Meer van Galilea wordt stuwmeer Kilo's slanker BonKorets INTERNATIONAAL WEGVERVOER MET SPRONGEN VOORUIT BELGEN ZIJN BIERDRINKERS; WIJ MELK-EN THEEDRINKERS Op de bovenste sport „js,... m ss m OPVALLENDE KWALITEIT m sk? m' Avontuur in de Residentie PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 37 JULI 1956 HET ISRAËLISCHE IRRIGATIEPLAN Stelsel van kanalen en een pijpleiding in Palestina In San Francisco Is voor het eerst het gehele irrigatieplan voor Is raël, zoals dat is goedgekeurd door de Israëlische regering en de raad van Amerikaanse deskundigen, die Israël hebben geadviseerd, bekend gemaakt. Het plan bestaat uit drie hoofdgedeelten: plaatselijke en districts projecten, nevenprojecten en het Negeb-project, dat als plan voor het gebruik van het water van de Jordaan de ruggegraat van het gehele irrigatiesysteem wordt genoemd. Zowel de plaatselijke en districtsplannen als de nevenprojecten zijn afhankelijk van het Negeb-project, wat de uitvoering betreft. In 1958 zullen de districtsprojecten gereed zijn en in enkele daarop volgende jaren zullen de nevenprojecten voltooid worden. Het Negeb-project beoogt de aan leg van een stelsel van kanalen en 'n pijpleiding van voorgespannen be ton van noord-Israël uit naar 't hart van het Negeb-district in midden-Is- raël, een afstand van circa 200 km. Volgens het plan zou binnen tien jaar de eerste van twee parallel ge- Ïrojecteerde pijpleidingen langs dat racée gereed moeten zijn. Tot dus verre echter twisten Israël en de Arabische staten over het gebruik van het Jordaanwater. Hoewel de rivier in noord-Israël haar oorsprong vindt, loopt zij ver derop langs de Israëlische grens en treedt tenslotte geheel buiten Israël. John S. Cotton, een ingenieur uit Californië, heeft sinds 1949 aan het plan gewerkt. Hij betoogde tijdens 'n uiteenzetting erover, dat het plan geenszins in strijd is met het zoge naamde Johnston-plan, daar integen deel geïntegreerd kan worden. Het plan-Cotton wil geen druppel water gebruiken, die buiten Israël ontsprongen is. Een uitvoering van het gehele plan dat nog niet is uitgewerkt zou ongeveer 200 miljoen dol lar kosten. Aan verschillende onderdelen van het Negeb-project is men reeds begonnen. Het noordelijkste gedeelte is klaar op een smalle strook gedemilitariseerde zone na, die men niet doorkruisen mag zonder toestemming van de Ver. Naties. (Advertentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw Jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter - een ander mens! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, ƒ3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES Aan het einde van een ontwikke lingsperiode van 10 jaar, zal 't aan tal geïrrigeerde landerijen in Israël ongeveer verdubbeld zjjn. Naar schatting kan zoveel land bebouw baar gemaakt worden, dat een bevol king van Z/2 tot 3 miljoen zielen er een bestaan kan vinden. Op het ogenblik vloeit het Jordaan water praktisch ongebruikt in de Do de Zee. In het plan-Cotton wordt het Meer van Galilea een stuwmeer en komt er stroomopwaarts van 't meer een elektrisch krachtstation. Zomerkamp korfballers te Ommen afgelast Het hoofdbestuur van de Koninklij ke Nederlandse Korfbal Bond heeft na overleg met de hoofd-inspecteur voor de volksgezondheid, besloten om het zomerkamp te Ommen, waar aan 700 kinderen zouden deelnemen, wegens gevaar voor besmetting met kinderverlamming geheel af te ge lasten. Het feit, dat in het kamp te Om men kinderen uit het gehele land bij een zouden komen, bracht het gevaar voor besmetting mee. Kinderarts verloor kort geding om een foto Het ging allemaal om een foto. De dochter van de Arnhemse kinderarts H. was op een bal van het gymna sium en daar schikte een jongeman even wat op de rug van haar japon. De fotograaf B. zag er een aardig plaatje in en knipte af. Het werd nog een