Kanaal-kwestie is ernstiger dan destijds het Korea-conflict s< KLANKBORD Engelse reservisten naar Midden-Oosten devlijlz* MILJOEN AAN OOSTAFRIKAANSE BANKBILJETTEN SPOORLOOS VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 TUSSEN NIJLDELTA EN RODE ZEE (lil) „Om 120.000 verbleekte schedels", pertinente leugen van Nasser Toen Gamal Abel EI-Nasser, president der huidige Egyptische re publiek, op donderdag 26 juli 1956 ter gelegenheid van de nationali sering van de Suezkanaal Maatschappij te Port Said, de volgende zin uitsprak: „Wij zullen de Assoeandam tot stand brengen op de verbleekte schedels van de 120.000 Egyptenaren, die stierven bij de aanleg van het Suezkanaal begonnen 100.000 Arabieren tekeer te gaan als razenden. Zij stormden naar de kade van Port Said en trachtten het standbeeld van Ferdinand de Lesseps, dat daar op de pier is opgericht, te slechten. Nasser glimlachte. Nochtans had hij zijn volk opgezweept met een pertinente leugen. Want die 120.000 verbleekte schedels hebben name lijk niets met de graverij van het Suezkanaal te maken. 1400 jaar voor Christus groeven de farao's van *het voormalige Egypte een kanaal van hun hoofd stad Thebe aan de Nijl naar de Rode Zee. Ta Tenat noemden ze dat kanaal: de doorsteek! Daar men toen nog geen beroep kon doen op de Hollandse baggeraars die zwierven toen nog in bere- vellen door de Germaanse wouden verzandde dit kanaal weer in de loop der eeuwen. Omstreeks 700 jaar voor Christus kreeg ook fa rao Neóho de graafwoede. Hij hol de het verzande kanaal weer uit, hetgeen 120.000 Nubische slaven 't leven kostte. Daar hebben we de 120.000 verbleekte schedels waar Nasser de 26ste juli 1956 te Port Said over sprak! De Oostenrijker Negrelli heeft het moderne kanaalplan uitgedacht. De Franse consul te Cairo, Ferdinand de Lesseps, kocht dat plan na de dood van Negrelli van de erfgenamen. En verkreeg toen van de toenmalige heerser van Egypte, Mohammed Said Pasja, een concessie op de strook woestijnzand van de Egyptische land engte. In 1869 opende hij zijn kanaal. Tijdens die graverij zelfs nu nog een gigantisch werk onderhield zyn vriend, de Hollandse ingenieur Justus Dirks, voor hem de diploma tieke contacten in Cairo. Cairo, het hart van het Midden Oosten, dat ook toen al een middelpunt was van diplo matiek gekonkel. Dirks' hulp Is on betaalbaar geweest. Ferdinand de Lesseps heeft dit dan ook nooit ver geten. Vanaf dit moment dateert onze invloed in de Suezkanaalzone. Nederland is dan ook bij het hui dige conflict over het Suezkanaal ten Revolte in Honduras na negen uur bedwongen. In Honduras is woensdag een re volte uitgebroken, welke echter door loyale troepen, die gebruik maakten van mortieren en geweren alsook kanonnen, na negen uur van hevige strijd werd neergeslagen. Vol gens betrouwbare bronnen zijn tijdens de gevechten tenminste 12 mensen gedood en 40 gewond. De gevechten braken uit'toen anti- regeringsgezinde elementen een ka zerne in het centrum van de hoofd stad vlak tegenover de Amerikaanse ambassade bestormden. Volgens de eerste berichten bleef het toneel van de strijd beperkt tot bedoelde St. Francis-kazerne. Het gebouw van de Amerikaanse ambassade werd niet beschadigd en niemand van de ambassadestaf werd gewond. ■VLOEIBAAR. Het orgelmanneke van Manchester in Engeland werd voor het gerecht gesleept, omdat hij op een avond voor de deur van een bar laveloos over zijn draaiorgel han gend was gevonden. De plechtig uit- gedostoe aanklager beschuldigde hem van openbare dronkenschap. Stephen Treverton, de orgaldraaier antwoord- daarop niet anders dan: „Ik kon er echt niks aan