Nieuwe informatieve opdracht prof. Lieftinck aan Waarom luiden de kerkklokken om twaalf uur 'smiddags? KLANKBORD COMMUNISTISCHE PARTIJ IN WEST-DUITSLAND VERBODEN ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALB ZEEUWSE COURANT SITUATIE NOG AL DUISTER Extra parlementair kabinet? (Van onze parlementaire redacteur). Prof. Lieftinck heeft van de Koningin een nlenwe opdracht tot onderzoek van de mogelijkheden van de vorming van een kabinet- ontvangen. Stond in zijn eerste opdracht, dat hij zou streven naar een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten een kabinet dus, dat bij voorbaat op een meerderheid in de belde kamers der Staten-Generaal kan rekenen in de tweede opdracht staat, dat hij zal werken in de richting van een kabinet, dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen ver werven. Dit betekent dus, dat niet onmiddel lijk een parlementair kabinet vereist is. Het nieuwe kabinet zal los van de partijen mogen staan. Dat vergemak kelijkt ongetwijfeld de samenstelling ervan. Doch aan de andere kant, dient prof. Lieftinck er toch ook rekening mede te houden, dat in de toekomst een zekere overeenstemming tussen kabinet en parlement zal moeten blij ken te bestaan. Het kabinet moet namelijk het ver trouwen van het parlement „kunnen verwerven". t Men zou aan een zodanig kabinet allerlei namen kunnen geven, maar wat doet 't er eigenlijk toe, of er spra ke is van een extra-parlementair ka binet, een zaken- of een intermezzo kabinet? Het voornaamste is: hoe zal zo'n kabinet er uit zien, wat is zijn regeerkracht. In da opvatting van de informa teur zal het nieuwe kabinet uit zo veel mogeljjk partijen moeten wor- Laatste eer aan Nederlandse slachtoffers in Voehringen Duizenden mensen uit Voehringen (Duitsland) hebben vrijdag de laat ste eer betoond aan de zeven slacht offers van het ongeluk dat een Ne derlandse autobus dinsdagavond in de omgeving van Voehringen heeft ge troffen. De kisten waren bedekt met kransen en bloemen van de bevolking, van de Duitse overheid en van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor diging. Schoolkinderen openden de 6toet. Overal in de gemeente hingen de vlaggen halfstok. Oogstrisico (Slot van pag. 1) het gaat hier alleen om een inciden tele oplossing. En. het ziet er niet naar uit, dat de georganiseerde landbouw deze eventuele maatregelen als eind beslissing zal aanvaarden. De ernstige, abnormale oogstschade heeft de agra riërs er weer eens te meer op gewe zen, dat er dubieuze kanten zitten aan het prijsbeleid in de landbouw. Met andere woorden: het zal naar hun mening zó ver moeten komen, dat men abnormale oogstrisico's met een geruster hart dan thans kan af wachten. Dit zou bijvoorbeeld kunnén gebeuren door stichting van een risico fonds, waarvoor de land- en tuinbou wers hun bijdragen in feite reser veringen zouden opbrengen, indien het landbouwprijsbeleid voor hen gunstiger zou zijn geworden. Overigens is het goed er op te wij zen, dat dit beleid géén zaak op zichzelf is, maar een onderdeel vormt van een groter geheel, het na tionale loon- en prijsbeleid. Het is de taak van de regering de onderdelen daarvan tot een sluitend geheel sa men te voegen. Het is pijnlijk, dat de hier gememoreerde' zaken juist aan de orde zijn, nu een hopeloos en tot dusver vergeefs geworstel aan de gang is om Nederland een nieuwe regering te geven. Een kabinet staat wel boven aan het verlanglijstje van het Neder landse volk....! Géén wonder, dat dit volk verzucht een verzuchting, die langzamerhand een aanklacht jegens de politici wordt: hoe lang nog....? VAKKUNDIG. De deskundige op het gebied van ontplofbare stoffen, Ja mes Miller, die het Amerikaanse le ger in de oorlog heeft geholpen de brandkasten van Hitier en Goering te openen, is donderdag in Philadel phia gearresteerd. Hij had de brand kasten van verscheidene postkan toren in en om Philadelphia laten springen. GOUDKOORTS. Meneer Giancarlo Bucchetti heeft in een Italiaanse baai een Spaans galjoen ontdekt, dat daar 400 jaar geleden is gezonken. Het nieuws van de ontdekking ver wekte onmiddellijk een ongekende goudkoorts aan de Rivièra, omdat iedereen er blijkbaar van overtuigd is.