PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engelsen en Fransen: In uiterste geval militaire actie tegen Egypte Gewogen aan boord van „Zeelandboten" Zuidwesterstorm raasde over Zeeland BILT VOEDSELVERGIFTIGING OP GROTE SCHAAL IN KROMMENIE 199e jaargang - no. 178 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 juli 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlisslngen Walstr. 5 4 Lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 384 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen. Brouwerljsir. 2; Zierik/ee. N Bogerdstr. 24, telcf. 26. GROTE DRIE ONDERHANDELEN IN LONDEN Egypte bant het pond sterling van zijn exportmarkt Het Egyptische opperbevel heeft gisteravond de alarmtoestand afge kondigd voor alle garnizoenen langs het Suezkanaal. De officiersver loven werden ingetrokken. Deze maatregel volgde op berichten i\Jit Londen, dat het Britse opperbevel dag en iiacht in touw is en over weegt, zijn bases in het Midden-Oosten te versterken. Naar United Press gisteravond berichtte, drongen de Britse en de Franse ministers van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd en Christian Pineau, reeds onmiddellijk na het begin van hun conferentie te Lon den met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Ro bert Murphy, erop aan, het beginsel van directe militaire actie te aan vaarden als dat nodig mocht blijken om\ het Suezkanaal open te hou den voor schepen van alle landen. Personen die in direct contact staan met de drie ministers, legden uit dat de directe militaire actie alleen zal gelden „in het uiterste geval". Als uiterst geval wil men aanmer ken elke beperking van de scheepvaart door het kanaal als gevolg van maatregelen door Egyptische autoriteiten. Engeland heeft de Egyptische sterling-reserves geblokkeerd als vergelding voor de nationalisatie door Egypte van de Suezkanaal- maatschappij. Hierop reageerde de Egyptische president Gamal Abdel Nasser gisteren met het dreige ment, dat hij ertoe zou kunnen overgaan, om de Engelse en de Franse scheepvaart door het ka naal te blokkeren. Egypte is ver langend om de normale navigatie door het kanaal te bandhaven, zei Nasser maar deze zou onderbroken kunnen worden „als een gevolg van de Engels-Franse komplotten" De Egyptische regering beeft gis teravond het pond sterling van de Egyptische exportmarkt geban nen. Het pond sterling, betaalmid del van het Britse gemenebest en tal van andere landen, zal niet meer worden aanvaard in betaling voor Egyptischee produkten. In een r'egeringsdecreet werd be paald dat alle export naar Engeland of zijn koloniën slechts kan geschie den op basis van ander dan Brits geld. Exportgoederen die reeds in schepen waren geladen met bestemming En geland, werden gisteravond onder mi litair toezicht en in enkele gevallen onder militaire drang gelost. De Britse kruiser Jamaica heeft zaterdagmorgen zijn vriendschapsbe- zoek aan de Egyptische haven Alexandrië onderbroken. Het schip kreeg de opdracht, naar Malta terug te varen. Nog drie Britse oorlogsbo dems en een Nieuwzeelands oorlogs schip houden zich bij de Egyptische wateren op. Naar aanleiding van ge ruchten, dat de Amerikaanse zesde vloot, die voor Napels ligt, als gevolg van de gebeurtenissen in Egypte be vel zou hebben gekregen, zich in alarmtoestand te houden, heeft het Zuideuropees hoofdkwartier van de Navo te Napels verklaard, dat het niet over aanwijzingen te dien aan zien beschikt. Protest Overigens heeft Herbert Hoo ver, de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, mon deling in krachtige bewoordingen bij de Egyptische ambassadeur te Washington geprotesteerd tegen de vele „heftige, onjuiste en mis leidende verklaringen", welke de Egyptische president, luitenant kolonel Nasser, vorige week over In Hengstdijk, waar zaterdag en zon dag liet toer festijn plus het achthon derdjarig bestaan van de gemeente gevierd, werden, ondervond men zon dag ook last van de storm. Deze tent, ivaarin een cabaretgezelschap zou optreden, waaide in. (Foto P.Z.CJ de Verenigde Staten heeft afge legd. De ambassadeur verklaarde „het protest niet te kunnen aan vaarden". Zoals bekend, zijn ook de protesten van Frankrijk en En geland tegen de nationalisatie van het Suezkanaal door de Egyptena- ren niet aanvaard. Abdoel Hasib Kaslan, de Syrische minister van defensie, heeft gisteren bekendgemaakt, dat het Syrische le ger „voorbereidende maatregelen" heeft genomen om