Nieuw, modern bedrijf houthandel Alberts te Middelburg in opbouw :mn Zeeuwse Almanak P0PPENT ENT00NST ELLING IN RILLAND-BATH VOORSPOEDIGE PROEFVAART VAN KUSTVAARDER „COLETTE" TELEVISIE DE LICHTBRON Agenda PRO V IN ClALE Z E h U W-ÖA O.U. RAN T ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 CENTRALE EN DOELMATIGE VESTIGING VAN SHA Verplaatsing volledige industrie zal eind volgend jaar een feit zijn SEDERT KORTE TIJD zyn in Middelburg de eerste werkzaamheden aan de gang voor de verplaatsing van een volledige industrie! Grote bedrijvig heid heerst namelijk op het meest noordelijke deel van het grootindustrie- terrein aan de Kleverskerkseweg, waar de Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. N.V. wordt gevestigd. Deze onderneming zal zoals bekend geheel uit de binnenstad verdwijnen. Meer dan 7 0 jaar reeds nemen gebouwen, op slagterreinen en de bekende rookuitstotende schoorsteen van Alberts een dominerende plaats in aan Seisdam en Achter de Houttuinen. De nieuwe vestiging op het industrieterrein wordt met haar 5,25 ha een van de grootste, maar ook één van de doelmatigste. Ook hier kan reeds van domi neren worden gesproken, want de geraamten voor twee in aanbouw zijnde loodsen rijzen ruim 8 m boven de vlakte uit! Iii de loop van dit en het vol gende jaar zullen nog verschillende andere gebouwen worden opgetrokken. Binnenkort wordt het omringende terrein reeds ten dele met de karakteris tieke houtstapels bezet. De gehele verplaatsing waarbij ook machines en loodsen moeten worden overgebracht zal eind 1957 een feit zijn. Zoals gemeld, komt de verhuizing van Alberts tot stand als gevolg van een overeenkomst van deze n.v. met de gemeente, die nu eigenaresse is ge worden van de ongeveer 3 ha grote terreinen Achter de Houttuinen en de z.g. Hof van Tange. Met het uitgeven van het onderhavige terrein van 5,25 ha is het gehele industrieterrein „vol geboekt". Naast het nieuwe terrein van de houthandel liggen nog enkele hectaren, waarop Alberts inmiddels een optie heeft gevraagd in verband met misschien in de toekomst nood zakelijke uitbreiding van de opslag ruimte. Op een nog openliggend terrein ten zuiden van de vestiging der coöperatie „Eiland Walcheren" rust een optie voor een nieuwe be- tonfabriek. Ten zuiden van de silo zyn de werkzaamheden voor de aanleg van het overslagterrein be gonnen en hiernaast zal in de toe- komst nog het nieuwe gebouw van de Rijkswerkplaats voor Vakont wikkeling komen. Daarmee is al le ruimte van het Industrieterrein dus verbruikt. Wat er zal gaan ge beuren met de thans reeds in ei gendom der gemeente gekomen terreinen en opstallen van Alberts in de binnenstad, is nog niet be kend. Aan de waterkant is men het verst gevorderd met bet project voor Al berts. Hier is een loswal van 140 m lengte tot stand gekomen met een diepte van 4 m over 40 m en over het resterende zelfs van 5 m. De kade aan deze loswal wordt thans bestraat en begin september zo is de bedoe ling zal dit onderdeel in gebruik genomen worden. Een en ander bete kent voor dit bedrijf reeds een ware „verademing", want dan kan men zich langzamerhand van de Loskade terugtrekken, waar steeds een gebrek aan ruimte bleef. Redenen. Dit gébrek aan ruimte en de decen tralisatie van het bedryf over drie plaatsen Houttuinen, stationsem placement en Loskade is wel één van de voornaamste redenen, die de schip tegenwoordig zeker tweemaal zo groot is als vroeger moet in dezelf de tijd en op een klein terrein thans een enorme