Duizenden zagen ringrijderijen op Molenwater in Middelburg socP (ssestaart Twee mijlpalen op de Miniatuur Walcheren CENTRO Uw bromfiets. Zeeuwse Almanak HieuwVerrukkelijk MEDISCH CENTRUM IN GOES HEEFT FINANCIËLE ZORGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 JULI 1956 OOK INDIVIDUELE RIJDERS IN DE BAAN Vele paren in fraai versierde sjezen leverden spannende kamp om prijzen DUIZENDEN hebben donderdag; op het Middelburgs Molenwater weer het traditionele folkloristische evenement, de ringrydery in sjezen meege maakt. Zeeuwen en niet-Zeeuwen genoten opnieuw van de kleurrijke tafe relen, die zich op en om de banen ontrolden. En daarmee hebben de Vereni ging „Handelsbelang" en de Zeeuwse Ringryders Vereniging, die dit festijn reeds voor de vierde maal organiseerden, velen aan zich verplicht. Want opnieuw werd deze dag een succes voor Middelburg; tevens was het één van jle drukste donderdagen van dit seizoen, waarop de bevolking van de Zeeuw- He hoofdstad meer dan verdubbeld was. Het Marktbezoek was overstelpend, tientallen bussen stonden overal in de straten van de dagjesmensen en zelfs tot op de singels werd de te geringe parkeerruimte benut. „Miniatuur Walcheren" had het druk waarover men ook elders kan lezen en de res taurants en café's deden beste zaken! In de morgenuren begonnen de „bloemrijke" sjezen reeds te rijden op de baan, die gemaakt was langs de noordzijde van het Molenwater, door de Branderijmolengang en over het bolwerk terug. Onderweg ontmoetten de 25 deelnemende équipes waar onder vooral een ponywagentje met drie jeugdige inzittenden de aandacht trok vier ringen om te steken. Te genover de Industrie- en Huishoud school waren ondertussen ook de in dividuele rijders aan het werk ge gaan. Voor de eerste maal was name lijk ook een dergelijke wedstrijd aan deze dag verbonden, die eveneens een groot succes is geworden. Zevenen twintig stoere Walchenaren even als de sjeesjesrijders in de fraaie kle derdracht gestoken namen er aan deel. Na de middagpauze vertrokken alle deelnemers in een grote en kleurrjjko optocht van het Molen water voor een lange route door de binnenstad, waar het publiek ryen dik stond. Voorop gingen hoornblazers te paard, die de komst van de ringryders meldden. Daarop volgde de helft van de ringryders te paard met hun mar tiale lansen. Enkele oude vcrenwa- gens, met passagiers geheel in styl, waren 't volgende onderdeel, dat speciale bewondering oogstte. Het bekende Serooskerkse muziek korps E.M.M. ook In kleder dracht gestoken vormde een extra vrolijke noot. Het werd ge volgd door de sjezen, waarop weer een contingent mannen te paard de stoet besloot. Vervolgens werden de wedstrijden op spannende wijze voortgezet. Het ging vrolijk en gezellig toe op beide banen, waar een grote menigte de verrichtingen van rijdsters en rijders volgde. Bij de sjezen zorgde „E.M.M." vanaf de muziektent voor opgewekte klanken en de mannen te paard reden met luidsprekermuziek. Zeventien beurten maakten de sjeesjes, waaruit dus maximaal 68 ringen konden wor den behaald. Tot een dergelijk aantal bracht geen enkele équipage.het. Aan het eind bleek, dat twee paren beide 54 ringen hadden gestoken, na melijk J. Wisse, Middelburg en M. Koole, St. Laurens. Loting moest 's avonds uitmaken wie met de eerste prjjs zou gaan strijken. Deze paren werden gevolgd door P. D. Linden- bergh met 51 ringen op de 3e plaats. Een vermelding verdient het rijden van de zeer jeugdige deelnemers in het ponywagentje, die met 47 ringen de 5e prijs behaalden! De Bruin won Bij de heren te paard toonde na een evenzeer