Sprintoverwinning voor Rik van Steenbergen en Kersten in Chaam Prof. Romme ontheven van opdracht NIEUWS UIT DE KERKEN WILLEM VAN DER ZAAN VOER THUIS IN DEN HELDER 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 SLIJTAGE-EN SNELHEIDSTOESLAG Zeeuwse renners streden op voorplan (Van een speciale verslaggever) Twee keer is er woensdag in Chaam een ware slijtage- en snelheidsslag geleverd op 't beroemde wlelerparcou rs van de „acht" Van de 132 amateurs die voor een afstand van 170 km van start gingen bleven er amper twintig over en de 87 profs en onafhankelyken brachten het er al niet. veel beter af, want hier gingen er ruim twintig over de eindstreep. In verschillende opzichten was de amateurskoers interessant. Hier immers zaten de twintig man in die voor de selectie-ploeg voor de wereldkampioenschappen in Ko penhagen him laatste kans moesten verdedigen. En over het algemeen kan men zeggen, dat deze laatste test wel heeft bewezen, dat onder die twintig ook de sterksten zitten van de Nederlandse amateurswereld, want de meeste van hen bleven tot het einde taai volhouden en bleken in de sprint-beslissing nog de meeste kracht over te hebben. Bij de profs is er van een duel tus sen Wlm van Est en de tourploeg niet veel terecht gekomen. Wim kreeg twee keer achter elkaar pech. cn gaf tenslotte op. Schulte vocht het toen alleen uit en won in de sprint van de man met de gele trui, Voorting, maar moest zelf kapituleren voor Rik van Steenbergen, de snelle Belgische sprinter, die dus winnaar werd. In de amateurskoers hebben Huis- soon uit Heinkenszand, Van Wijchen uit Goes en Verstraete uit Eede een vooraanstaande rol gespeeld. Vooral Piet van Est en Niesten probeerden weieens er tussenuit te trekken, maar de rest liet geen ontsnapping toe. In de sprint kwamen vier der ge selecteerden op de eerste plaat sen. Kersten, Damen, Van de Putten en Rol. Achter hen zat Huissoon op de achtste plaats, terwijl Van Wijchen als vijftien de eindigde in de massasprint. Bij de profs en onafhankelyken had Rik van Steenbergen van tevoren ge zegd. dat hij zou winnen. En h\j heeft woord gehouden. Hij won de race en het puntenklassement! Sprintje. Van begin af aan reed Rik op deze punten. In de eerste ronden reeas ver zamelde hy regelmatig zijn punten- voorsprong bij elkaar maar vanaf die eerste sprints moest hij het regelma tig opnemen tegen Jantje Westdorp uit 's Heerenhoek, die echter nog niet de geslepen sprint heeft, die de Belg bezit. Al in de eerste nonde vielen de eer ste renners uit. Vooral Wagtmans en Voorting speelden in de slag met Schulte een eerste rol. Bijna geen mens kreeg een kans de beslissing te forceren met een uitlooppoging. Ging er één weg, zoals van der Pluyni, dan kon er vaak geen tweede achteraan gaan, zodat de eenzame zich in de ruimte leegreed. Van Egmond won in Biervliet Zondag werd in Biervliet een wie lerkoers verreden voor nieuwelingen over een afstand van 70 km. Reeds in de le ronde slaagde F. van Doeselaar er in van het peleton weg te lopen. Na 8 ronden kreeg van D.oeselaar ge zelschap van P. van Egmond. Van Doeselaar moest deze laten gaan en viel daarop terug in het peleton. Van Egmond ging steeds met hetzelfde gemak door. De ene na de andere ren ner werd door hem gedubbeld en hij zegevierde dan ook met ruime voor sprong. Dit betekent voor hem reeds de 15e overwinning van dit seizoen. De uitslag luidt: 1 P. van Egmond ('s-Gravenhage) Tijd: 70 km in luur en 43 min; 2 Verschuure (Hans- weert); 3 P. van Hees (Hoögerheide) 4 W. Vemooy (Sluiskil); 5 F. van Doeselaar (Sluiskil); 6 D. Wouterse (Kwadendamihe)7 J. Huissoon (Heinkenszand); 8 J. Raas ('s-Hee- renhoek); 9 P. van Rijn (Schore); 10 T. de Ruysscher (Hoofdplaat); 11 A. Dees (Terneuzen) 12 E. Soetens (Sel- zate); 13 