JIMMY. EN RINUS DE ROBOT The New-York Times veroordeelt Soekarno en Nasser Klanken uit de ether AMERIKAANSE PILOOT VLOOG MET FABELACHTIGE SNELHEID WONING Mi Avoniuur in de Residentie 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1950 OVER ECONOMISCHE MORALITEIT „Onverantwoordelijke daden die het internationale krediet ondermijnen" Onder de kop „economische mo raliteit" werden gisteren in een hoofdartikel van de New York Times de overneming van de Suez- kanaalmaatschappij en de opzeg ging van de R.T.C.-schulden door Indonesië veroordeeld als „onver antwoordelijke daden" welke het internationale krediet ondermijnen. De Times schrijft: „Ongeacht wat de Egyptische generaal Nasser doet of niet doet, de convocatie van een internatio nale conferentie over de kwestie van de overneming van het Suez- kanaal is gebiedend. Het is niet al leen een kwestie van het vermijden van het internationaal gebruik van geweld dat niemand wezenlijk wenst. Het is een kwestie van eco nomische moraliteit op het gehele terrein van de internationale be trekkingen. Men moet het eens worden over gemeenschappelijk op treden om die moraliteit te herstel len. Wat fout is met de overneming van het Suez-kanaal is dat dit een unila teraal optreden is en bovendien nog een handeling van één man dat het gehele samenstel van multi laterale overeenkomsten raakt. In dien op enig tijdstip en onder welke omstandigheden ook een man of een natie hun verpliohtigen eenvoudig kunnen afstoten, wordt de gehele ba sis voor een normaal leven onder mijnd, zo niet vernietigd. Dit is een ernstige zaak niet alleen voor houders van aandelen in de Suez-kanaalmaat- schappjj, maar ook voor particulieren, instellingen en naties in de gehele we reld. Reeds is geopperd dat het geweld dadig optreden van generaal Nasser een factor was die geleid heeft tot de al even onverantwoordelijke hande ling van de Indonesische regering haar schulden aan Nederland op te zeggen. De bases voor deze twee han delingen zijn misschien verschillend geweest, niaar zij behoren tot dezelf de categorie van deze kwestie van economische moraliteit. Het regiem van president Soekarno heeft interna tionale verplichtingen verzaakt zo goed als president Nasser dat gedaan heeft. De grote vraag is of zulke regiems al dan niet een „recht" hebben om dat soort dingen te doen. Het is de vraag wat gebeuren zal met het ge hele raam van de internationale eco nomische gemeenschap indien zoiets een aanvaarde praktijk wordt. Om te beginnen maken handelingen als die van Nasser en Soekarno een Wezenlij ke internationale krediet-structuur praktisch onmogelijk. Krediet moet rusten op de veronderstelling dat verplichtingen worden nagekomen. Wanneer aan die voorwaarde niet langer voldaan wordt, wordt krediet een politieke gok die niet de moeite waard is genomen te worden". Na gewezen te hebben op het feit dat zowel Egypte als Indonesië „een of ander soort krediet nodig heeft", zegt de Times dat als de vernietiging van internationale overeenkomsten door unilateraal optreden voortduurt, het uiteinde lijk resultaat economische chaos zal zijn, welke chaos een openlijke uitnodiging is aan juist die ge welddadige inmenging welke we zo ernstig proberen te vermijden. De Londense „Times" schreef gis teren over de Indonesische verwer ping van de schulden aan Nederland, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de betrekkingen tussen Nederland en In donesië slechter zullen worden. „Het Indonesische volk vraagt een betere levensstandaard en meer vei ligheid. Djakarta heeft plannen aan deze twee eisen tegemoet te komen. Maar indien het alle Nederlandse belangen verjaagd, waar moet het dan zijn kapitaal vandaan halen om zijn plannen uit te voeren? Indien Djakarta faalt, zullen de communis ten en andere extremisten hun kans waarnemen en de regering overne men. Hier is weer sprake van een na tionalistisch onderontwikkeld land, dat iedere grond tot vertrouwen ver nietigt", aldus de Times. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy i Op het eerste gezicht Twee krasse Amerikaanse s oudjes, de 98-jarige Myer Kricli en de 95-jarige mevrouw Hinda Juba, hebben kennis gegeven M van hun voornemen in het hu- M welijk te treden. De gelukkige verloofden hebben elkaar in H het begin van dit jaar in een bejaardentehuis leren kennen en raakten „op het eerste ge- zicht verliefd op elkaar". Sa- men zullen ze straks 15 kinde- M ren, 27 kleinkinderen en 40 achterkleinkinderen hebben. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllll RAKETVLIEGTUIG3000 KM PER UUR Naar eerst thans bekend is geworden heeft een nieuw raketvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, de X-2, op 25 juli j.l. de haast onvoorstelbare snelheid van meer dan 3000 km p. uur behaald. Deze sneldheid bijna drie maal groter dan die van het geluid is de grootste, welke men ooit met een door een mens bestuurd vliegtuig heeft bereikt. Autoriteiten deelden mee, dat de X-2, welke gebouwd is door de „Bell Aircraft Corp", ontworpen werd om de zogenaamde „warmte-barrière" te onderzoeken. Deze thermetische bar rière ontleent zijn naam aan het feit, dat bij zeer hoge snelheden door de wrijving van de lucht de romp van een toestel tot smeltens toe heet kan worden. Bij een snelheid van ongeveer 320Q km per uur ontstaat er door wrijving een temperatuur van ongeveer 600 graden, welke normale aluminium- alliages op gevaarlijke wijze zou ver zwakken. De alliage van de X-2 bevat echter een hoog percentage van roest vrij staal, dat een temperatuur van ongeveer 1600 graden kan weerstaan. Een dergelijke temperatuur wordt pas opgewekt bij een snelheid van meer dan 5,250 km per uur. Het toestel werd tijdens de Droef- vlucht gevlogen door de chef-invlie- ger van de luchtbasis Edwars in Cali- fornië, It.-kol. Frank Everest. De door Everest bereikte snelheid komt echter niet in aanmerking voor een nieuw wereldsnelheidsrecord, daar aan tal van bepalingen voor een dergelijk record bij deze proefvlucht niet voldaan is. Blijkens opgave van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening stonden per eind juli j.l. over geheel Zeeland bij de diverse G.A.B.'s in to taal 814 werkzoekenden ingeschre ven. Het aantal werkzoekenden per eind juni bedroeg 886. Van dit aantal waren 736 mannen, van wie 401 geheel werkloos te boek stonden; 145 waren werkzaam op ob jecten voor aanvullende werkgelegen heid en 190 waren tewerkgesteld óp G.S.W.-objecten. Het aantal aanvra gen van werkgevers om mannelijk personeel bedroeg 903. Het aantal ingeschreven vrouwe lijke werkzoekenden bedroeg 78. Hiervan waren er 31 geheel werkloos en 47 niet-werkloos. De werkgevers- aanvragen overtroffen in deze sector het aanbod verre met een getal van niet minder dan 353. 81. Jimmy, Kees Cardan en Miebet hadden bijzonder lekker gegeten, want Miebet had extra haar best gedaan op de maaltijd. Voor „toe" had zij een vruchtenslaatje met slagroom klaar gemaakt en daar zaten zij alle drie heerlijk van te smikkelen, toen zij voetstappen in de tuin hoorden. Jimmy sprong op en liep naar het raam. „Kijk nou's wie daar zijn!" riep hij verrast uit. „Daar zijn meneer Antenne en Jackie. Die moeten dadelijk na mijn telefoontje uit Amsterdam zijn vertrokken". Mie bet was al naar de deur gehold om deze open te maken en na de heren binnen te hebben gelaten, rende zij naar de keuken om koffie te gaan zetten. De begroeting was allerhartelijkst, maar toen er genoeg handjes waren ge- Schud, wilden meneer Antenne en Jack natuurlijk naar Rinus toe. Dit heerschap lag nog altijd netjes op zijn rug in de bijkeuken en hij verzette er zich niet tegen, dat de twee deskundigen hem aan een snel uitwendig onderzoek onderwierpen. Intussen vertelde Jimmy in korte trekken op welke wijze hij de robot weer te pak ken had kunnen krijgen. „En als ik daarbij niet de hulp had gekregen van deze vrachtwagenchauffeur, de heer Kees Cardan," zei hij tegen meneer Antenne, „dan zou ik nu niet op dit ogenblik tegenover U hebben gestaan. Hij is wat je noemt mijn reddende engel geweest". Me neer Antenne stapte op Kees Cardan af, schudde hem de hand, deed een greep in zijn portefeuille en overhan digde de chauffeur een bankje van honderd gulden. „Neem dat aan", zei hij, „dit meevallertje hebt U dub bel en dwars verdiend. Twee satellieten door