^ dat elk fatsoenlijk Spaans galjoen zo'n eeuw of vier geleden met een fabelachtig aantal kisten met gou den dobloenen. juwelen en andere kostbaarheden over de zeven zeeën voer, of naar de kelder placht te gaan. Voorlopig varen slechts de verkopers van duikerspullen er wel bij. Er is nog niets gevonden. VERKEERSAGENT. Maandenlang had de 25-jarige Mexicaan Manuel Alcala zijn levenswens vervuld ge zien. In een echt uniform van ver keersagent stond hij op drukke kruispunten het verkeer te regelen. Het enige spijtige was, dat hij niet in dienst was van de verkeerspolitie, die zelfs zijn bestaan niet vermoed de. Alles ging goed totdat hij een slokje teveel nam en beslist een meisje na moest kijken. Een politie patrouille had een half uur nodig om de verkeersltnoop te ontwarren en Manuel moet een half jaar het cachot in. den gerecruteerd. Doch de moge lijkheid ls opengelaten voor een kabinet op smallere basis. Hieron der dient men te verstaan een ka binet zonder de K.VJ1. of zonder de P.v.d.A. In de eerste plaats zal de informa teur echter proberen om de twee gro te partijen op een reeds door hem ont worpen „neutraal" program tot elk aar te brengen. MOEILIJKE TAAK. Dat zal ongetwijfeld een moeilijke taak zijn, aangezien elk program, wil het althans nog enige waarde hebben, elementen zal bevatten, die of de K. V.P. of de P.v.d.A. niet bevallen. Ook kunnen er punten uitgelaten zijn, die een dezer partijen er liefst in zou zien opgenomen en de andere partij niet. Wij vernamen, dat in r.-k kring het vertrouwen in het succes van prof. Lieftinck niet zo groot is. Men gelooft daar eerder aan eén kabinet zonder een der grote partijen. De buitenstaan de partij zal dan de P.v.d.A. zijn, meent men bij de K.V.P., doch de P.v. d.A. is er nog helemaal niet zeker van dat een kabinet zonder K.V.P. niet mogelijk is. Men acht de situatie in Den Haag nogal duister en men wacht vol be langstelling af, wat prof. Lieftinck brouwen zal. De Informateur heeft-tussen drie uur vrijdagmiddag en negen uur '8 avonds in zjjn werkkamer ln het ministerie van binnenlandse zaken de heren Burger, Romme, Korthals, Zjjl- stra en Tilanus ontvangen. Reeds 50.000 op giro 777 Zoals gemeld opende het Neder landse Rode Kruis maandag onder nummer 777 een speciale giroreke ning om het Nederlandse volk in de gelegenheid te stellen, blijk te geven van zijn medeleven met de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp in Marcinelle. Naar wij vernemen was vrijdag morgen om half elf op dit gironum mer een bedrag van f 49.516,30 ge stort. Auto met falangisten verongelukt: 12 doden Een vrachtauto met Falangistische jongeren, die van een vakantiekamp naar huis terugkeerden, is vrijdag by Burgos (Spanje) verongelukt en in brand geraakt. Twaalf jongens kwa men om het leven. Er zijn 22 gewon den, van wie 14 zwaar. Oost-Duitsers roepen op tot betoging in Berlijn Het Westduitse Hof voor Grond wetszaken te Karlsruhe heeft vrijdag de communistische partij buiten de wet gesteld als zijnde in strijd met de constitutie. Ook de nevenorganisa ties van de partij werden ontbonden verklaard. Het hof gaf voorts opdracht, de ei gendommen van de partij in beslag te nemen voor doeleinden, wparmee het openbaar welzijn zal zijn gediend. Zodra de beslissing van het hof be kend was, werden de bureaus van de partij in de Bondsrepubliek door de politie bezet. In Homburg werd ook het