Koningin Elizabeth van België wordt woensdag tachtig jaar OPPERVLAKKIG AMUSEMENT IN VELERLEI SCHAKERINGEN EEN PALING AAN EEN TOUW BRACHT AMSTERDAM IN ROUW PLAN MODERN MUSEUMBEHEER DINSDAG 24 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Geliefd om werk voor soldaten (Van onze parlementaire redacteur) In één der zalen van de Koninli- lyke Akademie voor geneeskunde in Brussel hangt liet door Allard d'OIivier geschilderd portret van koningin Elizabeth van België. Zij staat erop afgebeeld als assistente van prof. Depage in het hospitaal „L'Océan" in De Panne. Dit portret typeert de grijze ko ningin, die op woensdag 25 juli tachtig jaar wordt, treffend. Want deze vitale vorstin, weduwe van koning Albert, moeder van ex-ko ning Leopold en grootmoeder van de tegenwoordige, jeugdige koning der Belgen, Leopold, heeft zich vooral bekendheid verworven en zich geliefd gemaakt door haar werk voor de soldaten tijdens de eerste wereldoorlog van 1914= tot 1918, toen België grotendeels door de Duitse overweldiger bezet was. Zij gaf met anderen leiding aan het Rode Kruis en had een actief aandeel in de inrichting van de hospitalen. In die tijd bleek haar moedig gedrag. On onderbroken woonde zij met de konin klijke familie in De Panne, dicht ach ter het IJzerfront. Koningin Elizabeth, die de Belgen in ere houden, mede omdat zij sinds het overlijden van koningin Astrid, de eerste vrouw vair ex-koning Leopold de enige koningin is, die de Belgen hebben, was het verplegen van zieken en gewonden niet vreemd: in haar jeugd reeds hielp zij haar vader bij diens arbeid als heelmeester en als oogarts. Elizabeth Valérie, die de Beleen KONINGIN ELIZABETH 25 juli ter gelegenheid van haar tach tigste verjaardag zullen huldigen in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel, werd op 25 juli 1876 in Pas- senhofen geboren als dochter van Ka- rel Theodor van Beieren. Vandaar, dat zij o.a. de titel van hertogin van Beie ren draagt. Op 2 oktober 1900 trad zij in het huwelijk met prins Albert van België Op 17 dec. 1909 werd Albert als op volger van zijn oom Leopold II ko ning van België en werd Elizabeth dus koningin. Bijna vijf en twintig jaar is zij de vrouw van een regerend vorst van België geweest. Koning Albert kwam namelijk precies tien maanden voor zijn zilveren regeringsjubileum op 17 februari 1934 om het leven. Hij verongelukte bij de beklimming van de rotsen van Marche-les-Dames bij Namen. Na de dood van haar echtgenoot is koningin Elizabeth zich in het open bare leven blijven bewegen. Nog altijd voelt zij zich koningin, zij het konin gin in naam. De uit 't dragen van de ze titel voortspruitende huldebetui gingen laat zij zich gaarne welgeval len. Vitaal en jeugdig Behalve naar de oudstrijders en de jeugd gaat haar belangstelling uit naar de zieken en de blinden. Zij be weegt zich nog altijd op deze terrei nen en wellicht is het aan haar inten se medeleven met verschillende groe pen van de Belgische bevolking en aan haai' interesse voor hun wel en wee te danken, dat zij op tachtigjarige leeftijd nog steeds jeugdig en vitaal is. Haar medeleven met de zieken blijkt o.a. uit de stichting op 8 oktober 1930, kort nadat zij met koning Al- bert in 1928 een lange reis door de Belgische Kongo gemaakt had, van een stichting die haar naam draagt, de „Fondation Médicale de la Reine Elisabeth pour l'aide médicale aux in digenes". Vóór die tijd had zij reeds blijk ge geven van haar belangstelling voor de antieke wereld. In 1923 kwam de „Fondation Egyptologique de la Rei ne Elisabeth" onder leiding van prof. Capart tot stand. Het meest echter gaan haar de schone kunsten ter harte. Toen koning Albert nog leefde, was zij bekend om haar bescherming van kunstenaars en geleerden, die veel aan het hof ontvangen werden. Nog altijd bezoekt zij veel concer ten. Zij is o.a. meermalen een ge waardeerd gast bij de jaarlijkse uitvoering van de „Matthaus Pas