Nog niet zeker dat Russen aan Suez-conferentie deelnemen Leningrad: vrij toegang in museum van de strijd tegen de godsdienst SCHADE-EIS MAATSCHAPPIJ ANDREA DORIA: 90 MILJOEN *SLAG AAN DE 'GEBRACHT TUSSENTIJDS VERSLAG AAN DE KONINGIN UITGEBRACHT KLANKhom ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAÏ/T 3 NASSER NIET NAAR MOSKOU Ex-minister Salem: „Desnoods blazen we het Suezkanaal op In Cairo is gisteravond officieel bekend gemaakt, dat president Nasser van Egypte zijn voorgenomen reis naar Moskou aan de voor avond van de conferentie over het Suezkanaal te Londen heeft uit gesteld. Niet duidelijk is het, of de Russen inderdaad aan deze confe rentie zullen deelnemen. Eden en zijn adviseurs hebben de hele nacht door getracht de achttien pagina's omvattende nota te ontwarren. De slotsom is geweest, dat in feite niet is uitgesproken, dat de Sowjet- Unie aan de beraadslagingen zal deelnemen. De grote drie hebben duidelijk gemaakt, dat ze volgende week donderdag in elk geval de conferentie zullen beginnen. Diplomatieke kringen in Londen verwachten dan ook, dat de voor stellen van de Russen, om nog 22 landen uit te nodigen en om de be raadslagingen uit te stellen, zullen worden verworpen. Men baseert deze verwachting mede op het feit, dat Engeland gisteren het Griek se verzoek om uitstel van de hand heeft gewezen. Russische diplomaten hebben gis teren in Londen gezegd, dat de Sowjets de conferentie wellicht zul len boycotten. De Egyptische am bassade in Londen heeft vrijdag middag een uitvoerige verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat kanaal-employées niet worden geprest hun werk voort te zetten onder voorwaarden, die in strijd zijn met de rechten van de mens. In de verklaring wordt opnieuw beloofd, dat de Egyptenaren de vrije doorvaart geen duimbreed in de weg zullen leggen en dat het kanaal in goede staat zal w. rden gehouden, zelfs nog verbeterd zal wordën. „Men betwist Egypte het recht om de win sten van de kanaal-exploitatie te ge bruiken voor eigen ontwikkelingspro jecten, maar de maatschappij heeft m de afgelopen vijf jaar 170 miljoen gulden besteed voor onderhoud en 500 miljoen aan aandeelhouders uit gekeerd", wordt gezegd. V oorbereidingen Te Rome verklaarde de Egyptische minister Radwan, dat zijn land zich met hand en tand zou v erdedigen als het wordt aangevallen. Ex-minister majoor Salem zei, in een telefoonge sprek met de Londense Daily Sketch, dat de Egyptenaren desnoods het ka naal zouden opblazen". „Wij hebben daartoe al de nodige voorbereidingen getroffen", voegde 'ïij er aan toe. Officiële bronnen in Londen hebben laten doorschemeren, dat de grote drie een plan hebben opgesteld, dat ze aan alle voor de conferentie uitge- nodigde landen hebben toegestuurd en dat zou voorzien in een onder in ternationale controle brengen van het Suezkanaal. Het zou behelzen de exploitatie door een internationaal gezagsorgaan. Egypte zou een rede lijk deel van de inkomsten krijgen. Aan de kanaalmaatschappij zou een billlijke vergoeding moeten worden betaald. De Britse admiraliteit heeft be kend gemaakt, dat het koninklijk Nederlandse trawler in Engeland aan de grond. De 150-ton metende Nederlandse trawler Hendrika en Ariana uit Vlaar- dingen is vrijdag tijdens dikke mist bij Sunderland aan de Engelse noord oostkust aan de grond gelopen. Het schip ging naar Sunderland omdat een van haar bemanningsleden een ver wonding aan het oog had opgelopen. Nadat het schip was vastgelopen maakte het schip, dat een lading ha ring aan boord heeft, 45 graden slag zij. De bemanning blijft aan boord om te trachten bij vloed los te komen. Weer besproeiingsvliegtuig tijdens werk neergestort Bij het besproeien van een aardap pelveld bij Ens in de Noordoostpol der, is een piper „Super Cub-150" van een hoogte van 45 meter neergestort. De vlieger, de heer K. Bergheym uit Amsterdam, liep daarbij inwendige kneuzingen op. Het vliegtuig werd ernstig beschadigd. Het behoort toe aan Mastbooms Vliegbedrijf C.V., Rijswijk. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in. 1CK NIET EENVOUDIG. Ie In de vestiaire van de mijn MarcineUe hangen 261 bundel- tjes kleren, uitgetrokken door s de ongelukkigen, die woens- M dagmorgen rond negen uur door een felle brand van hun dierbaren boven werden ge- M scheidenvoordat zij afdaalden in de noodlotsmijn. De jassen, de tassen met schamele bezit- tingen, zij vertellen in trieste stilte een eigen droef verhaal. TAAK VAN PROF. LIEFT1NCK NIET EENVOUDIG. Informateur zet zijn „verkenningen" voort (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Lieftinck, die nog altijd aan het onderzoeken is, welke mogelijk heden er nog bestaan voor de vorming van een parlementair kabinet, heeft vrijdagmorgen aan H.M. de Koningin telefonisch een tussentijds verslag uit gebracht over de voortgang van zijn informatieve besprekingen. Daarna heeft hij zijn „verkenningen" voortgezet ,in het bijzonder over de punten die aanleiding geworden zijn van het mislukken der pogingen tot kabinetsformatie van dr. Drees en prof. Romme. De voornaamste daar van zijn het probleem van het in voeren van belastingfaciliteiten ter bevordering van de bezitsvorming, de volledige financiële gelijkstelling van het bijzondere en het openbare hoger enderwijs en de erkenning van de blij vende souvereiniteit van Nederland over Nieuw-Guinea alsmede het ver lenen van een ruime armslag aan maatschappelijke organisaties, waar onder met name de missie en de zen ding in dit Overzeese gebiedsdeel. Daarna schijnt prof. Lieftinck voor al zijn zorgen te wijden aan de fi nanciële positie van ons land. In dit verband moet gezien worden het contact, dat hij vrijdag met de demissionaire minister van finan ciën, de heer v. d. Kieft heeft ge- bad. De moeilijkste punten blijven de bezitsvorming en het hoger onder wijs als tenminste de socialisten, die evenals alle andere partijen, na de mislukte pogingen tot kabinetsforma tie weer geheeL vrij staan, dit lijstje niet vermeerderd hebben met enkele vooral in hun kring levende de siderata. De taak van prof. Lieftinck is niet eenvoudig. Maar hij weet van volhou den. Dat heeft hij tijdens zijn minis terschap wel bewezen. Bloedbad in Algerijns dorp. Franse autoriteiten in Algerije ma ken bekend dat een sterke bende re bellen een bloedbad heeft aangericht in een Mohammedaans dorp in het departement Constantine. De kleine verdedigingsmacht werd neergescho ten en verscheidene dozijnen vrouwen en kinderen werden om het leven ge bracht. Voorts maken de autoriteiten be kend dat 18 soldaten gedood en ruim 20 gewond zijn toen zij in een hinder laag vielen en in een strijd verwikkeld werden ten zuiden van Algiers in het gebied van Larba-Tablat. In de vestiaire van de mijn Marcinelle hangen 261 bundel- ff tjes kleren, uitgetrokken door de ongelukkigen, die woens- H m dagmorgen rond negen uur door een felle brand van hun dierbaren boven werden ge- M scheiden, voordat zij afdaalden in de noodlotsmijn. De jassen, 1= de tassen met schamele bezit- tingen, zij vertellen in trieste H stilte een eigen droef verhaal. 'iiïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïil Zestien ton stookolie in brand in Nijmegen Vrijdagmiddag werd de brandweer Aan Nijmegen gealarmeerd, voor een felle uitslaande brand iii de fabriek van isolatiemateriaal „Rhenania", ge legen aan de Handelsweg op het indu strieterrein aan het Maas- en Waal kanaal onder de gemeente Nijmegen. De brandweer stond weldra voor een vuurzee. Het bleek dat een grote tank, gevuld met zestien ton stook olie, in volle vlam stond. De brand weer, die met groot materiaal was uitgerukt, best reedt het vuur met schuim, koolzuurgas en vier stralen water. Na enige uren hard werken slaagde zij er in, het vuur meester te worden. De fabriek bleef zo goed als geheel gespaard. De tank met. olie lag even buiten de fabriek tegen een buitenmuur, die door de hitte en de vlammen zodanig is ontzet, dat zij vermoedelijk zal moeten worden af gebroken. De schade wordt geraamd op vijf tigduizend gulden. De fabriek is ver zekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Een der werklieden van de fabriek, die geprobeerd had met een blusapparaat het vuur in zijn oorsprong te stuiten, liep ernsti ge brandwonden op en moest aan handen en armen verbonden worden. GEEN SELECT GEZELSCHAP OP VLIEGHAVENS Religieus geïnspireerde kunst uit lage landen in de Ermitage.... (Van een A.N.P.-verslaggever.) In het museum van het Kremlin had men ons een slede laten zien, waarmee de Tsarenfamilie in 48 uren van Moskou naar Petersburg gleed, getrokken door 23 paarden en behagelijk verwarmd door stoven met houtskoolvuur. De „rode pijl", de beste en behagelijkste nachttrein der Sow jet-Unie, doet er nu nog tien uren over. Het vliegtuig heeft de afstand tot enkele uren verkort en het is ook op dit, voor Rus land korte traject tot populair vervoermiddel geworden. Een vlieg biljet is goedkoper dan een spoorkaartje in de „zachte klasse". Het is dan ook geen geselecteerd gezelschap, dat men in de wachtkamers der Russische vlieghavens ontmoet. Veeleer is het de gewone reizi ger, die van het sterk ontwikkelde vliegnet der „Aeroflot" gebruik maakt. Doch al heeft de in Rusland zozeer aanbeden techniek iedere twee jongelingen, die men vraagt, zegt dat hij ingenieur wil worden de afstand tussen de oude en de nieuwe hoofdstad zozeer verkort, toch is er een wereld van verschil tussen beide steden geble ven. In de stad aan de Newa vindt men niets terug van het razende en rumoerige tempo van Moskou. Moskou is aan de toekomst gewijd, Leningrad aan het verleden. Rederijen geven eikaars schepen de schuld Een bedrag van 25 miljoen dollar (ongeveer 90 miljoen) eisen de re ders van de „Andrea Doria" van de reders van de „Stockholm" wegéns de aanvaring, waarbij liet Italiaanse vlaggeschip ten onder ging. Verder eist de Italiaanse maatschappij, dat de Zweden-Amerika lijn aansprake lijk wordt gesteld voor alle schade- aanspraken, die door opvarenden van de Andrea Doria zullen worden ge steld. De Italiaanse maatschappij stelt, de „Stockholm" voor het onge luk geheel aansprakelijk. Tevens ontkennen de reders van de „Andrea Doria" alle door de Zweed se maatschappij geuitte beschuldigin gen, waarop van Zweedse zijde /ook reeds een geweldige schade-eis is ge baseerd. Zo wordt ontkend, dat de aanvaring bij goed zicht en helder maanlicht is geschied en dat de An drea Doria van koers zou zijn veran derd en, naar bakboord uithalend, voor de Stockholm om gevaren zou zijn. Er was, aldus de reders van de Andrea Doria, geen maan te zien, er was slecht zicht én'alleen het feit, dat de Stockholm van koers veranderde veroorzaakte het ongeluk. Meer in het byaonder stelt de Italiaanse maat schappij, dat: 1) De Stockholm niet goed heeft laten uitkijken; 2) Geen nuttig gebruik van de radar instal- VOETBAL. In Paryse diplomaten- kringen wordt maarschalk Tito ver geleken met een voetbal. Men legt dat als volgt uit: Eerst heeft men hem opgeblazen, vervolgens heeft men hem een schop gegeven en tenslotte loopt iedereen hem achterna. WAT TE ZEGGEN. Toen