GOLD STAR „Vrederust" heeft tekort aan ruimte en aan verpleegsters Jonge mensen op Schouwen bijeen CHR. ARBEIDS1NTERNAT10NALE VERGADERDE IN HAAMSTEDE imn ^.ijpc Zeeuwse Almanak ACHTELOOSHEID MET VERGIF IS ERNSTIGE OVERTREDING Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 JULI 1956 JAARVERGADERING IN BERGEN OP*ZOOM Er moeten nog steeds vele patiënten worden afgewezen „Er I» nog altyd nood op Vrederust", /,o verklaarde de voorzitter van de Vorenlglng tot Chr. Verzorging van G centos- en Zenuwzieken In Zee land, burgemeester A. H. S. Stemerdlng uit Souburg woensdagmorgen op do drukbezochte 52nto jaarvergadering In hot kerkgebouw van de inrichting to Bergen op Zoom. Er i» de nood van 't ruimtegebrek, waardoor helaas nog vele patiënten moeten worden afgewezen, Voor de bouw van een nieuw paviljoen Ih de goedkeuring van de minister van Sociale zaken reeds vorkrogon, doch het wachten is nog op de vergunning van diens ambtge noot van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Dan is er verder nog het ern stige probleem van het. tekort aan verpleegsters, waarvoor de voorzitter de bijzondere belangstelling van de vergadering vroeg. Afscheid van drs. J. J. Knibbe als secretaris Zoals ieder jaar waren er weer zeer velen uit alle delen van Zeeland naar Bergen op Zoom getogen voor het jaarlijkse bezoek aan ae stichting, een stukje Zeeland op Brabantse bo dem. Het traditionele zonnetje ontbrak ook nu niet en zo werd deze dag weer tot een bijzonder geslaagd" Voordat de vergadering des mor gens werd begonnen, sprak ds. H. J. Kouwenhoven, gerei. predikant van Heinkcnszand, in een wijdingswoord. Naar aanleiding van de tekstwoorden Uit Joh. 7:19 e en Gal. 2:20 b, wees hy zjjn gehoor op do opdracht tot die nen van de naasten, in gehoorzaam heid aan Christus. In zyn openingswoord voor de ver gadering, herinnerde de voorzitter, burgemeester A. H. S. Stenierding van O. en W. Souburg, aan de rijke, gezegende historie van „Vrederust". Hij sprak daarbij de hoop uit, dat al len evenals destijds de pioniers, zich door de liefde van Christus tot dit werk gedrongen mogen gevoelen. Ook voor wat dit jaar werd verkregen, past slechts dankbaarheid. Na nog de noden van het ruimtege brek en het verpleegsterstekort uit voerig te hebben besproken, kon de voorzitter mededelen dat misschien in oktober a.s. de kliniek voor neuro sepatiënten te Halsteren geopend zal kunnen worden. Voor het beheer van deze nieuwe inrichting is een stich ting gevormd. Pijn door welke oorzaak ook AKKERTJES flitsen Uw klachten wegt Op „Vrederust" zelf Is het gebouw voor nrbeldstherapie, dat destijclB af brandde, inmiddels herbouwd en ver groot, Ongeveer 600 van de 900 ver pleegden zUn de laatste jaren actief Met algemene instemming werd besloten aan de oud-voorzitter ds. J. do Vries, die in een telegram zyn beste wensen aan de vergadering had doen toekomen, telegrafisch een ant woord te doen zonden, De jaarver slagen van secretaris en penning meester werden zonder enige bemer king vastgesteld. BESTUURSVERKIEZING BIJ bestuursverkiezing moest in twee vacatures worden voorzien, in verblind met het periodiek aftreden en niet herkiesbaar zijn van de heer R. Batten uit Middelburg en liet ver trek van drs. J. J. Knibbe uit Goes, naar Overysel. Als hun opvolgers werden in het bestuur gekozen resp. de lieren J. Germing, Middelburg en mr, J. G. van der Burgt; te Goes, De lieren J. J. Duvekot en A. de Lange, belden uit Goes, werden als bestuurs lid herkozen. De voorzitter sprak woorden van dank tot de aftredende bestuursleden, de heren R. Batten on J, J. Knibbe. ïn het bijzonder wendde hij zich daar bij tot de hoer