doen, meneer de rech ter, ze bleven me maar bier geven in plaats van geld." ADRESWIJZIGING. Na braaf zijn straf te hebben uitgezeten werd Will Lowe uit de gevangenis In Ocala in de Verenigde Staten ontslagen. Hij ver gat echter de drie dollar te innen, die iedere gevangene bq het verlaten van de „nor" als „opkomertje" mee krijgt. Enkele dagen later arriveerde er van hem een briefje, of men hem bet geld maar wilde toesturen. Als nieuw adres gaf hij op: de gevange nis van het naburige Lake County. VOOR DE BUS. In Londen werd een Kelner in het gelqk gesteld in een echtscheidingsproces, toen hij kon be wijzen, dat zijn vrouw hem slechts toestond zoveel geld te behouden, als nij nodig had om voor zijn werk met de bus te reizen. De vrouw ging zelfs ar en toe na, of hij het geld werkelijk wel aan de bus besteedde, of dat hij misschien gewaagd zou hebben een keer sigaretten te kopen. nauwste betrokken. Onze belangen zijn daar niet gering. VVy staan no. 7 op de ranglyst der daar passerende schepen. Het 160 km lange Suezkanaal loopt vanaf de Middellandse-Zeehaven Port Said naar het schilderachtige Ara bische stadje Suez aan de Rode Zee. Om die 99-jarige concessie, die De Lesseps van Mohamed Saïd Pasja ontving en die afloopt in 1968, gaat het nu. De concessiehouder De Les seps, die wel begreep dat bet kanaal nooit in handen mocht komen van één enkel land, richtte een vennootschap met aandelen op de wereldmarkt op: de Compagnie Universelle du Canal Maritime de Suez. Deze maatschappij werd toen de concessiehoudster van de Suezkanaalzone. En hoewel in de 19e eeuw, Engeland een pakket aan delen langs slinkse wegen in de wacht sleepte is de Suezkanaal Maatschap pij een volkomen neutraal lichaam ge bleven, wars van elk politiek gekon kel. Onhoudbaar Sinds donderdag 26 juli 1956, is de Kanaal Maatschappij door president Nasser van Egypte genaast. Nasser heeft zijn supernationalistische poli tiek definitief bij de vrije doorvaart van het Suezkanaal betrokken. Een gebeuren, dat Ferdinand de Lesseps eertijds het meest vreesde. Hq im mers kende door en door de strate gische betekenis van zijn kanaal. Tachtig miljoen ton olie en twintig miljoen ton goederen worden jaarlqks door het Suezkanaal vervoerd. Door de naasting Is geheel Europa's econo mie op wankele schroeven komen te staan. Al hadden we er de derving voor over, we zouden niet om de Kaap kunnen varen, daar we nu al te wei nig tankers hebben, om de olie uit het Midden Oosten via het Suez kanaal naar Europa's grootste zee haven, Rotterdam (Pernis), te ver voeren. De situatie in de Suezkanaal zone is erger, dan eertyds het Korea- conflict. Nasser heeft door zyn poli tiek der laatste jaren zeer zeker be wezen, dat hq niet de man is, om een vrye doorvaart door het Suezkanaal te kunnen garanderen. Hollandse baggeraars voeren in de Suezkanaalzone miljoenenwerken uit. Tweehonderd miljoen gulden aan werk staan op het punt te worden vergeven. Onze baggeraars en 163 in ternationale loodsen, waaronder 16 Hollandse loodsen zijn in meer of min dere mate de gijzelaars geworden van kolonel Nasser. Moslem dreigt met heilige oorlog (Slot van pag. 1) De rector van een der grootste uni versiteiten te Cairo, Abderralïmane Taj, heeft donderdag via radio Cairo de Mohammedanen en Kopten in Egypte opgeroepen tot het voeren van een heilige oorlog wanneer het Suez-kanaal gewelddadig zou wordep bezet. Abderrahmane Taj wordt be schouwd als de hoogste dignitaris in de Egyptische Mohanunedaanse we reld. Communiqué Grote Drie Voor de conferentie over het instel len van internationale controle over het kanaal zullen volgens