het afschieten van één raket. Volgens een maandag afgelegde verklaring van geleerden van het Amerikaanse laboratorium voor zee vaartkundig onderzoek kan de raket, die Amerika's kunstmatige satelliet „Baby moon" het volgend jaar zal af werpen, zelf een tweede satelliet wor den. De raket brengt de „Baby moon tot op een afstand van 300 tot 2400 km van de aarde. De geleerden deelden mede. dat vol gens de huidige constructie-methoden de satelliet automatisch wordt ge scheiden van de neus van het derde gedeelte van de raket, nadat de nood zakelijke „tot de hemelsferen beho rende snelheid" is verkregen. Dit der de gedeelte van de raket zal dan niet alleen zelf satelliet worden, maar bo vendien de satelliet, door verschil in gewicht en omvang, voorbij stijgen en naar men verwacht, boven deze rond de wereld draaien. Het is bekend, dat de Verenigde Staten van plan zijn een of meer sa tellieten af te schieten tijdens het in ternationale geofysische jaar, dat in juli van het volgend jaar begint. Zo wordt de voorgevel van de nieuwe VARA-studio, volgens het ontwerp van de architecten Merkélbach en Elling, dat nu een begin van uitvoe ring krijgt. Geheel links op de foto ziet men de bestaande studio met toren, die in het complex zal worden opgenomen. Op het ogenblik is men bezig met liet bouwrijp maken van de grondmidden augustus zal men een begin maken met de eigenlijke bouw. Indonesië: geen nieuwe invoervergunningen. De Indonesische regering heeft mee gedeeld, dat „als tijdelijke maatregel om de vermindering van de devie zenvoorraad te remmen" geen nieu we invoervergunningen zullen worden verleend of aanvragen om deviezen ingewilligd. Om de uitvoer te stimuleren zullen premies in buitenlandse valuta van 3 tot 20 procent worden betaald over de exportwaarde van 30 produkten, waaronder rubber, suiker, koffie, thee en copra. WOENSDAG 8 AUGUSTUS. Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 —24.00 VARA. VARA: .7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Het Boek van de Reis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Metropole ork. 11.40 V. d. jeugd. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 12.55 Reportage Ronde v. Nederland. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.45 De Wereld werd ontdekt, caus. 14.00 Gram. 15.00 V. d. jeugd. 16.15 V. d. zieken. 16.45 Gram. 17.00 Gram. 17.15 Hawaiianmuz. 17.40 Reportage Ronde v. Nederland. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksde len Overzee: Jeugduitz. „Reizen en trek ken in Suriname en de Nederl. Antillen", door dr. J. I. S. Zonneveld. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Accord, ork. en solist. 19.15 „De consument in de Maatschappij", caus. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Verz. progr. v. d. militairen. 20.45 „Het ls waar, maar geloof HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. U.—N.A.P. 8 augustus 9.17 2.00 21.57 Vlissingen 2.55 2.61 15.06 2.64 Terneuzen 3.25 2.75 15.41 2.78 9.53 2.13 22.32 2.52 Hansweert 4.22 2.83 16.32 2.82 10.29 2.30 23.07 2.69 4.39 1.84 16.51 -1.68 9.51 1.36 22.19 1.72 Wemeldinge 4.49 2.11 17.07 1.94 10.16 1.62 22.45 2.02 het niet", hoorsp. 21.40 Gram. 22.25 Medi sche kron. 22.35 Holland Festival: Utrechts Stedelijk ork., koor en sol. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Es peranto. 1007 kc/s. 7.00—24.00 Hilversum II. 2 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Lichte muz. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Nederlan ders. vrachtvaarders van Europa, klankb. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Pianoduo. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Kamer- ork. en solist. 14.35 Gram. 15.40 Intersco- lair jeugdtoernooi Haarlem 1956. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Instr. trio en hobo. 18.45 Spectrum van het Christelijk orgapisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Viool, orgel, clavecimbel en cel lo. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork., koor en vrou wenkoor. 21.10 Muzikale luisterwedstr. 21.30 Trompet en piano. 21.50 Wonderlijke wetenswaardigheden. 22.05 Knapenkoor. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. N.C.R.V. 17.00—17.30 V. d. kind. N.T.S. 17.30—18.30 Eurovisie: Rep. v. d. opening v. d. Duitse Evangelische Kerken- dag te Franltfürt am Main. Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van ons dochtertje HELENA ANTOINETTE (HELLEN) R. ANDRIESSEN. A. ANDRIESSEN— REIJERSE. Terneuzen, 2 aug. 1956. Nieuwstraat 68, Het Stoffenpaleis. Tijd. Juliana Ziekenhuis, Terneuzen. De heer en mevrouw VAN WESTEN- VAN DEN BOSSCHE, zeggen, mede namens we derzijdse familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling op hun huwelijksdag. Axel, augustus 1956. TE KOOP bij inschrijving a contant de appels, peren en pruimen, wassende in de boom gaard achter Patijnweg 74 te Goes. Reserve 150 kg. appels, 50 kg. peren en 5 kg. pruimen. Alles eerste soort en naar keuze. Inschrijvingen worden inge wacht t.m. woensdag 15 augustus 1956 bij F. A. PEMAN KAKEBEKE, Hofstede Voorstad 80, Goes. Wij vragen een FLINKE VERKOOPSTER liefst met het textielvak bekend. Gevraagd voor Zeeland een vertegenwoordiger in vleeswaren. Uitvoerige sollicitaties on der nummer A 216, bur. P. Z.C., Goes. Te huur gezocht te Middelburg Br. no. 863, bur. P.Z.C., Middelburg. vwwwvwvw/v door TJEÉRD ADEMA 57 Jozef gaf een gil, die drie verdie pingen hoog te horen was. Hij bolder de de trap af, van de ene tree op de andere en werd halfweg opgevangen in de uitgespreide armen van Ir. Steensma, die het ongeluk had zien aankomen en de gevallen zondaar halverwege de trap tegemoet ge sneld was. De kousevoelen daalden haastig de trap af, zij werden gevolgd door een „bloemrijke" onderrok, een rose blou se, een magere blote hals en een door sprietharen omgeven gezicht, waarin een paar angstige ogen stonden. „Die bliksemse aap!" schreeuwde de vrouw „Ik geloof, mevrouw", zei Steens- ma geruststellend, „dat het ongeluk vrij goed is afgelopen. Ik zag het aan komen en ik kon uw kleine jongen ge lukkig tijdig opvangen." Hij reikte haar de luid schreeuwen de bengel over en de vrouw bekeek haar spruit een ogenblik aan alle kan ten om te constateren, dat hij ner gens een wondje of een blauwe plek had opgelopen. ,,'t Is een lelijke trap. mevrouw", zei Steensma, naar boven kijkend. „Uw kleine jongen had dood kun nen vallen." „Hardstikke dood", verbeterde de vrouw. Steensma pakte zijn portemonnaie en stopte een biljet van tien gulden in het knuistje van de brullende kleu ter. „Voor de schrik", legde hij uit. De vrouw sperde haar ogen wijd open. „Wat zegt U meneer?" Ir. Steensma zette zijn longen uit om boven de patiënt uit te kunnen schreeuwen. „Een presentje voor de schrik!!" De vrouw knikte en keek dankbaar naar hem op en maakte het geld uit het kleine knuistje los. Ze beduidde hem nog even te wach ten, sjorde Jozef aan zijn broeksband de traptreden op en deponeerde hem ergens, vanwaar zijn geschreeuw door een dichtgeslagen deur voor een trap- conferentie minder hinderlijk was. Een ogenblik later kwam ze terug met een grote sleutel, waaraan mei een stukje touw een kaartje was ge bonden. „Ik doch", zei ze, „ik zal nog maar 's kaike. me man hangt 'm weierus achter 't wasbord". Steensma nam met een gevoel van voldoening de sleutel van haar over. „U krijgt hem over een half uur te rug", beloofde hij. „Best. meneer", zei de vrouw, nieuwsgierig naar de pleister op zijn wang kg'kend. „Ben U ook gevalle, meneer?" Jawel, mevrouw", zei Steensma „maar niet van de trap". De vrouw knikte. „Gooi U 'm strakkies maar in de brievenbus", zei ze, „dan hoef ik d'r niet voor van bove te komme". Ir Steensma legde de plechtige ge lofte af, dat hij aan haar verzoek zou voldoen, nam beleefd zjjn hoed af en trok de voordeur achter zich dicht. Hij haastte zich naar 't leegstaande pand, dat hij binnen tien minuten be reikte. Daar keek hij op zijn horloge. Het was twaalf minuten voor zes. Hjj had geen moment meer te ver- Hij stond een ogenblik stil en keek naar boven. Het grote huis lag op een pleintje in een verlaten buurt tussen een school en een pakhuis. De plaats van samenkomst was uit stekend gekozen, omdat men geen last zou hebben van nieuwsgierige buren. Het was een groot verwaar loosd pand met ramen