PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Egypte krabbelt terug: Uitvoer naar Engeland wordt hervat Over verdeling rampenfondsgelden thans in hoofdzaak beslist Zeven jachten vermist na storm op Kanaal Vandaag... SATELLIETEN STELLEN PACT MET WEST-DUITSLAND VOOR 199e jaargang - no. 179 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 31 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 3 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g g 546 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 38 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwstraat 43. telef. 20: Terneu^en Bn.uwerijstr 2: Zlerik/ee. N Bogerdstr. 24. telef. 26. MOLLET NOEMT NASSER „LEERLING-DICTATOR" Ruim één miljoen voor sociaal en cultureel werk in Zeeland Mijnenveger zonk in dok Rijkswerf Nog steeds heeft men niets verno men van zeven jachten, die aan de zeilwedstrijd PorthmouthLe Ha vre hadden deelgenomen. Alle an dere zestien deelnemende jachten hadden via de radio laten weten, waar zij zich bevonden. Inmiddels zijn berichten ontvangen, dat twee niet-nader geïdentificeerde jachten zich voor de kust van Sussex in nood bevonden. Door de ongekend hevige storm, is het 400 jaar geleden, dat M Inigo Lopez van Loyola be- M kend als Ignatius van Loyola s de stichter der Jezuïeten- orde te Rome overleed. Dit vier- de eeuwfeest zal in Loyola wor- den herdacht. Illllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll o.a. opgenomen een post van 90.000 voor het dorpshuis Kruiningen. 14.000 voor het dorpshuis Kerkwer- ve, circa 14.000 voor de barak nood- dorp-Beiersdijk (Zierikzee), -34.000 voor kadervorming-jeugd (hoofdza kelijk Schouwen-Duiveland) en voorts enkele algemene posten, die betrekking hadden op lectuurvoorzie ning, culturele avonden, opleiding ge zinsverzorgsters enz. in het gehele rampgebied. Nadat een verdelingsprogram voor het resterende bedrag uit de drie-mil joen-pot was opgemaakt, bleek, dat men voor het bevredigen van de bil lijke wensen in de drie provincies toch nog 4,5 ton extra nodig zou hebben. Dat bedrag kwam beschikbaar uit gelden, welke de Nederlandse rege ring nog voor het rampgebied kon besteden. welke tientallen schepen in het Ka naal en elders verraste, zijn zoals bekend, tenminste twee schepen gezonken. Talloze andere vaartui gen liepen zware averij op. Volgens tot dusverre ontvangen berichten zijn door het noodweer negentien mensen om het leven gekomen. kend werk verricht. Een boot bracht achttien overlevenden van in het ge heel drie jachten aan land; een twee de redde een even groot aantal opva renden van jachten. De storm heeft een spoor van ver nietiging langs het zuidelijk deel van Engeland en Wales achtergelaten. Door vallende bomen kwamen zes mensen om het leven. In tal van stre ken ontstonden overstromingen door de zware slagregens. Drie opvarenden van het jacht „Dancing Ledge" zijn waarschijnlijk om het leven gekomen, toen dit jacht voor de kust van het eiland Wight kapseisde. De „Prins Hendrik" van de K.N.Z. H. Reddingmaatschappij uit Den Hel der, heeft vijftien vissers kunnen red den en met hun vletjes veilig de Van Ewijcksluis tussen Den Helder en Wieringen binengebracht. Zij waren met hun kleine vletjes door de sterke wind afgedreven en in ondiep water gestrand. Met een lijn van circa zes honderd meter heeft de reddingboot de vletjes op sleeptouw genomen. De mijnenveger „Crijnssen" in con servatie in het natte dok op de Rijks werf in Den Helder, is het afgelopen etmaal tengevolge van de storm ge zonken. Vermoedelijk is het schip lek geslagen. Met pontons heeft men gis teren het schip zover boven water we ten te krijgen, dat het in het dok kon worden gesleept om daar geheel te worden leeggepompt, waarna het lek kon worden hersteld. 