PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meer dan duizend mensen om het leven gekomen of gewon1 Informatieve opdracht aan prof. Lieftinck Jeugdherbergen in Zeeland hebben dit jaar een druk seizoen BRILLEN WORDEN BINNENKORT AANMERKELIJK GOEDKOPER Vand aag. oh BILT VERWACHT... 199e jaargang - no. 186 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. Bdvertentle 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60 tel. 2355 4 Lijnen u. a a 546 of >U4); Middelburg, Markt 51. telef. 3d Goes, Lange Vorststi 63 telef 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nieuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen. Bruuwerljstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. 24. telef. 26. VRACHTAUTO'S MET DYNAMIET IN DE LUCHT GEVLOGEN Enorme ontploffing in de Columbiaanse stad Cali In de Columbiaanse stad Cali, de hoofdstad van het departement Valle, zijn dinsdagochtend vroeg meer dan duizend mensen omgeko men of gewond, doordat acht vrachtauto's geladen met dynamiet na bij het hoofdkwartier van de militaire politie tot ontploffing kwam. Door de ontploffing werd een geweldige krater in de grond geslagen. Onder de gebouwen, die door de explosie verwoest werden, zijn on geveer 20 kleine hotels, een aantal pensions, farmaceutische labo ratoria en de hoofdkantoren van General Motors en van Ford. Toen de ramp gebeurde, sliepen de bewoners van de stad nog of troffen voorbereidingen voor de nationale feestdag, de herdenking van de door Simon Bolivar gewonnen slag bij Boyaca. Het is de grootste ramp die het land ooit gekend heeft. Een gebied van drie vierkante km is met de grond gelijk gemaakt. De meeste slachtoffers naast honderden omgekomen militairen zijn arbeiders, die in het getroffen district woonden, of feestvierders, die ter gelegenheid van de herden king van de slag van Boyaca tot in Timmerman in b.d. Welaan, Lieftinck informateur Heren karikaturisten hebben hun tekenstiften eens extra bij geslepen en alle erkende moppen tappers zijn druk aan het werk om hun oude Lieftinck-voorraad van voor 1952 van een fris verfje te voorzien. In een van de Nederlandse dagbladen stonden gisteren twee angstige spaar- varkentjes afgebeeld, waarbij de een na de eerste Lieftinck-berichten van maandag nerveus aan de ander vroeg: „Waar duik jij onderHet was een aardig grapje, maar helaas, de aanleiding er toe was minder grappig. Immers, die hield in dat de kabinets formatie zo muurvast zit, dat er een man uit het buitenland moet komen om te trachten de zaak weer op gang te brengen. Een dergelijke ontwikke ling helpt niet mee om de Nederland se kiezers diep respect in te boeze men voor hen, die zij op woensdag dertien juni jongstleden kozen als hun vertegenwoordigers in de Tweede Kamer der Staten-GeneraalIn Den Haag is men blijkbaar zo verdiept in het politieke ganzebord een spel, dat werkt met lange tenen, prestige^ kwesties, objectieve en subjectieve factoren, miljarden en belastingen dat men al betogend en spelend ver geet, dat het zo langzamerhand weer eens tijd wordt, dat Nederland echt wordt geregeerd. Over precies zes we ken komt in het parlement de rijks begroting in behandeling en zal in de troonrede het programma van een nieuwe regering ontvouwd moeten worden. Lieftinck is nu kabinets-timmerman nummer drie geworden. „Tim merman in buitengewone dienst" zou men kunnen zeggen, want voor alsnog ziet het er niet naar uit, dat deze oud-hoogleraar opnieuw een mi- •nistersfunctie ambieert. Daarover cir culeert nu reeds een