Meer Belgische dan Nederlandse zeilers op de Zeeuwse stromen „MIDDELBURG" 40 JAAR: BROK VOETBALHISTORIE BEËINDIGD HANDBALCOMPETITIE ZAL OP 9 SEPTEMBER WEER BEGINNEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 Wudy Miiller van Willem II traint Nederlands elftal Wudy Müller, de trainer van Wil lem BE, zal in de komende weken de spelers voor het Nederlandse elftal oefenen. Nu Max Merkel vertrokken is en de K.N.VJB. nog geen opvolger voor hem heeff, moest er een tijdelijke oplossing worden gevonden, aangezien de wedstrijd tegen Zwitserland al in september wordt gespeeld. De 47-jarige Müller is de leermees ter van Merkel geweest. Als 20-jarige stond hij in het „Wunderteam" van Hugo Meisl. Hij speelde in die jaren in de Weense vereniging W.A.C. Na enkele jaren vertrok hij naar Boeda pest om uit te komen voor Hungaria Budapest. Vijf en een half jaar bleef Müller in Hongarije. In 1940 versterk te hij de gelederen van Austria (We nen), om in 1944 trainer van die club te worden, wat hrj is gebleven tot dit jaar. Hy wilde namelijk wel eens naar het buitenland als oefenmeester. Ne derland lokte hem aan; de berichten uit ons land waren gunstig. Toen hij dan ook een aanbieding kreeg, nam hij afscheid van Wenen. IAdvertentie Plaats in le klas is in toekomst zeker een bereikbare mogelijkheid TWINTIG AUGUSTUS bestaat de Middelburgse Voetbal- en Atletiek vereniging „Middelburg" veertig jaar en daarmee wordt een brok voetbal geschiedenis afgesloten van één der meest toonaangevende verenigingen in onze provincie. Een periode van veel voetbalvreugd, maar ook een tikkeltje leed. Vreugde, om wat in die veertig jaren werd bereikt, leed, om hetgeen verloren is gegaan. Vast staat echter wel, dat de groen-witte familie on versaagd verder zal bouwen om het eens verloren gegane terrein te herwin nen en de opgewektheid, waarmede dit jubileum wordt gevierd zal zeker niet worden getemperd door gedachten aan wat had kunnen zijn. Wat niet is, kan immers komen en een plaats in de eerste klas, de Idas waarin „Mid delburg" ook enkele jaren heeft vertoefd, behoort zeker in de nabije toe komst tot de bereikbare mogelijkheden! Steunend op een dergelijk roemrijk verleden kunnen voor dit doel dan ook zeker alle krachten worden gemo biliseerd. Het thans jubilerende „Middelburg" is in 1916 ontstaan na een fusie tus sen de beide Middelburgse verenigin gen „Zeelandia" en „Olympia", nadat de besturen van deze clubs daartoe waren bijeeengetrommeld door wijlen mr. Joh. Adrïaanse, destijds voorzit ter der Centrale Sport- en Atletiek vereniging. Met ae voorzitters der beide clubs, de heren J. J. M. Snijders en wijlen A. Heyboer, heeft hij de stoot gegeven, want men besloot met algemene stemmen tot fusie. Officieel werd „Middelburg" dan ook op 20 augustus 1916 ten doop gehouden, hoewel de oprichtingsdatum van de „voorloper" 17 jaar eerder lag. De eerste voorzitter van de nieuwe com binatie, wijlen Ary Heyboer, kon allerminst op een hechte basis gaan bouwen, want men moest beginnen met een schuld van niet minder dan drieduizend gulden. Het inmiddels verdwenen veld achter de „Meelfa briek" werd wedstrijdterrein. De clubkleuren bestonden uit gele trui met rode band over borst en rug. Op grond van zijn verdiensten bij de tot standkoming van de nieuwe combina tie werd mr. Joh. Adriaanse het ere voorzitterschap aangeboden. Het eerste seizoen (19161917) werd aan de competities van de (toen nog niet Koninklijke) NVB deelgenomen met 3 elftallen, die uitkwamen in de le, 2e en 3e klas. Het vertoonde spel van de benja- AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Hoofdfondsen goed op peil 13 aug. 14 aug. Nederland 1951 (3%) 96 95% Nederland 1948 (3%) 90% 90% Nederland 1955 (3%) 90% 90% Nederland 1947 (3%) 