Internationale conferentie over toekomst van het Suez-kanaal Op zoek naar schat in Kortenhoef mmöRD m EISENHOWER LAAT KEUS VAN VICE-PRESIDENT „OPEN" DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GROTE DRIE KWAMEN OVEREEN Engeland en Frankrijk beloven nu geen geweld te gebruiken De westelijke grote drie zijn gisteravond overeengekomen, een inter nationale conferentie bijeen te roepen over de toekomst van het Suezka- naal. Ook de Sowjet-Unie zal voor deze conferentie worden uitgenodigd. De Verenigde Staten aanvaardden dit Anglo-Franse voorstel in ruil voor de verzekering dat deze landen zich op het ogenblik niet aan een gewelddadige actie zullen wagen. President Gamal Abdel Nasser van Egypte verklaarde intussen dat Egypte „tot de laatste druppel bloed zal vechten" om het bezit van het Suez-kanaal. Nasser sprak in Alexandrië waar hij zes dagen geleden de naasting van het Suez-kanaal aankondigde. Hij hield een toespraak tot een Arabische padvindersjamboree. Deze overeenkomst van de Grote Drie werd gisteravond bereikt na een gehele dag van besprekingen tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles en zijn Britse en Franse collega's Lloyd en Pineau. Ook de Britse premier Eden was gisteren bij de besprekingen aanwezig, zo vernam United Press. SUEZ KANAAL CRISIS Indonesisch kabinet sprak over schulden aan Nederland. Het Indonesische kabinet heeft de aanbevelingen besproken, die de sub commissie voor de schulden van de staatscommissie ter bestudering van de gevolgen van de opzegging der R. T.C.-overeenkomsten heeft gedaan. De ministers waren niet bereid na de vergadering enige verklaring af te leggen. De bijeenkomst duurde meer dan drie uur. WINKEL VAN SINKEL De 51- jarige Otoichi Kawakami uit Tobata had de laatste dagen last van hevige maagkrampen. Hij werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij geopereerd werd. Volgens de doktoren kwam bij de operatie de volgende merkwaardige collectie uit de maag: 13 veiligheids- scheermessen plus bijbehorende mes jes, 21 spijkers, een vulpen, een pot lood, 56 tandenborstels. 20 etensstok- jes, een stukje gevlochten ijzerwerk en stukken parapluiebalein BESTRIJDER. In Tokio, de hoofdstad van Japan, zag de politie 'n zeer moei lijk en omvangryk onderzoek eindelijk bekroond in de arestatie van de man, die de hoofdfiguur was in een complot, dat zich bezig hield met het smokke len van polshorloges. Het was Nobo- ru Higasa, voorzitter van een plaatse lijke vereniging tot bestrijding van de misdaad. NIET ZONDER BED. De 21-jarige bruidegom Nicola Turturo verscheen gisteren niet in de kerk voor zijn hu welijk met de 22-jarige Carmela Ra men. Toen de boze ouders van Carmela naar het huis van de bruidegom snel den om te kijken, wat hij uitvoerde, vertelde Turturo hun kalm: „Er zal geen huwelijk plaatsvinden tenzij U voor ons een bed koopt". Woedend beloofden de Ranieris zich aan de oude traditie te houden, dat de ouders van de bruid een bed voor het paar kopen. Engeland behield zich evenwel het recht voor, „in het uiterste ge val" geweld te gebruiken. Als .ui terst geval" wil de Britse regering aanmerken iedere Egyptische po ging om het verkeer door het Suez- kanaal beperkingen op te leggen. In dit verband zette het Britse op perbevel zijn activiteit in het Mid den-Oosten voort, teneinde in ge val van nood onmiddellijk paraat te zijn. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde gisteravond in Londen te- fenover een verslaggever van United ress: „Als gevolg van de bespre kingen van vandaag is het punt „ge wapend optreden" niet meer het vol gende hoofdstuk in deze kwestie, doch nog slechts gepraat van de vo rige week....." Dulles aanvaardde het Anglo- Franse plan voor een internatio nale conferentie met twee wijzigin. gen: 1. Rusland moet een uitnodiging krijgen, ook al maakt het zelden of nooit gebruik van het kanaal. (Engeland en Frankrijk wilden de conferentie beperken tot de voornaamste gebruikers) 2. Er moet niet aan geweld worden gedacht, voordat de komende in ternationale conferentie alle fa cetten van de kwestie heeft bestu deerd. Egypte zal volgens de overeenkomst eveneens worden uitgenodigd, hoe wel president Nasser in zijn felle rede gisteravond te verstaan gaf, dat Egypte niet aan internationalisatie ferentie zullen vermoedelijk worden gericht tot alle ondertekenaars van denkt. De uitnodigingen voor de.con- het verdrag van 1888 (Konstantino- pel)Engeland, Nederland, Spanje, Frankrijk, Italië, Rusland en Turkije (dat voor Egypte tekende) het Oos tenrijks-Hongaarse rijk, dat ook te kende, bestaat niet meer. Het is niet bekend of nu zowel Oostenrijk als Hongarjje zullen worden uitgenodigd. Het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken heeft woensdag twee correspondenten van Britse bladen bevolen het land te verlaten. Het zijn Sefton Delmer van de „Daily Express" en Ray Hardy van de „lïews Chronicle". De werkelijke naam van deze laatste is Nureddin Abdel Hady. Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van voorlichting heeft meegedeeld dat de twee correspon denten militaire gegevens naar het buitenland hebben getelegrafeerd en dat zij Egyptenaren hebben verzocht dergelijke gegevens voor hen te ver zamelen. President Eisenhower van de Vere nigde Staten zei gistermiddag tijdens een persconferentie dat de nationali satie van het Suezkanaal door Egyp te „een belangrijke zaak" is voor alle zeevarende landen ter wereld en „misschien ook voor alle andere lan den". De president merkte op: „Er moet een verzekering komen, dat de rech ten van de wereld niet worden gene geerd „De kwestie moet evenwel met voor zichtigheid worden aangepakt", aldus Eisenhower, „en voorts met recht vaardigheid en eerlijkheid". Radio Moskou heeft gisteravond ge meld, dat Egypte niet om Russische hulp heeft gevraagd voor de bouw van de Assoeandam. Een dergelijk verzoek, aldus Radio Moskou, zoü „met sympathie" in overweging zijn Egypte had altijd de indruk gege ven als zou Moskou hulp hebben aan geboden voor de bouw van deze gro te dam. I A ï(h NÉ*- i ffeji 1 Staking in Amerikaanse aluminiumindustrie Woensdagmorgen vroeg is een sta king uitgebroken in de twee grootste Amerikaanse aluminiumindustrieën: de „Aluminium Company of Ame rica" en „Reynolds Metals Company" die twee derde van al het Amerikaan se aluminium produceren. In grote lijnen trachten de bonden dezelfde loonsverhogingen voor hun leden te bereiken als de bond van staalarbeiders in de recente overeen komst met de nationale staalindus trie had weten te verwezenlijken. PERSCONFERENTIE IN WASHINGTON Stassen gaf onmiddellijk een verklaring uit Ten aanzien van de kwestie yan de omstreden kandidaten van Ri chard Nixon voor herkiezing als vice-president wilde president Eisenhower op zijn persconferentie van gisteren geen stelling nemen. Hij verklaarde, dat Nixori voor hêm volkomen aanvaardbaar was, doch hij was niet van plan, op de uitspraak van de komende partij- conventie vooruit te lopen. Over de eventuele aanvaardbaarheid van gouvêrneur Christian Herter van Massachusetts wilde hij zich niet uitlaten. Overigens prees hij het werk, dat Harold Stassen, de man die zich voor een kandidatuur van De Parijse mode-ontwerper Pierre Cardin lieeft voor het komende herfst- en winterseizoen een aantal accessoires ontworpen geïnspireerd op de Franse militaire rangonder scheidingstekens. Op deze foto ziet men een drietal dames, die halsket tingen en armbanden dragen, wélke doen denken aan (v.l.n.r.) een kapi tein, een majoor en een luitenant kolonel. Herter heeft uitgesproken, als ad viseur voor kwesties betreffende de ontwapening heeft gedaan. Hij voegde hieraan toe, dat Stassen, evenals iedere andere Amerikaanse burger, het recht heeft, voor zijn poli tieke voorkeur uit te komen. Zoals be kend is, heeft de president Stassen met ingang van gisteren een maand verlof gegeven om zich aan zijn „po litieke