Lieftinck-grapje toen hij maandag bij het ministerie van binnenlandse zaken aankwam, riep een foto-journalist, die een plaat je wilde maken: „Wilt U even naar deze kant kijken, excellentie!" Waar op professor Lieftinck haastig ant woordde: „Ik ben geen excellentie Zodra het constructiewerk achter de rug is, zal hij vermoedelijk snel zijn koffers pakken om te trachten zijn va kantie m te halen en daarna zal hij zijn werk bij de Herstelbank wel weer opnemen. Maar zover is 't nog niet Hopelijk slaagt prof. Lieftinck er voor die tijd in Nederland weer een regering te geven. De opdracht spreekt van „een on derzoek naar de mogelijkheden, die er zijn tot het .vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrou wen van het parlement te genieten." De brede basis is dus kennelijk nog riet van de baan en het schijnt zelfs mogelijk de stukk'en van dé vorige malen zo goed en zo kwaad het gaat aan elkaar te lijmen Maar juist om dat er de vorige keren noga) stukken zijn gemaakt, vraagt men zich toch wel af of het landsbelang niet eerder is gediend met. een flinke oppositie in de Kamer, zodat nu bij het forme ren van de regering minder moeilijk heden optreden - er zijn dan immers minder belanghebbenden terwijl ook de touwtrekkerij om de zetels wat minder stuitend is. Doch die oppo- sitieweg is blijkbaar nog niet ge kozen Het kan overigens troostend zijn in dit regeringsloos tijdoerk nog io!onS naJe gaan' hoe het kabinet j9?2 werd geformeerd. Troostend, omdat het toen al even beroerd "ing QtUV?? heren'Drees, Beel, Donker en Staf hielden zich in dat jaar na de vijfentwintigste juni de verkie zingsdatum langdurig met het sa menstellen van een regering bezig en pas op de tweede september kon het Nederlandse volk worden gemeld, dat zijn regering er was. Tien weken dus we "J11 n.u nog maar aan de acht ste week bezig Daarom maar moed houden! Wie weet slaagt nu de „tim merman in b.d," er in het moeilijke karwei tot een goed einde te bren gen! de nacht de café's bevolkten. Tal van zwaargewonden zijn in middels gestorven en het dodencij fer stijgt nog steeds. De autoriteiten menen, dat het wel twee dagen zal duren aleer het to tale doden- en gewondencijfer bekend zal zijn. Tenminste 500 soldaten leden van het legerbataljon „Codazzi" en van de militaire politie voor het district Cali die sliepen in de centrale kazerne van de stad, wer den door de verschrikkelijke explo sie op slag gedood. De kazerne stond in het hartje van de stad. De zeven legertrucks, die met hun dodelijke lading van zeer explo sieve stoffen, ruim 1000 kisten dyna miet, in de lucht vlogen, hadden de munitie ingeladen op een in de nabij heid liggend spoorwegstation, dat eveneens van de aardbodem wegge vaagd werd. Op de plaats, waar eens de kazerne en het station stonden, bevindt zich nu een gigantische krater. Sabotage Volgens de president van Columbia, generaal Pinilla, is de ramp het ge volg van sabotage, In de stad zijn overal noodzieken huizen opgericht. Uit Bogota, Medel- lin, Popayan, Buenaventura en andere plaatsen komen ambulances de slacht offers te hulp. Het gehele leven ïn de stad werd ontwricht. Politie, brandweerlieden en militairen trokken onmiddellijk na de ontploffing een hecht kordon rond het getroffen gebied. De radio zond officiële bulletins over de ramp uit en maande de be volking kalm te blijven. Reeds vijf uur na de explosie kwa men via de luchtbrug uit Bogota art sen, medicamenten, bloedplasma en militarie voorraden Cali binnenstro men. Oriënterende besprekingen (Van onze