Vijf jaar geëist in moordzaak-Sluiskil PREDIKBEURTEN WALCHEREN MARKTBERICHTEN ZATixirtijAG 10 AÜvjUojl'Uö iüoü PROVINCIALE Zj E tl U WS a COURANT 5 (Slot van pag. 2) nu wijst als enige middel de volledige terbeschikkingstelling aan en zegt, dat K. steun van node heeft. Dr. Vaandrager voegde eraan toe, dat ombuiging van verdachte 's levensin stelling zijn houding tegenover de maatschappij noodzakelijk is. Op een vraag van de officier over de nieu we mogelijkheid, die op dit terrein in Groningen is ontstaan, zei getuige, dat het hier een observatiepaviljoen voor zeer onevenwichtigen betreft. K. had verzocht hem daar niet heen'te zenden. Op andere vragen gaf dr. Vaan drager te kennen, dat een vry lang durige gevangenisstraf verdachte zeker geen goed zal doen en dat K's leeftijd eigenlijk al wat hoog is voor behandeling door een psy chiater. In zijn requisitoir besprak de offi cier daarop achtereenvolgens de pun ten van de tenlastelegging. De vraag of hier, juridisch beschouwd, van doodslag' gesproken kan worden houdt volgens hem verband met de aanwe zigheid van een opzet. Ook bh" dron kenschap heeft men nog wel het ge voel, dat men handelt, maar er is geen dwang meer achter. De vraag is in hoeverre verdachte juridisch verant woordelijk kan worde» gesteld. De of ficier betoogde, dat een opzet be stond, in de zin namelijk van het te Toch een oesterregeling? Het Bedrijfschap voor Visserypro- dukten zal 'n concept opstellen voor een nieuwe regeling voor de oester- handel. De belanghebbenden bespra ken deze aangelegenheid nog eens tij dens een bijeenkomst in Yerseke, waarop drs. Van Djjk van het Bedrijfs- schap aan verschillende wensen tege moet kon komen. Behalve de expor teur» zullen ook de kwekers basiscij- fers krjjgen om hierop eventueel aan het fonds te leveren. De definitieve berekening zal nog nader met de kwe kers worden besproken, maar het ziet er wel naar uit, dat het nieuwe seizoen nog mét een regeling zal worden ge opend. G. P. M. v. d. Berg overleden Administratief directeur van de l'Azote te Sluiskil. De lieer G. P. M. v. d. Berg, admi nistratief directeur van de Compag nie Neerlandaise de l'Azote te Sluis kil is woensdagavond in het acade misch ziekenhuis te Utrecht overle den. De begrafenis is bepaald op van morgen half elf te Sluiskil. De lieer v. d. Berg overleed té Utrecht na een kortstondige ziekte, waarvoor hij in het academisch zie kenhuis werd geopereerd. Zijn heen gaan betekent een groot verlies voor de inwoners van Sluiskil. Hij was se dert 1945 administratief directeur van de l'Azote, in welk bedrijf hij a.l 25 jaar een belangrijke functie be kleedde, Vóór zijn benoeming tot di- Maar niet alleen op industrieel ter rein deed de heer v. d. Berg van zich spreken. Hij had een actief aandeel in de oprichting van een U-T.S. in Zeeuwsch-Vlaanderen, nam deel aan het bestuur van het ziekenhuis te Sluiskil, aan de werkzaamheden van de Raad van Arbeid en hij maakte zich voorts op velerlei wijze verdien stelijk voor het- socia-le en culturele leven van de streek. De heer v. d. Berg, die ook lid was van de kring van werkgevers in de Kanaalzone, bereikte de leeftijd van 60 jaar. Zomeroefening Zeeuwse E.H.B.O. in Middelburg Het distriet Zeeland van de Ko- ninklijke Vereniging voor E.H.B.O. houdt zaterdag 25 augustus a.s. zijn zomeroefening op het terrein van de veiling „Walcheren" in Middelburg. Aan deze oefening zullen 3t> E.H.B.O.