Italianen beheersten de eerste etappe op tactische wijze KORT GEDING C0STARICAANS SCHIP „MARIANTHE" Apart van karakter-apart van smaak! VEEL AVONTUUR EN AMUSEMENT IN TYPISCH Z0MERPR0GRAMMA Waar zijn onze schepen? 4 PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 DE RONDE VAN NEDERLAND DRAAIT Baroni tweevoudig winnaar (Van een speciale verslaggever) De Italiaanse ploeg heeft, onder aanvoering van de 36-jarige ronderidder Fiorenzo Magni, in de eerste étappe van de Ronde van Nederland alle lau weren geoogst, die er maar te oogsten waren. De meesterlijke strategie van ploegleider Pagani, die in zijn eigen land al even hoog wordt aangeslagen als de grote Binda, heeft ertoe geleid, dat de Italianen de koers volkomen hebben beheerst. Het donkerblauwe eskadron zegevierde over alle linies: in het persoonlijk klassement, in het ploegenklassement en in de stryd om de militaire trui. Mario Baroni, die m et zijn 24 jaren een van de jongste leden van de Italiaanse ploeg is, is met de grootste persoonlijke eer gaan strijken. Hy ging in do legerplaats Steenwykerwold als eerste over de eind streep en verzamelde in de premiesprint onderweg zoveel punten, dat hij tevens beslag legde op de rood-wit-blauwe militaire trui. Het was een Italiaans machtsver toon, dat overigens het enige interes sante aspect van deze eerste étappe betekende. De Italianen, die zich on der het stralende zonnetje, dat de bonte karavaan op zijn 202 kin lange tocht van Utrecht naar Steenwyker wold toelachte, kennelijk kiplekker voelde, hebben een fraai staaltje ploegtactiek weggeven. Het was Piazza, die reeds na 33 km tussen Hoevelaken en Zwartebroek de lont in het kruitvat wierp door op een er barmelijk slechte, secundaire weg. te demarreren. Terwijl het peloton in een bijna ondoorzichtige stofwolk was gehuld ging Piazza er vandoor. Toen Piazza zijn eerste tientallen meters voorsprong nam waren de Ita lianen daar ook. Zij dekten de vlucht van Piazza. Het moet evenwel een kleine streep door de rekening van de in étappewedstrijden zo geroutineer de Italiaanse aanvoerder Magni zijn feweest dat een Nederlander toch oor het Italiaanse scherm wist te breken. Het was Thys Roks van de Nederlandse B-ploeg, die Piazza trachtte te bereiken. Magni stuurde direct een van zijn ondergeschikten, Baroni, aohter de jachtende witte trui aan. De Zwitser Heinz Graf, een broer van de bekende Rolf zag kans om het wieltje van Baroni te pakken en getweeën hadden de Italiaan en de Zwitser Roks spoedig te pakken. Roks kreeg lekke band Maar Roks liet zich door Baroni niet diens wil opleggen. Verbeten bleef hij aan de kop van het drieman schap op de pedalen staan en het ge volg hier van was, dat Piazza werd ingehaald. Roks werd kort na zijn goede prestatie evenwel door het peehduiveltje besprongen. Een lekke band en een onschuldige valpartij de den hem in het peloton terugvallen. Met twee man, Piazza en Baroni, in de kopploeg, die al spoedig an derhalve minuut voorsprong op het peloton had, zagen de Italia nen hun aanval van het eerste uur dus gelukt Magni en de zijnen ble ven aan het hoofd van het peloton ryden en trachtten het tempo zo veel mogelijk te drukken. Op de smalle wegen lukte dit volkomen, maar toen er wat meer ruimte kwam werd het moeilijker. Vooral de Belgen, wier A-ploeg als grote favoriet is gestart deden her haaldelijk pogingen om de kloof tus sen de vluchtelingen en het peloton kleiner te maken. Uiteindelijk lukte het Willy Schroeders en Roger Ver- plaetse om van het peloton los te ko men, maar zij waren nog geen 50 m. weg of daar sprintte een donkerblau we trui, de Italiaan Zampini, achter hen aan. Deze nestelde zich rustig aan de Belgische achterwielen