aardige foto ook, die uit gezocht werd voor publikatie in een boekwerkje „Wij zijn ook 17". Maar de vader van de jongedame kwam dit te weten op het moment dat de boekjes klaar lagen om by de uitgever G. te Nijmegen de deur uit te gaan. Hij was van oordeel, dat zijn dochter op deze foto afgebeeld was op zedekwetsende en stuitende wijze. Publikatie achtte hij grievend en voor haar goede reputatie nadelig. De kin derarts maakte dan ook een kort ge ding aanhangig voor de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem tegen de fotograaf en de uitgever. De president mr. J. H. Smits deed woensdagmorgen uitspraak. Hij kon in de foto niets vinden, dat een onbe vooroordeelde kijker aanstoot kan ge ven. Onaannemelijk achtte hij het, dat de publikatie van de foto ernstig gevaar zal opleveren voor de rustige en harmonische ontwikkeling van het zedelijke en geestelijke leven van het meisje en dat zij dientengevolge on berekenbare materiële schade zou lijden. Grote asperge-opbrengst te Bergen op Zoom De Bergen op Zoomse aspergekwekers kunnen wat betreft de opbrengst van de asperges tevreden zijn. Dit jaar werden 414.396 kg. asperges ge stoken voor een bedrag van 657.164.57 (vorig jaar 363.938 kg. voor 622.462.01), hetgeen een grotere aanvoer van 50.45R kg. betekend en een hogere omzet van 34.702.56. Toch nog allerlei moeilijkheden De heer K. C. A. Collette, direc- teuer van de Nederlandse Interna tionale Wegvervoer Organisatie (N.I.W.O.), heeft tijdens de jaar vergadering, welke deze organisa tie donderdag in „Esplanade" te Utrecht hield, een korte uiteenzet ting gegeven over de jongste ont wikkeling van het Nederlandse in ternationale wegvervoer. Hij deel de o.a. mede, dat de vrachtop brengst in guldens in 1955 27 pro- In het jongste sta tistische kwartaalbe richt van het secreta riaat-generaal van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse Douane- Unie zijn gegevens op genomen omtrent de genotmiddelen en de voedingsmiddelen wel ke per hoofd der bevol king beschikbaar zijn gekomen voor binnen lands verbruik in de laatste jaren. Hieruit blijkt onder meer dat het verbruik van bier in België per hoofd der bevolking in 1955 11b liter heeft bedragen te gen in Nederland slechts 17 liter. Het verbruik van bier in de laatste jaren in Neder land is toegenomen. In 1950 tot en met 1952 bedroeg het 11 liter, in 195S IS liter en in 195b lb liter per hoofd der bevolking. Het ver bruik van thee en melk is daarentegen in Ne derland aanzienlijk gro ter dan in België. Per hoofd van de bevolking beliep het theeverbruik in Nederland in het af gelopen jaar 0,68 kg. te gen slechts 0,03 kg. in België. Het verbruik van melk heeft in 195b- '55 in Nederland 189 kg. bedragen tegen slechts ruim 90 kg. in België. Wijn wordt per hoofd der bevolking in Bel gië veel meer gedron ken dan in Nederland, namelijk 7,2 liter per hoofd van de bevolking in België tegen slechts 1,1 liter in Nederland. Daarentegen is het ver bruik van gedistilleerd in Nederland groter dan in België, n.l. 2,SS liter voor Nederland tegen 1.38 liter voor België. Wat koffie betreft be draagt het Belgische verbruik per hoofd van de bevolking in 1955 3,9 kg. en het Nederlandse verbruik 2,b kg. Ten aanzien van rook waren valt zowel voor Nederland als voor België een stijging van het roken van sigaren te constateren waarbij echter de toeneming voor België veel groter is geweest dan in Ne derland. Wat het aantal calo rieën per dag in het da gelijks voedsel betreft 'valt er tussen de twee landen geen groot ver schil te constateren. Het aantal calorieën per dag voor de Bel- gisch-Luxemburgse economische unie be droeg namelijk voor 195b-'55 2.980 en voor Nederland 2.901. Wel blijkt dat voor België dit aantal sedert 1950- '51 onveranderd is ge bleven, terwijl voor Ne derland een daling is in getreden daar het aan