Parijs haalde Roger Walkowiak als grote triomfator van de Tour in De Pelik geen ploegleider meer B. v. d. WEIJDE EN LUITWIELER ZETTEN KROON OP HUN WERK TOUR DE FRANCE-PL0EG IN HENGSTDIJK AAN DE START MAANDAG 30 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 AAN HET EINDE VAN DE 4528 KM.... Nederlanders wonnen niet een etappe, maar wel grote sympathie en... f 30.000 (Van een speeiale verslaggever) WALKOWIAK HEEFT DE TOUR GEWONNEN. Parijs heeft men een groot man uit het volk ingehaald. Het „Pare des Princes", pronk juweel onder de Europese sportstadions, scheen op vulkanische bodem te rusten, toen hete volgepakt met Parijzenaars de overgebleven man nen van de Tour de France 1956 binnen zijn bevlagde muren ontving Vele minuten lang hing de arena bevend aan zijn pilaren onder de or kaan van het applaus en gejuich, die maar bleef woeden, zonder dat de storm scheen te bedaren. Hoger Walkowiak van de NOC-ploeg moest evenals Louison Bobet in de vorige jaren explosies van geestdrift, een regen van bloemen en huldigingen tot in 't oneindige trotseren. Natuurl ijk had zijn overwinning met slechts een minuut vijf en twintig seconden voorsprong in het algemeen klassement op Bauvin, iets minder glans dan de triomfen van Bobet bij vroegere gele genheden, maar wellicht juist daarom schonk het Franse publiek hem met spontaan gemoed zo gaarne deze ovatie. Het applaus nam geen einde, want toen men op de eivolle tribunes was „uitgejuicht" op Walkowiak, volgden de ere-ronden van de tien renners uit het definitieve klassement. Wout Wagtmans, die zesde was geworden hield een hand aan zijn mond vanwe ge een zeer pijnlijke kaakontsteking en vervolgens was er nog lange tijd gelegenheid om geestdrift te tonen bij de ereronden van Stan Ockers, de winnaar van het puntenklassement Charlie Gaul de bergkoning en ten slotte die van de twaalf ploegen, waarbij Pellenaars en zijn jongens wel gemerkt moeten hebben dat de Franse toeschouwers voor hem een grote sympathie koesteren. Een ex tra groot aandeel in de glorie had de populaire Elzasser IIas3enforder, voor wie de dreunende spreekkoren „Hassen", ..Hassen" een beloning vormde voor zijn record aantal van vier gewonnen étappes. De laatste étappe vormde een uitzondering op de meeste van de 21 voorafgaande ritten. Zij was er nl. één van het klassieke model. Gisteren had de karavaan zich aan de ongeschreven wet van de Tour de France gehouden, dat er op de slotdag geen onderlinge strijd meer mag worden gevoerd, althans niet eerder dan enkele tientallen kilometers voor de fi nish. En de eindstreep lag zater dag verschrikkelijk ver, 331 km van de strafplaats Montlucon. Dat was een reden temeer om de vrede zo lang mogelijk te bewaren. Wagtmans vlucht Wel had Wout Wagtmans, achter volgd door Bauvin, en diens tenslotte tóen tot helper onderworpen Darri- gade, reeds na 5 km een vlucht ge waagd. Maar zij waren door de tot de tanden gewapende NOC-lijfwachten na tien kilometer jagen reeds tot an dere gedachten gebracht. In gesloten gelederen rolde het peloton uren en uren over de kaarsrechte eindeloze nu eens stijgende en dan plotseling weer dalende asfaltwegen van de de partementen Loire en Seine et Oise. Eerst 45 km voor liet eind brak de weerstand van de groten in het pelo ton onder de aanval van de Belg Desmet, de Italiaan Nencini en de re gionalen Mirando en Le Ber. Maar de werkelijke gevaarlijke lieden werden in bedwang gehouden. Het viertal vluchters vergrootte zijn voorsprong en met nog 20 km te rijden bedroeg