om Zeelands samenleving op velerlei wijzen in beweging Slijpt o*o Zeeuwse Almanak OECUMENISCH JEUGDKAMP IN KAPELLE GESLOTEN VAN TOT VLISSINGSE LOODSBOOT IN BOTSING MET VEERBOOT KIPPENSOEP Agenda 2 PROVINCIALE ZE EU W SE COURANT VRIJDAG 1U AUGUSTUS 31956 RAPPORT VAN „ISONEVO" Vele aspecten moeten nog worden onderzocht Van hef rapport dat het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Neder landse volk uitgebracht beeft over de sociologische aspecten van het delta gebied, gaven wy gisteren een algemeen overzicht. Het ls, in aanvulling hierop, wenselijk alsnog in te gaan op enkele punten van 't rapport, o.a. de concrete krachten, die wisselend naar streek hun Invloed doen gelden. Zeeland wordt in het rapport, gekarakteriseerd als een gebied, waarvan de vroegere bloeiende internationale handel heeft, plaats gemaakt voor een overwegend agrarisch patroon. Pas de laatste decennia zijn factoren als industrie en vreemdelingenverkeer daarin gaan meespreken. Behalve de r.k. gebieden zijn cr streken waar de vroegere Franse vluchtelingen nieuwe invloeden deden gelden naast de oorspronkelijk puri teinse opvattingen. Wat de invloed van de industrie op de mentaliteit be treft, wordt er op gewezen, dat hier sprake is van een verzwakte tendens tot vernieuwing, omdat deze industri ële tak overwegend Verzorgend is. Het tekort aan welvaartsbronnen wordt reeds lang ten dele afgerea geerd door migratie b.v. naar het Rotterdams havengebied en de streek- centra en door beperking van het kin dergetal in Zeeland. Daardoor is ook het opvolgingsvraagstuk in de land bouw niet zo groot als elders. Het te kort aan welvaart ten opzichte van de bevolkingsgroei is met name ont staan door de relatieve achterstand in ligging ten opzichte van Rotter dam e.o. De schrijver noemt dit niet helemaal „isolement", want dit pro bleem geldt ook voor West-Brabant, terwyl de achterstand in Zeeland zich bepaald niet voordoet met betrekking tot de landbouw. Vandaar dat, naast het Isolement de starre structuur en de versnippering van de bevolking werden gesteld als symptomen voor de achterstand. Ver geleken met elders zyn de gemeenten dan ook klein n.l. gemiddeld 16.71 ha, terwijl het Iandeiyk gemiddelde 31.85 ha bedraagt. Waar de landbouwbe drijven vrij groot zyn, zijn vaak ook de gemeenten groot, b.v. op Noord- Beveland. Ook op Duiveland zyn de kernen groot, hetgeen volgens de schrijver samenhangt met het ar beidsintensieve teeltplan op de kleine re bedrijven. De woonvormen bestaan voorname lijk in verspreide bebouwing (de Zak van Zuid-Beveland, Walcheren, O. Z. Vlaanderen), dykdorpen (O.Z. Vlaan deren), kerndorpen (overal) en klei ne stadjes als Hulst en Zierikzee. De woningbezetting bedraagt in Zeeland slechts 4.06 personen in West-Brabant 4.93. Het aantal eengezinshuizen be loopt 96 (Nederland 77%), het percentage eigen woningen 49 (Ne derland 28 28 der woningen bestaat uit 1 of 2 kamers (Nederland 10%); 1,05 personen wonen gemid deld in één vertrek (Nederland 0.90). Dit alles ondanks de lage geboortecij fers. Alleen Vlissingen met zijn ver nieuwende Industriële impulsen ligt voor bovengenoemde kenmerken min stens op rijksniveau. Kleine bedrijven. De sterke bevolkingsdruk deed vooral In West Zeeuwsch-Vlaanderen de gemiddelde bedryfsgrootte afne men, waardoor het aantal landarbei ders afnam en de verhouding tot hen verzakelijkte. Deze verhouding wordt op Schouwen als meer feodaal ge schetst. Ook de mechanisatie werkt in dit opzicht verzakelijkend. Het klas sebesef nam evenzeer toe in de indus triële groep, hetgeen door het optre den van Belgische arbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderen nog wordt ver sterkt. In dc steden zijn de elite-groepen