Afschaffing van de verplichte ziekenfondsverzekering bepleit Van Acker: koning Leopold zal atoomkwesties bestuderen KLAHKBORV RIJKSKREDIETEN NODIG VOOR AARDAPPEL-EXPORTEURS BELGISCH BUD: TE WEINIG LOODSEN OP DE WATERWEG DONDERDAG 26 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 RAPPORT CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND Subsidiëring van premiebetaling „De bestaande verplichte ziekenfondsverzekering moet worden af geschaft en dient te worden vervangen door een vrijwillige verzeke ring". Dit is de conclusie van een rapport, uitgegeven door het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, dat aan de hand van een door een speciale commissie opgesteld pre-advies, is samengesteld naar aanlei ding van de te verwachten herziening van de bestaande wettelijke voorschriften op het gebied van het ziekenfondswezen. De samenstellers gaan ervan uit, dat de verantwoordelijkheid van de zorg in geval van ziekte primair op de mens zelf rust. De overheid mag als vertegenwoordigster van de gemeenschap slechts dan dwin gend ingrijpen, indien de mens niet bereid of niet bij machte is zich zelf door middel van verzekering te dekken tegen de financiële lasten van de ziekenzorg. Van een zodanige onwil of on macht is, aldus het rapport, niets gebleken. Het tegendeel is het ge val. De bestaande verplichte ver zekering is in zijn uiterste conse quenties onuitvoerbaar, zo menen de samenstellers. De overheid dient in elk geval al datgene te doen, wat mogelijk is om de burgers te helpen, hun verantwoordelijkheid te dezen te dragen. Wat de vrijwillige verzekering „ten behoeve van al die burgers in Nederland, wier inkomen een bepaal de nader aan te geven grens niet te boven gaat" betreft, menen de rap porteurs, dat de overheid de toetre ding tot deze verzekering kan bevor deren bijvoorbeeld door de premie zo danig te subsidiëren, dat die aanslui ting aantrekkelijk is. De premie-sub sidie zou kunnen worden opgevangen door van de werkgevers een bijdrage te heffen ten behoeve van werkne mersverzekerden. Ten behoeve van zelfstandigen, die verzekerd zijn, zou een rijksbijdrage uit de algemene middelen kunnen worden verstrekt. Bovendien zou in de ziektewet kunnen worden bepaald, dat zie kengelduitkering slechts wordt gedaan indien de betrokkene aan toont, in de medische verzorging te hebben voorzien. Aldus, zo zegt het rapport, ontstaat een nieuwe verzekeringsvorm, waarvan de aansluiting een in hoofdzaak vrij willig karakter draagt, terwijl de financiering obligatoir is. De rapporteurs hebben de overtui ging, dat een regeling van het zie kenfondswezen in deze geest past in de Nederlandse verhoudingen en een logische voortzetting vormt van een lange traditie van een in particulier initiatief gegroeid zïekenfondswezen. Menger van dodelijke cocktails gearresteerd Ernel Mendoza, voorzitter van het comité dat een feest organiseert in de buurt van Barranquilla (Col.), is gear resteerd wegens het mengen van dode lijke coctails, waarin hij onder meer accuzuur en tabakssap verwerkte. Het is niet bekend, wat Mendoza tot dit optreden heeft bewogen. Wel is be kend dat vijftig mensen aan zijn cock tails zijn bezweken en dat 250 men sen in een ziekenhuis moesten wor den behandeld. Belgische vissersboot na brand gezonken Een Belgisch vissersscheepje is woensdag op de Noordzee in de buurt van Blankenberge in brand geraakt en gezonken. De trawler Viktor Margarite uit Oostende heeft de drie opvarenden gered. Turkse president Menderes reist met K.L.M.