PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russische oorlogsschepen naar Arabische landen? JHongerende' Ambonezen kwamen te Westkapelle in opstand de BILT Brits gijzelaar door Eoka vrijgelaten VERWACHT... NEDERLANDS AUTOBUSJE IN DUITSLAND UITGEBRAND Vandaag... 199e jaargang - no. 184 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 aug. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing- mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. régel met een minimum van 1,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlisslngen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 504); Middelburg, Markt 51, telef. 384'; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogc-rdstr. 24. tc-lef. 26. DE SPANNING ROND HET SUEZKANAAL MINDER BUIIG Zonnige perioden maar ook hier en daar een regen- of onweersbui. Over het algemeen weinig wind en middag- temperaturen van 17 tot 20 graden. ZON EN MAAN 7 augustus Zon op 5.13 onder'20.22 Maan op 6.42 onder 20.18 Hij werd geboeid en geblinddoekt De Iraingin ontvangt Drof Lieftinck. chines zullen daardoor honderd men sen kunnen meenemen. Dit is'volgens een woordvoerder van de B.O.A.C. „een proefneming", „met het oog op Syrië en Jordanië sluiten economische unie. Syrië en Jordanië hebben een vol ledige economische 'unie gesloten. De landen 2rullen op alle gebieden van het economische leven een eenheid vor men. Zo wordt de munteenheid gelijk en ook de wetgeving op het gebied van landbouw, industrie, handel en belastingen. Inwoners van het ene land kunnen zich vrij naar het andere land begeven en daar gaan werken. Ook de beweging van kapitaal en goederen is vrij. Prof. Oud heeft het ziekenhuis verlaten Prof. mr. P. J. Oud, dié, zoals be kend, zondag 22 juli een blindedarm operatie heeft ondergaan, heeft het Havenziekenhuis te Rotterdam ver laten. Hij zal nog enige tijd rust moe ten houden. Crabbs lijk niet gevonden Deskundigen hebben vastgesteld, dat het lijk, dat donderdag bij Ports mouth is aangespoeld, niet dat van de verdwenen kikvorsman Crabb kan zijn. het feit dat men in de toekomst ma chines met dit aantal zitplaatsen zou kunnen nodig hebben". De Britse regering heeft zondag -het laden van wapenen, bestemd voor de Libanon, aan boord van het Egyp tische schip „Star of Luxor" in de ha- Nog geen antwoord van Nasser op uitnodiging voor Londen Alle Syrische kranten meldden gisteren, dat de Russische-diploma- tieke vertegenwoordigers in de Arabische hoofdsteden opdracht zou den hebben gekregen, de Arabische regeringen te polsen over de wenselijkheid van een Russisch vlootbezoek aan deze landen om streeks 15 augustus, dat wil zeggen aan de vooravond van de inter nationale conferentie te Londen over het Suez-kanaal. Intussen heeft de Egyptische président Nasser nog niet geant woord op de westelyke uitnodiging tot het bijwonen van de Londense conferentie. Militaire voorbereiding op eventualiteiten was er zowel in Egypte, waar de reservisten van het leger werden opgeroepen om zich zo spoedig mogelijk bij hun onderdelen te vervoegen, als in Engeland, waar het vliegkampschip „Theseus" vertrok met duizend man para chutisten aan boord en in Frankrijk, waar het escorte-vaartuig „Ka- byle" met commandotroepen vertrok „naar het oostelijk deel van de Algerijnse kust". Keureenheden Franse parachu tisten stonden gereed om zich bij de Britse troepen op Malta te voe gen ingeval van een eventuele Brits-Franse militaire actie tegen Egypte. In heel Egypte begonnen in de kampen der nationale garde vrijwilligers met een militaire spoedopleiding. In de Egyptische steden zijn zaterdag aanplakbiljet ten verspreid, waarin de bevolking wordt