25.000 voor lot 8088 In de eerste klasse van de 523ste staatsloterij is een prijs van 25.000 gulden gevallen op lot 8088. De besteding Daarna was het resultaat van de inter-provinciale verdeling uiteinde lijk, dat voor de Zeeuwse gemeenten een bedrag van ruim 1.2 miljoen ten (Vervolg op pag. 7) VERWACHT... ZELFDE TEMPERATUREN. Zonnige perloden maar ook plaat selijk enkele buien. Matige, af en toe krachtige, maar langs de Waddenkust aanvankelijk nog harde wind tussen zuidwest en temperaturen Ongeveer dezelfde als gisteren. ZON EN MAAN 1 augustus Zon op 5.03 onder 20.32 Maan op onder 15.56 HULP AAN CIRCA 50 ZEEUWSE GEMEENTEN Bijna 50 Zeeuwse gemeenten zulen bedragen toegewezen krijgen voor so ciaal-cultureel werk uit gelden, die het Nationaal Rampenfonds nog ter be schikking had, nadat er ruimschoots hulp was verleend aan de slachtoffers van de watersnood 1953. Het Nationaal Rampenfonds droeg daartoe kort geleden totaal een be drag van drie miljoen gulden over aan de „Stichting Zuid West Nederland", die werd opgericht door de commissarisssen der koningin in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Deze Stichting stelde een verdelingsschema vast, waarbij voor Zeeland f 1.240.125ter beschikking kwam. Dit bedrag is voor Zeeland aan de bescheiden kant, maar er is rekening gehouden met het feit, dat er door adoptie en door speciale giften reeds veel voor tal van getroffen gemeenten in Zeeland werd gedaan. Bovenstaande mededelingen kon de commisaris van de koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot maandag j.l. doen tijdens een perscon feréntie, waarop het verdelingssche ma voor de drie-miljoen-gulden-pot werd besproken. De commissaris wees er op, dat van het totaal bedrag reeds een som van circa 4,0 ton was geblokkeerd door toezeggingen die gedaan waren vóór dat de „Stichting Zuid West Neder land" aan de verdeling te pas kwam. In dat geblokkeerde gedeelte waren Santono wil Nassers voorbeeld volgen. De voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sartono, heeft ver klaard, dat het „volkomen begrijpe lijk is, dat Egypte het Suez-kanaal een van zijn meest vitale bedrijven heeft genationaliseerd". Hij voedde hier aan toe, dat wat Indonesië oe- treft, „ik van mening ben, dat in be ginsel alle vitale ondernemingen, al dan niet aan buitenlanders toebeho rend, door de staat dienen te worden overgenomen" Sartono legde deze verklaring af voor zijn vertrek naar China op uitno diging van de regering in Peking. Hij zeide ten volle te sympathiseren met de beslissing van. Nasser, die „niets anders is dan de vervulling van de idealen, die elk land ten aanzien van zijn soevereiniteit koestert". Grote Drie waarschuwen: Verkeer in Suezkanaal niet hinderen Tussen zondagmiddag twaalf uur en het middaguur van gisteren heeft de Egyptische regering twee van haar eigen besluiten met betrekking tot de Suezkanaal-crisis ongedaan gemaakt: 1. De aankondiging dat Egypte voor tolgeld geen cheques meer zou aanvaarden die betaalbaar zijn op Britse en Franse banken. 2. De aankondiging dat alle export naar Engeland en de landen van het sterling-gebïed onmiddellijk werd stopgezet. Gisteren werd officieel te kennen gegeven dat de chèques juist zoals in het verleden zullen worden aanvaard en dat de export naar Engeland niet is stopgezet: havenarbeiders laadden gistermiddag voor anderhalf miljoen gulden aan rijst en katoen in vier Britse vrachtschepen. Zondag waren de schepen op hoog bevel gelost. De Franse minister van buitenlandse zaken Pineau, zijn Britse ambtge noot Selwyn Lloyd en de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Murphy hebben tijdens hun bijeenkomst van maandagavond be sloten, premier Nasser van Egypte een gemeenschappelijke waarschu wing te zenden, het scheepvaartverkeer door het Suezkanaal niet te hin deren. De