-toestel President Adnan Menderes van Tur kije reist met een gevolg van vijftien personen, waarbij de minister van bui tenlandse zaken van Turkije, per chartervliegtuig van de K.L.M. naar Kaboel voor een officieel bezoek van enkele dagen aan Afghanistan. Op 30 juli zal de Turkse president met het K.L.M.-vliegtuig, een speciaal voor deze reis ingerichte DC-4 ma chine (de PHDBP „Paramaribo"), onder gezagvoerder L. Senf van Ka boel naar Karachi vertrekken voor een kort bezoek aan Pakistan. Op 31 juli keert het hoge gezelschap via Beirut met dezelfde machine terug. Motorrijder is thans buiten levensgevaar De motorrijder C. H. D. uit Gemert, die tijdens de Benelux-ronde bij een ongeluk betrokken was en zwaar ge wond werd, is thans buiten levensge vaar. De heer D. kwam in het Bel gische plaatsje Tongeren in botsing met een andere deelnemer aan deze ronde, de heer J. B. uit Middelburg, tengevolge waarvan de heer D. een schedelbasisfractuur en een voetbreuk opliep. Waarschijnlijk zal de heer D. zaterdag of zondag van het ziekenhuis te Tongeren naar het ziekenhuis te Eindhoven worden overgebracht voor verdere verpleging. LANDBOUWSCHAP OORDEELT-- Coördinatie van de aardappel-propaganda Tydens de bestuursvergadering van het Landbouwschap Is breedvoerig ge sproken over het vraagstuk van de aardappelen, zoals zich dat op het ogenblik manifesteert, mede in ver band met het uitvoerechec van dit voorjaar op Engeland. Nu na het ad vies van het Landbouwschap om niet over te gaan tot het verlenen van steun aan de getroffen exporteurs uit het aardappel-egalisatiefonds ten bedrage van vier miljoen, ook de mi nister van landbouw zich tegen deze situatie heeft uitgesproken, vond men weinig aanleiding om verder te pra ten over eventuele heffingen, die zou den moeten worden gedaan om de ver liezen, die by eventuele kredietverle ning zouden worden geleden, op te vangen. Op het ogenblik wordt gesproken over het verlenen van overheidskre- dieten voor de getroffen exporteurs. In verband met het feit, dat deze ex porteurs kennelijk weinig liquide mid delen hebben en dat zij in de laatste vijf jaren gemiddeld 75 van de consumptieaardappelenexport en 45 van de pootaardapelexport in han den hadden en thans het gebrek aan deze liquide middelen de nandel ten dele verlamt, kon het Landbouwschap instemmen met de gedachte van over- heidscredieten voor de exporteurs. Gebleken is bovendien, dat een niet onbelangrijke rem wordt gelegd op het aanvaarden van normaal risico, ook bij de uitvoer van groenten en fruit. Het Landbouwschap wilde zich niet uitspreken over kredietstelling aan de exporteurs persoonlijk, maar kon dus wel instemmen met de algemene ge dachte van een kredietverlening door de overheid. Verwacht wordt, dat bij een to tale buitenlandse vordering van meer dan vijftien miljoen gulden in totaal acht tot tien miljoen gul den overheidskrediet nodig zal zjjn om de bestaande schulden te voldoen en om over het hoognodi ge handelskapitaal de beschikking te krijgen voor het voortzetten van het uitvoerbedrijf. Van genoemd bedrag zal het grootste deel nodig zijn voor het voldoen van schulden aan telers, binnenlandse handelaren, zakken- leveranciers e.d. Een ander punt van bespreking op het terrein der aardappelen was het aardappelfonds, dat wordt gevormd door een heffing van tien cent per honderd kilo en dat wordt besteed, ten dele voor wetenschappelijk onderzoek ten aanzien van bewaring en verwer king, anderzijds aan propaganda voor het verbruik van aardappelen. Het landbouwschap voelt veel voor propaganda, ook voor consumptie aardappelen, via een coördinerend orgaan. Het bestuur van het Landbouw schap heeft besloten bij "het College van Rijksbemiddelaars goedkeuring te verzoeken van het algemeen deel