Atletiekrecords sneuvelden dit jaar aan lopende band in Zeeland TELEURSTELLENDE STRIJD OM NATIONALE ATLETIEKTITELS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 nig gelopen estafette. Vandaar dat het record (59.9) als sinds 1942 op naam van De Zeeuwen staat. Maar zowel Zeeland Sport als Marathon kan hier voor een nieuw record zor gen. B\J de technische nummers mag men van Nel Labruyère, die nu nog haar prestaties als junior moet ver richten, in de toekomst veel verwach ten. Vooral het record speerwerpen (28.73 meter), maar ook het record discuswerpen (32.09 meter) ligt bin nen haar bereik. Op deze nummers zal zy echter wel ernstige concurren tie biyven ondervinden van de dames Rosseel, Cysouw en Minderhoud, om er enkelen te noemen. Bet van der Weijden lijkt ons in staat het record kogelstoten (10.15 meter) te verbrijzelen. Ondertussen moet Willy Cijsouw vooral ook op de moderne vijfkamp, ook op nationaal niveau, tot voortref felijke prestaties in staat zijn. Zij moet hiervoor uitkomen op de 80 me ter horden, de 200 meter, hoog- en verspringen en kogelstoten, waarbij dan het kogelstoten haar zwakste nummer is. Niet veilig Zoals gezegd is Hein Cujé bij de heren het meest geroutineerd in het doen sneuvelen van records! Op alle loopnummers van 800 meter tot 10.000 meter lijkt ons niet één record veilig voor de aanvallen van de Mid delburger. Kal, Fruitier, De Munck, ZEEUWSE SPORT SPIEGEL „Olympische sport" oefent grote aantrekkingskracht op jeugd uit EEN WOLKBREUK TOEN DE OUDE GRIEKEN voor de allereerste keer hun Olympische spelen hielden, stond er slechts één tak van sport op het programma: atletiek! Langzamerhand werden de spelen wat omvangryker. De boksers en worstelaars kwamen al spoedig hun kracht demonstreren en men kreeg ook wagenrennen te zien. Later, veel later, toen Pierre de Coubertin, de Franse baron, de moderne Olympische spelen had Ingesteld, werden gaandeweg vrywel alle sporten op het programma geplaatst. Maar altyd, ook nu nog, in 1956, is atletiek de belangrykste sport van de Olympische spelen gebleven. Andere takken van sport voetbal, wielrennen, tennis, om er slechts enkele te noemen hebben een veel grotere populariteit verworven dan de atletiek en trekken dus veel meer bezoekers. Maar by de Olympische spelen ls dat allemaal anders. Dan heeft vooral de atletiek uitverkochte stadions. Helaas, dat Is een uitzondering, want overigens heeft deze tak van sport het als kykspel niet ver gebracht! Ook ln Nederland stromen heel wat meer toeschouwers naar voetbal- en wielerwedstryden dan naar atletiekraces. En Zeeland wykt niet van deze voor de atleten tragischeregel afOok hier weinig publieke belangstelling voor de sport, die men noemt „de moeder aller sporten" maal vrywel onmisbaar by het ma ken van recordprestaties. Staf Dobbelaere en Hein Cujé zyn wel iswaar in staat gebleken ook op een grasbaan zo goed uit de voeten te kunnen komen, dat er weer en kele seconden van een record af geknabbeld werden, maar een feit is. dat zy deze records op een sin telbaan nog scherper kunnen stel len. Daarom is de sintelbaan, die vorig jaar in Vlissingen in gebruik kon wor den genomen, een belangrijke aan winst voor de Zeeuwse atletieksport gebleken. Want veel meer dan voor heen werden de provinciale records op Zeeuwse bodem verbeterd. Toch, ondanks die geringe publieke belangstelling, heeft de atletiek in Zeeland in het afgelopen jaar onmis kenbaar een grotere aantrekkings kracht op de jeugd uitgeoefend. Een simpel statistiekje bewijst dat. Sinds 31 december 1955 nam het ledenaan tal van het district Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie namelijk