Abdoelgani wordt niet uit Londen teruggeroepen naar Indonesië JIMMY. EN RINUS DE ROBOT STEEDS MINDER TREINEN RIJDEN OP TIJD Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefarine4 DE EIGENAARSLASTEN OP DE AGRARISCHE BEDRIJVEN KL.4MM uit de ETHER Mü Avontuur in de Residentie 8 PROVINCIAL*) 7, r: I WW COURANT WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1950 ONDANKS CORRUPTIESCHANDAAL Boerhanoeddin Harahap: Op zijn minst wordt kabinet gewijzigd Het Indonesische kabinet heeft gisteravond besloten, dat de minis ter van buitenlandse zaken, Roeslan Abdoelgani, die naar Londen ver trokken is om daar de internationale Suez-conferentie bij te wonen, niet naar Djakarta teruggeroepen zal worden ondanks het feit, dat hij b\j een corruptieschandaal betrokken is en indertijd anderhalf miljoen roepiahs aan steekpenningen ontvangen zou hebben. Zoals gemeld, wist de minister maandag op het nippertje door tus senkomst van premier Sastroamidjojo en de staf-chef van het leger, generaal-majoor Nasoetion, aan arrestatie door de militaire politie te ontsnappen. Wel werden gearresteerd de voormalige minister van voorlichting, Sjamsoeddin Soetan Makmoer en de directeur van de staatsdrukkerij, Pieter de Queljoe. De huidige minister van voorlichting, Soedibjo, maakte gisteren in een officiële verklaring bekend, dat het kabinet „de toestand als ern stig beschouwt". Premier dr. All Sastroamidjojo vanavond tijdens een voltallige zitting van het parlement verslag uitbren gen over de gebeurtenissen van maandag. Gisteren nam het parle ment een motie aan waarin om een verklaring werd verzocht. Ex-premier Boerhanoeddin Hara hap, fractieleider van de machtige Mohammedaanse partij de Masjoemi, had. tegenover de pers verklaard, dat „op zijn ergst het kabinet zal vallen en op zijn minst belangrijke wijzigin gen in !t kabinet zullen worden aan gebracht". Twee Indbnesische bladen, „Indo nesia Raya" en „Pedoman", worden door de regering met een verschn- ningsverbod bedreigd daar zij aÏ3 eersten het nieuws over het corrup tieschandaal en de arrestaties ge bracht hebben. De territoriaal bevelhebber van West-Java en commandant van de befaamde Siliwangi-divisie, kolo nel Kawilarang, op wiens bevel de arrestaties geschiedt zijn, zal als militair attaché naar Washington overgeplaatst worden. Het betreft hier waarschijnlijk geen „wegpro moveren", daar de benoeming van Kawilarang tot militair attaché in Washington reeds geruime tijd op het program stond. Wel vertrekt met Kawilarang één van de felste bestrijders van de corruptie in In donesische regeringskringen. Waarnemers menen, dat het Indo nesische prestige op de Suez-confe- rentie in Londen t i een ernstige knak Een BOEK over MERKWAARDIGE. STRAFPROCESSEN Bob Wallagh stelde een boek onder de titel „Verdacht, veroordeeld", waarin hij een aantal merkwaardige strafprocessen in Nederland onder de loep neemt. Het verloop van de be ruchte Berkelse affaire, de zaak Van Meegeren, do zaak Muylwijk, de moordzaak Lans, de verdwijning van Jopie de Nigtere, ziedaar enkele za ken, die door Bob Wallagh in vlotte verhaaltrant worden besproken. De Amsterdamse advocaat mr. P. J. Wïl- lems schreef een nawoord bij dit werk, waarin hij gewaagt van „enig wantrouwen bn sommigen en grote onverschilligheid bij velen der Neder landse burgers" voor de rechtspraak. En de oorzaak daarvan, zo meent mr. Willems, is waarschijnlijk de onbe kendheid „van de doorsnee-burger