A. Lampo (Sas van Gent). V.O.I. verrichtte wijting- en haringonderzoek De nieuwe onderzoekingstreiler „Willem Beukelszoon", de V.O. 1 eigendom van de Nederlandse rege ring, heeft zijn reis over de Noordzee als onderdeel van een haring- en wy- tingonderzoek, afgesloten. De biologen, die zyn mee geweest, toonden zich na afloop tevreden over het resultaat. Het schip maakte een reis van achttien dagen eh ging over de westelijke helft van de Noordzee naar het noorden en keerde al vissen de via de oostelijke helft terug. De verdeling van de haring-rassen over de Noordzee gedurende de zo mermaanden is daarbij nagegaan en er werd vooral gelet op de versprei ding van de jonge haring. In het laboratorium van het vis- serijonderzoekingsinstituut te IJmui- den wordt nu verder aan de resulta ten gewerkt. Migratieovereenkomst met Australië ondertekend In het ministerie van buitenlandse zaken is woensdagmiddag de nieuwe migratie-overeenkomst tussen Neder land en Australië ondertekend. De overeenkomst is met terugwerkende kracht vanaf 1 april van dit jaar we derom voor een periode van 5 jaar gesloten. In de nieuwe overeenkomst is vast gelegd, dat voortaan Nederlanders van alle beroepsgroepen naar Austra lië mogen emigreren. Australië zal aan de emigranten per persoon, onge acht de leeftijd, een tegemoetkoming in de onkosten verstrekken van hon derd dollar. Te Nieuw Delhi is men drie gebouwen aan het oprichten voor de in november te houden negende algemene Unesco-vor- gaderlng. Er komt een vergadergebouw van drie verdiepingen met plaats voor zevenhonderd conferentie-deelnemers, een zes verdiepingen tellend kantoorge bouw met 250 vertrekken voor het se cretariaat en een hotel van zes etages. Ook Westdorp en Bram van Sluys uit Vlissingen probeerden 't nog eens, maar hadden geen succes. Tegen het einde van deze vlakke koers kwam er nog wat vuurwerk. Van Steenber gen ging aan de haal maar Voorting haalde hem terug. Toen Wagtmans het met Piet Maas robeerde was het Van Steenbergen, ie een spaak in het wiel stak. In de sprint koos Schulte met scherp koers inzicht de juiste positie om achter Van Steenbergen de tweede plaats te behalen voor Voorting en Germain de Rijke. Uitslag. De uitslag luidt: Beroepsrenners: 1 Rik van Steenbergen (België) 3 uur 52 min. 15 sec over 160 km; 2 Gerrit Schulte (Den Bosch)3 Gerrit -Voor ting (Roozendaal)4 Germain De- ryeke (België)5 Jos Hinsen (Rijcke- vorsel, België)6 J. Konïngs (Bre da) 7 Peter Post, (Amsterdam)8 Kryn Post (Nieuw-Venep)9 Wim Rusman (Haarlem)10 Michel Stol- ker (Zuilen); 11 Piet Maas (Pindorp) 12 Piet van de Brekel (Echt, Lim burg). De Belg Brik Sehotte werd zeven tiende, Leo van der Pluym 18de, Wout Wagtmans 24ste, allen in dezelfde ty'd als de winnaar. De wedstrijd voor amateurs gold als selectie voor de wereldkampioen schappen in Kopenhagen. De uitslag werd: 1 J. Kersten (Siebengewald) 4 uur 08 min. 16 sec. over 170 km; 2 P. Damen (Lieshout)3 P. van Est (Fijnaart)4 J. v. d. Putte (Den Haag; 5 P. de Bruyn( Etten); 6 J. Rol (Alkmaar), allen in dezelfde tijd. D. Swagerman overleden Secretaris van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond In het r.k. ziekenhuis aan het West einde te Den Haag is gistermorgen op 58-jarige leeftijd overleden de heer D. Swagerman, secretaris van de Konin klijke Nederlandse Middenstandsbond De heer Swagerman was firmant van de firma Goosen en Swagerman, die later opging in de firma Benner- Swagerman piano handel te Den Haag. In 1932 werd de heer Swagerman hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Piano-handelaren, in 1938 van de Kon. Ned. Middenstandsbond In 1941 werd hy secretaris van het Instituut voor middenstandsontwik keling, in 1946 lid van de raad van Beheer van de Spaarbank van de Ne derlandse