PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT oE BILT Romme heeft slechts kans als hij liberalen mee kan krijgen Christian Herter met de dood bedreigd Zeeland is voor personenvervoer een moeilijk gebied Dr. Drees gaf het op, toen K.V.P. op vier punten halsstarrig bleef Vandaag.. „RUSSISCHE S0LIDARISTEN" OVER DE GRENS GEZET VERWACHT... 199e jaargang - no. 174 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm: Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 384 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. K.V.P.-FRACTIELEIDER NU FORMATEUR (Van onze parlementaire redacteur) De koningin heeft dinsdagavond om acht uur de voorzitter van de Tweede Kamer-fracie van de K.V.P., prof. Romme, bij zich genodigd en hem de opdracht verleend tot het vormen van een kabinet, dat ge acht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Prof. Romme heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen hou den. Dit is de normale formulering in zo'n geval. De opdracht wordt namelijk pas aanvaard, als de formateur geslaagd is en de koningin een lijst met namen van door haar te benoemen ministers kan aan bieden. Dr. Drees had dinsdagochtend zijn gang naar het Huis ten Bosch gemaakt om de mededeling te doen, dat hij de opdracht niet kon aan vaarden. Hij heeft later op de dag doen weten, dat de bezwaren die bij de K.V.P. de doorslag gaven om zijn program niet te aanvaarden in vier punten zijn samen te vatten, te weten: 1. De bezitsvorming. 2. De paragraaf over Nieuw-Guinea. 3. De kwestie van de stijging der uitgaven in verband met het na tionale inkomen. 4. De pacificatie van het Hoger Onderwijs. Het voornaamste breukpunt was de bezitsvorming. De K.V.P. stond er namelijk op, dat deze zou worden bevorderd door belastingfacilitei ten. Dr. Drees kon op dit punt niet verder komen dan een formulering in de geest van „het overwegen van". De K.V.P. vond dit niet positief genoeg. Wat punt twee betreft wilde de K.V.P. niet alleen in de Troonrede, maar ook in het regeringsprogram uitdrukkelijk vastgesteld zien, dat Nederland volledig aan de soeve reiniteit over Nieuw-Guinea zou vasthouden. Prof. Romme c.s. wil- Vakantiegenot In het personeelsorgaan van een der grootste Nederlandse bedrijven Kwam dezer dagen een bescüou- wing voor over het weer tijdens de komende bedrijfsvakantie. Er wordt in Nederland veel over het weer ge praat, omdat het zo'n spelbrekende factor is. Dus schreef men in dit per soneelsorgaan over het weer en men stelde vast, dat in de achterliggende tien jaren eigonlijK maar één bearijfs- vakantie had voldaan aan de eis van een maximum-aantal zonnige dagen. Negen van de tien keren was het mis geweest, had men te veel regendagen geteld en waren de vakantiegangers weliswaar lichtelijk gebruind, maar toch niet geheel tevreden terugge keerd in het bedrijf. Ongetwijfeld was dit in het perso neels Dlad Dedoeld als een waarschu wing voor de mensen, die van de va kantie 1956 vermoedelijk méér zouden verwachten dan ons enigszins grillige Nederlandse klimaat kan bieden. Voorlopig kan nu al vastgesteld worden, dat de zomer 19o6 niet voldoet aan de verwachtingen. Hei aantal zomerse dagen was tot nog toe minimaal en wanneer de xomenae zes weken het aantai zonneschijn-da- gen moet brengen, waarop de Neder landse vakantiegangers recht menen te hebben, aan zouaen ons zuike stra lende weken wachten, dat we die ver wachting niet durven koesteren. Zo iets overkomt ons juist in een jaar waarin de bedryrsvaKanties zijn uitgebreid en dus het aantal vakantie gangers groter is dan ooit te voren. Men kan daaruit deze les putten, dat het aantal vrye dagen wei vermeerderd kan worden, maar aai ue natuur haar grenzen steit voor wat