met de boeiende, nimmer aflatende strijd, welke achter de dikwerf onop vallende gevels der Paleizen van Jus titie wordt aestreden om het recht, om het schuldig of niet schuldig, en tevens de onbekendheid van deze zelfde burger met het hoge peil van onpartijdigheid en groot menselijk mededogen, waarop onze Nederlandse rechters staan". Of die belangstelling Inderdaad zo gering is als mr. Wil lems wü doen voorkomen lijkt ons twijfelachtig. Maar hij vindt in elk ?eval Bob Wallagh aan zijn zijde als gev het t er om gaat de door hem gesigna leerde onbekendheid te verdwijnen. Deze schrijver beheerst bovendien 't journalistieke métier, zodat elk hoofdstuk van dit boek zich laat le zen als een boeiende krantenreporta ge. Het werd uitgegeven bij de uitge verij „De Kern". zal krUgen door deze gehele affaire Abdr leiders. Tevens vreest men in Djakarta, dat Nederland politieke munt uit dit In donesische schandaal kan slaan, nu de R.T.C.-overeenkomsten door Indo nesië eenzydig zijn opgezegd. Siciliaanse boeren verkochten oudheidkundige vondst Dc politie op Sicilië heeft de ver volging geopend tegen een groep zwijgzame Siciliaanse boeren, die 'n oudheidkundige vondst van onschat bare waarde de grootste uit het pré-christelijke tijdperk, welke ooit op Sicilië aangetroffen werd ont dekt en illegaal verkocht hebben. De boeren, 26 in getal, zullen bin nenkort verhoord worden. De politie heeft reeds kunnen aan tonen, dat de vondst o.a. 900 zilveren munten uit de vijfde eeuw voor Chris tus bevatte, hetgeen voor de oudheid kunde en numismatiek van buitenge woon belang is. Ook zijn er nog bronzen munten uit een ander tijdperk, een sestertie uit de tjjd van de tiran-keizer Dómi- tianus, andere zilveren munten en potscherven van onbekende her komst door de boeren opgegraven. De politie heeft een bedrag van 800.000 lires in beslag genomen, dat de boeren voor hun „buit" van koop lieden ontvangen hadden. Er lopen steeds minder treinen In Nederland op tijd. Tot voor kort liep nog tachtig procent van de treinen precies volgens de dienstregeling, maar dit percentage is thans gedaald tot 65 Dit heeft de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander maandag in Amsterdam meegedeeld. Hy zei, dat deze gang van zaken de spoorwegen ernstige zorgen baart. KERKNIEUWS Ds. A. de Bruijn 25 jaar predikant Ds. A. de Bruijn te Werkendam viert donderdag a.s. zijn zilveren ambtsju bileum als predikant Jn de Ned. Herv. kerk. Ds. De Bruijn werd op 18 juni 1905 te 's Gravenhage geboren; bezocht eerst de h.b.s. te 's Gravenhage. deed daarna staatsexamen en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Leiden. Nadat kand. De Bruijn in mei 1931 door het provinciaal kerk bestuur van Overjjsel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk werd hij op 23 augustus van datzelfde jaar (1931) door wijlen dr. H. Schokking van 's Gravenhage te Hoge Zwaluwe in het ambt beves tigd. Op 16 juni 1935 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Wemeldinge, vanwaar hij op 22 sep tember 1946 naar Werkendam ver trok. Tijdens zijn verblijf in Wemeldinge werd daar aoor ds. De Bruön een af deling van het „Groene Kruis" en een christelijke school voor schippers kinderen opgericht. Naar wij tenslotte nog vernemen zal ds. Ds Bruijn zondagavond 2 sep tember a.s. om zes uur te Werken dam een herdenkingsrede uitspreken en de week daarop zondag 9 septem ber 's morgens om tien uur in zijn eerste gemeente