van de collectieve arbeidsovereen komsten in de landbouw in dier voege, dat de vakantietoeslag wordt ver hoogd van twee tot. vier procent. DOELWIT. Piloten van straaljagers hebben zich tegenover de politie van Chicago beklaagd dat zij het doelwit werden van met een boog afgescho- pijlen als ze landden op het vliegveld Glenview. De politie heeft enige klei ne jongens moeten verzoeken om er gens anders te gaan schijfschieten. PRETTIG. Op een van de ambassa des in Parijs kwam een nieuwe em ployé uit het oosten aan. De Fransen vroegen hem, of hij niet blij was in hun prachtige stad te mogen werken. Hij antwoordde, dat hij geweldig in zijn schik was, want Londen was nu op nog geen uur vliegen verwijderd. ZEER VOORDELIG. „Te koop: Zeer voordelig, de collectie Bebop-gramo- foonplaten van mijn zoon. Bel op num mer 192.09 in Miami. Als er een jon geman aan de lijn komt, hang dan maar weer op en bel later nog eens terug". Deze advertentie was dezer dagen te lezen in een plaatselijk blad in Miami (Verenigde Staten). De jeugd van Marken en Volendam hebben een bezoek gebracht aan het rn.s. „Borneo". Voldaan over hetgeen zij allemaal gezien hebben, veriaten de Markermeisjes via de valreep het schip. Ongerustheid over een teveel aan varkens Tijdens een woensdagmorgen Utrecht gehouden vergadering van het bestuur van het Produktschap Vee en Vlees, heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer, de ongerustheid van het produktschap geuit over het. toene mend aantal varkens. De heer De Veer becijferde dat in maart van het volgende jaar 40t500 varkens kunnen worden verwacht. Een en ander achtte hij niet in het belang van de varkenshouderij. De exportmogelijkheden van bacon n Engeland en ham naar Amerika zijn niet voor grote uitbreiding vatbaar. Italië en Duitsland zouden aan de markt moeten komen, wil Nederland niet met een surplus aan varkens vlees te kampen hebben. De heer De Veer is van mening, dat de varkens houderij ondanks de hoge biggenprijs zich zal moeten matigen. Woensdagavond om vijf minu- ten voor tien beleefde de heer p§ A. Stroo op de Grote Markt te H Vlissingen een der prettigste verrassingen van zijn leven. Uit handen van Neptunus ont ving hij de hoofdprijs een cheque van f 1000 van -de. „Zeehelden-koopactie, die de Vlissingse middenstand ter-ge- =e legenh'eid van de tweede Vlis- p singse Zomershow organiseerde (Foto P.Z.C.) i iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tanker „Sheretan" wordt in Noorwegen „Thor Star" Het 12500 brt metende Nederlandse motortankschip „Sheretan", eigendom van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij te Rotter dam, is aangekocht door een Noorse rederij. Het schip, dat voor reparatie in de Amsterdamse haven ligt, zal voortaan als de „Thor Star" de zeeën bevaren. Rotterdamse stem: Geen reden tot ongerustheid Het Laatste Nieuws (België) heeft een groot opgemaakt bericht gepubli ceerd, volgens hetwelk er te Rotter dam ernstige ontevredenheid zou be staan over de rijksloodsdienst op de Nieuwe Waterweg. Er zouden name lijk niet voldoende loodsen beschik baar zijn voor het steeds drukker wordende scheepvaartverkeer, het geen vertragingen en dus schade zou veroorzaken. Bovendien wordt gewag gemaakt van een meningsverschil tus sen het Rijksloodswezen en de Rot terdamse havenautoriteiten over de toekomstige ontwikkeling van Rotter dam. Het loodswezen, zo schrijft het blad, meent, dat tegen 1958 in totaal 22.000 schepen de Waterweg zullen binnen komen, een aantal, dat in feite ver leden jaar reeds met 1000 is over schreden. Daarentegen zouden de Rotterdamse havenautoriteiten tegen 1958 rekening willen