spannende kamp C. de Bruin uit Vrouwenpolder zich de sterkste van de 27 deelnemers. Hij stak uit de 30 beurten 23 ringen bijeen. Nummer twee werd J. van Wallenburg uit Middelburg met 22 ringen en voor de vier volgende plaatsen moesten even- zovele rijders met 21 ringen loten. Zoals gewoonlijk, werden de versie ringen van de sjezen weer beoordeeld door een jury, die vond, dat er ook ditmaal zeer veel aandacht aan dit werk was besteed. Deze jury bestond uit de dames M. J. Sandberg tot EssenburgHieben daal, T. den BoerRoelfsema, E. Bol- kesteinPull en E. Dronkers—Gle- rum, allen uit Middelburg en de heer J. Koole Dzn. uit St, Laurens. Zij ken de de prijzen als volgt toe: Versierin- gen door bloemisten: 1. Joh. Maljaars, 'ostkapelle, 56 pnt.; 2. P. D. Linden- bergh, Wolf aartsdijk 49.5 pnt.; 3. Jac. de Nood, Veere, 38 pnt. Eervolle ver melding: ponywagentje Labruyèré, Middelburg. Eigen versieringen: 1. B. Arendse Gapinge, 53 pnt.; 2. J. Pop- pe, Oostkapelle, 51 pnt.; 3. Goedege- buure, Amemuiden, 49 pnt.; 4. P. Pol derman, Vrouwenpolder, 46 pnt; 5. Iz. Wisse, St. Laurens, 45 pnt; 6. A. de Nooijer, Gapinge, 42 pnt; 7. A. Langebeeke, Serooskerke, 34 pnt; 8. Jac. de Klerk, Nieuwland, 38.5 pnt; 9. L. Adriaanse, Serooskerke, 37.5 pnt. Prijsuitreiking 's Avonds kwamen alle deelnemers bijeen in de bovenzaal van de Schouwburg voor de prijsuitreiking, die geschiedde door burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg. De heer J. Dronkers, die van de zijde van „Handelsbelang" een belangrijk aan deel had in de organisatie van deze dag, sprak een welkomstwoord. Hier na voerden nog het woord mr. M. Terwoert, voorzitter van „Handels belang", de burgemeester en de heer P. Brasser, één van de organisatoren van Z.R.V.'-zjjde. Alle sprekers ge waagden van het welslagen van dit ringrydersfestyn en raakten ook de bekende ringrijderskwestie aan, het geschil Z.R.V.-V.V.V. Middelburg. Zij spraken de hoop uit, dat deze aange- legenjjeid tot een goede oplossmg DF ENIGE ECHTE VU8BELZIT VAN uitvin TOT Sluis hebben een diepe indruk ge maakt op de jeugd van dit stadje! Zoveel zelfs, dat de schoolgaande kin deren zich gewapend hebben met ke tels, blikken bussen, oude emmers en wasteilen en inmiddels zelfs een „drumband" hebben opgericht. Men TOURKOORTS... De tourkoorts woedt alom, ook in Zeeland, en er gaat in deze julimaand praktisch geen dag voorbij of ergens hoort ge wel iemand opgewonden de. batteren over de kansen van Wout Wagtmans en de zijnen. Goes maakt daar geen uitzondering op. Ook Goes telt inwonersdie ernstig aan de tourkoorts lijden. Toen Wout Wagtmans enkele dagen gele- den gehuld was in de befaamde gele trui, telde hij in Goes supporters, die in de avonduren bij wijze van spre ken aan het televisie-toestel gekleefd zaten Die mensen leefden méé met „onze jongensginds in het Franse land. Die leefden zo sterk meedat ze bij de televisie-uitzending helemaal ver- gaten, dat „onze jongens" ten tijde van de uitzending al hoog en breed tussen de lakens lagen en dat het hier slechts om een herhaling ging van hetgeen eerder op de dag in werke lijkheid was gebeierd. Zodat één der vurige supporters, gevangen in het beeld op het scherm op zeker moment spontaan uitriep: „Stommerd, schiet op, anders verlies je de gele trui!" Dat was toen Wout Wagtmans op het scherm even van z'n rijwiel klom om een verver sing op te doen Néé, aan de Goessenaren heeft het niet gelegen. Die leefden wel meel kan dan ook iedere dag in Sluis^ een bijzonder schouwspel beleven. Voor afgegaan door de 7-jarige „kapel meester", compleet met steek en