Middenstandsbank, in 1949 besuurslid van de Stichting van de Arbeid, in 1950 lid van de Sociaal- Economische Raad en in 1953 com missaris van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbank. Verder was hij voorzitter van de Stichting Ambacntsbelangen. Honderdste geboortedag van Treub herdacht Gistermiddag is prof. dr. Hector Treub, de grondlegger der gynaeco logie in ons land, die honderd jaar geleden in Voorschoten het levenslicht zag en op 7 april 1920 overleed, tijdens een plechtige bijeenkomst in de uni- versiteits vrouwenkliniek van het Wil- helminagasthuis in Amsterdam her dacht. „Niet alleen-wij, die hem gekend hebben", zo zei dr. J. A. van Dongen, vrouwenarts te Amsterdam en oud assistent van prof. Treub, die de her denkingsrede uitsprak, onder meer „doch heel Nederland mag zich ge lukkig prijzen, dat Hector Treub ge leefd heeft. Zijn publicistische arbeid omvat 9 boeken, 11 brochures en bijna 200 artikelen. Hij was de grondlegger der Nederlandse gynaecologie, hij heeft oorspronkelijk wetenschappelijk werk geleverd. Door zijn leerboeken onderrichtte hij decennia lang alle Nederlandse artsen." Dr. E. A. A. de Vreede overleden In de ouderdom van 58 jaar is te Solden in Oostenrijk waar hij zyn va kantie doorbracht, overleden dr. E. A. A. de Vreede, ned. herv. predikant te Zetten. Dr. de Vreede, die door een hartver lamming werd getroffen, werd in 1898 geboren. In 1923 werd hy kandi daat in Zeeland. Óp 10 november 1924 werd hy benoemd tot predikant bij de protestantse kerk in Indonesië met standplaats Amboina. Verder heeft hij gepredikt te Koe pang, Menado, Djakarta, en na de oorlog in Emmen en Zetten, waar hij geestelijk verzorger was van de Hel dring-gestichten. Zijn stoffelijk overschot is inmid dels te Solden ter aarde besteld. Dr. A. de Willigen 25 jaar predikant Dr. A. de Willigen te Emmen, pre- dikant voor buitengewone werkzaam heden en speciaal belast met het dia- conessenhuiswerk viert vandaag (2 augustus) zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Nederlands Her vormde Kerk. Dr. De Willigen werd in 1903 te Rot terdam geboren en promoveerde op 12 november 1945 bij prof. dr. M. van Rhijn aan de rijksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift „Matin Kahler" tot doctor in de godgeleerd heid. Nadat kandidaat De Willigen in 1930 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk werd hij op 2 aug. van het daaropvolgende jaar (1931) te Heinkenszand in het ambt beves tigd. In verband met zijn benoeming tot predikant-voorganger van de rechtzinnige evangelïsatievereniging „Uw koninkrijk kome" te Drachten kreeg de jubilaris met ingang van 3 december 1939 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus. Op 3 mei 1942 werd hij ook tot hulpprediker te Drachten benoemd. Ruim vier jaar later keerde dr. De Willigen weer als dienstdoend predikant in de Neder lands Hervormde Kerk terug en deed hij op 6 oktober 1946 zijn intree te Nieuw-Amsterdam. Op 30 oktober 1949 verwisselde de jubilaris deze gemeen te met die van Paesens en Moddergat in de classis Dokkum. Sinds 22 no vember '1953 is hij predikant voor bui-? tengewone werkzaamheden en speci aal belast met het diaconessenhuis- werk. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Wilsum (O.) L. Doppehberg, kand. te Putten, die be- danktè voor Andel, 's-Gr'avenmoer, Lopik, Schoonrewoerd en voor Zeg veld. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Culemborg, J. Brons, kand. te Ermelo te Bunschoten M. Baan te Dordrecht, die bedankte voor Grand Rapids (U.S.A.) (Old Chr. Ref. Church). Bedankt voor Apeldoorn A. Hilbers e Enschede. GEEN LAST VAN DE STORM „Loden verrader" is weer buitgemaakt Onder commando van de juist heden bevorderde kapitein-luitenant- ter-zee, R. J. Hordijk, heeft Hr. Ms. fregat „Willem v. d. Zaan" woens dagmorgen, komende van de Neder landse Antillen, afgemeerd in de haven van Den Helder. De binnenkomst had een triomfan telijk karakter: fier op de boeg prijk te de „loden verrader", de „twist appel" tussen de familie Maduro te Willemstad en de Koninklijke Ma rine. Op de heenreis in januari 1955 was de „Willem van der Zaan" als ge volg van het slechte weer tussen de Azoren en San Juan enige dagen op zijn vaarschema achter, waardoor het de afgeloste „Van Speyk" mis liep. Thans, nu het zelf door deze boot werd afgelost, was het schip door liet prachtige weer op zijn tijd schema voor De „Van der Zaan" heeft niet al leen de „Van Speyk" in San Juan ontmoet* doch ook bij Lands End ge durende twaalf uren de storm, die onze kusten de laatste dagen geteis terd heeft, kunnen „afrijden", waar door het schip zonder enige avery NED. HERV. KERK Bedankt voor de benoeming tot hulppred. te Loosduinen (Ver. van Vryz. Herv.) C. A. Schenk a.s. em. pred. te Scheemberg (nadere beslis sing). CHR. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Broek onder Akkenvou- de F. Bakker, kand. te Goes en J. Brons idem te Ermelo. OUD GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Capelle a/d IJssel M. A. Mieras te Krimpen a/d IJssel en T. de Jong te Kralingseveer. GEREF. GEIVIEENTEN Tweetal te Middelburg: ds. C. van Dam. Barneveld en ds. J. W. Kersten, Genemuiden, van wie eerstgenoemde werd beroepen. Verklaring van mr. Burger „Mislukking stond vast door gekozen methode". „Het is bijzonder onjuist wanneer prof. Romme suggereert, dat subjec tieve redenen van beslissende bete kenis zijn geweest bij de afwijzing door de P.v.d.A. van zijn ontwerp programma", aldus verklaarde de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, mr. Burger, in. een onderhoud met het A.N.P. „Wij heb ben integendeel mede met het oog op de politieke toestand in ons land de voorstellen van prof. Romme in con structieve geest tegemoet gezien: hoewel wij, gezien de verkiezingsuit slag de noodzaak van zijn formateur schap moeten betreuren en uit drukking hebben gegeven aan onze teleurstelling over de wijze, waarop hij zijn formatiepogingen heeft ge daan. Mr. Burgci verklaarde voorts, dat de mislukking van prof. Romme vast stond door de hem gevolgde methode van het opstellen van een geheel nieuw programma, hetgeen voor de P.v.d.A. onaanvaardbaar moest zijn. (Slot van pag. 1) De ex-formateur beoogde dus tot een stelsel te komen van verlaagde- tarieven en de opruiming van facili teiten zonder dat de staat dat meer zou opleveren. In het huidige systeem ziet prof. Romme gevaren voor de be vordering van nationaal foutieve in vesteringen en gevaren van een uit nationaal oogpunt ongewenste opvoe ring van het kostenniveau in de bè- drijven. Tot de voorbeelden van mr. Bur ger behoorden niet, aldus prof. Rom me, de zogenaamde breekpunten in de eerste formatiepoging, behalve de kwestie van de zending en de missie in Nieuw-Guinea. Intussen waren in het program van prof. Romme deze breekpunten wel opgenomen en wel omdat de r.-k.- fractïe ze van gewicht achtte. Bevordering bezitsvorming Zo vermeldde het program van de heer Romme de bevordering van de bezitsvorming" waartoe ook fiscale maatregelen in aanmerking kunnen komen". Een aantal maatregelen in het belang van de bezitsvorming wa ren in het program vermeld. Voorts had prof. Romme opgenomen bevor dering van de winstdeling en de spaarregeling en bevordering van het eigen wbningbezit. Hy had gehoopt, dat de nadere concretiseringen de weg tot overeenstemming hadden ge opend. Op het stuk van Nieuw-Guinea had prof. Romme de redactie van dr. Drees overgenomen met een enkele toevoeging. Op het gebied van het onderwijs wilde prof. Romme