tal voor Nederland in 1950-51 nog 3.020 be- droeg. cent meer bedroeg dan in 1954. Het vervoerde gewicht aws in 1955 23 procent hoger dan in 1954. Van het lopende jaar kan vermeld wor den, dat de vrachtopbrengst in het eerste kwartaal 38 procent meer bedroeg dan in de overeenkomstige spreker. In januari, februari en periode van het jaar 1955, aldus maart 1956 was het vervoerde ge wicht 34 procent meer dan in het eerste kwartaal van 1955. Ofschoon de juiste cijfers ten aan zien van het aantal ritten in kilome ters nog niet beschikbaar zijn, mag op basis van de bekende cijfers over de eerste tien maanden worden aan genomen, aldus de heer Collette, dat het aantal afgelegde ritten in 1955 ruim 193.000 bedroeg, waarbij onge veer 34 miljoen kilometers werden af gelegd. Deze cijfers bedroegen in 1954 resp. 179.000 en ongeveer 30 miljoen km. De beladingsgraad is nog steeds stijgende. Sprekende over de toekomstmoge lijkheden, zeide de heer Collette, dat voor 1956 een verdere stijging van de expansieve economische ontwikkeling verwacht wordt. Tegenover deze gunstige cijfers dient toch, een zeker gereserveerd optimisme gesteld te worden, aan gezien de belemmeringen welke het internationale wegvervoer, en met name het Nederlandse interna tionale wegvervoer, ondervindt, talrijk en vaak ingrijpend zijn. Machtigingssystemen en vergun ningenstelsels ondanks het interna tionale streven naar de „vrijheid van de weg", fiscale lasten welke het initiatief van de ondernemings geest in hun ontplooiing remmen, nationale maatregelen in weerwil van internationale afspraken, zoals de recente maatregelen in Duits land, het zijn alle obstakels welke een gezonde ontwikkeling van het internationale wegvervoer in de weg staarf. De heer Collette deelde mede, dat er „op alle fronten" pogingen worden ondernomen of voortgezet om verlich ting van de moeilijkheden te verkrij gen en hij eindigde zijn rede met een oproep tot samenwerking. verrassend goed van smaak "M" FEUILLETON door TJEERD ADEMA 48 „Maar....", zei de zuster, „hoe kan nou....?" „Ik vrees, dat meneer in handen van struikrovers is gevallen", legde Bastiaan uit. „Kan meneer vandaag nog een eigen kamer krijgen?" „Ja zeker, meneer", zei de zuster gedienstig. „Ik zou een en ander graag met de hoofdzuster willen bespreken", zei Bastiaan. „Als U zo vriendelijk wilt zijn, mij meteen even te wijzen, waar ik de administratie kan vinden, zal ik ook de financiële kant van de zaak even regelen." „Wilt U mij maar even volgen, me neer?" vroeg de zuster, naar de deur gaande. Bastiaan volgde haar op de voet en de mannen in het zaaltje begon nen na zijn vertrek van de eerste ver bazing te bekomen. „Wat zei die kerel?" informeerde Jacob Bos, een man die lialf over eind in bed zat. „Is 't ie van de ma rechaussee „Weet ik het?" vroeg zijn buur man. „Die knul met dat noedje is z'n bediende. Het is vast wel een hoge mieter!" De vrager strekte zijn hals en bracht zijn hoofd dicht bij het bed van zijn buurman. Hij kromde zijn rechterhand bij wyze van toeter om zijn oorschelp. „Wat zee je, buur?" „Het is vast een hoge mieter!" herhaalde buurman fortissimo. „Is 't ie loodgieter?" De explicateur haalde misnoegd zijn schouders op. Veertien dagen moest hij in het zie kenhuis liggen. Hij had ruimschoots de tijd om alles te zeggen, wat hem op het hart lag en nou hadden ze juist hem een dove maat gegeven. Pech had ie altijd in z'n leven gehad en dat zou ie wel houden. Een dokter in een wit jasje stapte driftig de zaal binnen. „Biersteker!" riep hg. „Present, dokter."' „Naar de onderzoekkamer!" beval de dokter. De hulpzuster knikte. „Hij wordt direct gebracht, dok ter!" Steensma's ogen gingen het zaaltje rond. Op zijn nachtkastje stond een bord je met havermout, maar hij zag geen kans zijn rechter arm zover uit te strekken, dat hij er bij kon. Hg sloot