- ers uit alle delen van de provincie deelnemen. De leiding berust bij de docenten van de Middelburgse afde ling, de artsen mevrouw J. Pel Meilink, mevrouw E. VermaasVan Konijnenburg. C. F. Frumau en C. Stapper. Het geheel begint om 15 uur en zal tot omstreeks 17.30 uur duren. De deelnemers zullen in 11 ploegen worden verdeeld, namelijk éen be- drjjfsplöeg van 7 man en 10 kleine ploegen van 3 man.elk. De oefening zal een bedrijfsongeval betreffen met 15 patiënten. Er zal verder bedrijfs- E.H.B.O. aanwezig zijn, aangevuld door andere ploegen. Het 'terrein van de velling zal deze middag voor ie dereen toegankelijk zijn. Voor dit eve nement werden tal van autoriteiten uitgenodigd. Bij slecht weer gaat de oefening door in de grote veilinghal, Jubileum bij de belastingen Te Middelburg vierde de heer B. Vink, hoofdassistent van 's rijksbe lastingen, zijn 40-jarig jubileum bij dezedienst. In een bijeenkomst ten kantore van de inspectie in de Noord straat werd hem een hartelijke hul de bereid. Bij ontstentenis van het hoofd der inspectie werd het woord gevoerd door het waarnemend hoofd, dè inspecteur P. J. v. d. Berg, die de loopbaan van de jubilaris releveerde en hem schetste als een bekwaam ambtenaar. De heer Van de Berg bood de heer Vink namens het mi nisterie het gebruikelijke geschenk onder couvert aan. Namens de administratie sprak de heer A. K. Louws, commies-secreta ris. Deze spreker getuigde van de goede samenwerking met de heer Vink en bood namens de dienst een geschenk aan. De controleur A, de heer A, D. Grims, huldigde de jubilaris op de hem eigen originele wijze. De heer Vink sprak een dankwoord. Voor me- vrouw Vink waren er bloemen. verwachten gevolg, dat de vrouw zou overlijden. De doodslag achtte hy be wezen. De onderlinge samenhang der handelingen, die K. pleegde, was daar van echter het gevolg. De officier wil K. in zekere mate voor zyn drankzucht verantwoor delijk stellen. By het bezien van de strafmaat nam hy drie facetten van deze zaak in ogenschouw: het juridische, het sociale en het men selijke. „De zucht naar sensatie mag by het opleggen van de straf geen rol spelen", aldus de officier, die zei, dat de uiteindelijke bedoe ling is K. weer terug in de maat schappij te brengen. Daarom wil de hjj dan ook geen uitsluitende ge vangenisstraf eisen, PLEIDOOI De raadsman van K., mr. W. K. H. Dieleman, zei niet te geloven, dat er opzet aanwezig is geweest. „Het is een te sterk uitschieten van kracht, gepaard gaande met een zekere waan zin", meende pleiter, die releveerde, dat K. 13' jaar van zijn leven in gevan genissen heeft doorgebracht. „Er is nog nooit een krachtige poging ge daan om hem te verbeteren. K. is een man, die schreeuwt om hulp, een een zaam mens, die verbitterd in de maat schappij staat", aldus mr. Dieleman, die uitvoerig op de levensloop en de gezinsomstandigheden van zyn cliënt inging. Hij meende, dat dit de laatste kans Is om iets te doen voor verdachte. Waarom voor K. geen directe terbe schikkingstelling? Dan kan men zo spoedig mogelijk beginnen met het as pect van verbetering, dat volgens de raadsman op de voorgrond moet staan. Vordachte betoogde tot slot zelf nog zulks dus in volkomen te genspraak tot hetgeen mr. Dieleman had gezegd dat hy liever gevange nisstraf wil en een drankkuur. Zeeuwse autoriteiten naar Normandische najaarsmarkt? Uitnodigingen worden verzonden Van 10 tot 13 november a.s. zal in Saint-Hilaire-du-Harcouët de grote najaarsmarkt met veekeuring en ten toonstellingen worden gehouden, waarvoor een aantal vooraanstaande Zeeuwen zal worden uitgenodigd. De gemeenteraad zal een invitatie zen den aan de commissaris der koningin in Zeeland en zyn echtgenote. De burgemeester van Zierikzee zal gevraagd worden de wisselbeker voor het zuiver normandische bekroonde rund, beschikbaar gesteld door de ge meente Zierikzee, uit te reiken aan de winnaar van 1956. De inspecteur-generaal van de landbouw in Frankrijk, de heer Jean Barrat, heeft toezegging gedaan een gedeelte van de festiviteiten bij te wonen, terwijl ook de radioreporter René Chirier weer van de partij zal zijn. De burgemeester van Sint-Hï- laire stelt thans pogingen in het werk cU*ze „veeshow", die de grootste van Frankryk is, uit te zenden via de Franse televisie en zo mogelijk een relais met de Ne derlandse televisiestichting tot stand te brengen. De markt wordt gehouden ter ere van Sint Maarten en valt dit jaar juist samen