Madelin is zaterdavond op 85-jarige leeftijd in zijn woning te Parijs over leden. Professor Madelin. die lid was van de „Académie Franqaise" werd reeds op 34-jarige leeftijd benoemd tot hoogleraar aan de Sorbonne. Hij schreef diverse werken over Elzas-Lotharingen en over het Napo leontische tijdperk. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm: regenbui 19 gr. Oslo: geheel bewolkt 15 gr. Kopenhagen: regen 17 gr. Aberdeen: zwaar bewolkt 15 gr. Londen: zwaar bewolkt 19 gr. Amsterdam: regenbul 17 gr. Luxemburg: half bewolkt 20 gr. Parijs: licht bewolkt 24 gr. Bordeaux: licht bewolkt 24 gr. Grenoble: zwaar bewolkt 26 gr. Nice: onbewolkt 28 gr. Berlijn: half bewolkt 22 gr. Frankfort: zwaar bewolkt 22 gr. München: half bewolkt 21 gr. Zürlch: zwaar bewolkt 22 gr. Genève: half bewolkt 25 gr. Locarno: licht bewolkt 27 gr. Wenen: licht bewolkt 25 gr. Innsbruck: zwaar bewolkt 22 gr. Rome: onbewolkt 34 gr. Ajaccio: onbewolkt 27 gr. DE VERWACHT... VEEL MINDER WIND Opklaringen, maar ook enkele ver spreid optredende buien. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, maar in het noorden van het land tijdelijk veranderlijk. ZON EN MAAN 21 augustus Zon op 5.36 onder 19.54 Maan op 19.22 onder 05.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1