Aanpassing aan wijzigingen in bedrijf bij de boerderijbouw ZO DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER FERNANDEL GEEFT TOON AAN IN DE „ZOMERZOTHEID" VRIJ TOEGANG IN MUSEUM VAN STRIJD TEGEN GODSDIENST ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERLOREN ROMANTIEK Commissie waarschuwt tegen een ongemotiveerde verscheidenheid (Van onze Haagse redacteur) Het verleden heeft geleerd, dat de enige traditie in de boerderijen- bouw bestond uit 'n voortdurende aanpassing van het bedrijfsgebouw aan de wijzingen in het bedrijf, met behoud van datgene dat nog niet geheel aan betekenis had ingeboet. In deze geest zou men ook thans dienen voort te bouwen, al zal dit traditionalisme hoe paradoxaal dit ook klinken mag tot geheel nieuwe vormen leiden. Bij hét ont werpen van de woning kan wellicht nog iets van de oude sfeer bewaard blijven, maar de detaillering van het werkgedeelte van de boerderij vloeit voort uit uniforme technische eisen, die het hanteren van een persoonlijk stempel zullen beletten. Met deze bewering geeft de com missie Uniforme Bebouwing in haar rapport een antwoord op het bezwaar, dat bij de hedendaagse boerderijenbouw de traditionele vormen verdwijnen, enerzijds door het gebruik van moderne materia len, anderzijds door het verlaten van de streektypen en het toepas sen van overeenkomstige hoofd vormen in verschillende gebieden. De boerenwoningen gaan op stads huizen lijken en de bedrijfsgedeel- ten op fabrieken ,is de dikwijls ge hoorde grief. Dat leidt tot een ongewenste ver- steedsing van de landelijke bouw kunst, terwijl slechts het handhaven van het streekeigene het karakter van het platteland tegen aantasting kan behoeden. Een wetenschappelijk onderzoek van de ontwikkeling der voornaamste Nederlandse boerderijvormen het Friese huis in het noorden, het halle huis in het midden en het dwarshuis in het zuiden van het land leidt echter tot de conclusie, dat de op bloei en differentatie van het boeren bedrijf na de middeleeuwen een steeds groter wordend aantal typen heeft veroorzaakt. Daarbij bleven veelal de hoofdvormen van het oorspronkelijke type behouden, doch soms ook werd de ene groep door de andere beïnvloed Van behoudzucht is geen srake ge weest, aldus het rapport. Iedere ver- De Zeeuwse kustvaarder Colette maakte vrijdag een voorspoedige proefvaart op de Westerschelde. (Foto P.Z.C.) andering in het bedrijf veroorzaakte weldra een wijziging in het uiterlijk van het bedrijfsgedeelte; ieder ver meerdering van welstand en in zekere zin ook elke stijlwisseling leidde tot een andere vorm of een ander aanzien van het woonhuis. Het begrip streekeigen is dus zeer betrekkelijk en heeft geen diepe his torische achtergrond, concludeert de commissie. Het kon alleen ontstaan, toen de meer primitieve boerderijvor men vrijwel verdwenen waren en men de laatste ontwikkelingstrappen uit de tijd van 't zuivere handwerk ging aanzien voor toonbeelden van een oer oude plaatselijke overlevering. Verlies van karakter Slechts waar de oude vorm de nieuwe inhoud kan dekken, is het behoud van de hoofdkenmerken mogelijk. Meestal zal daarbij toch nog veel' van het vroegere karak ter verloren gaan, omdat onderde len als melkkelder en vele hoog te-, lengte- en breedtematen niet gehandhaafd kunnen blijven. Wil men de doelmatigheid onderge schikt maken aan de „streekei gen" hoofdvorm, dan ontstaan ge wrongen oplossingen. En vermoe delijk zal er nog meer romantiek verloren gaan wanneer, zoals de commissie verwacht, het eerlang niet meer mogelijk zal zijn om al lerlei schilderachtige maar on praktische materialen en con structies toe te passen. Zo zullen o.a. riet, stro en planken op brand gevaarlijke plaatsen tot het verle den gaan behoren, terwijl de stal len een hygiënischer inrichting en hogere stenen muren met meer lichtopeningen zullen krijgen. In het algemeen pleit de commis sie voor een architectonisch verant woorde uniformiteit bij gelijke om standigheden en waarschuwt tegen 'n ongemotiveerde verscheidenheid. Voor eentonigheid in de hoofdvorm behoeft men geen vrees te