de ogen en viel in een lichte slaap. FREULE TERVOOREN „U kunt van geluk spreken, myn heer Van Waardenburg", zei epn dok ter, toen Steensma uit het verband gehaald was en al zijn gewrichten en verwondingen nauwkeurig onder zocht waren. „Uw gezicht heeft nogal wat schaaf wonden en een hoektand schynt los geslagen te zijn. Het beste is, dat wij die er morgen maar even uithalen anders krijgt U er last mee. Er is niets gebroken, maar U zit vol kneu zingen en blauwe plekken. Kunt U de armen boven het hoofd heffen?" Steensma probeerde het, maar liet ze na een pijnlijke, vruchteloze po ging weer zakken. „Forceer 't dan maar niet", ried de dokter. „Uw hoofd is zo geschaafd, dat we U maai' weer in t verband zullen pakken. Ik vermoed, dat we binnen enkele dagen wel pleisters kunnen gebruiken. Dan kunt U zich ook gemakkelijker bewegen. Kunt U mij even met het verband helpen, zus ter?" Een nonnetje legde verbandgaas en zwachtels gereed en de dokter lever de zijn patiënt een kwartiertje later keurig verpakt af aan een man in een streepjesjas, die hem op een brand- card legde en er mée naar de lift reed. Boven in een zonnige kamer, met uitzicht op de tuin was een bed ge reed gemaakt en zuster Blanca, de hoofdzuster van de afdeling, tilde hem met behulp van twee jonge ver pleegsters voorzichtig van de brand- card en legde hem tussen de helder witte lakens. „Ziezo, meneer", zei ze vriendelijk. „Nu moet U eerst maar eens een uur tje rusten. Ik kom straks nog eens naar U kijken. Als U wat nodig hebt, kunt U hier op dit knopje drukken". Zij legde het snoer van een bel, dat door de stijlen van het bed liep, in in zijn bereik en knikte hem vriende lijk toe. Daama liet ze de gordijnen zakken en verliet geruisloos met haar help ster de ziekenkamer. Ir. Steensma staarde in de duiste re kamer voor zich uit en overdacht zijn moeilijke situatie. Hij had in de behoefte aan een avond van ontspanning zijn ogen wil lens en wetens voor net gevaar ge sloten en die onvoorzichtigheid duur moeten bekopen. Hy had gehoopt, da.t zijn vijanden hem met rust zouden laten, toen hij met een mannetjesputter als Dobbel- man op stap was gegaan en verwacht dat zy daarom niet op zijn spoor wa ren, toen hij in de dancing gevlucht was. Nu begreep hij maar al te goed, dat ze hem °;een ogenblik uit het oog had den verloren en dat zij een meisje als Rieta op zijn pad hadden gezet om hem in de val te laten lopen. Hij verwenste zijn onvoorzichtig heid, waardoor hij de man als wiens plaatsvervanger hij optrad, opnieuw in gevaar gebracht had. Wanneer zün ontvoerders ontdekt hadden, dat h j een vreemde was, zou den zij begrijpen, dat hij zijn rol slechts speelde om de aandacht af te leiden van de man, die over de ge zochte kostbare stukken beschikte. Dan zou men hem Steensma wel met rust laten, maar dan begon de jacht op de ander, wiens verblijf plaats men zou trachten op te spo ren. Onwillekeurig dacht hij aan een ge sprek, dat hij nog zo kort geleden met de heer Van Waardenfourg gevoerd had. In een ziekenhuis of een gevan genis, had zijn opdrachtgever gezegd, zou hij buiten het bereik van zijn vijanden zijn, maar de heer Van Waardenburg had zijn plaatsvervan ger geen van beide verblijfplaatsen toegewenst. Nu lag hij ir. Steensma door s eigen onvoorzichtigheid in een zieken huis en hij mocht de voorzienigheid dankbaar zijn, dat hy het nachtelijk avontuur overleefd had. Het had heel wat slechter kunnen aflopen. Men had hern en zijn lijk spoorloos kun nen laten verdwijnen. Hij dacht er over na, waarom zijn achtervolgers dat in hun begrijpelijke teleurstelling niet gedaan hadden, maar zijn hoofd kon dat probleem nog niet ver-werken. Vast stond, dat hij in 'n ziekenhuis lag en zijn op drachtgever in deze omstandigheden een zeer slechte dienst had bewezen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12