O nae ~0tCM4)enf>atjina Het spelende kind beschikt over een onbegrensde fantasie ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pas eind augustus worden de officiële foto's van de nieuwe modellen der grote Paryse modehuizen vrijgege ven. Van de mindere goden" der Franse haute couture komen af en toe al plaatjes binnen, zoals deze foto waarop een pothoed van rose taffe tas uit de collectie van Claude-Cyr te zien is. APPIE EN ZIJN VLOERMATJE Maar grote mensen moeten zich vooral niet met dit spel bemoeien! Urenlang kon Appie bezig zyn met een vloermatje, dat hij in zyn verbeel ding omschiep tot een zeekasteel, dat op het gladde zeil in de voorkamer de stormen der zeeën trotseerde. Als hij het even leveren kon haalde hij vaders wandelstok er bij, waarmee hy zich behendig afzette om met razende vaart door de kamer te rutschen. Dat duurde nooit lang, want vanwege de putten en krassen in het zeil werd hem dit onmisbaar voortbewegingsmïddel meest al gauw weer afgenomen. Dan beleefde de zee een windstilte en kon de be manning lui liggend op het dek genieten van zon en zeelucht. Ook was er wel ruzie aan boord of kwamen er woeste zeerovers in het want. Er werd veel getriomfeerd op het schip, maar altyd was een vast programmanummer dat Appie met een donderend geraas van zijii matje sprong en een eind voortgleed over het zeil onder de alarmerende uitroep: „Ooo, daar gaat mijn neefje Jan-Hendrik overboord". Het „neefje" Jan-Hendrik bestond in feite helemaal niet, maar deze figuur was klaarblijkelijk nodig om in toerbeurt met de jeugdige kapitein zelf, de dappere daden van groot zeemanschap te verrichtenof, om precies dat te doen, wat in het overigens vrije en gastvrije ouderlijk huis nu eenmaal verboden was. .Wat kunnen grote mensen nu werke lijk voor het kinderspel doen? Dat wij iets doen moeten om de kinderen in de gelegenheid te stellen te kun nen spelen, is een tot nu onaangevoch ten waarheid. Wat wij doen, moet echter het spel niet ia de weg staan. Onze leiding mag niet ontaar den in een ijzerharde controle; ons initiatief mag de inspiratie van het kind bij zijn spel niet dooddrukken, „Fantastisch dorp Een belangrijke taak van de grote mensen v.oor het spel van het kind is het ontwerpen van het speelgoed. Een speeltuin in vroeger jaren (in Amerika werd de eerste een vijftig jaar geleden in Boston ingericht) was altijd ruim voorzien van wippen, schommels en glijbanen, waarop de kinderen goed konden wippen, schom melen en glijden, maar voor hun fan tasie bleef er niet veel over. Overal heeft men echter begrepen, dat er speelgerei moest komen, waaraan ook de fantasierijke ziel van het kind iets had. Dezer dagen kwam ons een serie foto's uit Amerika onder ogen van de speelapparaten, die een zekere Da vid Aaron ontworpen had. Nu hebben wij in Europa dergelijk speelgerei al lang, maar het is toch goed om de Amerikaanse plaatjes te bekijken. De ontwerpen van Aaron, die vervaar digd worden door de Creative play things Incorporation, schijnen zó te Voor het kind kan dus zelfs een vloermatje op een bovenhuis een zee schip zijn. De kinderlijke fantasie kent geen grenzen. Spelen is voor kinderen een omzetten van hun voor eindeloze variaties vatbare verbeel ding in daden en beweging. Een eer ste eis hierbij is, dat grote mensen, wier verbeelding stram en stijf ge worden is, zicli er niet mee bemoeien. De kinderen moeten zelf spelen. Het is een triest schouwspel, als men gro te mensen voortdurend ziet ingrijpen in het vrye spel; even triest als wan neer men een levenslustige hond al tijd maar aan de lijn ziet voortsukke len. Vanuit myn kamer heb ik het uit zicht op een woest onbebouwd terrein. Tien. tot twaalfjarige jongetjes be drijven er dagelijks het voetbalspel, althans iets, wat daarvoor moet door gaan. Nu gebeurt het volgende: iede re middag als het mooi wèer is, komt er -?en jongeheer aangestapt naast de kinderwagen met z'n