sion" ln Naarden. Zjj speelt goed viool en is een ver dienstelijk beeldhouwster. Van de ve le vogelsoorten in liaar park legde zy een verzameling van door haar zelf samengestelde beschrijvingen aan, waarbij grammofoonplaten behoren, waarop de vogelgeluiden zijn vastge legd. Chinese nationalisten schoten Migs neer. Ook pamfletten-offensief Twee jagers van het type „Mig-17" zouden zijn neergeschoten, twee waar- schijnijlk vernietigd en twee andere beschadigd in een luchtgevecht, waar in zaterdagmiddag ten noorden van' het eiland Matsoe nationalistisch- en communistisch-Chinese jagers waren gewikkeld. Het communiqué van het nationalistische luchtmacht-hoofd kwartier op Formosa, dat melding maakte van dit gevecht, bericht voorts dat alle eigen machines onbeschadigd op hun bases zijn teruggekeerd. Later is door de leiding der natio nalistische luchtmacht medegedeeld, dat twee kanonneerboten der Chinese communisten ongeveer 25 mijl ten noorden van het eiland Matsoe ern stig zijn beschadigd door aanvallen van drie nationalistische „F-84 Sabre" straaljagers. Nationalistische vliegtuigen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag pamfletten uitgeworpen boven de pro vincies Kwangtoeng en Foekien. Alle toestellen, die hieraan hebben deel genomen, zijn veilig op hun bases te ruggekeerd. In een grot in het Franse departe ment Dordogne zijn muurtekeningen en -schilderingen ontdekt, onder andere ri nocerossen voorstellende, die uit voor historische tijd zouden stammen. De juiste plaats van de grot zal pas bekend worden gemaakt wanneer de nodige maat regelen ter bescherming van de zeer belangrijke geachte vondst genomen zijn. FILMS IN ZEELAND Zeventig jaar geleden: palingoproer Het optreden van de politie tegen een wrede, maar zeer populaire „volkssport" was 70 jaar geleden aan leiding voor een oproer in Amster dam, dat 25 mensen het leven kostte. Twee dagen duurden de gevechten van politie en militairen tegen met stokken en stenen gewapende Jorda- ners en dat alles, omdat de politie op zondag 25 juli 1886 op de Linden- gracht. een touw had doorgesneden, waaraan een dikke, glibberige paling hing te kronkelen. Maar die paling hing daar voor een gruwelijk volks vermaak, het z.g. palingtrekken. Prof. Van der Leeuw-prijs voor Landré en Flothuis Overeenkomstig het advies van een commissie, bestaande uit de heren Sam Dresden te Scheveningen, Edu- ard van Beinum te Amsterdam en Hans Henkemans te Bergen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen besloten de professor Van der Leeuwprijs-1955 te verdelen tussen de componisten mr. Guillaume Landré te Amstelveen voor diens „kamersymphonie" (1952) en Mari- us Flothuis te Amsterdam, voor diens „kwartet voor strijkers" (1952). (slot van pagina 1.) cierd dienen te worden door rijk, provincie en gemeente, zodat het mogelijk zou zijn een vakman op musemngebied aan te trekken. Zonder twijfel is hier sprake van een provinciaal belang. Immers een dergelijke deskundige zou zijn ar beidsterrein niet uitsluitend tot Mid delburg behoeven te beperken, maar zou ook elders in de provincie waar devolle adviezen kunnen verstrekken. Zoals in de aanhef van dit artikel reeds werd gezegd, zijn er in Zeeland niet minder dan tien gemeenten, waar een oudheidkamer of een museum wordt geëxploiteerd. Op dit gebied is er een grote versnippering van krach ten, omdat er tot dusver heel weinig werd gedaan aan coördinatie of sa menwerking. Het moet echter mogelijk zijn uit de Zeeuwse verzamelingen be paalde gerichte tentoonstellingen te organiseren, waarbij wellicht te vens medewerking kan worden verleend b.v. door de rijksdienst van verspreide kunstvoorwerpen. De door de nieuwe Stichting te be noemen functionaris zou dus op zijn gebied soortgelijk werk kun nen doen als bijvoorbeeld op ander terrein wordt gedaan door de di recteur van de Zeeuwse Muziek school of de Zeeuwse toneeladvi seur. Het is daarom