Hoge Zwaluwe. NED. HERV. KERK Beroepen te Akersloot-Limmen J. Oskamp vic. te Heemstede; te Lei- muiden: P. H. Borger kand. te Apel doorn. Bedankt voor Opheusden: A, J. Wijnmalen te Maartensdijk. GEREF. KERK. Beroepen te Goënga C. E. v. d. Broek kand. te Baarn. Aangenomen naar 's Gravenhage. W. W~ van der Lin den te Rotterdam-Kralingen. GEREF KERKEN ART.31 Aangenomen naar Breukelen E. R. Postma te Blokzijl. Als de belangrijkste oorzaak noemde hij het feit, dat momenteel aan vele lijnen grote werken worden verricht. De tremen moeten daardoor meer af remmen. met als gevolg, dat de dienstregeling er bij in het gedrang komt. De directie van de N.S. heeft een rondschrijven aan het nersoneel ge richt, waarin een beroep wordt ge daan zoveel mogelijk de normale dienstregeling te iaten doorgaan. De goede reputatie van de N.S. mag niet geschaad worden. Er wordt op alle vertragingen uiterst nauwkeurig toegezien. De spoorwegen noemen een trein al „over tijd", wanneer de verlating maar een minuut bedraagt. Met de vertragingen zal rekening worden gehouden bij het opstellen van de volgende zomerdienstregeling, om dat het nu te vaalt voorkomt, dat reizigers hun verbindingen missen.. Iets waar de op-het-nippertje-kómèrs terdege rekening mee moeten hou den, is, dat de treinen voortaan moe-/ ten vertrekken als de stationsklok' overspringt naar de in de dienstrege ling aangegeven tyd van vértrek. Men wacht dus niet meer tot deze minuut om is. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben onldekt, dal bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de wérking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! ordl boichermddoorhol boilan Vorstelijke vakantie op Griekse wateren De Griekse koninklijke familie heeft evenals twee jaren geleden weer een groot aantal vorstelijke per sonen uit Europa uitgenodigd een va kantiereis door de Griekse wateren te maken. De koninklijke gasten zul len in deze vakantieweek, van 19 tot 27 augustus, voornamelijk op het ei land Korfoe verblijven. Naar wij vernemen zijn ook Konin gin Juliana en Prins Bernhard uitge nodigd aan deze reis deel te nemen, doch er is nog geen beslissing geno men over de vraag of zij aan deze uitnodiging gevolg zullen kunnen ge ven. Italië wenst onderzoek naar De Italiaanse onderminister van buitenlandse zaken voor emigratie aangelegenheden, Dino del Bo, heeft in Milaan verklaard, dat Italië de Europese Kolen- en Staalgemeen schap verzocht heeft de veiligheid te verzekeren van de ongeveer 45.000 Italiaanse mijnwerkers, welke in Bel gische mijnen werken. Del Bo deelde mee, dat hij de kwes tie besproken had met functionarissen van de K.S.G. in Straatsburg. Voorts wenst de minister o.m. een onderzoek naar de oorzaak van de ramp, waarbij waarschijnlijk niet minder dan 139 Italiaanse mijnwer kers om het leven zijn gekomen en een diepgaand onderzoek naar de wij- het reddingswerk werd ze. waarop r uitgevoerd. LANDBOUW-ECONOMISCH INSTITUUT Op zoek naar basis voor pachtprijzen In de landbouw-organisaties en In het bestuur van het landbouwschap Is de verhouding tussen pacht en efge- naarslasten reeds meermalen ter spra ke gekomen. Over het algemeen bleek men van oordeel te zijn, dat bij de pachtnormen in te geringe mate rekening wordt ge houden met de lasten van de eigenaar, waardoor herstellingen en vooral ook vernieuwingen van agrarische be drijfsgebouwen In ernstige mate ach terwege blijven. De gesprekken over dit