koesteren daar er door de ontwikkeling van het bedrijf steeds nieuwe typen ontstaan en de verschillende bedrijfsvormen en -grootten de nodige afwisseling zullen waarborgen. En er zijn trou wens nog andere middelen om net aanzien van de boerderijen te verbe teren. Zoals een gevarieerde plaat sing in het landschap en een over dachte ei*f aanleg (die zich „in de waardevolle sfeer van het oude land schap dient aan te passen aan de om- In de nieuwe polders en in ruilver- kavelingsgebïeden kunnen ook varia tie in plaatsing van de gebouwen aan leg van groenstroken en boomgroepen en 'n bijzondere verzorginr van ogen schijnlijk onbeduidende details als op rijlaan; walkant, toegangsbrug of -hek, tuin en windsingel van veel be tekenis zijn. Daarmee immers kan „de zo gewenste menselijke sfeer wor den gebracht in een kunstmatig landschap". Het weer in Europa De weerrapporten van uur luidden: Stockholm: onbewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen: onbewolkt Aberdeen: geheel bewolkt Londen: regen Amsterdamt hall bewolkt Luxemburg: regenbul Parijs, onbewolkt Bordeaux: licht bewolkt Grenoble: zwaar bewolkt Nice: licht bewolkt Berlijn: zwaar bewolkt Frankfurt: weerlicht München: onbewolkt Zürieh: onweer Genève: onweer I.ocarno: regen Wenen: hall bewolkt Innsbruck: licht bewolkt Rome: onbewolkt Ajacclo: onbewolkt Mallorca: onbewolkt vrijdagavond 7 19 gr. 18 gr. 19 gr. 16 gr. 20 gr. 20 gr. 25 gr. 24 gr. 22 gr. 36 gr. 29 gr. 20 gr. 27 gr. 27 gr. 23 gr. 30 gr. 29 gr. 27 gr. 5 gr. 36 gr. 31 gr. 32 gr. Talaud-eilanden maken zich vrij van Indonesië. De bevolking van de Talaud-cllan- den hebben zien enige dagen geleden onafhankelijk van Indonesië ver klaard, aldus is vrijdag van gezag- hebende zijde in Djakarta vernomen. De Talaud-eilanden zijn gelegen tus sen Celebes en de Phillppijnen, in het oostelijk deel van de Indonesische ar chipel. De onafhankelijkheidsproclamatie is een gevolg van de ontevredenheid van de eiland-bewoners over de wei gering van de centrale regering om Talaud als hoofdstad te erkennen van de groep eilanden van die naam. De nationale veiligheidsraad van Indonesië kwam vrijdagmorgen in een speciale zitting bijeen om de „Ta- laud-affaire" te bespreken. De zitting werd voorgezeten door minister-president AU Sastroamidjo- jo. Vijf [Huizend Cvnrinten in proteststem® Cypriotische rebellen hebben vrij dagochtend een post van de Britse mi litaire wacht in het hart van Fama- gusta aaneevallcn. Een Britse soldaat en drie Cyperse burgers werden ge wond toen een bom het wachtlokaal opblies. Het was het ernstigste incident se dert drie Grieks-Cyprioten donderdag zijn opgehangen wegens terroristi sche activiteit. Donderdagavond zijn in broeihitte op heel Cyprus kerkdiensten gehou den en in duizenden huizen brandden kaarsen voor portretten van de drie geëxecuteerde terroristen. Het gehele eiland was gisteren in de greep van een algemene staking. Naar schatting 50.000 man waren in staking op Cyprus. In de coöperatieve groenvoerdrogerij Tliolen heeft vrijdag brand gewoed. Brandweerlieden bezig met het blussen. Voor 1960; atoomvrachtschip De Verenigde Staten hopen voor 1960 het eerste door atoomenergie ge dreven koopvaardijschip in de vaart te hebben, volgens een verklaring van een functionaris van het departement van scheepvaart in Washington. FILMS IN ZEELAND „Schaap met 5 poten" Het blijft „zomerzotheid" gebla zen in de filmprogramma's. Deze week is het Fernandel, die de toon aangeeft en wel in „Het schaap met 5 poten" (SCHOUWBTTRGBIO- SCOOP, Middelburg), een opr.ewekte klucht, waarin ge de hefaanule Fran se filmkomiek in vijf verschillende gedaanten kunt aanschouwen. Hij doet dat allemaal met verbluf fend gemak. Wandelt om zo te zeg gen van de ene rol in de andere in deze zotte geschiedenis, die handel en wandel van een vijfling laat zien. Jawel, Fernandel is de vijfling. En eventjes ook nog de vader. Hij is smokkelkapitein. schoonheidsspe cialist, journalist, pastoor en leeglo per en reken maar. dat U tranen met tuiten lacht! Een kostelijk ontspan- ningsprodukt. Ontspanning is ook te