en weigerde ook maar een meter kop te doen. Door enorm hard werken van beide Belgen naderden de drie even wel de kopgroep toch op een halve minuut, Italiaanse strategie Maar toen ging Zampini een ande re tactiek toepassen. Hij bleef niet achter zijn tegenstanders, maar ging tussen hen in rijden. Steeds weer als een van de Belgen de kop wilde over geven en daarbij tierend en gesticu lerend de' Italiaan verwijten maakte, schudde Zampini lachend van neen. Hij weigerde de kop te nemen. Hij mocht dit om tactische redenen een voudig niet doen. En de Italiaanse strategie lukte volkomen. Verplaetse en Schroeders werden vermoeid en op de duur, na 90 km bij Elspeet, gaven de Belgen de moed op. Zij lieten zich in het peloton terugvallen. Intussen hadden Baroni en Piazza er in hun kopgroep zo hard aan ge trokken, dat him voorsprong tot vele minuten was gegroeid. Bij de ravitail lering in Nunspeet (103 km) hadden de twee Italianen en de uitstekend draaiende Heinz Graf een voorsprong van liefst 7% minuut. In het peloton speelden de Italianen en nu ook de Zwitsers het spel van afremmen rus tig verder. De Belgen en vooral kop man Germain Derijcke probeerden wel steeds een gat in de gecombineer de defensie te stoten, maar voorlopig slaagden zy hier niet in. De Nederlanders hielden zich op merkelijk rustig. De kopmannen Schulté. Van Est en Voorting hadden het te druk met elkaar om aan een aanval te denken. By de ravitaillering in Nunspeet slaagde de Duitser Junckermann er e.v.t. in van de lichte verwarring, wel ke het toegooien van de etenszak- jes in het peloton veroorzaakte, gebruik te maken en een kleine voorsprong op de meute te nemen. De Zwitsers waren beter attent dan de Italianen en Fausto Lurati kreeg de taak Junkermann terug te halen, ofals de kans zich mocht voor doen met hem door te gaan om de Zwitserse vertegenwoordiging in de kopgroep op twee man te brengen. Deze laatste gelegenheid deed zich echter niet voor. omdat de Italianen en de Belgen wat harder aan het pe loton gingen trekken. Hele kilome ters zweefden Lurati en Junkermann tussen de kopgroep en het peloton, maar bij Meppel moesten zij zich ge wonnen geven. Twee lekke banden zorgden er uiteindelijk nog voor, dat Lurati als laatste renner de- eind streep in Steenwykerwold passeerde. Zwaar te verduren. Had het driemanschap aan kop intus sen nog kans gezien zijn voorsprong tot 814 minuut te vergroten, toen na Meppel de wind de renners langs de Smildervaart in het gezicht blies, kre gen dem oedige koplopers het na alle inspanningen zwaar te verduren. In het peloton werd nu ook de Italiaans- Zwitserse verdediging door de Belgen en Hollanders gebroken. Met de ki lometers slonk de voorsprong van de drie vluchtelingen en toen zij Steen wykerwold waar Baroni de sprint won voor Piazza en Graf, bereikt hadden werden zij op nog geen twee minuten gevolgd door de Belgen Schroeders en Gielen, alsmede door onze landgenoot Adrie Suykerbuyck. Deze drie hadden zich in de laatste kilometer nog los weten te maken van het peloton, dat 20 seconden na hen over de streep stoof. Regelrecht naar Meppel Een pikante noot van het slot van de ze eerste étappe, die onderweg door tienduizenden toeschouwers met enthousiasme werd gadegeslagen, is, dat winnaar Baroni, nadat hij over de streep was gegaan, regelrecht door- fietste naar Meppel, waar de Ita liaanse ploeg was ondergebracht. On wetend van dit feit stonden organisa toren en een charmante Ronde-miss met bloemen (en een kusje in gedach ten) onder het belangstellend oog van honderden militairen vele minuten op Baroni te wachten. Toen eindelijk vernomen werd, dat de overwinnaar al in Meppel onder de douche stond, heeft men