PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russen steunen Egypte's idee: andere Suezconfe rentie nodig Ambonese vrouwen demonstreren in WestkapeOe Stevenson kandidaat voor presidentschap de BILT D' NEGEN EGYPTENAREN WERDEN DOOR ISRAËLIËRS GEDOOD 199e jaargang - no. 195 Dagblad ultgava van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 5 i, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841' Goes, Lange Vorststr. 83, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 28. MEERDERHEID VOOR INTERNATIONAAL BEHEER „Gewapend conflict over kanaal zou niet „plaatselijk zijn" Op de tweede dag van de Suez-conferentie te Londen heeft de Sow- jet-Unïe het Egyptische plan tot een Suez-conferentie met meer deel nemers overgenomen en voorgesteld, dat een commissie van zes landen Egypte, India, de Sowjet-Unïe, Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten (dus drie uit elk der tegenover elkaar staande kam pen) zulk een conferentie voorbereiden. De minister van buitenlandse zaken, Sjepilow, noemde de huidige Suez-conferentie in zoverre bruik baar, dat als zij het over de algemene beginselen eens kan worden, een werkelijk representatieve conferentie bijeen te roepen is. Van ochtend zullen Sjepilow en zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles een onderhoud hebben. De Franse minister van buitenlandse zaken Pineau betoogde onder meer, dat de huidige houding van bepaalde landen het gevaar oplevert, dat ondernemingen voor het verlenen van economi sche hulp aan minder ontwikkelde gebieden door leningen met lange looptijd en lage rente niet doorgaan, doordat het internationale ver trouwen wordt ondermijnd. „De Aziatische en Afrikaanse landen, aldus Pineau, die het meest de ongelukkige daden hebben ge steund, zullen tenslotte de voor naamste slachtoffers ervan zijn. Pineau verklaarde voorts, dat al leen maar toezicht op het Suez-ka- naal ondoelmatig en daarom on aanvaardbaar is. Er moet interna tionaal beheer komen. Een interna tionaal bestuursorgaan voor het kanaal zou geen winsten mogen maken. Het batig saldo van de ex ploitatie zou, na schadeloosstelling van de SuezkanaalmaatsGhappij, aan Egypte vervallen. Oogstrisico e ernstige oogstschade, die voor al de landbouw in het oosten heeft overvallen, maakt de vraag urgent of de overheid hier steun heeft te verlenen. Vroeger zou hierop zonder meer ontkennend zijn geantwoord, doch de laatste jaren zijn de inzichten op dit stuk wel wat veranderd. Zo kwamen er wetten tot stand tot regeling van de oorlogsscha de en de watersnoodschade, al werd bij de behandeling van de laatste wet in de Kamer met nadruk van rege ringszijde betoogd, dat hier niet kon worden gesproken van een principiële verplichting. Niettemin, de inzichten veranderen. Maar toch lijkt het moeilijk om het standpunt te verdedigen dat alle ab normale risico's niet alleen in de landbouw, maar in alle takken van het bedrijfsleven altijd mede door de overheid moeten worden opgevan gen. Want dan zou deze overheid te vens het recht dienen te verkrijgen om in abnormaal goede jaren boven de gewone belasting een heffing in eens te vorderen. Een dergelijke re geling zou in de praktijk wel allerlei moeilijkheden opleveren, nog afgezien van de onplezierige kanten voor de betrokkenen. Er zal in andere rich tingen moeten worden gezocht. T7 r is één goede oplossing voor de noodgevallen kan worden aangespro ken. Maar reserveren kan alleen ge schieden, wanneer dit fiscaal niet té zwaar wordt belast en wanneer het prijspeil van de produkten dit toelaat. En vooral dit laatste punt moet door de overheid weer wél in het geding worden