Knibbe, die sedert ok tober 1948 als secretaris de vereni ging heeft gediend. Als waardering voor het vele werk dat do scheiden de in het beiang van „Vrederust" hoeft gedaan, bood de voorzitter hom een fraaie aquarel van Goes aan. Hy wenste hem met zijn gezin alle goeds in Överijsel toe. In zyn dankwoord herinnerde de heer Knibbe aan de goede samenwer king en de vriendschap welke steeds ln het bestuur en met het personeel heeft bestaan. Hij wenste allen wijs heid en kracht toe om ook ln de toe komst de moeilijkheden van „Vrede rust" onder ogen te zien en te trach ten hiervoor een oplossing te vinden. Bij de rondvraag kwamen uit de vergadering nog verschillende wen sen en. suggesties naar voren in ver band met de propaganda voor „Vre derust" in het algemeen en voor de werving van verplegend personeel in het bijzonder. Nadat ds. J. F. v. d. Berg. geeste- ïyit verzorger van de stichting, met dankgebed had geëindigd, werd een koffiemaaltijd aangeboden, Des mid dags werd in het ontspanningsge- bouw de film ,,Dor Zeeuwen Trots op Brabants bodem", welke op treffende wijze het werk op dé stichting uit- beoldt, vertoond. De Protestants-Christelijke Arbeids- Intcrnationalc heeft in Haamstede op het eiland Schouwen, vergaderd on der leiding van dc heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland. In de ze bestuursvergadering heeft men zich vooral bezig gehouden met de mede delingen van de algemeen secretaris, dé heer F. P. Fuvkschot, over diens Werk in Canada. Vier jaar geleden vertrok de heer Fuyksehol naar Canada om daar hulp te verlenèn bij de oprichting, en' óp- bouw van een christelijke vakbewe ging. Thans is hij voor de eerste keer met verlof ln Nederland. Uit de mededelingen, die hij aun het bestuur deed, bleek, dat de „Chris tian Labor Association of Canada" (Christelijke Arbeidersbond van Ca- VAN TOT ZWARE VERLIEZEN. Het afgelopen weekeinde Is voor de Zeeuwse duivenliefhebbers niet pret tig geweest! Wij moeten zelfs melden, dat zü zware verliezen hebben gele den. Want vele duiven, die aan de wedvluchten uit Arras en andere plaatsen deelnamen, keerden niet naar hun basis terug door het slechte weer in Frankrijk. Slechts een klein deel van de vogels, die 's middags waren gelost, kwamen 's avonds.nog ln hun veilige hokken. De meeste die ren arriveerden echter pas In de loop van maandag en dinsdag ln Zeeland. De gemiddelde snelheid van de dui ven, die normaal 1200 meter per mi nuut, bedraagt, was voor de prijswin nende (en dus snelste) vogels nu slechts 600 meter. De duiven, die htm basis niet haalden, zijn voornamelijk jongo dieren. Kortom, het was voor de talloze dulvensportliefhebbers één der slechtste vluchtdagen der laatste ja ren. IN TREK. De Schouwse plaats Burgh is bij dc onderwijzers in trek! Dit mag men althans concluderen uit het feit, dat HELD De ,^zee~heldenactic" in Vlissingen behoort tof, het verleden. Gisteravond zijn de prijzen uitgereikt aan dege nen, die de daden van de verschil lende koene zeevaarders het best be licht hadden, of aan degenen, die de meeste zeehelden verzameld hadden. Eon gebeurteniswaar de zeehelden in kwestie wel nimmer van gedroomd zullen hebben Overigens loonde het de moeite een k[jkje achter de schermen te nemen. Om gewaar te worden welke daden men de favoriete zeehelden toe schreef. Zo leerden w\j o.m., dat Joost de Moor zo men de goegemeente wil geloven een wel zeer bijzondere carrière achter de rug had. Een der inzenders vermeldde als zijn voor naamste heldendaad altlia/>is: „Hij was driemaal gehuwd Ongetwijfeld een bewijs van zijn onversaagdheid, maar of de jury het zó zal hebben opgevat, valt te be twijfelen. Dezelfde