parlementaire redacteur) H.M. de Koningin heeft aan prof. Lieftinck verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor de samenstelling van een ka binet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Een informatieve op dracht dus die prof. Lieftinck heeft aanvaard. Aangenomen mag worden dat hij zich er tussen zondagavond en dins dagmiddag, toen hij bij de koningin in Soestdijk is geweest, georiënteerd heeft of hij enige kans van slagen heeft en dat hij deze -kans inderdaad ziet. Voortvarend als de heer Lieftinck altijd geweest is, heeft hij al aan zijn informatieve opdracht gewerkt, nog voordat hij hem ontvangen had. Maan dagavond sprak hij n.l. met dr. Van de Berge, staatssecretaris van finan ciën en erkend belastingdeskundige, en dinsdagmorgen met dr. Holtrop, de president van de Nederlandsche Bank. Dinsdagavond ontving hij boven dien de heer 's Jacob in diens kwali teit van voorzitter van de door minis ter Cals in april j.l.' geïnstalleerde commissie tot onderzoek van het De Zeeuwse jeugdherbergen zitten vol met trekkers van velerlei nationali teit. Zo kan het gebeuren, zoals hier in de gemoderniseerde keuken van de ,Scheld.estroom" te Vlissingen, dat twee Schotse jongens uit de buurt van Glasgow, een Belgisch en een Duits meisje bij de afxvas helpen. (Foto P.Z.G.) vraagstuk van de subsidiebepalingen voor bijzondere universiteiten en eco nomische hogescholen. Voor het ove rige heeft de informateur zich bezig gehouden met het bestuderen van en kele speciale vraagstukken. Twee van de voornaamste punten, waarover de ex-formateurs, dr. Drees en prof. Romme, zijn gestruikeld, zij: De buitenlandse luclitvaart- cadetten, die in het kader van een internationaal uitivisse-M lingsprogram en als gasten= van de K.N.V.V.L. in Neder-= land verblijven, zijn dinsdag-= middag door prins Bernhardt ontvangen in het paleis Soest-= dijk. Prins Bernhard met de^ cadetten in de tuin van het paleis. Twee broers door bliksem getroffen Tijdens het korte onweer, dat zich dinsdagmorgen boven het dorpje Drouwen ontlastte, zijn de twee zoons van de landbouwer B. Z. dodelijk door de bliksem getroffen, toen zij bezig waren landbouwwerkzaamheden uit te voeren. De vader vond op het land de ontzielde lichamen van zijn zoons, de 20-jarige Hendrik en de 16-jarige Lambertus. Wanda: 1960 doden De Liga van rode kruisverenigin gen te Genève heeft telegrafisch in ternationale hulp aangeboden voor slachtoffers van de wervelstorm Wanda in communistisch China. Vol gens de eerste berichten was deze storm de hevigste die in de laatste de invoering ven beli.ingfeciliteitén -ijn gemaakt en 88000 huizen zijn ernietigd. Het aantal doden beloopt ten bate van de bezitsvorming en de volledige financiële gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar hogei j onderwijs. Prof. Lieftinck heeft dus terecht eerst met de heren Van de Berge en 's Jacob geconfereerd om I hierover inlichtingen in te winnen, I teneinde zijn standpunt te kunnen bepalen. j 1960. Tsjecho-Slowakïje heeft in Rio Janeiro het Braziliaanse voetbalteam met 1—0 verslagen. Dit doelpunt werd ge maakt in de tweede helft. Prijsverlaging gaat 15 augustus a.s .in De Nederlandse opticiensorganïsa ties hebben besloten de prijzen var brillen te verlagen. Zij hebben be sloten geen kortingen meer te geven op brillen, welke aan ziekenfondspa tiënten worden verkocht. De verla ging van de prijs der brilmonturen zal pchter zo groot zijn, dat het nadeel van het wegvallen van de kortingen voor ziekenfondspatiënten ruim