gebouw van de communistische „Volkszeitung" doorzocht. Bij de raz zia's werden grote hoeveelheden pro propagandamateriaal in beslag geno men. De oostduitse communisten hebben gisteravond alle Berlijners opgeroe- Zolderschuit keerde zich om.... Omstreelcs IS uur is vrijdag in het kanaal door Walcheren bij de sta- tionsbrug in Middelburg een zolder schuit plotseling gekapseisd. Perso neel van de aannemersfirma Visser en Smit uit Papendrecht was bezig van deze schuit stenen te lossen, voor het herstellen van de glooiing moesten worden gébruikt. Vermoede lijk heeft men te veel van één kant van de schuit gelost. Toen bovendien de lossers zich allen op één zijde van de bak bevonden, werd het ge heel onevenwichtig, met bovenver meld gevolg. De drie mannen spron gen van boord en kwamen met de schrik en een nat pak aan de kant. Op dezelfde plaats ligt de bak nu nog met zijn kiel naar boven. De lading kwam op de bodem terecht, maar vormt geen belemmering voor de scheepvaart. Volgende week zal met behulp van een bok getracht worden de schuit weer een normale houding te geven. (Foto P.Z.C.) pen vandaag deel te nemen aan een massale betoging op het August Be- belplein in Oost-Berlïjn, om te pro testeren tegen de uitspraak van het Westduitse hof. In september 1951 had de West duitse bondsregering het hof om een uitspraak verzocht. De verhoren duur den van november 1954 tot juli 1955. De regering had haar verzoek ge baseerd op een grondwetsartikel, waarin wordt gezegd: „Partijen die door hun doelstellingen of door het gedrag van hun leden tonen, dat zij het vrije democratische bewind van de Bondsrepubliek dreigen te schaden of teniet te doen, of het bestaan van de Duitse Bondsrepubliek in gevaar dreigen te brengen, zijn ongrondwet tig". In oktober 1.952 werd volgens dit artikel de neo-nazistische Reichts- partij verbonden. De kosten van het proces wor den geraamd op 550.000 mark "voor de regering en een miljoen mark voor de communistische partij. De uitspraak van het hof betekent, dat de communistische afgevaardigden in de parlementen van de afzonder lijke staten nl. vier in Bremen en twee in Neder-Saksen moeten af treden. Hetzelfde geldt voor ver scheidene honderden communistische gemeenteraadsleden, voornamelijk in het Roergebied. Vrijdag zijn in Neder-Saksen 25 communistische leiders gearresteerd. Het ministerie van binnenlandse za ken van dit land heeft bekendge maakt' dat het. hier slechts „arresta ties uit voorzorg" betreft, en dat de arrestanten niet in staat van beschul diging zijn gesteld. Clare Boothe Luce keerde op haar post terug. Clare Boothe Luce, de 53-jarige Amerikaanse ambassadrice in Rome, is donderdag op haar standplaats te ruggekeerd na een ziekenverlof van meer dan drie maanden. De ambas sadrice was vergiftigd door de arse nicum, die maandenlang in stofvorm van haar slaapkamer-plafond in haar koffie terechtkwam. Eerst vermoedde zij, dat zij door iemand van haar per soneel vergiftigd werd, maar1 spoedig stelden deskundigen vast, dat het pla fond met vergiftige verf was beschil derd. orkaan (Betsy" heeft op het eiland Porto Rico voor mil- n joenen dollars schade aange- richt en zoveel woningen ver- nield, dat 20.000 Portoricanen dakloos werden. De foto toont een straat in het stadje Yabu- M coa, dat danig door het natuur- gewéld werd geteisterd. Nederlander door Zweedse politie gearresteerd Hij wordt verdacht van een aantal vermetele inbraken. De politie van de voorstad Lidingoe, van Stockholm in Zweden, heeft don derdagavond de 35-jarige Nederlan der H. K. aangehouden op verdenking een aantal vermetele diefstallen te hebben gepleegd in Stockholm en om geving. De man, die vrijdagochtend formeel in staat van. beschuldiging is gesteld, werd door de politie gegrepen, nadat- drie j'ongetjes een