Het Suezkanaal is van ons!" riepen betogers in Jordanië Rijk wil goede vakanties voor ambtenaren bevorderen KLAmom EEN NIEUWE POGING OM TOT OVEREENSTEMMING TE KOMEN WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MORGEN BEGINT LONDEN SE CONFERENTIE Aantal konvooien wordt beperkt; Amerikaans noodcomité opgericht Gedelegeerden op de zitting van de Arabische Liga te Cairo hebben gisteren besloten, dat agressie tegen Egypte beschouwd zal worden als agressie tegen alle andere leden van de liga. Meer dan twintigduizend mensen namen deel aan een massabeto ging in de Jordaanse hoofdstad Amman, waarop geprotesteerd werd tegen de Suez-conferentie, welke morgen in Londen zal beginnen. De betoging verliep zonder incidenten, maar de menigte schreeuwde leu zen als „weg met de westelijke mogendheden", „lange leve Nasser", en „het Suezkanaal is van ons". Het aantal konvooien, dat dagelijks door het Suezkanaal vaart, zal met ingang van heden van vier tot drie worden teruggebracht. Dit is dinsdag door het Egyptische beheerslichaam bekendgemaakt. Er zul len dagelijks twee konvooieu in zuidelijke richting blijven varen, doch slechts één in noordelijke richting. Er is geen reden voor dit besluit opgegeven. De directeur van de defensie mobilisatie van de Verenigde Sta ten, Arthur Flemming, heeft be kendgemaakt, dat uit dertien van de Amerikaanse oliemaatschappij en, die in andere landen werkzaam zijn, een „Midden-Oosten-noodco- mité" is gevormd, dat tot taak heeft, de vervoers-, opslag- en los- faciliteiten van deze maatschappij en ongeacht de eigendom samen te brengen om op zo doelmatig moge lijke wijze de oliebehoeften van Eu ropa en de Verenigde Staten te, dekken, voor het geval de scheep vaart door het Suezkanaal wordt gestaakt. De „Board of Trade" van Enge land heeft meegedeeld, dat voortaan voor de uitvoer van onderdelen en motoren voor vliegtuigen naar Egyp te uitvoerlicenties vereist zijn. Eenheden van de Franse vloot, die voor de kust van Sardinië lagen, heb ben het anker gelicht en koers gezet naar „een onbekende bestemming". Het Britse vliegdeltschip „Theseus" heeft dinsdagavond de Cyprische ha ven Famagusta vërlaten. Er is een afdeling commando's van de mari- Prof. Lieftinck brengt tussentijds rapport uit H.M. de koningin heeft dinsdag- morgén op paleis Soestdijk prof. mr. P. Lieftinck voor het uitbrengen van een tussentijds rapport ontvangen. Prof. Lieftinck zet zyn informatieve werkzaamheden voort. Vier kernontploffingen in Zuidaustralische woestijn. Sir William Penney, die de leiding heeft van het Britse kernsplijtings- onderzoelc, heeft dinsdag op een pers conferentie te Sydney verklaard dat Engeland bij de komende proefnemin gen te Maralinga, in de Zuidausüralir sche woestijn, vier kernontploffingen teweeg zal brengen. Twee atoomwapens zullen op een toren tot ontploffing worden ge bracht, één, een tactisch wapen, zal door een laagvliegend vliegtuig wor den afgeworpen en het vierde, een „wapen met zeer kleine ontploffings kracht", zal op de grond ontploffen. Volgens sir. William zal de kracht der explosies overeenkomen met die, welke reeds op het terrein van Emoe, in Zuid-Australia, hebben plaats ge vonden. Er zullen talrijke proefnemingen, waarvan vele van wel aard, worden gedaan. ANGST. Nicolaas Smith' uit het plaatsje Slough in Engeland is bang voor de grote stad. De angst kwam hem op drie pond te staan. De rechter veroordeelde hem namelijk tot een boete van drie pond wegens het dra gen van een bajonet bij een bezoek aan Londen. De man gaf als verkla ring: „Ik vond het beter om hem bij me te steken om mezelf te verdedi gen. U weet hoe het in Londen is". ADVIES, De Amerikaanse psycho loge Odette J. Irving gaf aan geprik kelde echtelieden en aan nerveuze zakenlieden dit advies, om plotselinge uitbarstingen van woede te voorko men: blaas tijdig een papieren zakje op en laat