het commu niqué van de Grote Drie worden uit genodigd: Egypte, Frankrijk, Italië, Nederland, Spanje, Turkije, Groot- Britannië, de Sow jet-Unie, Australë, Ceylon, Denemarken, Ethiopië,, de Duitse Bondsrepubliek, Griekenland, India, Indonesië, Ferzië, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen. Pakis tan, Portugal, de Verenigde Staten en Zweden. In het communiqué werd- de Egyp tische naasting van het Suez-kanaal veroordeeld als „partijdig en eenzij dig" Het feit dat Egypte de employé s van de Suez-kanaalmaatschapnij on der bedreiging niet gevangenisstraf dwingt voor het nieuwe staatsbedrijf I te werken, noemen de westelijke drie „een ontkenning van de fundamentele menselijke rechten". In het communiqué wordt eraan herinnerd, dat het Suez-kanaal al tijd een internationaal karakter heeft gehad. Egypte heeft in okto ber 1954 dit internationale karak ter erkend en voorts beloofd, zich te zullen houden aan de conventie van Konstantinopel (1888). De drie regelingen erkennen de rech ten van Egypte als een soevereine staat. Hierin is het recht van na tionalisatie begrepen, doch slechts als de genationaliseerde eigen dommen geen internationaal ka- Zomer 1956Aan het strand van Zoutelande is het tcel uit te houden mits men wollen dekens voorhanden heeft Foto P.Z.C.) rakter hebben. Zij wijzen erop, dat Egypte zelf heeft erkend, het ka naal te willen gebruiken voor een nationaal doel. De drie regeringen zyn van mening dat. onder deze omstandigheden de vrijheid en de veiligheid van het ka naal worden bedreigd. Zy zijn van mening, dat maatregelen moeten worden genomen om tot een interna tionaal stelsel te komen waardoor de voortdurende vrije doorvaart in het kanaal zal worden gegarandeerd. Dit stelsel zal de wettelijke Egyptische belangen niet mogen schaden. Voor de conferentie zijn uitgenodigd de lan den. die de conventie van Konstanti nopel hebben ondertekend en de lan den, die maritieme of economische be langen bij de doorvaart in het Suez kanaal hebben. FINANCIEEL RAADSEL Biljetten duiken op bij Londense banken. Scotland Yard en het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken 'Werken koortsachtig aan dè oplos sing van een financieel raadsel. Tussen 4 en 27 juli zijn namelijk uit het gebouw van de bankbiljet- ten-drukkerij Thomas de la Rue Oostafrikaanse bankbiljetten ver dwenen met een totale waarde van om en nabij de miljoen gulden. De beroemde drukkerij kan echter on mogelijk door inbrekers zijn be zocht: de veiligheidsmaatregelen en -installaties zijn zo goed dat er nog geen muis ongezien het ge bouw kan binnenkomen. De detectives van Scotland Yard gaan er voorlopig van uit, dat een of meer employé "s van de drukkerij een knappe roof hebben uitgedacht. Daar bij zou dan inderdaad geen sprake zijn van inbraak, maar van een listige verschepingsmanoeuvre, waarbij het geld niet op zijn bestemming kwam, maar werd verzonden naar een plaats die de dieven ervoor hadden uitge dacht. Diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland in Oost-Afrika zijn ge machtigd, aan boord te gaan van De Londense hoedenmode van Claude Saint-Cyr heeft zich geconcentreerd op zuiver bont waarvan de modellen op deze foto een voorbeeld zijn. schepen die daar binnenkort worden verwacht met geldzendingen. De ver tegenwoordigers zullen op aanwijzin gen uit Londen moeten vaststellen of het geld aan boord van de schepen wel het goede is. En er is nog iets dat de recherche en het ministerie van Buitenlandse Zaken in verwarring brengt: in ver schillende Londense banken zijn na melijk biljetten opgedoken van de ver miste partij