oetrett de Desteding van die vrije dagen. Het kan bij vakanties in Ne- deiiand niet enkel gaan om het uit trekken m do vrije natuur, want dan zijn er dit jaar en ook in de komende jaren zonnige dagen te kort. De vakantiegangers zuilen het zo moeten zien, dat de grote waarde van de vakantie ngt in net onderbreken van de dagelijkse sleur, ongeacht of dat nu gebeurd by zonnescinjn of bij regen. Vakantie betekent, dat men niet de vaste route aflegt naar fabriek, kan toor, akker of schooi. Dat de huis vrouw niet gebonden is aan vaste etenstijden. Dat er niet gedacht wordt aan pro- duktiestijging, prijsniveau en wel- vaartsspreidmg. Vakantie wn zeggen, dat iedereen van hoog tot laag voor enkele dagen kan ontvluchten aan het drukkende tempo waarin men leeft. Die ontvluch ting neel't een mens nodig om straks fit en fris weer aan de aroeid te gaan. Daarbij speed de verandering van omgeving een veel beiangnjKer rol dan het mooie vakantie-weer. Dit dan tot troost van hen, die me nen, dat een vukantie zonder zonnig weer een verloren vakantie zou zijn. Maar er is ook nog een tweede vorm van bemoediging moge lijk. Men kan de buk richten naai net verleden. Enige tientallen jaren geieden waren de bedrijfsva- kanties nog minimaal. Er waren toen vele bedrijven waar men het met drie vrije dagen moest doen. Met die drie dagen nam men dan deel aan de zomerse zonneloterij en dat kwam dikwijls mis uit. Men is er thans met de langere bedrijfsvakan- ties heel wat beter aan toe. De kan sen zyn zo ongeveer drie maal beter geworden. Dat is heel belangrijkhet is zelfs de moeite waard om er tijdens de vakantie over na te denken en er opgewektheid uit te putten: ook wat de vakanties betreft is de Nederland se welvaart toegenomen den verder, dat uitdrukking zou worden gegeven aan de gedachte, dat de stijging der staatsuitgaven in verhouding moet blijven met het nationale inkomen. Dr. Drees wilde het beleid slechts laten afhangen van de financiële omstandigheden. Over de wens van K.V.P.-zijde dat in het program de doortrekking van de pacificatiegedachte voor 't Hoger Onderwijs tot uiting zou ko men, zei dr. Drees er bezwaren te gen te hebben, dat bij voorbaat 'n binding zou worden vastgelegd, die zou kunnen worden uitgelegd als een volledige gelijkstelling van het openbaar en bijzonder Hoger On derwijs in de toekomst. Zelfde opdracht Prof. Romme heeft dezelfde op dracht als dr. Drees had. Hij moet n kabinet vormen, dat het vertrouwen van het parlement geniet. Dat wil zeggen: een parlementair kabinet, steunende op een duidelijke meerder heid, althans op een zodanige meer derheid, dat het niet elk ogenblik het gevaar loopt er bij een tegen één mi nister of tegen het gehele kabinet ge richte stemming het leven bij in te schieten. Eén ding staat bij voorbaat wel vast. Van de Partij van de Arbeid heeft prof. Romme, onmiddellijk na dat de K.V.P. de formatiepoging van dr. Drees heeft doen mislukken, wei nig heil te verwachten. In de afgelo pen weken bleek meer en meer, dat de tegenstellingen zich vooral toe spitsten tussen de K.V.P. en de P.v d.A. Het is ondenkbaar, dat de P.v. d.A. zijn medewerking aan de K. V.P. verleent op een regeringspro gramma, waarin prof. Romme de punten heeft opgenomen, die dr. (Vervolg op pagina 3). Dinsdagochtend vroeg zyn de Vierdaagse-lopers gestart. Een groep militairen, die juist de brug over de Waal even buiten Nymegen is gepasseerd. jf Zes procent meer stemmen dan Nixon Het bureau van gouverneur Christian A. Herter van Massa chusetts heeft gisteren bekendge maakt, dat een onbekende telefo nisch de gouverneur met de dood bedreigd heeft. Rond de woning van de gouver neur werd de wacht onmiddellijk met een aantal politieagenten