inzender was trou wens zelf niet helemaal zeker van zijn zaak, want hij voegde er nog aan toe: ,.Hij stierf als een geboren zeeheld". Hetgeen bepaald makke lijker moet zijn geweest dan het le veren van de prestatie om als ge storven zeeheld geboren te worden, zo peinsden wij. Enfin, een ieder weet nu weer alles van Joost de Moor... er in deze tyd van een tekort aan werkkrachten in dé onderwijswereld niet minder dan dertien sollicitanten waren voor een betrekking van on- derwyzer aan de openbare lagere school in deze plaats by de Schouwse duinen. BLOEMEN. Wie van bloemen houdt, kan met ingang van zaterdag ln Burgh- Haamstede terecht 1 Op die dag wordt daar nameiyk de jaarlijkse bloemententoonstelling van dé „Floraliavereniging" geopend. Ook dit jaar zullen de auto's in de R.T. M.-garage plaats moeten maken voor de bloemen. Natuurlijk zijn er weer de yverig verzorgde plan ten van de schoolkinderen! Verder zullen er echter ook tal van Inzen dingen van particulieren te zien zyn. ADRES. De Inwoners van Sint Annaland zul len dit adres goed moeten onthouden: Voorstraat 11, Sint Annaland. Daar staat nameiyk de fraaie en spiksplin ternieuwe ambtswoning van burge meester J. van den Bos en inmiddels heeft deze eerste burger het nieuwe huls al betrokken. WIND. Een harde wind is de kapitein van een motortanknchlp bU het uitvaren van de sluis te Iiansweert noodlottig geworden. HU kon nameiyk zUn roer niet meester blhven, waardoor het sohlp met een flïnke vaart tegen de motorsplts voer. Het roer werd ern stig beschadigd en peduldlg wacht het stfilp nu ln de vluenthaven op het be sluit van de expert er verzekering. nada) niet alleen onder de Nederland se emigranten, maar ook onder de Canadezen resultaat heeft. Met ingang van 1 september a.s, zul een tweede man in bezoldigde dienst treden Het is .de heer Herschel Asel- tine, een Canadees predikant, die ln het bijzonder Sociale ethiek en arbei dersverhoudingen heeft gestudeerd. De ..Christian Labor Association of Canada" strijdt in verscheidene staten van Canada nog voor liaar Officiële erkenning. Bovendien strijdt zij voor het recht om col lectieve arbeidsovereenkomsten aT te sluiten. In enkele staten heeft zij deze erkenning reeds verkregen. De heer Fuyksehot is voornemens eind september naar Canada terug te keren, Advertentie de sigaret van formaat KANTONRECHTER MIDDELBURG Boete voor werkgever wegens ongeval met cirkelzaag Zwaar vergif dient ten alle tijde goed bewaard te worden, ook op de boerderij, want er mogen geen onbevoegden bij komen, opdnt gevaar wordt vermeden. Wie slordig met dergelijke chemicaliën omspringt overtreedt Wettelijke besluiten en is strafbaar. Nu kon men liet woord slordig op de 38-jnrigc landbouwer J. P. L. uit 's-Hccr Ai'ondsUei'kO niet direct toe passen. Maar als verantwoordelijke man had liij er niet voor gezorgd, dat een bus met 225 g tomorine een vergif, waarmee ratten en muizen wor den verdelgd - goed achter slot en grendel stond. Dientengevolge stond hy woensdag terecht voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Mou- lenburgli, die een boete oplegde. wel begrip voor V's moeilijkheden kiezen van oên zo doelmatig 4iod^ Rijkspolitiemannen hebben dc over treding op 2 mei geconstateerd. Per soneelsleden van L. lmdden do bus met liet vergil' gedurende de winter en daarna gebruikt om ln dê schuur opgeslagen graan veilig te houden voor het beluste gedierte. Men had echter vergeten de.bus terug tc zet ten iü de kast, waar ook andere ver giftige zaken netjes plegen te wor den opgeborgen, Dc bus stond er reeds 14 dagen en of verdachte nu aanvoerde dat het ding op twee en halve nieter hoogte was