PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Slinkende hoop voor mannen in brandende mijn leefde weer op Nederlandse vrouwen terug uit Egypte Vele Zeeuwen dienen aanvraag in voor ouderdomspensioen BILT Va ndaag... DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 189 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr. 24. telef, 26. LUCHT IS NIET VERGIFTIGD Dappere redders zijn de fatale galerij op 100 meter genaderd De hoop, dat althans nog enkele van de ingesloten mijnwerkers in de Belgische kolenmijn bij Marcinelle levend naar boven kunnen wor den gebracht is gisteravond laat toch weer verlevendigd. Officieel werd namelijk bekend gemaakt, dat de lucht even boven het niveau waarop de meeste mannen zich bevinden iets meer dan een kilo meter diep geen fataal gehalte kolendamp bevat. Iets van herle ving ging door de apathische schare, die zich nu al zo lang voor de hekken van het mijncomplex ophoudt. Nieuw enthousiasme werd ook geboren bij de uitgeputte redders, die onder de moeilijkst denkbare omstandigheden opnieuw een etmaal hadden doorgevochten om mo gelijk het leven van hun kameraden te kunnen behouden. De red ders zijn erin geslaagd op een niveau te komen, dat slechts honderd meter verwijderd is van dat waarop de meeste ongelukkigen zich zouden ophouden. De directeur-generaal van het Belgische mijnwezen André van den Heuvel vertelde gisteravond, dat men tijdens de herstelwerk zaamheden aan de geleidingen,' die nog niet voltooid konden worden, erin slaagde de beruchte gaswolk, die op 900 meter hing, te verdrij ven. In een ton, die inmiddels in de plaats is gekomen voor de enige weer bruikbare liftkooi, omdat men anders bang was dat de motor het Het laatste woord Een tragische week wordt van daag afgesloten. Een week, waarin berichten over rampen, ongevallen en toenemende spannin gen aan de orde van de dag waren en ae wereld verontrustten. In Columbia werd een groot deel van een stad door een verschrikkelijke explosie ver woest, waarbij honderden en nog eens honderden de dood vonden. In Bel gië werden bijna driehonderd mijn werkers overvallen door laaiend vuur en verstikkende gassen. Rond het Suezkanaal namen de spanningen toe. doordat Anthony Eden krachtige maar onverzoenlijke woorden tot Nasser en Egyptê sprak. In Nederland reilde en zeilde on dertussen het leven verder zonder al te grote schokken. Rustig, met een nogal gemoedelijke kabinetcrisis. Toch hebben de doden van Columbia en de vertwijfelde vrouwen en kinde ren bij de mijn van Marcinelle ook het Nederlandse volk ontsteld. Met ontzetting nam het kennis van deze trieste berichten, die de wereld be reikten terwijl hier eindelijk de zon scheen en duizenden genoten van zon en strand, van wolken, wind en water. In het merkwaardige patroon van het leven op deze aardbol zijn vreugde en verdriet als schrille tegenstellingen naast elkaar geweven. Bij het lezen van de rampverhalen uit Columbia en België flitste door ons volk de nog altijd schrijnende her innering aan die donkere dagen van 1953. Toen hier de dood rondwaarde en een stormvloed huis en hof van duizenden vernietigde. En men beseft hoe de kille eenzaamheid van de rouw bezit nam van tallozen, die hun dierbaren zo plotseling moesten af staan. Het waarom van deze rampen dringt zich als vanzelfsprekend aan ons op. En met name stelt men zich deze vraag bij het ongeval in de mijn van Marcinelle. Waren hier wel die voorzorgsmaatregelen getrof fen, die in een dergelijk bedrijf nood zakelijk zijn? Wanneer men de com mentaren in de Belgische bladen en de critiek van Italiaanse zijde er op naleest, dan bestaat de neiging om hier een ontkennend antwoord te ge ven. Wanneer hier evenwel inderdaad sprake zou zijn van nalatigheid, dan is dit