ver sterkt. Zoals bekend, heeft Harold Stas- sen, Eisenhowers speciale adviseur terzake van ontwapeningsaangele- enheden, op een persconferentie ver- :laard, voorstander te zijn van het kandidaat-stellen van Herter voor 't vice-presidentschap der Verenigde Staten in plaats van de huidige kan didaat, vice-president Richard Nixon. Stassen voegde hieraan toe, dat hij Dinsdagochtend heeft Iconingin Julia, na op het Huis den Bosch te Den Haag dr. W. Drees ontvangen, die haar verzocht om ontheffing van de opdracht tot het vormen van een ka. binet. Op de foto ziet men dr. W. Drees, die uitgeleide wordt gedaan door een van H.M.'s adjudanten. in de afgelopen vier weken tezamen met een kleine groep personen proef- stemmingen had gehouden, waaruit volgens hem gebleken was, dat op de combinatie Eisenhower-president Herter-vice-president zeker zes pro cent meer stemmen zbuden worden uitgebracht dan op de combinatie van Eisenhower en Nixon. Gouverneur Herter verklaarde gisteren, dat de verklaring van Stassen voor hemzelf „een volledi ge verrassing" was geweest. Italiaanse bus stortte in ravijn: vijf doden Ongeveer 47 km ten zuiden van Mo- deno, in Midden-Italië, is dinsdag een bus in een honderd meter diepe ravijn gestort. Vijf pasasgiers kwamen om het leven, 37 anderen werden gewond, van wie drie ernstig. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Senaat tegen militaire hulp aan Joego-Slavië De Amerikaanse senaat heeft Eisen hower een geheel onverwachte slag toegebracht door met 50 tegen 42 stemmen een uit de pen van senator William F. Knowland, leider van de republikeinse fractie in de senaat, af komstig amendement goed te keuren, dat beoogt het zenden van militaire hulp naar Joego-Slavië vrijwel geheel stop te zetten. De commissie voor toewijzingen uit de senaat had een wetsontwerp aan bevolen volgens hetwelk aan het bui tenland hulp verleend zou moeten worden voor een bedrag van vier miljard dollar. Een klein deel van dit bedrag was uitgetrokken voor mili taire hulp aa<n Joego-Slavië, dat ech ter op het ogenblik in Amerikaan se ogen weer angstig veel toenadering tot de Sowjet-Unïe zoekt. Volgens het door de senaat goedgekeurde amende ment zal de militaire hulp aan Joego- Slavië beperkt worden tot het zenden van onderdelen ter vervanging van versleten onderdelen van reeds door Amerika gezonden wapens. s is het 25 jaar geleden, dat dr. Hugo Eckener met de L.Z. 127 „Graf Zeppelin" in Berlijn opsteeg voor een Noordpool- vlucht. In de buurt van het Frans Jozefland daalde het H luchtschip om post uit te wis- selen met de ijsbreker „Maly- gin". Over Nova Zembla en Le- ningTad vloog de zeppelin weer naar Berlijn terug. ORGANISATIE ONTEVREDEN Italiaans jongetje moet beide ogen missen Het drama Mike Sibole (een 4-jari ge Amerikaanse jongen, die beide ogen moest verliezen omdat zij door kanker waren aangetast) herhaalt zich thans in een voorstad van Rome. Paolo di Biagio, een jaar oud, zal bin nenkort zijn twee oogje verliezen, om dat daarin thans ook de verraderlijke dodelijke zwarte stip is waargenomen. Een soortgelijke stip noodzaakte de medici vier maanden na zijn geboorte, zijn linkeroog weg te nemen. Nu ook de moeder van Paolo moest kiezen tussen het leven van haar zoon of le venslange blindheid, koos zij het laat ste. Gastbeerproblemen bij Sowjet-vlootbezoek Aan zes leden van het Nationaal Verbond van Russische Solidaris- ten (NTS) is van Nederlandse zij de belet, anti-communistisch pro pagandamateriaal te verspreiden onder de bemanningen van het Rus sische smaldeel in de Rotterdamse haven. De Nederlandse regering stelde zich op het standpunt, dat men moeilijk anti-Russische propa ganda kon toestaan daar het hier een officieel