Russische kinderen onthaald op Hr. Ms. De Zeven Provinciën Senator Mansfield slaat alarm wegens penetratie van Sowjets GOUDDIEVEN BONDEN VROUW EN BODEN SIGARET AAN DINSDAG 24 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALLE HONDERD BRACHTEN BLOEMEN MEE Volksoplopen bij uitgang van twee kerken in Leningrad Met de uitdeling van Nederlandse vlaggetjes, lierinneringsklompjes en zuurstokken, eindigde zondagmiddag aan boord van Hr. Ms. De Zeven Provinciën te Leningrad een kinderfeest, waartoe honderd Rus sische kinderen waren uitgenodigd. Zij waren allen aan boord geko men met bloemenruikers, die zij aan officieren en schepelingen aanbo den. Op dit kinderfeest werd een kleurenfilm over Nederland getoond. Gastheer was de commandant van Hr. Ms. De Zeven Provinciën. Later werden de kinderen in de longroom onthaald op limonade en tompoe zen. Tot de souvenirs, die bij het vertrek werden uitgedeeld, behoorde ook een speldje van Hr. Ms. De Zeven Provinciën. Zondagmorgen zijn vrijwel alle protèstantse en rooms-katholieke opvarenden in Leningrad ter kerke gegaan. Zowel de rooms-katholieke als de protestantse dienst werden door Nederlandse boordgeeste- lijken geleid. Een Russisch koor zong gedurende de protestantse dienst. Bij het verlaten van de ker ken was de volksoploop enorm. Terwijl de autobussen weer naar de schepen terugkeerden, werden onze marinemannen door de Russische gelovigen met zakdoeken nage wuifd. Veel Russen hebben gebruik ge maakt van de gelegenheid, de sche pen te bezoeken. Voor de bemanning stonden bezoeken aan musea en an dere bezienswaardigheden alsmede rondritten door Leningrad op het programma. Een groep Nederlandse marine mensen die deel uitmaken van het smaldeel; reisde gisteren onder lei ding van schout-bij-nacht Goslings, de commandant, van Leningrad naar Moskou, waar de Nederlanders teza men met een aantal hooggeplaatste officieren van de Sowjet-marine al lereerst een cpcktailparty op de Ne derlandse ambassade bijwoonden, welke hun werd aangeboden door de heer D. von Balluseck, de Nederland se ambassadeur. Daarna was scliout-bij-nacht Goslings de gast op een banket, dat hem aoor de bevel- Invasie van ringslagen in Duits stadje Heide Het Westduitse stadje Heide is opgeschrikt door een ware inva sie van overigens ongevaarlijke ringslangen die straten en huizen bin nendrongen en vrouwen en meisjes de stuipen op het lijf joegen. J|lllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll|||||||||ip Postduif leidde politie naar woning van dief M In Gelsenkirchen. West-Duits- jË land, is zondag dank zij een M postduif een geval van „ont- voering" tot klaarheid ge- m bracht. Een duivenhouder in deze stad, die sinds enige tijd zeven kost- M bare postduiven vermiste, kreeg vrijdag bezoek van een jongen, die hem een postduif m en een brief overhandigde. In de boodschap stond, dat hij, als hij zijn duiven terug wilde hebben, door middel van de ge- brachte postduif een losprijs van vijftig mark (ongeveer m veertig gulden) moest zenden. De gedupeerde nam de politie in de arm, die zondag de duif If van de dief, voorzien van kleu- rige linten losliet en haar niet behulp van een sportvliegtuig en de medewerking van duiven- minnend Gelsenkirchen op haar f| tocht naar de til van de dief volgde. Toen op deze wijze het huis van de dief feilloos was aangewezen, bleek de schuldige een 35-jarige bouwvakarbeider M te zijn gevlogen, daar hij in- middels uit de krant van het plan van de politie had verno- men... iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LELIJKERD. De jury bestaande uit een aantal knappe jongedames) keek met bewondering naar hem. De keus stond