3 92% 92% Nederland 1937 3 89% 89% Dollarlening 1947 3 pet. 94 94 Investeringscertificaten 3 90% 94% Nederland 1962-64 3 93% 93% Nederland N.W.S. 2% 69% 69% Ned. Indië 1937 A 3 92% 92% Grootboek 1946 3 90% Nat. Handelsbank 120 123% Ned. Handelsmij, 196% 196 A.K.U. 253% 254% Bergh's en Jurgens 273 277 Calvé-Delft 344 344% Kon. Ned. Hoogovens 336% 338 Ned. Kabelfabriek 322% 320% Philips 294% 294% Unilever 411% 411% Wilton-Feij enoord 316 313 Kon. Petroleum Mij. 781% 776% Amsterdam Rubber 84 83 b. Holland Amerika Lijn 199% 199% Kon. Paketvaart 165 164% Rotterdamse Lloyd 180% 178 Ned. Scheepvaart Unie 174 173% Stv. Mij. Nederland 195% 194 H.V.A. 105% 110 Dell-Mij. 110% Bank van Ned. Gem. 4% 100% 100% Van Berkels Patent 121 121 Centrale Suiker 210 209 Kon. Mij. De Schelde N.B. 216% 219 Pennsylvania 24% 24% Anaconda 81% 81% Bethlehem Steel 166% 165 General Motors 48% 48 Intern. Nickel 109% 108% Kennecott 137% 136% Republic Steel 52% 52% U.S. Steel 65 64% Shell Union 98% 96% Tide Water 42% 42% Amsterdam 1951 120 122 Breda 1954 100% 100% Eindhoven 1954 99% 97 Enschede 1954 97yg 97% Den Haag 1952 I 117 115% Den Haag 1952 H 114% 114% Rotterdam 1952 I 117 1165% Rotterdam 1952 H 117 116% Utrecht 1952 109 110 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES 1953 100 10/8 13/8 14/8 Intern, concerns 291.47 290.81 290.30 Industrie 167.12 166.52 166.54 Scheepvaart 168.93 169.93 169.53 Banken 144.09 143.44 143.11 Ind. fondsen 114.25 114.16 114.25 Algemeen 216.99 216.56 216.27 Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 14 aug. Londen 10.64%—10.64;%, New York 3.82H— 3.83A, Montreal 3.90%—3.90%, Pa rijs 1.0837%—1.0847%, Brussel 7.64% —7.64%, Frankfurt 80.98%—91.01%, Zürich 87.38%87.43%, Zürich (vr. francs) 89.34%—69.39%, Stockholm 73.89—73.94, Kopenhagen 54.99%— 55.04%, Oslo 53.24—53.29, Milaan 60.87%60.92%, Japanse verr. dol lar 3.78%3.78%, Turkse verr. dol lar 3.79%—3.79%. BEURSOVERZICHT. Londen heeft gistermorgen een zeer rustig verloop te zien gegeven en het Damrak paste zich daarbij volkomen aan. Van Wallstreet is geen enkele stimulans uitgegaan en de activiteit scheen dan ook nog geringer te zijn dan maandag. Vooral de houding van Kon. Olie viel mee. Het oliepapier is maandag in het avondverkeer circa 11 punten gedaald tot 770 in verband met de lagere notering in Wallstreet». Gistermiddag opende het hoofdfonds 772% waarna de koers ver der aantrok tot 777. Unilever, Philips en AKU goed op peil. De scheepvaartsector gaf eveneens een onbewogen verloop te zien. De koersen van de voornaamste scheepvaartpapieren handhaafden zich ongeveer op het peil van maandag. Van handel in de cultuur fondsen valt nog steeds niets te bespeu ren, alleen Amsterdam Rubber noteert de laatste tijd alleen bij opening, HVA en Verenigde Dell laten meestentijds verstek gaan. Alleen tegen slot komt er een prijs uit de bus, die in doorsnee slechts weinig verschilt met de vorige notering. Guldensbeleggingen stil en op peil. De 4 pet. tienjarige obligaties middellang kre diet werden gisteren voor het eerst ge noteerd. Er werd een adviesprijs opge geven van 99%, hetgeen pet. meer is dan de afgifteprijs. Zomeravondvoetbaluitslagen. De uitslagen van de Zeeuwse zo- meravondvoetbaleompetlties geduren de het tijdvak 6 tot en met 11 augu- tus luiden: Rayon Goes: FordPTT 31; Rayon Middelburg: Blauw Wit Stavast 24; Rayon Vlissingen: GPC-WW 4—0. UITERTON— PZEM 4—3, PSV—SBLV 0—2, min was zeer hoopvol en men ein digde achter Willem n en NAC op de derde plaats. In dit eerste elftal trof men namen aan als o.a. Piet Koster (ere-voorzitter van Goes), W. Heyboer (voorzitter sportcom- missie), de door een tragisch on geval vroeg overleden Jo Schot, 5lax Oele (notaris 's-Gravenpol- der) en Piet Adriaanse (advocaat te Middelburg), Met wisselend succes werd in dit milieu gestreden totdat men in 1920- '21 het eerste klasserschap moest prijsgeven, juist in het jaar dat men overging naar de huidige clubkleuren groen-wit. Het boterde niet erg en al lerwegen werd om „een sterke man" geroepen. De resultaten waren even redig want in 20 wedstrijden werd geen enkel punt behaald. Wijlen mr. J. F. van Deinse werd in dit jaar tot ere-liid benoemd omdat hij de groen- wibten van de financiële ondergang redde. Met een schone lei begon men dus in de tweede klas onder voorzit terschap van Willem Heyboer, die in middels deze moeilijke taak van zijn broer had overgenomen. Het seizoen 19241925 bracht het kampioen schap, maar in de daarop volgende promoti est rijd trok niet Middelburg, maar Roermond aan het langste eind. In seizoen 19301931 berikte men de tweede plaats achter Dongen, maar het bleek uitstel, want het daar op volgend seizoen werd „Middel burg" kampioen en promoveerde het naar de eerste klas! Dieptepunt Een jaar later kon men zich ter nauwernood van degradatie redden, maar in het seizoen 19331934 werd heit vonnis voltrokken en moest men terug naar de 2e klas. Daarna werd weliswaar driemaal achtereen het kampioenschap behaald maar het voetbal-dorado werd niet bereikt. De oorlog, met de noodcompetitie 1940 1945 gooide, zoals bij velen, veel roet in het voetbaleten en enkele jaren daarna werd zelfs het dieptepunt be reikt met de degradatie naar de 3 e klas. Alle krachten werden gemobi liseerd en reeds een jaar later werd het verloren gegane terrein herwon nen. Sindsdien spelen de hoofdstede lingen met wisselend succes in de tweede klas. Kampioen werd het eer ste niet, maar het tweede zorgde voor een uitstekende prestatie door in 1954 1955 als eerste Zeeuwse vertegen woordiger door te dringen tot de re serve eerste klas. Uiteraard heeft een club als „Middelburg" vele bekende voet ballers voortgebracht. Wijlen Jo Schot bracht het zelfs tot een plaats in het Nederlands elftal. Zonder op volledigheid te willen bogen alle archiefstukken gin gen in de oorlog verloren volgt hier een willekeurige greep uit de vele prominenten die het „Middel- burg '-shirt hebben gedragen. Piet Vogel, de later naar Vlissingen vertrokken Frans Verhulst, van wie men eens schreef als „de man met de gouden benen", Jan Leyn- se, Rein Steur, Wannes Becks, de gebroeders Geelhoed, Frans Dirk- se, Willem Remijn meer bekend als „Lokker" of „Modderkoning" Ko Pluymers, Harry Suiker- buyk en vele anderen. Het zijn na men, die vooral nog tot de verbeel ding der ouderen zullen spreken, maar die ook bij vele jongeren nog een goede klank hebben behouden. Opvallend is, hoeveel voorzitters „Middelburg" in de loop der jaren heeft gehad. De laatste jaren is het roer in handen van de heer S. Simon- se, die vooraf werd gegaan door de heren L. A. van Westen A. Jobse Sr., mr. P. C. Adriaanse, M. L. Polak, C. W. v. Loo, M. Oele en H. v. Putten. „Middelburg" kan bogen op een ge zond verenigingsleven en het is geen wonder, dat men in de groen-witte gelederen dit jubileum met opge wektheid viert. Het uitstekende jubi leumprogramma, waaraan reeds eer der aandacht werd geschonken, zal er zeker toe beijdragen dit feest te doen slagen en zonder enige twijfel zal men daarna alle hulptroepen in het geweer roepen om het verloren gegane eerste klasserschap te her wonnen! ZEEUWSE SPORTSP1EGEL Zeeland heeft thans de beschikking over vele uitstekende jachthavens ER ZULLEN MAAR weinig takken van sport bestaan, die zo specifiek Nederlands zjjn als het zeilen! Want zeilen is de sport van water en wind en deze attributen zijn per slot van rekening ruimschoots voorradig in deze Lage Landen aan de Zee. Met zyn vele uitgestrekte waterwegen ls Zeeland