lading hout worden ver werkt. Daartoe is grote opslagruimte nodig, die men aan de Loskade niet bezit, maar straks op het industrie terrein wel. Aansluitend op de loswal is namelijk een meer dan 200 m lang en 50 m diep terrein aanwezig voor transport en lossing. Bovendien zal Alberts in de toekomst meer hout te Middelburg lossen. Ook de vestiging van dit bedrijf in Steenbergen zal dan vanuit Zeeland worden bediend. „Rotterdam" is namelijk te duur en geeft te veel stagnatie! De middenmoot van het terrein zal worden gevormd door vijf lood sen van het type, dat reeds werd genoemd. Deze gebouwen worden vrijwel geheel uit hout opgetrok ken en krijgen open zijwanden, waardoor transporten gemakkelijk in en uit kunnen gaan. Binnenkort komen twee van deze loodsen ge reed, een derde zal worden over gebracht in onderdelen van het oude terrein en later komen er nog twee bij. Het hart van het nieuwe bedrijf zal worden gevormd door het 30 m brede en 35 m lange gebouw voor de zagerjj en schaverij, waarvan de bouw vol gende week wordt aanbesteed. Op de weg van aanvoer naar verzending komt vrijwel alle hout hier door. De hal voor de zagerij krijgt een grotere capaciteit dan de huidige. Men rekent namelijk met een toeneming van het zagen van tropisch hardhout. Eventu eel zal daarom later ook nog een gro te lintzaag bijgeplaatst kunnen wor den. De machinerieën kragen elektri sche aandrijving. De noordzijde van het terrein wordt geheel gereserveerd voor groenhart- hout. Ook is er ruimte voor het z.g. preserveren van hout, dat nog steeds belangrijker wordt. In dit verband kan worden vermeld, dat het interne transport over dit uitgestrekte ter rein geheel wordt gemechaniseerd, met gebruikmaking van vorkhef trucks en trekkers. Ook krijgt Alberts 'n spoorwegraccordement met de aan leg waarvan binnenkort wordt begon nen. Een deel van de aanvoer ge schiedt namelyk per wagon, namelijk het hout uit Oostenrijk. De verzen ding naar de afnemers gaat voorna melijk per as. In de toekomst zal nabij de ingang van het terrein een over dekte expeditieloods worden ge bouwd. Op het voorterrein komt ook een garage, met cantine en werk plaats, waartoe een loods van het ter rein aan de Houttuinen wordt overge bracht. Andere plannen. Voorlopig zullen de drijvende bal ken in de gracht bij Seisdam en Ach ter de Houttuinen het stadsbeeld ter plaatse nog een schilderachtige noot geven in de volgende jaren. Ook het kantoor zal voorlopig nog in de binnenstad blijven. Over enkele jaren zal bij de ingang aan de Kle verskerkseweg een nieuw kantoorge bouw verrijzen. Definitieve vorm voor dit gebouw, dat een representatief ka rakter zal krijgen, is nog niet gevon den. Het gehele terrein zal door eën windscherm worden omgeven; een deel van deze beplanting is reeds aan wezig én „doet het goed". Bij de in gang denkt men zich in de toekomst ter verfraaiing eveneens beplantin gen. De Houthandel Alberts is één van de belangrykste industrieën van Middelburg, waar in totaal byna 100 mensen werk vinden én die bovendien Zeeuwse filialen in Goes, Oostburg en Vlissingen be zit. Het is een bloeiend bedryf, dat in 1870 te Veere werd opgericht en na tien jaar naar Middelburg ver huisde. In de jaren 1880 en volgen de kwamen de huidige bedrijfsge bouwen en opslagterreinen tot stand, die thans dus binnen afzien bare tyd het veld zullen ruimen. Geconstateerd mag echter worden, dat zowel Alberts als Middelburg er op vooruit zal gaan met de thans in opbouw zynde vestiging op het