met 50 toe: het kwam van 208 op 324. Het verrassen de was hierby, dat in verschillende delen van deze provincie plotseling een levendige belangstelling voor at letiek ontstond. Dat er in Vlissingen en Middelburg op ruime schaal aan deze sport wordt gedaan, staat al ja ren vast. In het afgelopen jaar ont stond er echter ook in het Zeeuws- Vlaamse Retranchement een atletiek vereniging, die van de initiatiefne mers de naam „Het Zwin" kreeg. In Zierikzee werd „Deltasport" opge richt, zodat ook Schouwen-Duiveland weer atleten telt. Daarmee is de opsomming echter nog niet ten einde. In Hulst werd de atletieksport namelijk ook nieuw le ven Ingeblazen, want de vereniging R.K.H.A.V. ontplooide een opvallende activiteit. In Goes, waar de atletlek- Sort door de ondergang werd be- elgd, richtte men op het juiste mo ment „A.V. '56" op, met als resultaat, dat nu ook Goese atleten in Zeeland op het voorplan stryden. Recordregen Ondertussen hebben de Zeeuwse at leten er zich maar weinig van aan getrokken, dat zy bij hun wedstrijden weinig publieke belangstelling had den. In ieder geval waren de presta ties er niet minder om! Want wat denkt U van de regen van nieuwe records in dit jaar. Niet minder dan 37 maal sneuvelde tot nu toe in 1956 een Zeeuws record! De man, die door het vestigen van een nieuw record het meest in het nieuws kwam, was de Middelburgse „stayer" Hein Cujé, die ...tien maal tot recordverbetering kwam. Verder zorgde de jeugdige maar talentvolle hordenloper Hans Luitwieler uit Vlissingen er voor, dat drie maal een record scherper kwam te staan. Bij de dames en meisjes ver richtten Willy Cijsouw en Nel La bruyère de belangrijkste recordpres taties. Vroeger werden vrywel alle Zeeuwse records buiten deze pro vincie gevestigd. In Zeeland was toen namelijk nog geen sintelbaan te vinden en dit medium ls nu een- ln opmars. Het is natuurlyk niet helemaal nor maal als er in luttele maanden tyds byna veertig maal een record aan flarden wordt gelopen. Het bewijst in ieder geval ook, dat de Zeeuwse atle tieksport, die altijd wel enkele uit blinkers heeft geteld, toch nooit op een zeer hoog peil heeft gestaan. De Zeeuwse atleten zijn echter nu in op mars. In Vlissingen, Middelburg, Goes, Hulst, Zierikzee en Retranche ment komen steeds meer atleten naar voren, die tot recordprestaties in staat zijn. Het grote aantal records bewyst, dat de atletieksport ln deze pro vincie niet alleen kwantitatief een grote vooruitgang heeft geboekt, maar ook kwalitatief. En wie enigszins op de hoogte ls met de sterkte van de Zeeuwse atleten, weet, dat er nog vele records ver beterd kunnen worden. Als men de recordlyst van het dis trict Zeeland bekykt, dan ziet men dat nog vele records wankel staan. Bij de dames staat het nummer 80 meter horden op 12.1 sec., een prestatie van Willy Cijsouw. Deze atlete, die een keiharde baan nodig heeft om tot recordprestaties te komen, is ook dit jaar al aan 12.1 sec. gekomen. Zij is zeker in staat dit record nog eens te verbeteren. Nog sneller. De 4 x 100 meter dames kan ook nog sneller gelopen worden, maar dan door een Zeeuwse ploeg. Het kwartet Minderhoud, Cijsouw Rosseel en Wychman bijvoorbeeld kan sneller dan de recordtijd 52.2 sec. De relay (2001008060 meter) is een wei- Honkbalploeg versloeg de Belgen met 9-1 De Nederlandse honkbalploeg heeft na ruim twee-en-een-half uur honkbal afgewisseld met enige pittige debat ten, een verdiende zege behaald op de Belgen. De wedstryd werd in Amster dam gespeeld, waar de beste Belgi sche speler echter niet aanwezig was. Wonnen de Nederlanders tijdens de wereldkampioenschappen te Rome maar ternauwernood van de Belgen met 