Kapper als verbindmgsman tussen twee benden in de onderwereld Duits schip voer oo Scheldediik PEST IN AMSTERDAM EISTE RUIM 16.000 SLACHTOFFERS CAMPAGNE BEPLEIT TEGEN UNIFORME BEBOUWING HOLLANDSE ZEGELS VERPAKT BIJ AMERIKAANSE CHOCOLADE VRIJDAG 27 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOON DE SOEP JR. MET EEN REVOLVER Bemanning van politiewagen ontsnapte aan groot gevaar Dezer dagen heeft de Rotterdamse recherche de laatste hand gelegd aan een lyvig proces-verbaal tegen een aantal „zware jongens", die maandenlang een deel van ons land onveilig hebben gemaakt met inbra ken en andere dieverijen. Het onderzoek begon al in de zomer van 1955, toen de recherche de eerste arrestaties verrichtte die leidden tot het op rollen van een bende waarin een bekende figuur uit de Utrechtse onder wereld de 63-jarige A. J. R., bijgenaamd „Arnhemse Nol" en de 54-jarige A. J. IL uit Oss, beter bekend als „Toon de Soep" een rol speelden. Die twee en de Ridderkerkse kapper Th. G. van H. (34 jaar), zijn intussen veroordeeld. Maar via deze kapper onderhield de bende contact met een andere, die thans ook in verzekerde bewaring is gesteld.. In tegenstelling tot Arnhemse Nol en Toon de Soep, was de Rid derkerkse kapper niet meteen na veroordeling in de gevangenis op gesloten. Men vermoedde, dat de bende de gestolen goederen in een woonwagenkamp in Noord-Brabant had geruild voor vuurwapens, waarmee wellicht gewapende over vallen zouden zijn gepleegd. Van H. werd voor onderzoek meegeno men naar Noord-Brabant, maar in Kaatsheuvel wist hij aan de waak zaamheid van de recherche te ont snappen. Hoewel men met vrij grote zeker heid wist, dat hij bij familie in de Kleinpolder Oost was ondergedoken, greep de recherche om tactische rede nen niet in. Zij was namelijk ermee op de hoogte, dat hij een vuurwapen bezat, en dat hij zijn huid zo duur mogelijk zou verkopen! Enige weken later liep hij op onverwachte wijze in de val, toen hij in Rotterdam-Zuid met een auto, zwaar beladen met in Nijmegen gestolen bussen verf, door het stopteken van een agent reed. De politieman wist hem na een achter volging klem te rijden, waarna hij kon worden gegrepen. Een mede-inzittende ontvluchtte. Door een toeval hield de Dordtse ^po litie deze mede-inzittende de volgende dag aanhet was de neef van Toon de Soep, de 45-jarige A. J. H. Hij be vond zich op een onderduikadres, waar Th. G. van H. ook gastvrijheid had genoten. Bij een onderzoek in de ze woning vond men een grote partij autogereedschappen en textiel, af komstig van in Rotterdam gepleegde inbraken. Arthur Miller gedagvaard Op advies van de Amerikaanse par lementscommissie voor on-Ameri- kaanse activiteit heeft het Huis van Afgevaardigden Arthur Miller, de be- kende toneelschrijver en echtgenoot van de filmster Marilyn Monroe, ge dagvaard, nadat hij geweigerd had de namen te noemen van personen die hij had ontmoet op een bijeenkomst van een links georiënteerde groepe ring. Volgens berichten uit New Haven in Connecticut is de mededeling, dat Marilyn Monroe tot de Joodse gods dienst zal overgaan, juist. Deze be vestiging is afkomstig uit kringen rondom de rabbijn, die het huwelijk van Arthur Miller en Marilyn Mon roe voltrokken heeft. Kritiek in georgniseerd overleg op pensioenen De Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in Ambtenerenza- ken heeft in haai-, onder voorzitter schap van de heer A. Mastenbroek, op 21 juli 1956 gehouden vergadering het wetsontwerp behandeld tot wijzi ging van het stelsel van pensioenbe rekening. De meerderheid der centrales van overheidspersoneel