een misdadige nalatigheid, die in feite massa-moord betekent! In het jongste verleden hebben af- fevaardigden van vele volkeren zich ezig gehouden met de rechten van de mens. Er is toen een plechtige ver klaring opgesteld, waarin deze rech ten nauwkeurig zijn omschreven en waarin onder meer wordt gesproken van een verbod de mens een on teren de behandeling te geven. Waarin voorts wordt gezegd, dat diezelfde mens recht heeft op rechtvaardige en gunstige arbeidsvoorwaarden. Maar ondertussen blijkt het nog mogelijk in een moderne democratische staat mannen te laten werken onder om standigheden. die een voortdurende bedreiging van hun leven vormen. Dat er mijnen worden geëxploiteerd op 'n manier, die alle veiligheid tart! De rampzalige dagen van de afgelo pen week hebben aangetoond, dat er aldus aan de rechten van de mens in de praktijk nog al het een en ander kan ontbreken. Een tragische weeke inderdaad Een week, die de mens weer eens duidelijk heeft gemaakt dat hij klein is en nietig. Robots en atomen, doorbroken - geluidsbarières eu straaljagers, raketten en automa tiseringen mogen hem soms de illu sie geven, dat hij veel, zo niet alles Riet een druk op de knop beheerst. een illusie is. daaraan hebben Columbia en Marcinelle de "len® herinnerd. Het laatste woord wordt met door hem gesproken! zou begeven, daalden enige mannen toen af tot 907 meter. In de galerij op deze hoogte werden geringe brandsporen aangetroffen. Een instorting zal de redders niet lang verhinderen een onderzoek in deze ga- lery in te stellen. Het werk zal veel intensiever kunnen worden aange pakt als blijkt, dat op deze hoogte in derdaad zonder maskers kan worden gewerkt. Nooit meer in mijn. Op de plaats van de ramp zijn in middels ook een aantal Duitse des kundigen met materiaal aangeko men. Volgens officiële schattingen zijn er nog 263 mannen in de mijn. Van deze 263 zijn reeds vijftien doden gezien, zodat het totaal aantal doden gestegen is tot 24. Philip Debotel een van de zes mannen die gered werden, vertelde: „Het was mijn eerste onge luk in zestien jaar werken in de mij nen en het zal mijn laatste zijn. Nooit ga ik meer in een mijn. Veel hoop heb ik niet meer voor mijn kameraden". Vrijdagochtend is officieel tegenge sproken tegenover de.mensen voor de myn, dat schachten zouden zijn afge sloten ter bevordering van het red dingswerk, waarin mogelijk nog man nen waren. Overigens zei de heer Van den Heuvel gistermiddag, dat wan neer er tien levens moesten worden opgeofferd om er vijftig te redden, dat niet nagelaten zou worden. Koning Boudewijn bracht zowel gistermorgen als gistermiddag een bezoek aan de mijn. Premier Van Acker was er ook. Hij zei voorne mens te zijn een nationale rouw af te kondigen in België. „Alles zal worden gedaan voor de nabestaan den van de slachtoffers", voegde hy eraan toe. De officiële uitvaart van de slachtoffers zal maandag ochtend om tien uur geschieden. De nationale mijnwerkerscentrale heeft alle mijnwerkers van België verzocht als teken van rouw die dag niet te werken. De Italiaanse regering heeft be kend gemaakt, dat ieder door de ramp getroffen Italiaans gezin een bedrag van ongeveer f 800.en f 500.voor ieder lid van het gezin zal ontvangen. De burgemeester vhn Charleroi heeft de bevolking opgeroepen onderdak te verlenen aan de ongeveer tweehon derd bloedverwanten van Italiaanse slachtoffers, die de begrafenis willen bijwonen. Zeer vele bewijzen van deel- s is het 150 jaar geleden, dat s te Toulouse één der beroemd- s ste clowns, Louis Auriol, werd H geboren, die onder meer ook in p Nederland optrad en als een Adonis (meestal ongeschminkt) H een ongekende invloed uitoefen- de op zijn vrouwelijke toe- ff ff "schouwers en wiens flessendans s een