1-0, thans werden onze zuiderbu ren met niet minder dan 9-1 in de pan gehakt. De beide andere Olympische kandi daten, Nel Zwier en Dini Hobers, die geen excuus hadden, bereikten even min de hoogte waartoe zij in staat zijn. Sprongen van 1,57V2 m. en 1,541b m. voor deze meisjes, die aan de mi nimum eis voor de Olympische spelen van 1,62 meter ruim hebben voldaan, zijn onvoldoende. De heren gaven evenmin veel aan leiding tot juichen. De verrassing was nog dat de veteraan, Harry de Kroon die toch een 20 jaar meeloopt, we derom het kampioenschap op de 800 meter veroverde. Met 1 min. 52,5 sec. noteerde hij een uitstekende tijd waar mede hij beneden het baanrecord bleef, dal op naam^ staat van de we reldrecordhouder Roger Moens met 1 min. 54,1 sec. Ook de tijd van Koud- ijs van 1.53,4 sec. lag beneden dit re-" cord. Wat de Olympische kandidaten be treft, behaalden Van Hardeveld en Visser, beiden na verscheidene weken rust wegens blessures, wel een over winning, maar van enige allure wa ren deze allerminst. Visser stelde zich tevreden met een sprong van 7,17 meter, terwijl Van Hardeveld alleen in de serie van de 200 meter startte, welke hij won in 22,5 sec., een tijd welke in de tweede serie door Van de Wal eveneens werd gemaakt. De derde kandidaat evenwel, de Eindhovenaar Eef Kamerbeek liet zioh weer van* de goede zijde zien. Deze atleet, die bij het tienkamp kampioenschap in september moet to nen of een eventuele uitzending ver antwoord is, neemt ook bij verschil lende nummers afzonderlijk een goe de plaats in. Op de 110 meter horden waarop hij een goede stijl demon streerde werd hij derde met 15 sec., bij» het speerwerpen nam hij de tweede plaats in met 59,25 meter terwijl hij voorts een derde plaats bij het discus werpen met 43,51 meter, veroverde. Twee atleten waren er die op twee titels beslag legden. De 20-jarige dis- cuhwerper en kogelstoter Kees Koch, die zijn kampioenschap kogelstoten prolongeerde en tevens die op het dis cuswerpen veroverde met 49,55 me ter, zijn beste prestatie na de record- worp van 50,07 meter van enkele we ken geleden. Wim Roovers was in staat na een overwinning op de 1500 meter ook op de 5000 meter te zege vieren. Slechts 4 Zeeuwse ploegen overleefden strijd om beker Oostburg, dat als enige Zeeuwse vierde klasser nog deelnam aan de wedstrijden om ae KNVB-beker, is uitgeschakeld. Op eigen veld liepen de West Zeeuws-Vlamingen een stevige 18 nederlaag op tegen het sterk verjongde, maar kennelijk in kracht toegenomen. Terneuzen Zierikzee kwam al heel gemakkelijk in de vierde ronde. De tegenstander, RSV uit Rucphen, gaf er de voorkeur aan thuis te blijven zodat Zierikzee, zij het op wat onbevredigende manier, doordrong tot de volgende ronde. Twee Zeeuwse tweede klassers bon den in Axel de stryd aan. Axel trad als gastheer op van Goes, maar de bezoekers beleefden aan dit uitstapje weinig plezier. Na met rust reeds een 20 achterstand te hebben opgelo pen, werd het tenslotte 30 door een misverstand in de Goese achterhoede. Middelburg stelde danig teleur door op eigen veld van de derde klasser VES 35 te verliezen. Volkomen ver diend trokken de mannen uit Ouden bosch aan het langste eind (23), waardoor het aantal Zeeuwse ploegen dat nog kan „doorbekeren" zeer is gedund. Slechts Axel, Zierikzee, Ter- neuzen en Vlissingen zijn nog in de strijd. nen by serieuze oefening geslaagde aanvallen ondernemen op de 200, 300 en 400 meter. De hordennummers en ook het nummer hoogspringen ls vooral 't domein van de jeugdige Vllssln- ger Hans Luitwieler. die zeker zal uitgroeien tot een uitstekend hor- denspeciallst, maar die wellicht reeds volgend jaar ook voor