activiteit" te kunnen wijden. Op vragen van verslaggevers zei- de de president er zeker van te zijn, de last van een tweede ambts termijn te kunnen torsen. Eisen hower zeide verder dat hij zich na zijn operatie van 9 juni weer goed gevoelt, zij het niet zo goed als een jaar geleden. „Maar de dok ters hebben mij gezegd dat het ze ker vier maanden zal duren (dus tot oktober) voor ik kan verwach ten, weer mezelf te zijn", aldus de president. Stassen heeft vrijwel onmiddelijk een verklaring uitgegeven, waar in hij zijn instemming betuigt met hetgeen Eisenhower over de Re publikeinse kandidatuur voor het vice-presidentschap heeft gezegd. „De conventie is nu definitief open, aldus Stassen, die hieraan toevoegde dat hij er nog steeds van overtuigd was, dat een stem biljet, waarop de namen van Eisenhower en Herter voorkomen, de sterkste waarborg zal zijn, dat Eisenhower aan de macht blijft en de republikeinen een meerderheid in het congres krijgen. Mlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||j| Vrijgezellenvoorman van plan te trouwen J H Er was sprake van een zeke- M H re malaise op het vierde inter- nationale wereldcongres van vrijgezellen, in Grevenbricht (Limburg), zo schrijft France- Soir. s Het gerucht gaat namelijk, M H dat de heer Ger. Greyen, één van de belangrijkste voorman- nen van het congres, van plan is te trouwen. M „Mijn zuster, die voor mij het m huishouden doet wordt een dag- H je ouder", heeft hij gezegd, „ik s v heb iemand nodig om haar te p vervangen". A Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinf li De bemanning van de inmid- dels gezonken „Moyana", het zeilschip dat de race tussen f§ Torbay en Lissabon won, is teruggekeerd in Southampton. De kadetten van de navigatie- s school te Warsash. waaruit de bemanning bestond, zijn in Southampton feestelijk ontvan- gen. Op deze foto ziet men i de kadetten en het trofee, dat H =f zij met deze reis verwierven. jj§ Temidden van de kadetten de vrouwelijke burgemeester van H ij Southampton. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllll Vorstelijk huwelijk in Duitsland Prins Andrej van Joego-Slavië is gisteren in het huwelijk getreden met prinses Christina Margarethe van Hessen. Het huwelijk werd voltrokken op het stadhuis van dit oude dorp in het Taunus-gebergte nabij Frankfort. Slechts tien personen, de 23-jarige bruid en de 27-jarige bruidegom in begrepen waren bij het burgerlijk hu welijk aanwezig. Het huwelijk zal heden in het voor malige kasteel Kronberg kerkelijk worden ingezegend, waarbij ruim honderd vertegenwoordigers van Eu ropese vorstenhuizen aanwezig zullen zijn. Dè broer van de prins, ex-koning van Joego-Slavië en zijn moeder, ex- koningin Marija, stonden in de trouw kamer van het stadhuis tezamen met de moeder van de bruid, prinses Sop hie van Hannover en een klein aantal intieme'vriendcn. Prinses Christina droeg een licht blauwe japon en een nauw om haar hoofd sluitend klein wit hoedje. Hon derden dorpelingen en bezoekers uit Frankfort stonden in de straten van Kronberg om net bruidspaar in een grijze „Mercedes" te zien wegrijden. Averij aan boord van Hr. Ms. Dokkum en Wildervank Hr. Ms. kustmijnenvegers .Dok kum" en „Wildervank", die na een bezoek aan de Verenigde Staten en Canada op thuisreis zijn, moesten kort na het vertrek ujt Hallifax naar deze haven terugkeren. Een der schroeven van Hr. Ms. „Dokkurri" was-in aanraking gekomen met een drijvend stuk hout en was hierbij licht beschadigd. Hr. Ms. „Wilder vank" kreeg een technische storing in de machinekamer. Beide schepen kon den op eigen kracht terugkeren naar Hallifax, waar de schroef van Hr. Ms. „Dokkum" binnen 24 uur kon worden hersteld. De x-oete van de thuisreis is gewij zigd en gaat nu via de Bermuda- eilanden. De schepen zullen daardoor op de aanvankelijk vastgestelde da tum, 8 augustus, nog niet in Neder land kunnen zijn. Secretaris van instituut culturele betrekkingen Het bestuur van het Nederlandse Instituut voor Internationale Cultu rele betrekkingen heeft tot algemeen secretaris van het instituut benoemd de heer G. Sluizer, thans programma leider en lid van de plaatsvervangen de directie van Radio Nederland 'We reldomroep. De heer Sluizer zal zijn functie op 1 oktober a.s. aanvaarden. Bij de landbouwer K. aan de Loser laan te Nijkerk heeft een hond 90 kippen doodgebeten. Navoraad wenst troepen uit Amerika op IJsland De N.A.V.O.