bankpapier. Maar ook de politie in Aden, Oeganda, Kenya en Tanganyika is gewaarschuwd, want dat zijn de enige plaatsen waar het geld zou kunen worden gebruikt. Tenslotte hoopt de directie van Thomas de la Rue dat er helemaal geen diefstal in het spel is. maai dat er een vergissing is gemaakt bij de verzending Matroos schoot op kind met luchtdrukpistool De politie te 's Gravenhage heeft de 23-jarige matroos Th. C. T. aan gehouden wegens poging tot zware mishandeling. T. was in zijn tuin be zig met een luchtdrukpistool op een schijf te schieten. Op de muur zat een 7-jarig buurjongetje, G. L. toe te kq- ken. De matroos gelastte de jongen zich te verwijderen, hetgeen deze wei- ferde. „Dan schiet ik je er af",' riep uit en loste enige waarschuwings schoten. Toen het kind nog bleef zit ten richtte de schutter op het hoofd van het ventje, dat door een kogeltje aan het hoofd werd getroffen. Het kogeltje bleef onder de huid zitten en is ui een ziekenhuis verwijderd. „Willem Ruvs" én „Oranje" enterden elkaar vreedzaam De „Willem Ruys" en de „Oranje" hebben elkaar op 22 juli in de Rode Zee op vreedzame wijze geënterd. De „Willem Ruys" had telegrafisch aan de „Oranje" om chirurgische assis tentie gevraagd ten behoeve van een vrouwelijke passagier, die leed aan 'n acute blindedarmontsteking. Aan boord van de „Oranje" bevond zich de chirurg dr. Weinmann, die zich dadelijk bereid verklaarde te helpen. Een rendez-vous werd georganiseerd en de heer Weinmann voerde aan boord van 'de „Willem Ruys" 'n voor spoedige operatie uit. De patiënte werd later in een ziekenhuis aan de wal achtergelaten. Nederlanders op Sumatra worden gechanteerd De Indonesische politie onderzoekt een aantal chantagebrieven die ge zonden zijn aan Nederlanders die in de omgeving van Medan (noord Su matra) wonen. De commissaris van politie Soetan Mompang zei dat de dreigbrieven om bedragen tussen de 3000 en 10.000 roepiatis vroegen als de geadresseerden tenminste niet ge- kidnant of vermoord wensten te wor den. De betreffende Nederlanders zqn werkzaam bii een waterleidings- en plantagebedrijf. De Amerikaanse regering heeft haar financiële steun bij het vervaardigen van het vaccin-Saik tegen kinderverlamming gestaakt, aangezien er thans genoeg ent stof wordt geproduceerd om aan alle vraag te voldoen. en vseeu VAU won (Telefonisch van een speciale verslaggeefster) Parijsdonderdagavond. Een wonderlijke week van mode-zien heb ben we thans achter de rug, en we kunnen de woorden ook omke ren: een Week van won derlijke mode zien. We hoeven het dan niet eens over de roklengte te hebben, laten we ons tot de capes bepalen. Alle modehuizen bren gen plotseling capes. Ws zullen de vreemdste cajies tot het laatst be waren en we zullen het eerst hebben óver het niet-zo-grote huis Grès. Madame Grès bedacht ensembles van driekwart jasjes, in brede plooien vallend over eenvoudige wollen jersey jurkjes, die zeer bloezend waren, van voren en van achter, alleen voor de zeer slan ken dus en niet voor vrouwen, die zelf al bloe zen Makkelijker waren de deux-piècès, waarvan liet jasje eigenlijk meer leek op de jakken, die ma trozen dragen, tot net op de heup en zonder de taille te markeren. Al leen: matrozen trekken dat jak als we goed ■é\Ue modehf \e t»o4eluu jen Wengen plotse!inq capes zyn ingelicht over het hoofd aanen madame Grès had een sluiting van voren. Van haar moeten' 'we, ciiriositeits- hal/ve en niet omdat we hei zo draagbaar vonden, vermelden de jurken, die weliswdar een wijde rok hadden, doch een lijfje dat strak zat als een nylonkous. Jaques Griffe heeft kennelijk bij de Ame rikanen in Parijs