wereldvermaardheid werd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De gezichten besmeurd met roet en stof en in de ogen de angstige be zorgdheid om het lot van hun ingeslo ten kompels, zo komen van tijd tot tijd de reddingsploegen terug uit de kolenmijn te Marcinelle. neming zijn in België ontvangen. Donderdag zonden koningin Juliana en prins Bernhard een telegram aan de Belgische koning. De Nederlandse regering liet haar deelneming in Brussel overbrengen. Men heeft intussen een theorie op gesteld volgens welke de ramp door een verkeerde betUening zou zyn ver oorzaakt. Een lift was tot 975 meter afgedaald, hoewel hy op de 735-meter verdieping moest zijn. Een arbeider duwde een lorrie in de lift en op dat moment ging deze door een verkeerd signaal weer naar boven. Het wagen tje, dat nog maar half in de lift was raakte hierdoor bekneld tussen de liftkooi en de schachtwand. De elek trische draden knapten af en er ont stond kortsluiting Mannen werken bij Shell in Suez Vrijdagavond zijn met het lijntoestel der K.L.M. uit Cairo de eerste vrouwen en kinderen teruggekomen van Nederlandse employees, die voor de Shell in Egypte werkzaam zijn. „Wij zijn niet gekomen omdat we in paniek geraakt zijn, want het is in Egypte volkomen rustig", vertelde mevrouw H. DokterVan Rijn, wier man als aannemer in dienst is van Werkspoor en voor de ze firma in Suez uitbesteed is aan de Anglo Egyptian Oil Fiels Ltd. „Zowel de directies van de B.P.M. als die van Werkspoor hebben de Nederlandse employees geadviseerd hun vrouwen en kinderen zeker heidshalve naar Nederland terug te sturen. De reis wordt voor ons door de maatschappij betaald". Er zijn slechts weinig Nederlanders bij de Shell in Suez werkzaam. Zij allen hebben besloten hun vrouwen en kinderen naar Nederland terug te sturen. In het eerste toestel, dat vrij dagavond uit Egypte arriveerde, be vonden er zich zes. Later op de avond kwamen er nog enkele in het vader land terug. OOK BRITSE VROUWEN Behalve Nederlandse vrouwen bevonden zich in de K.L.M.-ma- chine, die om negen uur arriveer de, nog twintig Britse vrouwen, velen met kinderen, wier mannen eveneens als aannemer in Suez werkzaam zijn. Zij reisden korte tijd later per vliegtuig door naar Londen. M,Onze mannen worden thans in Suez verzorgd door onze koks", vertelde mevrouw J. van Leeuwen, die met drie kinderen is teruggekeerd. Alle Nederlandse families in Suez hebben n.l. een kok in dienst, zo voegde zij er aan toe. In. Egypte heerst op het ogenblik een hitte, die men zich in Nederland eenvoudig niet kan voor stellen, zo deelden de dames verder mede. In dat opzicht is het reisje naar Nederland dus een aangename ver kwikking. De vrouwen hadden van de opschudding, die de naasting van het Suezkanaal in de gehele wereld teweeg heeft gebracht, zelf weinig be merkt. In Suez was volgens deze vrou wen al het werk normaal doorgegaan. Autoindustrie-staking in Engeland ten einde Na 19 dagen is de staking in de Brit se automobielindustrie vrijdag geëin digd. Na twee dagen van onderhande lingen tussen de leiders van de vak verenigingen en de directie der British Motor Corporation is de vrede getekend. Maandag zal het werk bij B.M.C. hervat worden. B.M.C. heeft er in toegestemd, een tekere vergoeding voor te stellen voor cle korte termijn, waarop een aantal werknemers ontslagen zijn. Dodelijk ongeluk op terrein van hoogovens. In een aanbouw zijnde zeverij van de nieuwe sintelinstallatie op het wes telijk deel van het IJmuidense hoog oventerrein is een ongeluk gebeurd, dat de 31-jarige gehuwde arbeider W. Ch. uit Antwerpen het leven heeft ge kost. Hij was met een collega uit Antwerpen, in dienst van de firma Fabricon uit Haren bij Brussel, bezig met het aandraaien van bouten die op pen hoogte van ruim 2% meter in een dubbelwandig tussenschot waren be vestigd. De mannen gebruikteD een leeg olievat als standplaats en dit vat stond weer op een werkvloer die over een zes meter diepe put lag. Toen het vat omviel kwamen de beide mannen naast de werkvloer in de open put terecht. C. is ter plaatse aan ernstige hoofdwonden overleden. Zijn collega, J. van der T. is met pijn in rug, borst en linkerarm in een ziekenhuis opgenomen. 