Geschenken voor prinses Irene Lieftinck thans in torenkamer D KLAl\KhüRV Vandaag... Da HONGERSTAKING ALS PROTEST TEGEN ATOOMBOMPROEVEN DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 H.K.H. prinses Irene lieeft ter gelegenheid van haar verjaar- dag vele geschenken ontvan- s gen. Van de Koninklijke Land- =1 macht kreeg zij een cassette tafelzilver en een enorme taart. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Onze glorie (.Slot van Dag. 11 een straat een feestelijke gebeurtenis bij een der bewoners door de buurtge noten wordt meegevierd, dan steekt de hele straat de vlag uit. En vroeger werd de vlag geplant op de laatste boerenwagen, die de oogst de schuren binnenreed, een gebruik dat nog voortleeft bij de visserij in de vorm van vlaggetjes-dag. De vlag werd en wordt nu eenmaal veel algemener ge bruikt dan bijvoorbeeld het Wilhel mus, dat door zijn koraal-achtige me lodie eerder een plechtig dan een feestelijk karakter heeft. Overigens is hier misbruik ook niet uitgesloten: men denke maar eens aan paarden- keuringen, waar het Wilhelmus wordt gespeeld als de kampioenshengst is aangewezen it alles neemt evenwel niet weg dat er met de vlag vaak zonder ling en onverantwoord wordt Kapelle-Biezelinge paal en perk gesteld aan het benutten van de drie kleur als blikvanger. Toch rijst de vraag of een gemeentelijke regeling- de reeds bestaande willekeur in het vlaggebruik niet eerder bevordert dan bestrijdt. Want de bewuste bepaling geldt alleen voor het grondgebied van de bepaalde gemeente, zodat het bij voorbeeld mogelijk is, dat enkele ki lometers verder een gemeentebestuur over deze kwestie totaal-anders denkt. En dat daar het fruit dus wel met vlaggen kan worden aangepre zenAldus worden nog zonderlin ger situaties in het leven geroepen dan er al zijn. Men begrijpe ons goed: wij zijn het eens met diegenen, die misbruik van de nationale driekleur willen bestrij den, maar wij geloven niet, dat het op de weg van een gemeentebestuur ligt regelend op te treden met betrek king tot een nationaal symbool! Het gebruik van de Nederlandse driekleur gaat immers ons gehele volk aan en wanneer de algemene op vatting is dat in dit opzicht een rege ling noodzakelijk is, dan dient deze tot stand te komen in gemeen overleg tussen kroon en staten-generaal. Niet in de raadszalen der gemeenten, doch in 's Lands Vergaderzaal moet daar over worden gesproken! De gemeen tebesturen stellen toch ook geen rege len op over het gebruik van het rijks wapen? En wanneer dan te bestem der plaatse over het gebruik van het rood-wit-blauw voorschriften tot stand zouden komen, dan nog zal dit met schroom en omzichtigheid moe ten gebeuren. Want de driekleur is het Nederlandse volk niet alleen lief als nationaal symbool, maar ook als uiting van particuliere of algemene feestvreugde. Hallo. De 20-jarige Hamburgse Do rothea Schmidt-Paulsen wandelde om zes uur een publieke telefooncel in het hoofdpostkantoor in voor een gesprek met haar vriendin. Het post- kantoorsioot om zeven uur. Om acht uur beëindigde Dorothea haar gesprek en bemerkte tot haar schrik dat zij in het gebouw opgeslo ten was. Aan de politie die op haar verzoek was gekomen vertelde zij dat zij tijdens het telefoongesprek met haar vriendin had besproken welke jurk zij zou aantrekken voor een feestje. Gelijk spelPeter Hubbards uit Darsnam in Engeland heeft een ver schil van mening met een stier op de vuist uitgevochten. De stier viel Hub bard, een boerenknecht, aan en ver wondde diens dijbeen. De 23-jarige Peter. 