hun winst op het peloton 3 min. Het was twee minuten bij de eindstreep, waar Nencini weinig moeite had om Zelden is er in Zeeland voor een wie lerwedstrijd zo'n select veld aan de start verschenen als zondagmiddag voor de wedstrijdvoor profs en on afhankelijken in Hengstdijk. Behalve de voltallige tourploeg waren er on der meer Gerrit Schulte. Wim van EstWim Rusman en Gijs Pauw. Hier ziet men de „oude" Gerrit Schulte, die ónlangs zijn 25-jarige jubileum als wielrenner vierde, aan de kop van het peloton rijden. (Foto P.Z.C.) !iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii|ii De mening van Bobet „Walkowiak had ik in het be- js gin niet tot de favorieten gene- p Send", aldus gaf Louison Bo- bet, die zelf de Ronde van p Frankrijk in de drie voorgaan- de jaren won, ons als zijn me- p ning te kennen. „Walko" had aanvankelijk te weinig durf. p p Later, toen hij eenmaal de gele trui had aangehad, werd zijn eerzucht steeds meer geprik- keld. Hij heeft kranig gereden m indeze bijzonder moeilijke toer p waarin de „azen" de minder oekende renners beslist hebben p s onderschat". Wat Bauvin be- treft, die als tweede eindigde, p p zei Bobet: „Zijn vorm van een jaar en twee jaar geleden is p H achteruit gegaan. In zijn oude conditie zou hij Walkowiak ze- p p ker hebben verslagen". p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil zijn metgezellen, in het bijzonder de rappe Belg Desmet met een lange sprint uit te schakelen voor de zege. Als wij de rekening opmaken, ko men wij tot een prijzengeld van onge veer 30.000 voor de Nederlandse ploeg, ongeacht de extra-premies, die door de supportersclub in ons land voor de oranjehemden was beschik baar gesteld. De Belgen hebben. en voor iedereen zal dat duidelijk zgn, heel wat meer financieel voordeel uit Tour de France geplukt. Het algemeen gemiddelde in deze 43e Ronde van Frankrijk leverde een km het hoogste gemiddelde wist te behalen nl. 34.639 km per uur. Roger Walkowiak heeft het over 4538 km nu gebracht op 36.513 km per uur, een aanzienlijke verbetering van het re cord dus. Het hoogste gemiddelde in een étappe werd genoteerd van Toulouse naar Montpellier, toen Hassenforder en Van der Pluym er zo hard aan heb ben gétrokken, dat het uurgemiddelde op 42.504 km kwam te staan. Cijfermateriaal Geen enkele Nederlandse étappe- overwinning viel te noteren! Daan de Groot werd tweemaal tweede, Voorting en Van der Pluym beiden een keer tweede, terwijl wagtmans en Van de Brekel beiden een keer een derde plaats bezetten. Italië en West- Frankrijk hebben elk zes étappe- overwinningen in de wacht gesleept. Nederland zegevierde twee keer in het dagploegenklassement. België bereikte het record van zeven. Van der Pluym is de meest strijdlustige renner van de Nederlandse ploeg ge weest, althans volgens het punten klassement, dat daarvoor werd inge steld. Andre Darrigade was echter de beste vechtjas van het gehele veld. Hassenforder ging vier maal als eer ste over de streep, Fred de Bruyne en Nino de Filippis ieder drie keer. Walkowiak, die op de uitslagen lijst van de dit seizoen reeds ge houden klassiekers en ook in de étappewedstrijden niet voorkomt, heeft acht dagen de gele trui ge dragen, Darrigade 6 dagen, Wagt mans en Adrïaensens ieder 3 en Voorting en Desmet ieder 1 dag. Pieot pronkte zeven dagen op de fiets met de groene trui, Ockers 5 dagen, De Groot 4% en Hassenforder 2 Yz dag (beide renners stond een dag met eenzelfde aantal punten), Darrigade tenslotte 3 dagen. Een record is ook, dat Gaul