li beraler en vrijzinniger dan de meer orthodoxe middenstand b.v. in Zierik zee. Het land- en tuinbouwonderwijs is vrij zwak vertegenwoordigd, be halve öp Walcheren en Schouwen- Duiveland; voor de meisjes ligt het Zeeuwse cijfer boven het landelijke. Opgemerkt wordt voorts dat het han delsonderwijs alleen in Vlissingen is uitgebreid; op Schouwen-Duiveland, Walcheren en in de Kanaalzone is het technisch onderwijs ontwikkeld. Voor de meisjcsvakscholen ligt alleen Schouwen-Duiveland boven het rijks- gemiddelde, de rest er onder. Het technisch avondonderwijs is alleen op Walcheren hoog vertegenwoordigd. Op confessioneel gebied wordt het strijd-gebied tussen r.-k. en protes tant, vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, vermeld. In W.Z.-Vlaanderen zorgden de réfugiés voor de liberale geest. Voor Schouwen-Duiveland geldt de aanwezigheid van enige dynamische, oecumenisch gerichte kernen. Het algemene regionale besef wordt gevoed door instellingen als de Cultu rele Dag en door overkoepelende or ganen, aldus het rapport. Dreischor. Het bccl-l van Dreischor wordt bij zonder InNlructief genoemd. Door zyn ligging wan het altijd een asiel voor vluchtelingen, wat het een open in stelling gaf voor nieuwe dingen als Franse revolutie, socialisme en ge boortebeperking. Er komen weinig gedwongen huwelijken voor, het den ken ls er minder bevindelijk. Men ls er vrij Individualistisch ingesteld. Er wordt veel gelezen, de „Maatschappij tot Nut" bloeit en er zyn vele actieve verenigingen. In het algemeen doorlopen in Zee land de religieuze houdingen de schaal van echte persoonlijke bele ving (delen van Walcheren) via een star formalisme (hier en daar op Schouwen) tot indifferentisme en on kerkelijkheid (Voorne, dat vast met Rotterdam ls verbonden!). Waar de economische structuur sterk veran dert hebben nieuwe beroepsgroepen en een nieuwe élite een kans gekre gen, b.v. In Zeeuwsch-Vlaanderen. Lacunes Zoals wjj reeds in het eerste arti kel over dit rapport mededeelden ging het bjj de samenstelling er onder meer om lacunes aan te wijzen in het reeds bestaande materiaal over het deltage bied. Aan het slot van het rapport worden deze lacunes nog eens opge somd. Zo wordt betoogd, dat er geen goed gedocumenteerde algemene ge schiedenis van het eilandengebied be staat, dat er een gedegen studie ont breekt over de ontwikkeling van de "oortecijfers en de huwelijksvrucht- rheid. Evenmin is er een afzon derlijke studie gemaakt van de mi gratie in het zuidwesten. Er is te wei nig materiaal over de forensenbewe ging, de werkloosheid, vooral de structurele, is onvoldoende onderzocht en er is te weinig bekend over het functioneren van de gemeenten in het deltagebied. Verder zijn gegevens nodig over technische voorzieningen in de gemeenten, de sociale mobiliteit, de locale middenstand, de verhouding tussen de beroepsgroepen, de invloed van de kerken, ae sociale situatie der reren, het verenigingsleven, het politieke leven en de mentaliteit. Het wordt een zaak van nader overleg geacht binnen de werkgroep „Sociale Aspecten ruimtelijke orde ning Zuidwest-Nederland" de wense lijkheid van nader onderzoek van de ze aspecten te overwegen. Advertentie) Negen Ambonezen komen a.s. dinsdag voor politierechter Dinsdag 14 augustus a.s. zullen ne gen van de zaterdag op Walcheren gearresteerde Ambonezen voor de po litierechter te Middelburg moeten te rechtstaan. De tenlasteleggingen tegen deze in het Huis van Bewaring te Middelburg gedetineerde verdachten vermelden o.a. diefstal, heling en ver duistering. De zitting van de politie- ichter begint om 10 uur. Zoals gemeld, werden zaterdag in totaal veertig bewoners van deze kampen in verzekerde bewaring op gesloten. Achtentwintig