kon zich evenwel met het wetsontwerp niet verenigen, omdat men het complex van wijzi gingen en verbeteringen, daarin voor gesteld, niet voldoende achtte en met name een verdergaande verbetering wenselijk achtte van de positie der la gere gepensioneerden en hun wedu wen. |llllllllllllllllllllllllllllllll||||||i||||||||||||||||||||||||||||||||j||| Hoog zat het Duitse schip „Glücksburg" donderdag op de ee dijk by Hoedelcenskerke, maar tegen de aanvankelijke ver- wachting in liep dit hache- 1= hike incident toch nog goed af. Het schip kon weer vlot ge- ee trokken worden. Foto P.Z.C.J De neef, Toon de Soep jr., be hoorde tot de tweede bende, die in Rotterdam, Vorden en Nijmegen diefstallen had gepleegd. Voorts bleek, dat Th. G. van H. contacten had met deze andere „zware jongens", die ook met au to's het land afstroopten: de 34- jarige chauffeur J. van der S., alias Blackie en de 31-jarige chauffeur C. L. H. Zij werden gearresteerd, vluchtten (H. zelfs naar het Mid den-Oosten) maar konden uiteinde lijk de justitie niet ontspringen. Niet minder dan twaalf inbraken hebben zij dezer dagen bekend. De twee benden hadden niet alleen contact met elkaar, maar zij trachtten ook wel, elkaar te bedriegen. De be manning van de radiowagen die Van H. en Toon de Soep jr. had klem ge reden, is aan een groot gevaar ont snapt, want beiden hadden toen een vuurwapen bij zich. Een achtjarig jon getje en zijn vader kropen ook door het oog van een naald. Het wapen van H., dat zij vonden en naar de politie brachten, was namelijk schietklaar. DRIE EEUWEN GELEDEN Huisrat nimmer als schuldige erkend (Van onze speciale verslaggever) Deze maand driehonderd jaar ge leden, werd het westen van ons land, en inzonderheid .Amsterdam voor de vijfde maal sinds het begin van de 17e eeuw geteisterd door een pest-epide- mie. Volgens de historici heeft deze ramp die vele maanden aanhield, 16.727 mensenlevens geëist. Hoewel de vraag is, of dit cyfer juist is speciaal over deze epidemie is maar bitter weinig bekend mag toch wel worden aangenomen, dat minstens een tiende deel van de hoofdstedelijke bevolking van destijds er het slacht offer van werd. Tot voor een dertigtal jaren heeft men zich de vraag gesteld, wat die pest uit de 17e eeuw precies geweest is en wat de oorzaak ervan was. Dr. J. G. Dijkstra heeft er eerst in het be gin van de twintiger jaren een ant woord op gegeven. Het is rattenpest geweest, zo heeft hij verklaard, dezelf de ziekte, die nu in de tropen nog wel eens fel om zich heen wil slaan, maar in onze westerse samenleving, dank zij betere hygiënische toestanden niet meer voorkomt. Het merkwaardige is, dat niemand die rampjaren of kort daarna ooit op het idee is gekomen, dat de rat niet de rioolrat, maar toen nog veel vuldig in de huizen nestelende zwarte rat de verbreider van de ziekte is geweest. Men gaf als de oorzaak aan „de toorn Gods" en naast deze „bo- vennaturelyke oorzaeck" van een „vergiftige en fenynige hoedanigheit, die het hert en de naturelyke warmte tegenstrijdig is". Die „hoedanigheit" was dan „óf van den hemel, óf van die dingen dewelke onder den hemel sehuylen". Onder de eerste werden „kometen en bepaalde planetencon- stellaties" gerekend. Deze laatste zou den een bepaalde „luchtbederving" ge ven, die zich maar al te graag in kle ren vastzette. Vandaar dat elke pest epidemie in de 17e eeuw duidelijke sporen achterliet in het hele maat schappelijke leven. De voorwaarden voor het nestelen van ratten in de onmiddellijke omge ving van de mensen zijn in de 17e eeuw gunstig geweest. Hoewel we misschien al de