voor de Nederlandse zeiler een dorado, althans dat zou het moeten zyn. Maar het aantal Hollandse zeilers, dat dit dorado heeft ontdekt is nog maar heel klein! Met de Belgen, die zelf praktisch geen plaats hebben om te zeilen, is het heel anders gesteld. In het zeilseizoen zo van mei tot september wemelt het op de brede Zeeuwse stromen van de Belgische vaartuigen. In de jachthaven van Terneuzen, om een voorbeeld te noemen, kozen vorig jaar ruim vierhonderd Belgische scheepjes een ligplaats voor één of meer dagen en in dat aantal is nog niet eens begrepen de jachten van de Belgische zellclub uit Gent, die Terneuzen als thuishaven hebben. Tegenover dit gigantische aantal Belgische vaartuigen steekt het aantal van circa 75 Nederlandse boten wel heel schamel af. En zoals de papleren ln Terneuzen liggen, liggen ze ook in' de overige Zeeuwse jachthavensin Breskens, ln Vlissingen, in Goes, ln Zype om de bekendste te noemen. Kort om de meeste Hollandse zeilers schuwen de Zeeuwse stromen! Helemaal onbegrijpelijk is het niet, dat er zo weinig Nederlandse schepen over de Zeeuwse stromen scheren. „De Hollanders zijn plassenzeilers", zei ons de heer Jac. Maas in Bres kens, „ze kennen geen stromend wa ter en laten zich afschrikken door de getijen". Een zeiler, die zijn schip tot nog toe slechts over de Hollandse plassen heeft laten kruisen, kan niet lukraak de Zeeuwse stromen gaan bevaren. Wie het goed wil doen heeft ge- tydentafels, stroomatlas en zee kaarten nodig. Men kan bijvoor beeld niet zomaar op een zondag morgen Terneuzen uitvaren en koers zetten naar Vlissingen, want als het getij dan toevallig niet gunstig is, heeft men de kans naar Antwerpen af te dryven. „De voordelen Van de eb- en vloed stromingen zijn echter veel groter dan de nadelen", vertelde een Goese zeiler ons. Wie het een beetje uitre- kend kan voortreffelijk profiteren van de stroming. „De ene zondag gaan wij bijvoorbeeld met eb naar Veere of Zierikzee en zeüen dan la ter op de dag met de vloed mee weer terug naar Goes", vertelde de Goese- naar ons. „De volgende zondag is het getij dan niet gunstig om naar Veere te zeilen", voegde hij er aan toe, „maar dan kunnen we weer gemak kelijk in de richting Bergen op Zoom varen en later bij eb weer terug". Zo is het natuurlijk niet alleen voor de Goese zeilers. De „sportschippers" in Vlissingen en Terneuzen bijvoor- beeld kunnen op precies dezelfde ma nier profiteren van de eb- en vloed stromingen. Voor dc schipper, die zijn schip goed kent, is het zeilen op de Zeeuwse stromen ook veel gemak kelijker dan men denkt. Men behoeft zich beslist niet te laten afschrikken door de getijden. Allemaal anders Direct na de bevrijding was het mistroostig gesteld met de Zeeuwse jachthavens! Maar dat is nu, in 1956, allemaal anders. De zeilers, die toch ten door Zeeland willen maken, heb ben keuze uit vele voortreffelijke „aanloophavens". In Zierikzee, We- meldinge, het Goese Sas en Veere kan men na een tocht door de Oosterschel- de een goede ligplaats kiezen. En langs de Westerschelde liggen de jachthavens van Vlissingen, Bres kens, Terneuzen en Hansweert. Wie zeilende uit de richting van Dordrecht naar Zeeland komt, kan onderwerg nog overnachten in Moer dijk. 