begrijpelijk, dat het provinciaal bestuur grote belangstelling voor dit project heeft. Men wil thans aan Gedeputeerde Staten en aan B. en W. van Middel burg verzoeken of deze colleges het daarheen willen leiden, dal op de ko mende begrotingen een bedresr v^rdt. uitgetrokken voor de financiering van de op te richten stichting, terwyl aan de betrokken rijksinspecteur zal wor den gevraagd eenzelfde verzoek te willen ondersteunen voor de aanstaan de begroting van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Er moet rekening worden gehouden met een jaarlijkse exploitatie-reke ning van ca. 30.000. WELKE RICHTING Overigens zal men bij het benoemen van een functionaris een keus moeten doen met betrekking tot de richting, waarin deze deskundige is gespeciali seerd. Het museum van het Zeeuws Genootschap is namelijk een instel ling, die zeer verschillende verzame lingen bevat. Zo is er de bekende „Ze- landia Illustrata", voorts de vroeg- historische en de geschiedkundige af deling, de klederdrachten en het munt en penningkabinet. Verder zijn er schilderijen, porcelein en aardewerk en de kabinetten van natuurlijke hi storie. Er wordt dus met deze verza melingen een zodanig uitgebreid ter rein bestreken, dat het onmogelijk door één man deskundig kan worden beheerd. Dit is echter een zaak, die te zijner tijd het bestuur van de nieuw te vormen stichting en het Zeeuws Genootschap zal aangaan. Wanneer echter deze plannen door gang zullen vinden, dan kan dit be tekenen, dat in Zeeland het museum wezen op een ander niveau komt dan het tot, dusver was. De belangstelling zou kunnen stijgen, zodat Zeelands musea om de terminologie van on ze briefschrijver te gebruiken „le vende instellingen worden, die door allerlei belangrijke activiteiten een belangrijke plaats innemen in het Zeeuwsegemeenschapsleven". Onder het touw voeren kleine boot jes, waaraan een der opvarenden moest proberen de paling van het touw te trekken. Toen de politie aan het mensonwaardig spel een einde maakte, barstte de vijandschap van de Jordaners ten opzichte van ieder, die de politie-uniform droeg, in volle hevigheid los. De hele dag werd er slag geleverd met de politie; de vol gende dag werd de strijd op nog gro ter schaal hervat. Het leger werd te hulp geroepen. Afdelingen infanterie en huzaren moesten afdeinzen voor een hagel van straatstenen en oud roest. Er kwam versterking. De troe pen drongen het hart van de Jor- daan binnen. De eerste schoten knalden. Voor alsnog was het een salvo in de lucht, dat echter zonder uitwer king bleef. Het volgende salvo ging in de menigte oproerlingen en daarbij vielen de eerste doden en gewonden. Toen om elf uur 's avonds de gevechten waren af gelopen-en de balans van het „pa lingoproer" werd opgemaakt wer den er, behalve 25 doden, 40 zwaar- en 100 lichtgewonden ge teld. En Amsterdam kreeg een droeve publiciteit, tot ver in het buitenland. Een tekenaar van het Franse blad „l'Illustration" gaf onderstaande impressie van de ge vechten op de Zaterdagse Brug. „Donderdag-films" echter op uitstekend niveau HET IS ALLES pure dwaasheid wat de klok slaat in „Geen moment zon der student" (ALHAMBRA, Vlissin- gen), dus voor degenen, die ontspan ning in het zeer lichte genre zoeken is de keus ditmaal niet moeilijk. Met Betty Grable en Sheree North in de hoofdrollen schakelde men in deze rolprent een niet onaanzienlijke serie zotte voorvallen tot één (onsamen hangend) verhaal aaneen. „Geen moment zonder student" be vat hier en daar wel geestige vond sten, maar voornamelijk is het toch gooi- en smijtwerk, zodat men aan deze film „gematigd plezier" kan be leven. Hetgeen zo ongeveer ook wel geldt voor „Een meisje in slecht gezel schap" (Luxor, Vlissingen), waarin men een beeld krijgt van het leven in Las Vegas, waar lustig hazard wordt gespeeld en waar verder gangsters niet ontbreken,. Een misdaadverhaal in een romantische omgeving, waarin enige spanning niet ontbreekt. Tot besluit wordt er stevig gevochten en eerst dan is alles weer in kannen en kruiken KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Zegveld L. Poppen- berk, kand. te Putten. Bedankt voor Bennekom, P. Bouw te Ridderkerk. Benoemd tot vic. te Hillegersberg, mej. M. H. van Everdingen, geeste lijk verzorgster van het Diac.huis te Leiden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nagele N.O. Polder K. Sierink kand. te Hardenberg. Aangenomen naar Siddeburen C. de Kruijk te Tijnje, die bedankte voor Ee (Fr.) en voor Ens N.O. Pol der. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Ulrum F. Bakker kand. te Goes en J. Brons, kand. te Ermelo. Beroepen te Middelburg, ds. W. de Joode te Ede (Gld.). „Heersers der vallei" (Grand, Goes) is een titel die eigenlijk al ruim vol doende zegt. Het is er allemaal weer bij, de postkoets die overvallen wordt de sheriff en het mooie meisje; kort om romantiek en avontuur in over vloed. Lex Barker speelt de hoofdrol. Het levensverhaal van Richard Tau- ber komt in de film „De levensroman van Richard Tauber" (Electro, Mid delburg) bepaald niet overtuigend uit de verf, maar voor de liefhebbers van zijn zangkunst is er (met de ogen dicht) natuurlijk veel te genieten. Waarmee dan zo ongeveer wel alles gezegd is, wat over deze film te zeg- fen is. In de hoofdrollen Rudolph chock en Annemarie Duringer. DONDERDAG Ih de serie speciale donderdagavond voorstellingen zijn enkele films van bijzonder goed gehalte opgenomen. Zo brengt Grand (Goes) „De sneeuw was vuil", een aangrijpend verhaal, naar de roman van een jongeman, opgegroeid aan de zelfkant der sa menleving, in zuivere, sobere beelden geschetst, onder regie van Luis Sa- slavsky. In Electro (Middelburg) eveneens een Franse film en wel „De onge- naakbaren", met in de hoofdrollen Michèle Morgan en Gerard Philipe. Een film van Yves Allégret, spelend in 'n voor blanken wel bijzonder uit zichtloze omgeving, een Mexicaans dorp. Een fascinerende film, door Al légret weer subliem geregisseerd. „De lokkende diepte" (Alhambra, Vlissingen) is een uiterst gaaf ver filmde liefdeshistorie, waarin bijzon der sterk spel te zien wordt gegeven door Vivien Leigh als de vrouw, die zich tenslotte na veel strijd losmaak te uit 'n verkeerde verhouding. Naast Vivien Leigh excelleert in deze film de acteur .Kenneth More. Anatole Lit- vak voerde een vlekkeloze regie. Niet alleen bij storm en over- H staand water biedt de Vlissing- se boulevard De Ruyter een machtig schouwspel. Ook wan- H neer het water rustig is en de zon over huizen en schepen H speelt is zij de moeite van het zien waard. Hoog rijzen de massieve muren uit het water H op. In het centrum van de foto de Gevangentorendie op res- s tauratie (of sloop...) wacht. Op de achtergrond de veerboot naar Breskens. (Foto P.Z.C.) H llllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllillllilIllllllllllllllOllltlllllllIlÏÏ Nadere specificatie van „Vlucht uit het ambt" In drie jaar namen zestig predikanten ontslag Het neerleggen van het predikambt In de Ned. Herv. kerk is de laatste jaren van een omvang geweest, dat op een der classicale vergadering ge waagd werd van „de vlucht uit het ambt". Het blijkt thans, dat in de pe riode van 1 mei 1953 tot 1 juni 1956 aan zestig predikanten ontslag werd verleend om andere redenen dan emeritaat. Van deze zestig gingen er elf een kerk in het buitenland dienen, negen namen een benoeming aan als voor ganger van een evangelisatie of van een afdeling van de Ver. van Vrijz. Hervormden of van de Ned. Prot. Bond, zeven ontvingen een benoe ming aan een universiteit, vier predi kanten gingen in zendingsopleiding, zes namen een functie aan bij het on derwijs als inspecteur, leraar oude ta len etc., vijf predikanten hebben hun bediening neergelegd en vijf hebben een functie aanvaard in verband met maatschappelijk of vormingswerk. Drie predikanten werden niet op ei gen verzoek ontslagen drie vroegen er om onbekende redenen ontslag en zeven predikanten deden zulks om di verse redenen. Men kan derhalve niet zeggen, dat deze zestig predikanten allen predikant-af geworden zijn. In elk geval heeft bij tal van deze ont slagverleningen de financiële kant niet de doorslag gegeven. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Internationale fondsen onregelmatig 20 juli 21 juli Nederland 1951 (3',!) 96'/4l 96% Nederland 1948 (3%) 91 90% Nederland 1955 (3'/!) 91',! 91% Nederland 1947 (S'/è) 3 92% 91% Ndeerland 1937 3 91% 91% Dollarlening 1947 3 92% 92% Investeringscertificaten 3 94',! 94% Nederland 1962-64 3 94% 94% Nederland N.W.S. 2',! 69% 69% Ned. Indië 1937 A3 93% 93% Grootboek 1946 3 90% 90% Nat. Handelsbank 139 139% Ned. Handelmij. 208 209'! A.K.U. 257% 259% Bergh's en Jurgens 293% 295 Calvé-Delft 352 352'! Kon. Ned. Hoogovens 344 344 Ned. Kabelfabriek 334% 334 Philips 299% 299% Unilever 424% 423% Wilton-Feïjenoord 319 Billiton Kon. Petroleum Mij. 871% 866% Amsterdam Rubber 93% 93% Holland-Amerika Lijn 186% 187?:, Kon. Paketvaart 170% 170 Rotterdamse Lloyd 183',! 182-! Ned. Scheepvaart Unie 100 178',! Sty. Mij. Nederland 200% 198 H.V.A, 118% ii9?f, Dell Mij. 133% 135% Bank v. Ned. Gem. 4% 102 101% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 129 Van Berkels Patent 116% 117% Centrale Suiker 217 219 kon. Mij. De Schelde N.B. 219% 219',! Baltimore-Ohio Missouri K.T. New York Centr; 29 Pennsylvania 24% 24»! Anaconda 78% 80% Bethlehem Steel 160% 160 General Motors 47% 47% Intern. Nickel 100% 100% Kennecott 132% 133?i Republic Steel 61% 61% Shell Union 84% 84»,! Tide Water 44 44% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 128% 128% Breda 1954 101?! Eindhoven 1954 99% 99% Enschede 1954 99 99 's-Gravenhage 1952 I 120 120 's-Gravenhage 1952 n 118% 119?! Rotterdam 1952 I 123 Rotterdam 1952 II 121 Utrecht 1952 112% 111',! 20 juli 21 juli ^WWVWV\*WVAAAAAA»WV Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam. 22 juli. Londen 10,64% -10,64%; New York 3.82H—3,83^; Montreal 3,90',;—3,90%; ParUs 1,0850 —1,0860; Brussel 7,6547—7,6597; Frankfurt 91.13-91,18; ZGrich 87,24V!—87,29»!; Zürich (vr. francs) 89,34 89,39',!; Stockholm 73,78',!— 73,83}!; Kopenhagen 55,02—55,07; Os lo 52,2153.26; Milaan 60,86',!— 60,91»!; Japanse verrekcningsdollar 3,77r,—3,77#; Turkse verrekenings- dollar 3.79%— 3,79?; nominaal. VW^W\\^<V\^*\^\^AAAWW A.N.P.-C.B.S. BEURSJNDICES 1953 100 19-7 20-7 23-7 Intern, concenrs 307,69 309,69 309,02 Industrie 167.93 168,36 168,81 Scheepvaart 168,14 168.54 168,34 Banken 145.40 147,03 147,69 Ind. fondsen 125,20 125,01 125,74 Algemeen 226,28 227,46 227,38 Er was gisteren geen aanleiding voor een algemeen betere beursstemming. New York heeft het Damrak weinig sti mulans verschaft en oliefondsen lagen internattonaal iets zwakker, waardoor Koninklijke Olie tot 855 inzakte. De ar bitrage bleef afzijdig en de kooplust bij het publiek ontbrak. Vandaar dat de markt zeer rustig was bij een min of meer onregelmatig koersverloop, terwijl de ondertoon volstrekt niet ongunstig ge noemd mocht worden. Die onregelmatig heid gold met name de internationale fondsen, waarvan Koninklijke na de ope ning vanaf 865 slechts weinig herstelde. A.K.U. daarentegen deed het heel wat beter. Hier werd de vaste stemming van vrijdag j.l. voortgezet, zodat per saldo op 262 een vijf procent boven de koers werd geboekt. Philips wi.it de avance van de vorige week te handhaven en nog juist de 300 te passeren. Unilever wist zich uitstekend te handhaven. In de overige afdelingen heerste een zeer rustige stemming. Scheepvaart be woog zich rondom de vorige koersen, cultuurfondsen lieten nauwelijks iets van zich merken. Voor H.V.A. was niet de geringste belangstelling. Nederlandse staatsfondsen prijshoudend zonder meer. Prolongatie 3 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7