twee keer achter elkaar bergkoning is ge worden, een prestatie, die voor hem door niemand is geleverd, ook niet door Bobet. noch door Bartali, Coppi of Romain Maes, noch door Lorono of een andere Spaanse klimmer. TWEE KAMPIOENEN VAN „MARATHON" Harde storm beïnvloedde prestaties der atleten. De beide trainers van de Vlissingse atletiekvereniging „Marathon", de he ren G. ter Meulen en W. Menheer, hebben gisteren een beste dag gehad Want twee van hun pupillen, namelijk Hans Luitwieler en Bea van der Wev- de, hebben tijdens de Nederlandse B- atletiekkampïoenschappen, die in het Hilversumse sportpark gehouden wer den, de kroon op hun harde werken gezet en het Nederlands kampioen schap veroverd op hun nummer. Twee dolgelukkige Vlissingse atleten stap ten zondagavond de trein uit op het station, waar zij overladen werden met bloemen, die de heer G. ter Meu len en een groepje sportenthousiasten hun kwamen aanbieden. Dwars door de regen en een harde, soms tot een orkaan aanwakkerende wind heen stormde Hans Luitwieler op het nummer 110 meter horden over de baan. Met inspanning van alle krachten flitste hij als eerste door de finish met een tijd van 17.7 sec. Even tevoren had Bea van der Wey- de de lat bij het hoogspringen op 1,45 meter laten brengen. In uiterste con centratie nam zij haar aanloop en feil loos zweefde zij naar het kampioen schap hoogspringen dames B. Met het Utrechtse D.O.S. en het Amsterdamse A.A.C. was Marathon de enige ploeg, die met twee kam pioenschappen Hilversum weer ver liet. Door het slechte weer even voor de wedstrijden begonnen, ont lastte zich een zware onweersbui bo ven het veld, was het dan ook niet verwonderlijk, dat er geen toppres taties geleverd werden Een uitzonde ring vormde de speerwerpster N. van Veen van O.D.A., die de titel ver overde met een worp van 36,03 meter. Dat Kees Pellenaars met de Nederlandse renners weet om te gaan, is op dit plaatje wel duidelijk te zien. De Neder- j| landse ploegleider van het Tour M de France-team is hier in ge- sprelc met Daan de Groot, vlak voor de start van de wedstrijd H voor profs en onafhankelijken in Hengstdijk, waaraan onder meer door de hele tourploeg werd deelgenomen. Links op de M foto ziet men Leo van der Pluym. (Foto P.Z.C.) Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllllllilllll Weer dodelijk ongeluk tijdens rit van Le Mans Vele gewonden op glad en verraderlijk circuit. Een ongeluk met dodelijke afloop heeft ook ditmaal een schaduw over de 24 uurs rit van Le Mans (Fr.) ge worpen. Irf'de vyfde ronde sloeg de wagen van de Fransman Hery over de kop en vloog In brand, waarbij He ry zo zwaar gewond werd, dat hij kort daarna overleed. In een stortbui kapseisde ook de auto van de Brit Peter Walker, wat hem te staan kwam op een gebroken vinger en schaafwonden aan hoofd en rug. De Duitser Wilhelm Glockler kwam met zijn wagen in botsing met die van de Fransman Mayrat. De Porsche vloog onmiddellijk in brand en Glockler mocht van geluk spreken, dat hij er met een gebroken enkel en een kleine beenwond af kwam. De race op het nieuwe circuit van Le Mans heeft hoge eisen gesteld aan de coureurs en aan hun materiaal. Zo wel wat de grote als wat de kleine sportwagens betreft. Negenenveertig equipes gingen van start, veertien re den de wedstrijd uit. Dit bewijst wel hoe zwaar de proef is geweest. Dit moet voor een deel toegeschreven worden aan de ongunstige weersom standigheden in de nacht van zater dag op zondag toen bijkans tropische stortbuien de baan van het