Auto's maken in Moskou meer lawaai dan in het westen Meer-kolossen voor Suezkanaal zijn in Vlaardingen gestrand MEN SPREEKT ZICH TEGEN DE VERENIGDE NATIES IN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 WONINGPROBLEEM: BRON VAN DAGELIJKSE ZORGEN Bureaucratie in verdelingsapparaat is voorwerp van openlijke spot (Van een A.N.P.-verslaggever.) Drie met rode neonbuizen tegen de nachtelijke hemel getekende torens rezen plotseling boven de heuvels uit en onze chauffeur wees er op met het woord „Moskwa". In het rode lijnenspel was duidelijk het grootste der nieuwe Moskouse paleizen uit het Stalin-tijdperk te herkennen: de Lomonossow-univcrsiteit, in vijf na-oorlogse jaren aan de rand der stad opgetrokken om zestienduizend studenten wijsheid en woning te bezorgen. De ranke sier der torentjes, waarmee de 32 etages getooid zijn, doet heel wat zoetelijker aan dan men in deze ro buuste gemeenschap zou hebben verwacht. De eerste nieuwe woon blokken aan de ingang der stad bewijzen trouwens al, dat het suiker zoete tijdperk in de Sowjet-bouwkunst is overwonnen en dat opnieuw de parolen zakelijkheid en degelijkheid zijn uitgegeven. De zucht naar opsmuk kan zich nu nog slechts uitleven in de stoffering en zij doet dat daar vaak op een wijze, die de bezoeker in de waan brengt naar het fluwelen tijdperk van zijn grootouders te zijn teruggekeerd Reeds in de wachtkamers van het Moskouse vliegveld waren wij al op blauwe pluchen canapees geplaatst. De uitbundig gedrapeerde gordijnen van vlammend pluche, die ons aan onze eerste hospita deden terugdenken hebben wij daarna in vier standaard kleuren terug gevonden in kantoren, theaters, hotelkamers en vliegtuigen en vele delen van het land. Op de knooppunten in het centrum' wachten de auto's soms in zes rijen op het sein van de verkeersagent. De toeneming van het autoverkeer is naar het schijnt het opvallendste verschil, dat in de laatste jaren in het uiter lijke beeld der stad is ingetreden,-Tot laat in de nacht gonzen de stoer ge bouwde Russische wagens door de straten. Zij maken dubbel zoveel la waai dan men in westelijke steden ge woon is. De Russische chauffeur heeft schijnbaar permanent een hand o'p zijn claxon. Zelfs in badplaatsen, waar toch voor de rust van de kurende ar beider gezorgd wordt, zagen wij op vele straathoeken een posthoorn, ten teken dat van de chauffeurs een krachtige stoot met de claxon wordt verwacht Maar het is ook duidelijk, dat geen Rus zich aan lawaai stoort. Hij wandelt met onverstoorbare moedsrust voorbij de schetterende luidsprekers, die hem in parken op pleinen met volksliederen, w importeerde romantiek of politieke raadgevingen belagen. Een rondgang door Moskou toont al ras, dat voor de zeven miljoen mensen, die m en om de stad wo nen, het woningprobleem de voor naamste bron van dagelijkse zor gen is. Moskou is een van de vele steden dezer aarde, die hun ei_ groei met hebben kunnen bij houden. Hier moet men tot dusver re met zeven of acht vierkante me ter woonruimte per man toekomen, Wat dat betekent demonstreren de huisvrouwen op zonnige dagen, wanneer zij in de buitenwijken der stad de bedden uit de nog talrijke, maar langzaam vervallende oude houten huizen dragen. Men kan er soms 25 tellen voor huizen, waarin men niet meer dan één familie zou hebben vermoed. Talloze Mos kouse families moeten het nog met één kamer doen. Alom in de Sow- jet-Unie bestaat een groot huizen tekort, doch Moskou spant ver uit de kroon. De nu in aanbouw zijnde huizen blokken bewijzen, dat de Moskouse architecten alle spilzucht hebben moeten afzweren. De blokken, die thans groeien en die de oude houten stad overwoekeren, zijn van een so bere monumentaliteit. Zij zijn met helle pastelkleuren bestreken om kleur te geven aan een stad, die eens een van de grauwste geweest moet zijn. Tien verdiepingen