f.20.000.- Zeeuwse Almanak SCHENKEN STERKE DRANK IN BESLOTEN ZAAL TOEGESTAAN RILLAND BATH WOONGEMEENTE VOOR LUCHTMACHTPERSONEEL VEERTIGJARIG JUBILEUM BIJ RIJKSWATERSTAAT ZIER1KZEE Agenda P HU V l N O J ALE ZE E U VV E CU U HAAIT DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 KANTONRECHTER MIDDELBURG Bruiloftsgasten proefkonijnbij uitlokken principe-vonnis Op de avond van 11 Jan. J.I. werd te Vlissingen In het „Maarten Lutherhuls" aan 't Groenewoud een bruiloft gevierd, zoals dat uiteraard ln deze zaal vaker gebeurt. Het was een genoeglijk feestje met vele gasten. Men at en men dronk wat en om dat laatste gaat het nu. Want toen de bruidegom een glaasje „onversneden" hief en zyn kersverse echtgenote aan een kelkje wijn begon te nippen, op dat moment hadden twee mannen, die er eigenlek niet byhoorden, stof tot schrijven! Dit tweetal bestond uit een ambtenaar van de drankwet inspectie en een politieman, zy maakten proces-verbaal op van het feit, dat hier sterke drank werd geschonken, hetgeen zy overigens van tevoren wisten! Een en ander was nameiyk „ln scène gezet" om een prln- ^plële uitspraak van de kantonrechter te Middelburg uit te lokken. Dit vonnis werd woensdag ter zit ting van de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, uitgesproken nadat de vermeende overtreding uitvoerig was behandeld. Verdachte was de heer P. G., zaalhouder van het bewuste ver enigingsgebouw, die werd vrijgespro ken van het ten laste gelegde. Het „Maarten Lutherhuls" heeft even als vele andere soortgeiyke gebouwen, waar Zeeland pleegt te vergaderen slechts een B-verlof en dus geen vol ledige vergunning. Verdachte lichtte nu toe, dat Inmiddels ook een A-vcr- gunning is aangevraagd. Van beteke nis bleek ook de mededeling, dat het gebouw niet voor een ieder open staat. De buitendeur is nameiyk steeds op slot, zodat in dit opzicht van beslo tenheid kan worden gesproken. Dit was ook het voornaamste Eunt, waarop de ambtenaar van et O.M., mr. Th. Lebret, zyn re quisitoir bouwde. De ambtenaar wees op het karakter van dit ge bouw, dat niet zo maar voor net publiek toegankeiyk ls, en waar men even binnen gaat om byv. een glaasje te drinken. Men moet wel degeluk tot een vereniging beho ren, die er vergadert of een uitno diging hebben voor een of andere byeenkomst. Daarom kwam de ambtenaar tot de els van vry- sproak. HjJ merkte echter Verder op, dat er voor gebouwen als dit éen latent gevaar aanwezig is, dat het besloten karakter teloor gaat door allerlei bycenkomsten, waar iedereen komen mag, zoals com merciële demonstraties e.d. De raadsman van verdachte, mr. P. C. Adriaanse. liet eveneens een waar schuwend geluid horen. De betrokke nen is scherpe waarkzaamheid en uiterste voorzichtigheid op het gebied van de Drankwet geboden, zo meende hij. Mr. Adriaanse merkte op, dat een uitspraak als de thans uitgelokte van belang ls gezien het feit, dat de me ningen ln versohillende streken van het land op dit punt zeer verschillend zyn. Verdér wees hy nog op verschil lende vragen, die in dit verband ryzen met betrekking o.a. tot de rol, die de zaalhouder ten aanzien van de huur ders van de zaal dient te spelen. Plei ter concludeerde, dat de zaalhouder het best niet meer dan de zaal en za ken als de keuken met bijbehorend vaatwerk e.d. kan verhuren. Dit was in het onderhavige geval ook gebeurd. Nadat verdachte G. op verschillen de vragen nog opheldering had ver strekt deed de kantonrechter zyn uit spraak. Hy zei het ten laste gelegde met bewezen, zulks in dubbele bete kenis. In het algemeen is nameiyk de betrokken lokaliteit niet