het .met een harde klap uit elkaar knallen. ALLEBEI. Op de vlieghaven Lydda in Israël werd via de luidspreker de aankomst aangekondigd van de heren Hitler en Nasser. Het viel allemaal nogal mee: het betrof ALbert Hitier een Amerikaanse jood van Duitse af komst en Ruben Nasser, een immi grant uit Iran. KUNST. De echtgenote van een Engelse professor was zielsgelukkig, toen ze voor ongeveer twaalf gulden een „moderne houtplastiek" op de kop kon tikken. De ontgoocheling was groot toen het „ding" een stuk glad gemaakt en gelakt brandhout bleek te zijn, De vervaardiger wilde niets van een klacht weten. Ik heb een stuk hout keurig netjes gelakt, gemon teerd op een ander stuk hout en er een bordje bijgezet met er op: „Staan de figuur".... was zijn simpel com mentaar. niers aan boord. Men gelooft, dat het schip naar Malta zal varen. „Wg zou den onze plicht verwaarlozen, indien wij geen militaire voorzorgsmaatre gelen nemen om de Britse belangen te beschermen, indien dat nodig mocht zijn. Dezé maatregelen zijn niet in strijd met het Handvest van de Verenigde Naties", zo verklaarde de Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd in een radiorede. In die toespraak zei hij ook, dat En geland „een plan wenst waarin vol ledig rekening wordt gehouden met de wettige eisen van Egypte". In Londen zijn dinsdag de gehe le dag buitenlandse ministers aan gekomen, die de Suez-conferentie zullen bijwonen. De Russische mi nister Sjepilow zei bij aankomst, dat „in onze tijd internationale ge schillen slechts geregeld kunnen worden door onderhandelingen tussen de betrokken landen, aan de hand van de rechtsbeginselen en in de geest van de tijd. Dit ver eist strikte inachtneming van de legitieme rechten en belangen van de volken en volledige gelijkheid tussen grote en kleine landen...", aldus de Rus. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft na een laatste bespreking met president Eisenhower voor zijn ver trek naar Londen gezegd, dat de Ver. Staten geloven, dat een formule ge vonden zal kunnen worden „ter ver zekering van een betrouwbare inter nationale functionering van 't Suez kanaal, die verenigbaar is met de rechten en de waardigheid van Egyp te". DE KABINETSFORMATIE Wijziging aangebracht in omstreden punt van bemiddelingsvoorstel (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De woordvoerder van prof. Lieftinck bevestigde dinsdagmorgen, dat de K.V.P. zich met 6 van de 7 punten van het bemiddelingsvoorstel van de informateur akkoord heeft verklaard. Slechts omtrent de wijze, waar op de bezitsvorming zou moéten worden bevorderd, bestaat er verschil van mening tussen de informateur en de Katholieke fractie. Prof. Lief tinck neemt dit meningsverschil echter niet te tragisch op. Er wordt zelfs gesproken van een misverstand aan de zijde van de K.V.P. Opheldering van dit misverstand zou er dus toe kunnen leiden, dat alsnog overeen stemming wordt bereikt. Er zijn t.a.v. de bezitsvorming al tijd nog in een vroeger stadium ge dane suggesties in overweging, die bij nader beraad een goede kans zouden bieden om tot een oplossing bij te. dragen, verklaarde dinsdagmorgen de woordvoerder van de informateur. Uit de verdere, zeer vage verklarin gen van de woordvoerder bleek, dat prof. Lieftinck van de aanvang af t. a.v. de bezitsvorming de keus had tussen twee alternatieve wegén. Eén daarvan heeft hij gekozen, omdat hij na zijn oriënterende besprekingen de indruk had, dat deze het meeste uit zicht bood op een compromis. Nu deze weg schijnt dood te lopen is er dus nog de alternatieve mogelijkheid, waarlangs volgens de woordvoerder een oplossing zou kunnen worden ge vonden. Bij de K.V.P. schijnt nu de indruk te bestaan, dat het gaat om het volgen van zowel de ene als de an dere weg en niet, zoals de informa teur heeft bedoeld, de ene óf de an dere weg. Prof. Lieftinck heeft dinsdag middag een