de huldiging maar uitge steld tot het diner, dat de militairen in Steenwykerwold, 's avonds de ge hele Ronde-familie aanboden. Waarom vordering werd afgewezen In de tweede binnenhaven van Vlis- sïngen heeft geruüne tyd het Costa- ricaanse schip „Mariantlie" aan de ketting gelegen. Naar gemeld werd ;ing opgeheven tengevol ge van een onderlinge schikking, maar in zijn uitspraak na liet bij ae rechtbank te Middelburg aangegane kort geding op verzoek van de huidi ge eigenaar, de heer Tsavliris in Lon den, heeft de president van deze rechtbank, mr. C. R. F. van Roggen, bepaald, dat de beslaglegging recht matig was. Ofschoon dus beide par tijen tot een onderlinge schikking kwamen, werd zeer veel waarde ge hecht aan de rechterlijke uitspraak in kort geding. De motivering van dit vonnis is van betekenis voor de gehe le scheepvaartwereld. Voor de voorgeschiedenis van dit interessante conflict is het noodzake lijk te weten, dat Jiet schip oorspron kelijk bezit was van de Panamese vennootschap Alain Steam Ship Cor poration of Panama, welke op 15 juli 1955 een overeenkomst aanging met de Americain Anthracite en Bitumi nous Coal Corporation te New York die de N.V. Rotterdamsche Kolen Centrale te Rotterdam in Europa als partner had. Het schip heette toen „Centauro". Nadat het schip twee reizen had ge daan naar Amsterdam en Rotterdam, werd het herdoopt in „Bali" en ging het in maart 1956 naar Antwerpen om voor reparatie te dokken. In april van 1956 vernam de Rotterdamsche Kolen Centrale dat de vennootschap Alain weigerde de overeenkomst ver der uit te voeren, v ermoedelijk was de oorzaak van deze weigering, dat de vrachtprijzen voor het vervoer van kolen inmiddels sterk was opgelopen. In begin mei jl. werd het besluit ge nomen beslag te laten leggen op liet schip, maar toen bleek, dat de Alain het schip op 28 maart had verkocht aan Portobelo te Panama City, ter wijl de naam van het schip herdoopt was in Libra. Deze Panamese ven nootschap Compania Maritima Por tobelo S.Z. te Panama verkocht het schip Libra, ingeschreven in de scheepsregisters van Panama, ,,free from encumbrances and maritime liens" aan de huidige eigenaar Pan- rica Transport Limitada, vertegen woordigd door de heer Tsavliris te Londen. Afgezien van het verschil in het bedrag, waarover het geschil handel de (volgens de gedaagde ging het om 88.200 pond en volgens de huidige eigenaresse kan dit ten hoogste 41.820 pond hebben bedragen), ont kende de heer Tsavliris i.e. zyn maat schappij, dat deze charterovereen komst rechtsgeldigheid had. Immers, zo betoogde hij, het schip was in het scheepsregister te Costa Rica ingeschreven na de koop „un chartered and free of all ohartering and other contractual commitments". Ook bestreed hij, dat de overeenkomst was aangegaan met de Rott. Uitslagen Ronde van Nederland De officiële uitslag van de le rit luidt: I Baroni (Italië) 5.03.59 met bonifi catie 5.02.59; 2 Piazza (Italië) z.t. met bonificatie 5.03.29; 3 Graf (Zwit serland) 5.03.59; 4 Schroeders (Bel gië a) 5.05.20; 5 Gielen (België b) z.t.; 6 Suyckerbuyok (Nederland a) 5.05.23; 7 Van Looy (België a) 5.05.40 8 Verplaetse (België a) z.t.; 9 Martini (Italië) z.t.; 10 Roselle (België b) II Saelens (België b); 12 Ruyten (België a)13 Kooyman (Nederland c); 14 Fore (België a); 15 Van Est (Ned. b); 16 Müller (Duitsland); 17 Vannitsen (België a)18 Backat (Duitsland)19 ex aequo 43 renners, allen m dezelfde tijd als Rik van Looy (België a) 5.05.40 sec. Baroni heeft het grootste punten- aantal in de militaire sprints in de eerste étappe behaald en vertrekt in de tweede étappe met de oranje lei derstrui, versierd met de rood-wit- blauwe banden van de militaire trui. PLOEGENKLASSEMENT 1 Italië 15.12.08; 2 Zwitserland 15.15. 