tres sen, trekken ongeveer twintig tam boers door de straten, gevolgd door een honderdtal supporters. Het is een attractie geworden voor de vreemdelingen. Ondertussen heeft de ze „drumband", keurig in het gelid staande, de burgemeester al een sere nade gebracht. Wellicht kan het ge volg van dit alles zijn, dat „Apollo" een eigen drumband krijgt. PIJNLIJK De zoon van chauffeur Adr. Pol derman uit de Julianastraat te Sint Annaland heeft een bijzonder pijnlijk avontuur beleefd. Woens dagmiddag kwam hij namelijk met zijn voet onder een locomotief, die aan de Buitendijk reed. Hij werd zo ernstig gewond, dat overbren ging naar het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom nood zakelijk bleek. FEEST Dezer dagen was de hall van het gemeentehuis van Bruinisse feestelijk versierd ter ere van eën bruidspaar. Het was voor Bruinisse het bruids- 8aar-van-de-dagMejuffrouw Alle ik, tot voor kort ambtenares op de gemeente-secretarie, trad namelijk in het huwelyk met de heer Levien de Waal, die vele jaren aktief werkzaam was in het verenigingsleven. Thans is de bruidegom bestuurslid van de vissersvereniging ^mosselkwekers) Het was een belangrijk feest daar in Bruinisse! Rechtop in een keurig versierd pony-' wagentje staat, hier de jeugdige Nicol Brouwers uit Amsterdam om de ring te steken voor de wedstrijd, die giste- in Middelburg werd gehouden. Zij deed dat goed ook, want uiteindelijk bezette zij de 5e plaats met -',7 ringen van de mammaal te behalen 68! (Foto P.Z.C.) Grote drukte bij veerdiensten De veren over de Westerschelde hebben donderdag een enorme drukte beleefd! Vooral de boten, die tussen Breskens en Vilssingen voeren hebben veel werk gehad. Reeds om acht uur 's morgens moest in Breskens een tweede boot ingelegd worden en van af negen uur verleende ook een derde boot assistentie. Op deze zonnige dag wilden kennelijk talloze Belgische en Franse toeristen een bezoek aan Wal cheren brengen. In alle vroegte werd de rij van geduldig wachtende auto's in Breskens dan ook zienderogen gro ter. Omstreeks tien uur stond het gehe-, le plein voor de provinciale boot tjok vol, terwijl een lange file van wa gens zich door Breskens slingerde tot ver in de Dorpsstraat. Na tien uur moest men in Breskens dan ook twee uur of langer wachten om aan de beurt te komen voor overtocht. In de middaguren nam de drukte geleidelijk af en tegen half vijf was in Breskens de „aanvoer" weer normaal. Tegen die tijd waren echter zoveel Belgische en Franse toeristen al weer op de terug weg, dat voor de provinciale boot in Vlissingen lange files auto's stonden te wachten. Tot laat in de avond wa ren drie boten dan ook druk bezig de talrijke vervoermiddelen naar Bres kens over te zetten. Voor de veerdiensten tussen Krui- ningen en Perkpolder géldt ongeveer hetzelfde, met dit verschil, dat de drukte hier wat minder overstelpend was dan in Vlissingen en Breskens. Ook hier moesten de reizigers echter een bijzondere dosis geduld in voor raad hebben. Examen. De heren A. P. Rijnberg en J. J. Lukkasse van de proefvervolgklasse der gemeentelijke middelbare han delsavondschool te Vlissingen slaag den voor het associatie-examen han delswetenschappen. Advertentie MAOOI' M MET STUKJES RUNDVLEES'. Proef mag worden gebracht. Mr. Bolkestein reikte daarop verschillende ereprijzen uit. De beker voor de eerste prijs bij de sjezen ging naar het paar Koole, zo had loting Deslist. Ook liet paar Wis se kreeg een beker en verder waren er medailles. De uitslag luidde: 1. M. Koole, St. Laurens, 54 r. 2. J. Wisse, Middelburg, 54 r. 3. P. D. Linden- bergh, Wolphaartsdijk, 51 r. 4. L. Adriaanse, Serooskerke, 49 r. 5. Ni- col Brouwers, Amsterdam, 47 r. 6. Ch. Reijnhout, Nieuwland, 46 r. 7. Iz. Wisse. St. Laurens, 45 r. 8. P. Pol derman, Vrouwenpolder, 44* r. (na lo ting). 