houden met 30.000 schepen. De voorzichtige ra ming van het loodswezen moet vol gens het blad worden toegeschreven aan het feit, dat deze dienst door de lage bezoldiging en de ongunstige ar beidstijden van de loodsen niet vol doende personeel kan aantrekken. Van Rotterdamse zijde heeft de N. R.C. naar aanleiding van het boven staande vernomen, dat er, behoudens in bijzondere omstandigheden zoals dikke mist of slecht weer, met het be- loodsen van de schepen in de Rotter damse haven geen moeilijkheden op- Stoffelijke overschotten gevonden bij Wezep Bij graafwerkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe handgranaat- baan op het militaire schietterrein te Wezep heeft men in de loop van dinsdag en woensdag resten gevonden van vijf mannelijke stoffelijke over schotten. Men wist reeds lang, dat in het najaar van 1944 hier vijf mannen door de Duitsers waren doodgeschoten die gevlucht waren uit de Prinses Margrietkazerne. Zij waren daar op gesloten op doorreis tijdens een trans port naar Duitsland na in Rotterdam tijdens een grote razzia te zijn opge pakt. Na de bevrijding heeft men ver geefse pogingen in het werk gesteld de stoffelijke overschotten te vinden. treden. Aan havenloodsen bestaat dan ook geen tekort. De directie van het Rijksloodswezen heeft toegegeven, dat het enigszins moeilijk valt het korps loodsen in hetzelfde tempo uit te brei den als waarin zich de ontwikkeling van het scheepvaartverkeer op de Wa terweg voltrekt. Dit probleem heeft echter de volle aandacht en de wer ving van nieuw personeel geschiedt met kracht. Reden tot ongerustheid is ér volgens deze instantie niet. De zogenaamde controverse tussen het loodswezen en de Rotterdamse haven autoriteiten over een prognose voor 1958 werd van deze zijde rondweg on zin genoemd. Een prognose voor 1958, zo werd gezegd, kan nu nog niet wor den opgemaakt; daarvoor dienen eerst de cijfers over 1956 bekend te zijn. fllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Inbrekers snoepten van de kaas... M De. Rotterdamse politie heeft j| H twee inbrekers gesnapt. Dat gebeurde op zondagochtend en wel doordat een vrouw die op het Stadhoudersplein woont kiespijn had. Ze kon namelijk H niet slapen, ging voor het raam H zitten en zag toen, dat twee p mannen pogingen in het werk p stelden om het gebouwtje van de Volksbond tegen Drankmis- M p bruik binnen te dringen. De dame waarschuwde de politie p en enkele ogenblikken later M kon zij vanuit haar raam zien jp hoe de mannen in de kraag p werden gevat. H Nu had de politie nog enke- M le openstaande „zaakjes" en p dus werden de ingerekende p mannen eens aan de tand ge- p voeld. Ze bleken evenwel in p p het geheel niet spraakzaam, p Maar zij hadden buiten de s waard, of in dit geval de krui- denier, gerekend, want bij een p inbraak in een levensmiddelen- p magazijn hadden ze een paar H stukken kaas opgegeten en de restjes laten liggen. De re- li cherche nam de tandafdrukken, H vergeleek die met het gebit van de twee mannen en het bewijs p was geleverd. De mannen vielen p dan ook prompt door de mand p en bekenden en passant nog p p een drietal andere inbraken. p lllllllllllll||||l||l||||||llllllll(IIUIUIIIÜIiyi]llll!!l!!!l!lllllllllllllllllIlillI Vierduizend Belgen woonden receptie bij ter ere van koningin Elizabeth De Belgische socialistische premier Aeliille van Acker heeft giste ren tijdens een plechtigheid in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van koningin Eliza beth van België, de moeder van koning Leopold, verklaard, dat „ko ning Leopold erin heeft toegestemd om in een internationaal kader bepaalde kwesties betreffende de