200 pond. sloeg de stier met zijn vuist op de nek. waarmee het ge vecht eindigde. De stier trok zich geslagen terug, schuddend met de kop. Prinsessen Margriet en Marijke met vakantie naar Zwitserland Prinses Irene heeft gisteren haar zeventiende verjaardag gevierd. In de loop van de ochtend bood een deputatie van het Garderegiment fuseliers „Prinses Irene" haar een japonkoffer aan als verjaardags- geschenk. Om twaalf uur ontving de prinses een deputatie van de Koninklijke Landmacht, die dit jaar naméns de drie hoofd-onderdelen van onze strijdmacht haar traditionele cassette tafelzilver aanbood. Het was de laatste cassette, die de prinses als verjaardagsgeschenk ontving. De gezamenlijke strijdkrachten, waarvan prinses Irene het pejekind is, hebben sinds 1948 haar bij elke verjaardag met een deel van een grote cassette tafelzilver verrast. De prinses stelde deze geste steeds bijzonder op prijs. De cassette is thans echter vol tooid. Er was nog een vrij belangrijk bedrag, over van hetgeen de soldaten bijeen hadden gebracht. Dit geld werd prinses Irene gegeven in de vorm van een cheque. Zij heeft deze cheque overhandigd aan de voorzitter "an de Gezamenlijke Militaire Fondsen, daar mee gevolg gevend aan haar wens dit geld te bestemmen voor de verzorging van militaire slachtoffers en hun be trekkingen. Twee zusjes van prinses Irene zijn gisteren voor een vakantiereis ver trokken. Koningin Juliana heeft gistermiddag, vergezeld van prinses Beatrix, -haar jongste twee dochters, de prinsessen Margriet en Marijke op Schiphol uit geleide gedaan, vanwaar de prinsessen omstreeks half drie met de con vair- Dr. J. Haantjes, bekend publicist, overleden. Zaterdag is ten huize van zijn broer te Goes plotseling op 56-jarige leeftijd overleden dr. J. Haantjes, leraar Nederlands aan het Baudar- tiuslyccum te Zutphen. De heer Haantjes promoveerde in 1929 aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift getiteld „Gysbert Japicx". Dr. Haantjes is onder andere zeven jaar lector in Londen geweest. Van dc hand van dr. Haantjes zijn tal van publikaties verschenen. In 1936 verschenen, in opdracht van het „Friesch genootschap" de wer ken van Gysbert Japicx, waaraan hij heeft medegewerkt met prof. J. H. Brouwer en de heer P. Sipma. Dr. Haantjes maakte deel uit van de re dactie van het tijdschrift ten behoe ve van het godsdienstonderwijs op de middelbare scholen, „Opdracht". Ook werkte hij mee aan het maand blad „Uitkijk" en verzorgde hij be sprekingen van gedichten in het weekblad ,,De Hervormde Kerk". Voor de N.C.R.V. hield hij boekbe sprekingen. 1= ....brengen vijftig Amerikaanse krantenjongens, die ook een H trip door Zweden gemaakt gg hebben, een bezoek aan Neder- land. Deze „junior diplomats" g zullen in het Amsterdamse stadhuis officieel worden ont- s vangen, waarbij burgemeester mr. A. J. d'Ailly hen een spe- s ciale medaille zal overhandi- gen. Verder staat een bezoek aan liet rijksmuseum en een rondvaart door de grachten van Amsterdam op het pro- gramma. ...wordt de in mei 1954 te Den H p Haag tot stand gekomen con- :z ventie ter bescherming van cul- H tuurmonumenten in geval van II oorlog van kracht. Deze con- M ventie is door vyftig landen getekend ....is het 25 jaar geleden, dat de befaamde jazztrompettist Leon Bismarck (schuilnaam: Bix Beiderbecke) te Davenport M (Amerika) overleed. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 340 „Nicolaes Maes" van de K.L.M. met vakantie naar Zwitserland ver trokken. Prinses Margriet zal verblijven in bet kindertehuis „Les Elves" te Villars sur Ollon en prinses Marijke in het chalet „Le Génisé" te Arveyes-Villars. Mej. A. Broers, de verzorgster der prinsessen zal ze tot de plaats van bestemming vergezellen. De terugreis naar Nederland zal be gin september aanvaard worden. Drieentwintig doden bij ongeluk op Philippijnen. Bij een botsing tussen twee auto bussen in de buurt van Bacolod, op de zuidelijke Philippijnen, zijn 23 personen om het leven gekomen. Dertig personen werden gewond. De twee bussen reden zaterdag avond, 12 km ten noorden van Baco lod, recht op elkaar in en vlogen ver volgens in brand. Kinderverlamming: 177 nieuwe gevallen. In de week van 2228 juli zijn aangegeven 177 gevallen van kinder verlamming, waarvan 143 met ver lammingsverschijnselen en 34 zon der deze verschijnselen. Van de gevallen met verlamming werden er vijf geconstateerd in Zeeland: twee in Hoedeltenskerke, één geval in Bruinisse, een in Hon- tenisse en een in Middelburg. Tendentieuze voorstellingen uil geschiedenisboekjes. Duitse en Nederlandse onderwijs- Otokundigen en historici hebben tij dens een congres in Brunswijk beslo ten. wederzijds de school- en geschie denisboeken te „zuiveren" van ten dentieuze voorstellingen betreffende de verhouding tussen beide landen. Het „internationaal Schulbuch Insti- tut" in Brunswijk had dit congres bij eengeroepen Tijdens besprekingen die drie dagen duurden en een zeer le vendig karakter hadden, hield men zich bezig mei vele problemen be treffende de voorstelling, die in schoolboeken gegeven wordt van be paalde historische gebeurtenissen. Uiteraard speelde daarbij de tijd tus sen de beide wereldoorlogen en de periode van de tweede wereldoorlog de voornaamste rol. Doch de bespre kingen strekten zich tot de middel eeuwen uit De discussies werden geleid van Nederlandse zijde door dr. Van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en aan Duitse zijde door dr. Dietrich van de Vrije Universiteit van West-Berlijn. Tenslofte werd men het er over eens, alle tendentieuze voorstellingen uit te bannen en de grootst mogelijke objec tiviteit te betrachten. Onder de deel nemers bevonden zich tal van auteurs van schoolboeken. JllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllHllllllllllllllllllll Zomer onbestendig (Van onze weerkundige medewerker) Af en toe lijkt het er even op, M dat het beter zomerweer gaat worden. Zo ontwikkelde zich zondagmiddag boven de Noord. zee een klein hogedrukgebied, dat ook maandagmorgen nog van enige betekenis was. In de M hogere luchtlagen stroomde echter weer iets koudere lucht toe, waardoor de atmosfeer weer onstabiel werd en zich op tal van plaatsen weer buien H ontwikkelden. Bij Parijs lag maandagavond een kleine on- weersdepressie, die vandaag in noordoostelijke richting naar ee West-Duitsland trekt. Hoewel e.- de kans op onweer in Limburg en Brabant groter is dan in on- H ze provincie zijn toch enkele buien te verwachten. Het zo- H mei-weer blijft hierdoor nog een. onbestendig karakter houden. De temperatuur liep maandag in Zeeland tot 20° C. op, maar ee veel hoger komt het kwik nog niet. Boven de oceaan treffen wri een hogedrukgebied aan, maar dit breidt zich maar uiterst langzaam naar West- Europa uit. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllf Het Wereldgebeuren. VOOR VEILIGHEID OP AARDE Zwitserse geleerden willen zich opofferen Professor Alfred Naon heeft maan dag bekendgemaakt dat hij zichzelf zal opofferen „om de aarde weer vei lig te maken, niet alleen voor de men sen maar ook voor onze vrienden van Mars De 45-jarige geleerde is de stichter ran de „Interplanetary World Associ ation" en direeleur van „Het verbond tegen de atoombom ter bescherming van alle leven". De professor kondig de maandag aan, dat hy dit jaar met Kerstmis een hongerstaking zal be ginnen „tot de dood