kleine zusje, waarachter een statige moeder. Op het veld wordt uit de wagen een gro te, rode plastic bal uit z'n netje ge haald. Het jongeheertje wordt door een amechtig bukkende moe ontdaan van schoenen en kousen, krijgt kleuri ge voetbalkousjes, spiksplinternieuwe voetbalschoenen en een voetbal truitje aan. Dan mag hij onder toe zicht van zyn moe gaan „voetballen". Langer dan tien minuten duurt de hele ceremonie nooit, want men kan het moeder natuurlijk niet kwalijk nemen, dat het voortdurend heen en weer drentelen al spoedig verveelt. De jongeheer wordt teruggeroepen en weer gestoken in het tenue, waaraan men een achtbaar jeugdig lid der maatschappij herkent. Het jongetje heeft dan „gespeeld". Het enige goede, dat men van de ze methode zeggen kan is, dat hij althans in deze tien minuten geen lelijke woorden heeft bijgeleerd. Maar „spelen"? Neen, dat heeft het arme schaap niet gedaan en hij zal het waarschijnlijk ook nooit leren, tenzij in een verscholen uur tje met z'n vriendjes op de school. Want grote mensen kunnen kin deren nog zo onder een glazen stolp willen „opvoeden", zij zullen nooit kunnen voorkomen, dat kin deren toch de weg tot andere kin deren zullen vinden. Roomrijst tot besluit Houdt u van zoete rijstgerechten? Dan is hier een recept voor een nage recht, dat op het zondagsmenu zeker geen gek figuur zal slaan: oomrijst. liter melk, 100 g rijst, stukje vanille, li liter slagroom, 100 g suiker, pond bessen of frambo zen. De melk met 't vanillestokje koken de gewassen rijst er in strooien en op een gaeht vuur goed gaar laten wor den 1 uur)De suiker er door roe ren, de vanille er uit halen en de rijst koud laten worden. De room stijfslaan voorzichtig door de rijst scheppen, daarna de gewassen vruchtjes er door doen en de vla overbrengen in een schaal. De vla garneren met een paar achtergehouden vruchtjes. stammen uit een surrealistische we reld. Enorme vuurrode schildpadden halfcirkelvormige gebogen ladders, holle spiraalvormige glijbanen, die er uitzien als het werk van reusachtige mieren en vooral het „fantastische dorp" spreken tot 'de verbeelding van het Kina. Het „fantastische dorp'' be. staat b.v. uit vijf kleine betonnen huisjes, vierkant van vorm en opge bouwd uit stevig aan elkaar bevestig de betonnen platen met openingen van diverse grootte en vorm. De pla ten kunnen zowel voor de daken als wanden gebruikt worden. Men kan er huizen, kerken, winkels, kooien, brandweerkazernes en wat al niet van maken, kortom: de kinderen kunnen er in fantaseren, dat het een lust is! Zou dat jongetje met de mooie sportkousen ook nog eens in zo'n mooi dorp mogen komen? Het is voor hem te hopen. Voor Appie is het niet meer nodig; hij is al boven de leeftijd. Trouwens, hij had aan zijn vloermatje al genoeg. Lint: moderne garnering Lint is een van de materialen, die in de modewereld steeds aanwezig blijven; het ene seizoen wat meer op de voorgrond dan het andere, maar toch altijd present. Naast het tradi tionele zijden lint en het wat jongere uit rayon, hebben wij de laatste jaren ook het kreukherstellende nylon lint leren waarderen en nu bereiken ons berichten uit Engeland, dat daar een fabrikant er in geslaagd is een lint te maken, dat goed gewassen en zelfs gekookt kan worden en ook bestand is tegen zout water. Dergelijke linten kunnen dus gebruikt worden om kle ding, die dikwijls in de wastobbe moet op te vrolijken en naar verluidt stelt de Engelse lingerie- en nachtkleding industrie zich veel van het gebruik hiervan voor. Het opent bovendien mogelijkheden om zwempakken met lint te garneren. Als wij nagaan, wat de verschillen de nmde-ontwerpers in de grote cen tra voor de zomer zo al met lint ge daan hebben dan valt de grote ver scheidenheid van toepassingen op. Lint voor alles en op alles, schijnt wel het devies geweest te zijn. Dit is dus goed nieuws voor haar, die met wei nig geld een nieuw aanzien aan een