beleefdheidsbezoek van de Russische vloot gold. Dat men twee der Wit-Russen reeds aan de grens terugwees en de vier anderen door de Rotterdamse vreemdelingenpolitie het visum liet ontnemen en over de grens zetten, wordt verklaard uit de noodzaak, een standpunt van goed gastheer schap in te nemen. De vier Russen die de vreemdelin gendienst te Rotterdam aanhield, wa ren in het bezit van honderden in het Russisch gestelde vouwbladen. Deze vouwbladen bevatten „aanwijzingen voor vreemdelingen in Nederland" en artikelen tegen Sowjet-Rusland. Op .desbetreffende vragen van United Press heeft 'n woordvoer der van het Nationaal Verbond van Russische Solidaristen, dat zijn hoofdkwartier in West-Duits- land heeft, zijn zienswijze op deze zaak weergegeven. De vier N.T. S.-leden. zo sprak hij. hebben de Nederlandse wet in geen enkel op zicht geschonden. De dag voor hun arrestatie waren zij al in Nederland en konden zij zon der dat hun een strobreed in de weg werd gelegd, met Russische zeelui spreken en vragen beantwoorden over de vrije wereld, over Nederland en over het Nederlandse volk. Vol gens hem had een plaatsvervanger van de eskadercommandant een ver klaring afgelegd tegenover de offi cieren van het eskader waaruit bleek, dat zrj de werkzaamheden van de NTS, „een organisatie van oorlogs hitsers", zou verbieden. Het opmer kelijke verschijnsel deed zich voor PUBLIKATIE VAN HET C.B.S. De afstanden voor de buslijnen zijn kort en oneconomisch Uit de onlangs verschenen statistiek van het personenvervoer voor 1954 (Centraal Bureau voor de Statistiek) zijn twee uiteenlopende conclusies te trekken. De eerste heeft betrekking op de moelijkheden, die een dun bevolkt gebied oplevert om een rendabel vervoersbedrijf op te zetten, de tweede op de oriëntering van het economisch leven van Zeeland en an dere provincies. Om met het laatste te beginnen: het verkeersgebied Middelburg dal is Zeeland exclusief de noordelijke eilanden maakt voor het personen verkeer relatief geen sterk gebruik van de spoorwegen. Van het totale vervoer langs deze weg in geheel Nederland, neemt Zeeland slechts 1 voor zijn rekening. Friesland telde in 1955 3.36 miljoen treinreizigers Middei, en Zuid Zeeland met de helft van het aantal inwoners als Fries land, 1.64 miljoen, dat is dus eveneens ongeveer de helft. Het beeld van de agrarische buitengewesten is dus gelijk van aard; het zeer grote ver voer in de Randstad Holland berust voorn' or> hun enorme interne trans porten. Het interne Zeeuwse verkeer, dus tussen de Zeeuwse stations, bedraagt slechts 56 van het totaal, terwijl dit voor Friesland 75. is en voor Groningen en Drente samen 70 Het is duidelijk dat de geringe om vang der Zeeuwse steden, die dit ver- voui ../ra. zouden moeten opwekken hieraan part heeft. Verder onderhoudt Zeeland voor 18 relaties met West Brabant, voor 9 met Rotterdam e.o., 4 met Den Haag e.o., 4 To met Am sterdam e.o. en lYa Tc met Utrecht e.o. In eterke mate geeft dit beeld ons een inzicht in de omvang der economi sche relaties. Voor het noorden van ons land is Amsterdam met 3 en 4 To het belangrijkste Hollandse attrac- tiepunt. Voor Leeuwarden spelen Gro ningen en Drente (10 To) en Noord Overijsel (5 To), voor Groningen en Drente, Noord verijsel en Friesland (beiden 6 de rol, die bij ons West Brabant speelt. KORT EN ONECONOMISCH. De moeilijke exploiteerbaarheid van de Zeeuwse buslijnen blijkt uit het feit, dat het verkeergebied Middel burg in 1955 2.4 Te van de bevolking telde, doch daarentegen 6 van het aantal Nederlandse autobusdiensten, die bovendien 5 van het Nederland se traject aflegden. Dit komt neer op veel rijden en een fijn maar dus ver takt net met weinig passagiers. Waar voor