mij wegneemt". De geleerde gaf de volgende toe lichting op zijn besluit: „Los van het verschrikkelijke gevaar voor de mensheid, staan de proeven met atoom- en waterstofbommen alle con tact in de weg tussen de aarde en on ze vrienden van de ruimte...." Tegen over de verslaggever van United Press verduidelijkte prof. Naon: „Neem nu die vliegende schotels. Natuurlijk ma ken de marsmensen en andere intel- Haatrse arts te gast in de Verenigde Staten. Dr. Henri Hekking, een Nederland se arts die tijdens de tweede werelds oorlog in de groene hel van Birma door de Japanners als kamparts was aangesteld bij het Birmaspoorweg- projeet, is door zijn dankbare pa- tienten uit die verschrikkelijke tijd naar de Verenigde Staten gehaald voor een onvergetelijke vakantie. De Haagse arts. die nu 53 jaar is, kwam dezer dagen in Dallas aan, waar hij werd verwelkomd door on geveer 500 Amerikanen. Deze 'Ameri kanen waren van 1943 tot 1945 de Datiënten van dr. Hekking, die dank zij zijn enorme kennis van tropische ziekten en de behandeling daarvan, het laagste sterftecijfer had van alle kampen langs de beruchte spoorweg, die ongeveer 100.000 mensenlevens kostte. Maar niet alleen met zijn me dische kennis drukte de Hagenaar de sterfte in zijn kamp. Hij gaf de man nen in die moeilijke dagen steeds de volgende raad„Geloof en vertrou wen, mannen, die kunnen je redden. Al zovaak verloor men met het ge loof ook het levenHij zal nu eregast zijn tijdens de reünie, die van 10 tot 12 augustus duurt. ligente levensvormen in de ruimte zich zorgen over de geweldige exploi- sies die zij op de aarde zien. Zij komen om ons gade te slaan en worden dan afgeschrikt door hetgeen zy' zien De professor zal niet alleen in hon gerstaking gaan. Wilhelm von Arb- ster, directeur van de Zwitserse „be weging tot verheffing van de geest", en prof. Rameau van Saint-Sauveur (Frankrijk), zullen na Kerstmis ook vasten, net zolang tot vaststaat dat er- geen atoomproeven meer zullen worden genomen. Vrije Polen deden dringend beroep op Nederlandse volk. Het hoofdbestuur van de Poolse Volkspartij in Nederland (P.S.L.) heeft, naar aanleiding van de arbei- dersopstanden in Poznan, een drin gend beroep gedaan op alle politieke partijen en arbeidersorganisaties in ons land. Het vroeg morele steun voor het Poolse volk, dat streeft naar verwezenlijking van de in Jalta gesloten overeenkomsten. Het Poolse volk, aldus het beroep, vraagt be middeling en voorspraak voor de ge vangen genomen Poolse arbeiders en het stopzetten van alle represaille maatregelen tegen arbeiders, die brood, vrijheid, de ïnvrijheidsstelling van kardinaal Wyszynski en de te rugkeer van Mikolajczyk durfden te vragen. Eigen paspoort nodig voor zelfstandig reizende jeugd Wanneer kinderen, die staan inge schreven op het paspoort van ouders of voogd, alleen naar het buitenland reizen, wordt tot nu toe bij het ver laten van Nederland door de douane nog genoegen genomen met de over legging van het paspoort, waarop zij staan.vermeld en een door de houder van het paspoort ondertekende ver klaring, waaruit blijkt, dat deze geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen sis. Fer 1 september, zo deelt de A.N.- W.B. mede, zal hierin verandering komen en zullen kinderen, die geen eigen paspoort bezitten, niet meer alleen naar het buitenland kunnen reizen. Ditzelfde geldt ook voor het Bewijs van Nederlanderschap. 