gesprek gehad met prof. Romme. Deze nieuwe po ging van de informateur om als nog overeenstemming te bereiken over het geschil tussen de twee politieke partijen ten aanzien van de bevordering van de bezitsvor ming is met een voorlopig succes bekroond. Wijziging Prof. Lieftinck heeft namelijk als nog een wijziging aangebracht in het enige omstreden punt van zijn bemid delingsvoorstel door toch de bepaling op te nemen, dat onderzocht zal wor den welke fiscale faciliteiten getrof fen kunnen worden om de bezitsvor ming te bevorderen. Hierbij' is thans echter terwille van de Partij van de Arbeid, die deze ruime omschrij ving heeft afgewezen de beperking opgenomen, dat in de eerste plaats ge dacht wordt aan maatregelen „in de sfeer van de werknemer in de onder neming". Deze nieuwe poging om eindelijk uit het slop van de bezitsvorming te geraken, is nog- niet in de fractie vergadering van de K.V.P. aan de orde gesteld. Inmiddels is thans de grote vraag, of de P.v.d.A. met deze nieuwe formu lering akkoord zal gaan. Dit zal van daag moeten blijken. De kansen wer den dinsdagavond nog heel verschil lend beoordeeld. Wanneer alles meeloopt, zal het herstel van bijna 60.000 T vierkante meter straat in Zie- p rikzee tegen het einde van dit H jaar tot een succesvol einde gebracht zijn. Het werk omvat het aanbrengen van 6000 m2 11 nieuwe bestrating, 16.000 m2 klinkerbestraling en 31.000 §i 77i2 keibestrating. Het „le- gertje" strate7imdkers heeft 1= reeds een flinke 10.000 m2 onder hande7i genomen. Tot if ff eind 1956 zullen de inwoners echter nog wel eens geconfron- m teerd worden met wit-rode borden, planken en grote hopen stenen. Foto P.Z.C.J Dr. Soumokil gedood in West-Ceram Dr. Soumokil, opperbevelhebber van de Republiek der Zuid-Molukken, Is gedood in een botsing tussen res tanten van 'de •R.M.S.-strijdkrachten en een legereenheid in West-Ceram, aldus is gisteren in een nieuwsuit zending van radio-Makassar medege deeld. De legereenheid hield zuive ringsoperaties in de oerwouden van Ceram en stootte daarbij op het ver borgen hoofdkwartier van Soumokil. Soumokil's lijk werd gevonden op 't slagveld na de botsing. Radio-Makas sar voegde hieraan toe, dat de vrouw en kinderen van Soumokil wisten te ontsnappen. Sir Charles Belgrave trekt zich terug van Bahrein Sir Charles Belgrave, die dertig jaar lang één van de invloedrijkste staatslieden van het Midden-Oosten is geweest, heeft bekendgemaakt, dat hij zich terugtrekt als politiek advi seur van de heerser van het olierijke Bahrein. Democratische conventie in Chicago Op de openingsbijeenkomst van de democratische partïjconventie te Chi cago is de 36-jarige gouverneur van Tennessee, Frank Clement, uitgevaren tegen Eisenhower en zijn republikein se regering. Hij noemde minister Dul les „het grootste onbestuurbare pro jectiel in de geschiedenis van de Ame rikaanse democratie" en vice-president Nixon een „republikeins beroepsmoor denaar". De nationale partijvoorzitter, But ler, noemde Nixon een stroman van de grote financiële belangen. Frank Sinatra voerde de afgevaar digden aan bij het zingen van het volkslied. De conventie werd verder opgeluisterd door de aanwezigheid van jeugdige televisie-wedstrijdwin naars zoals een twaalfjarig negermeis je, dat 48.000 dollar gewonnen heeft, en een elfjarige jongen, die het tot honderdduizend dollar had gebracht. Het hoogtepunt 'van de conventie is donderdag te verwachten wanneer hét tot de uiteindelijk, kandidaatsaanwij- zing moet komen. Mr. G. Jansen overleden Te Heemstede is in de leeftnd van 66 jaar overleden mr. G. Jansen, oud-voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amster dam. Mr. Jansen was lid van het college van Rijksbemiddelaars, commissaris van de Bank van Nederlandse Ge meenten, in de oprichtingsperiode president-commissaris van de grafi sche bedrijven Damiate N.V. (uit geefster van