plastic zak hadden gevonden waarin gestolen goederen zaten met een waarde van meer dan 50.000 kronen. De jongetjes vonden de zak toen zij in een tuin in Lidingoe wormen zochten om er mee te vissen. De politie bleef de tuin dag en nacht bewaken. Donderdagavond had de po litie „beet". De Nederlander verscheen in de tuin en begon te graven op de plaats waar de zak gevonden was. Voor de man zioh overgaf moest de politie in de lucht vuren. De politie zegt, dat zij bewijzen heeft dat K. minstens vier diefstallen in Stockholm heeft gepleegd waar bij een in het huis van de Britse am bassadeur sir Robert Hanltey, toen de ambassadeur en zijn vrouw thuis wa ren en nog twee in Oslo. Tot de goederen die in het huis van de ambassadeur gestolen waren be hoorden een sigarettenkoker die sir Robert eens heeft gehad van konin gin Elizabeth. De koker werd gevon den in de plastic zak in de tuin te Lidingoe. Vervoerverbod van varkens in de grensstrook De staatscourant van vrijdag bevat een beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, waarbij wordt bepaald, dat het vervoer van varkens met een levend gewicht tot 60 kg uit, naar of binnen de grensstrook, zoals die in de be schikking nader is aangegeven, is verboden, tenzij tot dit vervoer ver gunning is verleend door of, namens de districtsinspecteur van de veeart- senijkundige dienst. Dit verbod treedt in werking op 20 augustus. Kolonel Warouw draagt toch commando over Een woordvoerder van het Indone- sche leger heeft gisteren aangekon digd, dat kolonel Warouw, de territo riale commandant van Oost-Indonesië zijn commando op 21 augustus aan zijn opvolger, '-oionel Soenoeal zal overdragen. Deze aankondiging volgde op de verklaring van Warouw, dat hij zou weigeren het commando over te dra gen, zolang er nog geen overeenstem ming was bereikt tussen de chef-staf van het leger, generaal-majoor Na- soetion, de waarnemend chef-staf, kolonel Loebis en de voormalige mi litaire commandant van West-Java, kolonel Kawilarang ten aanzien van het bevel van Kawilarang om de mi nister van buitenlandse zaken. Roes- lan Abdoelganï, maandag j.l. aan te houden. De woordvoerder zei, dat Nasoetion, Loebis en Kawilarang reeds overeen stemming hebben bereikt. STEMMEN UIT DE KERKEN Een oproep tot gebed uit dagen van mohammedaanse bedreiging Ja, waarom luidt de klok op het middaguur? Er zullen velen zijn die zich deze vraag nooit heNben gesteld. Van hun prilste jeugd af aan hebben zij het zo mee gemaakt dat de zware klanken van de torenklok over het dorp galmden, zo tegen de tijd dat er gegeten moest worden. En wanneer je van je jeugd af aan nooit anders hebt gekend, heb je zo de gedachte, dat het van de schepping der wereld af aan altijd zo wel geweest zal zijn: nu ja, niet bepaald vanaf de schepping, maar dan al zeer spoedig daarna, toen de mensen in dorps- en stedelijke gemeenschappen bijeen woonden. Dat is in zekere zin ook wel zo. Al hebben onze gegoten bronzen toren klokken, voor zover bekend, geen ouder bestaan dan een achttal eeuwen, voordien zijn er wel andere middelen geweest om een bepaald uur bekend te maken of om accent te leggen op een bepaalde gebeurtenis. In de tempel te Jerusalem kende men bazuinen, die een formidabel geluid konden voort brengen. Op gezette tijden werden ze geblazen. En zo mogen wc veronder- gevonden, om in de kortst mogelijke tijd alle mensen tezamen iets te zeggen, stellen, dat men vanaf het begin der tijden, toen de samenleving enige vorm begon aan te nemen, naar middelen heeft gezocht en die ook wel zal hebben Wordt in de meest primitieve gemeenschappen van Afrika de tam-tam zo niet gebruikt Maar waarom luidt de torenklok wanneer het uurwerk des middags het hoogste aantal uren aanwijst Ik heb wel eens de stelling horen verdedigen dat dit moest