een nieuw record by het hoogspringen kan zorgen. Op het nummer hink-stap-sprong verscheen tydens de Zeeuwse atletlek- kamploenschappen, enkele weken ge leden, een nieuwe ster: Van Hyfte uit Schoondyke. De jongeman ver- bryzelde een record, dat twintig jaar bestand was geweest tegen alle aan vallen. Hy bracht het record spelen derwijs van 12.71 meter op 13.16 me ter. Er mag nog wel iets verwacht worden van deze jonge knaap. Masolyn van Delta Sport uit Zie rikzee kan een record-afstand wer pen met de speer, terwijl Grootjans zowel op het nummer discuswerpen als kogelstoten boven 't record komt. Het is alleen jammer dat deze atleet tydens wedstryden altyd enigs zins onrustig is. Vandaar dat hy in training, dus als er niets op het spel staat, tot zyn beste prestaties komt. Verder kunnen ook bij de heren de meeste estafette-nummers verbeterd Toen deze foto werd gemaakt was dat nog niet hekend, maar nu weten, wij, dat dit de twee snelste mensen ter wereld op de 100 meter zijn. Rechts staat nl. de Amerikaanse ne- aer, soldaat Willie Williams uit Gary 'in Indiana, die vrijdag tijdens de in. ternationale militaire atletiekkam- pioenschappen in het Olympisch Sta dion in de Britse selctór van Berlijn de 100 meter liep in de sensationele tijd van 10,1 sec. Naast hem de Am.e- rikaan Ira Murchison, die de volgen de dag dit nieuwe record, dat een tiende seconde ligt onder het twintig jaar oude record van Jesse Owens, evenaarde. Hij feliciteerde hier Wil liams, na wie hij als tweede was ge ëindigd met 10,3 sec. De laatste tijd is de atletieksport in Zeeland met rasse schreden vooruit gegaan! Daarvan getuigen vooral de tientallen verbeterde records, maar ook de grote toename van het aantal atleten in deze provincie wijst er op, dat de atletieksport in Zeeland in op mars is. Dit is zo-maar een plaatje van één der vele Zeeuwse atleten, die in de afgelopen maanden op de sport velden aan het werk waren. De foto laat zien lioe de Goessenaar Johannis- se hij het hoogspringen over de lat ,jsweeft". (Foto P.Z.C. Teleurstellend Middelburg moest V.E.S. zege laten (2-3) Een geheel gewyzigd „Middelburg" heeft in een teleurstellende beker wedstrijd het onderspit moeten del ven tegen een hard voor de doelpun ten vechtend VES. By de thuisclub ontbrak elk verband, terwyl men het by vaak goed opgezette aanvallen te veel zocht in „tierelantyntjes", die wel aardig, maar zeker niet doeltref fend waren. Reeds vrij spoedig had de handige VES-midvoor Bol succes en het scheelde maar een haar of het werd kort daarop 20, maar Van de Vreede kon tijdig het gevaar keren. Toch zou de tweede treffer spoedig volgen. Niet een VES-schoen maar die van de Middelburger De Bruyn, gaf daartoe de stoot. Foutief terugspelen deed de bal vlak langs de fiaal in de Middelburgse netten be- anden. Een minuut later kon Goos- sen na een goede aanval de achter stand tot 12 terugbrengen, na een grove blunder van -een dër VES- backs. Na de rust begon de thuisclub iets feller van zich af te bijten, maar verder dan twee mislukte schoten van Wisse en Goossen kwam men tegen de stug verdedigende Braban ders voorlopig niet. Toen uit een du bieuze hoekschop Vogel fraai inkop te en na enig geharrewar de bal in het VES-doel verdween was een Mid delburg-zege nog mogelijk. Men pro beerde succes te bereiken door alles op de aanval te zetten, maar zoals vaak, kwam een doelpunt aan de an dere kant toen Willemse kort voor het einde door de verdediging brak en Van de Vreede geen schyn van kans gaf (23). Voordien had De Bruijn, die rechtsback speelde, nog een keer op de doellijn redding moe ten brengen. Ploegen Ronde van Nederland NEDERLAND A Gerrit