drie-landenwaarsekuwing is in krachtige bewoordingen gesteld, doch zal eerst hadenochtend haar definitieve vorm krijgen. Onmid dellijk na het verzenden van de waarschuwing zullen de drie minis ters zich beraden op stappen ter internationalisatie van het kanaal. Als de drie ministers vandaag weer bijeenkomen, weten zij hoe de re spectieve regeringen tegenover de stijl van de waarschuwing staan. De drie ministers hebben gister avond van omstreeks zes uur tot kwart over acht geconfereerd. Kort daarop vertrok Pineau voor overleg haar Parijs. Intussen gaf de Egyptische am bassade in Parijs een verklaring uit waarin met nadruk wordt ont kend dat 1. de aandeelhouders van de oude Suezkanaal-maat- schappij zullen worden benadeeld. 2. de doorvaart za.1 worden be perkt en 3 de tolgelden zullen wor den verhoogd. Inmiddels had premier Eden van Engeland in het Lagerhuis een kor te, krachtige rede uitgesproken met betrekking tot de toestand rond het Suezkanaal. De premier kondigde een onmiddellijk embargo aan op alle wa penverschepingen naar Egypte. Hij stelde verder de eis. dat het kanaal onder internationale controle moet worden gesteld. Rusland heeft via omwegen zijn standpunt kenbaar ge maakt ten aanzien van de Suezka- naalkwestie. Het staat gunstig tegen over een internationale oplossing van dit vraagstuk en het wil deelnemen Tijdens een plechtigheid in Leidschen- dam heeft de burgemeester van Nieu. we Tonge, de heer G. van Hofwegen (rechts), zijn ambtgenoot van Leid- scliendamde heer H. A. C. Banning, een tweetal ramen aangeboden als gedachtenis aan de adoptie ter gele genheid van de stormvloedramp. Op de foto ziet men hoe burgemeester Banning het geschenk namens zijn gemeente aanvaardt. aan besprekingen hierover. De inter nationale oplossing zou geen schade mogen toebrengen aan de Egyptische soevereiniteit over het kanaal. De Russische sympathie voor de Egyptische president Nasser gaat niet zover, dat Moskou tot actie zou overgaan welke openlijke vijandelijk heden met het westen tot gevolg zou kunnen hébben. De Franse regering heeft beslo ten een „krachtig en energiek ant woord" te geven op de nationali satie van de Suez-kanaalmaat- schappij door Egypte, zo heeft premier Mollet maandag te Parijs verklaard. Deze reactie, zo ver volgde h\j moet de vorm hebben van een gezamenlijke actie van de westelijke geallieerden. Mollet noemde Nasser een „leerling- dictator" en hij vroeg zich af. of men diens werk „De filosofie van de revolutie" niet beter „Mein Kampf" kon noemen. Zaterdagmiddag is volgens berich ten uit Tel-Aviv (Israel) een radio zender in de ether verschenen, welke uitzendingen in de Arabische taal verzorgd. Onder meer werd Egypte's president Nasser in een uitzending er_ van beschuldigd, het Egyptische volk naar zijn grootste catastrofe te leiden. Een oproep werd de ether ingezonden om Nasser te vermoorden. Kinderverlamming: 111 nieuwe gevallen. In de week van 15 tot 21 juli zijn' in Nederland 111 nieuwe kinderver- lammingsgevallen geconstateerd. Hierbij trad 89 keren verlamming i. In 22 der gevallen ging de ziekte niet met verlamming gepaard. polimeyelitisgevallen met verlamming komt er één voor te Onder de f Hoedekenskerke en één in Oud-Vos- semeer. In dezelfde week werden in het land gemeld vijf gevallen van para- typhus-b, 87 gevallen van roodvonk en zeven gevallen van diphterie. Stassen vier weken met verlof. President Eisenhower heeft zijn ontwapenings-adviseur Harold E. Stassen, een verlof van vier weken toegestaan „om zich aan bepaalde po litieke werkzaamheden te wijden". Stassen wenste volgens een officiële verklaring, die voor het Witte Huis is uitgegeven, niet dat zijn werkzaam heden en zijn officiële functie als ad viseur van de president met elkaar in aanraking zouden komen. Stassen