circuit van 13.461 kilometer verraderlijk glad maakten. Het is verder de vraag of het nieuwe wegdek wel een verbe tering betekent. De Schotten Ninian Sanderson en Ron Flockart, snelden door mist, geweldige stortbuien, stormwind en onder een brandende zon naar de eindzege. PETER POST WAS SNELSTE Sterke wind dwong meeste renners tot afstappen Hengstdijk is in zijn gewone doen een rustig plattelandsdorpje, een dorpje met een zielenaantal van om en nabij vijfhonderd man. Maar zon dagmiddag was dit allemaal anders. Er reden toen vele wildgekleurde re clamewagens door het dorp, er was een groots feestterrein ingericht en de 500 Hengstdijkenaren hadden daarbij bezoek gekregen van plm. 15000 belangstellenden uit Zeeland, België en Brabant. En dat was dan allemaal ter ere van het 800 jarig be staan van dit plaatsje envan de voltallige Nederlandse Tour de Fran- ce-ploeg, die weer voor het eerst na de ronde in dit Zeeuws-Vlaamse plaatsje in Nederland aan de start verscheen. Maar er waren nog meer „trek pleisters" dan de tour-leden. Daar waren Gerrit Schulte, Wim van Est. de Zwitser Oscar Plattner, de Belg Rupske Louwers, de Zeeuwen Eddy de Waal, Jantje Westdorp, Rien Ver- helst, Bram van Sluis, en verder nog Gerrit en Tonny Peters, Harry Schoenmakers, Wim Rusman, Peter Post, Jaap Bruggenkamp, om er. slechts enkelen te noemen. Allemaal renners met klinkende namen. Maar ach, er is van een echte wed strijd zo weinig gekomen. Want na dat dr. P. van Dijk, voorzitter van de K.N.W.U. de tourrenners, de kam pioen van Nederland Wim van Est en de „zilveren" Gerrit Schulte had ge huldigd waarbij scholieren uit Hengstdijk kwistig bloemen uitdeel den merkten de meeste deelnemers al spoedig, dat deze wedstrijd ont zettend zwaar was. Er blies namelijk een stormachtige wind over het par cours, zodat de renners vaak op hun trappers moesten gaan staan om niet achteruit te waaien. Het resultaat, was, dat te beginnen met een kennelijk vermoeide Wout Wagtmans bijna de gehele tour ploeg uit de strijd verdween. Jan Nol ten, Daan de Groot, Leo van der Pluijm, Sjef Lahaye, Piet v. d. Bre kel, Mies Stolker, Wies van Dongen, allen stapten ze af. Tenslotte zat al leen Gerrit Voorting, die ogenschijn- 't Zal zo'n vaart niet lonen", zegt dr. Van Dijk (Van onze sportredacteur) „Onthoud dit goed", zei Rees Pel lenaars, toen we hem zondagmiddag in het huis van zijn jachtvriend D. J. Hermans in Hengstdijk ontmoetten, „volgend jaar ben ik geen ploeglei der meer in de Tour de France!". Het was „de Pel" nauwelijks aan te zien, dat hij juist een zenuwslopende Ronde van Frankrijk achter de rug had. Zaterdagavond om zes uur zat hij nog in Parijs, reed daarna de ve le honderden kilometers lange weg naar Nederland, zette zondagochtend vroeg al koers naar Hengstdijk, waar de tourploeg voor het eerst op vaderlandse bodem weer een wed strijd reed, maar leek ondanks dat toch nog zo fris als een hoentje. „De ze tour is ontzettend zwaar ge weest", had Pellenaars ons verteld, maar do Nederlandse ploegleider is er beslist de man niet naar om alleen maar om die reden te besluiten vol gend jaar de eer aan een ander te laten. Neen, er is een andere reden! „Toen ik zes jaar geleden begon aan de opbouw van een Nederlandse tourploeg lachte iedereen me uit. Maar ik heb iets bereikt met de jon gens en ons land heeft in de Tour een voortreffelijke naam gekregen. Er is een tijd geweest, dat ik op m'n knieën naar renners moest om ze te bewegen zich voor te bereiden op de ronde van Frankrijk. Nu was