Schulte Tonny Bergmans Plet van den Brekel Plet Haan Plet van der Lijcke Peter Post Wim Rusman Adrl Voortlng NEDERLAND B Wim van Est Hein van Breenen Hein van den Broek Jules Maenen Piet Maas Gijs Pauw Thijs Roks Adrie Suyckerbuyck NEDERLAND C Gerrit Voortlng Wies van Dongen Rinus van Grinsven Arend van 't Hof Thijs van Oers Leo v. d. Pluym Harry Schoenmaker Rinus Verhelst BELGIE A Germain Derijcke Rick van Looy Henri van Ruyten Jos Schils Willy Schroeders Willy Vannltsen Roger Verplaetse Noell Foré BELGIE B Ludo Vanderhelst Jean Derboven Jos Defeyter Frans Glelen Guillaume Hendrickx Roger Roselle Gentil Saelens Jean Devalck DUITSLAND Heinz Müller Horst Backat Waiter Becker Günther Debusmann Hans Junkermann Paul Maue Günther Pankoke Emil Reinecke ITALIE Fiorenzo Magnl Pierino Baffi Mario Baronl Guido Boni Alfredo Martini Silvio Pedronl Donate Piazza Donato Zampinl ZWITSERLAND Hugo Koblet Jack Bavoy Heinz Graf Hans Hollensteln Fausto Luratl Atillo Moresl Ernst Rudolf Hermann Trütsch IIIII!lllllll!l!tllllllll!III!lllllllll!l!llllllll!!l!!l!llll!!ll!ll!IIIIIII!I!!!lllllll!l![llllllllll!!illlllll!l!lllllll!!!!ll!lllll!l!l!llllllll!lll!!!IIIIIIIII!!llllllll!illllllllllll!llll Kutz verbeterde Russisch record op de 10 km. De Russische afstandloper Vladimir Kutz verbeterde op de eerste dag van de Spartakiade te Moskou het Russi sche record op de 10.000 meter, dat met 28 minuten 59.2 sec. op zyn naam stond, met 1,4 sec. Niet minder dan 10.000 toeschou wers woonden de wedstryden op de openingsdag in het nieuwe stadion bij. Met de tijd van 28 min. 57.8 sec. blijft Vladimir Kutz als derde op de wereldranglijst staan achter Iharos met 28 min. 42.8 sec. en Zatopek met 28 min. 54.2 sec. Puck Brouwer werd in serie verslagen. Indien in Nederland dezelfde maat staven werden aangelegd als in Ame rika, dan zou een Nederlandse atle- tiekploeg voor de Olympische spelen niet kunnen worden samengesteld. Want als uitsluitend de prestaties van de nationale kampioenschappen, wel ke te Rotterdam zijn gehouden, als maatstaf moesten worden aangeno men, dan is er geen enkele atleet ïn Nederland die voor uitzending in aan merking komt. De prestaties lagen over de gehele linie, zelfs voor Ne derlandse begrippen, beneden de maat ondanks het feit dat in de loop van dit jaar de persoonlijke beste prestaties van bijna alle deelnemers met spron gen omhoog zijn gegaan, hetgeen in teressante wedstrijden deed verwach ten. Weliswaar waren de weersomstandig heden niet gunstig, enkele regen buien vielen tijdens de eerste helft van de kampioenschappen en een vrij sterke wind stond schuin over de baan. Tijdens de 10.000 meter ont lastte zich zelfs een onweersbui met een wolkbreuk, die de baan volko men onder water zette. De 10 km werd uitgelopen, maar de rest van het programma, de fina les van de 200 meter en het discus werpen voor dames, konden onmoge lijk meer worden verwerkt. Het be stuur van de K.N.A.U. besloot dan ook deze nummers uit te stellen. Zij zullen worden gehouden op zondag 9 september gelijk met de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap voor de tienkampers. Met moeite beeft Puck van Duyne- Brouwer zich kunnen handhaven. In de serie op de 100 meter werd zij ver slagen door Ine Speyk, die met 12,3 sec. juist 0,1 sec. sneller was dan Puck. Wel nam onze kampioene in de finale revanche door haar tegenstand ster op de eindstreep te kloppen (bei den 12,1 sec.) maar overtuigend was dit niet. Ook de serie van de 200 meter leverde een uiterst geringe overwinning op voor Puck, die met 24,9 sec. dezelfde tijd noteerde als Hannie Bloemhof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6