men de Franse schrijver André Maurois vroeg wat hij dacht van de instelling van de mannen ten opzichte van de liefde, antwoordde hij: „De meeste mannen ruilen de vrees voor eenzaamheid in voor de liefde tot een vrouw". VERKWISTING. Tot grote schrik kwam het Amerikaanse parlement er achter, dat er jaarlijks twaalf mil jard knopen verkwist worden. Die knopen worden namelijk heel secuur aan de soldaten-pantalons genaaid om de bretels er aan te bevestigen. Maar in het moderne Amerikaanse leger is het een zwaar vergrijp wan neer een soldaat bretels draagt. latie is gemaakt; 3) Met onevenredi ge snelheid door de mist gevaren werd; 4) Nagelaten werd de machi nes te stoppen op het geluid van het mistsignaal voor het schip; 5) Naar stuurboord is uitgeweken zonder de koers en positie van de Andrea Doria vast te stellen: 6) De machines niet stilgezet zijn en de Stockholm niet achteruit heeft laten draaien toen het gevaar van een botsin» duidelijk was of behoorde te zijn. De Stockholm, aldus de Italiaanse rederij, voer in oostelijke richting in het vaarwater der westelijk varende schepen en heeft niet de stappen genomen, nodig om een botsing te voorkomen. Zoals bekend heeft de Zweden-Ame- rikalijn het Federale hof enige dagen geleden om een uitspraak verzocht, dat, zij niet verantwoordelijk gesteld kan worden, doch dat de aanvaring een gevolg was van de schuld en on achtzaamheid van de „Andrea Do ria". De Zweedse maatschappij liet toen weten, dat zij ook een eis tot schadeloosstelling voor de geleden verliezen en schade zal indienen. De belangrijkste kwestie bij de uit gewisselde beschuldigingen en tegen- beschuldigingen betreft de vraag, welk schip in het vaarwater van het andere is gezwenkt. Beide maat schappijen hebben verklaard, dat hun schepen kort voor de aanvaring een wending liadden gemaakt. Onbestendig en koeler (Van onze weerkundige medewerker) Met de oostelijke wind werd j= ff gisteren nog vrij warme lucht H van ruim 20 gr. C. aangevoerd, y Inmiddels trok een onweersde- pressie van Noord-Frankrijk êee naar het noorden en bereikte gisteravond het uiterste zui- den van ons land. Deze de- y pressie zal met enkele versprei- H de regen- en onweersbuien ons ee land passeren, waarna de wind naar west tot zuidwest draait H en belangrijk koelere lucht aan- y voert. Gedurende het week- H einde zal een grote depressie over de Britse eilanden naar de M H Noordzee trekken en opnieuw ïee het weer een onbestendig ka- rakter geven. Er zijn enkele H buien te verwachten en ook zal tijdelijk de wind weer in kracht gs toenemen. Het belooft daarom M opnieuw een onbestendig week- y einde te worden en het zomer- g weer wordt voor de zoveelste M keer uit ons land verdreven. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllI Scht „Britannia", waarop prinses argeret volgende maand een reis maakt naar Oost-Afrika, om de Kaap zal varen inplaats van door 't Suezkanaal. In Washington zul len zondag op verzoelc van presi dent Eisenhower de leiders van 't Amerikaanse congres bijeenkomen voor een bespreking van de kwes tie Suezkanaal. De president ver langt de verantwoordelijkheid in dit geval met het congres te de len. De directeur van de defensiemobilisa tie in de Verenigde Staten, Arthur Fleming heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regering de oliein dustrie heeft verzocht inlichtingen te verstrekken, die van nut kunnen zijn voor het geval de nationalisatie van het Suezkanaal repercussies mocht hebben. Het grootscheepse lucht- en vloot- vervoer van Britse troepen naar het Midden-Oosten is vrijdagmorgen plotseling voor 24 uur uitgesteld. Zondagmorgen om half negen zal ko lonel Nasser een radiorede houden. De Engelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd spreekt dinsdag avond voor de B.B.C. Juwelendiefstal in Oslo. Juwelen ter waarde van ruim hon derdduizend gulden zijn donderdag avond in Oslo uit een Franse auto ge stolen. Het was de grootste diefstal van deze aard die in de laatste twin tig jaar in de Noorse hoofdstad ge pleegd is. De politie weigert de naam van de eigenaar van de juwelen be kend te maken, maar wilde wel zeg gen dat hy een bekende zakenman uit Marseille is. In Moskou lopen alle verbindingen samen met het onbegrensde toekomst- '.and achter de Oeral. Leningrad wordt door de Russen nog altijd als venster naar het westen beschouwd. De stad is veel westelijker van allure. Toen wij er argeloos op een binnen plaats doolden maakte men er ons op opmerkzaam, dat op deze plaats Ras- poetin werd vermoord. Niets ademt op het ronde plein voor het Winter paleis, waar de eerste volksopstand tegen de Tsaar in bloed gesmoord werd, de geest der revolutie. Geen Sowjet-embleem is aan het groen witte paleis bevestigd. Daarbinnen re geert thans niet het' nieuwe bewind, doch er huist een deel van het onver gelijkelijke bezit der Ermitage. Rus- '.ands grootste schatkamer van wes telijke kunst. Daar binnen zijn onme- 'elijke waarden aan religieus ge ïnspireerde kunst uit Italië, Spanje en de Nederlanden bewaard. Aan de achterkant van het gebouw ligt, meer als een museumstuk dan als een fak kel der revolutie, de oude kruiser „Aurore" gemeerd, waarop in 1917 de revolutie begon. Ook het okerkleu- rige Smolny-paleis, waar Lenin met zijn eerste Sowjet intrek nam, is tot museum geworden, een museum van Russische kunst. De stedelijke Sowjet hecht er klaarblijkelijk waarde aan, de oude stad in haar luister te her stellen. Veel meer straten en gebou wen dan in Moskou hebben hier hun „remont", hun reparatiebeurt gehad en zijn opgefleurd. Vroeger een kerk Bij een van de vele Metro-stations zei onze gids met een toon van vol doening in zijn stem„Hier stond vroeger een kerk". Hij voegde eraan toe, dat niet veel kerken meer nodig zijn, bmdat weinig Russen er nog heen gaan. „Wij bestrijden de kerk niet, wij 'aten haar uitsterven". Zo hebben wij op onze reis vaak gehoord. Inderdaad (Vervolg op pag. 9) Het Wereldgebeuren Gouden horloge Premier Adnan Menderes, de pre mier van Turkije, heeft de wind niet mee, en hy ergert zich aan „c heer Kasim Uuiex. Met een breed gebaar zette hy in 1950 zyn koers uil: nij zou het werk van de befaamde Kemal Ataturk, die begon met de modernisering van het land, wel eens voltooien. De Democratische Party, die hij leidde met Ceiai Beyar, de te genwoordige president, kwam aan de macht. Beyar werd president, Mende res kreeg zijn tegenwoordige functie. Hun breuk met de Republikeinse Volksparty, omdat zy grotere poli tieke en economische vrijheid wens ten had blijkbaar weerklank gevon den by een groot deel van het Turk se volk. De bevolking van Turkije bestaat voor tachtig procent uit boe ren. Aandacht voor de problemen van de agrarische bevolking zou dus niet alleen een groot deel van het volk ten goede komen, maar ook ertoe bijdra gen dat de regering vast in het zadel Kwam te zitten. Dat Menderes dit goed had bekeken, werd auidclyk ge demonstreerd by de verkiezingen in 1954, toen hij Dij de verkiezingen weer een grote meerderheid kreeg. Er was dan ook in de vier jaren van Menderes' regering het een en ander gebeurder waren wegen, dammen, elektriciteitsstations, scholen en fa brieken gebouwd, de landbouw was gemechaniseerd en uitgebreid. Wat ook in de regeringsstukken voor kwam, was een stelsel van kredieten om bij de ontwikkeling van het land te helpen en een stelsel van subsidies op de produkten van de