gebracht, want zij treedt im mers regelend op bij de totstandko ming van de landbouwprijzen. Reeds vele malen heeft daarom de georga niseerde landbouw er met klem op gewezen, dat de huidige wijze van kostprijsberekening voor de agrariërs te krappe resultaten oplevert, zodat er vrijwel geen mogelijkheid tot re servering is. Er zijn weliswaar ge ruime tijd besprekingen aan de gang om allerlei factoren, die bij deze be rekening een rol spelen, anders te waarderen, maar het schijnt dat de weg naar deze herwaardering lang is, zó lang, dat de landbouw er ongedul dig bij wordt. De Gelderse Maatschappij voor landbouw heeft onlangs de gedachte geopperd op korte termijn bijvoor beeld voor het komende kostprijsjaar rekening te houden met de slechte resultaten van 1956. Maar het is de vraag of dit inderdaad op korte ter mijn is te realiseren, want de eerste I indruk is dat hiermee allerlei tijd- rovende maatregelen zijn gemoeid. Ondertussen echter vragen vooral de kleinere boeren in het oosten zich bezorgd af hoe zij de komende jaren moeten doorkomen. Voor hen zal wel het nodige wor den gedaan, zo mag men aanne men. Er wordt gesproken van renteloze kredieten, waarvoor dan de overheid garant zou moeten zijn en men hoopt alsnog op een overheids bijdrage voor éénmaal. Vandaag zal de Overijselse Landbouwmaatschap- pij zich in een hoofdbestuursvergade ring beraden over maatregelen, die hier wenselijk worden geacht. Doch (Vervolg op pagina 3). De Rus Sjepilow waarschuwde, dat geweld, gebruikt om aan Egypte het internationale gezagsorgaan op te dringen, niet beperkt zou blijven tot een plaatselijk conflict. Zeer gemak kelijk zou een dergelijk conflict zich uitbreiden tot het Nabije en Midden- Oosten en verder... Hij zei dat de naasting van het ka naal alleen Egypte aangaat en dat deze noch op deze, noch op welke an dere conferentie ook kan worden be sproken. Over het tweede punt, de vrije doorvaart, viel op de conferen tie wel te praten. De Sowjet-Unie kan er niet mee akkoord gaan, dat een deel van Egypte beheerd zou worden door andere landen. Het op richten van een bebeerslichaam, als voorgesteld in een westelijk docu ment van 7 augustus, zou betekenen dat de Kanaalmaatschappij opnieuw tot leven zou komen zij het dan ook onder een andere naam, aldus Sjepi low. Rondom de conferentie werden vele diplomatieke besprekingen ge voerd. Zo bezocht de Nederlandse mi nister Luns zijn collega Pineau. Lui tenant-kolonel Ali Sabry, president Nassers voornaamste politieke advi seur, had een onderhoud met andere Arabieren en met de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Sjepilow. Van 13 van de 22 deelnemende Jan den neemt men met zekerheid aan, dat zij voorstanders zijn van interna tionaal beheer van liét Suezkanaal. Dit zijn: Australië, Nieuw-Zeeland, Zweden, Nederland, Portugal, Noorwegen, West-Duïtsland, Denemarken, Tur kije, Perzië en de drie landen die het plan hebben opgesteld: Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Men gelooft dat de Sowjet-Unie, In donesië, India en Cevlon er tegen zijn. Vijf landen hebben Iiun standpunt nog niet duidelijk gemaakt: Italië, Japan, Pakistan, Ethiopië en Spanjr-, g 0mlcr omrweUigende te,a„g. stelling vond vrijdagochtend in Cyprische regering stelt Eoka maand op de proef De regering van Cyprus heeft de bestandsverklaring van de verztsbe- wegïng Eoka als echt aanvaard, maar zij is van plan de Eoka een maand op de proef te stellen alvorens officieel te reageren, zo wordt uit de omgeving van de regering vernomen. Volgens de officiële statistiek zijn sinds het begin van het gewelddadig verzet, 16 maanden geleden, 145 men sen