Nassers voornaamste adviseur in Londen tijdens Suezconferentie in Chicago Stevenson nog favoriet KlANkbüW VERKEERSZONDAARS EERST OP DE FOTO, DAN OP DE BON DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ALLE ARABIEREN VIJF MINUTEN STIL Het Wereldgebeuren Bemiddelingspogingen zijn mislukt (slot van pagina 1.) van de bezitsvorming onverzoenlijk tegenover elkaar staan en dat prof. Liêftinck geen kans zag deze kloof te overbruggen, werd al verwacht, dat de informateur zijn opdracht aan de koningin zou teruggeven. Het commu niqué rept daar echter niet van en spreekt bovendien geen dank uit aan het adres van prof. Liêftinck voor de door hem-verrichte arbeid. Nog een kans De enige conclusie, die hieruit kan worden getrokken, is dat de informatie van prof. Liêftinck of ficieel nog niet is afgelopen. Wel kan zij als geëindigd worden be schouwd voor wat betreft de vor ming van een kabinet „op brede basis". Daarvan rept namelijk het communiqué. De mogelijkheid be staat, dat prof. Liêftinck nog een kans heeft om de grondslag te leg gen voor een kabinet, dat niet op een brede basis berust. De vraag is evenwel, of een dergelijk kabinet op dit ogenblik gewenst is. Hernieuwde raadspleging De koningin zal daarop antwoord dienen te geven. Vandaar, dat woensdagavond reeds begonnen met de raadpleging van de voorzitters van de Eerste- en van de Tweede Ka mer, de heren Jonkman en Korten- horst. en van de vice-president de Raad van State, mr. Rutgers. Adviseren deze haar te blijven stre ven naar een kabinet op brede basis, dan mag venvacht worden, dat zij een ander dan prof. Liêftinck zal op dragen een poging in die richting aan 'te wenden. Stellen zij de koningin voor een on derzoek te laten instellen naar een kabinet op smalle basis, dan zou prof. Liêftinck hiermede kunnen worden belast. Het zou in dit geval voorbarig geweest zijn. als prof. Liêftinck woensdagavond zijn informatieve op dracht had teruggegeven. Acht Nederlanders vonden de dood bij het ongeluk in Ulm Duitsland icaar een autobus in botsing kwani met de aanhangwagen van een zware vrachtauto. De chauffeur van de Duitse vrachtauto is inmiddels in hechtenis genomen. De totaal ver hielde bus. eraten zich erdoor geschokt voelen. Beschuldigingen die Trumn Stevenson toeslingert („defaitist is er één van.. zullen bij de presidentsverkiezingen waardevolle ammunitie voor de repu blikeinen blijken te zijn. Verder is men algemeen van me ning, dat als Stevenson kandidaat wordt, zoals' nu hoogstwaarschijnlijk is, Truman niet zal kunnen deelnemen aan de democratische campagne. Er doen in Chicago hardnekkige ge ruchten de ronde, dat Ilarriman zich zou willen terugtrekken. Deze heeft zelf echter woensdag verklaard, dat hij er niet over denkt op te geven. De rassenscheiding is een netelige kwestie bij het opstellen van een de mocratisch verkiezingsprogramma. Deze kwestie kwam reeds bij drie punten van het programma ter spra ke, n.l. bij „burgerrechten", „onder wijs" en „menselijk welzijn". In de voorlopige tekst van het punt „burgerrechten" wordt gezegd: „de partij verwerpt alle voorstellen om gewelddadig tussenbeide te komen in de uitvoering van het vonnis van he: Hooggerechtshof, waarbij rassenschei ding op de scholen werd verboden" De tekst moet nog door de conven tie worden goedgekeurd, doch men betwijfelt of de zuidelijke afgevaar digden ermee akkoord zullen gaan. In de commissie, die de tekst opstelde stemden zij tegen. Op het stuk van '„onderwijs" luidt de voorlopige tekst: „Ieder Amerikaans kind. van welk ras of nationale afkomst ook, heeft onder de wet en volgens de grondwet recht op alle onderwijsmogelijkheden zonder discriminatie". In het ontwerp van het demoera tisch verkiezingsprogramma wordt op het punt „buitenlandse politiek' gezegd- „De democratische parti.t onderschrijft het beginsel van dé vrije doorvaart door het Suez- kanaal, gegarandeerd door interna tionaal toezicht". De democratische partij stelt oök voor „verdedigingswapens" aan Israël te leveren, „teneinde het gebrek