PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dulles stelt voor: internationale raad van beheer van Suezkanaal Israëlische bus door Arabieren beschoten Bevolkingsonderzoek naar reuma slaagde in Zeeland uitstekend BILT Vandaag... KOLONEL WAR0UW WEIGERT COMMANDO OVER TE DRAGEN DE VERWACHT. 199e jaargang - no. 194 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regela) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841' Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 28. DIPLOMATEN PRATEN; ARABIEREN STAKEN Gematigde rede van Rus Sjepilow Terwijl men ïn vele Arabische landen en vooral in Egypte protest stakingen hield, werd donderdag te Londen de internationale confe rentie over het Suezkanaal, waaraan 22 landen deelnemen, door sir Anthony Eden, de Britse premier, officieel geopend. Eden verklaarde, dat het resultaat van de samenwerking nooit van meer belang is ge weest. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles diende een voorstel in voor internationale controle over het kanaal, dat weliswaar niet officieel is aangekondigd als een gezamen lijk voorstel van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, maar dat grote overeenkomst vertoont met hetgeen deze drie landen blijkens de verklaringen van de afgelopen dagen beogen. De vier hoofdpunten van dit plan, waarin de erkenning van Egypte's soevereine rechten op het kanaal wordt aangeboden, als het ware in ruil voor 'n internationaal bestuur van het kanaal, luiden als volgt: 1) Het beheer van het Suezkanaal, in overeenstemming met de interna tionale conventie van 1888, moet on der de verantwoordelijkheid komen van een internationale raad, bij ver drag ingesteld en verbonden met de Ver. Naties. Egypte moet in deze raad vertegenwoordigd zijn, doch geen en kel land of groep landen mag de raad overheersen en er mag geen sprake zijn van vooringenomenheid tegen enig land. 2) Het recht van Egypte op een rechtmatig aandeel in de opbrengst van de exploitatie moet erkend 'wor den. 3) De oude Suez-kanaalmaatschappij moet voldoende schadeloosgesteld wor den. Mackie Messer Berth Brecht is overleden, 58 jaar oud, zo werd deze week be kend, een bericht, dat plotseling een periode uit het verleden voor de geest heeft geroepen. Brechts naam immers is onlosmakelijk verbonden aan wat men wel de „lost generation" heeft genoemd, de verloren generatie, die jong was na de eerste wereldoor log en met name in Duitsland van zich deed spreken. Brecht had namelijk zijn grote bekendheid vooral te dan ken aan zijn „Driestuiversopera", waarvoor Kurt Weill de muziek schreef, een sociale satyre, die in het trieste Duitsland van de twintiger ja ren geweldig insloeg, maar ook daar buiten furore maakte. Merkwaardig, juist in deze dagen is de muziek van Mackie Messer's be roemde lied uit deze opera weer ac tueel, ditmaal dank zij een moderne versie van Louis Armstrong. Doch slechts weinigen voelen bij het luiste ren naar deze herboren „Mac the Knife" r.og iets van het gal-bittere cynisme, dat de jongeren in Duitsland van de jaren twintig vervulde, een cy nisme dat onverbloemd werd uitge drukt in de woorden van Mackie: „Erst kommt das Fressen, dann kommt die Moral Brechts overlijdensbericht herin nert aan die dagen. En doet bovendien de mens van nu weer eens realiseren, dat het Europa onzer eeuw een moei zame weg aflegt. Een moeizame weg. Daarvan kon deze dichter meepraten. Hij be hoorde tot dit groep Duitstalige schrijvers, die in de donkere jaren van het nazi-regiem uitweek naar het bui tenland om daar het schrijvend am bacht voort te zetten en er te wach ten op een nieuwe tijd in het oude va derland. Velen van hen hebben die nieuwe tijd niet meer meegemaakt, want zij stierven in de verbanning. Maar zij die overbleven en konden te rugkeren, vonden een ander Duits land dan waarover zij in den vreemde hadden gedroomd. Wat zij aantroffen was een verdeelde bufferstaat tussen oost eu west, verdeeld niet alleen door een demarcatielijn in het spraak- februik zelfs tot ijzeren gordijn ge- ombardeerd maar ook in de geest. Dat laatste is helaas dezer dagen weer tot uiting gekomen op de kerk dag van Frankfurt. De communist Brecht koos na de tweede wereldoorlog het oosten, an deren daarentegen gingen naar het westen. De bittere jaren van de bal lingschap waren voorbij, maar toch moest men zich