van hen wa ren uit Westkapelle afkomstig, 12 uit Middelburg, onder wie drie vrouwen, die inmiddels weer op vrije voeten werden gesteld. Van de 37, die daarna nog overblijven, 2Ullen zich thans 9 verantwoorden. Of en wanneer de rige 26 Ambonezen moeten terecht staan is nog niet bekend. Commandant P. Kieffer dankte „Nieuw Walcheren" Do voorzitter van dc Stichting „Nieuw Walcheren", op wiens voor stel tijdens de plechtigheden te Vrou wenpolder een telegram werd gezon den aan de heer Philippe Kieffer, M.C., destijds commandant van het Eremier Bataillon des Fusilliers- Tarins (onderdeel van nr. 4 Com mando), die verhinderd was over te komen, ontving van de heer Kieffer het volgende schrijven: „Merci, oher ami, d'avoir pensé a mol en ce jour si memorable pour la population néerlandaise et les com mandos brittanhiques et frangais. J'ai été dógu de ne pouvoir venir moi même, mais les frangais étaient bien nation néerlandaise' Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland Tot voorzitter van de raad van be stuur van de Stichting Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland te Zierikzee is benoemd de heer P. Bolt, arts, geneeskundig directeur van het algemeen provinciaal stads- en aca demisch ziekenhuis te Groningen. Tot leden van het dagelijks bestuur zijn aangewezen: mr. D. P. C. de Hoop Scheffer te Wassenaar, mr. J. A. Heyse te Middelburg, mevrouw N, BootFokker te Burgh, H. Uyl te Zierikzee, mr. Th. Dijckmcester, bur gemeester van Zierikzee, de heer H. K. Michaëlis, burgemeester van Brui- nisse, mr. G. F. Lunsingh Tonckens, burgemeester van Renesse. Sfeervol afscheid Dat de deelnemers van het oecume nisch jeugdwerkkamp, dat gedurende een viertal weken te Kapelle is ge houden, in deze tyd vele vriendschap pen hebben gesloten, bewees uverdui delijk de groie opkomst op de donder dagavond door de jeugdwerkkam- in VERKEERSREGELS I. „Men mag niet verwachten, dat een schaap ook maar enigszins op de hoogte is met de verkeersvoorschrif- ten", schreven we enkele dagen gele den in dit rubriekje, naar aanleiding van een botsing, die was veroorzaakt doordat een schaap plotseling de weg overstak. Nu blijkt echter, dat het met de kennis van de verkeersregels bij koeien al niet veel beter gesteld is. „Want", zo bericht onze correspondent ons, „dinsdagavond stak een koe in 's-Heerenhoek plotseling de Werrilaan over, juist op het moment, dat de heer J. Bal op zijn bromfiets passeerde". Vanzelfsprekend was er een botsing en kwam de heer Bal met bromfiets en al op het wegdek terecht, waarbij hij enige schaafwonden aan armen en benen opliep. De bromfiets werd licht beschadigd. Dc koe moet ondertussen wel een stevig gebouwde viervoeter VUURPROEF Telkens wanneer die vrouw in Zeeuwsch-Vlaanderen de grens weer eens passeerde, viel het de douane mensen op, dat ze er ook elke keer eigenlijk weer beter- uitzag. Rónder zogezegd. Ze had ook wel eens con trabande bij zichmaar dat had nooit veel om het lijf. Hoogstens een pondje boter. Voor de zondag", zoals ze dan opmerkte en ach, dat pondje boter voor de zondag gunden de douane-lieden haar wel. Maar op de duur zag de vrouw er toch opvallend goed uit. Zó omvang rijk kon ze onmogelijk geworden zjjn van die enkele pondjes boter, die ze van tijd tot tijd met zich voerde. Douane-mensen, dat is bekend, heb ben een zevende zintuig voor smok kelaars en ook wel voor de manier, waar die op te werk gaan. Toen de vrouw, nog wélgedaner dan anders zich weer eens aan de grenspost méldde, hebben ze haar dan ook een vuurproef laten loorstaan. Letterlijk. 