'n gezellig haventje, en Willem stad, waar vrijwel altijd de feestver lichting brandt. „De jachthaven van de Vereniging voor Watertoerisme „Schelde" te Vlissingen is als een foenix uit zijn as herrezen", schreef „een Vlissin- ger" enkele maanden geleden in de „Waterkampioen". Het oude Vlls- singse jachthaventje werd ln 1944 vernietigd, daarna moest men het doen met noodhavens, waar men nau- welyks gasten kon ontvangen, maar nu is er dan een spiksplinternieuwe jachthaven gekomen, die zeventig tot negentig schepen kan „herbergen". Er is een knus clubhuls bijgebouwd en men heeft ook de beschikking over een sleephelling. Vlissingers, Middelburgers en Bres- siaanders zijn lid van de vereniging „Schelde". De zeilers uit Breskens hebben weliswaar zelf een jachtha ven, maar hebben zich aangesloten bij hun Vlissingse collega's. Overi gens hebben de zeilers, die de Vlis singse jachthaven tot thuishaven heb ben, dit jaar met een handicap te kampen gehad. Door glooüngrepara- ties was de waterstand namelijk meestal zeer laag, maar volgend jaar is ook deze kleine belemmering van de baan, zodat Vlissingen dan een in alle opzichten ideale jachthaven heeft. Wie Vlissingen bijvoorbeeld in zijn vakantie als thuishaven kiest, kan vanuit deze Scheldestad tochten maken naar de Wielingen en de Bel gische kust, terwijl ook een vaart naar Antwerpen ideaal Is. Aantrekkelijk In de jachthavens aan de zuidzijde van de Westerschelde (Breskens en Terneuzen dus) is de „Belgische over heersing" bijna volmaakt. Belgen uit Brussel en Gent hehben deze jacht haven „in beslag genomen". De Brus sel Royal Yacht Club (BRYC) heeft namelijk Breskens als thuishaven ge kozen, terwyl de Royal Belgian See ling Club (RBSC) uit Gent Terneuzen als vaste haven heeft. Ook in de Zeeuwse plaatsen be schikt men over aanvaardbare ha vens, die drijvende aanlegsteigers hebben en waar de schepèn ieder ogenblik van de dag kunnen binnen lopen. De zeilers behoeven daar im mers geen sluizen te passeren. De watersportlieden uit Terneuzen en omgeving hebben zich vrijwel allen aangesloten by de jachtclub uit Gent. Overigens zyn het niet alleen de Belgen, die veelvuldig van de Zeeuw se stromen en havens gebruik ma ken. Er komen ook regelmatig talry- De aantrekkelijkste jachthaven in de Oosterschelde lijkt ons het knusse haventje bij Goes van de watersport vereniging „De Werf". Deze vereni ging, die in 1948 werd opgericht, kreeg in 1950 reeds de beschikking over een haventje, maar al spoedig bleek de ruimte te klein. De onderne mende Goesenaren zochten en vonden een oplossing! Z\j verkochten een stuk grond bij de bestaande haven aan een aannemer, die de grond zelf weg liet graven. Met het geld, dat men ontving voor de verkochte grond, Het men vervolgens van het uitge graven gat een haven maken en zo kreeg „De Werf" zyn tweede haven. Ook hier zyn talrijke Bel gen vaste klanten van deze wa tersportvereniging geworden. ke Engelse zeilschepen naar Zeeland, terwijl het ook geen zeldzaamheid ls als men op de Wester- of Oosterschel de een Duits of een Frans vaartuig signaleert. Er is ondertussen nog een belang rijke reden, dat men op de Zeeuwse waterwegen betrekkelijk weinig Ne derlandse zeilschepen ziet! De mees te watersportliefhebbers in de andere Nederlandse provincies bevaren de plassen en de rivieren met scheepjes, die niet geschikt zijn voor de brede stromen van Zeeland. Men moet be slist niet proberen om met een 16 m2 BM een wat woelige Schelde te be varen, want dat kan dan wel eens minder prettig aflopen. Ook het aan tal Zeeuwse schepen, dat geschikt is voor het „zeilen op zee" is niet groot. En dat terwijl Zeeland toch een zeil- provincie by uitstek zou kunnen zijn. Duur Erg verbazingwekkend is dat nu ook weer niet, want per slot van re kening vergt een zeewaardig zeil schip nog meer dan een hele handvol geld. Men kan er één krijgen van zo omstreeks 10.000, maar er zyn ook schepen, die 50.000 of nog meer kosten. En dan nog het onderhoud! Wel, als men er zelf geen tijd voor heeft om zijn schip af en toe wat op te knappen en men alles laat doen, dan heeft men aan duizend harde gul dens beslist nog niet genoeg. Maar er zyn ook watersportenthou siasten, die hun sport dank zy een bewonderenswaardig knutseltalent, en in dat geval niet zo heel