is thans de maximum toegelaten hoogte. Bij alle respect voor de omvang van de bouwwerken geloven buiten landse waarnemers, dat het massale woningvraagstuk veel langer dan tot 1960, het streefjaar, zijn stempel op het leven der stad zal blijven druk ken. De prijzen moet men niet van de of ficiële roebelkoers af benaderen, doch men dient ze te meten aan de ge middelde verdiensten van de Sow- jet-burger, die men in de buurt van 900 roebel per maand moet zoeken. Daarbij zijn de gevallen, waarin de gezinnen van één inkomen moeten rondkomen, uitzondering. Dat ver klaart, waarom er ondanks de voor het buitenlandse oog exhorbitant ho ge prijzen een levendige kooplust be staat. Groot zijn de zorgen van de Russische huisvrouw, vooral waar het gaat om textiel, schoeisel en gebruiksvoorwerpen. Een paar goede schoenen komen op 300 roe bel, een overhemd tussen 100 en 200 en een herenkostuum tussen 1000 en 2000. Katoen kost per me ter 20 roebel. Meubilair ziet men maar heel zelden aangeboden. Daarentegen wordt zeer veel ge- etaleerd met dingen, die in de cate gorie der uitgesproken luxe beho ren radio, televisie, ijskasten, gra- mofoons. De staat schijnt bijzonder veel prijs te stellen op de afzet van zulke produkten en de prijzen zijn in verhouding laag. Voor duizend roebel kan men reeds een t.v. apparaat aanschaf fen en een ijskast heeft nien er al voor 1500 roebel. En als parti culier kan men zich ook alweer een auto veroorlovende kleine Mos- kowitsj kost 8000 de middelmatige Pobeda 16.0000 en de luxueuze Zis 22.000 roebel. Het autorijden hier geen exhorbitante luxe, want de benzineprijzen zijn laag. Ook fototoestellen komen meer en meer in zwang. Doch hoe gebrekkig de voorziening soms functioneert bleek ons, toen wij in drie uitgespro ken toeristenplaatsen aan de Zwarte Zee geen filmrolletje konden kopen. Zulke dingen schrijven de Russen op rekening van de bureaucratie in het verdelingsapparaat, die in toene mende mate het onderwerp van open lijke spot en kritiek wordt. Wellicht wijt men het ook aan deze bureau cratie, dat de huisvrouwen in alle Russische steden nog steeds uren moe ten verliezen door in queue te staan voor de grote warenhuizen. Een der mooiste sieraden van de stad Zierikzee is de stadhuistoren met het klokkenspel. In het kader van de ver. nieuwing en de restauratie van het gebouw, krijgt ook de toren weer haar oude luister terug. Duidelijk is het verschil te zien tussen het ge restaureerde deel, waar de later bij gemaakte ramen weer gedicht zijn en het nog te vernieuwen gedeelte met Mie grote stenen. (Foto P.Z.CJ ZOMERS 1946 ••••••O 1956 tol nu2 ••ooooo ooooooo Weer een betreurenswaardig inci dent op het eiland Cyprus. De foto links toont de Grieks-Cyprische Dro- soulla Demetriades, het 22-jarige meisje uit Nicosia, dat daar twee wc- ken geleden haar verlaofde, de Mal tezer politieman Edward Bon lei, door opstandelingen tegen het En gelse bewind zag neerschieten, toen zij met hem zou gaan lunchen. De opname werd gemaakt toen het meis je in Londen een verklaring aflegde voor de pers. Een paar uur nadat Drosoulla in Londen, waarheen z% namens de Engelse regering om vei ligheidsredenen met haar ouders en jongste zuster was gebracht, haar verklaring aflegde, waarin zij de leider van de Eoka, ex-kolonel Grivas, een laffe moordenaar noem de, werd deze uitgezonden door de radio op Cyprus. De rechterfoto laat zien wat er overbleef van het radio station op Cyprus, dat door volgelin gen van de leider der opstandelingen Grivas, uit toraak over deze uitzen ding werd opgeblazen. De slechte zomer van dit jaar doet onwilllekeurig de gedachten terug gaan naar voorgaande jaren. Over het algemeen weet men zich de bijzonder slechte zomers nog wel te herinneren, waarbij men echter niet mag vergeten dat de mens geneigd is, ook op het gebied van dé weers