grootindustrieterrein, die wat ou tillage betreft aan de moderne ei sen zal voldoen! YAN TOT Op het Middelburgse industrieterrein torenen deze houten gevaarten in de lucht, die het geraamte vormen voor 100 M. lange en 15 M. brede opslag loodsen, bestemd voor de Houthandel Alberts N.V. Dit bedrijf wordt van de binnenstad naar de Kleverskerkse weg verplaatst, waar men druk be zig is met de opbouw van de nieuwe vestiging. (Ifoto P.Z.C.) Winkelsluiting in Sluis geregeld In de raadsvergadering van 15 'juni jl. werd een nieuwe verordening op de winkelsluiting vastgesteld, waar bij de openingsuren voor alle winkels in Sluis werden bepaald van 8 tot 22 uur. Deze verordening, is thans Ko ninklijk goedgekeurd, zodat thans al le zaken om 10 uur 's avonds geslo ten zullen moeten zijn. Het zal zeker nog wel enige tijd duren voor de Bel gische bezoekers zich aan deze nieu we toestand zullen hebben aangepast. Er wordt echter vertrouwd, dat nu deze verordening een speciale rege ling inhoudt, welke alleen voor Sluis geldt, iedereen zijn medewerking zal verlenen voor de stipte naleving er van. H. B. Cantor overweegt om Zeebrugge te kiezen. Ook Britten doen hun best Do Amerikaanse hotelkoning Hiram B. Cantor heeft bij aankomst in Southampton verklaard, dat hij over weegt Zeebrugge als eindpunt te kie zen voor de t\v»e schepen van 90.000 ton die hij wil "bouwen om .Amerika nen voor 50 dollar naar Europa te Toen. Cantor aan wal kwam werd hij opgewacht door Reginald Biddle, woordvoerder der Britse haven, om Cantor warm te maken voor South ampton. „Het is de enige haven die schepen van die omvang kan hebben. Kom eens kijken", sprak Biddle. Commander Robert Bristowe was. aanwezig om Cantor le interesseren voor de oliehaven Milfordhaven. „"Wie zijn bezig onze haven uit te breiden om tankers tot 100.000 ton te kunnen ontvangen. We zijn bereid een plaats voor U te ruimen", verklaarde Bris towe. Afwijzend liet hoofd schuddend ant woordde Cantor: „Ik heb een idee dat ik een betere zaak kan beklinken met België. WAARDERING De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen weet ijver, plichtsbe trachting en naastenliefde wel te waarderen! Want mevrouw E. Vre- denbregtDe Bruine te Haamstede kreeg van deze vereniging wegens 45-jarige trouwe dienst bij verschil lende families een onderscheiding. Dit bewys van erkentelijkheid, een medaille en een oorkonde, werd aan mevrouw Vredeubregt uitgereikt tij dens een bijeenkomst in „De Brouwe rij" te Haamstede. REISJE De oudjes van Ellewoutsdrjk heb ben weer een bijzonder plezierige dag beleefd. Zij maakten namelijk het jaarlijks reisje. Ditmaal ging het be jaarde gezelschap naar Gent, waar men vele bezienswaardigheden aan schouwde. Een zomers zonnetje droeg in belangrijke mate aan de feest vreugde bij. Helaas moest in de avonduren de gebruikelijke muzikale ontvangst in de gemeente achterwe ge blijven door een sterfgeval in Elle- woutsdijk. VUUR Kinderen vinden spelen met vuur een sensationele bezigheid! Vandaar dan ook dat men dikwijls in de kran tenkolommen kan lezen over branden. MOLLENVANGER Er zat een mol in de tuin van die man in Groede en dat vond hij niet. plezierig. Hij nam maatregelen. Ge- wapend met een schop vatte hij post op een bank in z'n tuin, alwaar hij plezierig in de zon zat. Wachend op tekenen van activiteit, die de mol ■naar hij vermoedde, rond dat tijdstip. 't was kwart voor twaalf, wél zou geven. Dat deed de mol niet. 