toegankeiyk voor het publiek, maar in het byzon- der evenmin, dus wanneer één der za len is verhuurd aan een bepaalde ver eniging of particulier. Om een kinderfiets Om een kinderfiets ging het in de zaak tegen de Middelburgse vertegen woordiger L. L. Had L. dit karretje op 30 maart j.l. vernield toen hy met zijn auto van een klant wegreed in de Kasteelstraat? „Neen", zei verdach te. „Ik erken het feit niet. „Volgens zyn verklaringen zag hy plotseling het vernielde fietsje op de weg liggen. Er stonden beteuterde kinderen by en L. zei tegen hen „Ik zal het wel betalen", waarbij hy dacht aan een bedrag van 5 10. Later werd de politie er in gemengd. Middelburgse Minjon voor de radio Vandaag zal de Middelburgse afde ling van Minjon een uitzending ver zorgen tussen 16.45 en 17.30 uur. Hieraan wordt medegewerkt door Marijke Ghijsen, J. W. den Hollander, Leen Versluijs en Tonny van Verre. Examens De heer G. J. Swiers, onderwijzer aan de hervormde lagere school op 't Zand in Middelburg slaagde ln Rotterdam voor de hoofdakte A. De heren P. L. den Hollander en H. J. Schoenmaker, beiden werkzaam aan de chr. school te Zoutelande, slaagden te Rotterdam voor het exa men hoofdakte B. Volgens een gctulgeverklarlng heeft L. de fiets wel stukgereden,Maar ver dachte ontkende zelfs, dat iemand ln de nabijheid zou hebben gezien, dat hy wegreed. Ondertussen was de scha de niet vergoed. „Neen", zei L„ „want die mensen hebben de fiets la ten vernieuwen en dat gaat me te ver". De ambtenaar bleek niet te spre ken over L.'s houding. „U had U met de ouders van het jongetje, aan wie de fiets behoorde, moeten verstaan", zei hij en liet een eis van 30 horen. „De bestuurder ls verantwoordelijk", zei de kantonrechter, „U moet voor dat U wegrijdt maar kijken of er ook iets in de weg ligt". L. kwam er hier na met de milde boete van 5.af. In Goes: Kleintje koffie op niveau" VAH ItVlf1 TOT SPORTIEF OUDJE. Vorige week hebben we u ia dit hoekje al verteld, dat de familie Van- hijfte in Sluiskil wel bijzonder spor tief en tevens bijzonder uitgebreid moet zijn. Want zaterdagmiddag zul len elf Vanbijftes over het Sluiskilse sportterrein dartelen om een voetbal wedstrijd te spelen tegen een combi natie van de vv „Sluiskil". Hoe spor tief deze familie is, blijkt ook nog uit OP BEZOEK.... Op de provinciale griffie krijgt men binnenkort bezoek. Van de dominee uit Hoek. Dat rijmt ook nog. Het zit zo. De dominee bevond zich woensdag in een kruidenierswinkel in Hoek, alwaar ook wfj ons toevalliger' xoijs bevonden en zo komt het, dat wij dat bezoek alvast aan kunnen kondigen. De dominee komt geld halen. Voor een jeugdgeoouw. ,flet stond in de krant", sprak de dominee. ,JJoek krijgt geld voor een jeugdgebouw uit de „drie müjoenpot" van liet Rampenfonds. Gek eigenlijk, zo vervólgde de dominee, sprekend tot de kruidenier, gek eigenlijk, dat je die dingen uit de krant moet le zen. Wat zou ik nou het beste kun nen doenf" Hier zweeg hij oven en aangezien de kruidenier er ook niet al te best weg mee wist, antwoordde de domi nee zichzelf: ,Jk ga gewoon naar de griffie, het geld halen", zo sprak hij toen. „Anders moeten we er toch nog een hele tijd op wachten." Toen wmdlede hij weg, met een onduidelijk doosje (voor z?n vrouw en met het tevreden uiterlijk van een man, die zo juist een beslissing heeft genomen. Of hij regelrecht naar de griffie gewandeld is, weten wij nietmaar in ieder geval kunnen de heren van het provinciaal bestuur hem verwachten. Misschien kunnen ze het geld vast klaar leggen het bericht, dat de 82-jarige „opoe Vanhijfle" de aftrap zal verrichten voor