19: 3 België b 15.16.40; 4 Belgie a zt.; 5 Nederland a 15.16.43; 6 Nederland b 15.17.7 Nederland c z.t.; 8 Duitsland z.t. Het militaire puntenklassement luidt: 1 Baroni 25 punten; 2 Piazza 18 punten; 3 Graf 17 punten; 4 ex aequo Adri Voorting, Van Dongen, Derboven, Junkermann, Lurati allen 7 punten. De Italiaan Piazza werd aangewe zen als de strydlustigste renner van de étappe. Kolen Centrale als partner. Eventueel zou een en ander naar Amerikaans recht slechts zyn aangegaan met de tweede gedaagde de Americain An thracite en Bituminous Coal Corpo ration. Dientengevolge ontkende de Panri- -ca dat het schip inmiddels omge doopt in „Marianthe" ook belast WEL GEBONDEN De president van de Middelburgse reentbank heeft al deze overwegingen van de eiser in kort geding die voorts veroordeeld werd tot het beta len van de rechtskosten verwor pen. Krachtens het Panamese recht was de Panriea wel degelijk aan deze eharterovereenkomst gebonden. Mocht deze maatschappij door de Portobelo bedrogen zijn, dan dient zij tegen deze maatschappij een eis tot schadevergoeding in te dienen. Geble ken is o.m., dat de Panriea vóór de verkoop geen inzage heeft geëist van het scheepsjournaal, terwijl men wist dat de Portobelo slechts gedurende korte tijd eigenaresse was en voorts wié de vorige eigenaresse was. Bo vendien geldt voor Panamees recht het volgende: „A charter party ha- ving been once signed it shall remain valid even though the vessel changes owners or masters". Voorts wijst de president er op, dat de jurisprudentie in Engeland en in de U.S.A. zich in deze richting ont wikkeld, dat uit eigen hoofde de ko per tegenover de bevrachter aanspra kelijk is. Niet slechts indien hij hetzij met het bestaan van het charter op de hoogte is, hetzij opzettelijk de ver vrachter tot wanprestatie beweegt, doch evenzeer de koper, die van het bestaan van de charterparty redelij kerwijs op de hoogte had kunnen en moeten zijn en dienovereenkomstig geacht moet worden die te kennen en zich derhalve niet te goeder trouw op zijn onwetendheid mag beroepen en aldus aan de contractbreuk van de vervrachter in zekere zin medeplich tig is. Alle betrokken rechtsstelsels gel den hier naar het oordeel van de pre sident en men kan zieh daaraan niet onttrekken. Derhalve kon de vorde ring tot opheffing van het beslag niet worden toegewezen. (Advertentie) MIX-BAAI! Door Douwe Egberts samengesteld uit vele met zorg gekozen mixture- en baaitabakken. Een zeldzaam geurige, goed brandende tabak! U geniet van de fijne, zachte smaak van baai en het karakteristieke, pittige aroma van mixture. FILMS IN ZEELAND „The shrike" in de donderdag-cyclus. Deze week is er vla de celluloidband weer menig opwindend avontuur te beleven en het ontbreekt evenmin aan luchtig amusement. Een typisch zo- merprogramma derhalve, waarin ELECTRO (Middelburg) verscheen met „Karavaan", een avonturenfilm, volop voorzien van romantiek. Het verhaal, waarin Vera Ralston, Forrest Tucker en Joan Leslie de hoofdrollen vervullen, speelt in de Verenigde Staten, alwaar een „kara vaan" naar Californië trekt en in die karavaan bevinden zich dan enige lie den, die tijdens de tocht allerlei merk waardige en soms ook wel boeiende avonturen beleven. Voor en aleer de hoofdfiguren inderdaad de gelegen heid krijgen om naar de goudvelden van Californië te vertrekken moeten zy heel wat moeilijkheden overwinnen en daar berust dan voornamelijk de (enigszins verwarde) inhoud van de ze rolprent op. Weer andere avonturen kunt ge aanschouwen in „Ongetemd" (Alham- bra, Vlissingen), met Tyrone Power en Susan Hayward in de hoofdrollen. Deze historie speelt zich af in