kernenergie, welke van zo groot be lang voor onze toekomst zijn, te bestuderen". Deze mededeling van Van Acker wijst er op, dat het geschil over het beleid van koning Leopold, die zich in de tweede wereldoorlog aan het hoofd van zijn troepen aan de Duitsers overgaf en niet naar En geland wenste uit te wijken, bijgelegd is. Juist de Belgische socialistische partij heeft zich na de oorlog in alle hevigheid verzet tegen de terugkeer van Leopold op de troon. De kwestie- Leopold heeft de gemoederen in Bel gië dikwijls fel opgezweept en 't land eenmaal zelfs bijna tot aan de rand van een burgeroorlog gebracht. Leopold deed in 1946 afstand van de troon. Ziin toen 19-jarige zoon Boudewijn volgde hem op. Premier Van Acker zeide niet pre cies wat de functie van Leopold, die sinds zijn aftreden geen enkele offi ciële functie heeft uitgeoefend, zou zijn, maar men kon uit zijn medede ling opmaken, dat hij zoveel als ad viseur van de Belgische regering in zake atoomkwesties zal worden. Ongeveer vierduizend Belgen uit alle rangen en standen, die de plechtigheid in het Paleis voor Schone Kunsten bijwoonden, juich ten Leopold hartelijk toe 'nadat Van Acker zijn belangrijke mede deling gedaan had. De prinses De Rethy, zijn knappe, tweede echtgenote, die in september haar derde kind verwacht, greer stralend zijn hand toen het gejuier losbarstte. Het applaus en de toejui chingen hielden bijna vijf minuten aan. Voor het Belgische volk betekende dit een drievoudig heuglijke dag, want niet alleen was dë geliefde, kunstminnende koningin Elizabeth 80 jaar geworden en de controverse rond haar zoon Leopold klaarblijke lijk bijgelegd, maar tevens bleek een vete in de koninklijke familie zelf tot het verleden te behoren. De oude koningin was namelijk met uitzondering van één gelegenheid nimmer tevoren met de prinses De Rethy in het openbaar gezien. Premier Van Acker verzocht ko ningin Elizabeth namens de regering, het halssnoer van eredeken van ae arbeid te willen aanvaarden. De rege ring beschouwt deze onderscheiding tegelijkertijd als een blijk van 's lands erkentelijkheid en als het bewijs der toewijding van koningin Elzabeth en van ae koninklijke familie aan al de keurarbcidcrs van het land, intellec tuelen zowel als handarbeiders. Uit naam van degenen, die in Bel gië in dienst staan van de nationale cultuur, voerde Herman Teirlinck 't woord. Het Wereldgebeuren. Knuppel in hok Eisenhowers „vredesministcr" Ha rold Stassen heeft een klein oor logje binnen de Amerikaanse artij der Republikeinen veroorzaakt. Jijdens een persconferentie heeft h(j immers bekendgemaakt, dat Eisenho wer goed eraan zou doen wanneer hij Richard Nixon liet schieten als kan didaat voor het vice-presidcntschap en als hij in diens plaats zou kiezen de gouverneur van Massachuestts, Christian A. Hertcr. In dit oorlogje moest Stassen het in de eerste plaats zelf ontgelden: er werd een telegram bij hem thuis be zorgd dat was ondertekend door twintig Republikeinen uit het Huis van Afgevaardigden. In het telegram stond, dat de heren „verbaasd" en geschokt" waren over deze „ongepas te politieke manoeuvre" en dat zij 't op prijs zouden stellen, wanneer hij zijn regeringsbaan zou opgeven. Geen denken aan. antwoordde Stassen. Ik heb over dc kandidaatstelling voor 't vice-presidentschap niet gesproken als minister, maar gewoon als me neer Stassen. De tweede, die onder vuur werd ge nomen, was de verraste Herter zelf, die van de prins geen kwaad had ge weten, maar desniettemin telefonisch met de dood werd bedreigd. Mis schien was het een „geestelijk ge stoorde" die opbelde, maar de politie zag er toch een reden in, om