naam hadden een zin delijk volk te zijn, liet de hygiëne in de Hollandse steden nog heel wat te wensen over. De in de kleinere steden vaak onverharde straten, soms in de natte tijd met stro bedekt, om ze be gaanbaar te maken, droegen mis schien wel een landelijk karakter, maar waren ook een bron van kwaad. Voor de loslopende varkens werd al lerlei afval van etenswaren op straat gesmeten. Maar met de varkens wa ren er nog andere viervoeters, die er van profiteerden. De huizen, vooral in de armere wij ken. waren overbevolkt, maar gelijk ook kleine voorraadschuren van le vensmiddelen. De zeer vele hoeken en gaten van die huizen, waren een wel kome nestelplaats voor de ratten. We denken aan de bedsteden met hun diepe donkere ruimten er onder, de schuilhoeken langs de betimmerde ka mertjes, die op de kleine zolders wer den opgetrokken door het afschieten van de pannendaken, enz. enz. Voor de nesteling van de zwarte klimratten in de woningen is verder zeer bevorderlijk geweest het grote gebruik van stro. 't Gewone volk sliep zonder uitzondering op stro. en niet zelden is het gebeurd, dat de lang staarten zich ook in die matrassen plaats verwierven. Hoe weinig begrip onze 17e eeuwse landgenoten voor hygiëne gehad heb ben, laat zich ook enigermate aflei den uit de rekeningen van bijvoor beeld het „Pesthuys" een soort zie- keninrichting te Haarlem uit die dagen. Terwijl er in die stad van 20 oktober 1647 tot 27 september 1648 een hevige pest-epidemie woedde, komt er in de boeken maar een keer een post van 5 voor, „voor eenen waeghen stroo om de bedde te ver- schoonen". De verpleging van de mensen, die door de „haestighe sieckte" werden bezocht, was uiteraard even primitief als de kennis, die heelmeesters van de ziekte hadden. Men liet de reeds hevig lijdende slachtoffers een zweet kuur ondergaan middels een „hert sterkende sweetdrank", paste soms aderlating toe en vei-strekte middelen waarmee dc pestbuilen tot ettering moesten worden gebracht. Het enige, wat er wellicht mee bereikt is, is dat de mensen waarschijnlijk nog sneller uit hun lijden waren dan zonder die hulpverlening het geval geweest zou zijn In het atelier voor gebrand- g schilderd glas van de N.V.A. if N. de Lint te Delft wordt thans gewerkt aan twee gebrand- ee schilderde ramen voor de kerk p H te Kruiningen, welke tijdens de H stormramp in februari 1953 ernstig te lijden heeft gehad. s De kérk ondergaat onder toe- n H zicht van Monumentenzorg een algehele restauratiemen heeft n ee besloten om twee van de zes gebrandschilderde ramen die verloren waren gegaante wij- M den aan de overstromings- f|. ramp. De ramp is uitgebeeld H door een gezin op het dak van ff een bedreigd huis, het tweede ff raam stelt de redding voor. Dit m is nog niet gereed. De glaze- nier W. L. Wagemans bij zijn schepping. m iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ONTWIKKELING VORMGEVEND VERMOGEN Oyerheid zou voorschriften soepeler moeten hanteren Opleiding en ontwikkeling zal het vormgevend vermogen van de ont werpers van gebouwen kunnen opvoe ren. De overheid zou het positief waardevolle kunnen bevorderen door enerzijds afwijkingen van bouwveror deningen, of stedebouwkundige voor schriften toe te staan, anderzijds gro tere steun te verlenen aan datgene, wat In de architectonische of stede- bouwkundige sfeer van betekenis wordt geacht. Zij zou deze steun kun nen verstrekken door een vooront werp, dat niet aan esthetische eisen voldoet, aan een bekwaam architect over te dragen tegen een surplns op het honorarium. Tot deze conclusie komt de com missie uniforme