PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Luxe oceaanreus „Andrea Doria" ging na aanvaring ten onder Egypte nationaliseert het Suezkanaal Bazuingeschal leidde „examen" in op Middelburgs Abdijplein BILT Vier doden DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 176 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 juli 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4 Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met e?n minimum van 1,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlisslngen. Walste. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 384"; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Öostburg, Nleuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zierlkzee. N. Bogeidstr. 24. telef. 26. STRIJD OM 1700 MENSENLEVENS GEWONNEN In dichte mist botsten Italiaans en Zweeds schip op elkaar Doodsangst stond te lezen op de gezichten van de honderden men sen in avondkleding, die woensdagnacht om tien minuten voor half vijf uit de grote feestzaal van de Italiaanse oceaanreus „Andrea Doria" het dek opstormden. Een ogenblik tevoren had een schok het luxueuze schip doorvaren. De messcherpe steven van de trots der Zweedse pas- sagiersvloot de „Stockholm", liad zich met een enorme klap in de zij kant van het machtige Italiaanse schip geboord. Met donderend geraas sleurden nu tonnen water binnen door een griezelig groot gat in de zijkant, vlak onder de brug, van de dertigdui zend ton metende „Andrea Doria", het grootste en snelste passagiers schip van de Italiaanse vloot. Niet minder dan 1709 opvarenden be vonden zich in direct levensgevaar. De eerste gedachte van allen ging uit naar de prachtige aluminium reddingboten, die aan boord waren, maar het water kolkte met een dergelijke onstuimige snelheid het schip binnen, dat het snel slagzij begon te maken en het onmogelijk werd de boten in het water te laten. Binnen enkele minuten kwamen evenwel de radioinstallaties van de beide schepen in de lucht met hun „Save Our Souls"-seinen. Het wa ren die seinen, die in een ogenblik zeventien schepen koers deden zet ten naar de plek des onheils. Ze ventienhonderd en vijf mensenle vens konden worden gered. Tien uur na de noodlottige aanvaring verdween het trotse schip in de golven. De passagiers van het voortreffe- lijke Italiaanse schip, (212 meter lang, 27 meter breed, elf dekken, ho- ge-druk-stoomturbines met een ver mogen van 50.000 pk, drie openlucht zwembaden, een hospitaal voor zes tig personen, vier bioscopen, talrijke Een gemeenschap Het zou teveel gevergd zijn van ve len onzer medeburgers en bur geressen, wanneer wij hen uit nodigden enige studie te maken van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal. De meesten weten wel, dat die gemeenschap bestaat en dat onder haar bewind de prijs van de ko len omhoog wiekte als een leeuwerik bjj zomerdag, terwijl het ook met de staalprijzen opwaarts ging. Dat weet men, omdat men het in de portemonnaie voelt, maar enig inzicht in de rol, welke de kolen- en staalge meenschap bij dit prijzenspel heeft ge speeld, ontbreekt op welhaast pijnlij ke wijze, Pijnlijk vooral voor de Hoge Auto riteit, die de Kolen- en Staalgemeen schap aanvoert met de allerbeste be doelingen. Om aan die bedoelingen recht te doen wedervaren streeft de Ho ge Autoriteit naar meer publi citeit. Zij nodigt graag talrijke jour nalisten uit naar vergaderingen, waarbij ze zelfs de reis- en verblijf kosten betaalt. Zij belegt persconfe renties en zij koopt ruimte in dagbla den. Dit laatste heeft aanleiding gege ven tot verschil van inzicht. Een Brus sels dagblad vond het wonderlijk, dat de Kolen- en