30.000 uitgeloot. In de 532e loterij, tweede klasse van de staatsloterij is gisteren de prijs van 30.000 gevallen op lot no. 7334. Nog geen opdracht (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetscrisis bevindt zich nog altijd in een eigenaardig sta dium. Professor Lieftinck, execu tive director van het Internationale Monetaire Fonds en van de Inter nationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling heeft géén opdracht van de koningin ontvangen tot for matie van een kabinet, noch tot in formatie over de mogelijkheden, die voor de vorming van een kabi net bestaan, doch wel tot het voe ren van oriënterende besprekingen en daarna op dinsdagochtend een nader onderhoud met haar te heb ben. Wij vernemen dat dit gesprek op een vrij vroeg uur is vastge steld De informatie-opdracht van 1951 aan prof. Romme en van 1952 aan ir. Staf waren destijds wezenlijk anders geformuleerd, dan het nu tot prof. Lieftinck gerichte ver zoek. De mogelijkheid bestaat, dat Prof. Lieftinck hij het verlaten van het paleis Soestdijk na de bespreking met de vorstin. Naast de professor loopt de heer W. P. K. Bischoff van Heemskerck. de oud-minister van financiën dinsdag een informatieopdracht zal krijgen, zoals indertijd de heren Romme en Staf. Men neemt niet aan, dat prof. Lief tinck zal worden gevraagd een kabi net te formeren en evenmin verwacht men in Den Haag, dat hij weer een mi nistersfunctie zal aanvaarden. Men heeft zich afgevraagd wie aan de koningin geadviseerd hebben prof. Lieftinck bij deze moeilijke kabinets formatie in te schakelen. Vermoede lijk is een tip van de sluier opgelicht door het bekend worden van de po litici met wie hij, ir. het beroemde to rentje van het departement van bin nenlandse zaken in dezelfde kamer waar ook prof. Romme tijdens zijn formatiepoging werkte besprekin gen heeft gevoerd. Des middags ontving hij achtereen volgens mr. J. R. H. van Schaik, mi nister van staat en dr. A. A. L. Rut gers, vice-president van de Raad van State en des avonds dr. W. Drees, mi nister-president. Deze heren zijn vo- iige week ook bij de koningin op be zoek geweest. Het is derhalve niet onwaarschijnlijk, dat zij de aandacht op prof. Lieftinck gevestigd hebben. Dan ligt het ook wel voor de hand, dat de heer Lieftinck, die vermoede lijk wel telefonisch contact met an deren gehad zal hebben, eerst per soonlijk met deze heren heeft willen spreken en dat daarbij de situatie in zijn algemeenheid is overzien. Den Haag leeft thans weer in span ning, wat de dinsdag brengen zal. I In een olieland Al veertig jaar geleden was Noeri es Said een der oprichters van. de Arabische Onafhankelijk heidsbeweging. En dit is niet het eni ge, wat van Noeri es Said te vertel len valt. Wie een politieke loopbaan kiest in het land als het zijne het olieland Irak die komt voor aller lei vijven en zessen te staan en men heeft grote kans, dat het samen zweerders zijn, die met zijn vijven of met zijn zessen de boel in het hon derd komen gooien. Zo leefde hij in verbanning na de staatsgreep in ok tober van 1936, toen er een eind kwam aan een periode waarin hg mi nister van buitenlandse zaken was. Een troost by dit alles is, dat er wan neer men de moeilijkheden overleeft altyd kans overblyft om weer eens 'n keer aan het roer te komen. En zo is het ook met Noeri es Said gegaan. Ep paar jaar later was hy zelfs pre mier en minister van binnenlandse za ken en na diverse ups en downs, waartoe ook het hevige oproer van 1952 behoorde, dat een cina maakte aan een nieuw eerste-ministerschap, heeft hij nog geen reden tot klagen: hij is bezig aan zijn zoveelste periode als premier. at oproer van 1952 hield ver band met de verhouding van zijn land tot Engeland. De na tionalistische hartstochten van het volk kwamen los, toen het niet zo ge makkelijk lukte om het oude verdrag tussen Engeland en Irak, dat uit 1930 