zijn om de tijd aan te geven, toen er nog geen klokken in de huizen waren en de mensen nog "niet met een horloge op zak liepen. Dat kwam mij nogal voor redelijk te zijn: een algemeen maatschappelijke maatregel dus om den volke te ver tellen. zo dat het in de uithoeken van de parochie te horen was, hoe laat het is. Dit zou in ieder geval een belang rijke functie van de torenklok zijn. Toch blijkt het klokgelui op het middaguur althans, niet hierin zijn oorsprong te hebben. Het is bekend dat de klok nog maar precies vijf eeuwen lang op dit uur wordt geluid. Op 29 juni van het jaar 1456 werd het bevel daartoe vanuit Rome gegeven. Paus Callixtus vaardigde toen een bul uit, waarin bevolen werd de klokken van alle parochies op het middaguur te luiden, opdat daardoor de gelovigen zouden worden opgeroepen tot een ge zamenlijk gebed. Ei is natuurlijk een oorzaak ge weest, dat heel de christenheid door de machtige stem der klokken werd opgeroepen tot gebed. Europa was in nood en Europa betekende toen na genoeg heel de christenheid. De Tur- Het Wereldgebeuren 1 ken hadden !n de eeuw te voren in Klein Azië de leiding van de Seldsjoe- ken, die hen eerst te hulp riepen, over genomen. Zij waren in die tijd de fel ste kampioenen van Mohammeds leer. Toen de Turken vaste voet in Europa hadden gekregen, drongen zijn steeds verder door, ook in die streken, waar de Seldsjoefcen geen heerschappij ge voerd hadden. De komst van deze volksstam in Europa betekende meer dan de komst van een ander volk. Zij gaven in zekere zin het verlate ant woord van de Islam op de kruistoch ten Nog eer zij kwamen lag er reeds een verlamming op de bevol king. De ene overwinning na de andere had de mensen overtuigd van de on weerstaanbaarheid van de Turkse wapenen. Nog vóór het einde van de veertiende eeuw hadden zij de Donau bereikt en het scheen een uitgemaak te zaak dat ook Hongarije spoedig on der de voet zou worden gelopen. Hele maal moedeloos werd men toen in 1453 Con-rtantinopel werd ingenomen. Na al de nederlagen'die er ge.eden waren, begreep mén in Hongarije, dat er van aanvallen geen sprane meer kon zijn. Alleen een verdedigingsoor log was nog mogelijk en wel langs de Donaulinie. waar het tegenwoordige Belgrado een van de voornaamste ves tingen van de Hongaren was. Deze stad nu werd spoedig door de Turken belegerd met een 300.000 man, terwijl zij tevens beschikten over het gewel digste geschut, dat de toenmalige we reld kende. De vesting heeft het ech ter gehouden, tegen alle verwachtin gen in. Op 22 juli 1456 verlieten de Hongaren, onder aanvoering van hun nationale held Janos Hunyadi. plot seling de stad en gingen dé vijand te lijf, waardoor zij bereikt hebben dat (Vervolg op pag. 8) Ondergrondse Behalve het Suezkanaal, is ook het eiland Cyprus ineens weer in het nieuws. Het werd eerst zo nu en dan genoemd in verband met dc Suez- kwestie: Cyprus was immers de basis, waarheen de Engelsen de laatste we ken machtige versterkingen hebben gestuurd in verband met tie spanning m het Midden-Oosten. Zo ooit, dan wordt in deze dagen wel weer bewe zen, dat het Britse imperium zich niet op zijn gemak kan voelen, wanneer 'l zónder deze basis moest leven. Na dat onlangs de laatste Engelse mili tairen de suezkanaalzone verlieten, is Cyprus het machtigste steunpunt, van waaruit gewaakt kan worden over de veiiigheia van de land- en zeewegen, waarlangs ook de olie uit de Arabi sche staten naar het gemechaniseerde westen moet worden vervoerd. En na Nassers plotselinge nationalisatie van het Suezkanaal zullen de Engelsen minder dan ooit erover denken dit steunpunt prijs te geven. Misschien heeft kolonel Grivas, de geheimzinnige leider van de Cyprische ondergrondse verzetsorganisatie, dat ook wel be grepen. En misschien heeft hy met zijn mede-aanvoerders