Staalgemeenschap aan een Frans dagblad een miljoen francs betaalde omdat dit blad een pagina wijdde aan het verslag, dat de Hoge Autoriteit uitbracht over haar be moeienissen. Een ander Frans dag blad ontving een nog groter bedrag voor dezelfde publikatie. De Belgische heer Paul Struye, greep de mededelingen van het Brusselse dagblad aan om vra- fen te richten tot de Hoge Autoriteit, ie de vragen beantwoordde in haar publikatieblad van 19 juli j.l. In dit antwoord wordt toegegeven, dat de Hoge Autoriteit publiciteit heeft gekocht in bepaalde dagbladen en dat belangrijke bedragen werden besteed aan reis- en verblijfkosten voor journalisten, die vergaderingen van de Kolen- en Staalgemeenschap wensten bij te wonen. Er worden ook argumenten voor die publiciteitspolitiek aangevoerd en een van de sterkste argumenten is wel, dat men bladen, die voor eigen reke ning geen verslaggevers kunnen stu ren toch in de gelegenheid wil stel len bepaalde bijeenkomsten bij te la ten wonen door verslaggevers. De be trokken journalisten werden en wor den geheel vrij gelaten ook wat het uitoefenen van kritiek betreft. Ongetwijfeld is die argumentatie juist. Men kan vertrouwen heb ben in de Hoge Autoriteit en ook in de betrokken journalisten. Toch blijven er twee bezwaren be staan. Het eerste bezwaar is geformu leerd tijdens een bijeenkomst van de Internationale Federatie van Journa listen, die meent, dat men door de he vige drang naar publiciteit, de jour nalisten wil bewegen iets te schrijven, zelfs als er eigenlijk niets te zeggen valt. Het tweede bezwaar is, dat de kosten van de Kolen- en Staalge meenschap, die zeer hoog liggen, ex tra worden opgeschroefd. Nu kan de Hoge Autoriteit wel me nen. dat er in haar streven naar pu bliciteit niets onwaardigs schuilt en betogen, dat zij zich van iedere pres sie onthoudt, toch gaat zij in tegen de publiciteitsgewoonten, die in bepaalde landen en met name in Nederland bestaan. Het is namelijk niet de gewoonte in die landen, dat voor de publikatie van jaarverslagen in de dagbladen wordt betaald en het is ook niet de gewoon te, dat voor. het bijwonen van verga deringen reis- en verblijfkosten wor den uitgekeerd. Die vorm van welwillendheid gaat juist iets te ver. W anneer men met dit soort pu bliciteit begint, kan men in de aanvang wel enig succes hebben, maar zodra de achtergrond van die- publiciteit bekend wordt, schenkt het publiek daaraan niet meer het volle vertrouwen. Dat ver trouwen blijft slechts voorbehouden aan publicisten, die elke schijn van fi nanciële beïnvloeding vermijden Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jeugdige balustradedanser Bewoners van de Meppelweg in Den Haag alarmeerden de politie omdat de 9-jarige Eddy B. op de balustrade van een balkonnetje op de derde etage aan het balanceren was. De ouders van het ventje waren niet thuis en de buren zouden af en toe een kijkje komen ne men. Het jongetje was uit zijn bed gekomen en had via een bo venlicht het balkon weten te be reiken. Een agent slaagde er in via. dat bovenlicht het jonge tje bij de pyjama te vatten en hem naar binnen te hijsen, waarna hg hem weer in bed stopte. Mr. Romlce de Waard, voorzit- ter van de Nederlandse lclok- s kenspelvereniging had donder- ij dagavond op het plein bij de •roninc'wU bibliotheek te Mid Iburg de i-iding van een wife- f.tsn»!: Ini.ster wedstrijd. (Foto P.Z.C. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM liften en driehonderd telefoons) had den zich 's avonds geen zorgen ge maakt over de sterke mist, in vol vertrouwen op de hypermoderne ra darinstallatie aan boord. Onder hen bevonden zich vele vooraanstaande figuren. Men was de laatste avond van de reis, die op 17 juli te Genua was begonnen, bijeen en vierde nog een vrolijk feest-in-gala-stijl. Op ongeveer 150 kilometer van de haven van New York werd de koers gekruist door het volkomen blanke schip „Stockholm", prachtig slank van bouw, uiterst snel en met 535 passagiers en 206 bemanningsleden aan boord. Het schip had eveneens 'n uitstekende radarinstallatie en was voorzien van een ijsbrekerspits, om dat het zich nogal eens door ijsvel den een weg moest banen... Hier volgde de botsing. Als een machtige dolk stootte de Zweed zich in de flank van de Italiaan, die volkomen opengereten werd. Van de „Stockholm" werd de voorzijde zeer zwaar gekneusd en ook zij kreeg een dreigende ga ping, maar enkele centimeters bo ven de waterlijn. Zware slagzij Nog zelden in de geschiedenis deed zich een aanvaring met dergelijke angstwekkende gevolgen voor. Het leek een ramp van ongekende om vang te worden in de geest van die welke destijds de „Titanic" trof toen, ondanks de garantie van de bouwers, dat het schip zou blijven drijven ook wanneer twee ruimen van de elf vol water zouden komen, het water naar binnen bleef spuiten en de slagzij in weinige ogenblikken tot 45 graden toenam. De heroieke strijd om zeven tienhonderd mensenlevens nam 'n aanvang, toen de marconisten de eerste S.O.S.-seinen en andere ra diografische mededelingen de lucht inzonden. Weldra knetter den tientallen installaties aan de kust en op andere schepen. Een klein Amerikaans vrachtschip, de „Cape Ann", was slechts vijftien kilometer verwijderd en begon on middellijk op te stomen. De kust wachtstations alarmeerden een vloot van reddingboten en mili taire vaartuigen. Een vóórnaam aandeel in de redding nam de ver- Vervolg op pagina 3). In het kader van de uitwisse- ling van vlootbezoeken met M H Rusland is een Nederlands ff H smaldeel naar de Sowjet-Unie H geweest en heeft in de haven van Leningrad voor anker ge- ff M legen. Op deze foto ziet men M de Sowjet admiraal I. I. Bai- kow, die een bezoek bracht aan schout-bij-nacht L. E. Gos- m lings aan boord van „De Zeven Provinciën" in de haven van Leningrad. lIlllllllllJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Groot gebied overstroomd in Overijsel In het Wierdenseveld bij Almelo is een gebied van 60 ha. aardappelen en haver overstroomd, waardoor een ramp dreigt. Vanochtend zou een groep van de B.B. te Almelo met ma teriaal uitrukken om te trachten het water weg te pompen. Men verwacht ongeveer 50 uur met het werk bezig te zullen zijn, Ook in de omgeving van Vrie-zen- veen zijn als gevolg van de aanhou dende regenval vele hectares hooi verloren gegaan. Ook vele percelen aardappelen zullen weinig of geen oogst meer opleveren. Geen kikvorsman: een visser De commandant van het Russische stoomschip „Pobeda", dat 500 Rus sische toeristen naar Italië bracht, heeft 24 uur in de vrees geleefd, dat kikvorsmannen in de haven van Napels sabotage hadden gepleegd aan zijn schip. Maandag hoorde men onder het schip een verdacht geluid. Twee op varenden trokken daarom hun duikerpakken aan en inspecteerden onder water meter voor meter de scheepsromp. Zelfs werden er foto's gemaakt met onderwatercamera's. Er werd echter geen enkele ongerechtigheid ge vonden. Later vernam men, dat er een visser in de buurt was geweest die ver gunning had jacht te maken op de schelpdieren die zich onder water aan scheepsrompen plegen vast te hechten. Bij de groep Russische toeristen, die dezer dagen Rome heeft bezocht, waren Kroesjtsjews dochter Rada en Boelganins schoondochter Ina Miha- lova. Antwoord aan het westen" President Gamal Abdel