't Werd twaalf uur, vijf over twaalf, kwart over twaalf en ten slotte werd het etenstijd voor de man, De mol had zich niet laten zien. Maar toen de man opstond, viel z'n blik toevallig op de grond. De mol was er wél geweest. Onder het bankje, waar onze mollenvanger zo plezierig had gezeten, was een flinke molshoop verrezen die door met vuur spelende kinderen werden veroorzaakt. Vrijdagmiddag omstreeks half vier raakte een klamp stroo in brand op het landbouwbedrijf van de gebroeders De Baar te Lewe- dorp en ook hier ontstond de brand door het „vuurtje stoken" van kinde ren. De brandweer van 's-Heer Arendskerke was vrij spoedig ter plaatse, doch kon aanvankelijk niets uitrichten daar geen bluswater aan wezig was. Gelukkig was de windrich ting zodanig, dat er geen ernstig ge vaar bestond voor de laudbouwschuur en de woning. Wethouder J. Hommers uit Lewedorp was op het terrein van de brand aanwezig. De brandweer van Nieuwdorp verleende assistentie. PINGELEN Nu er in sportkringen zoveel over voetbalmoeheid" wordt gemompeld en vele voetballers „geen bal meer kunnen zien", willen wij het juist eens hebben over enkele voetbalwedstrijd jes. Daar werd dan allereerst in Oostkapelle een wedstrijd gespeeld tussen een plaatselijk elftal en „De Pingelaars" uit Middelburg. Nu, de „Pingelaars" hebben hun naam alle eer aangedaan, .want zij „pingelden" de bal niet minder dan zeven keer in de Oostkapelse touwen. Een 70 overwinning dus. „De voetballers uit Oostkapelle", zo schreef men ons, „zullen wat meer moeten trainen om succes te hebben. BADGASTEN Trouwens, in Vrouwenpolder konden de plaatselijke voetballers ook niet winnen. Donderdagavond speelden de dorpelingen namelijk tegen de badgasten. En deze gas ten wisten er wel iets van, want zy wonnen met 3rO. FEEST In Zierikzee wordt fe«st gevierd! In deze Schouwse plaats trekt name lijk een zeldzaam jubileum de aan dacht: het echtpaar G. van Maanen De Looze is juist vandaag 60 jaar ge trouwd. Schip overgedragen aan Zeeuwse rederij Om kwart voor twee vrijdagmiddag ertrok de Zeeuwse coaster „Colet te" uit de thuishaven Breskens, fees telijk gepavoiseerd, voor .de proef vaart met de genodigden op de Wes- terschelde. De „Colette", eigendom van de Zeeuwse rederij, werd naar gemeld gebouwd op de werf van de n.v. Temeuzense scheepsbouw my. Te kwart voor vier ging, terwijl men stil lag voor Terneuzen de vlag van de werf omlaag en even daarna wap perde trots van de mast de groen- rode vlag van de Zeeuwse rederij met de letters Z.R. Allen waren het er over eens, de deskundigen van de scheepvaart-in spectie en andere genodigden, onder wie vele aandeelhouders van deze ge heel Zeeuwse rederij met him dames, dat de „Colette" een kloek en voor treffelijk schip is. Groot was de be langstelling in de thuishaven bij het vertrek en de aankomst, welgemeend waren de woorden van lof aan het adres van de heer J. F. de Klerk en zijn medewerkers van de Temeuzen se werf. In zyn korte rede by de overdracht van bet schip aan de rederij, zeide de heer J. F. de Klerk dat men zes maanden lang, gedurende de bouw, op de werf de zorg en de verantwoor ding voor het schip had gedragen, waarmede thans de Zeeuwse rederij wordt belast. Spreker wees er op, dat alles ge keurd is en goed bevonden voor net werd gebruikt. De scheepvaartinspec tie, Lloyds register, de haveninspec tie en andere instanties werden volle dig gekend in de bouw van het schip en niets geschiedde voordat het de goedkeuring had. De heer De Klerk bracht dank aan de vertegenwoordi gers van deze instellingen