vinden in de rolprent „Doctor at sea" (Electro, Middelburg), naar het boek van Ri chard Gordon vervaardigd en met Dirk Bogarde in de hoofdrol. Een klucht zonder meer. Met van tijd tot tijd grappige situaties, 't Gaat in derdaad allemaal over een dokter op zee, op een schip meer in het bij zonder. Waar lastige patiënten leven. Gelukkig is er ook een aardig meis je en daar troost de dokter zich dan maar meé. „Vallei der wetteloosheid" (Luxor, Vlissingen) is een wildwest, met Ran dolph Scott als de in westerns onont beerlijke stoere man. De revolvers knallen op de gebruikelijke manier, vaak en hard, en het is allemaal best spannend. Niemand minder dan Marilyn Monroe speelt de hoofdrol in de ge zellige, vlot verfilmde komedie „Geen tijd om te blozen" (Grand, Goes) en het moet gezegd, worden: ze speelt haar rol voortreffelijk. Het is een enigszins ondeugend verhaaltje, naar een vrij simpel gegeven, maar fanta sierijk en pakkend uitgewerkt. Bij „Geen tijd om te blozen" blijft er evenmin tijd over voor verveling. Evenmin trouwens bij „De man uit Laramie" (Alhambra, Vlissingen), waarin James Stewart de hoofdrol vertolkt. Hij doet het uitstekend. Hoewel ook in deze historie gevech ten met Indianen niet ontbreken, werd het accent meer gelegd op pro blemen, die zich voordoen op de ranch van Alee Waggoman (Donald Crisp) en met name deze aspecten maken de rolprent boeiend. (Slot van pag. 3) kan iedere bezoekers der Sowjet-Unie zich" ervan overtuigen, dat de mensen ongehinderd hun godsdienstige plech tigheden kunnen bezoeken. Hoe betrekkelijk echter de verkla ring is, dat de kerk niet bestreden wordt, bleek ons in het enige Le- ningradse museum, waarvoor men geen entreegeld behoeft te betalen. Dit is gevestigd in de vroegere Ka zan kathedraal aan een van de hoofd straten der stad, een imposant kerk gebouw met hoge zuilengalerijen in het front. Het draagt de naam „mu seum van de geschiedenis van de gods dienst en het atheïsme". Het museum is ingericht door de Sowjet-Russïsche Academie der Wetenschappen en staat onder leiding van professor Ko- walew. Het werd in 1930 geopend in de aan de kerk onttrokken kathedraal. Tijdens de oorlog was het gesloten, doch in 1953 werden de aan de r.-k. kerk en het pausdom bestede afdelin gen weer opengesteld. In mei van dit jaar is ook de afdeling der Russische Orthodoxe kerk weer opengesteld en men zei ons, dat het in de bedoeling ligt dit jaar ook nog een afdeling voor de Islam en de godsdiensten van het Verre Oosten in te richten. De vlag van dit museum dekt de lading niet. Wat in de uitgestrekte gangen van het sousterraïn der kerk is bijeengebracht, is veeleer een documentatie van de bestrij ding van de godsdienst dan wel van haar historie. Daarbij valt vooral op, dat de hier geëxposeer de middelen tot bestrijding van de godsdienst zich vooral richten te gen de r.k. kerk en in het bijzonder tegen de pausen van Rome. In ver gelijking met de scherpte, waar mede uit het in de loop van eeu wen tegen Rome gebruikte propa- ganda-materiaal gekozen is, zou men geniegd zijn te geloven, dat de Orthodoxe kerk met opzet ge spaard is. Het gros der hier bijeengebrachte spotmiddelen op de kerken en haar bedienaren stamt dan ook uit weste lijke koker, veelal uit de tijd der Franse revolutie. Tendentie van tal van voorstellingen en aanhalingen is de godsdienst voor te stellen als hulp middel van feodale heren om het volk dom en geduldig te houden, teneinde het beter te kunnen uitbuiten. Overal tussen de museumstukken ziet men citaten van Marx, Engels en Lenin geplaatst, waarin elke gods dienst als bijgeloof wordt bestempeld. Over geloofspunten wordt principieel slechts gesproken als over „verzin sels", „sprookjes" en „legenden". Tal loos zijn de spotprenten op zoge naamd in overdaad zwelgend'e geeste lijken. In een van talrijke folter- werktuigen voorziene spelonk is een zogenaamd inquisitierecht van vier monniken uitgebeeld. Per maand trekt deze expositie twintigduizend bezoekers. De meesten daarvan komen in georga niseerde groepen, die tijdens hun rondgang uitvoerig door