schoots wordt geconpenseerd. De brilmonturen zullen aanmerkelijk goedkoper worden, de prijzen voor de glazen zullen ook verlaagd worden, zij bet dan niet in zo'n sterke mate. De prijsverlaging, die ingaat per 15 aug. a.s., geldt niet voor brillen, die duurder zijn dan dertig gulden. Een brilmontuur van 23.om een voor beeld te noemen, gaat na 15 augustus 18.50 kosten, een bril van 11.50 zal Door politie in de buik geschoten Dinsdagmiddag is te Alphen aan de Rijn, de 30-jarige pluimveehande laar J. R. tijdens een vechtpartij tus sen hem en de politie, door een kogel in de buik getroffen. R. verzette zich hevig tegen de af braak van gemeentewege van een op zijn erf staande varkensschuur. Met de bedoeling de woesteling tot beda ren te brengen loste de politieman een schot. Het trof R. echter in de buik. R. is in een ziekenhuis opgenomen. ER IS LANG NIET ALTIJD PLAATS.... Nog vele wensen in Vlissingen Het is voor de jeugdherbergen in Zeeland met name dus ln Vlissingen, Domburg en Axel een goed seizoen. In Vlissingen, waar men in „De Scheldestroom" rekent op 4500 overnachtingen, ontvangen de jeugdherberg- ouders behalve veel groepsbezoek ook tal van individuele trekkers. In Axel overheerst In de „Bleye Haghe" vooral het groepsbezoek; men schat hier het seizoen op een 5500 bezoekers en in Domburg houdt men het In „Nieuw Walcheren" op 5000. Deze aantallen zouden groter kunnen zyn, maar vele ouders tonen zich thans erg bezorgd voor mogelijk optreden van kinderverlamming en er zyn dientengevolge heel wat telefoontjes en briefkaarten met afzeggingen. De Vlissingse jeugdherbergvader, J. Koops, sprak zelfs van een abnor maal druk seizoen. In „De Schelde stroom" met 100 bedden, verdeeld over drie slaapzalen, -is er de laatste veer tien dagen een constant volle bezet ting. Van een tot veertien augustus ver blijft hier een school met 39 leerlingen uit Egremont in Cumberland (Enge land), die het hier opperbest naar hun zin hebben Voorts was er bezoek uit Duitsland, Engeland, en België, als mede uit Zwitserland. Vergeleken bij de situatie voor de oorlog is de sfeer en de toestand in de jeugdherbergen wel veranderd. Dezer dagen liet de N.J.H.C. zelfs een rond schrijven uitgaan, dat trekkers, die met een auto kwamen niet onderge bracht konden worden. Naar de opvatting van vader Koops zal men in dit opzicht er rekening mede moeten houden, dat het idee „de jeugdherberg in dienst van de jeugd beweging" veel aan betekenis heeft in geboet. De vakantie, zo zeide de heer Koops, is een middel geworden om iets te gaan zien. Men moet de jon geren ook de kans geven om zich te 'eren aanpassen en hen niet afstoten, ook al houden zij er dan andere op vattingen op na over het jeugdher- hergwezen Meei luxe acht. deze jeugdherbergvader zelfs niet eens ver keerd. Hij dacht hierbij aan een warm watervoorziening, aan nog betere bed den, aan het. verdwijnen van 'de ba gageruimte, waardoor men direct op de slaapzalen terecht kan, die trou wens in Vlissingen niet afgesloten zijn. Natuurlijk zou hij de verplichte kor- vee niet willen missen, maar om de trekkers in sommige opzichten wat tegemoet te komen, acht hij niet be zwaarlijk. Verkeerde ligging. Het is met de jeugdherberg in Vlis singen in zoverre minder goed ge steld, dat de ruimte ontbreekt om aan de aanvragen te voldoen er zijn da gen dat er een 3Q trekkers moeten worden weggestuurd terwijl de lig ging ook allerminst bevredigt. Som mige individuele trekkers komen tij dens hun verblijf van een enkele nacht er niet toe de omgeving