voor de scheepvaart voor de prettige samen werking. In dit dankwoord betrok hij verder de heer Piet Vroon jr. He£ was hem bekend, dat „Piet'1 nogal kort aangebonden is en aangezien hij zelf, zo erkende de heer De Klerk, ook nog wel eens krachtdadig kan op treden, was het de vraag of de samen- wei'king goed zou zijn. Maar het is voortreffelijk gegaan en er is nooit een wanklank vernomen. Een woord van dank bracht spreker voorts aan de heer Vroon sr. uit Breskens, die het initiatief nam tot de oprichting van deze Zeeuwse rederij. De heer De Klerk herinnerde aan de bestelling van een tweede schip als de „Colette", wel een bewijs, dat men vertrouwen heeft in de komende resultaten. Sprekend tot de kapitein, de heer A. Bos merkte de directeur van de scheepswerf, zélf ook aandeel houder. op dat veel afhangt van de kapitein wat er bereikt wordt met een schip. De bemanning in totaal veertien koppen mag er zijn. De heer Da Klerk wenste tenslotte het sdhip goe de reis en behouden vaart. De heer Vroon sr. uit Breskens voerde daarna nog het woord als di recteur van de Zeeuwse rederij. Hy heette het talrijke gezelschap van harte welkom aan boord en deelde voorts mede, dat het schip weliswaar „Colette" zal heten doch dat het offi cieel en internationaal bekend zal zyn onder de letters P.D.L.R. Buitengewoon erkentelijk toonde de heer Vroon zich dat men in Terneu zen op zo vlotte maar degelijke wij ze dit schip gebouwd heeft, waarbij men op bevoegde instanties kon ver nemen, dat de rederij er trots op mag zijn een dergelijk schip in de vaart te kunnen brengén. Als Zeeuw en ook als Zeeuws-Vlaming wilde spreker be wijzen, dat ook deze provincie met re sultaat kan deelnemen aan de vader landse kustvaart. Met de wens dat het de „Colette" goed zal gaan besloot de heer Vroon zijn rede bij deze over dracht. Kapitein Bos dankte met een kort en krachtig woord voor het in hem en de bemanning gestelde vertrouwen, waarmede het officiële gedeelte van deze proefvaart beslo ten werd. Internationaal gezelschap Aan boord bevonden zich bezoekers uit Frankrijk, Engeland, België en Duitsland alsmede natuurlijk vele Nederlanders, zodat een internatio naal gezelschap de voorspoedig-proef vaart van de „Colette" op de Wester- schelde bijwoonde. Het schip bereikte op de proefvaart een snelheid van 11 mijl. Het zal gaan varen op de dienst Rotterdam-Tanger-Casablanca, waar toe het reeds maandag uit de Maas stad vertrekt, geladen met stukgoed en auto's, in opdracht van de agent Kersten en Hunnik te Rotterdam. Zowel de verblijven voor de beman ning als de overige inrichting van het schip zijn uitstekend verzorgd en men mag terecht verwachten, dat de ..Colette aan de eisen zal voldoen. t Advertentie. Met Rillandia, de plaatselijk! Rilland-Bath, is het :e. mu ziekvereniging in Ril in de laatste jaren financieel niet crescendo gegaan. Integendeel, toen na de oorlog en vooral na de watersnood tal van in strumenten en de muziek vernieuwd moesten worden, werd de muziekver eniging zelfs noodlijdend. Al enige tijd is men thans bezig om zich aan deze penlble financiële situatie te ontwor stelen. Een commissie heeft hiervooi reeds tal van bronnen aangeboord. Er werd oud-papier ingezameld, er wer den voetbalwedstrijden georganiseerd en vrijdag heeft burgemeester J. C. W. Jobse in het gemeentehuis de offi ciële opening verricht van een pop- pententoonstelling. Het betreft hier niet zomaar een collectie doch het is een verzameling van een 40-tal prachtige