9. C. Stroo, Middelburg, 44 r. (na loting)10. A. de Nooijer. Gapin ge, 44 r. (na loting). Nummer één en nummer twee van de individuele ringrijderij kregen eveneens een beker en nummer 3 een medaille. De uitslag luidt: 1. C. de Bruin, Vrouwenpolder, 23 r. 2. Jac. van Wallenburg, Middelburg. 22 r. 3. D. Coppoolse. Serooskerke, 21 r. 4. Jo Maljers. Veere, 21 r. 5. P. Lam- pert, Biggekerke, 21 r. 6. S. Reynier- se, Koudekerke, 21 r. (alles na lo ting), 7. C. Abrahamse, St. Laurens, 20 r. 8. A. Maljaars, Oostkapelle, 20 r. 9. W. de Bruin, Vrouwenpolder, 20 r. (alles na loting). 10. Jan Provoost, Domburg. 19 r. 11. L. Verflage, Kou dekerke. 19 r. 12. L. P. Brasser. Kle- verskerke, 19 r. (alles na loting). 13. A. van Dalen, Arnemuiden, 19 r. 14. P. Peper. Aagtckcrke, 16 r. 15. C. Langebeeke. Gapinge, 16 r. (na lo ting). Jac. Pouwer won de pollepel. Belgisch jongetje verdronk in mond van Zwingeul In de mond van de Zwingeul, op het grondgebied van de gemeente Retranchement, is donderdagmiddag omstreeks tes uur het 12-jarige jon getje Roger de Smedt uit Knokke verdronken. Het kind maakte met een groep kameraadjes onder leiding van een geestelijke per fiets een uit stapje naar het Zwin. Omstreeks zes uur werd het jongetje vermist. Ba ders uit de omgeving hielpen mee aan de opsporing. Omstreeks zeven uur vond men het knaapje. De le vensgeesten waren toen reeds gewe ken. ONDANKS INTENSIEVER GEBRUIK Jaarlijkse kosten nog gestegen Niettegenstaande het intensiever gebruik van de lokalen in het Medisch Centrum te Goes blyven de financiën een grote zorg voor het dagelijks be stuur, zo merkt de secretaris van de Stichting, de heer A. Haeck in zyn verslag over 1955 op. De rekening sloot met een nadelig saldo van 2958.74 of 1883:74 méér dan het ge raamde nadelig saldo. Het badhuis geeft nog een tekort van ruim 7000. De badtarïeven werden met 5 cent per bad verhoogd, hetgeen een meerdere opbrengst van 2500 per jaar geeft. Er moest over 1955 ruim 1300 aan omzetbelasting worden betaald. In het afgelopen jaar werd getracht voor het Medisch Centrum enige sub sidie te krijgen van de provincie. Deze poging leverde niet het gewenste re sultaat op. De jaarlijkse kosten ste gen tot 10.059.24, waaronder onge veer 3000 aan afschrijving op de ac tiva en de kosten van inrichting. Ook werd de exploitatierekening belast met 1487.25 voor storting in het ver nieuwingsfonds, waaruit eventuele duurdere reparaties of onderhouds werk in de toekomst kunnen worden gefinancierd. Een lichtpunt is, dat de vergoedin gen voor het gebruik van lokalen in 1956 aanmerkelijk zyn gestegen en dat in 1958 de afschrijving op de op richtingskosten komt te vervallen. In dien de algemene kosten niet blijven stijgen mag men verwachten, dat er een sluitende rekening komt. De gebouwen bevinden zich in goede staat en werden keurig schoon gehouden. In het badhuis werden de nodige onderhoudswer ken verricht. Om het groen worden van de muren in de badcellen tegen te gaan, werd een proef genomen met een speciale muurverf in twee badcellen. De muren bleven mooi wit, zodat na een halfjaar besloten OOK 100.000e VAN DIT JAAR KWAM Half miljoenste binnen sinds '54 „MINIATUUR WALCHEREN" passeerde donderdag twee mijlpalen in zijn nog vrjj jeugdig bestaan. Kort achter elkaar kwamen namelijk d'e half-miljoenste bezoeker sedert de opening op 25 juni 1954 en de 100.000e