aan de commis sies' Jacob opdragen in haar beschou wingen ook te betrekken de pacifica tie bij het lager onderwijs met inacht neming van de eigen aard van het hoger onderwijs. De verdere afschaffing van hét schoolgeld had prof. Romme niet on veranderd uit het program overgeno men. Hij heeft gepoogd deze kwestie in wat wijder kader te stellen omdat beslissend is, of het schoolgeld inder daad een onredelijke belemmering op levert'voor het volgen van het onder wijs. Huurbeleid. Ten aanzien van het huurbeleid was in het program Romme overgenomen, de overeenstemming, die in het over leg met dr. Drees was bereikt, met toevoeging evenwel van de bepaling, dat de oude huren metg eringe per centages moeten worden opgetrokken tot- die van de na-oorlogse woningen. Bij de compensatie wilde prof. Rom me ook speciaal aandacht schenker: aan de vergeten groepen. Ook wat de defensie-uitgaven aan gaat, was de door dr. Drees bereikte overeenstemming gevolgd. Evenwel waren enkele naar het oordeel van prof. Romme budgetaire verbeterin gen aangebracht. Prof. Romme deelde mee, dat de loop van zaken vuor hem geen tegen valler inhield. Hy meende evenwel, dat niet alleen objectieve redenen tot zijn falen hebben bijgedragen doch ook subjectieve redenen. Het was geen verrassing voor hem, dat hy de op dracht moest teruggeven. op tijd kon thuisvaren. Op 7 juli ver trok de „Willem van der Zaan" uit Willemstad. De avond tevoren was een groot jubileumbord van de oude club „Gezelligheid" clandestien aan boord gehesen. De majoor machinist van der Krieken en de monteur H. J. van Leesten had den op slinkse wijze de „loden verrader" uit het archief van de firma Maduro weggehaald. Hier toe had Van Leesten zich als elec- tromonteur aangediend, belast met het nazien van de lichtleidin- gen. Dr. G. J. Veenemans, de of ficier van gezondheid, heeft met zijn auto voor een deskundig transport van de „patiënt" naar boord gezorgd. Bij het verlaten van Willemstad stond het geleende jubileumbord keurig geïllumineerd aan boord. Eer lijkheidshalve is het aan de „Van Speyk" mee teruggegeven. Tijdens zijn verblijf in de West bracht de „Willem van der Zaan" koningin Juliana en prins Bernhard met gevolg, bij hun bezoek aan de Antillen van Domburg de Suriname- rivier af naar Paramaribo en naar de districten Nickerie, Coronie en Koppename. Ook bezocht het schip Costa Rica, Venezuela en Haïti en maakte een zesweekse reis naar Amerika. De bemanning bestond uit 14 of ficieren en 126 onderofficieren en manschappen. Tevens waren aan boord 30 repatriërende mariniers. De Matrozenkapel uit Hilversum en een groot aantal familieleden ver welkomden de thuisvarenden. De tafeltennissport blijft haar be koring honden voor de Schouwse jeugd, die elk vrij ogenblik tussen de lessen gebruikt om meer behendig- heid in dit spel te verkrijgen. De vér- schillende verenigingen in Zierikzee zijn nu aaneengesloten in 'n centrale waarvan de heer H. Krijt voorzitter is. In de gymnastiekzaal van zijn school oefenen Nelhi Gondriaan en Jo van. der Schelde zich onder de kritische blikken van de voorzitter en schoolkameraden. (Foto P.Z.C.) I. Keesing jr. officier O ranje-Nassau. Op de gistermiddag ter ere van zijn 70-ste verjaardag gehouden receptie is aan de heer I. Keesing jr. oprich ter van Keesings Historisch archief, door de Amsterdamse wethouder A. in 't Veld medegedeeld, dat hij bij bevordering is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. (Nagekomen advertentie) Heden overleed nu een geduldig gedragen lyden, mijn innig ge liefde en zorgzame man, de heer LIEVEN JOH Fr. SCHIJF in de leeftijd van 58 jaar. Sterke de Here mij in dit zo zwaar verlies. De bedroefde weduwe L. SCHIJF— HUISSEN. Driewegen (bij Goes). 