te ver kennen, zodat de totaalindruk van de Scheldestad zich beperkt tot de tocht naar de jeugdherberg vanaf de boot of van de rijksweg naar Middelburg. De verbouwing, dit voorjaar tot stand gekomen, dank zij een kre diet van de gemeenteraad, gaf een betere indeling van de jeugdher berg, een modernere keuken, privé- keuken voor de ouders en een goe de inrichting van de trekkerskeu ken, die thans tot de beste van het land behoort. (Overigens is de af werking van deze verbetering nog niet geheel gereed en ook de bui tenverlichting via een gaslamp ont breekt nog steeds.) Ideaal zou vader Koops het vinden, als men in de omgeving van de Nolle- dijk een groot gebouw kon laten ver rijzen, waarin en de jeugdherberg van Vlissingen en die van Domburg on dergebracht konden worden. Dan kon men hier ook conferenties voor aller lei verenigingen houden, dit gebouw betrekken in de sociale jeugdzorg, het- ge.n in Vlissingen zeker niet overbo dig zou zijn. Kortom dit zou een con ferentieoord kunnen worden, zoals (Vervolg op pag. 7) na die datum 8.kosten. Voor een bril van 6.90 zal men straks 4.80 moeten betalen. Deze prijsverlaging is mogelijk ge worden, zo verklaren de organisaties, inor een verschuiving tengevolge van ie hoogconjunctuur. De voorkeur van het publiek is meer en meer uitge gaan naar luxe brillen, waarbij het mode-element een belangrijke rol ging spelen. Opstand in Ecuador In Ecuador is een revolutie tegen president Velasco Ibarra uitgebroken. Volgens de eerste te Buenos Aires ontvangen berichten uit Qnito is de regering van Ecuador de toestand ge heel meester. De opstandige beweging wordt ge- eid door luitenant-kolonel Arturo Da- vila, de commandant van het garni zoen van Manabi, die via de plaat selijke radio een beroep deed op de overige strijdkrachten om zijn partij te kiezen. „Crescendo" vlotgetrokken Dinsdagmiddag: omstreeks kwart voor vier is het kustvaartuig „Cres cendo" dat sinds maandagochtend bij Terherjden op het strand zat in zee gebracht door de sleepboten „Maas" en „Argus". De „Crescendo" gaat naar de Nieuwe Waterweg. e; zouden Hr. Ms. mijnenvegers H „Dokkum" en „Wildervank" f§ p van een reis naar de Verenigde Staten en Canada in Den Hel- p e| der moeten terugkeren. Daar de p schepen lichte schade hebben M p opgelopen worden zij nu echter p enkele dagen later terugver- p wacht. is het honderd jaar geleden, dat de Engelse humoristische p roman-toneelschrijver Thomas H Ansley Guthrie (schrijvers- naam: F. Anstey) in Kensing- H ton werd geboren. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Het weer in Europa rapporten van dinsdagavond 7 De uur luiden- Stockholm: onbewolkt Oslo: half bewolkt Kopenhagen: zwaar bewolkt Aberdeen: regen Londen: licht bewolkt Amsterdam: onbewolkt Luxemburg: licht bewolkt Parijs: onbewolkt 4 Bordeaux: licht bewolkt Grenoble: zwaar bewolkt Nice: licht bewolkt Berlijn: onweer Frankfort: zwaar bewolkt München: regen Fürich: regen Genève: geheel bewolkt Locarno: half bewolkt Wenen: regen Jnssbruck: geheel bewolkt Rome: onbewolkt Ajaccio: onbewolkt Mallorca: onbewolkt 19 gr. 17 gr. 17 gr. 17 gr. 20 gr. 17 gr. 16 gr. 22 gr. 20 gr. 22 gr. 28 gr. 19 gr. 21 gr. 19 gr. 15 gr. 16 gr. 26 gr. 29 gr. 24 gr. 39 gr. 34 gr. 34 gr. WESTELIJKE WIND In de vroege ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog en vooral in de ochtend vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON KN (VIAAN 9 augustus Zon op 5.16 onder 20.18 Maan op 9.29 onder 21.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1