gedood en 415 gewond. Er zijn door de ondergrondse strijders 1167 bommen geplaatst of geworpen. Syrische kranten berichtten giste ren, dat de Grieks-Cyprische verzets beweging afgevaardigden naar de Arabische landen zou hebben gezon den. De Eoka zou hebben aangeboden „haar politieke en militaire organen buiten Cyprus in dienst van het Ara bische verzet tegen het imperialisme te stellen en deskundigen te zenden voor de organisatie van dat verzet". -T- Kefauver zijn „running mate" Op de conventie van de Ameri kaanse Democratische partij in Chicago is Adlai Stevenson, zoals verwacht, gekozen tot kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Bij de stemming werden op Ste venson in totaal 905y2 stem uitge bracht, tegen 210 op Averell Har- riman, dfe door oud-president Tru man gesteunde kandidaat. Na de stemming stelde de gouver neur van Oklahoma. Gary, op uitno diging van de verslagen Harriman voor, om Stevenson met algemene stemmen als kandidaat aan te wij zen, hetgeen bij acclamatie geschied de. Toen ex-president Harry Truman de vraag werd gesteld of hrj Steven son in zijn verkiezingscampagne zou steunen, antwoordde hij: „Als ze het mij vragenDoor deze uitslag krijgt Stevenson een tweede kans, Eisenhower te verslaan. Deze télefoto laat zien hoe de gou verneur van de staat Michigan, Men nen Williams, flinksde hand van Stevenson in triomf omhoog steekt, na het bekend worden van diens kandidatuur. Bij de presidentsverkiezing in november zal blijken, of hij sinds zijn nederlaag van 1952 aan kracht fewonnen heeft. Stevenson vestig- e een precedent, toen hij vlak na zijn verkiezing alle mogelijkheden voor de vice-prèsidentiële kandi datuur openstelde. Hij zou het recht gehad hebben, zelf zijn vice- president uit te kiezen, maar hij verklaarde, dat hij de keuze ge heel aan het partijcongres zou overlaten. Na enkele stemmingen werd gister avond senator Estes Kefauver uit Tennessee benoemd tot kandidaat voor het vice-presidentsehap. Marcinelle de uitvaart plaats van 37 slachtoffers van de mijnramp: 12 Belgen, 22 Italia- nen, één Hongaar, één Pool en één Duitser. De foto geeft een overzicht van de begrafenis- plechtigheid bij het massagraf op het kleine kerkhof, waarbij m de kisten op tien vrachtwagens voor het altaar waren opge- s steld, dat in'de openlucht was M geplaatst. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Tsjechische wapens in Egypte aangekomen Twee Russische vrachtschepen, vol geladen met wapens, kwamen deze week in Alexandrië aan, zo maakte het Egyptische regeringsorgaan Al Gomhouriya gisteren bekend'. Volgens het blad zijn de wapens gekocht on der de overeenkomst met Tsjecho- Slowakije. Een semi-officieel persbureau in Egypte meldt, dat „ergens in Jorda nië" een geheime, pan-Arabische ondergrondse is opgericht „om te strijden tegen de westelijke exploita tie van Arabische grondstoffen'1. Vrij dag Is in. Egypte bij presidentieel de creet een preventieve censuur op alle militaire berichten ingesteld. Koningin bij sluiting laatste dijkgat Oost-Flevoland De sluiting van het laatste gat in de 90 km lange dijk van de polder Oost-Flevoland, ongeveer 12 km ten n.o. van Lelystad, zal geschieden don derdag 13 september a.s. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal H. M. de koningin deze plechtigheid bij wonen. Anderhalfjarig meisje verdronken in Rotterdam Gistermiddag is het anderhalf jarige dochtertje Catnarina van de familie Van T. uit Rotterdam in een sioot bij de Kleiweg verdronken, toen de moe der zich op een volkstuintje aldaar bevond. HAMMARSKJÖLD BESTRAFF- ODIG Jordanië ontkent schuld aan overval op bus Het opperbevèl van het Jordaan se Arabische Legioen heeft tegen gesproken, dat Jordaniërs verant woordelijk zijn voor de aanval van donderdag op een Israëlische bus bij de zuidelijke Israëlisch-Jordaan- se grens. Bij dit incident werden, zoals gemeld, vier mensen gedood en negen gewond. Een groep waarnemers van de bestandscommissie van de Verenig de Naties heeft vrijdag verklaard, dat donderdagavond negen Egyp- tenaren zijn gedood in de strook van Gaza. De waarnemers onderzochten Egyp tische beschuldigingen, volgens welke Israëliërs een Egyptische militaire post hadden aangevallen en daarna een voertuig in hinderlaag hadden be schoten. De V.N.-waarnemers kwamen tot de conclusie, dat bij een vuurwïsse- ling tussen een Egyptische en een Is raëlische patrouille drie Egyptenaren waren gedood. Bij het tweede incident vuurden Is raëliërs, in gebied dat door Egypte wordt beheerd, op een Egyptisch mi litair voertuig en doodden zes Egyp tenaren. De wonden bleken door ha gel uit jachtgeweren te zijn veroor zaakt. Woordvoerders van het Israëlische leger verklaarden niets van de aan vallen te weten. Eerder was bericht, dat de se cretaris-generaal van de Verenig de Naties, Dag Hammarskjöld, donderdag te New York heeft ver- Winkels werden gesloten De vrouwen en kinderen van de 29 gezinnen in het woonoord voor de Ambonezen in Westkapelle heb ben vrijdagmiddag een tocht naar de burgemeester ondernomen om hem te vragen een brief naar de Nederlandse regering te schreven. De burgemeester van Westkapelle, mr. M. Tydeman, stelde zich te recht op het standpunt dat het niet zijn taak was om in dit geval wederom de aandacht te vestigen op de bekende klachten van de Am bonezen. De stoet trok toen weer af. In het dorp zelf kwamen geen ongeregeldheden voor, maar bij te rugkomst in het woonoord hebben de kinderen een aantal ruiten ver nield in het kantoortje en het huis van de beheerder, de heer J. G. de Jager. De rijkspolitie uit Westkapelle on derwachtmeester eerste klasse J. Lalkens behoefde echter niet meer op te treden, want bij de komst van de politie verstomde het rumoer. De beheerder, de heer De Jager, ver telde ons, dat de vrouwen de kinde ren tot deze daden hebben aangezet. Het is al geruime tijd rumoerig in dit kamp, waarvan de meeste man nen thans in het Huis van Bewaring in Middelburg zitten, waar zij zich straks voor de politierechter moeten verantwoorden. Deze Ambonezen be horen alle tot de Partij Nasional Maluku Selatan, een nationalistische beweging, die er voor ijvert dat zij een eigen staat krijgen in onbezet gebied op Ceram. Bij de terugkomst van de uit Westkapelle grepen de kinderen naar stenen, waarmede zij het woon huis en het kantoortje bekogelden, zodat een aantal ruiten sneuvelden. De scheldwoorden tegen de beheer der waren niet van de lucht maar verder bleef het bij deze demonstra tie. Mevrouw Siwalette, de vrouw van de thans gearresteerde kampleider, ontkende op onze vragen, dat zij of de andere vrouwen de kinderen had den opgestookt. Overigens herhaalde zij de bekende argumenten van de Ambonezen tegen de zelfverzor- gingsregelïng en mevrouw Siwalette betoogde voorts, dat de mannen niet tegelijkertijd kunnen werken én dan nog actief zijn voor de zelfstandig heidsbeweging. Men is van mening, dat men door de Nederlandse rege ring in militair verband gedwongen werd naar Nederland te gaan en blijft er bij, dat de regering nu ook maar voor voedsel en kleding moet zorgen. Enige zelfwerkzaamheid in die zorg voor het dagelijks brood wijzen zij met verontwaardiging van de hand. „Anders zijn we landverraders", zo betoogde de vrouw van de kamp leider. Intussen stemde ze wel in