ergens in een grot van de berg Olympus dit feit eens rustig onder ogen gezien: er zal niet veel anders opzitten, dan met de Britten op dit eiland samen te blijven leven. Alleen: in welke verhouding? Daarover wordt door de Engelsen en de Cyprioten verschillend gedacht, waarbij de grote meerderheid van Griekse Cyprioten op zijn minst zich zelf wil regeren en het liefst nog aan sluiting van het eiland bij Grieken land zou zien. De Engelsen hebben al op diverse manieren geprobeerd om de Cyprioten tegemoet te komerf maar zij gingen telkens juist met ver genoeg om overeenstemming te be i-eiken met de geestelijke en praktisch ook wereldlijke leider van het eiland, aartsbisschop Makarios, die dan ook naar de Seychellen-eilanden werd ge deporteerd. Lennox-Boyd, de Engelse minister van koloniën, is nu opnieuw aan het denken gezet: donderdag werden immers in de steden op Cy prus biljetten verspreid, waaronder de schuilnaam van kolonel Grivas, „Di- ghenis", was vermeld. En in die „Proclamatie" werd onder meer ge zegd: „Als onae tegenstanders op recht zijn in hun verklaring, dat een oplossing van het geschil onmogelijk is zolang onze activiteit aanhoudt, ben ik bereid de operaties van mijn mensen te schorsen Ln afwachting van een overeenkomstige daad van Engeland, opdat de eisen van de Griekse Cyprioten, zoals zij zyn uit eengezet door aatsbisschop Makarios, kunnen worden ingewilligd". Hij was dus bereid om het vuren en het gooien met zelfgemaakte projectielen te sta ken, in de hoop, dat de Engelsen toe schietelijk zullen zijn in het overleg. Zelf zal hij aan het gesprek niet mee doen. Deze Griekse ondergrondse strijder, die door de Engelsen in de guerilla-tactiek werd opgeleid voor het verzet tegen de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog en die zich ver volgens onderscheidde in de strijd te gen de communisten in Griekenland na de oorlog, zal er veel voor voelen om op de achtergrond te blijven om eventueel weer „in het geweer" te ko men. Ongetwijfeld zal de Cyprische eis zijn, dat de Engelsen zich aan de conferentietafel zetten met de (nog) verbannen aartsbisschop Makarios. Men zou Lennox-Boyd willen toe wensen. dat hij dit voorstel, dat met grote koppen in de Cyprische kranten van gisteren werd vermeld, meteen aangrijpt om de algemeen veroordeelde verwijdering van de aartsbisschop ongedaan te ma ken. Het is in elk geval een goed te ken, dat het Hooggerechtshof van Cy prus gisteren het doodvonnis, dat over een achttienjarige Cyprioot was uit gesproken wegens een bomaanval op een post van de militaire politie te Famagusta,wijzigde in levenslange gevangenisstraf. Dit was de eerste maal, dat een doodvonnis door het Hof werd veranderdHet zal bij- de huidige moeilijkheden met 't Suez kanaal zeker mogelijk zijn, om de Cy- noten ervan te overtuigen, dat de ritse bases niet kunnen worden op gegeven. Bovendien is het van groot belang, dat rond die bases nu rust heerst. Aan Lennox-Boyd de taak, met de Cyprioten tot een politiek ver gelijk over hun soevereiniteit te komen. .MINISTER LENNOX-BOYD gebaar van Grivas Oudste twee prinsessen naar Griekenland De Griekse koninklijke familie heeft, zoals is gemeld, evenals twee jaar ge leden. een groot aantal vorstelijke personen uit Europa, bij wie ook de Nederlandse koninklijke familie, uit genodigd voor een vakantieverblijf in Griekenland. De gasten zullen in deze vakantieweek van 19 tot 27 augustus voornamelijk op het eiland Korfoe verblijven. Ditmaal zullen alleen de oudste twee prinsessen van de Nederlandse ko ninklijke familie aan de uitnodiging gevolg geven. Zij worden door de prins naar Venetië begeleid, waar zij zich zaterdagmiddag zullen inschepen. De prins zal daarna naar Soestdhk te rugkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5