deze wedstrijd. De daad van het krasse oudje, past voortreffelijk in deze wedstrijd, want de opbrengst is namelijk voor de reiskas van de ouden van dagen. KLEUTERS. Na dit gunstige bericht voor de ouden van dagen, nu goed nieuws voor de kleuters, en wel de kleuters van Nieuwerkerk. De bouw van de kleuterschool in dit plaatsje is name lijk zover gevorderd, dat het hoogste punt is bereikt. De kapspanten zijn reeds gesteld. Overigens is er ook in Nieuwerkerk goed nieuws voor de ouden van dagen, want ook het eerste blok van het complex van twaalf wo ningen voor de bejaarden aan de UNA-straat, is in recordtempó onder de kap gekomen. De slopershamer moest in Nieuwerkerk echter ook zijn werk doen. In het kader van het wederopbouwplan werden, ter verrui ming van de weg ter plaatse, de sme derij met woonhuis van de fa. gebr. De Braai en de timmermanswerk plaats van de gebr. Radewalt alsmede een woning en een schuur afgebroken. SPEELTUIN. De speeltuin in plan West te Axel begint zo langzamerhand op een „echte" speeltuin te lijken! Op initiatief van de speeltuinvereni ging en enkele particulieren zullen er toestellen komen en dezer dagen werden de eerste apparaten reeds geplaatst. „De rest zal spoedig vol gen", bericht men ons, „zodat de Axclse jeugd zich in de reeds be gonnen vakantie volop kan verma ken". NIET PRETTIG. Tenslotte nog een minder prettig bericht uit Rilland Bath. Tijdens een voetbalwedstrijd, die gespeeld werd ten bate van het uniformenfonds van de muziekvereniging „Rillandia", kwam de jeugdige G. Traas zo onge lukkig te vallen, dat hij zijn kuitbeen brak. Enkele toeschouwers droegen hem naar huis, maar overbrenging naar het ziekenhuis te Goes voor on derzoek bleek noodzakelijk. Na be handeld te zijn, kon hij weer naar huis terugkeren. De bovenbouwvan de Goese tele- visietoren van nabij gezien. Aan de voltooiing van dit gevaarte wordt nog naarstig gewerkt, maar in liet geheel begint toch al duchtig teke ning te kómen. Op de eerste omloop, die rondom met glas gedicht zal wor. den, is een cantine geprojecteerd, zo dat de télevisiemensênte zijner tijd bepaald wel een „kleintje koffie op niveau" zullen kunnen nuttigen (Foto P.Z.O.) Advertentie 'N WOONHUIS VAN VOOR éék GULOEN I VRAAG UW WINKELIER (loien in drie kleuren) olgireer: 6465t,n. ANJERACTIE R'dam (geen geldzendingen per brief en geen posizegels) 5 woonhuizen van f20.000.— auto's, waardevolle voorwerpen, iolaal f200.000.- belastingvrij trekking en bekendmaking per radio op 21 Augustus '56 NATIONALE ANJERACTIE v h. bestaansdoel van het Prins Bernhard Fonds (Slot van Dag. 1) dan gehuwde onderofficieren en kor poraals aan een woning geholpen kunnen worden. Daartegenover ver klaarde Rilland-Bath zich bereid, uit de haar toegewezen bouwvolume tien middenstandswoningen met premie te doen bouwen ten behoeve van lucht machtofficieren. Snel handelen Toen in december 1955 in principe de overeenstemming werd verkregen, had de gemeente echter nog niet de beschikking over de grond waarop de huizen zouden moeten komen. Er was zelfs nog geen uitbreidingsplan. In een half jaar kan echter veel gebeu- rn wanneer besprekingen en onder handelingen willen vlotten. Ir. P. J. 