't Was namelijk in de koude voor jaarsdagen en in het douane-kan- toortjè stond de potkachel rood gloeiend. De juffrouw werd er vlak naast gezet. Na enkele minuten had het resul taat. De vrouw had figuurlijk boter op haar hoofd en dat was minder maar ook letterlijk ergens anders en dat was erger. Enfin, ge voelt het. In dunne straal tjes liep het kostelijke zuiv élprodukt haar in de schoenen! Ontkennen had toen weinig zin meer zijn geweest, want hoewel het beest door de bromfiets een eind werd mee gesleurd, mankeerde het niets. De koe bleek uit een weide te zijn gebroken. VERKEERSREGELS II. Neen, dan wisten die 26 automobi listen en motorrijders in IJzendijke meer van de verkeersregels. Daar werd namelijk een verkeerstest ge houden. „En", schreef men ons, „er was een belangrijke verbetering te constateren in de kennis van de ver keersborden". Na afloop reikte burge meester jhr. L. E. D. S. van Bonning- hausen tot Herinckhave de prijzen uit. De wisselbeker ging naar de heer A. van Hijfte met twintig strafpun- ten. De tweede prijs werd voor de heer P. van Opdorp en de derde prijs voor de heer Cam. Doens. De heer J. Everaard werd vierde. Bij de motor rijders werd de wisselbeker gewonnen door de heer F. Vennix (25 strafpun- ten) en de tweede prijs was hier voor de heer G. de Veth. VERBLUFFEND. Overigens was er in dit Zeeuws- Vlaamse plaatsje nog meer te bele ven. Een groep luchtacrobaten heeft de lJzendijkenaren versteld doen staan door hun verbluffende staaltjes van durf en behendigheid. Aan de top van een 45 meter hoge mast, die op het marktplein was geplaatst, werden gewaagde even wichtsoefeningen uitgevoerd. Bo vendien lieten een drietal acroba ten, waaronder een zevenjarige knaap, adembenemende stunts zien op een kabel die naar de toren van de r.k. was gespannen. De stuntlieden reden zelfs met een motor tegen de zwiepende kabel op. Men durfde bijna niet meer te kijken, daar in IJzendijke. SOMBER. Dan tot slot nog een somber bericht uit Oosterland, Door de overvloedige regenval zijn tal van percelen met. aardappelen door ziekte aangetast. Deze situatie doet zich heus niet al leen in Oosterland voor. De Zeeuw se landbouwers en zij niet alleen hopen dan ook, dat De Bilt nu eens eindelijk beter weer zal „afgeven". pers In do bovenzaal van het sportge bouw belegde afscheidsbijeenkomst. Allen, die in die vier weken in per soonlijk contact zijn gekomen met de leden van dit kamp waren sumenge- komen om de door deze jonge mensen bezielde overtuiging „samen allen en allen één te zijn in God" een vastere vorm tc geven en deze overtuiging mede te belijden in- daadwerkelijke vorm. Deze bijeenkomst, die eigenlijk meer de sfeer had van het gezamenlijk belijden dan van een afscheidsavond, werd geopend met een welkomstwoord door de leider van het kamp, de heer Tom Sharp, die o.m. uiting gaf aan zijn blijdschap over het welslagen van deze kampperiode en voorts zijn dank baarheid uitsprak voor de gulle ont vangst en medewerking, die overal werd ontvangen. „Er is oen vriend schapsband ontstaan", aldus de heer Sharp, „die men niet snel vergeten zal". Na hem vertelde Yakub Namek, wiskundeleraar uit Syrië, iets over zijn landstreek en het ontstaan en verloop van het christendom in Syrië en de Libanon. Dick Gillett uit El Pa so, Texas, voerde de aanwezigen in gedachten vervolgens mee naar het alledaagse leven van de Amerikanen. Speciaal bepaalde hij zich hierbij tot zijn geboortestreek. Tot slot was 't de Nederlander Jan Kooi uit Warffum, die het ontstaan en het doel van de oecumenische jeugdwerkkampen uit eenzette en hierbij wees op het mooie, dat eraan verbonden is, n.l. de naaste te helpen. Met wat zang en muziek van de werkkampers werden de pauzes ge vuld, terwijl alle aanwezigen een kopje thee werd aangeboden. Deze sfeervolle avond werd besloten met een liturgische dagsluiting, waarna