-raad heeft zich woens dag te Parijs uitgesproken voor hand having van Amerikaanse troepen op de luchtbasis van IJsland. De IJslandse regering had vorige maand de mening van de Atlantische raad op dit punt gevraagd. De raad motiveerde zijn advies als volgt: 1. De internationale toestand blijft gespannen. 2. Er bestaat een dreiging van de zijde der Sowjet-Unie, vooral ten aan zien van IJsland, dat zelf geen leger heeft. 3. Het westen wacht nog steeds op daden diè het door de Sowjet-Unie uitgedrukte vredesverlangen moeten bewijzen. Het Wereldgebeuren. Om de opium? Het land van de Wa's is een wild land omdat de Wa's wildeman nen zijn. Om een kop meer of minder te snellen draaien zij hun hand nauwelijks om. En dat zij niets voelen voor vreemde indringers, heb ben in de tweede wereldoorlog vooral de Japanners kunnen merken. Menige Japanner liet het leven in een van de valkuilen, die de Wa's voor hem had den gegraven. In de nabijgelegen stre ken van het Shan-district wordt nog opium verbouwd en officieel verkocht voor plaatselijk gebruik; de bevolking daar kent geen ander middel van be staan. Die opium is altijd een grote attractie voor de Chinezen geweest., talrijk waren in het verleden de grensoverschrijdingen, waarbij het ro ven van opium het doel was. Mis schien komt het daardoor wel, dat de Wa's de Chinezen niet kunnen luchten of zien. De staat Wa ligt in het noordoosten van Birma on uit de krant van gisteren blijkt, dat het er op het ogenblik spant. De regering in Ran goon heeft officieel verklaard, dat er communistisch-Chinese troepen in Wa zijn doorgedrongen al was het niet zo erg, als de Birmaanse krant „The Nation" had gemeld. Volgens dat blad hadden de Chinezen Makongam, Nog- mong en twee andere dorpen al be zet. Maar, dorpen bezet of niet, de Chinese communisten zijn in deze streek hun perken te buiten gegaan. Toen de berichten uit The Nation we reldkundig werden gemaakt, werd er in diplomatieke kringen te Tokio al gespeculeerd, dat de bij de Zuid-Oost- Aziatische Verdrags Organisatie aan gesloten landen Australië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Pakistan, de Philip- pijnen, Thailand, het Verenigd Ko ninkrijk en de Verenigde Staten het bedreigde land Birma eventueel wel te hulp konden schieten. Birma zelf is geen lid van die organisatie. Het heeft zich tot nu toe zorgvuldig buiten de militaire blokken gehouden en het heeft zijn best gedaan niets te doen dat de grote heren in Peking onwel gevallig zou kunnen zijn. Dit was de politiek van premier Oe Noe, die zich in juni van dit jaar terugtrok uit de regering, om zich te wijden aan de organisatie van zijn partij. En zijn op volger, Oe Ba Swe, had nog niet laten blijken, dat hij er anders over dacht. Trouwens: algemeen neemt men aan dat Oe Noe toch nog de machtige man aohter de Birmaanse schermen is. B irma heeft nog steeds last van comn i^lische rebellen die juist dezer riven nog van zich lieten spreken: een rein met Boedhistische bedevaartgangers werd in het oer woud aangevallen .Honderd reizigers vonden daarbij de dood, velen werden gewond en enkele tientallen werden als gijzelaars meegenomen. De strijd tegen dit hardnekkig kwaad ging in Birma gepaard met een vriendelijke glimlach in de richting var. de even eens communistische Sowjet-Unie, die beloofd heeft, Birma uit de economi sche brand te helpen, waarin het land was terechtgekomen doordat het niets voelde voor hulp uit het westen. Deze tweeslachtige houding heeft Oe Noe's partij