japonnetje van het vorige jaar wil geven! ®Als de biefstuk, de roastbeef en de os- sehaas zoveel kosten, dat zij onze begro ting te boven gaan, behoeft dit niet te betekenen dat er geen voedzaam, sma kelijk stukje vlees op tafel kan komen. Er zal veelal keuze genoeg overblijven voor door-de-weekse en voor zondagse vleesgerechten: zo kan men het oog la ten vallen op varkensvlees, paardevlees, kalfsvlees en. Indien verkrijgbaar, op lamsvlees. Vooral kalfs- en mager var kensvlees passen uitstekend bij voor- laars- en zomergroenten. Er dient wel rekening mee gehouden te worden dat nuchter kalfsvlees sterk slinkt, zodat er gewoonlijk minder overblijft na het bra den of koken dan men zou denken. Door af te zien van duur vlees behoeft men zichzelf en zijn gezin niet te kort te doen, uit een voedingsleeroogpunt be keken. De voedingswaarde van het vet tere rundvlees is niet noemenswaard ge ringer dan die van de „fijne" delen. Zeer vet varkensvlees en zeer vet gehakt daarentegen hebben minder waarde voor de gezondheid omdat zij veel minder ei wit bevatten. Het is dan ook niet goed om, steeds wanneer er vlees op het menu. staat, de vetste soorten te kiezen. lAvi IxouMnq, mevrouw! (Van onze redactrice) Op een station ergens in Zeeland komt een vrouw het perron op stappen. Ze is niet knap, ze is niet heel jong meer en ze gaat wel goed, maar zeker niet opvallend ge kleed. Toch kijkt iedereen haar na; de ma/nnen met die blik van ,fHékijk nóu eens.'!" de vrouwen met een mengsel van wantrouwen en verwon dering en'met in het hoofd de onuit gesproken vraag: „Wat hééft die vrouw, waardoor ze zo de aandacht trekt? Ze is toch maar heel gewoon- tjes Wie haar even blijft gadeslaan, ziet al gauw de oplossing van het raadsel. Het is haar houding, waar door zü (vermoedelijk geheel onge. wild!) de belangstelling trekt. Ze loopt kaarsrecht en met geheven hoofd, ze neemt stevige, maar niet te grote passen, en ze draagt haar koffer alsof liet een volkomen bij haar kleding passend accessoire is, in plaats van een vervelend vrachtje. Een dergelijke verschijning geeft te denken of liever gezegd: móest velen van ons te denken geven. Want vrouwen lopen er dikwijls zo bedroe vend bij. Niet waar het haar kleren betreft de Nederlandse vrouw is zich in de na-oorlogse jaren steeds beter gaan kleden maar wel waar het haar lichaamshouding aangaat. Elke moeder richt tot haar dochter vroeg of laat de vermaning: ,^Loop Stola brengt een vleug romantiek In Lopden is onlangs een tentoon stelling gehouden, waar halsdoeken, shawls en stola's werden geëxposeerd die uit vele delen van het continent waren samengebracht. Vooral de vaak rijk geborduurde stola's trokken de aandacht. De stola staat nog steeds in het middelpunt der belang stelling en eigenlijk moet de moder ne vrouw daar blij om zijn. De roman tiek, die met hel verdwijnen van de waaier verloren ging, keert met de stola weer gedeeltelijk terug. Want ook met een stola kan men elegant manipuleren, evenals eertijds met het speelse waaiertje! Enige oefening van tevoren, bijvoorbeeld thuis voor de spiegel, is echter wel nodig. Bedenk voorts, dat het dragen van een stola enerzijds een kwestie van handigheid, anderzijds van allure en houding is. Wanneer u in schouw burg of restaurant voortdurend aan uw stola moet hijsen en trekken blijft er weinig over van de charme, welke er van uit kan gaan. Bij het avondtoilet van de linker foto wordt een stola in cape-model gedragen, vervaardigd uit zeer fijn kalfsleer, soepel en glanzend als flu weel, zachtblauw geverfd. De bloem- applicaties zijn van blauw en wit leer met parels bestikt Rechts een luchti ge stola van zijden organza, rijkelijk geborduurd met doffe bloemdessins. Het model is afgewerkt met een lan ge franje.. toch eens rechtop, dat vooroverlopen is zo slecht voor je gezondheid!" Maar wat doet moeder zelf? Dat kunt u zien in de winkelstraten van onze steden. Daar