aan gewapend evenwicht, dat is ontstaan door de levering van communistische wapens aan Egypte, te herstellen". Sfeer viel tegen Mamoroe Sjlgemitsoe kent zowel de westerse als de Russische sfeer. Japans tegenwoordige minister van buitenlandse zaken was immers van 1936 tot 1938 ambassa deur in Moskou en van 1938 tot Ja pans aanval op Pearl Harbour ambas sadeur in Londen. Tijdens de oorlog was hjj al minister van buitenlandse zaken en daaraan is het te wijten, dat hij, hoewel bekend staand als een ge matigd politicus, later door een Inter nationaal Militair Tribunaal werd ver oordeeld tot zeven jaar gevangenis straf. Hij heeft niet langer gezeten dan tot 1950; toen werd hij op ere woord vrijgelaten door generaal Mac Arthur, ondanks fikse protesten van de Russen. Toen Sjigemitsoe vorig jaar In de Verenigde Staten te gast was, is hij ook even aangelopen bij de generaal die hem zo gul dc vrijheid had teruggegeven. En daar vernam hij toen, dat MacArthur eigenlijk steeds tegen zijn berechting als oor logsmisdadiger gekant was geweest. De Russen hadden gedreigd, de rech- terstoga's aan de wilgen te hangen, wanneer Sjigemitsoe niet voor het groene hekje werd geroepen. Al eerder stond Japans minister van buitenlandse zaken bekend als een vriend van Amerika ondanks de herinnering aan zijn ge vangenschap. En hij is niet als een vriend van de Russen een paar weken geleden naar Moskou vertrokken, maar onder druk, zowel van landge noten als van de Sowjet-Unie, die had bepaald dat liet nieuwe visserijver drag niet in werking zou treden wan neer op 31 juli de besprekingen over een vredesverdrag niet waren hervat. En de Russen, die hem lange tijd niet konden luchten of zien, hebben hem van hun kant ook niet met vlag en wimpel binnengehaald. Stroef zijn tot nu toe de onderhandelingen verlopen en op het eind van de vorige week verschenen berichten, dat de Russen een soort ultimatum hadden gesteld: nu tekenen," of nooit. Maar Sjigemit soe tekende niet en het Japanse kabi net gaf hem gelijk. En met dat „nooit" van de Russen liep het zo'n vaart niet. Men kwam overeen, dat het gesprek zal worden voortgezet wanneer Sjepilow, de minister van buitenlandse zaken die voor Rusland de onderhandelingen voert, en Sjige mitsoe terug komen uit Londen, waar zij de Suezkanaal-conferentie bijwo nen. Maar het is nog de vraag, óf Sji gemitsoe in eigen persoon naar het Kremlin terugkeert. Misschien laat hij het bijten in de zure appel voorlo pig over aan iemand van lagere rang. Er is de Russen kennelijk veel gele gen aan herstel van de diploma^ tieke betrekkingen met Japan, het enige punt, waarop zij nog ver langens kunnen hebben. Verder zijn het alleen Japanse wensen, die bij het vredesoverleg ter sprake komen. En Japan was in de oorlog verliezer, zo dat het niet veel recht van spreken zou hebben, ware het niet dat het de Amerikanen achter zich weet wan neer het bepaalde Russische stand punten bestrijdt. Het voornaamste struikelblok op weg naar het vredes verdrag vormen twee eilanden, Koe- nasjiri en Etorofoe, die dicht onder de kust van Hokkaido liggen en die de noordelijke waterwegen naar Japan oeheersen. Voor de oorlog waren deze eilanden Japans; de Russen bezetten ze in de week, dat de oorlog tussen Japan en Rusland in feite duurde. Wel hebben de Russen zich nu bereid getoond om de twee kleine eilanden terug te ge ven, die vlak bij de kust van het noor delijke Japanse eiland Hokkaido lig gen: Sjikotan en Habomais. Deze twee eilanden hebben, in tegenstelling met Koenasjiri en Etorofoe, nooit tot Rusland behoord, ook niet voor de Russische nederlaag van 1905. Sjigemitsoe vroeg tenslotte, of hjj de kwestie mocht bespreken met de Russische premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjew. Dat werd hem toegestaan. Hij heeft over dit gesprek verteld, dat Kroesjtsjew het woord deed, terwijl maarschalk Boelganin en de minister van buiten- andse zaken Sjepilow goedkeurend toeluisterden. Evenals Sjepilow tevo ren had gedaan, weigerde Kroesj tsjew te praten