0 Voor de eerste maal na de oorlog zal op 13 augustus een Chinese vrachtboot, ce 7252 bruto registerton metende „Chi Lung", de Amsterdamse haven binnen lopen. Vrouwen en familieleden van H de ingesloten mijnwerkers is t wachten buiten de myn tot een H schier ondragelijke kwelling geworden. De linkerfoto laat m zien hoe de vrouw van een van H de ingesloten mijnwerkers to- |f taal overstuur door een familie- P lid wordt weggevoerd. De rech- m ter foto toont het in veiligheid p brengen van de tot nu toe M laatste naar boven gebrachte ff gewonde. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Prins Bernhard en oudste twee prinsessen naar Spa. Prinses Irene maakt, zoals bekend is, deel uit van de Nederlandse ploeg die door de stichting Nederlandse Hyppische Sportbond aangewezen is voor de internationale jeugdkampi oenschappen springen, welke van 11 tot 14 augustus te Spa gehouden worden. Vergezeld van prins Bern hard en prinses Beatrix is prinses Irene vrijdagmiddag per vliegtuig van Soesterberg vertrokken. Onmid dellijk na afloop van de wedstrijden zal de terugreis naar Nederland aan vaard worden. VOORBEREIDING ALGEMENE UITKERING Raad van Arbeid verwacht ongeveer 10.000 gevallen ter behandeling SEDERT j.l. maandag Is in het gehele land de gelegenheid geopend tot aan melding als rechthebbende op de algemene ouderdomsverzekering, die ver moedelijk met ingang van 1 januari 1957 in werking zal treden. Alle Neder landers, die op deze datum 65 jaar of ouder zullen zyn, kunnen zich daartoe opgeven. Zy dienen dan een formulier in te vullen, dat by de betrokken Raad van Arbeid in behandeling wordt genomen. „Van Zwin tot Zype" zyn deze week dan ook de Zeeuwse bejaarden in actie gekomen om te kennen te ge ven, dat zy zich rechthebbenden achten. In onze provincie zullen waarschijn lijk ongeveer 10.000 inwoners van de nieuwe maatregel gaan profiteren bo ven het aantal, dat thans reeds ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning een uitkering geniet. Dit bodempensioen bedraagt voor een gehuwde f 1338.per jaar, voor een ongehuwde f 804.en is niet afhankelijk van inkomen uit andere hoofde noch van de hoogte van dit inkomen. De aanmelding start nu reeds, om dat het de bedoeling is, dat de alge mene ouderdomsverzekering op 1 ja nuari a.s. reeds werkt. Reeds vanaf die datum dienen de betrokkenen hun maandelijkse uitkeringen te kun nen ontvangen. Wanneer men bedenkt dat ruim 700.000 Nederlanders straks voor dit z.g. bodempensioen in aan merking komen, wordt het wel duide lijk, dat een behoorlijke tijd beschik baar moet zijn voor de voorbereiding. Daarom is het ook in het algemeen belang, dat iedere betrokkene zo spoedig mogelijk zijn aanvraag in dient. Alle postkantoren en de Raad van Arbeid te Middelburg hebben de formulieren gereed liggen. Ui teraard gaan de meeste mensen naar een postkantoor in hun ge meente, hoewel ook de Raad van Arbeid bezoek van gegadigden no teert. Storm lopen doet het niet, noch bij de posteryen noch by de Raad van Arbeid en dat is ook niet de bedoeling. Alle formulieren ko men na invulling men krygt er een geadresseerde enveloppe by terecht by de Raad van Arbeid ter Onder het minimum.... M Onder de vele honderden aan- 1 meldingen, die de Raad van m Arbeid in Middelburg reeds l heeft ontvangen van