al les anders. Maar ondanks de succes sen in de tour beschimpen velen me. Goed, ik heb Wim van Est thuis gela ten. Maar dat was nodig, want noch Nolten, noch Wagtmans wilden rij den met Van Est en teamgeest is het allerbelangrijkste in een wedstrijd als de Ronde van Frankrijk. Vandaag heb ik er, hier in Hengst dijk, een streep onder willen zet ten. Ik ben naar Van Est toege gaan; ik wilde hem een hand ge ven, maar Van Est weigerde, hij draaide zich om.... Daarmee heeft hij wel zijn doodvonnis getekend!' zo vertelde Pellenaars. Een mogelijke kandidaat voor het ploegleiderschap zag Pellenaars nog niet. „In ieder geval komt de man, die de leiding neemt, wel in een op gemaakt bedje en ik wil hem zelfs nog wel wat aanwijzingen geven' beloofde de bruinverbrande Pel „Sommigen hebben", vertelde hij, „de naam van Gerrit Schulte ge noemd, maar die past wel op, die draait zich er niet in". Ernstig nemen? Moet men dit besluit van Pelle naars nu aux serieux nemen? Zelf zegt hij: „Ik heb het Goédet ook verteld en dit keer is het me ernst"... Maar dr. P. van Dijk, voorzitter van de K.N.W.U., zei ons in Hengstdijk, dat het zo'n vaart wel niet zal lopen. „Het duurt nog zo lang voor de vol gende Tour weer van start gaat en er is nog zoveel tijd om de geschillen weer brj te leggen. Ach, ik denk wel, dat Pel lenaars volgend jaar weer ploeglei der is", meende de heer Van Dijk. Men kan het ook zo stellen. Pelle naars werd in Frankrijk tot de beste ploegleider uitgeroepen, terwijl hij hier niet overal de volle waardering heeft. Daarom is het wel begrijpelijk, dat Pellenaars, die wel weet. dat men voor hem moeilijk een goede plaats vervanger kan vinden, nu nog zegt geen ploegleider meer te willen zijn. In ieder geval zal hij wel in de giro leider zijn. Pellenaars is overigens tevreden over deze tour. „Jammer" zegt hij, ,dat Wagtmans de gele trui wat te vroeg kreeg. Onopvallend was Wagt mans naar voren gekomen, maar toen hij eenmaal de leiding had, gin gen alle ploegen de Nederlanders aanvallen. Als hij wat later de gele trui had gekregen, had Wagtmans winnaar kunnen zijn". „Nolten traint niet voldoende voor de Tour", vertelde Pellenaars ons. „Als hij zich serieus voorbereidde.' zou hij een kanshebber zijn". Niette min is Nolten onmisbaar voor de tour ploeg, „want", zei Pellenaars, „hij past zich voortreffelijk in de ploeg aan en hij heeft Wagtmans uitste kend geholpen". „Van Lahaye had ik heel wat meer verwacht, maar Van der Pluym is voor me een openbaring geweest. Van die renner is nog veel te ver wachten, alleen moeten ze oppassen hem niet te veel over het paard tillen", aldus de ploegleider. Pellenaars noemde Gerrit Voorting een voorbeeld voor alle renners „De ze rijder heeft ontzettend hard ge traind en toen ieder dacht, dat Voor ting maar heel weinig zou presteren ging hij zijn beste tour rijden". Ver der vond „de Pel" het bijzonder jam mer. dat Stollfer juist voor de ber gen uit de tour moest. „Juist daar, in de bergen, had hij voor het ploe- genklassement bijvoorbeeld waarde vol kunnen zijn". Zeeuwse kandidaten In Piet van der Lijcke en Jan Westdorp ziet Pellenaars de sterk ste troeven van Zeeland voor een af gevaardigde in de tourploeg. „Van der Lijcke kan niet zo best klim men, maar hij kan ontzettend „af zien" en durft in de afdaling risico's te nemen". „Als Jan Westdorp bij de profs net zo goed uit te voeten kan komen als bij de amateurs dan geef ik hem een goede kans", aldus de Pel. lijk nog heel fris was, in de kopgroep terwijl Jos Hinsen