onderwerp werden te weinig met cijfers geïllus- Piet van Est won etappe in Ronde van Europa Ronde eindigt te Namen De Nederlander Piet van Est heeft de zevende étappe van de Ronde van Europa van Stuttgart naar Straats burg gewonnen. Hij reed de 156 km in 4 uur, 14' min. en 28 sec. De Oosten rijker Durlacher en de Fransman Rohrbach eindigden resp. als tweede en derde in dezelfde tijd als Van Est. In verband met de mijnramp te Marcinelle is het route-schema voor de -tiende en laatste étappe op zater dag 18 augustus a.s. gewijzigd. Deze étappe zal niet te Charleroi eindigen, maar in Namen. Het algemene klassement na de 7e étappe: 1. Riviere (Fr.) 34.05.26; 2. Rohrbach (Fr.) 34.08.30; 3. Christian (Oost) 34.10.31; 4. Ferlenghi (If.) 34.11.41; 10. Van Steenselen (Ned.) 34.20.35. 12. Stevens (Ned.) 34.28.04; 14. Van Est (Ned.) 34.34.08; 41. Jan broers (Ned.) 35.33.34. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk 101.55.35; 2. Italië 102.10.03; 3. Oostenrijk 102.25.10; 4. Nederland 102.57.31; 5. België 103.08.26. Russen verbeterden record 4 x 100 m wisselslag Vier Russische zwemmers hebben in Moskou het wereldrecord 4 x 100 meter wisselslag-estafette verbeterd. Ook het Europese en het Russische record op dit nummer zijn uiteraard gebroken. De ploeg liet 4 min 14.8 sec. afdrukken. Het wereldrecord was van een Japanse ploeg, die op 13 augustus 1955 te Osaka 4 min. 15.7 sec. liet no teren. Het Europese record stond sinds 5 augustus 1954 op naam van Hongarije met 4 min. 18,1 sec. HOOG EN LAAG WATER Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 10.14 10.43 11.02 11.20 11.38 1.38 1.56 1.72 1.10 1.28 U.+N.A.P. 22.50 23.15 23.36 23.57 U.—N.A.P. U.—N.A.P. 1.85 1.10 4.00 4.24 4.50 4.41 4.52 1.43 1.55 1.74 1.36 1.56 16.36 17.00 17.26 17.32 17.30 1.44 1.56 1.74 1.24 1.44 08. „Je liegt, Brown", schreeuwde de professor, robot is nog bij jou in huis!" Hij riep dat met een stem die oversloeg van de agitatie maar op hetzelfde ogen blik besefte hij ciat Jimmy Brown helemaal niet loog, maar dat de robot Inderdaad verdwenen was. „Als je de stroom uitschakelt", riep Jimmy terug, „zal ik je in staat stellen mijn hele huis te onderzoeken. Als je iets vindt, dat ook maar op een robot lijkt, krijg je van mij nog honderd gulden toe!" Professor X. zei tot tweemaal toe een lelijk woord en daarna begon hij heel omzich tig van de ladder af te dalen. Hij scheen niet de minste hinder te ondervinden van de stroom die Jimmy be lette ook maar een vin te verroeren. Jimmy hield de man scherp in het oog. maar hij besefte, dat hij totaal machteloos was. „Deze ronde heb jij gewonnen, Brown'\ siste de professor, „tenzijik jo laat staan. Dan ben je er over een Besef je dat!" Jimmy knikte. Hij wist dat hij totaal weerloos was. „Goed", zei de professor. „Ik wens mét mijn assistent vrije aftocht met medeneming van al mijn instrumenten. En in ruil daarvoor zet ik de stroom af. Ga je daar mee akkoord?" Weer knikte Jimmy, want wat kon hij anders doen?.De professor greep een der draden die tegen de gevel van Jimmy's huis aanhingen en gaf er 'een korte ruk aan. Meteen hield de vonken regen op en kreeg Jimmy het gevoel of er een loden last van zijn schouders afvielDe professor liep naar Krijn Knuppelaar, die nog steeds tussen de geramums lag en gaf hem een flinke por, „Kom, sta op, sukkel", beet hij hem toe. troerd. Het Landbouw-Economisch Instituut LJE.I. heeft thans een onder zoek ingesteld naar