allen tot slot hardop, een ieder in zijn eigen taal, het „Onze Vader" bad. Dé brug van de ponton verzakte ge heel nadat zij was geramd door de loodsboot „Rog". Een gevolg van de aanvaring tussen de Nederlandse loodsboot ..Rog" en de veerboot „Ko ningin Juliana" in de haven van Vlissingen. (Foto P.Z.C.) Proefvaart kustvaarder „Colette" Op zaterdag 16 juni j.l. werd met goed gevolg op de werf van de N.V. Terneuzense scheepsbouw mij. de kustvaarder „Colette" te water ge laten. Dit schip heeft Breskens als thuxahaven; het is eigendom van de „Zeeuwse rederij", welke geheel met Zeeuws kapitaal werkt. Men vertrouwt hiermede, zoals bij de tewaterlating werd opgemerkt, voor deze provincie een geheel nieu we tak van bedrijvigheid te hebben aangeboord. De lengte over alles van het schip ls 61 meter, de lengte tussen de lood lijnen 55.45 meter, holte hoofddek 3.75 meter, holte Shelterdelt 5.85 me ter, breedte 9.75 meter, diepgang 3.70 meter. Het schip heeft een laadver mogen van 980 ton en het meet 499 br. reg. ton. De hoofdmotor ls van het type M.A.N., 8 cilinders, 750 p.k. Bij dezelfde werf heeft de „Zeeuw se rederij" thans een zusterschip be steld, dat in 1958 afgeleverd zal wor den. Donderdagmiddag werd van Ter- neuzen naar Breskens gevaren, van middag vindt de proefvaart op Wes- terschelde plaats. Zaterdag gaat de „Colette" naar Rotterdam, waar het schip maandag „laadklaar" moet liggen voor ver trek naar Cassablanca. De ..Colette" gaat namelijk varen op de dienst RotterdamTangerCasablanca. EXAMENS Mej. Joh. de Nood, onderwijzeres aan de ohr. burgerschool te Middel burg slaagde in Den Haag voor de akte Duits l.o. Daarna werd de brug van ponton in buitenhaven geramd Donderdagmorgen vroeg is de Nederlandse loodsboot „Rog" in aanvaring gekomen met de veerboot „Koningin Juliana", die juist de haven van Vlis singen binnenvoer. De gevolgen leken zo ernstig voor de schipper en twee leden van de bemanning, dat zy overboord sprongen. Een matroos werd op gepikt door het Zweedse schip „BÖgesund" en de beide andere opvarenden door de veerboot. De maohinist-motordryver bleef evenwel aan boord en hij poogde de loodsboot, die vooral bovendeks ernstig beschadigd was, nog in de buitenhaven te krygen. Op een gegeven moment Icwam de „Rog", waarvan de manoeuvreer-inrichting niet meer werkte in botsing met de brug van de wal naar de ponton voor de reserveschepen van de Provinciale Stoomboot diensten. Hierdoor verzakte de brug geheel en de ponton kan niet meer gebruikt worden. Het wa's voor de schipper van de loodsboot „Rog" een onaangename verrassing toen hij plotseling van achter de Zweedse boot „Bögesund"' vandaan komend, waar men een loods had afgezet, de veerboot „Koningin Juliana' ontdekte. Een aanvaring was onvermijdelijk en de schipper en twee mannen sprongen te water, waarby zij het geluk hadden spoedig gered te worden. De machinist-motordrijver bemerk te, dat de „Rog" bleef drijven en daal de machine nog werkte trachtte hij de loodsboot in de buitenhaven te krijgen. De schade was evenwel te groot dan dat de boot nog goed ma- noeuvreerbaar was. Bij zijn poging om de loodsboot vast te ieggen ramde de machinist de brug van de ponton voor de reserve-bolen van de Provin ciale Stoomboot diensten, die daar altijd wachten om ingezet te worden op de dienst Vlissingen-Breskens. De onderligger van de brug werd aan de buitenkant geraakt en de stoe len werden afgevaren. De ene stoel bleef aan de brug hangen en de an der stond er naast. Deze verzakking leverde een won derlijk gezicht en het is volkomen be grijpelijk, dat Rijkswaterstaat, die de zorg voor het beheer van deze ponton en de brug heeft, gelastte dat een en ander niet meer gebruikt mag wor den door