onmiddellijk te kunnen bijspringen, mocht er iets gebeuren naar aanleiding van de na tionalisatie van het Suezkanaal door Egypte. Romme's program in de fracties (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur prof. Romme heeft zaterdag aan de voorzitters respectievelijk de waarnemende voor zitters van de Tweede Kamerfracties van de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R.P. de V.V.D. en de C.H.U. het door hem ontworpen regeringsprogram toege zonden. Hij heeft daarbij ieder hunner in een begeleidende brief gevraagd eventuele opmerkingen liefst dinsdag doch uiterlijk woensdagmorgen a.s. hetzij schriftelijk, hetzij mondeling aan hem te doen toekomen te zijner nadere overweging. Dezer dagen zul len de fracties vergaderen om dit te bespreken. Aan de voorzitter van de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U.-frac- tie heeft de formateur tevens mede gedeeld, dat hij gaarne van ieder hunner zal vernemen, hoe deze staat tegenover het te zijner tijd adviseren van geestverwanten om zitting te nemen in een kabinet; dat dit pro gram tot grondslag van zijn beleid neemt. In zijn brief aan de waarnemend voorzitter van de V D.-fractie heeft de formateur geze^,.., op grond van het hem bekende standpunt van prof. Oud als voorzitter zijner fractie, in dit stadium geen vrijheid te vinden tot het stellen van een overeenkom stige vraag. Prof. Oud heeft steeds te kennen gegeven, pas op het laatste ogen blik te beslissen wat hij doen zal. Pas op het laatste ogenblik bete kent: als het program vaststaat, als uitgemaakt is hoe de minis terszetels over de partijen verdeeld worden en welke porteuilles aan de V.V.D. worden aangeboden. NA GEBRUIK VAN ONDEUGDELIJKE WORST Eén slachtoffer overleden In de gemeente Krommenie heeft zich voedselvergiftiging op grote schaal voorgedaan, vermoedelijk ten gevolge van het gebruik van ondeug delijke worst. Een 78-jarige man, de heer Pruim, is aan de gevolgen over leden. Een patiënt is naar het gemeen telijk ziekenhuis overgebracht. Bij de anderen zijn niet ernstige verlam mingsverschijnselen waargenomen. Per politieauto is de bevolking ge waarschuwd tegen het gebruik van worst, dat vermoedelijk afkomstig is van één slager. Na de oproep van de politie, die ook in de tentenkampen te Bakkum en Eg- mond aan Zee werd verspreid, waar zich vele inwoners van -Krommenie met vakantie bevinden, kwamen van alle kanten klachten los over misse lijkheid en verlammingsverschijnse len. Er werden ongeveer 100 pakjes met worst, hamworst en gebraden ge hakt ingeleverd. Deze vleeswaren, alsmede alle vleeswaren, die zich nog bij de slager bevonden, zijn in beslag genomen en voor onderzoek opge stuurd naar Haarlem. Zaterdag begon in Middelburg H 'n manifestatie van de Zeeuw- H se reservediensten. De commis- sar is der koningin, jhr. mr. A. m F. C. de Casembroot (bij de H p microfoon), sprak de enkele ''onderden reservisten, die op de Dam noordzijde waren op- p gesteld, in waarderende be- p p woordingen toe voordat zij een =e mars naar Vlissingen gingen M maken. (Foto P.Z.C.) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll minimi Prins Bemhard zou Engels landhuis hebben gekocht Volgens de late zaterdag-edities van de „Daily Express" heeft prins Bem hard zaterdagmorgen vroeg tijdens een bezoek aan Londen een Engels landhuis gekocht. Het adres is geheim en de Neder landse ambassade/ beweert er niets van te weten. Een zegsman van de Nederlandse ambassade verklaarde zaterdag: „Wij weten niets over de aankoop. Het moet een zeer persoon lijke aangelegenheid zijn. Ik kan zeg gen, dat het geen geheim is, dat de prins de voorkeur geeft aan een bui tenhuis boven hotels in het Westend bij zijn informele bezoeken aan Groot- Bnttannië. Tot zover dit bericht, dat de United Press uit Londen seinde. President Körner van Oostenrijk ernstig ziek. Naar te Wenen officieel wordt mee gedeeld. is de president van Oosten rijk, de 83-jarige Theodor Koerner, ernstig ziek. „NOG NOOIT ZO'N BARRE REIS MEEGEMAAKT" Ongekend noodweer Het Kanaal en de kustgebieden van Engeland zijn zondag geteisterd door het zwaarste noodweer sinds een kracht 11. dat is bjjna orkaankracht. Bij Terschelling was het vliegend stormweer en Ten Boer in Groningen werd getroffen door een windhoos. De boten, die de verbinding tussen Hoek van Holland en Harwich onder houden, hebben zondagavond uren vertraging gehad. De „Mecklenburg" die bijna 700 passagiers