mensen, 1 die voor de algemene ouder- I p domsuitkering in aanmerking 1 menen te komen, bevond zich s ook een zeer opmerkelijke. Een volledig echtpaar diende zich aan, een tweevoud, dat in stryd met de bedoeling is, want slechts de man kan een uitke- ring genieten. Dat was nog tot ff daar aan toe. Het bijzonderè van deze aanvraag bleek ech- ter uit de leeftijd van de aan- vragers: de man 32 en de vrouw 26 jaar. Tezamen dus nog niet eens 65 jaar en zo- doende ver onder het mini- H mum behandeling. Vanaf dinsdag reeds stromen dagelyks enkele honder den van deze aanvragen het ge bouw aan de Spanjaardstraat bin nen. In dit verband zy vermeld, dat de Raden van Arbeid tezamen voor on geveer 350.000 rechthebbenden moe ten zorgen. Over de vraag wie nu ei genlijk een aanvraag kan indienen blijken misverstanden te bestaan. Uit gezonderd zyn: allen, die uitkeringen fenieten ingevolge de Noodwet Ou- erdomsvoorziening, de Vrijwillige Ouderdoms Verzekering (V.O.V.) en invaliditeits-, ouderdoms- en ongeval len-rentetrekkers. Deze mensen staan namelijk reeds bekend bij de admini stratie. Zij krijgen het bodempensioen zonder verdere vermelding. Ter voor koming van verdere misverstanden zij ook meegedeeld, dat van een echt paar slechts de man zich behoeft aan te melden. Reeds binnengekomen aanvragen van beide echtelieden moe- XVervolg op pag. Si KORTE PREDIKATIE DB RIJKE JOXGELIXG. Matth. 19 26 Bij de mensen is dit onmogelijk, maar by God zijn alle dingen mogelijk. De rijke jongeling heeft keurig ge leefd. Niet gestolen, niet gevloekt, zijn buurman niet bedrogen, niet naar andere vrouwen gekeken. In gedachte zie ik hem zitten. We praten met elkaar over het geloof, over God. „Och, dominee, wat wilt U eigenlijk nog meer, als alle mensen zo netjes leefden als ik dan zag de wereld er heel wat beter uit". De ryke jongeling uit het bijbelver haal komt bij Christus, hij verwacht zo ongeveer hetzelfde antwoord als de man waar ik in gedachten mee zit te praten. Wat wilt U nog meer. Is de kerk niet uit de tijd, zijn we er niet mee klaar, als we in het menselijk verkeer een sterk normbesef kenden f De rijke jongeling is stilletjes afge dropen, toen Christus hem zei, dat Hij nog meer vroeg, dan alleen maar netjes leven". Dat hij in het leven niet het goede, maar de Goede moest zoeken. En dat hij alles, wat tussen hem en de Goede instond, moest ver. kopen. Alles, wat hem in de weg stond om bij God te komen. De mensen hebben ervan gemaakt, dat iedere rijke ver van God afstond, het was zo prettig om een bijbelge deelte te hebben, wat je als een spie- gel aan een ander kon voorhouden, prettig en ook veilig, want dan had je zelf geen last van zo'n bijbelse ge schiedenis. Dan was het kennelijk be. stemd voor een ander, niet voor jou. Dan kon je je onbekommerde leven tje weer voortzetten. Maar toch is dit bijbelgedeelte ook voor U en my een spiegel, ,fioe al les uit je leven weg, wat tussen God en ons staat", is dat misschien by U uw geestelijke traagheid, is dat mis schien uw bezetenheid om koste wat het wil een auto te bezitten, is het misschien het kopje koffie bij uw buurvrouw waar we zo prettig kun nen praten over anderen? Is het uw sigaret, uw borreltje? En kan je je niet bevrijden van deze dingen? Weet U, wat de bijbel antwoordt, als wij verzichten: „Het is zo moeilijk Kom tot God, bij de mensen is dit onmogelijk, maar bij God zyn alle dingen mogelijk Retranchement. J. B. v. BORK. KOELER Veel bewolking met plaatselijk en kele buien. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Lagere tem peraturen. ZON EN MAAN 12 augustus Zon op 5.21 Maan op 13.17 13 augustus Zon op 5.22 Maan op 14.25 onder 20.12 onder 22.23 onder 20.10 onder 22.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1