Nasser van Egypte heeft gisteren aange kondigd dat Egypte besloten heeft de Suez-kanaalmaatschappij te na tionaliseren. Hij onthulde dat de Egyptische regering is gereedgekomen met een wet betreffende de vitale verbin dingsroute die thans nog onder be heer staat van Engeland en Frank rijk. Vorige maand verlieten de laatste Britse troepen de zone van het ka naal, een welhaast onvervangbare wateiweg, die letterlijk oost en west verbindt. Engeland stemde in 1953 toe zijn troepen uit de kanaalzone terug te trekken met het recht van herbezet ting ingeval van agressie. Destijds vormde de zone de grootste militaire basis in het Midden-Oosten. Het kanaal is het bezit van een particuliere maatschappij. De 101-mrjl lange waterweg werd in het midden van de vorige eeuw- door de Fransen gegraven en in 1869 geopend. Engeland kocht in 1875 de aandelen op en heeft ze sindsdien be- GESLAAGDE BEIAARDDAG houden, daar het kanaal de vitale verbindingsweg vormt tussen Enge land en andere landen van het Geme nebest. Iedere Egyptenaar zal tot zijn dood toe voor het Suezkanaal vechten, zo verklaarde hij tot een gehoor van ruim 300.000 juichen de Egyptenaren. die op het grootste plein in Alexandria wa ren samengestroomd. Nassers redevoering had dc Egyp tische regering van tevoren aange kondigd als Nassers „antwoord op de Brits-Amerikaanse intrekking van de aangeboden hulp voor de Assoean- dam. In deze redevoering onthulde hij voor de eerste maal, dat 1. „Niet Tsjecho-Slowakije, maar Rusland" 't was, waarmee Egypte een overeen komst inzake de levering van wapens had gesloten, 2. Dat hij gedreigd had een Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken uit zijn kantoor „te gooien" indien deze het gewaagd zou hebben tegen de overeenkomst te protesteren, 3. Dat Rusland in de cember van het vorig jaar hulp had aangeboden voor de bouw van het Assoeandam-object, en 4. Dat de Arabieren van de Perzische Golf tot de Atlantischee Oceaan „één natie" zullen bouwen. Uitstekend initiatief van Nederlandse klokkenspelvereniging „DAN ZAL DE BEIAARD SPELEN Dat is een zin uit een of ander schoon Vlaams volkslied als we het wel hebben. Maar de praktjjk van dit lied deed zich gisteren niet alleen in Vlaanderen voor, maar vooral in Mid delburg, waar een beiaard-dag werd gehouden én dientengevolge de klok ken van de Lange Jan de hele dag zongen. Beiaardiers-leden van de Neder landse Klokkenspelvereniging waren te gast In de Zeeuwse hoofdstad, ga ven er concerten en zorgden aan het slot van de dag voor een geanimeerde luisterwedstrijd. Die luisterwedstryd was geen geringe zaak; het was een soort plechtig „examen" met heuse opgaven en formulieren, met een voor zitter van een examencommissie plus een burgemeester, die na afloop de di ploma's uitreikte. En aangezien de meeste kandidaten hem niet onbekend waren, kon het hoofd van het Middelburgse gemeentebestuur daarbij ge paste persoonljjke woorden toevoegen. Woorden, die vanzelfsprekend door de geslaagden met respect werden aangehoord Het „examen" werd afgenomen op het plein bij de Provinciale Biblio theek, een ideale plaats om naar de voortreffelijke beiaard van de Lange Jan te luisteren. Dank zij de goede zorgen van het gemeentebestuur was hier voor verlichting gezorgd en voor een geluidsinstallatie, waarvan de voorzitter van de „examencommissie" zich bediende. Die voorzitter was mr. Romke de Waard, een groot draaior gelkenner, beiaardier bovendien en tenslotte ook nog jurist, in welke laat ste kwaliteit hg evenwel niet naar Middelburg was gekomen De heer De Waard nu bleek een man, wel ter tale, deskundig op het gebied van klokken, een man ook met