gezet, zodat er zeker geen kinderen by konden komen, dat bate hem niet. Dê ambte naar van het O.M. vond het nameiyk toch een ernstige overtreding en zijn eis was 50. „Dat is de toekenning van een 4 voor gedrag voor iemand, die een 7 verdient", zei L., „Ik doe steeds mijn best, maar nu maakte ik eens een fout"... De kantonrechter nam deze omstandigheid kennelijk wel aan, want hy deed er nog 15 af- 35). „Dit is een /.eer ernstig feit; het is een kwestie van discipline, zei de ambtenaar tegen verdachte A. C. H., aannemer uit, Souburg, die een boete van JOO hoorde eisen. H. moest, zich verantwoorden, omdat in zijn werkplaats op 3 mei een cirkelzaag- machine op een bepaald moment, niet voldoende was beveiligd, zodat één van de personeelsleden 4 vingers van zpn rechterhand afzaagde. Ver dachte voerde aun, dat mén in zijn afwezigheid het z.g. spouwmes van de machine afgehaald had, waardoor dit ongeval kon gebeuren. „U moet uw personeel zodanig Instrueren, dat zulke dingen niet kunnen gebeuren", raadde de kantonrechter, the 'n boete van 00 oplegde. De Middelburgse koopman in ga- l&ntarieën F. P. V. was Dekêurd om dat hij op de Nieuwe Haven met zijn handkar niet rechts had gereden. Hy trok namelijk de kar achteruit langs de toen voor hem linkse zijde van de straat. Een agent had dit geconsta teerd cn bevestigde nu, dat V. over een afstand van 10 m. had getrokken en, dat het op dat moment niet druk op de straat was. Verdachte trok de kar namelijk, omdat hy anders moest keren, hetgeen ter plaatse wat ge vaarlijk is. De ambtenaar toonde - - moeilijkheden bij het'kiezen van oên zo doelmatig mogelijke route langs do klanten en vroeg 2. Verdachte vond het „ta rief" wat hoog en de kantonrechter zei, dat V, in het vervolg toch maar anders moet ryden. „Trekt U hier uit maar lering", aldus mr. Moolen- burgh, die conform de eis vonniste. Bij verstek.,.. „Myn man kan niüt, hy zit op Schou wen", zei de vrouw van verdachte M. L. V. uit Gods die dus verstok had laten gaan. Mevrouw bezat geen vol macht van haar echtgenoot, zodat de kantonrechter moest zeggen „Ik verleen verstek, maar U bent er officieel niet". Toch mocht mevrouw V. nog toelichten hoe het kwam, dat hot gezin niet in hot bezit van een luistervcrgunnlng cn wél in het be zit van een radiotoestel werd aange- 'troffen. Het bleek een ingewikkelde zaak, waarin een verhuizing vanuit Breda een rol speelde en niet ge stuurde vergunningen althans volgens de vrouw van verdachte. De Dienst Luister- en Kijkgelden had echter geschreven, dat zy wel vergunning naar Goes had gezonden en daarmee was voor de lieren achter de tafel do kous of! Het werd 10 na een eis van 15. I'cr motor was de 47-jarlgo grond werker N. H. uit Westkapelle op de hoek van de De G'asembrootstraat en de Riddcfkerklaan in botsing geko men met een auto, die voorrang had. „Ik erken schuld", zei H., (lie nogal hard gereden moet hebben,'want on danks zijn remmen „zat" hy direct „bovenop" de auto. Dat kost. hem nu 46,50 aan schadevergoeding voor schrammen en deuken in het voertuig en bovendien een boete van 20. Onderwijsbenoemltigen De heer W. J. Everse te Vlissingen is tot onderwijzeres aan de chr. school voor Chr. Nat. schoolonder wijs, te Zonnemaire. Me.j. J. H. Noback, te Middelburg is tot onderwyzeres aan de Chr. school te Oostkapelle benoemd. „YOUTH FOR CHRIST"-KAMP IN ZEELAND Studie en spel in prettige sfeer In een grote schuur aan de voet van de brede duinen van Westen- Bchouwen kan men deze week 's morgens een vijftigtal jonge men sen aantreffen, gezeten op enkele ruwhouten banken. Uit vele delen van Nederland zijn zij naar hier ge komen om het eerste „Youth