en er zijn er iceer tien duizenden in de smaak willen vallen: hij is de enige ontwerper tot dusver, die helemaal niets Russisch in zijn collectie had. Andere ontwerpers mag men een zo al niet on-Amerikaan- se, dan toch wel pro- Russisohe activiteit ver wijten, Jaques Griffe niet. Hij h&d gewoon lie ve jurkjes gemaakt voor lieve meisjes. Voor hen dus de satijnen middag- jurkje^ met fluwelen ceintüi rs en de pakjes met loshangend jakje tot net op de heup en dan om de zoom gevlochten een leren bandje. Jean Dèssès heeft zijn lijn die van de torna- do genoemd, - storm achtig dus. Doch niet zo stormachtig werd zijn collectie ontvangenom dat hij rustig is voort gegaan met wat hij vo rig seizoen al uitdacht: de watteau-plooi in de mantels. Een brede plooi dus, zo breed als de rug, die van achter onder de kraag van de mantel begon en tot on deraan liep. Het was ele gant, maar het merk waardige is, dat we er nooit iemand mee hebben zien lopen. Hij heeft het thans niet alleen bij mantels, doch ook bij jurkjes geprobeerd. Een enkele keer komt er dan van voren, vanuit de tail le ook nog zo'n brede plooi bij, zodat de vrouw die tussen die twee vlooi en in zit een beet jé lijkt op het beleg van een sandwich. ia moae Mantels hebben door gaans over de achterzij de de plooi dus een brede ceintuur; van vo ren een dubbele knoop- sluiting. En dan móeten we het nog hebben over het tor nado-effect, het zat, voor zover er van een tornado sprake kon zyn, opzij van de jurken en pakjes: er waaierden uit de taille ineens een paar rokplöoieh. renslotte moeten we het dan over gekke capes hebben, van Hubert de Givenchy en van Balenciaga. Bij De Givenchy: capes in de vorm van poncho's dekens met een gat er in, zoals de ruiters van Argentinië die gebruiken als zy over de pampa's rijden, waar stof waait of het regent. De losse einden van de déken worden van achter ge strikt waarbij men de hulp van een kamermeis je of een echtgenoot zal nodig hebben. Capes van Balenciaga zijn zeven achtste lang en er zit ten nietzoals in onze c«pe als we in 'n herfst storm naar school moes. ten, splitten in opzij om er de handen door naar buiten te steken, men zit gewoon gevangen in zo'n cape Het Wereldgebeuren. Spannende maand Voor de Vetoing de Staten wordt dit, ook in de binnenlandse poli tiek, een spannende augustus maand. In deze maand worden im mers door de Democraten en door de Republikeinen de grote vergaderin- ten gehouden, waarop z(j hun kandi aten aanwijzen voor het president schap en voor het vice-presidentschap. Dat hier haken en ogen aan vast zitten, blijkt onder meer uit het feit, dat Eisenhowers speciale medewer ker in ontwapeningskwesties, Harold Stassen, vier weken onbetaald verlof heeft gekregen om zich aan bepaalde politieke activiteiten tc kunnen wij den. Hij beijvert zich ervoor, Nixon weg te houden van de kandidatuur voor het vice-presidentschap. Uit een opinie-onderzoek dat hij organiseer de bleek, dat het team Eisenhower Nixon zes procent minder stemmen zou krijgen dan bijvoorbeeld een team dat zou bestaan uit Eisenhower en gouverneur Herter van Massachu setts. De twee ziekteperiodes van Ei senhower hebben er toe geleid, dat in het Republikeinse kamp de aandacht zo sterk valt op het vice-president- schap. Meer dan in welk ander geval ook, houdt men immers rekening met het feit, dat de president een tweede termijn van vier jaar niet helemaal zal uitdienen en dat dan de vice-pre sident hem opvolgt. Stassen heeft zich met zijn actie tegen Nixon de wrevel van het officiële partij-appa raat op de hals gehaald. Gisteren nog gaven de leiders van de commissies