wandelen 's middags de vrou wen en moeders uit deze ver lichte eeuw, naar de eisen des tijds gekleed in deuj-pièces of in een H -lijntje van Boussac. Hoeveel zijn er bij, die onberispelijk rechtop lopen? Weinig heel weinig zelfs. De rest slentert met afhangende schouders langs de etalages, zakt onmiddellijk door in de heup bij het bekijken van die etalages, neemt grote slordige stappenvult u de rest zelf maar in. Heus, u behoeft niet als een pauw door onze Zeeuwse winkelstraten te deinen. Overdrijving is niet nodig, is zelfs belachelijk in deze aangelegen- heid. Maar denk eens aan drie din gen: loop rechtop, trek uw schouders naar achteren en neem evemoichtïge, niet te grote stappen. Uw verschij ning zal er anders (namelijk beter èn jonger) door worden, en uw ge zondheid vaart er wél bij. En nog iets: waarom veranderen zoveel vromoen op slag in schuwe, zich onhandig bewegende wezens, wanneer ze een volle zaal moeten oversteken of ergens binnenkomen wadr veel mensen bijeen zijn Wan delt u maar gerust langs al die men sen heen. Ze kijken wel, maar dat doet u zelf toch ook, wanneer iemand langs u loopt? Eigenlijk is de huishouding het bes te oefenterrein voor haar, die haar lichaamshouding wil verbe teren. U kunt 's morgens vroeg al beginnen door mee te doen aan de radio-ochtendgymnastiek, maar veel belangrijker is een bepaalde zelf controle tijdens het afwerken van de regelmatig terugkerende huishoude lijke karweitjes. Sta zoveel mogelijk rechtop bij het stof afnemen en stof zuigen, zorg dat de strijkplank de goede hoogte heeft, zodat ook tijdens het strijken niet onnodig voorover- geleund behoeft te worden en let vooral eens op uw houding bij het afwassen. In veel keukens zijn de gootstenen eigenlijk te laag aange bracht, zodat de huisvrouw tijdens de afwas lichtelijk gebukt moet staan. Dat laatste kunt u voorkomen, door de teil met afwaswater niet in de gootsteen, maar op het aanrecht te plaatsen. Tenslotte even een grote sprong, namelijk van de huishouding naar de modeshow. Wanneer u over een paar maanden, wanneer de winter modeshows in volle gang zijn, ook weer eens zo'n modefestijn gaat be zoeken, let dan eens niet alleen op de mooie kleding, maar ook op de mannequins. Want van die dametjes kunnen de meesten van ons nog heel wat leren op het gebied van li chaamshouding en beweging. „Kamer van njet-njet" Er is ruzie in de Parijse mode-we reld, ruzie in de vakbond van mode ontwerpers, die op zijn Frans heet: Chambre Syndicale de la Couture Pa- risienne. Want Dior wil niet- dat vóór eind augustus de wereld zien zal hoe zijn mode er uit ziet en kleine huisjes vrezen dat zij dan telkens minder aan bod zullen komen: in alle modetijdschriften in heel de wereld is het telkens en telkens maar weer Dior, Dior, Dior. En in de vergaderin gen van de bond van ontwerpers zijn het ook altijd Dior en zijn medestan ders, Balenciaga en de Givenchy, die de lakens uitdelen. Madame Manguin ontwerpster van een van de kleinere huizen, heeft de chambre syndicale dan ook al de „kamer van njet-njet" genoemd omdat telkens weer Mo- lotow-Dior er zijn veto uit spreekt over wat de kleintjes willen. En de kleintjes willen: in de krant! ~Oan ozcuH) C iet OZCUH) Als U mij vraagt hoe myn vakan tie mij bevalt, dan kan ik u niet anders antwoorden dan een hartgrondig: Dank u zeer: uitstekende Ik heb my nog zelden zo van harta vermaakt. En zo u ooit in de gelegen heid mocht komen mijn experiment te gaan beoefenen, zo u het oord dat ik ontdekt heb ook eens wilt gaan ex ploreren: ik kan u by voorbaat ver zekeren dat u er geen spijt van zult hebben. Nu moet ik u echter wel dringend voorhouden dat deze-wijze van vakan tie-houden, behalve enige niet te ver smaden voordelen: rustig, weinig vermoeiend en zéér voordelig ook zijn eigenaardige nadelen heeft. En dat u daar alleen tegen opgewassen bent als u Immuun bent voor twee eigentijdse kwalen: vervelen