met het verstandig vermaan van wacht meester Lalkens, dat zij zich rustig moeten houden en niet de beheerder en zijn vrouw de dupe moeten laten worden van allerlei relletjes. Even voor de komst van de Am bonezen naar het dorp had de rijks politie de winkeliers nog gewaar schuwd, zodat alle winkels gesloten waren en er was in het dorp zelf niets van ongeregeldheden te be merken. Burgemeester Tydeman deelde ons nog mede, dat hij een delegatie van de Ambonezen had ontvangen maar dat er hier geen 20 augustus sprake behoefde te zijn van enige Zon bemiddeling. J Maan klaard, dat hij vragen zal om be- straffmg van degenen die veixjt- woordel'ijk zijn voor de aanval van Arabische commando's op een Is raëlische bus en voor een mijnaan- slag, die donderdag werd ge pleegd. KORTE PREDIKATIE OVERDENKING „Eens mensen hoogmoed ver nedert hem, maar de nederige van geest zal eer ontvangen" (Spr. 29 23). De spreukendichter heeft daarin méér gevonden dan alleen maar een puntig gezegdewelks schijnbare te genstrijdigheid in de geest van de hoorder blijft hangen, en hen aan het denken zet. Maar wat hij daarin uit drukt, is een van de 'grondslagen van het evangelie; Jezus betuigt het her haaldelijk: Wie zichzelve verhoogt, zal vernederd worden, en omgekeerd! Wat is er dan in hoogmoed, dat een méns vernedert Altijd weer zoekt 'n mens de weg naar de hoogte: dat begint al bij Adam als de verleider hem influistert Jat hij ,&al zijn gelijk als God". Zichzelf opwerken, opwaarts streven, God. zoeken, zich ontworstelen aan de lage dingen van deze aarde, zich ver heffen boven ons kleine en beperkte mens-zijn: vinden wij daarin niet altijd weer onze glorie f Zitten al deze dingen ons, mensen, niet in het bloed f Willen wij niet altijd opklim men en streven naar het hoogste f Maar wat vinden wij als wij opklim men naar de hoogte? Niets dan alleen maar onszelf, omringd van een huiveringwekkende leegte. Hoe hoger wij klimmen, hoe eenzamer wij worden, en hoe verder wij van God vandaan raken. Want - enn dat is het wonderlijke van het evangelie! - God komt ons zoeken in de diepteHij komt. ons opzoeken in het stof en het vuil van deze aarde. Hij komt in Jezus Chris tus om ons te vinden, daar, waar onze schande het grootst is en waar oils mens-zijn ontmaskerd wordt als zonde tegen God. Het kruis van Chri- tus, daar wil God ons, mensen ont moeten: daar komt Hij naast ons staan, en delen in onze vernedering, onze kleinheid en onze schande; èn daar alleen is God voor ons te vinden. Wie streeft naar de hoogte, loopt God onherroepelijk mis; vindt alleen zichzelf, op een hoogte, waar wij ons niet kunnen handhaven. Slechts wie zich laat vinden in de diepte - slechts bij het kruis, daar ontmoeten wij God! Dat is de wonderlijke tegenstrijdig heid, die de spreukendichter onder woorden brengt, en die door Jezus Christus is verwerkelijkt aan 't kruis De wonderlijke tegenstrijdigheid van Gods liefde. Hoogmoed vernedert een mens, want God vond zijn hoogste eer in de vernedering van het kruis. De nederige van geest zal eer ont- zich in de diepte. God heeft zijn her- Ujkheid en hoogheid verborgen i» de gestalte van de gekruisigde! En daar zijn ze voor ieder te vinden, voor ieder, die zich door Hem vinden laat. F. A. v. Liere. VERWACHT... TIJDELIJK REGEN. Tijdeljjk regen maar ook enkele verspreid optredende opklaringen. Tot krachtig of hard toenemende wind voornamelijk tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering ln temperatuur. ZON EN MAAN 19 augustus Zon op 5.32 onder 19.58 op 18.39 onder 03.25 Maan op 5.34 op 19.02 onder 19.56 onder 04.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1