vast, hij was de kampioen. Zijn haar, dat in te grote overvloed overal groeide waar maar huid zicht baar was, stak naar alle kanten uit. Zijn enorme onderlip hing treurig bij zijn kin neer. Zijn neus was als een mislukte pannckoek. Hij had padde stoelachtige oren en kleine, gemene oogjes. De opgewonden Turinezen juichten: Chuiffredo Lasagno was uit geroepen tot „De lelijkste man 1956". BAL. Wendy Terrant, een dertien jarig meisje uit Lowestoft in Enge land, had haar naam geschreven op de bal, waarmee ze aan het strand speelde. Toch raakte zij hem kwijt, tot de vinder hem haar terug zond: uit Alkmaar vandaan. NIET LEKKER. De 22-jarige zee man Robert Homstead werd in Cali fornia gearresteerd, omdal hij een wagenlading olienoten had gestolen. Hij vertelde aan de politie: „Ik weet niet waarom ik het deed, ik houd niet eens van olienoten". hebber van de Sowjetvloot, admiraal Gorsjkow, in het clubgebouw van het Rode Leger werd geoffreerd. Vervol gens bezochten de Nederlandse ma rine-mensen de grote, permanente landbouwtentoonstelling in Moskou. Voor de lunch hadden de Neder landse zeelui, die zeer veel bekijks hadden van de zijde der Moscovieten, ook het Kremlin met zijn barokke, ui vormige torens bezichtigd en een rit gemaakt in een van de treinen van de Moskouse metro. Gisteravond zou den de Nederlanders weer naar Le ningrad gaan. De drie oorlogsbodems zullen woensdagochtend in alle vroegte de terugreis naar Nederland aamaarden. Prijsstop afgekondigd in Frankrijk. Campagne tegen inflatie. De Franse regering heeft gisteren een decreet gepubliceerd waarbij de prijzen worden geblokkeerd als on derdeel van de regeringscampagne ter bestrijding van de inflatie. Het decreet dat in het officiële prijzen- bulletin der regering wordt gepubli ceerd blokkeert de prijzen der meeste goederen op het niveau van voor 15 juni j.l. Er wordt echter melding ge maakt van een aantal uitzonderingen op deze prijsstop o.m. voor vlees, vis, agrarische produkten en inge voerde goederen. Het decreet van gisteren volgde op de aankondiging van het Franse mi nisterie van Financiën op woensdag j.l. waarbij beperkingen worden af gekondigd inzake aankopen op afbe taling en op bankkredieten. Hoewel de stijging van de kosten voor levensonderhoud niet wordt weerspiegeld in het officiële index cijfer heeft de federatie van vereni gingen van gezinnen onlangs mede gedeeld dat de kosten van levenson derhoud voor een gezin van vier per sonen thans 13 procent hoger zijn dan in januari. De voornaamste oor zaken van de inflatiespiraal zijn de last van de militaire operaties in Al gerije en de jongste verhogingen der ouderdomspensioenen. NA TWEE WEKEN GEARRESTEERD Politie vond het verhaal aanvankelijk te kras Zaterdagnacht 14 juli werd de be woonster en eigenaresse van een win kel van byouterieën in de Nobelstraat in Utrecht, mejuffrouw M., wakker door geluiden, die zij op de binnen plaats van haar woning hoorde. Be neden gekomen werd zij overmeesterd door twee mannen, dié een roofover val pleegden, waarvan het verhaal nogal fantastisch is. De Utrechtse recherche heeft in het afgelopen weekeinde twee jongemannen gear resteerd, die bekend hebben de over val te hebben gepleegd. De vrouw werd door de beide man nen bedreigd met een pistool. Zij bon den een ceintuur om haar hals om te voorkomen, dat zij zou gillen. Toen mej. M. het echter benauwd kreeg maakten de indringers de ceintuur weer los, die ze vervdlgens gebruik ten, samen met een kous om haar handen en voeten te binden. Toen een van beiden haar een prop in de mond wilde stoppen werd dit de ander te gortig, omdat de vrouw „teveel op zijn moeder leek". Bij een