van dit jaar door de contro le. Het waren twee verraste toeris ten, die door beatuursleden van de miniatuur blij werden gemaakt met het uitzicht op begerenswaardige za ken, hetgeen voor hen wel een hoog tepunt van de vakantie zal vormen! De miniatuur heeft dus weer be wezen een toeristenmagneet bij uit stek te zyn, vooral op een dag als de ze, toen dé bussen van de dagjesmen sen leegstroomden en ,,klcin-Walche- ren" vol. Meer dan 4.500' mensen hebben de controle donderdag weer gepasseerd, mede dank zij dit dagjes- bezoek en een dansavond. Tegen half drie heerste er een iet wat nerveuze bedrijvigheid rondom de loketten bij de ingangspoort van „Miniatuur Walcheren". De bestuurs leden, de heren D. F. P. Hoegen en A. G. Wagensveld en de administra teur, de heer L. v. d, Graaff, waren toen in afwachting van- de half-mil joenste. Zij hielden zich ingespannen bezig met het tellen van de binnen stromende bezoekers in de weten schap, dat er nog een kleine honderd moesten komen.., Eindelijk, om 14.37 uur, Icon 'n kreet van verlichting worden ge slaakt en concentreerde zich de drukte rondom het uiteraard bijzonder verraste echtpaar Nonnekens uit Den Haag. De' heer C. K. Nonnekens, van beroep P.T. T.-ambtenaar, bleek de half-mil- joenste te zyn, zijn echtgenote, mevrouw NonnekensGarnier, de half-miljoenste en één, hun zoon tje, dé 9-jarige Kees, de half-mil joenste en twee! Het echtpaar Nonnekens kampeert reeds voor de tweede week bij het Advertentie J Pf 'f|S TURKÏIPA* Friese beschuit JSMRJn V Zwin onder Retranchement. Zij wa ren naar Walcheren gekomen om hun dochter met een vriendin naar de trein te brengen en koppelden daar aan een bezoek aan Middelburg vast. „Wij hadden er al van gehoord", zei mevrouw, „maar toen wij hier kwa men zagen wy al die paarden de ringrijderij en wy gingen daar eerst kyken". Daarmee boften deze Hagenaars dus. achteraf bezien zeer! „Het kam peren bevalt best", zei de heer Non nekens. „Ik vind heel Zeeland erg voegde zijn vrouw er aan Zes minuten later Hiermee bleek de spanning bij de heren bestuursleden echter met ver streken, want ook de honderddui zendste werd verwacht. Weer werd even geteld en zes minuten later was het zover. De geluksvogel werd de 17-jarige Helmondse mej. Tilly van Doorn, die met haar 20-jarige zuster Thea kwam binnenstappen. De da mes, die momenteel in Zoutelande lo geren, waren er een beetje verbou wereerd van. Opvallend was, dat ook de zusters Van Doorn die nog zon der beroep zyn al vroeger hadden willen binnenkomen, maar eerst even door de ringrijdery werden aange trokken! 's Avonds trokken weer velen naar de miniatuur om deel te nemen aan het openluchtbal, waarvoor het ra dio-orkest „The Skymasters" onder leiding van Bep Rowold was geko men. Voor het front van anderhalf- duizend danslustigen en met als ach tergrond het orkest, reikte de voor zitter van de Stichting „Nieuw Wal cheren", de heer J. L. Verhagen, toen aan de gelukkigen die speciaal waren teruggekomen do bewijzen uit voor hetgeen zy hadden gewon nen. De heer Nonnekens kreeg een bon voor een z.g. lang weekeinde in één der Walcherse. hotels, die op de miniatuur staan. Zijn reiskosten van en naar Middelburg worden ook ver goed. Mej. Van Doorn kreeg waarde- honnen tot een bedrag van 50.te besteden in Walcherse zaken. Tevoren hield de heer Verhagen 'n korte toespraak, waarin hij zei, dat men ten tijde van de opening niet op een dergelijk resultaat had durven hopen. „Als wij het vreemde geld tel len. dat hier binnenkomt, zijn wij toch wel zeer onder de indruk'van de zuigkracht, die de miniatuur op onze