aan boord had, moest enige tijd buitengaats van Hoek van Holland blijven voor het schip gelegenheid kreeg binnen te lo pen. Het schip had schade aan de in ventaris. Dit laatste was ook het ge val met de „Prinses Beatrix", die 1200 passagiers aan boord had. In to taal hebben ongeveer 40 passagiers van de „Mecklenburg" en van de „Prinses Beatrix" meer of minder ernstige verwondingen opgelopen. De „Prinses Beatrix" maakte op een zeker ogenblik een slagzij van 37 gra den, zodat de kapitein een moment Belgische jachten raakten op de Wester schelde in moeilijkheden Schade aan fruitteelt op Bevelanden; zeeweringen doorstonden hevige windstoten. De hevige Zuidwesterstorm, die zondag over Zeeland raasde heeft overal in de provincie vrij veel schade aangericht en op de Zeeuwse wateren raakten verschillende kleine schepen in moeilijkheden. Per soonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. Ook de fruitteelt leed schade, met name in de zogenaamde „onbeschermde" boomgaar den waar geen windschermen zijn geplaatst. Hoewel er windstoten werden gemeten van gemiddeld rond 80 ki lometer per uur de zwaarste stoot was 104 km. was het niet no dig speciale maatregelen te treffen voor de zeeweringen. Wel zyn hier en daar de werken aan de zeewering gestagneerd door beschadigin gen aan materiaal. Zo is zondagmiddag bij Waarde een drijvende heistelling op de dijk geworpen. Bij pogingen met de sleep boot „Holland" uit Terneuzen om de stelling weer vlot te trekken, kap seisde het gevaarte en verdween m de golven. De stelling ligt enkele meters uit de dijk en komt bij laag water grotendeels droog. Vandaag zullen pogingen worden gedaan om de heistelling te lichten. In de Flaauwers-haven nabij Kerlc- werve voer een pleziervaartuig met vijf opvarenden, onder wie een vrouw en een kind, omstreeks 5 uur op de dijk. De caféhouder S. W. Hart slaagde er vrij snel in de opvarenden van boord te halen en in veiligheid te brengen. In de vluchthaven „De Val" te Zie- rikzee sloegen de zandzuigers „Ame land" en /Terschelling" los van hun ankers. Met behulp van de veerboot „Alvina Jozina" van de fa. J. Ber- revoets kwam de „Terschelling", die evenals de andere zuiger tegen de dijk was geslagen, weer vlot. De „Ameland" zit nog vast. Er .s assis tentie gevraagd van twee sleepboten om ook deze zuiger weer vlot te trek ken. Voorts raakte in „De Val" nog het roer van een met stenen geladen dekschuit defect. Op Westerschelde Ode Westerschelde kwamen ver schillende Belgische jachten, die 's morgens bij goed weer uit Antwer pen en omgeving waren vertrokken, in grote moeilijkheden. Enkele jach ten zijn gezonken en verscheidene opvarenden beleefden angstige uren. Gisteravond om half negen moest nog een motorboot uit Rïlland-Bath uitvaren om vyf opvarenden van het jachtje „Moia", waarbij een baby van drie maanden, in veiligheid te bren gen. Ter hoogte van Bath was 's mor gens om tien uur een zeil van de „Moia" gescheurd. Men ging voor anker om het zeil te repareren en te gen vier uur probeerde men naar Antwerpen terug te zeilen. Dit bleek onmogelijk te zijn en opnieuw ging het jacht voor anker .Tegen half negen 's avonds besloten de opvaren den het jacht te verlaten; met een rode vlag werd naar Bath geseind, waarna de 15-jarige Joop Walraven vanuit deze plaats met zijn motor boot vertrok, met aan boord schip per J. Bout .wachtmeester G. Guil- jam van de Rijkspolitie te water en de expediteur F. Blok. Men slaagde er in de opvarenden veilig aan wal te brengen. De „Moia" behoort toe aan de heer Timperman uit Antwer pen wat er van zijn scheepje terecht zou komen, was de afgelopen nacht nog onzeker. Drie zeilers uit Berendreebt (B), die 's middags met behulp van een buitenboordmotor het haven tje van de Zimmermanpolder wil den verlaten, moesten toen de motor door overslaand zeewater afsloeg zwemmend en badend weer terug naar 't haventje. Met het bootje. Een hachelijk avon tuur, dat goed afliep. Maar het bootje is toch nog gezonken. Stuk gebeukt Het motorzeiljacht „Zilvermeeuw" uit Hoboken (B.) is nabij Bath door de golven stuk gebeukt, nadat de op varenden 's middags voor anker wa ren gegaan. De eigenaar met drie opvarenden gingen van boord; po gingen om het jacht bij opkomend tij de haven binnen te brengen mis lukten. Een poging van twee Neder landers om het schip te bergen mis lukte eveneens en bij vloed werd het totaal vernield. Het Belgisch zeiljacht „Adel" uit Antwerpen