over het teruggeven van de omstreden eilanden. Misschien vinden Sjigemitsoe en Sjepilow op het grote eiland aan de overkant van on ze Haringvijvcr tussen de bedrijven van de Suez-conferentie r.og de tijd, om elkaar over hun vredesplannen te polsen. Voorlopig ziet het er echter niet hoopvol uit. De sfeer van Rus land is Sjigemitsoe opnieuw tegenge- M AMOKOE SJIGEMITSOE ...niet met vlag en wimpel Martin Koekelkoren hersteld. De dirigent van de Koninklijke Zangvereniging „Mastreechter Staar Martin Koekelkoren. die op de eerste Pinksterdag door een plot seling opgetreden longkwetsuur in het ziekenhuis moest worden opge nomen. heeft na een verpleging van ongeveer zes weken geheel genezen het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht - verlaten Nassers houding inzake de Suez- kanaalcrisis. De vaart door het Suezkanaal zal echter niet worden belemmerd. Radio-Caïro meldde, dat alle Arabieren zich donderdag a.s. te tien uur het tijdstip waar op de conferentie begint gedu rende vijf minuten aan „stille over peinzingen" zullen overgeven „als teken van rouw over de bedreigde vrijheid". Een woordvoerder van de Egyptische ambassade in Lon den heeft tegengesproken, dat Egypte Irak om bemiddeling in de kanaalkwestie zou hebben ver zocht. Van zo'n bemiddeling was sprake in een bericht uit Bagdad. Salah Salem, de Egyptische oud-mi nister die als journalist naar Londen is gekomen om de conferentie over het Suez-kanaal mee te maken, heeft in een gesprek met een verslaggever SERVICE. Een ambtenaar kocht in Berlijn in een postkantoor een lucht postblad voor Australië. „Wat kost me dat?" vroeg de man. Vanachter het loket klonk het: „Zestig pfennig". De man voldeed zijn schuld en ging huiswaarts. Nauwelijks thuis, kwam een opgewonden telegrambesteller hem achterna om te vertellen dat men zich vergist had. Het blad kost te een mark en of de man nu maar wilde bijpassen. Dat gebeurde. Maar nauwelijks zat hij opnieuw in zijn luie stoel of er belde een andere tele grambesteller. Die kwam veertig pfenning terug-brengen, want de eerst opgegeven prijs was toch goed ge weest. GOED VOLK. Mevrouw Mary Dunn uit Preston in Engeland is erg trots op haar waakzame hond. Alleen vo rige week niet Toen raakte zij met haar arm bekneld onder een vallend raam. Mensen schoten te hulp, maar konden de vrouw niet naderen van wege de razend „waakzame" hond. Algehele overeenstemming tussen Amerika, Frankrijk en Engeland Lancaster House, het indrukwekkende gebouw bij Hyde Park, waar de conferentie over het Suezkanaal vandaag begint, is ónder speciale politiebescherming geplaatst. Er zullen geen lege zetels staan voor de twee landen, die de uitnodiging hebben afgewezen: Egypte en Grieken land. Wel zijn twee naamplaten voor deze landen gereedgemaakt, die terstond op de conferentietafel geplaatst kunnen worden indien deze landen van hun weigering mochten terugkomen. Inmiddels heeft de voornaamste politieke adviseur van president Nasser van Egypte, Al Sabri, op zijn verzoek een visum voor Engeland gekregen. Naar verluidt zou hij optreden als onofficieel waarnemer die be schikbaar is voor informele beraadslagingen. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Choudhury heeft bij aankomst te Londen ver klaard, dat naar zijn mening Nas ser niet gekant is tegen een orgaan van alle landen die het Suezkanaal gebruiken, dat van advies zou kun nen diejjen bij de exploitatie van 't kanaal. De exploitatie zelf beschouwt Nasser als een soeverein recht van Egypte, aldus Choudhury. Nasser is ook bereid tot een over eenkomst met alle gebruikers van het kanaal, naar het voorbeeld van de conventie van 1888, aldus Choudhury, die kort geleden een onderhoud met de Egyptische pre sident heeft gehad. Tussen Amerika, Frankrijk en En geland bestaat algehele overeenstem ming wat betreft het standpunt dat zij op de conferentie zullen innemen, zo is van gezaghebbende zijde te Lon den verklaard. Naar verluidt is Rus land echter van plan, het westerse voorstel te verwerpen en in plaats