heeft zich. zoals bekend, uitgesproken tegen de kandidaten van Nixon voor 'iet vice-president- schap. AANZOEKEN VOOR BONN Vriendelijke gebaren van Tsjechen en Hongaren. De satellietlanden van de Sowjet- Unie, Tsjechoslowakije en Honga rije hebben zich gisteravond met onverwachte voorstellen tot West- Duitsland gericht. Tsjechoslowakije stelde voor, een non-agressiepact te sluiten om de vrede in Europa te verzekeren en Hongarije drong aan op de vestiging van diplomatieke betrekkingen. Premier Siroky van Tsjechoslowakije deed het voorstel in zijn openingsrede voor het parlement. Hij voegde eraan toe, dat zijn land bereid is, diploma tieke betrekking 1 de Bondsrepubli „Wij erkennen het feit dat er te genwoordig twee Duitse staten zijn", aldus Siroky, „en daarom willen wij diplomatieke en economische betrek kingen met West-Duisland.." Siroky's rede werd door Radio-Praag uitge zonden. Premier Hegedues van Hongarije zei in een rede voor het parlement dat diplomatieke betrekkingen tussen Hongarije en West-Duitsland voor beide landen nuttig zouden zijn. „Op economisch, cultureel en sportief ge bied bestaan er wel betrekkingen tus sen onze landen, maar tot diplomatie ke banden is het nog niet gekomen", aldus Hegedues, die vervolgens aan drong op' het aanknopen van zulke betrekkingen. Zowel Hegedues als Siroky merk ten op dat hun land betere betrekkin gen wensten met. Oostenrijk. „Na de opheffing van de scherpe grensbewa king tussen Oostenrijk en Hongarije zijn er tal van westelijke spionnen Hongarije binnengekomen", aldus He gedues, „maar desondanks houden wij vast aan ons besluit, de grensinstal- laties weg te nemen...." Dit zijn de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en de Amerikaanse on der-staatssecretaris, Robert Murphy, die te Londen de ka- naalkwestie bespreken. Op de onderste foto ziet men de nieu- we directeur-generaal van de genationaliseerde Suez-kanaal Mij., Mahmoud Younis (tweede van rechts), die in deze functie zijn eerste persconferentie te i Ismailia in Egypte heeft gehouden. Logboek „Andrea Doria" is Nadat berichten zijn binnengeko men over nog acht passagiers van de „Andrea Doria", die gered blyken te zijn, beloopt het aantal vermisten nog 29. Het aantal dergenen, wier dood vaststaat of als vaststaand moet wor den aangenomen, beloopt nog steeds 25. Het logboek van de voor New York onder gegane Italiaanse oceaanreus, dat van belang wordt geacht voor het onderzoek naar de omstandigheden van de ramp, is gered, aldus is mee gedeeld. Kind gedood bij val uit ouderlijke woning De tweejarige Willem F. B. is zondagmorgen uit het raam van de. ouderlijke woning aan de Wol- phaertsbocht te Rotterdam gevallen. Het kind maakte een val van onge veer twaalf meter en kwam op het trottoir terecht. Het ventje werd naar het Westerziekenhuis gebracht, waar het later is overleden. Winkel en boerderijen in Waspik uitgebrand. Maandagmorgen te omstreeks acht uur is brand uitgebroken in een win kelhuis te Waspik. Het vuur dat door de hevige wind snel aanwak kerde sloeg over op een naast het winkelpand staande boerderij waar van het rieten dak onmiddellijk vlam vatte. Hoewel de brandweer van Waspik, bijgestaan door de brandweerkorp sen van Sprang-Capelle en Raam- donksveer, de brand met zeven wa terstralen bestreed, zijn het winkel- Eand en de boerderij geheel uitge- rand. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. De brandweer heeft een naast de uitgebrande boerderij liggende twee de boerderij kunnen behouden. Van de inboedels van de verbrande hui zen kon niet veel gered worden. In totaal drie gezinnen, bestaande uit dertien personen zijn door deze brand dakloos geworden. De schade bedraagt naar raming 55.000. De gedupeerden zijn verze kerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1