dateerde, te herzien. En op het ogenblik is er weer een crisis, waarby er twijfel rijst of Noeri es Said, die al tijd bekend heeft gestaan als een vriend van de Britten, niet een kwart slag omgedraaid is. De eerste minis ter heeft immers opschudding ver wekt door zijn verklaring, dat Irak zich in de kwestie van de nationali satie van het Suezkanaul helemaal aan de kant van Egypte stelt. Tot overmaat van ramp werd in het rege ringscommuniqué van gisteren ge zegd, dat een dergelijke nationalisa- tiemaatregel het onbetwistbaar recht is van elk land. In Londen vraagt men zich nu af, of Noeri es Said in wiens huis de ministers bij elkaar wa ren gekomen, in zyn achterhoofd het Elan heeft om het Egyptische voor- eeld te volgen. Hij zou dan in het straatje van Nasser terecht komen, op wiens politieke route volgens waarnemers in Washington nog aller lei andere avonturen in het Midden- Oosten kunnen liggen. Nasser zou bijvoorbeeld de regeringen van Syrië en de Libanon willen overhalen, om de oliepypleidingen op hun grondge bied te nationaliseren. Die pijpen lo pen van Irak naar de Middellandse Zee. En Irak zou op die manier in een dwangpositie worden geplaatst. Men zou het willen dwingen, om zijn oliebronnen op het eigen grondgebied te naasten. Als het daartoe al niet spontaan over zou gaanDit zou een tweede grote klap voor de weste lijke wereld zyn. Irak is de op twee na grootste olieproducent in het Mid den-Oosten. De Britse investeringen m Irak zijn de voornaamste in de hele Arabische wereld. De „Iraq Petro leum Company" is in Britse, Ameri kaanse, Franse en Nederlandse han den. Eigenlyk is het nog nooit eerder vertoond, dat Irak zo met de Egyptische sfinxen meehuilde. In de jarenlang diep verdeelde Arabi sche wereld was het meest opvallend: de tegenstelling tussen Irak en Egyp te, die elkaar de eerste plaats niet gunden. Het communiqué van giste ren wekt de indruk, dat het met die Arabische familietwist nu uit is en dat er uitvoering wordt gegeven aan het eensgezinde Arabische onafhan kelijkheidsstreven, waarvoor Noeri es Said veertig jaar geleden mede de grondslag legde. Maar vooralsnog is het moeilyk te geloven, dat Irak de oude twisten zomaar vergeet en dat het bovendien het Pact van Bagdad negeert waarin het, wat de verdedi ging betreft, is verbonden met Enge land, Turkije, Perzië en Pakistan. In dit bondgenootschap is Irak het enige Arabische land; ook al een reden voor de Egyptenaren om de Iraakse re geerders telkens boos aan te kyken en te proberen, hun allerlei listen en la gen te leggen. Het is niet uitgesloten, dat de Irakkcrs die nu het heft in handen hebben, dit algemeen-Arabi sche geluid over het Suezkanaal heb ben laten klinken om zich temidden van de nationalistische stormen staande te houden. Noeri es Said kon weieens erop uit zijn, te voorkomen dat er weer een nieuw oproer of een nieuwe staatsgreep opduikt. Het is geruststellend, dat koning Feisal en hij juist op het ogenblik van Nassers nationalisatiebesluit aan de maaltyd zaten met de Britse premier, sir An thony Eden, met wie zij ook in de uren die daarop volgden nauw con tact onderhielden. Zij weten dus, hoe de Engelsen denken over Nassers een zijdige besluit. Zij weten, dat deze ra dicale gang van zaken het vertrouwen in de Arabische wereld ondermijnt. Hopelyk weet Eden, wat Noeri es Said nu in het schild voertUit eindelijk komt Irak het verst, wan neer het zich westerse hulp waardig toont. Anders zal de premier mis schien nog eens mét zijn land onder de laars van dictator Nasser terecht ko men. NOERIES SAID -....omgezwaaid?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3