opgeroepen, zich in geval van nood te houden aan de bepa lingen van de luchtbeschermings dienst. Naar gisteren op het vliegveld van Londen werd vernomen, worden in allerijl drie turboproplrjnvliegtuigen van het type Britannia Van de B.O. A.C. verbouwd voor het vervoer van Enkele uren nadat drie ter dood veroordeelde Cyprioten gepleit hadden voor vrijlating van de "75- jarige Engelse gijzelaar John Cre- mer heeft de Cypriotische verztes- beweging Eoka hem in vrijheid ge steld. Kort tevoren had de Eoka aan gekondigd, dat zij Cremer als gij zelaar hield voor het leven van drie ter dood veroordeelden. Volgens het dreigement van Eoka zou Cre mer vermoord worden, tenzij de drie veroordeelden, Zakos, «Michael en Patsatos zaterdag naar him wo ningen mochten terugkeren. Door bemiddeling van de advocaat van Zakos hadden de drie veroordeel den de Eoka gevraagd, Cremer te sparen en hem onvoorwaardelijk los te laten. De verzetslieden lieten hem naar aanleiding van dit verzoek schrift vrij op zes kilometer afstand van zijn huis, waar hg uitgeput doch verder gezond aankwam. Men gelooft dat de terroristen hem niet naar huis hebben begeleid omdat zij een valstrik ven van Liverpool afgelast. De Brit se regering vreesde, dat het schip zijn wapenen in een Egyptische haven zou lossen. Een deze week door de Amerikaan- ïgering uitgevaardigd besluit, •bij alle activa van de Egyptische regering in de Verenigde Staten wer dén bevroren en alle transacties met de Egyptische regering, behoudens vergunning van het ministerie van fi nanciën, werden verboden, is vrijdag in zoverre verzacht, dat handelstrans acties met de Egyptische regering weer zijn toegestaan. Het bevriezen van de activa blijft evenwel van kracht. Diplomatieke zegslieden te Wash, ington hebben gisteren gezegd, dat Engeland en Frankrijk vre zen, dat president Nasser van Egypte Syrië en de Libanon zal aanzetten tot het nationaliseren van de oliepijpleidingen, welke oVer hun grondgebied lopen om zo doende de crisis in het Midden- Oosten uit te breiden. De Arabi sche Liga zal deze week bijeenko men om de kwestie van het Suez- kanaal te behandelen. Om het Egyptische antwoord op de westerse uitnodiging voor een confe rentie te Londen te bespreken, zal president Nasser zijn kabinet bijeen roepen. Nasser houdt intensief con tact met de Indische regering en voert ook langdurige besprekingen met de Sowjet-Russische ambassa deur in Cairo, Kisselow. De Egypti sche minister van buitenlandse zaker Mahmoed Fawzi, en zijn plaatsver vanger, Abdel Fattah Hassan, heb ben een onderhoud gehad met de di plomatieke vertegenwoordigers van Italië, Nederland, communistisch Chi na, Irak, Syrië en andere landen. Soldaten brengen op het terrein van het militaire kampement te Windsor in Berkshire hun gepantserde voer tuigen in staat van gereedheid, zodat zij onmiddellijk kunnen vertrekken indien dat nodig zou zijn. vreesden. Cremer is nu opgenomen in een ziekenhuis te Kyrenia. De Eoka heeft zaterdagavond vlugschriften vérspreid waarin werd gezegd dat Cremer vrijgela ten zou worden met het oog op zijn leeftijd en gezondheidstoestand. Cremer, een gepensioneerd rege ringsambtenaar was woensdag ontvoerd, terwijl hij in de buurt van Templos een wandeling maak te. Blijkens een interview dat hij gisteren toestond aan United Press was hij tijdens zijn gevangenschap voortdurend geblinddoekt en ge boeid geweest. Koningin Juliana; zal heden prof. mr.: P. Lieftinck in het paleis Soestdgk ontvangen. Prof. Lieftinck, die een vakantiereis in Europa gisteravond in derland aangeko- In de haven van Portsmouth hebben soldaten en zeelui h hard gewerkt aan het inladen. van de uitrusting voor de 