met vele ronden achterstand ook nog meefietste. Toen tenslotte enkele ronden voor het einde de balans opgemaakt werd lagen er nog zestien renners van de 41 in de strijd. Bram van Sluis, die moedig gereden had, moest in de laat ste ronde nog afstappen, omdat zijn fiets in elkaar gereden werd door een volgwagen. Zeven koplopers gingen daarna 'uitmaken wie de sprintzege zou behalen. Peter Post uit Amster dam bleek de snelste. Na dit zevental druppelden er nog acht renners bin nen met één of meer ronden achter stand. De uitslag was: 1 Peter Post: 2 Harm Smits; 3 Rien Verhelst; 4 Gerrit Schulte; 5 Wim van Est; 6 Gerrit Voorting; 7 Man us Brinkman; 8 Wim Rusman; 9 Piet van As; 10 Anton van Oers; 11 Ab Donker; 12 Van Glerum; 13 Harry Schoenma kers; 14 Jos Hinsen en 15 Jan La- mers. Voor amateurs Zaterdagavond, toen er ook al feest was In Hengstdijk, was er een om nium voor amateurs en onafhankelij ken. Voor de start sprak jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een sympathiek en humoristisch toespraakje uit, waarin hij Hengstdijk feliciteerde met het 800-jarig bestaan. Daarna gaf de heer De Casembroot het start schot voor deze race voor amateurs en onafhankelijken. De uitslagen hiervan waren: Eigen kracht-race 50-kilometer) 1 M. Sonnemans; 2 L. v. d. Brand; 3 E. Verstraete; 4 Van Gnnsven; 5 H. Plantaz. Afvalwed- strijd: 1 Th. v. Overveld; 2 H. Mid delkamp; 3 Van Grinsven: 4 C. Oost hoek; 5 A. van Sluis. Einduitslag: 1 Van Grinsven; 2 M. van Overveld; 3 H. Middelkamp; 4 M. Sonnemans; 5 L v. d. Brand; 6 H. Plantaz; 7 A. Verstraete; 8 A. van Sluis; 9 C Oost hoek en 10 J. v. d. Sande. Deze wed strijd werd verreden op een verlicht parcours. Behalve de wielerwedstrijden wa ren er nog tal van festiviteiten. Zo was er een concours voor mondorgel en accordeonverenigingen, een bal- ionwedstrijd voor de jeugd en het op treden van een groot muziekkorps uit België. Het optreden van een ca baretgezelschap op zondagavond kon met doorgaan omdat een tent omver gewaaid was. illllllllllllllllll m Zijn laatste toer. „Het mooiste moment van de g®,e T°ur de France", zei Vyoutje Wagtmans in Hengst- hJk gekscherend tegen ons. 1 ^asm Parijs, toen ik eindelijk het Pare des Princes zag o'p- doemen, hé, hé de toer was J't..In die tweede Alpen- ;*aPPe was het verschrikke- pk vertelde hij. Maar on- !anks> die verschrikkingen'kon hij nu toch al weer een grap maken. „Het is de laatste toer die ik gereden heb" verklaarde ijl ons ernstig, „tenminste". voegde hij er na een kleine pau- ^ara3" '0e' bet volgend ll||lllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||jllllllll,l„ll,ll„ll,l,l,„ll Wout Wagtmans rijdt in de Ronde van Nederland. !L«e orpn'satonm van de Ronde van Nederland en Wout Wagtmans ?vereenstemming gekomen wat betreft de deelneming van Wagtmans aan de ronde. W^ma?s za] rijden als kopman van de derde Nederlandse ploeg. Voor de twee andere Nederlandse ploegeA 3G. bokend rceds Schulte en van Est ais aanvoerder aangewezen. «rJ?e,!fmei\stelIinS van de ploe gen zal op korte termijn geschieden. Puck v. Duyne-Brouwer liep in Europese recordtijd Puck van Duyne-Brouwer zorgde bg wedstrijden te Frechen voor een verrassing. Zij won de 100 meter in de uitstekende tijd van 11,5 sec en rf^e(lf ®venaarde zij het Europees ïeusrd, dat sedert 13 juni 1948 od naam staat van Fanny Blankers- Koen en te Amsterdam werd ge maakt. Nadien hebben verschillende loopsters eveneens deze afstand in 1L5 sec afgelsgi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5