gevoel voor decorum. Want deze luis- terwedstrijd werd zomaar niet begon nen met een toespraakje, doch met passend bazuingeschal van de tinnen van de toren, klinkend naar oost en west, naar noord en zuidEn pas toen de laatste tonen waren verklon ken uit het koper van de Achillesba- zuinen, toen verhief meester Romke de Waard zijn stem om de hier verza melde beiaard-liefhebbers in te lich ten over de gang van zaken. Die gang was als volgt: boven in de toren speelde de Zwolse klokkenist Willem Creman vijf composities, vervolgens een rapsodie van vijf volksliederen en tenslotte weer de eerste vijf •com posities, doch nu in een andere vol gorde. Gevraagd werden nu de namen van de vijf liederen plus de laatste volgorde van de composities. Notabelen, jonge Middelbur gers en vreemdelingen bogen zich over deze opgave, schreven klad- briefjes vol, penden hun antwoor den vervolgens keurig in het net op het officiële papier en leverden met een bevend hart het resultaat by de weledelgestrenge voorzitter in. Deze voorzitter trok zich daarop met enkele getrouwen terug in de provinciale bibliotheek, een ge bouw dat blijkbaar vele en goede bestemmingen heeft en even later klonk het geratel van een schrijf machine door de hoge gotische leeszaal van deze boekerij: de na men van de geslaagden werden zorgvuldig op de „luisterdiplo ma's" getypt. Inmiddels was Willem Créman naar beneden gekomen en had Gaston van den Bergh, de tweede beiaardier van het befaamde carillon in Mechelen zijn plaats in de toren ingenomen. Hij gaf een voortreffelijk concert, deze jonge Vlaming. Opmerkelijk is, dat deze musicus als beiaardier is opge leid en geen enkel ander instrument bespeelt dan het (»rillonHet was de tweede maal, dat hij op de Middel burgse toren speelde en de derde keer, dat hij in de Zeeuwse hoofdstad was. Voor het eerst kwam hij hier in 1938, veertien jaar oud. Hij maakte toen een schoolreisje Met het Zeeuwse Volkslied besloot Gaston van den Bergh. Mr. de Waard was bijna gelijktijdig gereed gekomen met zijn zware corrigerende arbeid, waarop alle aanwezigen zich nerveus, zoals het na een examen betaamt, naar de leeszaal begaven teneinde het Frankrijk gaat getijstro mingen benutten Voor opwekking elektrische energie De Franse regering heeft bij het bu reau van de Franse Kamer een wets ontwerp gedeponeerd waarbij wordt voorgesteld c-ver te gaan tot bouw van een dam in de monding van de rivier de Rance aan de kust van Bre- tagne. Door de bouw van deze dam zal het mogelijk worden, gebruik te maken van de getijstromingen ter op wekking van elektrische energie. Men heeft het mondingsgebied van de Rance gekozen omdat daar het getij- verschil 8 a 9 meter bedraagt. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, regenbui, 21 gr. Oslo, licht bewolkt, 21 gr. Kopenhagen, regenbui. 22 gr. Aberdeen, licht bedolkt, 21 gr. Londen, onbewolkt. 29 gr. Amsterdam, onbewolkt, 22 gr. Luxemburg, onbewolkt, 26 gr. Parijs, onbewolkt, 30 gr. Bordeaux, onbewolkt, 30 gr. Grenoble, licht bewolkt, 29 gr. Nice, onbewolkt, 27 gr. Berlijn, half bewolkt, 24 gr. Frankfort, licht bewolkt, 28 gr. MQnchen, onbewolkt, 24 gr. Zürich, onbewolkt, 28 gr. Genève, onbewolkt, 27 gr. Locarno, licht bewolkt, 28 gr. Wenen, onbewolkt. 25 gr. Innsbruck, onbewolkt, 29 gr. Rome, onbewolkt, 34 gr. Ajaccia, onbewolkt, 30 gr! MEER BEWOLKING Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Iets lagere tem peraturen. Matige tot vrrj krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. ZON EN MAAN 28 juli Zon op 4.57 onder 20.38 (Vervolg op pag. 5) Maan op 22.12 onder 1111

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1