omstandigheden het goede te verge ten en het slechte te onthouden. In dit overzicht is de weerkundig willekeurige greep gedaan om hét jaar 1956 te vergelijken met de jaren 19J/6, 1936 en 1926. Als maatstaf zijn in deze vergelijking de door de Bilt uitgerekende gemiddelden voor ons land genomen. Het blijkt nu dat 1936 een uitzoiv derlïjlc „nat" jaar was en dat wij dit jaar het gemiddelde al bereikt heb ben. Wat de regen betreft kunnen w\j dus thans in dubbele betekenis zeg gen: „Wij hebben onze portie gehad". Wat het aantal zonne-uren betreft blijft dit jaar ver achter bij het ge middelde en bij de vorige jaren in on ze vergelijking. Merkwaardig is dat geen van de jaren in dit overzicht het normale gemiddelde hebben kunnen halen. De temperatuur is in de jaren 1926, Achtjarige jongen van moord beschuldigd Het achtjarige Amerikaanse jon getje Leroy Black, een mulat, is woensdag te Columbia (Pensylva- nia) van moord beschuldigd. Hij heeft een negenjarig meisje, dat geweigerd had hem te kussen, zo hard geschopt dat zij aan de gevol gen is overleden. Borgtocht werd geweigerd, zodat hij in arrest blijft.'Tijdens de rechts zitting zat hij op zijn vaders schoot. 19S6 en J9.J6 vrijwel normaal ge weest. In de abnormale zomer van 1956 ligt tot nu toe de temperatuur twee graden onder het gemiddelde. Per slot van rekening zou men kunnen zeggen dat in een zomer ook zomerse dagen moeten voorkomen. Het weerkundig begrip van een „zomerse dag" is een dag waarop de temperatuur boven 25 graden celsius uitkomt. De jarenlange waarnemingen van de Bilt hebben uitgewezen dat ons land in de maanden juli en augustus gemiddeld veertien van zulke dagen kent. 19Jt6 kwam met 13 dagen vrij dicht bij dit gemiddelde, maar 1956 telde tot nu toe maar ticee zomerse dagen. Het blijft waarschijnlijk een ijdele hoop om te verwachten dat de ons toekomende tivaalf zomerse dagen" nu nog in augustus zullen vallen, hoewel de gedachte hieraan alleen misschien al voldoende is om de on- verbetelijke optimisten aan het strand of in zomerhuisjes in hun hardnekkigheid te steunen. Prijsvraag: „De introductie van de nieuwe werknemer" De landelijke bazenprijsvraag- 1956, uitgeschreven door het maand blad „Baas boven baas" van het Ne derlands Instituut voor Efficiency (N.I.V.E.) heeft tot onderwerp „De introductie van de nieuwe werkne mer". Het blad nodigt de Nederland se bazen, werkmeesters en voorlieden üit in een opstel hun mening te ge ven over de aspecten van de komst van de nieuweling op hun afdeling. De inzender van het beste opstel krijgt een geldprijs van honderd gul den en wordt tevens houder van de wisselprijs, die in 1953 door Unilever N.V. voor de jaarlijkse bazenprijs- vragen ter beschikking is gesteld. Voorts zijn' vijf prijzen van 75 uit geloofd. De prijsvraagcommissie is dit jaar samengesteld uit bedrijfs- functionarissen uit het Gooi en Utrecht. O De regering van Cambodja heeft Leng Ngeth, oud-premier en minister van bui tenlandse zaken, tot ambassadeur in de Sowjet-Unie benoemd. COÖRDINATIE NODIG Resolutie van Nederland te Genève aangenomen. In de economische en sociale raad van de Verenigde Naties heeft de Ne derlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schurman dinsdag le Genève, aan gedrongen op het nemen van maatre gelen die ertoe zouden moeten lei den, dat de leden-landen op nationaal niveau een meer gecoördineerde poli tiek ten aanzien van de Verenigde Na ties en de daarmee verbonden gespe cialiseerde organisaties aanvoeren. Hij wees erop, dat de Verenigde Naties al vele jaren te kampen heb ben met de moeilijkheid, dat rege ringen van leden-landen soms instruc ties geven aan hun delegaties naar het ene orgaan van de V. N., die onver enigbaar zijn met de houding, welke de vertegenwoordigers van diezelfde regeringen aannemen in een ander van die organen. De