bebouwing, ingesteld bg beschikking van de minister vair wederopbouw en volkshuisvesting, in haar uitvoerige rapport. Voorts, zo wordt opgemerkt, is hulp aan de ver wezenlijking van het kleine object gewenst, waar dit uit stedebouwkun dig oogpunt waardevol is. Vervolgens dient de experimentele bouw te wor den bevorderd. De nadruk wordt ge legd op een goede stedebouwkundige verzorging. Verwaarlozing hiervan is een hoofdbron van het ontstaan van ongewenste uniformiteit. Het zijn vooral oorzaken van eco nomische aard, die minimumeisen tot normen doen worden, terwijl voor schriften en richtlijnen gemakkelijk tot uniformiteit leiden. Dit behoeft geen aanleiding te zijn tot wijziging van de voorschriften, maar elk middel dient te worden aangevat om de ni vellering te doorbreken. Dit zou kun- uen worden bevorderd door het inne men van een ruimer standpunt bij de toekenning van overheidsbijdragen. Ten aanzien van de toelaatbare bouwkosten moet een ruimer stand punt worden ingenomen. Kunnen echter huur noch overheidssteun in de huidige omstandigheden worden verhoogd, dan zal het zeer moeilijk zyn, ongewenste uniformiteit tegen te gaan. Simone en Jos zijn in Schotland getrouwd Simone Snyders en Jos van der Vis, de 18-jarige Nederlandse geliefden, die van huis waren weggelopen, z^jn vanochtend in het registratie-bureau in Glasgow (Schotland) getrouwd. Simone, die een witte trouw-japon droeg, die zij in het geheim gemaakt had, voordat zij Nederland verliet, was een stralende bruid in het regis tratie-bureau. Zij hield een boeket van rozen en witte anjers in haar hand. Het padr werd vergezeld door Alan Hasson. predikant van de Bonhlll South Church in Alexandria, van wie zij een weelc de gasten zijn geweest. Later op de dag werd het huwelijk kerkelijk ingezegend. De ambtenaar van de burgerlijke stand, trouwde het jonge paar in een korte plechtigheid in een particuliere kamer van zijn bureau. Journalisten en een kleine menigte, die zich buiten het registratie-bureau hadden opgesteld, strooiden confetti, toen de jonggehuwden naar buiten kwamen. Simone, die drie weken geleden met Jos uit Amsterdam naar Schotland was gekomen om te kunnen trouwen, had woensdagavond van haar moeder telefonisch toestemming gekregen voor het huwelijk. Twee woonkernen in het nieuwe Lauwerszee?ebied Men hoopt de werken ter afslui ting van de Lauwerszee in 1957 of 1958 le beginnen en het sluitgat in 1963 te blokkeren. Het tracé van de dijk zal volgens de laatste inzichten vermoedelijk het gunstigst worden gekozen over de ballastplaat ten noorden van het Nieuw-Robbengat. Dit betekent dat een belangrijke oppervlakte zand zal worden ingepolderd. Het is wellicht één der eerste keren, dat welbewust een aaneengesloten zandterrein van grote oppervlakte zal worden droog gelegd. Voor deze inpoldering zgn echter ook buitengewone motieven aanwe zig. Zij biedt een goede gelegenheid om op uitgebreide schaal proefne mingen te doen inzake de bruikbaar heid van marine-zandgronden voor landbouwdoeleinden en voorts be oogt men in het uiterste noorden van de polder een militair oefenterrein te creëren. HONDERD EXEMPLAREN SLECHTS ÉÉN CENT (Van een speciale verslaggever) Onder het motto „voor liefdadige doeleinden" wordt van Roode School tot Vaals en zowel in Amsterdam als in Broek op Waterland menig, om niet te zeggen haast elk onooglijk blauw postzegeltje van twee cent in het daar voor bestemde bakje gedeponeerd. Ieder verwoed verzamelaar zal de laatste tijH vergeefs zyp domeinen af snuffelen naar gave exemplaren van binnen- of buitenlandse zegels. By