't Hooft ontwierp een uit breidingsplan voor het gebied ten zui den van de Derde Weg, de architecten J. H. Valk te Goes en Chr. de Heer te Rotterdam gingen ontwerpen voor de woningwetwoningen maken en het gemeentebestuur begon met onder handelingen over de grondaankopen. Het kwam alles ln betrekkelyk korte tyd voor elkaar. In het uitbreidingsplan is ten zui den van de Derde Weg, tussen de zand baan welke verbreed wordt en de Mooi resultaat van liefdadigheidsavond Het Zeeuwse comité, dat gelden inzamelt voor de noodlijdende Ne derlanders in Indonesië, heeft als netto bate van de liefdadigheids avond die zaterdag j.l. in Britannia to Vlissingen werd gehouden, een be drag van 32*2,85 overgemaakt naar het centrale comité ln Den Haag. Op 11 augustus zal in het Maarten Ltherhuls te Vlissingen een reünie worden gehouden van allen, die mee werkten aan het programma dat op deze liefdadigheidsavond werd uitge voerd. Mêii hoopt dan tót oprichting van vast cafearetelubje te komen. In één der lokalen van het gebouw Havcnplein 2S te Zierlkzce, waar de onlangs opgeheven dienst Dijkherstel Zeeland, afdeling Schouwen-Duive- land gevestigd was, is woensdagmid dag de heer H. P. Schouten, technisch hoofdambtenaar bij rijkswaterstaat, gehuldigd in verband met het feit, dat hij veertig jaar in dienst was van rijkswaterstaat. De grote belangstel ling van de zijde van zijn superieuren cn verder wnterstaatspersoncel cn de vele bloemen getuigden wel van de grote sympathie, die de heer Schou ten, één der hoofdfiguren ln de af sluiting van de Wostliavendam te Zie- rikzee de operatie „Levensstrijd" in korte tijd verworven heeft. Na de februari-ramp werd de jubilaris namelijk ingeschakeld bij het herstel van de dijken op Schouwen-Duive- land. Het tegenwoordige hoofd van dienst der rijkswaterstaat, ir F. J. Sprenger, memoreerde in zijn .toespraak dé ver schillende takken van dienst, waaraan de heer Schouten in de afgelopen 40 jaar heeft meegewerkt. Vooral aan de uitvoering van operatie „Levens strijd" wijdde ir. Sprenger uitvoerige aandacht. Het vroegere hoofd van dienst, ir. C. A. de Vlieger, dankte de heer Schouten voor de prettige sa menwerking en bood hem namens het personeel twee boekwerken aan. In een humoristische toespraak schetste de heer C. G. Vreugdenhil, waterstaatkundig ambtenaar le klas, met wie de heer Schouten thans de verbetering van de zwakke plaatsen in de dijken uitvoert, de werkzaam heden van zijn collega „Zoals de golf- TEN HUIZE VAN de familie Ml- davaine aan de Korte Noordstraat ln Middelburg werd enkele weken gele den een konyn moeder van niet min der dan elf jongen. Zaterdag werd 't dier echter ziek en maandag stierf het. De ouderloze konijntjes leverden toen uiteraard een groot probleem on. Bij een kennis konden zes van ile beestjes worden ..uitbesteed". Het ge val wilde namelijk, dat daar een poes haar kindertjes had zien sterven. De konijnenwezen en de kinderloze moe der werden toen vereend en de poes brengt nu andere spruiten groot! Voor de vijf overige konijnen werd ook een oplossing gevonden. De fa milie Midavaine nam de opvoeding van deze dieren zelf ter hand met be hulp van flesjes melk. Vier maal per dag zuigen de konyntjes gretig ieaer hun „driekwart kan" leeg. Twee van de dochters Midavaine, Jopy en Coos zjjn met het voederen belast, 'n werk je, dat zij graag doen! Inmiddels blij ken de weesjes, die zich best thuis voelen in een kist, ook al een groen blaadje te lusten. Men kan dus aan nemen. dat de familie Midavaine eer zal hebben van haar dierenliefde.... (Foto P.Z.C.) beweging op de peilschaal tot stand komt, zo voerde U ook de afsluiting van dé WésthaVendam Uit", zo zei de heer Vreugdenhil. Verder werd ifog gesproken door de heren Breeman, namens de Bond van technische amb tenaren, waarvan de heer Schouten 18 jaar voorzitter was, en J. F. Qver- beeke, technisch hoofdambtenaar van de provinciale waterstaat. Deze laatste wees op de prettige samen werking en de bijzondere wijze van overleg, die