Haarlem's Dagblad, Op rechte Haarlemse Courant) en com missaris van de nutsspaarbank te Haarlem. LIQUIDATIE NEDERLANDSE UITVOERMAATSCHAPPIJ Wetsvoorstel tot overneming van „Besthemerberg" te Ommen Bij de Tweede Kamer 'er Staten-Generaal ïs gisteren een wetsontwerp ingediend inzake beschikking over het saldo van de N.V. Nederlandsche Uitvoermaatschappij in liquidatie, ter bevordering van een goede vakan- tiebesteding van rijksambtenaren en inzake het treffen van een voor ziening van financiële aard ten behoeve van de stichting „Het Nationale Park de Hoge Veluwe". De Nederlandsche Uitvoermaatschappij werd opgericht in 1917 en had tot doel tussenkomst, te verlenen bij de in- en uitvoer van goederen ge durende de eerste wereldoorlog. In 1927 werd tot liquidatie van de maatschappij besloten en werd overeenkomstig de statuten, voornitlopend op de eindafrekening, een bedrag van 47,5 miljoen in 's rijks kas gestort. Het eind 1955 nog aanwezige kapi taal van de Nederlandsche Uitvoer maatschappij bestaat uit: 1. Een renteloze hypothecaire vor dering op de stichting „Het Nationale Park de Hoge Veluwe" ten bedrage van ruim 1.3 miljoen 2. een hypothecaire vordering ren tende 3 op de stichting „De Best- menerberg", groot 500.000 3. effecten en overige activa tot een bedrag van ruim 1.9 miljoen. In het thans ingediende wetsont werp stellen de minister van financiën en de minister van binnenlandse za ken voor in het kader van de liquida- Bij een ontploffing va7i een door de Algerijnse opstandelingen aangeleg de munitie-opslagplaats in de Kas- bah, de inheemse wijk van de stacl Algiers, kwamen tien mensen om het leven en werden tien anderen ernstig gewond. Vele huizen werden met cle grond gelijk gemaakt. De foto toont een van de tótaal vernielde huizen. tie van de Nederlandsche Uitvoer maatschappij, de „Hoge Veluwe" te bevrijden van een hypothecaire schuld, waarmee het landgoed is be zwaard. Daar de lening renteloos is, heeft zij als geldbelegging geen bete kenis meer en kwijtschelding stelt de stichting in staat haar taak als een financieel autonoom lichaam uit te oefenen. Daar een goede instandhou ding van het Nationale Park een al gemeen belang is, wordt voorgesteld aan de stichting bovendien een bedrag uit het saldo van de Nederlandsche Uitvoermaatschappij te schenken. De in de laatste jaren gebleken gro te behoefte aan goedkope vakantie- accommodatie voor financieel minder draagkrachtige ambtenaren heeft de vraag doen rijzen, of voor dat doel door het rijk gelden konden worden beschikbaar gesteld. Naar de mening van de ministers verdient het aanbe veling dat het rijk als gróot-werkge- ver hier het voorbeeld van vele an dere groot-werkgevers zal volgen. In j het bijzonder wordt het doorbrengen I van vakantie in gezinsverband 6teeds Het Wereldgebeuren Robuuste heer Robert Gordon Menzies is een der best geklede herén van het Britse gemenebest, een eer die hij deeLt met de Engelse premier, sir Anthony Eden Deze twee mannen hebben elkaar de laatste dagen ongetwijfeld herhaaldelijk ontmoet en ook in de komende dagen zullen zij zeker breedvoerig van gedachten wisselen. Worden de meeste landen, die deel nemen aan de Suezconferentie in Londen, vertegenwoordigd door hun ministers van buitenlandse zaken of door ambassadeurs, Robert Menzies zal er present zijn als eerste minister van zijn land: Australië. Australië behoort tot de landen, die zeer veel belang hebben bij een vrije doorvaart in het Suezkanaal. En dat Menzies alles er voor voelt, om met de En gelsen één vastomlijnde politiek te voeren nu de Egyptische president Nasser het kanaal heeft genationali seerd, heeft hij dinsdag in een tele visierede duidelijk laten uitkomen. Het is Menzies wel toevertrouwd, om als woordvoerder van zijn land op te treden. En in het internationale Suezconcert, dat morgen in Londen begint, zal hij zeker zijn