Nederland nog 17 van de afge legde trajecten beneden 20 km ligt is dit voor Zeeland 30 en en dat wil dus zeggen dat de afgelegde afstanden kort en dus oneconomisch zijn. Uit andere cijfers blijkt nog, dat het aan tal gemaakte ritten in Zeeland rela tief hoog is, wat wel iets goed maakt. Wat het groepsvervoer betreft (scho lieren, arbeiders, enz.) spreken de ge ringe trapectlengte en de lage aan tallen buskilometers, reizigers en rei zigerkilometers in Zeeland ook dui delijke taal, maar deze worden dan ook uitgevoerd door slechts weinig diensten (27). De doorslag geeft hier het aantal (Vervolg op pag. 2) (in Stockholm cn in Porthmouth) dat de Russische matrozen tijdens hun bezoek aan westelijke steden zelfs vroegen naar vertegenwoordi gers van de NTS en naar tijdschrif ten van de organisatie. Door de houding van de Nederland se regering, aldus de zegsman, zijn de Russen erin geslaagd: het IJze ren Gordijn ook op Nederlandse bo dem op te richten tussen Russische en vrije mensen; de Russische matro zen te tonen dat men in de vrije we reld wegens politieke overtuigingen even gemakkelijk in de gevangenis kan belanden als in de Sowjet-Unie en de Russische matrozen duidelijk te demonstreren, dat vrije Russen in het buitenland generlei ondersteuning krijgen en zelfs vervolgd worden" Besmettelijke ziekten In de week van 8 tot en met 14 juli werden 94 gevallen van kinderver lamming aangegeven. Daarnaast kwamen nog 12 gevallen van polio myelitis zonder verlamming voor. Er werden 24 gevallen van kinderver lamming aangegeven in Zuid-Holland 28 in Noord-Brabant en 23 in Lim burg. Voorts werden aangegeven 94 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van difterie. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Weinig neerslag, te koel (Van onze weerkundige M medewerker.) Zeeland is de provincie, die §f de laatste dagen het dichtst fj' bij het hogedrukgebied ligt, waarvan het centrum zich ten ff zuiden van Engeland bevindt. Ten noorden van dit hogedruk- gebied treffen wij boven de s Oceaan en de Britse eilanden ff een vrij krachtige westelijke luchtstroming aan, waarmee enkele storingen over Schot- land naar de Noordzee be- wegen. Eén van deze storingen H veroorzaakte maandagmorgen in het noorden en midden van ons land plaatselijk meer dan 15 mm regen, terwijl het hier droog bleef. Een rug van hoge luchtdruk heeft de barometer nog verder doen stijgen, zodat de regenkansen in het zuid- ff westen van ons land een paar dagen klein blijven. ff De lucht wordt echter van ff de Oceaan aangevoerd, zodat de temperaturen niet zomers zul- len zijn. Veel hoger dan 17 a 18 graden C. stijgt daarom het kwik niet. Veel verandering wordt de komende dagen niet verwacht. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, regen, 15 gr. Oslo, licht bewolkt, 21 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 22 gr. Aberdeen, regen, 19 gr. Londen, licht bewolkt, 13 gr. Amsterdam, regenbui, 13 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt, 18 gr. Parijs, licht bewolkt, 23 gr. Bordeaux, onbewolkt, 25 gr. Grenoble, onbewolkt, 25 gr. Nice, onbewolkt, 27 gr. Berlijn, licht bewolkt, 20 gr'. Frankfort, licht bewolkt. 20 gr. Mtinchen. regen, 18 gr. Zürich, zwaar bewolkt, 23 gr! Genève, onbewolkt, 25 gr. Locarno onbewolkt, 28 gr! Wenen, regenbui, ïe gr! Innsbruck, geh. bewolkt 27 gr! Rome, onbewolkt, 32 gr. Ajaccio, onbewolkt, 25 gr! RUSTIG WEER Veranderlyke bewolking- en over wegend droog weer. Zwakke wind tot matige wind, overwegend tussen, noord en west. Over het algemeen weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN 26 juli Zon op 4.54 onder 20 41 Maan op 21.33 onder 8'.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1