kwam eveneens bij Bath tegen de brug bij de pier te recht. De zeiler kreeg zijn scheepje voor anker, maar toen dit 's middags slipte, kwam het toch nog de schor ren terecht. De eigenaar bleef aan boord In de vluchthaven van Hansweert sloegen zondagavond nog twee Bel gische tokken van hun ankers en (Vervolg op pag. 2) „Andrea Doria": reeds 25 doden Hetaas is het angstige vermoeden, dat bij de ramp van de „Andrea Do ria", de Italiaanse oceaanreus, die vo rige week voor de Amerikaanse oost kust verging, aanzienlijk meer dode lijke slachtoffers zijn te betreuren, dan aanvankelijk was verondersteld, gegrond gebleken. De Italiaanse stoomvaartlijn heeft zaterdagavond medegedeeld, dat er minstens twintig personen aan boord van het ramp zalige schip gedood zijn. Met de vijf omgekomen bemanningsleden van de „Stockholm" is het dodencijfer nu dus reeds tot 25 gestegen. Daaraan werd toegevoegd, dat men nog in het onzekere verkeert omtrent het lot van 72 andere .opvarenden. Men neemt aan, dat de meeste van deze personen op een of andere wijze veilig aan land gekomen zijn. Inmiddels is het mysterie „hoe kon deze aanvaring gebeuren", bepaald niet opgelost door verklaringen, vol gens welke de „Andrea Doria" 20 mi nuten voor de aanvaring de „Stock holm" zou hebben gewaarschuwd voor het dreigend gevaar naar aanleiding van radar-waarnemingen. De „Stock holm" zou de ontvangst van de waar schuwing hebben bevestigd, maar niet van koers zijn veranderd. vreesde, dat het schip niet weer o\ eind zou komen. De loods verklaarde nog nooit zo'n barre reis tussen Har wich en Hoek van Holland te hebben meegemaakt. Stormen met windstoten van 120 tot 140 km per uur in het Kanaal heb ben aan zeker zeven personen het le ven gekost. Op verschillende punten werden daden van grote heldhaftig heid verricht, waardoor 38 personen van een wisse dood konden worden gered. Onder hen bevonden zich alle opvarenden van het grote Britse zeil- iacht „Mo.vana", dat nog maar enke le dagen geleden de glorierijke over winnaar werd in de grote Torbay- JLissabonrad en dat nu in het nood weer zonk. Het 1246 ton metende Britse stoom schip „Teeswood" ging eveneens ver loren. Door reddingboten van de kust wacht werden tien mannen van boord gehaald en nog vyf uit de kokende zee opgepikt. Een zestiende beman ningslid verdronk. Bij het eiiand Wight kapzeisde een jacht. Twee op varenden, vader en zoon verdronken. De vrouw kon worden gered. Beman ningsleden van een Griekse boot, de Aliki. trachtten drie mannen van een klein schip te redden hetgeen even wel niet gelukte. De drie mannen sloegen over boord ^.i verdronken. Windhoos In eigen land wordt een ernstig ongeval gemeld uit Haarlem, waar de aannemer C. G. door een neerkomende boomtak werd ge troffen en een schedelbasisfrac- tuur en een gecompliceerde been breuk opliep. Op de Loosdrechtse plassen sloegen 37 zeilscheepjes om. Schipper Toxopeus van de reddingboot Brandaris zag na heel veel moeite kans het jacht Vlieree, dat bij Terschelling in nood verkeerde in de haven van Terschelling binnen te slepen. Zondagmiddag om drie uur werd Ten Boer en omgeving getroffen door een windhoos. Bomen werden ontworteld, palen knapten af als luciferhoutjes, van een sigarenkiosk werd het dak afgerukt. Het regende dakpannen, kippenhokken weiden opgepakt en elders neergesmakt. Ruim dertig wo ningen wei-den door gemeente-werk lieden in de loop van de middag in al- leryl zc veel mogelijk hersteld. Een dame liep verwondingen op en moest in het ziekenhuis in Groningen wor den opgenomen. Tegen zeven uur dreigden de stei gers neer te komen, die om de Haag se toren zijn aangebracht voor de bouw van een nieuwe spits. Het ge vaar werd bijtijds ontdekt. In ver schillende toeristenkampen aan de zeekant heeft de wind danig huis ge houden. Ook werden enige beschadi gingen van kustwerken gemeld. Een motorreddingboot van de N.Z.H. R.M. redde zes mensen van de „Tor telduif". die op het Usselmeer in nood was. Zes badgasten aan het strand van Amanzimtoti zijn er met behulp van autobinnenbanden in geslaagd negen kin deren te redden die door de stroom wa ren afgedreven. DE VERWACHT... LAGERE TEMPERATUREN. Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige af en toe krach tige wind tussen west en zuidwest. Lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 31 juli Zon op 5.02 onder 20.34 Maan op 23.37 onder 14.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1