de wacht bij het gouverneurshuis te ver sterken. Stassen heeft nu de knuppel ge gooid in 't Republikeinse hoen derhok, waar het tot dusver aan gekrakeel ontbrak omdat iedereen 't erover eens was, dat de partij ge diend was met het presidentschap van de nationale figuur Dwight D. Eisenhower. Over het vice-president- schap is bij de vorige verkiezing wel het een en ander te doen geweest, maar het was eigenlijk een bijkom stigheid. Maar nu is uit Eisenhowers beide ziekteperioden gebleken, dat ook een president als een broos men selijk wezen moet worden beschouwd en dat het nooit uitgesloten is, dat de vice-president een deel van de ambtsperiode als opvolger op de pre sidentszetel moet zitten. En Stassen heeft daarom met behulp van proef- stemmingen uitgerekend dat op de combinatie Eisenhower-president en Herter-vice-president zes procent meer stemmen zouden worden uitge bracht dan op het team Eisenhower- Nixon. Die zes procent heeft klaar blijkelijk iets tegen Nixon, maar Her ter bevalt hun wel. Dat Nixon niq£ populair is, was al in brede kring be kend. Maar uit de weerstand togen Stassens voorstel blijkt, dat men hem niet zonder meer kan uitschakelen. Hij behoort dan ook oorspronkelijk tot de sterke rechtervleugel van de partij. Met de man van het midden, die president Eisenhower is, praat hij nu ambtshalve mee, maar menigeen vreest, dat hij onder invloed van zijn oude politieke vrienden van koers zou veranderen, wanneer hij onver hoopt zelf de presidentsscepter zou moeten zwaaien. En dan kon 't wel eens minder rooskleurig eruit zien voor de internationale morele ver plichtingen van de Verenigde Sta ten en de buitenlandse hulp zou mis schien ook in het gedrang komen. Christian A. Herter is bij de rechtervleugel van de partij he lemaal niet in tel. Hij is dan ook een tegenpool van Nixons vroe gere vrienden. Maar hij beschikt over een brede ervaring, die Stassens keus wel heel aannemelijk maakt. Trou wens: Stassen is niet de eerste, die Herters naam in verband met de toe komstige presidentsverkiezing ter sprake brengt. Toen Eisenhower vo rig jaar in het ziekenhuis lag. werd door een aantal vrienden van de pre sident een nieuwe club opgericht: de „Christian-A.-Herter-for-President- in-Case-Eisenhower-Doesn' t-Run- Again-Club", de club die er voor was om Herter kandidaat te stellen wan neer Eisenhower niet zou meedoen. Men noemde hem toen al de best ge trainde man voor het presidentschap, omdat hij een brede politieke erva ring had. Zo was hij medewerker van Herbert Hoover bij de hulpverlening aan Europa na de eerste wereldoor log. Een tiental jaren had hij zitting in het Amerikaanse Congres, en in die jaren werd hij bij opinieonderzoekin- gen aangewezen als „de beste Con gresman". Omdat hij hoofd was ^an een comité van negentien Congresle den dat achttien landen doorkruiste en de grondslag legde voor de hulp na de tweede wereldoorlog, noemt men hem wel eens „vader van het Marshallplan". Deze internationalist, die eind vorig jaar nog werd be schouwd als een geschikte president, zou zeker passen op de plaats van de vice-president. Maar daar zit hij voorlopig niet en of hij er komt, is zeer de vraag. Hij heeft gisteren la ten weten, dat hij de kandidatuur van Nixon zou steimen en dat hij zich overigens zou voegen naar de wen sen van Eisenhower. Zolang Eisen hower zich in deze kwestie niet mengt, zal Stassens actie echter voortgaan. Veel kan afhangen van het gekrakeel, dat in het Republi keinse hok is ontstaan, nu de vredes- minïster een knuppel daarin heeft ge gooid. HAROLD STASSEN ..oorlogje ontketend...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5