exemplaren uit 't bezit van H.M. de Koningin. Men vindt er de Zuid-Bevelandse pop, ge schonken door Kruiningen naast de Veluwse en Volendamse exemplaren en de vertegenwoordigster van Tbo- len, alle in dc rijke klederdrachten van deze streken. Er zijn echter ook fraaie en zeer interessante poppen uit de Antillen, Amerika en de Noorse anden en enkele Franse provincies, voorts kan men er een wieg uit Urk zien en een soldaat van de Irene-bri- rad'e in galauniform als schildwacht n zijn huisje. Bij dc opening van de tentoonstelling gaven dc bescherm vrouwe mevrouw De Man en de ere leden van Rillandia blijk van hun be langstelling. Reeds op dc eerste dag was cr druk bezoek en de verwachting is, dat ook vanmiddag en vanavond de expositie vele kijkers zal trekken. Vakkundige plaatsing. Gratis demonstratie. MIDDELBURG - Australische ambassadeur was 2 dagen in Zeeland De Australische ambassadeur in ons land, de heer H. A. MacClureSmith heeft donderdag en vrijdag, vergezeld van zijn echtgenote, een informeel be zoek gebracht aan Zeeland. Het echt paar MacClureSmith was daarbij de gast van de commissaris der kofcm- gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens echtgenote, mevrouw S. C. de CasembrootBaronesse Van der Feltz. Na de begroeting donderdagmorgen te Middelburg, werd in de middaguren van de eerste dag een rondrit door Walcheren gemaakt. Vrijdagmorgen bezocht het gezel schap het Middelburgse stadhuis, waar burgemeester mr. dr. N. Bolkestein de hoge gasten ontving. Vergezeld van mevrouw De Casembroot brachten de heer en mevrouw McClureSmith vervolgens een bezoek aan de Provin ciale Bibliotheek van Zeeland. Des middags werd een trip over Schou- wen-Duiveland gemaakt, -waarbij een bezoek werd gebracht aan de voor malige sluitgaten van Schelphoek en Ouwerkerk. Bij burgemeester J. Ro- meijn- van Ouwerkerk werd thee ge dronken. Via Zijpe keerden de Au stralische gasten tenslotte naar Den Haag terug. Woensdag 15 augustus a.s. zal de Finse gezant een officieus bezoek brengen aan Zeeland. Ook deze gast zal door de commissaris der koningin worden ontvangen. Vergunning goederenvervoer De commissie Vergunning Goede renvervoer heeft aan de vennoot schap onder firma gebrs. De Nood te Waterlandkerkje vergunning ver leend tot 1 juni 1965 voor het uitvoe ren van ong'eregeld vervoer met vrachtauto's met een totaal laadver mogen van 33 ton. liiiiiiiiiiiiin HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN VANDAAG. Middelburg Electro: „Doctor at sea", (a.!.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: Het schaap met vijf poten", (a.l.), 20 uur: Kunstmuseum: Expositie Zeeuw se Kunstenaarskring, 10—12, 14—17 u.; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur, Vlissingen. Alhambra: „De man van Laramie" (14 j.), 19 en 21 uur; Luxor: „Vallei der wetteloosheid" (14 j.), 19 en 21 uur: Judo-demonstratie, 19.30— 20.30 uur en concert door Crescendo van 20.30—22 uur, belde op Bellamy- park. Goes. Grand: „Geen tijd om te blo zen", (a.l,), 19 en 21 uur. Veere. ,,'t Lammetje", eretentoonstel- ling werken wijlen Dirk' Koets, 10— 12.30, 13.30—17 uur. MORGEN. Middelburg. Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.J5 uur: Schouwburg: als van daag, 14,30 en 20 uur: Kunstmuseum: als vandaag. 14—17 uur; Molenwater: als vandaag. 9—23 uur. Vlissingen. Alhambra: als vandaag, 15,19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand als vandaag, 15, 19 en 21 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2