en af keer van stilte. Wanneer u dit niet bij voorbaat af schrikt, wil ik u wel de eigenaardige genoegens van dit soort vakantie- houden onthullen. Het bestaat namelijk hierin, dat ik minstens een week lang totaal alleen ben in mijn eigen huis. Voordat u nu vol afkeer: „Bah" roept en bij de gedachte alleen al zweert: „Mij niet gezien", wil ik u er haastig op attent maken dat er voor dat deel van uw persoon, Stilstaand uurwerk VL. waaraan de functie van huishoudster levenslang is toebedeeld, toch wel de ze grote attractie aan het alelen zyn is verbonden: u kunt die huishoudster heerlijk een week vrijaf geven. Er valt immers praktisch niets te huis houden! Dit kost misschien enige zelfoverwinning, maar de logica zal het hopelijk bij u winnen. U vliegt toch van een ander vakantieoord ook niet elke dag een uurtje naar huis om de kamers te doen En als u even de tanden op elkaar hebt gezet en ae blinde routine de baas bent gebleven: wat een opluchting en wat een winst! Want die routine, hoe nuttig en noodzakelijk ook in het dagelijks be drijf, dreigt een onverbiddelijke sla vendrijver te worden als wy niet vol doende geestelijk weerbaar blijven. Wij doen 's morgens de ogen open en het door ervaring opgewonden uur werk in ons binnenste tikt. automa tisch: Grote was. Kamerdag. Stry- ken. Gang en trappen. Bedden ver schonen Altijd hetzelfde en zonder respijt. Maar hoezeer die onderworpenheid aan de routine ons som» benauwen kan: is het met anderen zo veel beter gesteld Zijn de dokter, de directeur, de winkelier, de professor, de musi cus, de boekhouder, de onderwijzer, de apotheker, de burgemeester en de belastingambtenaar, om van de bon te rest te zwijgen, met hun vrouwe lijke beroepsgenoten niet evenzeer le venslang van zo'n ingebouwd uur werk voorzien dat bij het aflopen van de wekker meteen onbarmhartig be gint te tikken? En die kleine dwingeland heeft ook één grote verdienste: het brengt de discipline in ons leven, het vaste pa troon, de ruggestreng van de arbeid, die ons ook in de moeilijkste perioden overeind houdt. Men heeft niet voor niets bij de behandeling van geestes zieken het heilzame van de arbeids- therapie ontdekt Maar hoe heerlijk en zelfbewust om dat tikkertje nu eens één week af te zetten, of althans onder een. stolp te plaatsen. Want een restantje discipline moet er blijven: bed opmaken.bloemen gieten, een béétje stoffen, een béétje afwassen want, en dat is héél belangrijk: er moet zonder mankeren ook een béét je gekookt worden. En dat kost misschien wel heel erg veel kracht. Want een mens is een wezen van uitersten: of uren in de keuken staan voor traditionele me nu's van soep. spercieboontjes met aardappelen, soep, spercieboontjes met aardappelen en biefstuk en aard appelen en biefstuk en aardbeien met vanillevla of te hooi en te gras een boterham met een likje jam en een beker karnemelk op de keukentafel. Dan is het de moeite waard om een nieuw soort routine aan te kweken: het warme maal voor één persoon. En dan zult u niet alleen vindingrijk wor. den in het uitdenken van volwaardi ge menu's die weinig werk vragen maar ook ontdekken hoeveel mógelijk heden van maaltijd-variatie er zijn die wij uit sleur vergeten te benutten. Wanneer u dan verder de dag voor uzelf hebt. en eindelijk eens dat boek kunt uitlezen, of die jumper kunt af breien, zittend in uw zomerse tuin, hoe bescheiden van afmeting ook), die brieven kunt beantwoorden, die wandelingen kunt maken waar u nooit tijd voor keu vinden dan zult u ontdekken hoe snel een eenzame dag kan omvliegen. En aan het eind van zo'n zeer vrije maar zeer stille week zult u ook een kleine, maar waardeloze training hebben ondergaan voor die periode in ons leven, waaraan de meestcn liever niet denken maar hoogstwaarschijn lijk niet ontkomen: na een dru* le ven alleen, heel alleen achter te blij ven. SASKIA HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11