met de elfde november, een Franse nationale feestdag. Ver leden jaar waren het de heren L. J. H. Koopman en A. Z. Meerdinlc die de Zierikzeese boerenstand op de „foi- re" vertegenwoordigden. Stoffelijke resten van Duitse militairen worden opgegraven In Sluis zijn ongeveer zeventig mi litairen van de Intendance-troepen gearriveerd, die ondergebracht zijn m het voormalige St, Josef-pensio- naat aan de Draaibrugseweg. De mi litairen zijn belast met het opgraven en zo mogelijk identificeren van de stoffelijke resten der in de oorlog in West-Zeeuwsch-Vlaanderen gesneu velde Duitse soldaten. Deze zullen worden overgebracht naar het grote Duitse oorlogskerkhof in IJsselstein (Limburg). Zeeuws ploegkampioenschap Evenals vorig jaar zal ook dit jaar weer in de Wilhelminapolder 'n wed strijd worden georganiseerd, waarin de beste ploegers uit 7 landbouworga nisaties zullen aantreden om hun krachten te meten. Uit deze sportieve strijd wordt dan de kampioen van Zeeland aangewezen. De organisaties die aan' deze wed strijd hun medewerking verlenen zijn: De Ned. Kath. Landarbeidersbond. Rooms-Kath. Jongeren.Bond, Land bouw Jongeren Gemeenschap-Zee land, Zeeuwse Landbouw Maatschap pij, Ned. Chr. Landarbeidersbond, Chr. Boeren- en Tuindersbond in Zee land en de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond in Zeeland. De wedstrijd zal waarschijnlijk wor den gehouden op zaterdag 29 septem ber a.s. Ook dit jaar zijn er weer prijzen beschikbaar en de deelname zal, naar verwacht mag worden, nog groter zijn dan vorig jaar. Leden Herv, Jeugdraad gaan in Veere filmen De „Artistieke staf" en 80 medewer kers der Centrale Hervormde Jeugd raad van de Rotterdamse stichting „De Heuvel" hebben in Veere hun tenten opgeslagen. De jeugdraad gaat in Veere „De heks van Veere" ver filmen, waai'van men het scenario zelf heeft vervaardigd. Volgende week wordt met de opnamen begonnen. De heer H. W. Elsenaar uit Hengelo is cameraman. Tachtig jongelui uit Rotterdam verlenen hun medewerking bij de opnamen, die in de Grote Kerk, in de vierschaarzaal van het stadhuis en op straat worden gemaakt. Op de muziek van het carillon wordt het „Heksenballet" gedanst. Deze film, waarover de heer M. Leeflang de regie voert, zal waar schijnlijk in oktober in Veere zijn pre mière beleven. Middelburg Hooibrandje In Breeweg Omstreeks 13.45 uur ontstond op 'n perceel aan de Breeweg onder Mid delburg brand in een hoeveelheid hooi, die daar opgeslagen was. Het hooi was het.eigendom van de land bouwer L. Geschiere; de oorzaak van de brand was onvoorzichtigheid met lucifers van één van diens kinderen. Inderhaast gooide men met vereende krachten de stapel uiteen, zodat het nog niet bran lende hooi werd gered. Het wel brandende deel veroorzaakte een grote rookontwikkeling waar van tot in de binnenstad van Middel burg tengevolge van de sterke wind hinder werd ondervonden. De brand weer kwam echter aan dit „fikje" niet te pas. De schade is niet groot, daar het hooi niet kostbaar was. Vierjarig meisje aangereden Het vierjarig meisje H. W. is vrij dag omstreeks 10 uur te Middelburg op de Kanaalweg nabij de Hoge Brug aangereden door de auto van B, E. A. H. uit Middelburg. Het kind stak plotseling de weg over toen de wagen reeds dichtbij was. H. remde uit alle macht, maar een botsing kon niet meer worden voorkomen. Het meisje kwam ten val en verloor het bewust zijn. Zij bloedde aan handen en knie- en, maar vertoonde verder geen let sel. Per auto werd het kind naar het Gasthuis vervoerd. De automobilist treft vermoedelijk geen schuld aan deze aanrijding. Oogst van de straal. Bij de Middelburgse gemeentepolitie zijn inlichtingen te verkrijgen over de vol gende in het tijdvak van 7 tot en met 15 augustus j.l. gevonden voorwerpen: blauw jongensjasje, damesrijwiel, rood dames- vest, pop in Volendams kostuum, bank biljetten, boek „Worden als een kind", snoertje kralen, portemonneie's met in