ongetwijfeld stemmen gekost bij de verkiezingen in mei. Zou de regering nu in deze houding volhar den? Men zou zo zeggen, dat zij er goed aan zou doen, wanneer zij zich na al deze gebeurtenissen wat meer aan de kant van de verbondenen in de vrije wereld schaarde. Een grens overschrijding waarbij het niet alleen om wat opium is te doen, maar waar bij het om gebiedsuitbreiding begon nen is, behoort immers van Chinese kant tot de mogelijkheden.. Overigens zou het land van de Wa's om'van de rest van Birma nog maar niet te spreken, de Chinezen heel wat moeilijkheden op leveren, wanneer die het wilden be zetten. Voorlopig hebben de Chinezen, naar het schijnt, de handen vol aan Tibet, waar een grote opstand zou zijn uitgebroken. De Wa's zouden zich evenmin als de Tibetanen zomaar neerleggen hij overheersing door Chi nese opiumdieven. De Birmaanse re gering gelooft dan ook nog niet, dat de Chinezen de streek willen bezetten. Er worden volgens een communiqué dat zij uitgaf, met de regering van Mao Tse Toeng onderhandelingen ge voerd over de aanwezigheid van com munistisch-Chinese troepen in de staat Wa. Daarbij wordt overwogen, dat de grens tussen beide landen vaag is ge bleven sinds 1935, toen een commissie uit de Volkenbond vergeefs trachtte ze vast te leggen. Oe Ba Swe zou in deze onderhandelingen met de Chine zen sterker staan dar. nu, wanneer hij machtige bondgenoten achter zich wist. Politiek, vooral ten opzichte van de communistische landen, moet nu eenmaal met macht gepaard gaan. En het westen zou kunnen helpen om het land van de Wa's welvarender te ma ken. Op de officiële feestdag van het 800-jarig bestaan van Kortenhoef in het Gooi is door de gebroeders Dirk en Klaas Spaan in dit dorp een oud document in een oude Sta tenbijbel uit 1637 gevonden waarop gegevens staan over een schat, die op een wei bij het dorp begraven moet liggen. Op deze plaats, aan de Kortenhoefsedijk heeft vroeger een Rooms-Katliolieke kerk ge staan en is nu nog een kerkhof. Ten tijde van de Spaanse over heersing vluchtten velen uit het Gooi en lieten vaak geld in de grond verstopt achter. Op het per kament dat slechts fragmenten van berichten bevat, wordt gespro ken over de Spanjolen en een ze kere Aerent Huygenszn van de Oud document wijst de weg Velde, die, zoals uit weer andere documenten blijkt, daar zijn bezit tingen begraven heeft. Er wordt in Kortenhoef druk ge sproken over de schat. De gebroeders Spaan hebben gistermiddag graaf werkzaamheden moeten slaken we gens te grote belangstelling. Sommi gen geloven in de schat en blijven dicht in de buurt van het groter wor dend gat. Anderen halen sceptisch de schouders op en geloven niets var- het verhaal. Bij die sceptici bevinden zich de burgemeester van het dorp, de heer D Wildeboer, en de groeps commandant van de rijkspolitie. Op het perkamenten document staat de plaats waar de scha* moet liggen vrij nauwkeurig aangegeven. De letters zijn van een veelvuldig voorkomend oud-hollands type met ornamenten om de hoofdletters. De heer Spaan die deze bijbel nagenoeg ■nooit gebruikt omdat dit boek te oud en voor hem onleesbaar is, vond het perkament dezer dagen tussen de eerste bladzijden. Het document heeft de volgende inhoud: „Ende by zynde wyl wel van aertse ghoederen geshe- ghent so heefht hy, Aerent Huygenszn van de Velde vlugh- te Spanïolschen ruyteren solde- nieren ende vilein volck, begrae- ven, verschoolen en verstoocken syn besittinghen aen muntsoorte ende yuweelen op de heghede van de Oude Kerck zynde fye voeten ghereeckent van die van die weg- lycke syde tot tweelf." Het land waar de kerk gestaan heeft is nu van een zekere boer Kroon, die het gedeeltelijk als boomgaard ge bruikt. Op dit veld zijn de gebroed, rs Spaan thans a.:n het graven gegaan. MAO TSE TOENG ..wat met die Wa's?... Op 32 mei had Italië 48.156.000 inwo ners; dat is 174.000 meer dan vorig aar op deze datum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5