for Christ'Mcamp in Zeeland mee te maken. Het zyn jonge mannen en vrouwen, scholieren, studenten en kantoorbedienden, die met ernstige gezichten luisteren naar een ver- Witte tanden - frisse aden* met COLGATE! Stopt slechte adem onmiddellijk Bestrijdt tandbederf de gehele dag Houdt de tanden weergaloos wit KnmM| met Colgate «cralctjjg wsi S5°jo dar hartrrfiq, die mendteok eeeaenaken Grote tul slechts 10 Standaard tube 44 Familietube 100 haal, dat één van de leiders' uit de bijbel vertelt. Als interkerkelijke gemeenschap proberen zjj het doel van hun sa menzijn zo goed mogelijk te berei ken: Christus te zien als het mid delpunt van het dagelyks leven; niet alleen in de kerk of tydens de morgenwijding, maar ook tydens hun werk en spel. ,,zy komen ook met hun móeiiyk heden by je en dan is het zo fyn om hen te helpen. Om door dit werk een leven to zien veranderen", zo zoggen de leidei'B van dit kamp, de evange list Bob Miller en zbn vrouw Ann uit Oosterbcek, een Amerikaans echt paar, dat vier jaar geleden naar Ne derland gekomen ls. Zij worden ge assisteerde door Jan Kamp, de pro vinciaal voorzitter uit Terncuzcn, Dick van Katwyic, die or zyn vakan tie voor „opgeofferd" heeft, Henry Holiermans uit Korkrade cn Plet van HeQnlngen, die do taak van kok „met plezier", zegt hy op zich ge nomen heoft. Vorige week zijn üb deelnemers oj» Wcstonsehouwen aangekomen en zaterdag a.s. zullen zij weer vertrokken, gesterkt door lietgoen zjj gehoord en gezien hebben. Elke morgen worden er drie lessen ln bijbelstudie gegeven, verzorgd door „Oom Henk", „Oom Dick" en „Oom Bob", zoals de leiders in de dagelijkse wandeling genoemd worden. Hiervoor heeft „Oom Jan" reeds een stille tijd een overdenking van de bijbel ge houden. „Hierdoor leren we de bij bel beter kennen", zo zeggen de „leraren" met overtuiging. In de afgelopen jaren de „Youth for Christ" bestond dit jaar in Ne derland tien jaar en in Zeeland vier aar werden deze kampen altyd in ethoorn gehouden. Daar de kosten voor sommige jongelui nogal hoog waren, nam Jan Kamp het initiatief om in Zeeland een week byeen te ko men. De keus voor het eerste kamp in deze provincie viel op het prach tige duingebied van Wcstenschouwen. Byzonder verheugend noemde Jan Kamp de elk jaar steeds groter wor dende deelname aan do kampen. Niet enkel studeren Het is echter niet alleen maar stu deren, wat de leiding op het pro gramma gezet heeft. Integendeel, De middagen zyn gereserveerd voor het houden van excursies, voor sport en 'spel, terwyi er 's avonds onder meer openluchtsamenkomsten gehouden worden in Burgh en Haamstede. Vrij dagavond wordt doze week besloten met oen lc&mpvuur, waartoe ook jon gelui uit dc omgeving uitgenodigd worden. Wat de excursies betreft, hlerby ondervindt men zeer veel medewer king oj» alle mogelijke gebied. Zo is er dinsdagmiddag ecu tocht naar de „Meeuweiikolonie" gemaakt onder leiding vail (1e heer 11. de Haan van do Domeinen. Dondenniddag wordt een bezoek gebracht aan Zierikzee, waar de gemeente-archivaris, de heer P. van Beveren, zicli hereitl verklaard heeft om zijn bezoekers het een en ander van dc stad to laten zien. Iedereen werkt dus mco om het de deelnemers zo aangenaam mogelijk te maken; met name moeten hier de gemeenteleden van de Ned. Hervorm de Kerk van Burgh genoemd worden. Onder de deelnemers zelf heerste needs vanaf de eerste dag een uiter mate prettige verstandhouding. Men let er nier niet op, wie of wat men is, het gaat in hoofdzaak om de gemeen schap, die op interkerkelijke basis gevormd wordt. De eenheid, die deze jonge mensen, afkomstig uit verschil lende streken en kerken, bindt, is ge legen in het