partij weten mee te spelen. In het Australische parlement gaat men robuust te werk, helemaal in overeenstemming dus met de pio niersgeest, die meh niet kan missen bij het ontwikkelen van een heel we relddeel. Men neemt er geen blad voor de mond; iemand heeft eens ge zegd, dat men er zelfs politiek be drijft „in hemdsmouwen". De goed- geklede Menzies voelt zich in. dat mi lieu best thuis; hij is dan ook afkom stig uit het Mallyegebied in de staat Victoria, waar de mensen gehard zijn door de droogte, door bosbranden, door overstromingen en door het, har de hout, dat aan hun bijlen alleen toegeeft wanneer daarmee harde klappen worden uitgedeeld. Als zoon van een kleine groentehhandelaar heeft Menzies zich indertijd bijzonder onderscheiden bij de studie in de rechten en voordat hij in de politiek ging, was hij al een van Australië'a bekendste mannen als advocaat» Deze advocaat weet in het parlement voor de belangen van het land te pleiten en hg is door opmerkingen van tegenstanders niet uit het veld te slaan. Toen hij oniangs een rede hield op een plein en minutenlang werd onderbroken door de fluit van een locomotief, merkte hij op: „Dit is de enige interruptie, waartegen ik niet ben opgewassen". En niemand vond, dat hij toen aan zelfoverschat ting deed. Met premier Eden is Menzies het eens, dat men de dictator Nas ser van Egypte de pen op da neus moet zetten. Dat de Verenigde Staten zich in dit opzicht wat op de vlakte houden, vindt hij niet plezie rig. Hij heeft dan ook met zijn tele visierede van dinsdag niet alleen de Engelse kijkers, maar kennelijk ook de Amerikanen op het oog gehad. Duidelijker dan enige andere politi cus vóór hem in het openbaai- had ge daan, vergeleek hij namelijk de kwes- tie-Suez met een eventuele, onver hoopte, kwestie-Panama. Voor da Amerikanen zou het werkelijke be lang van de problemen rond het Su ezkanaal pas duidelijk worden, wan neer zij zich een ogenblik voorstelden, dat een Panamees het in zijn hoofd kreeg, de Panamese kanaalzone (die aan de Verenigde Staten toebehoort) in te pikkenDat zou voor de Amerikaanse economie een klap kun nen betekenen. Het is na deze rede te begrijpen, dat Menzies zijn best zal doen, om eventuele verschillen van inzicht tussen de Verenigde Staten en Engeland op de conferentie in Londen uit te wissen. Met zijn onderhouden de manier van betogen zal hij zeker een aandachtig gehoor vinden. Zijn aanwezigheid zal op de conferentie evenzeer een stempel drukken als 't feit, dat Krisjna Menon tegenwoor dig zal zijn als afgevaardigde van India's premier Neliroe. Het is te ver wachten, dat de stem van India, dat veel belang brj het Suezkanaal heeft, op de conferentie ook van veel ge wicht zal zijn. Nehroe immers is een van Nassers meest invloedrijke vrienden. Behalve met Eden, zal de robuuste heer Menzies ongetwijfeld met Menon in diepgaande conversa tie verzeild raken. PREMIER ROBERT MENZIES niet uit het veld te slaan meer gezien als een belangrijk ele ment in de sociale ontwikkeling. Daarom wordt voorgesteld in het kader van de liquidatie van de Nederlandsche Uitvoermaat schappij gelden te storten in een rechtspersoonlijkheid bezittend fonds in de vorm van een stichting met als doel een goede vakantiebe steding van rijksambtenaren, waar uit dan, al naar gelang van de be hoefte, gelden kunnen worden be schikbaar gesteld voor vakantie oorden. In de toekomst ligt dan poolvorming met andere over va kantieaccommodatie beschikkende organisaties in het voornemen. Voorgesteld wordt over te gaan tot het overnemen in eigendom van de terreinen en gebouwen van de Besth- menerberg te Ommen. Het ligt in de bedoeling dit vakantieoord, dat thans door een stichting uit het bedrijfsle ven wordt geëxploiteerd, in samen werking met deze stichting voor me degebruik door rijksambtenaren te be stemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5