houd, sleutels, sigarettenaansteker, film rol, broche, vulpen, dameshandschoen, lederen tabakszak, bruine riem met ko peren gesp, zwarte regenbroek, schroe vendraaier en Ijzerzaag, paar bruine schoenen, prentenboek en stuk speelgoed, zilveren broche, kinderhalsketting (hou ten Kralen), grijs kinderjasje, filter van fototoestel, portefeuille inhoudende pa pieren, leesbril, paraplu-hoes, rode da meshoed, damesparaplu, witte babysok, bruine herenjas, blauw kinderjack. Wedvlucht „Zeelandia". De Middelburgse postduivenh'oudersver- eniging „Zeelandia" hield een wedvlucht op Noyon over een afstand van 218 km. De eerste duif deed een snelheid van 1254.18 m per minuut noteren, de laatste prijsduif had 'n snelheid van 1184.62 m p, minuut. De prijzen werden als volgt be haald: l A. Hooftman: 2 J. Kruft; 3 L. v. Geel; 4 L. de Voogd; 5 J. Poelman; 6 B. Blezen; 7 Jungblut; 8 J. de Bree; 9 en 10 M. Jaspers. Vlissingen Examen Te Den Haag slaagde voor het di ploma 2e stuurman G.H.V. de heer H. J. Giezen, leerling van de De Ruy- tersehool te Vlissingen. Officiële publikaties VLISSINGEN. HINDERWET. Vergunning verleend. B. en W. van Vlissingen; gelet op art. 12 der Hinderwet, brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 7 augustus, op de daarbij gestelde voor waarden, vergunning is verleend aan: Esso Nederland N.V. te 's-Gravenhage, tot het wijzigen van een petroleumberg- plaats door het verplaatsen van een tank met Inhoud van 4000 liter op de achter plaats van het perceel, plaatselijk ge merkt Hellebardierstraat 7 aan Bijker's Aannemingsbedrijf N.V. te Vlissingen tot het oprichten van een ma chinefabriek, waarin 8 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 94Va plc gebezigd zullen worden, op het per ceel, gelegen aan de Prins Hendrikweg, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie C No. 1699. Vlissingen, 13 augustus 1956. Domburg Raad vergadert Woensdag 22 augustus a.s. komt de Domburgse gemeenteraad om 20 uur bijeen. De agenda vermeldt o.a. voorstellen met betrekking tot een verzoek van de Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs om gelden ex artikel 72 der l.o. wet 1920, wijziging van de algemene politieverordening, ver koop van grónd, verhuur van gron den, aanvraag tapvergunnïng voor biutengewone inrichting voor maat schappelijk verkeer. Oost- en West-Souburg Concert en mars van „Sint Caecilia" In verband met het 35-jarig be-, staan van de muziekvereniging; „Vlijt en Volharding" te Souburg gaf vrijdagavond de Vlissingse harmonie „Sint Caecilia" in de muziektent op het Oranjeplein een concert onder lei ding van de heer W. de Graaff. Even als vorige dagen was er vrijdagavond tot besluit weer een mars, die even eens door „St. Caecilia" werd ver zorgd. Het concert, dat „O.N.D.A." don derdagavond gaf, stond onder leiding van de heer C. Cevaal. De mars, waarmee „Vlijt en Vol harding" zaterdagavond de feestweek afsluit, gaat langs de volgende route; Oranjeplein, Ritthemsestr., Burcht straat, Beatrixstraat, Julianastraat, Wilhelminastraat, Cromwegesingel, Zeewijksingel, Dijkstraat, Braamstr., Kanaalstraat, Spoorstraat, Kanaal straat. Voor het gemeentehuis wordt tenslotte een taptoe gegeven. Onderwijsbenoeming. De heer C. P. van Loenen te St.- Philipsland, is tot onderwijzer be noemd aan de chr. school (Marnix- school) te Oost- en West-Souburg. Serooskerke (W) Botsing Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur kwam op het kruispunt Dorpsstraat Noordweg te Serooskerke een bestel auto van de firma W. J. M. uit Mid delburg in botsing met een personen auto, die bestuurd werd door P. M. uit' Serooskerke. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was aanzienlijk. De politie stelt een onderzoek in. Zeeuwse beiaardier gaf carillonconcert in Nijmegen In het kader van de uitwisselings concerten voor Nederlandse en buiten landse beiaardiers gaf de stadsbeiaar- dier van Vlissingen en Veere, de heer P. Broerse, vrijdagavond een geslaagd concert op het carillon van de Nij- megens eeuwenoude Sint Stevens- kerk. Een groot aantal belangstellen den volgde het concert aan de voet van de in floodlight gezette toren op de speciaal hiervoor aangebrachte luisterplaats in de oude stadswijk. De heer Broerse opende met Preludium in C, gecomponeerd voor de inhuldi ging van het carillon in Hilvarenbeek door Staf Nees. Het programma be vatte verder nog een zevental varia ties op het middeleeuwse „Heer Jezus heeft een hofke" van R. de Waard, „Ave Maria" van Jef Denijn en diver se bekende volksliederen. Bijzonder geslaagd was de vertol king van Mendelsohn's „Friihlings- lied". Het carillonconcert werd beslo ten met het bekende werk van Schu mann „Traumerei". Walcheren ZATERDAG 18 AUGUSTUS. Ned. Herv. Kerk. Middelburg (Koorkerk) 88.30 Interk. avondge bed; Vlissingen (Engelse Kerk) 7.30 8 Interkerk, avondgebed. Zevendedags Adventisten. Middel burg 10 Bijbelstudie, 11 ds. De Raad; Vlissingen 9.15 ds. Smit, 10.15 Bijbel studie. ZONDAG 19 AUGUSTUS. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Verweij; Biggekerke 9.30 ds, Hoffman, 2 ds. Abbing; Gapinge 10 dhr. Bakker; Grijpskerke 10 ds. v. Duijne, 2.30 ds. Sneller; Kleverskerke 2 ds. Schoch; Koudekerke 10 ds. Ros- cam Abbing, 10 geen jeugdkerk, 7 (jeugdd.) ds. v. d. Plas, Vliss.str. 2.30 ds. Maas; 't Zandt 10 ds. Don jr., 10.15 jeugdkerk, 7 jeugddienst; Meliskerke 2.30 ds. Hoffman; Middelburg Nw. Kerk 10 ds. Sneller, 7 ds. Aalders; Oostkerk 10 ds. v. d. Linde; Engelse Kerk 10 C. P, de Jongh (jeugdkerk); Koorkerk geen dienst; Nieuw- en St.- Joosiand 10 ds. v. Voorst Vader, 2.30 teen dienst; Oost- en West-Souburg .30 en 11 ds. Haitjema, 7 ds. v. Duij ne, 9.30 jeugdkerk in „Concordia"; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 en 2.30 ds. Van 't Hof; Se rooskerke 10 ds. v. d. Wind, 6.45 d3. Warners (jeugdd.)St.-Laurens 10 en 2.30 ds. Kalkman; Veere 10 ds. Schoch; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Maas, 5 ds. Kloosterman; Engelse Kerk geen kerk voor jongeren; Jo- hanneskerk 9.30 ds. Kloosterman (H. D.), 7 ds. Maas; Havendorp 10 kand. Koole; Vrouwenpolder 10 2 dhr. Bakker; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.30 en 2.30 (H. D.) ds. Wagener. Eglise Wallonne. Middelburg 10.30 (i'Eglise mennonite) M. Ie Pasteur Wit. Geref. Kerk. Middelburg (Hofplein- kerk) 9.30 uur ds. Oosterhoff, 2 ds. Oosterhoff, 5 ds. Van Mechelen; (Noorderkerk) 9.30 ds. Van Mechelen, 5 ds. v. d. Wal; Luth. Kerk geen dienst; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. P. M. Veldhuijzen; Domburg 9 ds. v. d. Wal, 2.30 ds. Dondorp; Gapinge 9 en 2 ds. Van Wouwe; Grijpskerke 10 en 2.30 kand. v. d. Veen; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. W. S. Pontier; Melis kerke 9.30 en 2.30 ds. Pos; Oostkapel le 10 en 2.30 kand. Mak; Serooskerke 10 en 2.30 ds. De Kluis; St.-Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Souburg 9.30 en 2.30 ds. Baas; Veere 10.30 ds. Van Wouwe, 2.30 ds. Van Mechelen; Vlis singen 9.30 en 5 ds. Kuyper; 'Vrou wenpolder 10 en 2,30 ds. v. d. Wal; Westkapelle 9.30 ds. Dondorp, 2.30 ds. Kuyper. Geref. Gemeente. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 lees- dienst; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rijksen; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd.; Zoute lande 10, 2.30 en 7 leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 3 ds. Bokhorst (Voorb. H.A.)Vlis singen 9.30 en 5 ds. Meynhout. Ver. van Vrijz. Herv. en Remonstr. Kring. Vlissingen (Engelse Kerk) 10.45 ds. Laforêt. Evang. Luth. Gemeente. Middel burg 9 ds. v. h. Einde; Vlissingen 10.30 ds. v. h. Einde. Doopsgez. Gemeente. Middelburg geen dienst; Vlissingen 10 ds. Brlise- witz. Herst. Apost. Zendingsgemeente. Vlissingen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 heil. dienst, 4 openl. samenk., 7.30 Verloss. samenk. o.l.v. majoor v. d. Vosse; Vlissingen 10 heil,dienst, 3.30 openl. samenk., 7.30 Verloss. samenk. o.l.v. Kapt. Mos. Evang. ver. op G.G. Vlissingen de heer v. d. Berg. G.G.N. Middelburg 9.30, 2 en 6.30 leesd.; (Bogardzaal) Di. 21 aug. 7.15 dr. Steenblok. ZONDAGSDIENST. Middelburg: dokter H. Ruiter, Lange- viele 47, tel. 2637. Vlissingen: dokter M. J. A. Bil, Singel 88, tel. 619. Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle: dokter H. Frlma, Zoutelande, tel. 01186—282. Veere, Serooskerke en Oostkapelle: dokter Reijn- der's Schilt te Serooskerke, Dorpsstraat 46, tel. 01188—212. Apotheken Middelburg: Nonhebei, Lange Delft 133, tel. 2538. Vlissingen Van de Kleinemulder, Singel 9, tel. 2730. VEILING BERGEN OP ZOOM. 17 augustus. Andijvie 11—26. Bloemkool AA 36—88, A 15—72, B 12—48, C 10—12. Staaksnijbonen 39—97. Stamboon dubb. princ. 45—78. Komkommers 9—24. Rode kool 15—21. Savoye kool 13—24. Witte kool 14—23. Kroten 5.50—8. Bospeen 22—29. Waspeen 16—28. Sla 3—13. Tomaten 35— 62. Prei 28—40. Staakprlncessen 68—124. Rabarber 22. Ontario 48—121. Washington 42—105. Reine Claudes 53—112. Czar 41— 108. Kroes 30—56. James Grieve 45. Zo- Nieuw- en Sint Joosland Raad Informeerde naar bouwplannen Trage gang van zaken betreurd. De raad van Nieuw- en St. Joos land kwam bijeen onder voorzitter schap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwijck. De raad betreurde de trage gang van zalven inzake de bouw van het nieuwe Groene-Kruisgebouw, waar omtrent de laatste maanden niets wordt vernomen. Subsidieverzoeken van het Huma nistisch Thuisfront en de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen werden afgewezen. Enkele wijzigin gen der begroting 1956 werden vast gesteld. In de vergadering werd door de lieer Oostendorp, de aannemer van het verlichten van het torenuurwerk, een toelichting gegeven op de trage gang van zaken bij dit werk, die te wijten is aan stagnatie bij de afleve ring van onderdelen. Verwacht wordt nu dat het werk op 1 september a.s. voltooid zal zijn. Aan het hoofd der school S. F. Al berts werd op zyn verzoek eervol ontslag verleend wegens zyn benoe ming te O. en W. Souburg. Besloten werd het Rijks-verplaatsmgskosten- besluit van toepassing te verklaren op het gemeente-personeel en de on derwijzers der openbare en christe lijke scholen. Overeenkomstig liet voorstel van B. en W. werd besloten niet toe te treden tot de gemeenschappelijke re geling inzake de Zeeuwse Muziek school, dit met het oog op de te ver wachten grote kosten. Een verzoek der caféhouders het sluitingsuur gedurende het gehele jaar op 23 uur te stellen werd inge willigd met 5 stemmen voor en 2 te gen. Vóór de heren De Lange, De Jager, Polderdijk. Knuijt en Janse, tegen de heren Kwelckeboom én Lu- kasse. Besloten werd aan de Vereniging voor chr. lager onderwijs gelden be schikbaar te stellen voor vervanging der versleten kolenkachels door olie- kachels. Een aanvrage om bouwgrond in 't uitbreidingsplan van L. Joosse werd toegewezen. De raadsleden wezen op de trage gang van zaken bij de ver wezenlijking van sommige bouwplan nen. B. en W, werd opgedragen hiernaar een onderzoek in te stellen, mede om te voorkomen dat toegewe zen bouwvolume verloren gaat. Verbetering weg SchoondijkeIJzendijke aanbesteed In het gebouw van de Provinciale Waterstaat te Middelburg werd vrij dag namens Gedeputeerde Staten aanbesteed het verbeteren van de weg Schoondijke-IJzendijke ter leng te van ongeveer 4100 m. Op dit werk werd als volgt ingeschreven: 1 J. en K. T. de Oude, Biervliet, 473.975; 2 fa. Wed. P. Toussaïnt en Zn., Cad- zand, 456.560; 3 Aannemersbedrijf M. P. Hol n.v., Hulst, 442.230; 4 n.v. Aannemersbedrijf N.B.M., Zaandam 436.900; 5 n.v. Wegenbouw Tem pelman, Geleen, 435.350; 6 n.v. Aan- nemersmaatschappü „E;L.K„ Ge leen, 433.700; 7 P. J. v. d. Sande, Breslcens, 430.000; 8 Aannemersbe drijf W. J. de Bruijn, Terneuzen, 414.123. KERKNIEUWS Ds. G. de Wijk 45 jaar