daarvan voor te stellen, een andere conferentie uit te schrijven om de kwestie van de waterwegen op breder basis te plaatsen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd ontving tal van buitenlandse collega's onder wie de Amerikaan John Foster Dulles, de Rus Sjepilow en de Neder lander mr. Luns. Ook hebben Dulles en Sjepilow een bespreking gevoerd. Met ingang van hedennacht zou alle werk in Egypte 24 uur stillig gen als blijk van sympathie voor Nederland en de kwestie-Suez Verband met annulering van Indonesië's schuld H Bij zijn aankomst te Londen M s zei minister Luns, hoofd van de Nederlandse delegatie, te ho- M ij pen, dat het mogelijk zal blij- jü ken het Suezkanaal onder doel- treffende internationale contro- le te houden. „Mijn regering is n H zeer bezorgd", zei hij, „over de toenemende neiging van som- M mige landen in het Midden- en m p Verre Oosten om hun interna- tionale overeenkomsten te M schenden en de regels van het internationale recht naast zich neer te leggen". Nederlandse zegslieden in Londen wezen op H het duidelijk verband tussen de naasting van het Suezkanaal en de annulering door Indone- H sië van de schulden aan Neder- land, die men „een eerste geval m van een ketting-reactie" noem- de. De vraag doet zich ook voor, rr of de Nederlandse delegatie op M deze conferentie de Indonesi- H sche schuldenkwestie aan de or- |j de zal stellen. In Nederlandse s H delegatiekringen kon woens- dagavond hierop geen direct antwoord worden verkregen. r- H Naar verluidt zal men er van Engelse zijde bezwaar tegen M H hebben, dat andere onderwer- pen dan het eigenlijke Suez- =g probleem ter conferentie te ber- p de gebracht worden, doch is p H men wel bereid, de kwestie der Indonesische schulden buiten de p conferentie om te bespreken. p liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil van de „Daily Sketch" te Londen ver klaard, de Engelsen geen haat toe te dragen. De „Daily Herald", het blad van de Labourpartij, meent te weten dat president Nasser de oud-minister diens woorden over eventueel opbla zen van het Suez-kanaal kwalijk heeft genomen en hem bevel heeft gegeven, naar Cairo terug te keren. Volgens het blad zou het niet onmogelijk zijn dat Salah Salem in Groot-Brittannië politiek asyl vraagt Honderd lichtgewonden bij treinbotsing in Engeland. Ruim 100 passagiers werden woens dag gewond toen op het station Blackburn een trein aan de achter zijde geramd werd door een andere trein. De machinist van de eerste trein had juist zijn remmen losgezet, wach tende op het vertreksein, toen een excursietrein uit Bradford met een snelheid van 50 km uit de tunnel aan het eind van het perron kwam en de eerste trein ramde. Daar de remmen los waren, kon de eerste trein de schok ten dele opvangen. De trein werd 20 meter vooruit geduwd. Als de remmen vast hadden gestaan was het een ruïne geworden, verklaarde een functionaris. Slechts het achter ste rijtuig van de eerste trein werd beschadigd. De meeste ruiten daar van sneuvelden en de meeste gewon den zaten in dit rijtuig. 30 passagiers onder wie een aantal kinderen, wer den in het ziekenhuis behandeld, maar niemand was ernstig gewond en later waren allen in staat hun reis voort te zetten. PRIMEUR VOOR WASSENAAR Het eerste slachtoffer: importeur van 'tapparaat Vandaag wordt een nieuw appa raat om de verkeersveiligheid te verhogen in gebruik genomen. De gemeente Wassenaar heeft de pri meur voor Nederland. Een politie wagen zal van heden af, voorname lijk op de drukste weg van Neder land, de rijksweg Amsterdam-Den Haag, rijden, uitgerust met een traffipax. En met deze traffipax zullen verkeersovertredingen, be gaan bij dag of nacht, worden ge fotografeerd. De foto's zullen de identiteit van de overtreder ont hullen, omdat het autonummer duidelijk te lezen is. In de politie-auto zijn twee came ra's ingebouwd, één met een normaal objectief waarvan de foto's een over zicht van de verkeerssituatie zullen geven en een camera met een tele lens, die een onderdeel van de situa