afvragen of deze nieu we periode, de tijd na 1945, nu wel zo veel schoner en zoeter was dan des tijds. Europa ging wel een moeizame weg Brecht is dood. Even weer herin nert men zich nu zijn Mackie Messer, dat wil zeggen de „ver loren generatie" uit het Duitsland van na 1918. even maar, want er is veel gebeurd in en na die jaren, heiaas veel waarop het hierboven-geciteerde woord van Mackie van toepassing wasde moraal kwam vaak maar héél kleintjes achteraan of verscheen zelfs helemaal niet. Bij het overdenken van dit alles, komen nog enkele andere regels uit Brechts opera in gedachten. „De haai heeft tanden en die draagt hij in zijn gezicht", zo dichtte hij, „maar Mackie heeft een mes, dat men niet ziet! Verborgen messen, ziedaar één van de T>to oorzaken van veel narigheid. On -i t zi, nog steeds worden gedra gen! Immers, al verandert er veel: de mens blijft gelqk 4) Alle meningsverschillen moeten door een scheidsgerecht worden gere geld. Dulles verklaarde, dat dit plan ge baseerd is op de volgende beginselen: Het kanaal moet doelmatig en vrij voor alle scheepvaart zijn, in overeen stemming met het verdrag van 1888; de exploitatie van het kanaal moet los staan van nationale politiek, en de rechten van Egypte moeten erkend worden, evenals het recht van de Ka naalmaatschappij op schadevergoe ding. Geen proceduréprobleem De langste redevoering op de och tendvergadering werd gehouden door Sjepilow, de Sowjet-minister van bui tenlandse zaken. De afgevaardigden waren verrast door de gematigde toon ervan. Na een opsomming te hebben gegeven van de Russische bezwaren tegen de conferentie zei hij, dat de Sowjet-Unie het werk ervan niet wil hinderen. Mogelijk zal de conferentie een oplossing kunnen vinden, die een eerste stap naar regeilng van de ka naalkwestie is, aldus Sjepilow. De vergadering werd aanmerkelijk bekort, doordat men besloot, een be slissing over de procedure van stem ming uit te stellen tot men aan stem men toe is. Zevenenzestig minuten na opening van de middagzitting stel de de Franse minister Pineau verda ging voor. Pineau, die als volgend spreker genoteerd was, zei dat hij ver wacht had dat het procedure-debat langer zou duren en dat hij daarom nog niet klaar was om de hoofdpunten van de conferentie aan te vatten. (Vervolg op pag. 3) ...is het 150 jaar geleden, dat de in 1804 op de Zeister heide s onder bescherming van luite- M p nant-generaal Marmont ont- p stane buurtschap van kramers, marketentsters en tappers bij decreet van koning Lodewijk n Napoleon de naam Austerlitz p verwierf. Dit ter herinnering f| aan de drie-keizersslag bij Aus- n terlitz in Moravië, die door Na- poleon werd gewonnen. WiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW Vier doden, zeven gewonden Gewapende Arabische infiltran ten hebben gisteren nabij het dorp Beer Menuha (Fontein der ont spanning) in het zuidelijk deel van de Negeb-woestijn een Israëlische bus beschoten, waarbij vier inzit tenden van de bus werden gedood en zeven gewond. De doden waren een vrouwelijke passagier en drie gewapende bege leiders van de bus. Zes andere pas sagiers en een gewapende begelei der werden ernstig gewond. De bus was op weg naar Israëls enige Rode Zeehaven, Elath. De beschieting van de bus gebeur de toen deze tegen 12 uur 's middags het dorp Beer Menuha naderde. Waarnemers van de Verenigde Na- Eerste massaproces tegen Poznan-rebellen Het eerste politieke massaproces te gen de leiders van de revolte in de Poolse stad Poznan zal op 6 septem ber a.s. in Poznan beginnen. Ongeveer 120 personen, die aan de onlusten in Poznan hebben deelgeno men, zitten in de gevangenis van Ra- wicz in afwachting van hun berech ting. Deze foto laat zien hoe een trailer van het Britse leger in de haven van Hamburg aan boord van het vracht schip yfBenled 1" wordt geladen voor het transport naar Engeland in ver band met het terugtrekken van een leelte van het Britse Rijnleger uit zijn West-Duitse garnizoenen. ties, begaven zich onmiddal'^k na het-- bekend worden van dit ernstige inci dent naar de plaats van de aanval om uit te maken of de infiltranten naar Egyptisch of Jordaans gebied waren ontkomen. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken deelde mee, dat het 't hoofd van de Palestijnse bestands commissie der Verenigde Naties, ge neraal E. L. M. Burns, op de hoogte gesteld had van „de bijzondere ernst van de toestand". De foto boven, gemaakt tijdens f§ de opening van de besprekin- p gen toont v.l.n.r.: de delegaties f§ van Japan, Nederland, waarin we minister J. M. A. H. Luns H en rechts naast hem de Neder- H landse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker herkennen, Nieuw Zeeland en Noorwegen. p De onderste foto geeft een |f overzicht van de zaal tijdens de M opening van de conferentie p door premier Eden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllipilü Voor de slachtoffers van de ramp in Marcinelle. Het hoofdbestuur van de algemene bond an ouden van dagen deelt me de, dat het uit de bondskas een be drag van 250 gulden aan het Rode Kruis heeft overgemaakt ten behoeve van de slachtoffers van de mijnramp in Marcinelle. Eoka wenst een militair bestand De Grieks-Cypriotische onder grondse organisatie „Eoka", welke de strgd tegen de Britse autoriteiten op het door een algemene staking ver lamde Cyprus leidt, heeft gisteren in vlugschriften, welke in de straten van de hoofdstad werden verspreid, een oproep gedaan om tot een bestand te komen. In de pamfletten werd gezegd, dat de „Eoka" om een bestand verzocht om de goede trouw en goede wil van de Britse regering op de proef te stel len. Eerder op de dag verklaarde de gou verneur van Cyprus, sir John Har ding, in een interview met het in de Engelse tal verschijnende blad „Times of Cyprus" kortweg: „Indien aan het geweld en de ge volgen daarvan voor dit eiland een einde moet komen, laat de moorde naars dan maar de eerste stap ne men". De Eoka begon zjjn actie tegen de Britten op 1 april 1955. Vijftig Britten hebben sindsdien het leven ge laten. Indonesië wil kwestie Nieuw-Cuinea voor V.N. brengen Premier Ali Sastroamidjojo heeft donderdagavond bekendgemaakt, dat de Indonesische regering het geschil met Nederland over Westelijk Nieuw- Guinea te zijner tijd voor de Verenigde Naties zal brengen. Hij zei dit in een speciale vergade ring van het parlement aan de voor avond van de elfde Indonesische onaf hankelijkheidsdag. De kwestie Roeslan Abdoelgani Kolonel Warouw, militair comman dant van het district Oost-Indonesië, heeft donderdag een verklaring uit gegeven, waarin hij zegt te weigeren het commando aan zijn opvolger over te geven, zolang er geen overeen stemming is bereikt tussen de chef staf van het leger, Nasoetion, en zijn waarnemend chef-staf, kolonel Lo'e- bis en de voormalige militaire com mandant van West-Java, kolonel Ka- wilarang ten aanzien van de poging WAARDEVOLLE GEGEVENS DANK ZIJ VELER MEDEWERKING! Van 5700 geënquêteerden had 20 klachten, die werden besproken HET BEVOLKINGSONDERZOEK naar reuma is in Zeeland goed ge slaagd. Dat is de mening van dr. R. de Graaff, reumatoloog uit Rotterdam, onder wiens leiding deze omvangrijke enquête over het gehele land ge schiedt. „Zeeland heeft fantastisch zyn „plicht" gedaan", zei ons deze we tenschapsman tijdens een onderhoud. Alle 5700 formulieren, die voor dit onderzoek waren „ingezet", zijn namelijk ingevuld en wel ingeleverd. Eén sprekend resultaat, gezien het feit, dat de geënquêteerden geen verplich ting tot medewerking hadden, al kan men wel van morele plicht spreken. De resultaten van het onderzoek beloven ïn de toekomst belangrijke richtlijnen voor de bestrijding van deze volksziekte te zullen aangeven. Vier Zeeuwse gemeenten werden uitgezocht zoals ook indertijd ge meld voor dit z.g. „proefmonster". Het waren Middelburg, waar 1600 Inwoners een enquêteformulier ontvingen, Sluis met 1400 geënquêteerden, Krabbendijke, eveneens met 1400 en Oud-Vossemeer met 1300 ondervraag den. Tezamen leveren deze 5700 antwoorden een representatieve „door snee" van de Zeeuwse bevolking op. Tevreden zijn dokter De Graaff en zijn medewerkers allen in dienst van de Gezondheidsorganisatie T.N.O. in Den Haag waarvan het onderzoek uitgaat ook over de medewerking van de betrokken gemeentebesturen. De gemeentesecretarieën werden be reidwillig en kosteloos ingeschakeld voor het selecteren van de inwoners, onder wie de enquête werd ingesteld. Het ging hier namelgk om de leef tijdsgroep van 1564 jaar, die de be langrijkste voor dit onderzoek wordt geacht. In Middelburg werd een for mulier gezonden aan 1 op de 12 inwo ners uit deze categorie, in de andere gemeenten werden alle betrokkenen ondervraagd. „Wij stuiten