Zuid- Afrika, alwaar een man verbeten vecht voor het stichten van een Vrij staat. Zó verbeten, dat hij vrouw en kinderen er herhaaldelijk voor ver laat, hetgeen dan tot allerlei verwik kelingen leidt. Hoewel ook deze ge schiedenis wat erg sterk werd gero mantiseerd, bleef zij op vele punten aanvaardbaar en onder regie van Henry King werd er een boeiende film van gemaakt. Grand (Goes) vertoont „Die dwaze mr. Jones", waarin ons aller filmko miek Red Skelton dwaas doet als een man, die twaalf ambachten aan der tien ongelukken paart en bovendien nog met huwelijksplannen rondloopt. Er gebeuren voldoende gekke dingen om enkele uren pretentieloze ontspan- Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, aug. Londen 10.63% —10.64%; New York 3.02%—3.83: Montreal 3.88H—3-89A; Parijs 1.0845 —1.0855; Brussel 7.64%—7.65%; Frankfurt 91.07%—91.12%; Zürich 87.36%—87.41%Zürich (vr. francs) 89.31%—89.36%; Stockholm 73.89— 73.94. Kopenhagen 64.97%—55.02%; Oslo 53.20%—53.25%; Milaan 60.85% —60.90%; Japanse verrekeningsdol lar 3.77A3.77}J; Turkse verreke ningsdollar 3.79%—3.79%. VVVVVVVVVVVAVVVVWvVVVVV Aagtedijk 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Aalsum 4 v. A'dam n. Perz. Golf. Alwakl 5 v. Hamburg n. Bremen. Almkerk 6 te Cebu. Averdijk 5 Miami n. Le Havre. Ball 5 v. Tjilatjap v. Soerabaja. Blitar 5 v. Soerabaja n. Pladjoe. Boschfontein p. 5 Perlm n. Suez. Cottica 5 v. Madeira n. Plymouth. Crania 5 v. Calcutta n. Colombo. Dalerdijk 5 te Antwerpen. Dongedijk 5 te Antwerpen. Esso - Amsterdam 5 Algiers n. Ras Tanura. Esso - Nederland 5 v. Port Said n. Landsend v.o. Gaasterland 5 te Santos. Guineekust 9 verw. In Dakar. Haulerwijk p. 4 Startpolnt n. Norfolk. Heemskerk 4 te Rotterdam. Helena 4 te La Gualra. Houtman 5 te Dar es Salaam. Japara 5 te Belawan. Jason 4 v. A'dam n. Guanta. Jagersfontein 6 te Pt. Elisabeth. Kabylia 6 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Kinderdijk p. 5 1600 m Vllss, n. New York Kota Agoeng 6 te Tj. Prlok. Kota Baroe p. 5 Ceylon n. Aden. Langkoeas p. 5 Guardafui n. Tj. Prlok. Lievevrouwekerk p. 6 Gibraltar n. Antw. Lekkerkerk 3 Koeweit. Lemsterkerk 6 Dar es Salam n. Aden. Loenerkerk 6 v. Genua n. Pt. Said. Lissekerk 6 v. Genua n. Gibraltar. I.utterkerk 3 Basrah. Maas 5 te Rotterdam. Maasdam p. Southampton n. Havre, 9 Rotterdam verw. Maashaven 5 v. Las Rio de Janeiro. Molenkerk 5 v. Genua n. Pt. Said. Murena 5 v. Gelong, 7 verw. in Adelaide. Nieuw Amsterdam 4 te Southampton. Noordam 5 v. New York n. R'dam. Ouwerkerk p. 5 Kp. Finisterre n. Genua. Ovula 6 te Pladjoe. Overijssel 4 Hongkong. Polydorus 6 v. Pt. Said n. Rotterdam. Peperkust 8 Takoradi verw. Perna 4 te Singapore. Prins Willem II 5 te Rotterdam. Roggeveen 3 Sabang. Rijnkerk 3 Sabang. Schelpwijk 6 te Schiedam. Schiedijk 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Singkep 5 te Makassar. Sliedrecht p. 4 Gibraltar n. Banias. Sibajak 4 v. Tj. Prlok, p. 5 Enggano n. Aden. Stad Dordrecht 3 Alicante n. R'dam. Stad Leiden 6 v. Aden n. Karachi. Stad Rotterdam 4 te Rotterdam. Straat Soenda 4 L. Marques. Tibia 4 Bremen. Waal 6 te Lissabon, Waterman 5 390 m. nw. Walvisbaai n. Las Palmas, Willemstad 4 Laqualra n. Trinidad. Zuiderkruis 5 v. Le Havre n. Halifax. De 48-jarige J. Haek uit Rotterdam, die met vrouw en twee kinderen een berg wandeling in de buurt van Lugano maak te, is bij een val van 200 meter om het le ven gekomen. ning te waarborgen. Bijzonder pretentieloos is ook de ontspanning, die geboden wordt in het Duitse produkt „Op de Reeper- baan, 's nachts om half een" (Luxor, Vlissingen). Een over het algemeen nogal zouteloos amusementsgeval met in de hoofdrollen Hans Albers en Heinz Rühman, die beiden wel