algemene vergadering heeft reeds in 1947 de leden-landen verzocht op hun eigen nationaal niveau de nodige stappen te nemen om hierin verande- .ring te Brengen, opdat de samenwer- "king tussen de V. N. en de gespeciali seerde organisaties zou kunnen wor den verbeterd. In de verschillende lan den wordt de kwestie van de coördi natie der instructies aan de afgevaar digden naar zittingen van de organen der Verenigde Naties op vaak geheel verschillende wijze behandeld. In Ne derland en een aantal andere landen valt zij onder de werkzaamheden van de coördinatiecommissie van de mi nisterraad, elders beslist het ministe rie van buitenlandse zaken en in r andere landen het ministerie van economische zaken over de in structies aan de afgevaardigden van het land. Maar ook zijn er landen, waar de coördinatie op dit gebied zeer veel te wensen overlaat en het is zelfs meer dan eens voorgekomen, dat een delegatie in de politieke commissie van de algemene vergadering der V. N. enthousiast voor een bepaald voor stel stemde, maar dat de vertegen woordiger van hetzelfde land zich in de financiële commissie van diezelfde algemene vergadering nadrukkelijk verzette tegen votering van de gel den, die voor uitvoering van dat voor stel nodig zouden zijn. De Nederlandse delegatie heeft met medewerking van die van Ar gentinië, een resolutie ingediend, waarin de secretaris-generaal wordt verzocht, een overzicht te laten maken van de verschillende metho des, die door de regeringen der le den-landen op nationaal niveau ten behoeve van de coördinatie van hun V. N.-politiek worden toege past, zodat in al die landen lering kan worden getrokken uit een ver gelijking van die methodes. Nadat er enige uren was gedebatteerd over details van de tekst der reso lutie en deze tekst een aantal ve ren had moeten laten, waardoor overigens weinig veranderde aan de zin van het geheel, werd de re solutie aangenomen met vijftien stemmen voor, geen enkele tegen en drie onthoudingen. Aardbevolking: 2.692.000.000 zielen Blijkens door de Verenigde Naties gepubliceerde cijfers telt de we reldbevolking thans naar schatting 2.692.000.000 zielen. Dit getal ligt 40.880.000 boven de schatting van een jaar geleden. De dichtst bevolkte staten zynChina met een inwoneraantal van 582.600.000, India 382.000.000, Rusland 200.200.000, de Verenigde Staten 164.280.000, Japan 88.900.000, Indonesië 81.900.880 en Pa kistan 80.100.000. GROOTSTE BOEIEN TER WERELD Zal Nasser ze ook naasten, wanneer ze verzonden worden (Van een medewerker) De eigenmachtige stap van de Egyptische premier Gamal Abdel Nasser verwekt beroering in de gehele wereld. Ook in ons eigen land heeft deze daad reeds zijn terugslag op het economische leven. In Vlaardingen en Schiedam is de directie van een bedrijf met zeventig man personeel een hele dag in conferentie geweest over de vraag, wat de onderneming in verband met de naasting van het Suezkanaal door Egypte moet doen. Men heeft dringende telegrammen gezonden aan de Suezkanaal Maatschappij te Parijs en aangezien men daar momen teel wel wat anders te doen heeft dan zorgen maken over een op dracht van ongeveer vijfentwintig miljoen francs, hult Parijs zich vooralsnog in een geheimzinnig zwijgen. Wat moeten wij doen? zo vraagt de firma P. J. Mol en Co. zich af. Moeten wij de drie meerboeien, de drie grootste die ooit gemaakt zijn, met de ,.Betelgeuze" laten vertrek ken? Of moeten wij die boot op 3 augustus zonder de meerboeien voor het Suezkanaal laten gaan? Moeten wij voortgaan met de an dere negen reuzenboeien of moeten wij het risico dat ook zij door Nas ser genaast worden niet nemen? Het geval wil nl„ dat juist aan de vooravond van Nassers sensationele verklaring in het bedrijf De Vlam- boog te Vlaardingen, drie reusachtige meerboeien zijn klaar gekomen, die met nog negen soortgenoten