hierbij echter steeds op moeilijkheden", aldus dr. De Graaff, „doordat vele mensen den ken, dat slechts vragen gesteld worden aan reumatici". Het be hoeft echter geen betoog, dat er geen afspiegeling van de bevolking tot stand zou komen, wanneer dit laatste het geval zou zijn! „Drie kwart van de uitgezonden formu lieren komt altijd vlot binnen", merkte dr. De Graaff in dit verband op, „maar de rest moet worden ge haald omdat de mensen het niet goed begrijpen ofhet doodge woon vergeten". Dat waren slechts ondergeschikte moeilijkheden, waarmee de onderzoe kers overigens niet alleen in Zee land kampten. Behalve enkele or ganisatorische problemen, die zich van plaats tot plaats verschillend voordoen, maar veelal door bespre king worden opgelost, was de gang van zaken in onze provincie bijzonder vlot. In alle vier de gemeenten ver leenden inwoners hun medewerking door na het verstrijken van de inleve ringsperiode de betrokken adressen te bezeoken om de niet-ingezonden formulieren af te halen en de onder vraagden eventueel te helpen bij de beantwoording. Keurig op tijd lagen toen de 5700 antwoorden gereed voor selectie. „Dat getal is zeker voldoen de", antwoordde dr. De Graaff desge vraagd. „Het is 2 van uw bevol- Vervolg op pag. 2) |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||| jg Landarbeiders.... 1 Op het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat voor het reu- ma-onderzoek met het T.N.O. samenwerkt, constateerde men p dat in Oud-Vossemeer opmer- M kelijk veel landarbeiders wonen. M Zoveel zelfs, dat van een abnor- maliteit kon worden gesproken. s Men toog op onderzoek uit en ËI wat bleek? Tal van boeren M hadden namelijk a's beroep landarbeider opgegeven Zo- lang de verkaveling aan de gang is bezitten zij immers geen land en de meesten van H hen zijn in dienst bij de Ned. Heide Mij. Daarom vonden deze ii agrariërs, dat zij op het mo- j§ ment van de enquête geen boer. maar 'andarbeider waren lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillllllllllll tot aanhouding van de minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdoel gani, op maandag j.l. Warouw is benoemd tot militair at taché in Peking en zou reeds enige tijd geleden zijn commando hebben moeten overdragen. Warouw verklaarde, dat het ver schil van mening de onaantastbaar heid van het leger zou kunnen aan tasten. Hij deed een beroep op 't le- fer om op zijn hoede te zijn voor po-, tieke infiltratie. Legerkringen in Djakarta veron derstelden, dat de verklaring van Warouw gebaseerd was op een mis verstand. Zij waren ervan verzekerd, dat hg zijn verklaring zou intrekken, nadat hij kennis genomen had van de feiten. Een woordvoerder van het le ger verklaarde echter, dat Warouw tot nu toe zgn verklaring nog niet had ingetrokken. Kind verdronk in zwembad De tienjarige J. van S. uit Waar dingen is m het grote bassin van het Kolpabad aldaar gevallen en ver dronken. Het meisje,'dat de zwem kunst niet machtig was. stond met haar negenjarig: zusje aan de rand van het grote bassin. Door onbekende oorzaak is zij hierin gevallen en in de diepte verdwenen. Terstond werd zij door de badmeester naar de kant ge bracht. doch het toepassen van kunst, matige ademhaling mocht niet meer baten. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, regenbui, 16 gr. Oslo, half bewolkt. 20 gr. Kopenhagen, half bewolkt, 17 gr. Aberdeen, half bewolkt, 14 gr. Londen, geheel bewolkt. 17 gr. Amsterdam, regen, 16 gr. Luxemburg, half bewolkt, 20 gr. Parijs, onbewolkt, 25 gr. Bordeaux, onbewolkt. 28 gr. Grenoble, licht bewolkt, 26 gr. Nice, licht bewolkt, 26 gr. Berlijn, regen. 17 gr. Frankfort, zwaar bewolkt. 20 gr. München, zwaar bewolkt. 22 gr. Zürich, onbewolkt. 25 gr. Genève, onbewolkt, 26 gr. Locarno, half bewolkt, 27 gr. Wenen, zwaar bewolkt. 25 gr. Innsbruck, licht bewolkt, 27 gr. Rome, onbewolkt, 31 gr. Ajaccio, onbewolkt, 26 gr. Mallorca, onbewolkt, 32 gr. TIJDELIJK REGEN. Voor het noorden van het land zwaar bewolkt met nu en dan regen. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Voor het zuiden van bet luid plaatselijk regen maar ook hier en daar opklaringen. Iets hogere tem peraturen. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. ZON EN SLAAN 18 augustus Zon op 5.31 onder 20.00 Maan op 18.14 onder 02.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1