gidsen worden ingelicht over de betekenis van de voorstellingen. Tijdens ons bezoek waren het overwegend groepen jonge mensen, die het mu seum bezochten. Er waren gezel schappen „pioniers," die nauwelijks de schoolbanken ontwassen konden zijn. De academie, die dit museum heeft doen inrichten, geldt als het hoogste wetenschappelijke insti tuut der Sowjet-Unie. Het functio neert uiteraard met het geld van de staat Zo bood Leningrad ons de achter grond, waartegen de vrijheid van godsdienst in de Sowjet-Unie moet worden geplaatst. De orthodoxe kerk heeft buiten haar kerkgebouwen geen mogelijkheden om tegen deze propa ganda op te werken. De buitenlandse bladen houden zich in deze dagen algemeen en intensief bezig het geschil rond de naasting door kolonel Nasser van het Suez-kanaal. De andere affaire, die ook in de niet-Nederlandse pers uitgebreid is bezien en die wel in verband is gebracht met de kwestie- Suez is die van het niet langer erkennen door Indonesië van de schulden aan Ne derland. Een Italiaans blad schrijft een fel commentaar naar aanleiding van de mijnramp in België PAS HET BEGIN Het Amerikaanse tijdschrift „News week" heeft woensdag gezegd dat „Suez pas het begin is". Indien na het Suez- kanaal ook de olievelden van het Midden oosten worden genationaliseerd, zal vol gens dit blad Groot-Brittannië slechts één antwoord hebben: oorlog. „News week" gelooft dat als Nasser de olie van het Midden-Oosten achter zich heeft, zijn opmars naar het leiderschap van de Ara bische wereld niet meer zou zijn te stui ten. Het blad weet ook te melden dat de Britten tijdens de conferentie in Londen vorige week gezegd zouden hebben „Het Suez-kanaal is voor ons een vitale ver bindingslijn. Wij hebben de Verenigde Staten gesteund in Korea, nu is de beurt aan de Amerikanen". KWETSBAAR Het Engelse blad „The Economist" schrijft: De werkelijke schok voor het Westen is niet het ongemanierde optreden van Nasser maar de schrikwekkende ontdek king van zijn eigen kwetsbaarheid. Twee dingen dienen uit elkaar gehouden te worden: de onteigening van het kanaal en de belemmering van het verkeer. Deze mogelijke gebeurtenissen zijn van ver schillende graad van ernstigheid en zou den verschillende tegenmaatregelen eisen. De landen van de Atlantisohe en Indische Oceaan dienen te trachten minder afhanke lijk te worden van het Seuz-kanaal. Een tweede kanaal aan te leggen zou niet onge rijmd zijn. Meer pijpleidingen zijn niet on gerijmd maar onvermijdelijk. Wellicht zou een strook land van Gaza tot Agha onder beheer der Ver. Naties geplaatst kunnen worden en kunnen dienen tot basis voor pijpleidingen en landverkeer en misschien in het uiterste geval voor een kanaal? In de tussentijd zou de ondraaglijke afhankelijk heid van het Suez-kanaal verminderd wor den. Op lange termijn gezien is het beter over ambitieuze alternatieven te denken dan de trommel te roeren. KAPITALISTEN Prawda, orgaan van de Russische com munistische partij, heeft geschreven dat Engeland en Frankrijk kapitalistische be langen verdedigen in de crisis betreffende het Suez-kanaal. Berichten in de westerse pers aanhalend schreef Prawda dat uit die berichten blijkt waarom de regeringen van Engeland en Frankrijk zo vurig de belangen van de Suez- kanaal-aandelenmaatschappij beschermen en de rechten van de souvereine Egyptische staat met voeten treden. „Ongeveer 52 procent van de aandelen van die maatschappij zijn in handen van Franse aandeelhouders, terwijl de rest ver deeld is onder de kapitalisten in andere landen, voor het merendeels Europeanen Zoals de westerse pers heeft toegegeven zijn deze de ware oorzaken achter de politie ke koers die de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk zijn ingeslagen met be trekking tot de naasting van het Suez- kanaal". LES GELEERD Het Franse socialistische blad „Populai re" verklaart: Men kalmeert g'een dictator. Hoe meer men dat probeert, hoe groter zijn vraatzucht wordt. Wij hebben om deze waarheid te leren meer dan voldoende offers moeten brengen. Als de Engelsen niet zo ontaard dom waren geweest ons