er altijd tussen de beide diensten aanwezig is. De heer Schouten, die thans belast is met de supervisie op de uit te voe ren dijkwerken op het eiland, kan te rugzien op een indrukwekkende staat van dienst Van 1916 tót 1932 had hij iJmuiden als standplaats en werkte toen mee bij de totstandkoming van het Staatsvissershavenbedrijf en de werken aan het Noordzeekanaal, spe ciaal de omlegging van het noorder- hoofd Tn 1932 volgden de rivierwer- ken en havendammen bij Hoek van Holland, in 1934 de aanleg van de rijkswegen 15, 16 en 22. Tijdens de oorlogsjaren waarin de heer Schou ten een belangrijke figuur was in de verzetsbeweging was hij ö.ffi. werk zaam bij de dienstkring Amsterdam voor bijzondere wérken. Nadat de heer Schouten in 1945 weer meege werkt had aan de opbouw van de Staatsvissérshaven te IJmuiden, kwam hij via Den Haag in 1953 naar Zierikzee, waar hij werd ingeschakeld bij het dijkherstel van Schelphoek tot Ouwerkerk. Circa 15 tot 20 procent verloren gegaan Van Zeeuws fruit in de storm op 2ondag j.l. Het ministerie van landbouw deelt over de gevolgen van de storm van zondag j.L voor de fruitgewassen me de: In Zeeland hebben over het alge meen peren meer schade opgelopen dan appelen. Bladbeschadiging en takbreuk kwamen Veelvuldig voor. Van de perenraseen précose, de tré- voux en de clapp's is op een aantal bedrijven circa vijftig procent van de vruchten afgewaaid. Globaal genomen, kan worden ver wacht, aldus het ministerie, dat van de totale Zeeuwse fruitprodulctie vyf- tien tot twintig procent verloren is ge gaan. terwyi van het fruit dat is biy- ven hangen, de kwaliteit is vermin derd. „Bram Van de boot" werd hartelijk gehuldigd De heer A. J. Stoutjesdijk heeft woensdag tijdens de viering' van zijn 25-jarig jubileum by de Provinciale Stoombootdiensten in zyn woning te Zierikzee Vele blijken van sympathie ontvangen. Niet alleen van zijn supe rieuren en collega's, maar óok van geregelde passagiers uit Zeeland en overig Nederland. Namens de Provinciale Stoomboot diensten kwam de directeur, mr. J. L. Nieuwenhuis, de jubilaris persoon- lyk gelukwensen en overhandigde hem daarbij een enveloppe met in houd. Ook een groot aantal oud-col lega's bewezen zowel persoonlijk als schriftelijk, dat jij „Bram van de boot", zoals de heer Stoutjesdijk ge woonlijk genoemd wordt," nog niet vergeten waren. Hoofdweg naar Bath, een aantrekke lijke woonwyk geprojecteerd. Hier zullen de honderd woningwetwonin gen en nog zes, welke de gemeente voor de Rillanders zal bestemmen, worden gebouwd. De woningen aan de rand van deze nieuwe wijk zullen in zig-zagvorm worden geplaatst, het- feen met de groenstroken daarvoor, yzonder aardig belooft de worden. Burgemeester Jobse heeft een hekel aan een „woestijn" van eenvormige huizen. Daarom hebben ook de archi tecten van deze honderd en zes wo ningen opdracht gekregen voor de nodige variatie te zorgen, voor zover dit binnen het bestek van de voor schriften voor woningwetwoningen mogelijk is. Ongetwijfeld zijn deze heren hierin geslaagd. Zij ontwierpen zes verschillende types, die het in de ze omgeving zeker uitstekend zullen „doen". Tweede deel. Het tweede deel van het uitbreidings plan is aan de andere zijde van de Hoofdweg achter de Hervormde Kerk gelegen. De Vliedbergstraat zal door ae huidige boomgaard worden door- fetrokken en rond het gehele uitbrei- Ingsplan komen te lopen. In deze wijk zullen o.a. de tien middenstands woningen voor de luchtmachtofficie ren worden gebouwd. Dit bouwplan zal gedrapeerd worden met plantsoen stroken, terwijl daar tevens een vij ver voor bluswater