tie weergeeft. Op de foto's van de ca mera met telelens zijn de nummers der motorrijtuigen nog duidelijk te le zen als het gefotografeerde voertuig zich op een afstand van veertig tot vijftig meter bevindt. Op het dak van de politie-auto is een blitslamp ge monteerd, die gevoed wordt door een achter in de auto geplaatst aggre gaat. De weggebruikers zullen geen hinder ondervinden van het blits- licht. Bij proeven is gebleken, dat men de indruk krijgt dat het weerlicht. Op het rechtervoorspatbord van de auto is een tachometer gemontéerd. Deze tachometer bestaat uit een in Duitsland geijkte kilometerteller, die de snelheid vari de politiewagen aan geeft, en een zeer nauwkeurige klok. Voorts wijst hij de datum aan. Deze tachometer wordt door de camera met normaal objectief meegefotogra- feerd, zodat men later kan zien op welke dag en op welk tijdstip en bij welke snelheid ae foto is gemaakt. De traffipax is een apparaat van Duitse makelij en wordt reeds met succes gebruikt door de Lan- despolizei in Dusseldorp. Het ligt in de bedoeling, dat enige politie mannen uit Wassenaar een specia le opleiding voor de bediening van het apparaat zullen krijgen op een politieschool in Essen (Duitsland), Deze opleiding duurt vijftien da gen. De Wassenaarse politie heeft reeds enige proefritten ondernomen. Bij de eerste proefrit met het eer ste traffipax-apparaat in ons land maakte zij enige foto's van verkeers- overtreders. Eén van hen bleek later de importeur van het instrument te zjjn De verkiezingsstrijd in de Ver- enigde Staten begint, op toeren te komen. Achter de schermen wordt liard gewerkt aan de f| grote, grotere en grootste aan- kondigingen en leuzen, die eerdaags in het offensief ge- =j bracht zullen worden. llllllllllllllllllllllll Dichter en toneelschrijver Bert Brecht overleden Bert Brecht,' de beroemde Duitse dichter en toneelschrijver is dinsdag avond aan een hart-aanval overleden. Hij was 58 jaar. Brecht, een communist, wordt als een van Duitslands grootste moderne schrijvers beschouwd. Hij werd in 1928 beroemd door de tekst van de „Drei-Groschen-Oper", Kurt Weil schreef de muziek. Een paar liedjes uit die „Driestui- vers-opera" werden „schlagers". Brecht ging uit Duitsland weg, toen de nazi's aan de macht waren gekomen. Hij verbleef van 1936 tot 1939 in de Sowjet-Unie. In 1941 ver trok hij naar de Ver. Staten en bleef daar tot 1947. Terug in Duitsland richtten Brecht en zijn vrouw, Helene Weigel, het „Berliner Ensemble" op, een toneel groep. die stukken opvoerde als „Mut ter Courage" en andere toneelstuk ken. door Brecht bewerkt. Brechts meest beroemde werken zyn de reeds genoemde „Drei-Gro schen-Oper", naar John Gay's „Beg gars opera". „Trommeln in der nacht", „Mutter Courage". „Herr Puntila und sein Knecht", „Mann ist mann", ,-.Das verhor des Lukullus" en „Der Kaul^asisehe kreidekreis". Vijftien milioen Chinezen n*ar dwanvarheid-kamnen De Amerikaanse voorlichtingsdienst heeft woensdag bekendgemaakt dat de afgelopen zes jaar niet minder dan vijftien miljoen Chinezen naar kam pen voor dwangarbeid zrjn gezonden. Ondanks aanvallen zonder weerga van oud-president Truman De kansen van Stevenson om op de conventie te Chicago als demo cratisch kandidaat voor de aanstaande presidentsverkiezingen in Ame rika te worden aangewezen, worden groter. Nu hy op de steun van Michigan en New Jersey kan rekenen, schat ten waarnemers dat Stevenson reeds zeker is van 652% stem, terwijl hij er 686 nodig heeft voor de nominatie. Harriman zou tot nu toe op niet meer dan 230 stemmen kunnen rekenen, doch Truman blijft zich inspannen voor zijn favoriet. Op een persconferentie verklaarde I democratische kansen bij de presi de ex-president, dat hij Stevenson dentsverkiezingen te verdedigen, persoonlijk graag mag (hilariteit on-j Diplomatieke waarnemers zeggen der de journalisten) maar dat deze dat Trumans aanvallen op Stevenson niet genoeg vechtlust heeft om de zonder weerga .zijn en dat vele demo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3