1 augustus 1956, Platteweg 9. De begrafenis zal plaats vinden op zater dag 4 augustus a.s. om 12 uur. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Holland- Amerih 31 juli 1 aug. Nederland 1951 (3%) 97% 96% Nederland 1948 (3%) 90% 90% Nederland 1955 (3%) 91% 91% Nederland 1947 (3%) 3 923% 92ai Nederland 1937 3 89% 89% Dollarlening 1947 3 93% 93% Investeringscertifleaten 3 94% 94% Nederland 1962-64 3 94% 94% Nederland N.W.S. 2% 69% 69% Ned. Indië 1937 A 3 93% 93% Grootboek 1946 3 90% 90% Nat. Handelsbank 132% 133 Ned. Handelmij. 206 205% A.K.U. 263% 266% Bergh's en Jurgens 286 286 Calvé-Delft 356 354% Kon. Ned. Hoogovens 346 347% Ned. Kabelfabriek 333% 333% Philips 303% 306% Unilever 424% 426% Wilton-Feij enco rd 328 328 Kon. Petroleum Mij. 831% 845% Amsterdam Rubber 89 91 Holland Amerika Lijn 19614 200% Kon. Paketvaart 168% 170% Rotterdamse Lloyd 181 183 Ned. Scheepvaart Unie 177% 179% Stv. Mij. Nederland 199 200% H.V.A. 114% 115 Deli Mij. 130 130 Bank v. Ned. Gem. 4% 100% 104% Van Berkels Patent 122% 123% Centrale Suiker 219 218 Kon. Mij. De Schelde N.B. 234 Baltimore-Ohlo 51 Missouri K.T. 12% New York Central 39% Pennsylvania 24% 25 Anaconda 79% 80% Bethlehem Steel 165% 168% General Motors 47% 47% Intern. Nickel 101% 106% Kennecott 133% Republic Steel 50 51', e.d U.S. Steel 64% 66% Shell Union 86b 86% Tide Water 43% 43% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 127% 128 Breda 1954 101% 101% Eindhoven 1954 99% 98% Enschede 1954 99 98% 's-Gravenhage 1952 l 117% 116% Rotterdam 1952 I 122 119 Rotterdam 1952 II 122 Utrecht 1952 110 110 (Advertentie) AVVWAWAWA\\VVWAA Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 1 augustus. Londen 10.83%—10.637/8, New York 3.82%— 3.82%. Montreal 3.89%—3.90: Parijs 1,0845—1.0855. Brussel 7.65%—7.85%. Frankfurt 91.08%—91.13%. ZÜrich (vr. fres) 89.3 Ui89,36%. Stock holm 73.85%—73.90%. Kopenhagen 54.97—55.02. Oslo 53.18%—53.23%. Milaan 60.89%—60.94%. Japanse verrekeningsdollar 3.77A3.77%. Turkse verrekeningsdollar 3.79%— 3.79%. ANP-CBS BEURSINCIDES 1953 100 30-7 31-7 1-8 Intern. Concerns 299.50 304.68 308.35 Industrie 168.91 169,90 170.02 Scheepvaart 167.34 170.33 171,52 Banken 146.71 146,22 146.22 Ind. Fondsen 124.20 123.92 124.30 Algemeen 222.57 225.41 227.31 De stemming op de Amsterdamse ef fectenbeurs was gistermiddag bi) opening vast, speciaal voor de internationals. Het koersverloop in Wallstreet, waar Kon. Olie circa 2% dollar steeg, vormde een ruggesteun Tegen slot volgde echter, zonder direct aanwijsbare oorzaak, een achteruitgang, waardoor een deel van de behaalde koerswinsten weer verloren ging. Niettemin steeg Kon. Olie circa 15 punten tot 846 nadat tijdelijk 850 was bereikt. Philips en AKU verbeterden circa 3 punten en Unilever was 2 pun ten hoger. Ook gisteren bleef de han del nog van beperkte omvang. Op de scheepvaartsector was Holland- Amerika lijn favoriet. Reeds enkele da gen ligt dit fonds goed gevraagd en woensdag steeg de koers zelfs van 196% tot 201. Men schreef deze stijging toe aan de recente scheepsramp op de At lantische Oceaan, waarbij een groot Ita liaans passagiersschip is gezonken. Dit zou de vraag naar passageruimte voor de Holland-Amerika lijn kunnen stimuleren. De overige scheepvaartpapieren 1 a 2 punten beter. Op de cultuursector wil het nog steeds niet vlotten. De leidende soorten bleven nagenoeg in één doen met dinsdag. De Amsterdamse Bank heeft de resultaten over de eerste helft van 1956 gepubliceerd en deze achtte men gunstig. Het desbetreffende bankaandeel werd iets hoger geadviseerd. Aandelen Nyma echter noteerden enkele punten lager in verband met het ontslag aan een vijftig tal werknemers. Guldensbeleggingen ten slotte stil doch goed op peil. Prolongatie 3 pet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8