zal worden ge graven. Met een muziektent en enkele zit banken kan daar een riant hoekje worden geschapen. Het aantrek kelijke van dit plan ls wel, dat de hervormde kerk, welke tot dusver aan de rand van het dorp stond, meer in het centrum wordt ge plaatst, terwyl ook de tot dusver langgerekte vorm van de dorps kom wordt verbeterd. Iri totaal beslaan de aangekochte gronden een oppervlakte van ruim 5 ha, Het wachten is hu nog op de rijks goedkeuring voor de woningwetwo ningen. Hoe lang dit zal duren, hangt af van de wijze waarop en het tempo waarin de kloof tussen aaimemings- prijs en curveprys zal kunnen worden overbrugd. Voor de middenstandswo ningen, die met de gewone premiere gelingen zullen Worden gebouwd, moeten nog architecten worden aan gezocht. Nieuwe problemen. In de loop van volgend jaar hoopt burgemeester Jobse net plan verwe zenlijkt to zien. Het Womngbezit van Rilland dat thans 639 bedraagt, zal dan met 116 toenemen en de bevol king van 2250 zielen zal met ongeveer 400 inwoners groeien. Een verheu gend verschijnsel voor deze gemeen te. Niet het minst voor de plaatselijke middenstand, welke van deze., bevol kingstoename zal kunnen profiteren. Vóór de gemeente zMf /.al eon én ander nog wel verschillende proble men gaan opleveren. Men denke. by- voorbeeld alleen maar aan het onder wijs. De capaciteit van de huidige scholen zal moeten worden uitgebreid om de toeloop van nieuwe leerlingen te kunnen opvangen. Aan de onder wijsinspectie is reeds medewerking gevraagd voor een mogelijke uitbrei ding van een of meer scholen ln 1957. Zo zullen er in de toekomst nog wol meer vraagstukken de aandacht vra- Sen. Het gemeentebestuur van Itll- tnd Bath zal ook deze ongetwijfeld op dezelfde doeltreffende wijze weten op te lossen, als waarin z.y na de stormramp de zaken en thans weer de grootse nieuwbouwplannen aanpakte! LEZERS SCHRIJVEN Kersen en vlaggen Reeds enige tijd ziet men bij Ka- pelle-Biezelinge aan de grote ver keersweg in Zeeland vreemdsoortige vlaggen bij de fruitverkopers. Bij in formatie by één der oudste verkopers deelde men mij het volgende mede: „Ik verkoop reeds een 12-tal ja ren hier mijn fruit en heb steeds Hol landse vlaggen mogen plaatsen. Nu mag men plotseling geen Nederland se vlaggen meer plaatsen en ook des zondags niet meer verkopen. Wij hebben door de regen van de laatste tijd allen grote stroppen en zijn op kosten gejaagd, omdat we toch vlag gen moesten hebben. Komt men nu te Rloetinge en Krulningen, ook aan de verkeersweg, dan vlagt men er daar lustig op los met de Nederland se driekleur. Juist in het belangrijk ste fruitcentrum van Zeeland, het welk wijd en zijd bekend is, neemt men deze maatregel." Tot zover de fruitverkoper. Bij benzine-stations, patates-frites- kraampjes, café's, uitspanningen en boulevards, overal ziet men vlaggen en wat zit daar voor schande in als ik het zo eens mag noemen. Waarom moeten nu precies de fruitverkopers van Kapelle-Biczelinge getroffen worden B. J. SLAGER, Goes Kloetingseweg 18. VANDAAG Middelburg Electro: „Modern Times", (alle leeftijden), IS. 19 en 21.15 uur; Kunstmuseum: Expositie werken Zeeuwse Kunstenaars Kring, 10—12, 1417 uur: Openluchttheater „Too- renvliedt": „De Horstspelers met „De weg naar de vrijheid" en „De vliegen de dokter", 20 uur; Molenwater: „Mi niatuur Walcheren", 923 uur. Vlissingen Alhan- -ra: „De sneeuw was vuil", (18 Jaar), 19 en 21 uur; Luxor: ,Het miljoenen complot", (18 jaar), 20 uur. Veere ,,'l Lammetje": Ere-tentoonstel- ling werken wijlen Dirk Koets, 10—13, 13.30—17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2