te verhin deren onze bruggenhoofden bij de Rijn des tijds opnieuw te bezetten, dan zou de tweede wereldoorlog niet uitgebroken zijn. Deze keer hebben de Britten er naar het sc.hynt wat meer van begrepen. Des te be ter. Als de westerse democratische staten ter verdediging van een rechtvaardige zaak één krachtig front vormen, dan zijii ze on verslaanbaar en kunnen ze de toekomst met vertrouwen tegemoetzien. STRALENKRANS De New York Times waarschuwt, dat Nasser probeert om met zijn eigenmachtige daad alle wrevelgevoelens in de Arabische wereld tegen het westen aan te wakkeren. Er is goede reden om aan te nemen, dat kalonel Nasser zichzelf ziet als omgeven met de stralenkrans van „leider van alle Arabieren". De solidariteit van Irak is een klap voor de vrije wereld. Dit illustreert de kracht, die uitgaat van een paar vriende lijkheden, zelfs wanneer die in strijd zijn met belangen op lange termijn. Er is iets explosiefs in de kreet om een „heilige oorlog", die opgaat in Caïro. Eerlijk is dat niet. Immers het punt in kwestie heeft geen religieuze aspecten. De Islam heeft niets te vrezen; het gaat uitsluitend om de belangen van alle zee varende landen ter wereld, inclusief Egypte, bij het Suez-kanaal. STRUIKROVERIJ De Engelse Daily Telegraph schreef in 'n hoofdartikel verband te zien tussen de na tionalisatie van het Suez-kanaal en de In donesische weigering de schulden aan Ne derland verder te erkennen. Die weigering noemt het blad: „Een nieuwe slag toege bracht aan het wederzijdse vertrouwen tus sen de landen". De „Telegraph" schreef verder: „Het doel is naar het schijnt, zich van de koppen in de kranten meester te maken met de grootste struikroverij van de dag, zoals misdadigers hun misdaad overdrijven als het ware om maar de grootst mogelijke publiciteit te krijgen. Wat Caïro en Djakarta heden doen, dat zullen andere landen zonder twijfel mor gen navolgen. „De Indonesische daad is niet alleen een verkeerde daad, maar houdt ook een neder laag in voor zichzelf. Nederlands kapitaal zou van het grootste nut zijn voor het om hoog brengen van de miserabele levens standaard van het land. De ambitieuze plan nen van de Indonesische regering zijn in werkelijkheid afhankelijk van de medewer king van de Nederlandse zakenwereld. Niet temin vernietigt Djakarta blijmoedig zijn beste verwachtingen op een ordelijke voor uitgang". PROEFBALLON Naar aanleiding van de verschillende cij fers, die in Den Haag en in Djakarta wor den gegeven voor de Indonesische schul den aan Nederland vraagt de „Washington Post and Times Herald" zich in een hoofd artikel af, waarom Indonesië een overdre ven voorstelling geeft van het bedrag van deze schulden. Is het omdat het ophef wil maken van zijn wandaden onder de „Ban- doenglanden", waarvan de ogen nu gericht zijn op de naasting door kolonel Nasser van de Suez-kanaalmaatschappij Wat ook de reden is, aldus het blad, het loochenen van een schuld is verderfelijk, ongeacht of het gaat om een dollar of om een miljoen dollars. Gezegd wordt, dat de Nederlandse regering nog in afwachting is van een afficiële mededeling over de schul den kwestie. Misschien komt deze medede ling niet. Misschien hebben de Indonesiërs een proefballon opgelaten, of zijn zij uit op internationale aandacht. GEEN SLAVEN Het Italiaanse blad „Corriere della Sera" schrijft over het mijnongeluk in België, waardoor vele Italiaanse arbeiders zijn ge troffen: „De wet van vraag en aanbod en de prio riteit van de zuiver economische belangen zrjn dikwijls in strijd met de meeste elemen taire regels van hygiëne en beveiliging. De Italiaanse regering beeft kortgele den besloten bet vertrek van Italiaanse mijnwerkers naar Beligë tegen te honden zolang geen voldoende waarborgen voor de veligheid zijn gegeven. De ramp van Marcinelle bewijst, dat deze maatregel niet voldoende is en dat een krachtiger tussenkomst in de naaste toekomst noodzakelijk is om de Italia nen, die in het buitenland werken, te be schermen. Italië kan werkkrachten zen den, maar geen slaven".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11