predikant Maandag 20 augustus a.s. zal het 45 jaar zyn geleden, dat ds. G. de Wijk, thans wonende te Groningen, werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. De Wijk werd op 27 april 1887 te Nieuwe Pekela geboren, bezocht het gereformeerd gymnasium te Am sterdam en studeerde vervolgens eerst een jaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en daarna nog aan die te Groningen. Nadat kand. De Wijk in november 1910 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tót de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 23 augustus 1911 door zijn voorganger wijlen ds. D. J. Lazonder van Tienho ven te Zoutelande in het ambt beves tigd. Daarna stond de jubilaris ach tereenvolgens nog te Kamperland (classis Goes) 1921—1926; Vlagtwed- de 1926—1928; Ferwerd 1928—1931 en tenslotte nog ruim twintig jaar te Hijkersmilde, waar hem met ingang van 1 oktober 1951 na veertig vol brachte dienstjaren op ruim vieren zestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Ds. De Wijk vestigde zich toen metterwoon te Nieuw Roden, waar hij nog enige tijd hulpprediker is geweest. Tijdens zijn verblyf te Zoutelande werd daar in 1918 de openbare lagere school omgezet in een christelijke school, waarvan hy voorzitter was. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Akersloot-Lim- men: J. Oskamp, vic. te Heemstede; naar Vuuren en Daalen: A. A. Bos, kand. te Middelburg. Beroepbaarstelling: P. W. Martijn, vic. te Krim 6, 'Joure. GEREF. KERKEN. Beroepen te Enschede (3de pred. pl.)J. F. Colenbrander te Apeldoorn. Aangenomen naar Ternaard: G, H. Hanemaayer, kand. te Amersfoort. merappel 17—42. Yellow Transp. 21—53. Early Victoria 10—23. Mclba 17—42. Ooms- kinderen 33—65. Precose 18—65. Suiker peer 30—33. Meloen 35—130. Frambozen 110—141. Kasperzlk 7—45. VEILING MIDDELBURG. 17 augustus. Bintjes, bonken 9—11.20, grote 7.50—7.90, drielingen 3.10—4. Eerste lingen bonken 10.80—11, grote 9.4011, drielingen 4—7. Aanvoer 35 ton Bintjes. Aanvoer 12 ton Eerstelingen. Yellow St. 60-70 52-55. st. 60-65 39, st. 55-60 24—26. h. 55-65 25—34. h. 65—75 31— 32, II 14—21, k. 14-31, f. 6—35. Perzikrode zomerappel st. 60-65 29—36, St. 55-60 25, h, 55-60 24, h. 60-65 27. h. 60-70 33—43, II 16—23, k. 15—26, f. 17—21. Early Victoria st. 60-70 16, k. 12, Suikermeloenen 43—125. Ananasmeloen 69—132. Netmeloen 26— 120. Czarpruim I 94—113. II 49-74, f. 20— 48. Early Laxton I 82—92, n 33—75, f. 31—81. Washington f. 44—32. Ontario I 96, II 80—89, f. 17—85. Gelderse bl. f 26 —30. Oomskinderen f. 20, k. 42—46. Brui ne herenpeer f. 1^-23. Morellen 107, To maten 22—66. Kruisbessen 20—46. Perzi ken 5—23. Rode bessen 104. Frankentha- lers 216—270. Groenten. Bloemkool A 43—81, B 19—39, C 16. Komkommers A 10—14, B 9—11. Sla 3—9. Boskroten 7—15. Bospeen 39. Waspeen 31. Breekpeen 19. Witte kool 20. Savoye kool 1617. Spitskool 32—34. Uien 8—10. Andijvie 15. Prei 23—31. Snijbonen 37—119, Dubb. prlnc. bonen 6582. Pronk- bonen 71. Rabarber 5—11. Augurken A 80—90, B 72—75, C 30—44. Spinazie 15. Rode kool 12—14, VISMIJN VEERE. 17 augustus. Export garnalen, aanvoer 1892 kg, 252—390. Bot, aanvoer 8 kg, 46. Middel tong, aanvoer 57 kg, 215—298. Rog, aanvoer 165 kg, 26—32. Tarbot, aanvoer I kg, 67. VEILING KRABBENDIJKE. 17 augustus. Dubbele pr. bonen II 24.19 —77.20, III 53.50. Yellow Transp. h. 65-70 46, h. 60-65 37, h. 55-60 30, II 17, t. 11— 26. Perzik rode zomerappel st. 70 60, st. 60-70 47.20, h. 70 52. h. 60-70 43.60, II 24.20, k. 21—34, f. 18—21, h. 60-85 (verpakt) 50. Early Victoria: huish. 