16de onafhankelijke Britse parachu- p M"tl'sten-brigade in het 13.350 ton metende Britse vliegtuigmoe- derschip „Theseus", dat zon- n §1 dag koers zette naar de Mid- p p landse Zee. IlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllI Sergeant McKeon kreeg gevangenisstraf. Sergeant Matthew McKeon van het Amerikaanse korps mariniers is zaterdag veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, degradatie tot soldaat en ontslag uit de dienst. Hij werd ervan beschuldigd de dood te hebben veroorzaakt van zes recruten op een strafmars in april j.l. in een moeras. McKeon zal voorts een boete van 270 dollar moeten betalen. Toen verslaggevers na de uit spraak McKeon vragen wilden stel len, sprongen de tranen hem in de ogen en hg strekte hulpeloos zijn handen uit, niet in staat een woord uit te brengen. Zijn advocaat leidde hem snel de rechtszaal uit. De jury had de 31-jarige McKeon vrijgesproken van de beschuldiging van doodslag, doch hij werd veroor deeld wegens het veroorzaken van de dood door nalatigheid en het gebruik van sterke drank in diensttijd. Eén dode, twee gewonden. Op de autoweg "Hamburg-Bre men bij Ottersberg is zaterdagmid dag een autobusje door brand ver woest. De 32-jarige mevrouw P. O. uit Arnliem, is daarbij om bet le ven gekomen. De 31-jarige be stuurder V. D. uit Arnhem en de heer M. uit Arnhem zijn met brand en snijwonden in een ziekenhuis te Bremen opgenomen. Him toestand is naar omstandigheden goed.. De echtgenoot van mevrouw O. werd slechts licht gewond. Hij is reeds naar huis teruggekeerd. Ook de overige inzittenden van de bus heb ben de terugreis aanvaard. Op een plaats, waar een werk in uitvoering was en waar een maxi mumsnelheid van dertig kilometer NEGEN GEWONDEN BIJ SCHERMUTSELING leden, die destijds de zogenaamde „gezïnskeukens" vernielden. De laatste tijd geven zij voor „hon ger te lgden". In Westkapelle werden vorige week reeds enkele malen kip pen gestolen, maar toen was het moeilijk, bepaalde daders aan te wij zen. Zaterdagmiddag trad een aan tal Ambonezen plotseling veel driester op, wellicht steunend op hun „partijprogramma", waarin o.m. gezegd wordt dat zij zelf le vensmiddelen mogen wegnemen, indien de Nederlandse regering niet in hun onderhoud voorziet. Zij sloegen in winkels te Westka pelle op vrij grote schaal levens middelen in, maar weigerden ie dere betaling. „Daar zoii de rege ring wel vóór zorgen", zo betoog den zij. Hierop greep de rijkspolitie in. Na dat de „etenhalers" in het kamp wa ren teruggekeerd, werd dit afgezet. In opstand. In de namiddag kwamen de man lijke kampbewoners in opstand, toen twee hunner het kamp wilden verla ten en daarbij tegenhouden werden door de rijkspolitie, die het voorne- (Vervolg op pag, 2) Indonesië erkent schulden aan Nederland niet meer. De Indonesische regering heeft bekendgemaakt, dat zij heeft be sloten de Indonesische schulden aan Nederland, neergelegd in de RTC-overeenkomsten, niet meer te erkennen en niet verder te .betalen. In een communiqué wordt gezegd, dat Indonesië de Indonesische schul den aan andere landen zal blijven erkennen „ondanks het feit, dat de ze schulden werden aangegaan door de Nederlanders tijdens de oorlogs periode". „Van de schulden aan Nederland ten bedrage van 3.661 miljoen was 661 miljoen gulden uitgetrokken voor de ontwikkeling van Indonesië en 3.000 miljoen voor de oorlog te gen de republiek Indonesië", aldus dit communiqué. Wij zullen verant woordelijk blijven voor de betaling van de schulden aan derde landen tot een bedrag van 420 miljoen. Het saldo, dat wij nog aan Neder land moeten betalen, is dus 661 mil joen gulden min 420 miljoen is 241 miljoen gulden. Dit