akkerbouw. Inmiddels is er in Turkije zo het een en ander gebeurd. Op de goede ja ren, waarin men telkens een rijke oogst kon binnenhalen en waarin de bodem van de schatkist nooit zicht baar werd, mede dank zij gulle bui tenlandse gaven, zyn slechte jaren gevolgd. Nu pas wordt het voor ieder duidelyk, dat Menderes bij zijn grote initiatieven niet zo best heeft gelet op de grote vraag die bij het uitstip- Selen van een beleid wel een van de elangrijkste is: Wie moet dat beta len? In die magere jaren kwam Menderes steeds vaker met de handen in het haar te zitten. Toen werd namely k in grote mate een beroep op de land bouwsubsidies gedaan omdat er oog sten misluktentoen werd (door dat de kwaliteit van de produkten minder was) de uitvoer naar het bui tenland moeilyker en toen werden ook de geldschieters in het buitenland minder toeschietelijk. Menderes vroeg vorig jaar de Amerikanen om een krediet van 300 miljoen dollar, maar hij kreeg niet meer dan 30 miljoen, met de boodschap, dat hij wat zorg vuldiger met het staatsgeld moest omgaan. Maar hy trok zich daar niets van aan en het gevolg was de huidige inflatie. Voor Menderes betekent dit, dat hij aan populariteit verliest en dat de tegenstanders in aantal toenemen. Niet alleen van de opposi tie, maar ook van partijgenoten krijgt hij al kritiek te horen. Hij heeft laatst besloten, om die kritiek in te dammen omdat met al deze aantijgingen het landsbelang niet gediend zou zijn. Met het geyver voor politieke vrijheid zijn allereerste politieke ideaal was het nu ineens 'uit. Politieke ver gaderingen werden zelfs verboden, behalve in de 45 dagen voor verkie zingen. Nu zullen de volgende Turkse verkiezingen, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, pas in 1958 wor den gehouden, zodat Menderes' tegen standers tot de slotsom kwamen, dat zij tot 1958 gemuilkorfd zouden rond lopen. Dit ging hun te ver en de leider van de Republikeinse Volksparty, Ka- sim Gulek, heeft een demonstratieve reis door het hele land gemaakt om hiertegen te protesteren. Een aantal krantenmensen nodigde hij uit om hem te vergezellen. Ook voor die journalisten was dit overigens een experiment: de perswetten heeft Men deres onlangs zo ingrijpend gewijzigd, dat men door één woordje dat de re gering onwelkom is, achter slot en grendel terecht kan komen. Op een omzichtige manier zyn de kranten in tussen erin geslaagd, om aan hun le zers het een en ander over Guleks reis mee te delen. Lachwekkend zijn voor een buiten staander sommige gebeurtenis sen op deze reis, zoals de vraag van een politieman, om niet naar de belangstellenden te wuiven: dat zou een politieke demonstratie zijn. Er gens in een warenhuis deed Gulek niets anders dan handjes schudden en babies van klanten kussen (dat wordt dus niet alleen in Amerika gedaan tij dens de verkiezingscampagne). Prompt greep een politieman hem in de kraag en dertien uur zat hij op wa ter en droog brood, waarna hy op borgtocht werd vrijgelaten. Dezer dagen is de zaak voor de rechter geweest en Gulek kreeg ge vangenisstraf, gelukkig voorwaarde lijk. Volgens Gulek heeft Menderes beloofd, dat de gevangenisbarbier, die eens Guleks dikke zwarte lokken zal afknippen, zal worden beloond met een gouden horloge. Als dit waar is, kan Menderes het gouden horloge na deze voorwaardelijke veroordeling' van Gulek dus nog in de zak houden, maar het ziet ernaar uit, dat hij het een keer kwijt raakt. Aan Gulek zal het niet liggen. Die zal doorgaan met zijn "actie voor de democratische vrijheden, zelfs tot het Menderes eventueel, na het horloge, ook het baantje kost. PREMIER ADNAN MENDERES beloning voor de kapper

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5