waarvoor hier en daar vuil geworden stukken van vitragegordijnen hingen. In de bene den voorkamer waren nog fragmen ten van een toonbank en een winkel opstand te zien, de bovenverdieping was waarschijnlijk voor bergplaats en woning gebruikt. Steensma keek om zich heen en zag dat niemand in de vrijwel verlaten straat op hem lette. Hij liep vlug de hoge stoep op en stond op het punt de sleutel in de buitendeur te steken, toen hij tot de ontdekking kwam, dat deze niet ge sloten was. Het verwonderde hem, omdat het dus niet noodzakelijk was geweest enig risico door het afhalen van een sleutel te lopen. Hij duwde de deur zachtjes open en stapte op een oude mat in de hal Een vrachtauto volgeladen met plaatijzer denderde over het plaveisel en overstemde elk ander geluid, maar binnen een kwart minuut was het weer rustig. Ir. Steensma zag, dat hij onderaan een hoge trap met uitgesleten treden stond en kwam een ogenblik onder de indruk van de ongezellige sfeer van een oud en verwaarloosd huis, toen een vaag geluid van stemmen tot hem doordrong. Hij luisterde ingespannen en ge voelde zich onbehaaglijk. Was hier een nieuwe val voor hem opengezet Wanneer de deur zich dadelijk ach ter hem zou sluiten, zou niemand van zijn vrienden ooit weten, waar hij ge bleven was. Waarom was de buitendeur niet ge sloten geweest? Opnieuw meende hjj stemmen te horen, maar hij was niet vertrouwd met de geluiden van dit oude huis. De stemmen konden uit het school gebouw komen, misschien wel uit het pakhuis. Hij keek op zijn horloge en zag, dat het acht minuten voor zes was. Over twintig minuten moest hij naar het ziekenhuis, wilde hij niet de kans lopen, dat men zich over zijn verdwijning zou verbazen. Hij stond op het punt naar boven te gaan, toen hij duidelijk hoorde, dat er èen deur werd geopend. Waar schijnlijk was het meisje ongeduldig geworden en kwam zij naar Keneden om naar hem uit te kijken. Hij zette zijn voet op de onderste trede, maar trok die haastig terug, toen hij een man hoorde. Een zware stem had iets geroepen en een man had met een schor geluid daaraan iets toegevoegd. Een vrouw gaf antwoord. Haar hoge nerveuze stem was duidelijk hoorbaar. Er was iets roependé in die stem, iets drei gends ook. Steensma keek om zich heen. Hjj voelde, dat er gevaar was, maar hij wist niet van welke zijde het hem be dreigde. Eén ding was duidelijk. Hier was geen sprake van een geheime sa menkomst van hem en een bevriende vrouw, hier waren meerdere mensen, die hij niet kende en niet vertrouwde. Hij besloot even geluidloos heen te gaan, als hjj was binnen gekomen. Er raasde opnieuw met veel lawaai een vrachtauto langs het huis. Ir. Steensma greep naar de kruk van de buitendeur, maar bleef plotseling als verstijfd van schrik op de mat staan. Boven alle geluiden uit hadden twee schoten geklonken. De gil van een vrouw echode tegen de kale wanden van dit spookhuis. Zware stappen haastten zich naar het trapgat. Steensma rukte 'n deur in de gang open en stapte in een diepe kast, waarin bezems en emmers waren ge borgen. Twee mannen kwamen haastig de trap af. De voorste droeg hoge laar zen en zijn stappen weerklonken in de ruimte' van de hal. De voetstappen van een kleinere man, die hem volg den, gingen in het rumoer van zijn metgezel vrijwel verloren. Ir. Steensma gluurde door een kier van de kastdeur en zag, dat beiden hem passeerden. De voorste was de man met de doodskopring, de andere was kleiner en nerveuzer van beweging. Hij had een bolrond hoofd en droeg een bril met dikke hoornen randen. Steensma kon zich niet hei'inneren hem ooit te hebben gezien. Hij hield de adem in en een ogen blik ging de gedachte door hem heen dat zij Hem zeker zouden doden als zij maar enig vermoeden van'zjjn te genwoordigheid hadden. Bij de voordeur stonden de mannen stil. De voorste stapte voorzichtig naar buiten en keek links en rechts over het stille pleintje. Hij wenkte zijn metgezel, die bijna onhoorbaar achter hem aankwam en de buitendeur dichttrok, die met een zachte klik achter hen in het slot viel. Een volle minuut bleef Steensma in zijn schuilplaats. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6