80-70 23, k. 17. Mei- ba (verp.) St. 70-75 73, St. 65-70 73, h. 70-75 65, h. 65-70 59, h. 60-65 46, II (lOB) 9—18, k. (los) 16—28, f. (los) 9—18. Oomskinde ren h. 45-55 57. n 39, k. 51. Precose de Trevoux (verp.) st. 60-65 88, k. (los) 49— 55, f. (los) 42. Ontario I 61—121, II 41-67, f. 15—53. Washington I 46—58, f. 17—20. Bramen I 23—41 per doos. VEILING GOES. 17 aug. Export- en Industrieveiling. Yellow Transp. st. 65-75 58, st. 55-65 30.10 —30.35, h. 65-75 52, h. 55-65 28.40, II 15.90. Perzikappel st. 70-80 58, st. 60-70 48.70, st. 60-65 41.90—13.60, h. 65-75 57. h. 60-70 45.80, II 22.40—22.80. E. Victoria h. 70-80 33, h. 60-70 24.40. B. of Bath h. 55-65 41, II 16. Oomskinderen h. 55-65 72, h. 45-55 57.80, II 39.40-^40.30. Zure morellen II 53, III 31. Dubb. pr. bonen n -78—30.95, afw. 73.10— 75. Verpakt fruit. Yellow Transp. st. 65 -75 57. Perzikappel st. 70-75 69, st. 65-70 71, h. 70-75 67. Pree. de Trevoux st. 60-70 87, Gewone veiling. Yellow Transp. k. 19 —23, f. 13J14. Perzikappel k. 23—33, f. 17—23. E. Vict. k. 14—20. Oomskinderen k. 42—52, f. 30—35. Czarprulmen I 73—125, II 32—72, gr. 43—97, f. 18.40. Ontario I 72 —101, II 41—75, gr. 65—115. f. 34—70. Wash ington I 48—64. II 16—31. gr. 22—71, f. 28 —37. E. Laxton I 75—81, II 35—45, gr. 69 —72. f, 13. Druiven I 260—270. Bramen I per doos 28—43. Perziken I p. st, 7—36. Groenten: Kropsla A I 8—9, A II 6—7, B I 4. Bloemkool A I 50—71, A II 40—67, B I 42?8, afw. 20. Komkommers A I 15 —16. A H 10—16, B I 13, C I 8—9. Toma ten A 60—66, B 56—67, C 43—46. Dubb. pr. bonen n 63—07. Snijbonen H 52—82. Stok pr. bonen II 90. Pronksnijbonen n 51—54. Saxa bonen II 48. Pootuien 410. Gr. Sav. kool 14—16. Rode kool 10. An dijvie 20—23. Eerstelingen 9. Bintjes 9—10. VEILING KAPELLE. 17 augustus. Industrie en export. Dubb. bonen I en II 77.30—78.30, m 69.50, stek 28. Zure morellen ontst. I en n 70.80, ni 53. Appelen en peren: Yellow Transp. h. 65—75 59.60. h. 55-65 30.95, II 16.90, k. 27—31, f. 9—18, val 6—11, kroet 6. Perzik appel h. 70 58.90, st. 60-70 51.80, h. 60—70 44.10—44.60, II 50-60 20.90—22.30, k. 30.50— 30.90, f. 19.40, kroet d. val 6—10. Early Victoria h. 70 34.40, h. 60-70 25, k. 21.10, f. 17.60, val 7. Precose de Trev. st. 65 80.30, st. 60-65 80.30. Oomskinderenpeer h. 55 88—89, h. 50—55 71—72, h. 45-50 50—77, II 40—42, k. 47, f. 31—23. B. Of Bath h. 50—57, k. 25, f. 12. Verpakt fruit: Searl. Pimpernel st. 70 128, st. 65 122, st. 60 101—111, st. 50 68. Frambozen per doos I 52—90, n 22. Bra men per doos I 27—39, II 18—27. Rode bessen p. doos I 40. Zure morellen II 91 —92. Pruimen: Ontario I 71—116, II 30— 57, grof 48—73, fabr. 17—30. Czar I 35— 137, II 38—62, grof 54—82. fabr. 16—30.- R. Cl. d' Ouillins I 53—74, tl 27—38, grof 33—55, f. 12—28. Early Laxton I 67—72, II 26—35. Occulanen I 23. Boere witte I 71. Tollenaars I 36. Pruimen gesch. 6—37. Aardappelen, bonken 8—10, I 5—9, drie lingen 1.50. Groenten: Kropsla 310. Bloemkool 14—64. Savoye kool 11—18. Komkommers 26. Augurken 91, Bospeen 17—26. Uien 5—15. Tomaten 52—63. Bos- selderij 6.50. Snijbonen 73. Andijvie 16— 18. Boskroten 8. Rabarber 9—9.50. Sjalot ten 11—20. Pronkbonen 57—62. Spitskool 10—u. Waspeen 9.50. Rode kool 9.50. VEILING ST. ANNALAND. 17 aug. Eigenheimers, bonken 7.86, gew. I 11.12—12.S8, drielingen - 3.U—3.30, voer 2.52. Bintjes, bonken 14.20—14.91, gew. I 8.499.30, H 7.60, drielingen 2.90. Aanvoer 90 ton. VEILING SCHERPENISSE. 17 augustus. Eigenheimers, bonken 6.80, gew. I 10.50—12, II 8—9,62, voer 2.60. Bin tjes, bonken 14.60, gew. I 8.79—8.88, gew. II 7.90. Blauwe Eigenheimers gew. 10.60 —11.31. Koopmansblauwe gew. 13.56— 13.69. Aanvoer 40 ton. VEILING THOLEN. 17 aug. Stambonen A II 74, B 1.64, B H 35; w. eigenheimers, gew., 8.55—12*97, bon ken 6.60, poters 2.60, kriel 2.40, bintjes, bonken 14.20, gew. 7.61—9.10. Aanvoer: 40 ton. VEILING STAVENISSE. 17 augustus. Doré 12.70. Bintjes I 9.30- 9.50, II 6.30—7. Eigenheimers I 12.10—12.20, n 10—11.20. Bintjes, bonken 14.20. Eigen heimers, bonken 7.30. Doré bonken 8.70. Eigenheimers poters 2.84. Aanv. 24 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 17 augustus. Eigenheimers I 12.10—12.14, U 11.50—9.60, bonken 7.70. Bintjes, I 9.30 —9.50, II 8.70, bonken 14.80—14.70. Aan voer 40 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3