feit, dat zij zich allen voor eenzelfde taak gesteld weten: hun medemensen zoveel mogelijk ge lukkig te rr aken. KUNST Werken van Dirk Koets Veere, Schotse Huizen; ere-tentoonstelling. In de Schotse Huizen te Veere wordt tot 25 augustus een crc-tentoonstel- ling gehouden van de werken van wij len de kunstschilder Dirk Koets, die onlangs te Veefe overleed. Het is geen expositie, die men met een overstelpend aantal indrukken verlaat, integendeel. In de werken van de kunstenaar Koets herkent men dé stille werker, géén hemelbestor mer, geenszins, maar wel een man die klaarblijkelijk vaak oprecht mot de materie worstelde en die er voortdu rend naar streefde in zyn scheppin gen oprecht en zuiver te blijven. Dat onderkent men bijvoorbeeld sterk in zijn landschappen, die stuk voor stuk éen sobere, rechtschapen sfeer ade men, maar die men soms wel wat be- wogener had. willen zien. Het is alsof de schilder Koets zich aan die land schappen niet geheel on al heeft wil len overgeven, in het besef dat ze blij vend wafen. Dat het eigenlijk onnodig was om ze uit te beelden, maar dat hy, getroffen door een bepaalde sfeer, ze nis het ware niet ongcschilderd kón laten. In zijn paarden en vissers daaren tegen treft de bewogen, de bezielde toon, Dat is do schilder Koets op zijn best. In stoere, forse lijnen, in spre kende kleuren schilderend bijvoor beeld drie paarden voor een ploeg; of in een ander doek verhalend van het zware, slopende werk der vissers. Zo als hij dat dan karakteriseert in enke le, bijna lompe vissersfiguren, zwoe gend rond een net. Z'n landschappen, z'n gezichten op Vccre, zijn veelal wat effen soms echter hijzonder char mant van. toon, z'n paarden en vis sers daarentegen ademen inspiratie en bewogenheid. In dit werk ligt zyn ziel. Uit z'n stillevens spreekt innige genegenheid, overgave aan de mate rie, zoals ook bijvoorbeeld uit het fraaie doek, waarop hij een bok en een geit in een stal uitbeeldde. In dit werk valt in het bijzonder de zuiverheid van de compositie op. Géén expositie dus, die men Verlaat met zoals opgemerkt een over stelpend aantal indrukken. Wél een tentoonstelling, waar men zich even kan vermeien in degelijk, sober en soms ei*g mooi werk. Zilveren V.V.V.-jubileum in Vlissingen In strikt besloten kring is te Vlis singen het zilveren jubileum herdacht van de heer Ad. Mets, die dezer da gen 25 jaar bestuurslid was van de plaatselijke Vereniging voor Vreem delingenverkeer, Gedurende deze kwart eeuw was hy tevens secretaris van de afdeling. Op de dag van het jubileum ontving de heer Mets een mand bloemen van zijn medebe stuursleden. Tijdens een dinsdag 31 juli te houden bestuursvergadering zal de heer Mets officieel gehuldigd wor den, waarbij de voorzitter van de Prov. V.V.V., mr. J. Moolenburgh, de jubilaris zal huldigen. VANDAAG. Middelburg Electro. „De ongenaakba- ren", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Kunst museum: Expositie werken Zeeuwse Kunstenaars Kring. 10—12, 1417 uur; Beiaarddag: Ontvangst beiaardiers in stadhuis, 11.30 uur. Concerten op de Lange Jan, 11, 14, 17 en 21.15 uur Luisterwedstrijd Eerste Abdijplein, 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Wal cheren". 9—23 uur; Molenwater. Ring- rijderij versierde sjezen „Handels- bel." en Z.R.V., 10 uur optocht deel nemers, 13 uur. Veere ,,'t Lammetje": Eretentoonstel- ling werken wijlen Dirk Koets, 10—13, 13.30—17 uur. Vlissingen Alhambra: „De lokkende diepte", (18 jr.), 10 en 21 uur; Luxor: „Meisje in slecht gezelschap", (18 jr.), Goes Grand: ;,De sneeuw was vuil", (18 jr.), 20 uur; Schuttershof; Marjo- ballet, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2