uit de Republikeinse fracties in het Huis van Afgevaardigden en de Se naat, die zich beijveren voor de Re publikeinse verkiezingscampagne, een verklaring uit, waarin zij hem be schuldigden van „onverantwoorde lijke activiteit". Maar Stassen weet van geen op houden. Hq heeft opgemerkt, hoe vooral de onafhankelijke kiezers min of meer hun hart vast houden voor Nixon. Als hij ooit op de presidentszetel zou terechtkomen, dan zou hij zich misschien op sleep touw laten nemen door de rechter vleugel van de partij. En bij voorbaat is Nixon zelf al minder populair. Nu Eisenhower woensdag op zijn pers conferentie de keus van een vice-pre sident „open" heeft gelaten, heeft Stassen het gevoel, zqn gang te kun nen gaan. En hij rekent er op, ande ren mee te krijgen nu Eisenhower niet meteen de actie tegen de „volkomen aanvaardbare" Nixon veroordeeld heeft. Overigens heeft gouverneur Herter nog niet laten weten, of hij een eventuele benoeming tot kandi daat zou accepteren. Voor Stassen zou dat geen reden zijn om zijn anti- Nixon-strijd op te geven. Het ont breekt immers ook hemzelf niet aan ambities. In 1948 en in 1952 heeft hij zqn best gedaan, zelf kandidaat te worden, niet voor het vice-president schap, maar voor de functie van pre sident... Beide keren greep hij er naast, maar niemand kan zeggen, wat er nu, bij een verkiezingssucces van Eisenhower, voor hem weggelegd kan zijn De kandidatuur voor 't president schap maakt bq de Republikei nen geen punt van discussie uit. Voor allen staat hel ais een paal bo ven water, dat zij alleen met Eisen hower als kandidaat voor het eerste- burgerschap van het land succes kunnen boeken. Dat is anders bij de Democraten, die tot nu toe nauwelijks tijd overgehouden hebben om aan het vice-presidentschap te denken. In hun kamp is nog volop de strijd aan de gang om de kandidatuur voor het pre sidentschap zelve. Eén van de ge gadigden heeft zich deze week terug getrokken, en wel dê senator uit Ten nessee, Estes Kefauver. Ongetwijfeld heeft deze stevig gebouwde heer in zijn jeugd, toen hij atletiek bedreef, diverse wedstrijden gewonnen. Maar in het tournooi om het presidentschap heeft zijn doorzettingsvermogen wei nig gebaat, en daaruit heeft hij dan zoals hij het zelf noemde „een realis tische conclusie" getrokken. Zijn rea listische besluit is een bewijs van de zin voor realitiet van de Amerikanen, die hem minder bijval hebben gegeven dan hij had verwacht. Kefauver, die zijn populariteit ont leent aan zijn werk in de se naatscommissie, die, onder het oog van lelevisie-camera's, een onder zoek instelde naar de misdaad, en aan het feit, dat hij altijd dwars tegen de officiële partijorganen inging, had in zqn campagne blijk gegeven van een onuitputtelijke energie in het handen en zoenen geven. Zijn tegenstander Adlai Stevenson reageerde op zqn ac tie met deze woorden: „Het president schap is niet de hoofdprijs van een wedstrijd in populariteit, evenmin een uithoudingswedstrijd waarin het er om gaat, wie de grootste gebieden propagandistisch kan bewerken, de meeste handen kan schudden en de meeste dubbelzinnigheden kan uiten." Ondanks deze terchtwijzingen heeft Kefauver zijn volgelingen nu aan geraden hun stem te geven aan Ste venson. Of zij dat allemaal zullen doen, is de vraag, al behoudt Stevw- son de beste papieren voor de verkie zing tot kandidaat. Maar Averall Harriman, Lyndon Johnson en Stuart Symington worden ook nog genoemd als „kanshebbers". Genoeg leven du3 ook in de Democratische verkiezings brouwerij. ESTES KEFAUVER ...de strjjjd gestaakt...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3