eens betere dingen gepresteerd hebben! Wat sullige zeemansavonturen, ge projecteerd tegen de uitgaanswijken van Hamburg, daar konden zelfs de ze beide geroutineerde acteurs weinig aannemelijks van maken. DONDERDAG. In de serie speciale donderdag avond-voorstellingen brengt Electro (Middelburg) „De klauwier" (The shrike), onder regie van en met José Ferrer in de hoofdrol, waarbij June Allyson zijn tegenspeelster is. Een psychologisch sterk uitgewerkt ver haal, waarin een man bijna letterlijk ten onder gaat aan de allesomvatten de liefde van z'n vrouw. De man, to neelregisseur, wordt dagelijks door z'n echtgenote achtervolgd, zo nodig per telefoon en dat alles geschiedt dan uit pure aanbidding. De gevolgen zijn funest; hij doet een (mislukte) poging tot zelfmoord, maar aanvaardt tenslotte het leven naast die (uitput tende) vrouw. Knap spel van Ferrer en June Allyson maken deze film tot een opmerkelijk goed produkt. „Mensen zoals jij en ik" (Grand, Goes) werd in deze rubriek al meer malen besproken. Een voortreffelijke Duitse film over een dokteres, die ontvoerd door partisanen in Joego slavië voor de keus komt naasten liefde te betrachten en de vijand te helpen, of het na te laten. Een bijzon der knap uitgewerkt gegeven, mense lijk, sober en zuiver behandeld en met subliem spel van Maria Schell in de hoofdrol. In Alhambra (Vlissingen) draait donderdagavond „Vrouwen op avon tuur" (Black widow); een spannend misdaadverhaal, met goed spel in de hoofdrollen door Ginger Rogers, Van Heflin en Gene Tierney. Logerende vreemdelingen bij politie aanmelden! Van bevoegde zijde wordt de aan dacht gevestigd op de meldingsplicht inzake vreemdelingen. De voornaam ste bepalingen van deze aangelegen heid volgen hieronder. Volgens arti kel 27 van de vreemdelingenwet 1918 is ieder, die een vreemdeling nacht verblijf verschaft, verplicht daarvan mondeling of schriftelijk kennis te geven aan de plaatselijke politie. Men dient dan op te geven naam, voor naam, nationaliteit, woonplaats, da tum en plaats van geboorte en voor zover een Nederlands visum is ver leend, een korte omschryving van het daarbij bepaalde. De gegevens moe ten zijn ontleend aan een paspoort of ander identiteitspapier. Indien zulk een document niet aanwezig is moet dit worden opgegeven. Hotelhouders en pensionhouders dienen aangifte te doen voor 10 uur in de ochtend, die volgt op de nacht, waarin het logies is verschaft. Alle anderebetrokkenen, particulieren dus, moeten hun aangifte binnen 24 uur doen. De vreemdelingen zelf be hoeven zich over het algemeen eerst uiterlijk ,30 dagen na binnenkomst in Nederland te melden. Visumplichtige vreemdelignen moeten zich meestal binnen 2 x 24 uur melden; dit staat in hun visum te lezen. Zonder verblijfs vergunning mogen vreemdelingen zich slechts één maand in Nederland ophouden. Daarna moet hen een ver gunning worden verleend door het hoofd van de plaatselijke politie. Een vreemdeling, die langer dan 30 dagen in Nederland blijft en zich niet bij de politie meldt, loopt de kans bij het verlaten van ons land aan de grens, een-proces-ver baal te krijgen. Als degene, bij wie de vreemdeling nachtverblijf genoot, de vreemdeling niet heeft aangemeld, wordt ook hij geverbaliseerd. Het komt voor, dat particulieren hun woning verhuren aan vreemdelingen en dan gedurende de tijd. dat de laatsten in de woning zijn, zelf met vakantie gaan. Ook komt vakantie-woningruil met vreemdelin gen voor. Het verdient in deze geval len aanbeveling de vreemdelingen mee te delen, dat zij zich zo spoedig mogelijk bij de politie dienen te mel den en niet wachten moeten totdat 30 dagen verstreken zijn. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Verliezen door nerveuze stemming 3 aug. 6 aug. Nederland 1951 (3%) 96% Nederland 1948 (3%) 90% 90% Nederland 1955 (3%) 91 90% Nederland 1947 (3%) 3 92% 92 Nederland 1937 3 89% 89 Dollarlening 1947 3 92 92% Investeringscertificaten 3 94% 94% Nederland 1962-64 3 94% 93% Ned. Indië 1937 A 3 93% 93 Grootboek 1946 3 90% 90% Nat. Handelsbank 132% 129 Ned. Handelmij. 202 198% A.K.U. 259% 250% Bergh's en Jurgens 284% 280 Calvé-Delft 349 344 Kon. Ned. Hoogovens 338 334 Ned. Kabelfabriek 326% 312 Philips 298% 287% Unilever 419 402% Wilton-Feij enoord 322 319% Kon. Petroleum-Mij. 821% 784% Amsterdam Rubber 89 84% Holland Amerika Lijn 195% 192% Kon. Paketvaart 169 164 Rotterdamse Lloyd 184 180 Ned. ScHeepvaart Unie 177% 174% Stv. Mij. Nederland 198 194% H.V.A. 115 106 Dell Mij. 116%ed 106 Bank v. Ned. Gem. 4% 100% 100 Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 127% Van Berkels Patent 122 Centrale Suiker 215 210 Kon. Mij. De Schelde N.B. 221 Baltlmore-Ohio 50% Pennsylvania 24% 24% Anaconda 80% 81% Bethlehem Steel 169% 168% General Motors 47% 47% Intern. Nickel 109% 108% Kennecott 139 139 Republic Steel 52% 52% U.S. Steel 66 65% Shell Union 90 92% Tide Water 43% 42% ANP-CBS BEURSINDICES. 2-8 3-8 6-8 PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 127 126% Breda 1954 101% 101% Eindhoven 1954 99% 99% Enschede 1954 98 99 's-Gravenhage 1952 I 116 116% 's-Gravenhage 1952 II 115 Rotterdam 1952 I 118% Rotterdam 1952 H 116 Utrecht 1952 110 112% Intern. Concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 304.34 300.50 288.30 169.39 168.91 167.07 169.93 160.73 166.54 145.72 145.07 143.93 123.56 121.81 116.35 225.01 222.71 215.56 BEURSO VERZICHT. Er zijn maandag bij opening zware klappen gevallen op de Amsterdamse ef fectenbeurs. De spanning rond het Suez kanaal neemt toe, gezien de Engels- Franse troepenbewegingen ei^ ook de mi litaire toebereidselen in Egypte. De markt opende enigszins nerveus, doch van een vloed van verkopen was geen sprake. Niettemin werden er bij opening gevoelige verliezen geleden, zo werd voor Olie bij opening 789 betaald, waarna de koers verder achteruitliep tot 785%. Vrij dagmiddag sloot het hoofdfonds op 821%. Unilever noteerde circa 20 punten lager, AKU en Philips beide circa 10 punten. Ook de overige sectoren verkeerden in een mineurstemming. Nadat men over de eerste schrik heen was kreeg de markt een iets kalmer aan zien. Kon. Olie zakte aanvankelijk nog door tot 783 maar wist zich later te her stellen tot 790. Tegen slot kregen de ver kooporders echter weer de overhand op indicaties uit het buitenland en het hoofdfonds verliet de markt op circa 785, hetgeen 36 punten lager is dan jl. vrij dag. Unilever sloot mqt een verlies van 16 punten, Philips noteerde 10 punten lager en AKU kwam van 259 op 251. De scheepvaartsector had een zeer rus tig verloop, doch ook hier kwamen ver liezen van 1. tot 4 punten veelvuldig voor. Uiteraard werd op de beurs druk gesproken over de Jongste Indonesische regeringsmededeling, waarbij de schul den aan Nederland niet worden erkend. Voor de desbetreffende Indonesische staatleneningen maakt dit niet veel uit, daar rente en aflossing door de Neder landse staat zijn gegarandeerd. Niettemin acht men deze maatregel teleurstellend en vooral de cultuurfondsen verkeerden in een mineurstemming. Amsterdam Rubber zag zich circa 4 punten ont gaan. HVA en Verenigde Deli noteerden pas tegen slot en werden circa 7 punten lager vernomen. De animo op de beleg- gingsmarkt was ver te zoeken en de meeste staatsleningen, inclusief de Indo nesische, verloren eenachtste tot een kwart punt. Prolongatie 3 pet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4