bedrag van 241 miljoen gul den kan in mindering worden ge bracht van onze rekening met Ne derland, omdat Nederland oorlog te gen ons voerde, betgeen een bedrag van 3.000 miljoen vorderde. IJmuidense stakers varen weer uit De stakende opvarenden van de IJmuidense treilervloot zijn in ver gadering te IJmuiden bijeen geweest om de situatie te bespreken, welke ontstaan was na het communiqué van de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars over deze actie. Zij" hebben hun vakbond, het On afhankelijk Verbond van Bedrgfs- groepen, met algemene stemmen op dracht gegeven zich te wenden tot het College van Rijksbemiddelaars om mee te delen, „dat de vissers als nog naar zee zullen vertrekken, ver wachtend en vertrouwend, datJiet College spoedig een beslissing "ren goede zal nemen, inzake de bepleite sociale verbeteringen voor de IJmui dense treilvissers." OVER DE KOP GESLAGEN was voorgeschreven, bleef de be stuurder met een snelheid van 75 kilometer per uur rijden. De auto kwam in een berm terecht en sloeg verscheidene malen over de kop. Daarbij ontplofte de benzinetank, waardoor de wagen geheel uitbrand de. De arbeiders, die aan de weg werkten, konden met houwelen de deuren openen en vijf van de zes in zittenden uit de auto halen. Mevr. O. zat echter dusdanig beklemd, dat zij niet bevrijd kon worden en in de anto verbrandde. ...is het 150 jaar geleden, dat M ceizer Frans I van Oostenrijk ris gevolg van de totstandko- m ming van het Rijnverbond de H ">uitse keizerskroon neerlegde. 1 s het 10 jaar geleden, dat W m eerste KJ- M -vlucht van gf H Schiphol naar Zuid-Amerika werd uitgevoerd. |f Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih[ Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond Stockholm hall bewolkt 7 gr. Oslo: half bewolkt 20 gr. Kopenhagen: zwaar bewolkt 19 gr. Aberdeen: onbewolkt 16 gr. Londen: half bewolkt 13 gr. Amsterdam- half bewolkt 17 gr. Luxemburg half bewolkt 17 gr. Parijs: zwaar bewolkt 19 gr. Bordeaux- half bewolkt 21 gr. Grenoble: zwaar bewolkt 23 gr. Nice: zwaai bewolkt 25 gr. Berlijn: half bewolkt 18 gr. Frankfort zwaar bewolkt 19 gr. München: onbewolkt 18 gr. Zürich: licht bewolkt 19 gr. Genève: zwaar bewolkt 21 gr. I.ocarno: half bewolkt 23 gr. Wenen: half bewolkt 21 gr. Innsbruck: half bewolkt 15 gr. Rome: onbewolkt 29 gr. Ajaccio: onbewolkt 26 gr. Rijkspolitie arresteerde veertig P.N.M.S.-leden op Walcheren Zaterdagmiddag heeft de rijkspolitie de wapens moeten gebruiken, toen Ambonezen in bet woonoord te Westkapelle zich verzetten tegen maatregelen, welke genomen waren nadat er* in het dorp levensmid delen waren ontvreemd. Negen Ambonezen werden gewond, van wie er twee voorlopig in het ziekenhuis te Middelburg moesten worden opgenomen. In totaal zijn zaterdag veertig Ambonezen, allen leden van de Par- tai Nasional Maluku Selatan, gearresteerd en zondagmiddag .overge bracht naar het huis van bewaring in Middelburg. wordt het kamp door een detache ment rijkspolitie bewaakt. De P.N.M.S. is zoals bekend een niet door de regering erkende Ambonese partij, waarvan de leden zich nu al geruime tijd verzetten te gen bepaalde overheidsmaatregelen. Zo weigeren zij o.m. hun eigen voed sel te bereiden, daar dit naar hun mening evenals in militaire kam pementen centraal zou moeten ge schieden. Het waren ook P.N.M.S.- Van de gearresteerden zijn er 28 afkomstig uit het woonoord in Westkapelle en 12 uit het kamp Nadorst te Middelburg, waar zich eveneens ongeregeldheden voorde den. In het woonoord te Westka pelle is een avondklok ingesteld van 's avonds 9 uur tot 's morgens 6 uur. Gedurende deze perioden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1