de hoogte der eigenaarslasten voor de belangrijkste bedrijfstypen, gebaseerd op het prijs peil van 1956. Zonder grondrente komen deze lasten volgens dit onderzoek per hectare kadastrale maat (gere kend naar de resp. specifieke ver vangingswaarde en de algemene vervangingswaarde) voor weide- bedrijven (van ongeveer 18 ha) op 196 tot 150 gulden, voor gemengde bedrijven op zandgrond (van onge veer 10 ha) op 212 tot 155 gulden, voor akkerbouwbedrijven op de noordelijke zeeklei (van plm 50 ha) van 143 tot 119 gulden en voor ak kerbouwbedrijven in de veenkolo niën (van plm. 25 ha) van 130 tot 108 gulden. Bij deze berekeningen zijn grond en polderlasten en kosten van onder houd en verzekering gebaseerd op de jaren 19521955. Alleen kosten van groot onderhoud zijn opgenomen, om dat klein onderhoud reeds bij de te genwoordige berekening van de pacht is opgenomen. Bij de kosten voor afschrijving en rente der bedrijfsgebouwen zijn de kosten voor eigen en arbeiderswonin gen buiten beschouwing gelaten. De specifieke vervangingswaarde is gebaseerd op het tegenwoordige kos tenniveau van boerderijenbouW. De al gemene vervangingswaarde is geba seerd op bouwkosten, indien deze ge lijk met bet algemene kostenniveau zouden liggen. Daartoe zijn lonen en grootbandelsprijzen als indicaties ge bruikt. Deze algemene vervangings waarde zal volgens het Landbouw Economisch Instituut bereikt zijn als de bouwkosten opnieuw in dezelfde verhouding tot andere kosten komen te staan als in het basisjaar 1938. In het rapport wordt nog opgemerkt, dat de grondrente niet in de eige naarslasten is opgenomen, omdat ae- ze rente het inkomen van de eigenaar is na aftrek van de eigenaarslasten van de pachtprijs. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/S. 7.05 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gr. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.13 Gram. 9.00 Gym. voor de huisvrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa ters! 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen da wal en het schip, caus. 11.15 Lichte muz. 11.45 Het arbeldsverbod voor 14-jarlgs meisjes in het bedrijfsleven, caus. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13,55 Beurs- ber. 14.00 Alt en piano. 14.35 Cabaret. 15.05 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: uitwisselingsprogramma over Columbia, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. Spreker: Paeo de Mul der Bonello. 18.00 Nws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Lichte muz. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Radioscoop-reflex. 20.00 Nws. 20.05 Radlophllharm. ork. en soliste. 21.10 Paganlnl In Padual, hoorspel. 21.35 Int. Festival van het chanson te Ve netië. 22.25 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sport- act. 23.40 Nws. 23.13 Beursber. v. New York en act. of gram. 23.2524.00 Lichte muz. HILVERSUM II. 298 m 1007 Uc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuln bouwmeded. 12.33 Wij van het land. 12;40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Omr. ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.05 Voor de Jeugd. 17.35 Gram. 17.40 Koersen 17.45 Gram. 18.15 In- str. trio. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ens. 20.55 Tijd om te leven, caus. 21.45 Gr. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. door TJEERD ADEMA 64 „Ik heb U iets te verzoeken, zuster. Ik bezit documenten, die voor ons va derland van het hoogste gewicht zijn. Ze zijn hierin deze kamer. Er is slechts één man, die gerechtigd is er kennis van te nemen. Die man is op het ogenblik niet in Nederland. Nie mand mag iets van deze stukken we ten..... hoort U wat ik zeg. zuster, niemand, ook de nolitie niet. In mijn huis mogen ze niet zijn, Zou Uzou U ze voor mij willen bewaren, tot ik Zuster Blanca keek hem een ogen blik bezorgd aan. „Waar zijn de documenten, mijn heer Van Waardënburg?" Steensma stond op en haalde ze te voorschijn. „Hier zijn z?, zuster. Verberg ze.... denk er om, het is een staatsbelang!" Zuster Blanca nam het pakketje en de enveloppe van hem over. „Ik vertrouw op uw erewoord, mijn heer Van Waardënburg, maar ik kan hierin niet alleen beslissen. Er staan anderen boven my. Ik moet dit kun nen verantwoorden, maar ik beloof U, dat Ik voor inwilliging van uw ver zoek zal pleiten". „Kan ik de beslissing spoedig ver nemen, zuster?" Zuster Blanca knikte sprakeloos en verliet het vertrek. Tien minuten gingen in onzeker heid voorbij, tien lange, kostbare mi nuten. Hij hoorde de voetstappen van een dokter, die zijn dagelijkse rondgang was begonnen. Uit de naastgelegen vertrekken klonken stemmen. „Goedemorgen dames", zei een man in de open deur naast zijn ka mer. „Goedemorgen, dokter". „En hoe gaat 't vanmorgen, me vrouwtje?" De deur werd gesloten. Een gemom pel van stemmen drong tot Steensma door. „Zuster Blanca!" riep een leerlinge in de gang. „Waar is zuster Blanca? Zuster Martha, heeft U zuster Blanca nergens gezien?" „Ze was zo juist hier", zei zuster Martha. Een donker gelokt meisjeshoofd kwam nieuwsgierig om de hoek van de kamerdeur „Pardon, mijnheer, ik dacht-, dat zuster Blanca misschien hier was." „Neen," zei Steensma ongedurig „zuster Blanca is hier niet." Hij keek nerveus naar de deur. Wat duurde die conferentie lang. Zou zus ter Blanca geen toestemming krij gen? Hij gluurde op zijn horloge. Kwart over negen. Nu kon zij tooh Plotseling stond ze in zijn kamer. „Zuster!" riep hij, „wat...?" Ze zag hoe nerveus hij was en knikte hem bemoedigend toe. „Uw naam, uw positie", zei ze, „uw pertinente verklaring, dat dit een staatsbelang is... Wij zullen U hierin behulpzaam zijn." Hij slaakte een zucht van verlich ting. „Waar zijn de stukken, zuster?" „Ze zyn veilig opgeborgen, mynheer Van Waardenburg. Niemand zal ze hier zoeken. Ik zal ze alleen afstaan aan U of iemand, die namens U..." Steensma dacht na. „Zuster", zei hij. „geef ze nooit iemand, die namens my alleen om de documenten vraagt." „Ik begrijp U niet mijnheer Van iburf Waarden! „Wanneer iemand namens mij komt", zei Steensma, „vraagt hii niet alleen om de stukken, maar ook om de ring. Niemand dan U en ik weet, dat er" in de enveloppe een ring zit. Het zal U een waarborg zyn, dat hij, die de stukken vraagt, werkelijk door mij is gezonden." Zuster Blanca knikte. „U kunt er op vertrouwen, mijn heer Van Waardenburg." Ir. Steensma haalde verlicht adem. Die moeilijke kwestie was geregeld. Als Bastiaan nu gauw met zijn kleren kwam, zou hy zioh kunnen kleden. Dan kon hij meegaan, het ziekenhui.? uit... In de gang ratelde de bel van de huistelefoon. Zuster Blanca verliet haastig de kamer. Hij hoorde haar heldere stem. „Ja, mijnheer is nog niet opgestaan." Het bleef een ogenblik stil. Toen kwam haar antwoord. „Goed dokter." De haak werd aan het toestel ge hangen en zuster Blanca liep naar de ziekenkamer. „Er is bezoek voor U, mijnheer