de Provinciale Stoomboot diensten. Het bergingsbedrijf Van den Akker zal met behulp van de bok „Atlas" uit Hendrik Ido Ambacht de brug lichten. De bok was onderweg naar Vlissingen en vanmorgen zal met dit karwei worden begonnen. De brug zal worden gerepareerd door de firma Bijker uit Gorinchem. welke een ne- venbedrijf te Vlissingen heeft. De loodsboot is inmiddels bij de Kon. My. „De Schelde" ondergebracht voor de reparatie. Inmiddels betekent deze aanvaring met haar nasleep een strop voor de Provinciale Stoomboot dienston. Men zal do reserve-boten thans aan do kop van de binnenhaven en verder achter (lo sluizen moeten laten aan leggen, waardoor dus niet. direct de beschikking is over deze boten, die anders van uit de buitenhaven binnen vijf minuten konden worden ingezet. De scheepvaartinspectie heeft de zaak in onderzoek. Geval van kinderverlamming te Terneuzen Dezer dagen werd te Terneuzen een geval van kinderverlamming gecon stateerd. „De Horstspelers" in Middelburg In een dagblad wordt geen kritiek geleverd op de manier, waarop een dominee preekt. En daarom kan men zich afvragen of het wel juist is op deze plaats iets te schrijven over het spel van „De Horstspelers" uit Drie bergen, die gisteravond optraden in het openluchttheater Toorenvliedt met „De weg naar de vryheid" van Armand Payot. Want met dit leke- spel wilden deze jongelui studen ten van het instituut Kerk en We reld de boodschap van de Kerk verkondigen, hetgeen ds. I. J. van Houtc ned. herv. predikant te Mid delburg In zijn inleidingswoord nog eens met nadruk had onderstreept. Maar aan de andere kant werd voor deze verkondiging een zo uitgespro ken artistieke vorm gekozen, dat het onmogelijk is de kwaliteiten van deze Horst spelers geheel buiten beschou wing te laten. Doch dit kap in be knopte vorm gebeuren, want er is niet veel te zeggen: de jongelui slaag den er namelijk niet in dit moeilijke werk van Payot op aanvaardbare manier over het voetlicht te brengen. Zij gaven integendeel een onbeholpen opvoering van een prachtig stuk, dat hun krachten ver te boven ging. Jam mer, want met 'n dgl. opvoering is noch de zaak van. de Kerk noch die van de kunst gediend,. Hopelijk komt deze overigens zo sympathieke groep nog eens terug om zich te rehabilite ren. De avond was goed begonnen met een vrolyke proloog en met een luch tig spelletje van Molière, „De vlie gende dokte;-", vlot en vaardig ge speeld. Er was vrij grote belangstel ling. (Advertentie) En de kip kan 't weten, want inderdaad, er zit kip in een pakje OXO „Chicken" kip pensoep zelfs het beste van de kip, Het is juist om die zuivere smaak van kip pensoep en het hoge' vetge halte, dat de huisvrouw aan OXO „Chicken" de voor keur geeft. OXO kippensoep is niet zo maar soep uit een pakje, het is een verrukkelijk en voedzaam natuurproduct. Kies het beste en vraag Uw winkelier, daarom met na druk OXO kippensoep in het bekende groen-geel- rode zilverzakje. SOEPEN „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Julienpesoep, Cham pignonsoep, Vermicelllsoep, Aspergesoep, Bruinebonensoeq j VANDAAG. Middelburg. Electro: „Doctor at sea", (a.l.) 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Het schaap met 5 poten", (a.l.), 20 uur; Kunstmuseum: Expositie Zeeuw se Kunstenaarskring, 10—12, 14—17 u.; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur. Vlissingen. Alhambra: „De man uit Laramie", 19 en 21 uur; Luxor: „Val lei der wetteloosheid", (14 J.), 20 uur. Zeepkistenrace, Oprit, 19—20 uur. Goes. Grand: „Geen tijd om te blozen" (The seven year Itch) (a.l.) 20 uur. Veere. ,,'t Lammetje": Eretentoon6tel- liyg werken wijlen Dirk Koets, 10— 12.30, 13.30—17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2