zuiderburen uitoefent", aldus spr. In dit verband toonde hij zich blij. dat deze prijzen aan Nederlanders ten deel zijn gevallen. De heer Nonnekens sprak daarop een kort woord van dank, mej. Van Doom wilde liever niet voor de microfoon werd alle cellen met deze muur verf te laten behandelen. Het aan zien van de badcellen is hierdoor aanmerkelijk verbeterd. BADHUIS. In het badhuis werden in 1955 to taal 54.776 baden genomen met een totaalopbrengst van 13.038.10, te genover 55.875 baden en een op brengst van 12.972.85 in 1954. De vermindering van het aantal baden met 1081 vindt vermoedelijk zijn oor zaak in de lcoud'e periode en het slui ten van het badhuis in de vakantie week voor de bouwvakarbeiders. In het Medisch Centrum zijn thans ondergebracht: het bureau Kraam zorg .voor N.- en Z-Beveland en Tho- len, het consultatiebureau van de Stichting Oranje Groene Kruis voor zuigelingen en kleuters, de magazij nen van het Groene Kruis en van het Rode Kruis. Verder werd regelmatig gebruik gemaakt van een óf meer lo kalen voor cursussen van de vereni ging'E.H.B.O., spreekuur geestelijke volksgezondheid door de Prov. Ver. Het Groene Kruis, de stichting sport keuring, die 310 medische keuringen verzorgde; spreekuur verloskundige mej. Postma, schoolarts A. Looijen voor controle schooljeugd, voorzover in scholen zelf geen ruimte en zr. Fuykschot voor moedercursus, die door 30 dames werd bezocht. Voorts organiseerde het Rode Kruis in het Medisch Centrum een bloedafname voor de bloedtransfusiedienst, waarbij op één dag 190 personen een halve li ter bloed afstonden. In verband met de stijging van de onkosten zijn enige vergoedingen voorhet gebruik van een lokaal in overleg met de betrok kenen verhoogd. Ook in 1955 werden bij de secreta ris 'weer inlichtingen- gevraagd over de organisatie en de inrichting van het gebouw. Het Medisch Centrum te Goes wórdt dus nog velen teh Voor beeld gesteld. Auto's botsten op Rijksweg. Woensdagavond om kwart voor vijf botsten op de rijksweg in de An- kerveersepolder onder 's Heer Arends- kerlte twee personenauto's op elkaar, waarbij één der wagens vrij ernstig werd beschadigd. De bestuurder van één der personenauto's, de heer P. W. B. uit Goes, rijdende in de richting Middelburg, moest bij het passeren van een tractor, bestuurd door de heer G. uit 's-Heer Arendskerke, af remmen voor een tegenligger. De remmen van de achter hem rijdende personenauto, bestuurd door de heer J. K. uit Dordrecht, weigerden, waar door deze tegen de auto van B. botste. Beide auto's schoven van de dijk en kwamen halverwege tot stilstand. Vooral de auto van J. K. werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zien niet voor. Naar hef Zwarte Woud De reisgroep der personeelsvereni- issingen aange- een rei3 naar het buitenland maken. Zater dag 28 juli a.s. vertrekken de 48 deelnemers en deelneemsters voor een van zes dagen het Zwarte Woud. zoeken worden gebracht aan Baden- Baden en Triberg. Op 3 augustus 's avonds wordt de autobus in Vlissin gen terugverwacht. (Advertentie VANDAAG. Middelburg Electro: „Gitaren der lief de", (a.l.) 19 en 21.15 u.; Schouwburg: „Johnny knapt 't op", (18 jr.), 20 uur; Kunstmuseum: Expositie Zeeuwse Kunstenaars Kring, 10—12, 14—17 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: „WIen bleibt Wien", (a.l.), 19 en 21 uur: Luxor: „Het monster van de zeebodem", (18 Jr.), 20 uur. Veere ,,'t Lammetje": Eretentoonstel- ling werken, wijlen Dirk Koets, 10 12.30, 13.30—17 uur. Goes Grand: „Ik was een Amerikaan se spionne", (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2