veel geld, toch kunnen beoefenen. Vrywel in ie dere jachthaven kan men de (toe komstige) zeilers vinden, die een ou de sloep, botter of hoogaarsjacht om bouwen tot een pleziervaartuig, waarmee ze dc Zeeuwse stromen uit stekend kunnen bevaren. En als men dan tenslotte de tijd nog kan vinden om zelf het onderhoud te verzorgen, dan is deze sport werke lijk niet zo duur. NIEUWE INDELING BEKEND Vier Zeeuwse ploegen in zuidelijke eferste klas. De nieuwe handbalcompetities zul len op zondag 9 september beginnen. Vier Zeeuwse elftallen zullen uitko men in de zuidelijk eerste klas. Het zijn de dames van Marathon uit Vlis singen, Zeeland Sport uit Vlissingen en van het pas gepromoveerde HeUas uit Goes en de heren van Hellas. In de zuidelijke tweede klas dames is Zeeland vertegenwoordigd door To- nido uit Goes en Walcheren uit Vlis singen, dat pas promoveerde. Zij zijn ingedeeld met de Brabantse clubs EBHV, Geel Glauw, Longa. Volt en Were Di. SOA is uit deze afdeling ge degradeerd naar de Brabantse afde ling. fiiiiiiiniiiiiiiiiiinuiniiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiinnuimiiiini| Ir De Ronde van Nederland is M uitgestreden: Rik van Looy f| m (bovenste foto linieswerd ff winnaar en werd direct na de M aankomst aan de Amsterdam- M se Bosbaan hartelijk gefelici- =j teerd door zijn rivaal Gerrit Schuite. Voor het echter zo- H ver was, moest er heel wat f| gestreden en geleden worden. H De laatste étappe was voor Gerrit, die men op de onder- H sfe foto de verlossende finish- 'p= In de zuidelijke tweede klas heren zyn de Zeeuwse clubs EMM uit Mid delburg, Marathon en Tonido inge deeld met de Brabantse clubs EBHV. Longa, SOA en PTT. Fortse Mara thon is uit deze afdeling gedegra deerd, waarna Longa deze plaats in nam.- Mogelijk zal ook Olympus uit Vlissingen nog naar deze afdeling promoveren. Dat kan echter alleen, indien Volt naar de eerste klas pro moveert en zulks is weer afhankelijk van een eventuele promotie van Swift, dat na 15 augustus nog promo tiewedstrijden voor de hoofdklasse moet spelen. In ae Zeeuwse eerste klas heren zijn nog slechts zes ploegen over gebleven en indien Olympus als nog promoveert, zijn het er nog maar vijf, namelijk EMM H, Ma rathon II, Tonido II, Toqido LH, Volharding en Olympus. Pogingen om het gedregadeerde Fortse Ma rathon uit Bergen op Zoom in de Zeeuwse eerst klasse in te delen, hebben tot nu toe gefaald. Er wor den echter alsnog pogingen in de ze richting ondernomen. De Zeeuwse juniorenelftallen zijn als volgt ingedeeld: Dames-junioren B: Hellas, Walcheren, Tonido, Zee land Sport en De Meeuwen; heren junioren: Hellas, Olympus, EMM, To nido en Marathon; jongens adspiran- ten: EMM I en n, Tonido, Volharding Hellas, Olympus en Marathon; meis- jes-adspiranten: Tonido. Hellas, Vol harding, Luctor, De Meeuwen en ODI. Brenda Fisher zwom weer het Ontariomeer over Brenda Fisher (28), wereldrecord houdster Kanaalzwemmen dames, is er maandag voor de tweede maal binnen twee jaar in geslaagd, het 51.488 kilometer brede Ontariomeer in Canada over te zwemmen. Met haar 18 uur, 52 minuten deed zij er twee uur korter over dan de enige andere vrouw, die de overtocht presteerde: Marilyn Bell, in 1954. Brenda Fisher zwom met een constant gemiddelde van 50 slagen per minuut. John Jare- mey is de enige mannelijke Canadees die het meer ooit is overgezwommen. Reeds langer dan een jaar is men bezig met de verbouwingvan het rechtbankcomplex aan het Hofplein te Middelburg. De vorderingen van dit omvangrijke werk worden thans zichtbaar. Een nieuwe vleugel, waar in o.a. de zittingszaal komt, staat in de steigers. Op de voorgrond de plaats, waar de oude zittingszaal was, die geheel gesloopt werd. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12