mudden liggen ze opgeslagen in de bedryven. Van twee, tien en twintig cent, voor liefdadige doeleinden. In de afgelopen week hebben we zo links en rechts eens de voelhoorns uitgestoken naar de bestemming van deze zegeltjes. Verkoopt men ze als oud papier? Worden ze bij miljoenen in enkele centrales samengebracht; gebouwen tot de nok gevuld met bestempelde postzegels op envelopperest- jes? In hoeverre berusten de verhalen, die zeggen, dat voor iedere miljoen zegels een tuberculose patiëntje naar Zwitserland gaat op waarheid Wij wisten het niet. Een vrij logi sche kwestie. Vreemd is echter, dat maar weinig verzamelaars deze vra gen naar behoren kunnen beantwoor den. Zo hadden wij nauwelijks enige informaties ingewonnen, of we wa ren reeds de gelukkige bezitter van twee zakken vol zegels, omdat men niet wist welke instanties er interes se voor zouden hebben. Toch zijn de instanties, die uit de ze papiertjes geld weten - te slaan, vrij talrijk. Via het Nederlandse Rode Kruis komt per maand een onafge broken stroom van honderdduizenden zegels het centraal bureau Den Haag binnen. De verzameling van de N.C.R.V. doet hiervoor in omvang al niet onder. De verschillende scholen, die elkaar in het N.C.R.V.-program- ma „Jeugdland" bekampen, brengen vaak genoeg ontelbare aantallen mee. Iedere instelling heeft voor de op brengst van de zegels, die de laatste jaren uitermate gunstig is, een eigen bestemming. Het Rode Kruis nodigt van tijd tot tijd een aantal invaliden uit voor een onbezorgde vakantie in het Henri Dunanthuis bij Zeist. Een week lang tracht men daar deze mensen hun gebreken te doen vergeten. Zo'n groep, die daar gezamenlijk de va kantie doorbrengt, bestaat uit onge veer zestig invaliden. Een bedrag van zevenduizend gulden moet het Rode Kruis daarvoor uittrekken. De N.C.R.V. koopt voor het enor me bedrag, dat haar ter beschik- Schade aan zeewering bij Hoedekenskerke Door een defect aan de elektri sche stuurinrichting is donderdag morgen om twintig over vier het Duitse vrachtschip „Glücksburg' uit de koers gelopen en ter hoogte van de woning van lichtwachter Broere te Hoedekenskerke, lood recht op de dijk gevaren. Hoewel aanvankelijk gevreesd werd, dat 't met 2100 ton stukgoed geladen schip zou breken, is het des mid dags om kwart over twaalf met as sistentie van vier sleepboten vlot- gokomen. De „Glücksburg". een schip met 3500 ton laadvermogen en eigendom van de Flensburger Dampfer Kompa- nie H. Schuldt Co. uit Kiel, was met een lading auto's, machines, draglines e.d. van Antwerpen op weg naar ha vens aan de Middellandse Zee. Met een Belgische loods aan boord was het schip omstreeks middernacht uit de Scheldestad vertrokken. Toen het door de Biezelingse ham voer en stuurboordroer werd gegeven, geraak te de elektrische stuurinstallatie de fect Men wilde naar bakboord koer sen, maai het roer functioneerde niet meer, met als gevolg, dat het schip bij hoog water in de dijk liep. Er werd tevoren nog een anker uitgewor pen, maar dat mocht niet meer baten. Tot aan de perkoenpalen drong het schip zich met de voorsteven in de oever. Ondanks de zware mist, welke latei kwam opzetten, waren de sleepboter „Holland" en „President J. P. Besi spoedig ter assistentie aanwezig, ma? met het afgaand tij bleven de pogu gen om het schip vlot te krijgen, zoi der resultaat. Daar het zwaar geiaac schip met het voorste gedeelte op e( strekdam zat en met het achterschi in diep water lag, was het gevaa. geenszins denkbeeldig, dat de „Glücksburg" doormidden zou bre ken. Uit voorzorg stapten daarom twee vrouwen en een jongetje