Van Waardenburg. Twee heren. Dokter Van Loon, die U behandelt, zal ook dadelijk hier zijn." „Steensma bracht de hand aan het voorhoofd. Hij was te laat. Een gevoel van dodelijke vemoeid- heid maakte zich van hem meester. „Laat de heren maar boven komen, zuster." Zuster Blanca keek hem verwon derd aan. „Ze komen al, mijnheer Van Waar denburg." Steensma knikte. Hy had begrepen. Er was iets veranderd in zy'n maat schappelijke positie. Men wachtte niet meer op zjjn toestemming. Hij was het. die had af te wachten. De dokter deed de deur van de zie kenkamer open. „Gaat U binnen, heren!" Ir. Steensma ring rechtop in bed zitten en keek de bezoekers aan. De oudste was een man van om streeks vijfenvijftig jaar, correct, maar eenvoudig gekleed, wiens haar aan de slapen zilvergrijs was. Hy had iets, dat aan het Mongoolse type deed denken. Misschien was, lang geleden, een man of een vrouw uit het land der onafzienbare steppen in de rij zijner voorouders geslopen. Zijn metgezel was ongeveer van Steensma's leeftijd. Hy droeg een grijze das. waarop een gouden Zeeuwse knoop als speld was bevestigd. Een klein zwart snorretje bedekte zijn bovenlip. Zijn haar deed aan een schoenborstel denken, het stond recht overeind. Hij liet bij de deur de oudste bezoe ker voorop gaan en deze liet by het betreden van de ziekenkamer een ge luid horen, dat enigszins op „goede morgen" leek, maar dat ook „Haille Selasi" of iets anders had kunnen zijn. Hy wierp een vluchtige blik door de kamer en keek Steensma onder zoekend aan. „Is uw naam Van Waardenburg?" vroeg hij. „Die ben ik", antwoordde Steens ma. „Met wie heb ik het genoegen?" Hij legde schamper de nadruk op het laatste woord en de bezoeker keek hem enigszins verstoord aan. Was die man misschien van plan, hem voor het lapje te houden „Dc ben commissaris Van Mierlo van de centrale recherche", zei hij droogjes. „Ik moet U mededelen, dat ik opdracht lveb U te arresteren in verband met een gisteravond gepleeg de moord op een tot dusver onbekend gebleven vrouw." Hy keek zyn slachtoffer een ogen blik scherp aan, als trachtte hy de uitwerking van zijn woorden van diens gezicht af te lezen. „Verlangt U, dat ik mij zal legiti meren?" „Niet nodig, commissaris", zei Steensma, „ik wil U graag geloven." Commissaris Van Mierlo knikte. Hij wees met een wat onverschillig ge baar op zijn metgezel. „Inspecteur Cornelissen van de centrale recherche", zei hy achteloos. Steensma nam de mededeling voor kennisgeving aan. Hij gevoelde de omstandigheden in aanmerking ge nomen geen behoefte in zyn bed te zitten buigen. „Kan de patiënt vervoerd worden, dokter?" vroeg de commissaris zich tot de geneesheer wendend. „Uit medisch oogpunt bestaat daar tegen niet het minste bezwaar, myn heer", antwoordde de dokter. Hij was met zyn figuur min of meer verlegen en Steensma voelde, evenals hij, het pijnlijke van deze situatie. Nog geen vierentwintig uur geleden had dokter Van Loon op deze zelfde ka mer vriendschappelijk een sigaret zitten roken. Nu moest hij, in zekere zin, de politie assisteren om zyn gast heer van gisteravond zo vlug en on opvallend mogelijk uit het ziekenhuis te doen verdwijnen. „Het spijt mij, meneer Van Waar zaak t..." „Excuseer U niet, dokter", zei Steensma, besloten aan dit onderhoud zo spoedig mogelijk een einde te ma ken. „Als de heren zo vriendelijk wil len zijn even de kamer te verlaten..." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8