voor een veilige doorvaart door het Kanaal van De Lesseps moeten zorgen. Het waren boeien met een doorsnee met een gewicht "an vijftien ton elk, boeien van een zeer bijzondere soort: van binnen verdeeld in zes waterdich te compartimenten. Vaart er een boot tegen de boei aan, zo dacht men, dan blijft het ding in elk geval drijven, ook al stoot een der compartimenten lek. Nadat men er ongeveer een half jaar mee bezisr is geweest en in die tijd ongeveer 250 meter lasnaad heeft gelegd in elke boei, kwam er uit Pa rijs een Franse ingenieur om boeien te inspecteren. Hij vond het knap werk en gaf zijn fiat voor de af levering van het eerste drietal. De Vlaardingse Superfosfaatfabriek E.N.C.K., een buurman van de Vlam- boog beschikt over een insteék-ha- ventie en had er geen bezwaar tegen, dat ae boeien daar zouden worden in gescheept. En terwijl premier Gamal Abdel Nasser de redevoeringen in elkaar draaide, waarmee hij het wes ten wilde verrassen, laadde men in Vlaardingen de boeien op een lage machinewagen 'n karwei dat 4 uur in beslag nam voor de eerste en nog eens een paar uur voor de tweede en derde boei. Het verkeer werd stilge legd. De auto's werden omgeleid, 's Werelds grootste boeien versper den de hele breedte van de weg en toen ze eindelgk naast elkaar lagen op de wal van de E.N.C.K., sprak de heer Nasser zijn grote historische re de uit. En zo zijn de meerboeien van het Suez-kanaai gestrand, nog voor een diepgang van vijf meter, kolossen 1 zij open water hebben geproefd., William A. Bell naar Bonn. „Jullie rijden te hard, maar ik hou van je land" (Van onze speciale verslaggever). De heer William A. Bell, informa tion officer van de Amerikaanse am bassade in Den Haag, zal zeer bin nenkort voorgoed ons land verlaten. „Jullie rijden hier allemaal te hard, maar verder zal ik jullie land missen. Vergeet niet, ik ben hier vijf jaar geweest ,mijn dochtertje kwam op een Hollandse school, toen ze vijf was, mijn zoon is op een lyceum. Ze voelen ziclr evenveel Nederlander als Amerikaan. En ze zijn tweetalig". Degenen, die geregeld met deze vriendelijke, behulpzame .actieve at taché te maken hebben, die éénmaal een naam hoort en hem dan kent, zullen hem missen. Niet alleen in Den Haag, ook in Amsterdam, in Rotterdam en bij de radio in Hilver sum. Hij is hier lang geweest voor een diplomaat vijf jaar en hij heeft veel vrienden gemaakt. Den Haag was zijn eerste post in diplomatieke dienst. Daarvóór was hij twintig jaar journalist, 't laatst bij de „Philadelphia Bulletin". Nu gaat hij vermoedelijk naar Bonn. „Maar wat ze precies met me van plan zijn, weet ik nog niet. Ik ben blij, dat het Bonn wordt, want ik ben graag in Europa". Krijgsraad veroordeelde vervalser tot een jaar. De krijgsraad te velde west te Den Haag heeft woensdagmorgen de 25- jarige beroepssoldaat C. H. van G. veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst zon der ontzetting uit het recht bij dc mi litaire macht te dienen, omdat hij een legitimatiebewijs van de Nederlandse Spoorwegen had vervalst en met dit vervalste bewijs een hem niet toeko mende postwissel van 461.08 had ge ïncasseerd. Voorts had Van G. een bromfiets gestolen. Aantal werkenden in Amerika gestegen. Voor de tweede achtereenvolgende maand is in juli het aantal in het ar beidsproces ingeschakelde Amerika nen toegenomen, aldus is door de re gering medegedeeld. Het aantal werkende Amerikanen nam in die maand toe met 152.000 tot een totaal van 66.655.000. Het werk- lozencijfer verminderde met 94.000 tot een totaal van 2.833.000. Deze statistiek werd vrijgegeven door de ministeries van handel en ar beid. De gegevens werden gebaseerd op de tweede week van juli en geven niet de volle uitwerking weer van de •staking in de staalindustrie die op 1 juli aanving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7