die zich aan boord bevonden, op een van de sleepboten over. Bovendien werden van de voorsteven enkele lijnen uitgeworpen, waarlangs de opvarenden zich zo nodig op de wal in veiligheid konden brengen. Naarmate het water verder begon te vallen, ging het schip meer ach terover hellen. Omstreeks half elf kwam er echter plotseling beweging in het gevaarte. Het sehij. gleed een paar meier van de dijk, waarbij tegelijketijd het voorschip onder de druk van het eigen gewicht, ongeveer vier meter in ie berm wegzakte. De ..Glücksburg" wam hierdoor weer recht te liggen, vaarmee het gevaar voor breken was •eweken. De vrouwen en het jonge- •e gingen terug aan boord, de twee eepboten maakten opnieuw vast en ^dat er nog twee andere slepers ter 'istenti" waren gekomen, gelukte et reeds s middags om kwart over •vaalf ongeveer een uur na laag wa- ler, hel schip vlot te krijgen. Daar enige schade aan de zeewe ring werd aangericht, is een cautie van f 20.000 gestort. king staat, invaliden-wagentjes. Hetzelfde doet byvoorbeeld het Rev alidatie Centrum „De Hoog straat". De laatste instelling ontvangt de papiertjes niet door bemiddeling van grote orga- satïes, doch regelrecht van be drijven. De patiënten weken ze af, zoeken ze uit, doen ze in pak jes, waarna ze gereed zijn, om geveild te worden. POSTZEGEL VEILINGEN. Enkele malen per jaar worden die veilingen gehouden. Alle grote post zegelzaken zijn vertegenwoordigd. De enorme hoeveelheden zegels vormen voor hen een goudmijntje, wanneer zij er beslag op' weten te leggen. Het is niet direct noodzakelijk om de zegels afgeweekt te verkopen. Met kennersblik beziet de gerouti neerde handelaar zgn waar en laat zich niet misleiden door het al dan niet aanwezig zijn van enveloppe- resten. In de regel zal degene, die de zegels verkoopt dan ook niet de moeite nemen om ze af te weken. De handelaar koopt niet een be paald aantal, hij kooot per kilo. Wan neer het een kilo afgeweekte zegels betreft, biedt hij daarvoor ongeveer drie gulden. Nu moet men over een kilootje postzegels allerminst gering denken, want we spreken nog steeds van afgeweekte zegels hef bevat een kleine dertigduizend exem plaren. Dat wil zeggen, dat honderd postzegels, voor een verzamelaar een flink bezit, op de veiling één cent waard zgn. Toch spreekt men van een hoge waarde. Netjes afgeknipte, maar niet af geweekte zegels zullen per kilo een zevenduizend zegels uitma ken. Een flinke zak vol, waar voor wellicht maanden werd ge spaard, vertegenwoordigt dus een waarde van zeventig cent. De handelaar, die zich van een hoeveelheid meester weet te ma ken. kan daaruit een winst ver krijgen, die verre vanonbedui dend is. Immers, een pakje van „honderd verschillende van Ne derland" kost in de winkel on geveer dertig cent. RECLAME. Het percentage, dat in ons land wordt verkocht 's echter van geen betekenis. De tien en honderd ver schillende van Nederland gaan naar de Verenigde Staten, om als reclame bij een toverbal of een pakje kauw gom te worden gedaan. Waar men zich in ons land uitput in het vinden van de meest bizarre aardigheden, om kippesoep en toilet zeep aftrek te doen vinden, gaan er in Amerika tien simpele Dutch Stamps mee. ter bevordering van de choeoladerepen-afzet. Een Ameri kaanse reclame; het is dus heel goed mogelijk, dat ze over een paar jaar naar ons land overwaait. „Tien ver schillende van de Verenigde Staten", bij een pakje c-meerkans. Het is dan voor verzamelaars geen kunst meer om hun albums vol te fcrggen. Het hele Amerikaanse volk spaart voor hen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7