doorzoeking van het huis vonden de overvallers niets van hun gading en daarom eisten ze 2000 van de vrouw, die echter verklaarde geen geld in huis te hebben. Bij hernieuwd zoeken vonden de mannen een bos sleutels. Toen konden zij een geldkistje openen, waarin 25 gouden ringen, een gouden met diamanten bezette hanger en een gouden broche lagen. Drie ringen de broche en de hanger namen ze De vrouw werd vervolgens op haar bed gelegd en losgemaakt. Een aangeboden sigaret weigerde zij, maar wel schonk ze water in voor de beide inbrekers. Op de glazen werden geen vingerafdruk ken gevonden omdat de mannen handschoenen droegen. De wouw moest zweren geen politie te bel len. Ook moest zij in haar woning blijven en ten bewijze daarvan het licht aan en uit doen. Toen de vrouw de volgende ochtend bij de recherche kwam werd zij danig aan de tand gevoeld, omdat de po litiemannen het verhaal wel een beetje al te kras vonden. Zij miste aanvankelijk slechts dertig gulden uit haar handtasje en bemerk te enkele dagen later pas de diefstal van de sieraden, die de jongemannen dan ook intussen rustig in Amster dam aan een opkoper konden slijten. De opkoper wendde zich wel tot de politie, maar die vertelde hem. dat de voorwerpen niet als vermist stonden opgegeven. Het onderzoek resulteerde zater dagnacht in de arrestatie van de 23- jarige B. B., die een volledige beken tenis aflegde en ook de naam noemde van zijn handlanger de 22-jarige J. Th. de B., die zondagnacht van zijn bed werd gelicht. President Eisenhouwer van de Verenigde Staten is vertrok- §j hen naar Panama om de con- H ferentie van de presidenten van het westelijk halfrond bij te M s wonen. Op de foto ziet men hoe de aanhangers van de president op Zuidamerikaanse wijze af- scheid nemen van hun ,,lké' op het vliegveld van Washing- ton. iflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Moord op pasgeboren kind aan het licht gekomen Uit een onderzoek dat de districts recherche der rijkspolitie te Win schoten naar aanleiding; van een ge val van brandstichting te Vriesche- loo heeft ingesteld, is een in 1954 ge pleegde moord op een pasgeboren kind aan het licht gekomen. Tijdens het verhoor van de 27-jarige E. M. N.-B. uit Vriescheloo die brand gesticht had in een tijdelijk onbewoon de woning, is uitgekomen dat haar echtgenoot in 1954, toen het echtpaar in Bellingwolde woonde, hun derde kind, een dochtertje, onmiddellijk na de geboorte heeft vermoord. Het motief van dit misdrijf zou zijn geweest dat het geld voor voeding en kleding van het kind ontbrak. De bevalling was in alle stilte ge schied en nadat het kind ter wereld was gekomen en door de man van het leven was beroofd, heeft hij het lijkje begraven nabij de woning. De politie heeft daar de resten van het stoffelijk overschot van het kindje gevonden. De man is aangehouden en heeft een bekéntenis afgelegd. De vrouw is in overspannen toestand naar een ze nuwinrichting gebracht. Nederlandse koeien zijn de beste melkproducenten Volgens een statistiek, welke opge nomen is in het'jongste nummer van het Zwitserse agrarische bulletin, zjjn de Nederlandse koeien de beste melk producenten ter wereld. Haar Belgi sche soortgenoten staan als uitste kende tweede genoteerd. De gemiddelde melkproduktie per koe in 1955 was volgens het bulletin in Nederland 3855 kg, in België 3853 kg, in Denemarken 3452, in Zwitser land 3157, in Duitsland 2940, in Enge land 2912, in Zweden 2750, in Austra lië 2700, in de Verenigde Staten 2630 en in Noorwegen 2530 kg. Hongaar Mihail Farkas van zijn functie ontheven De gewezen Hongaarse minister van Defensie, generaal Mihail Farkas, is van al zijn functies ontheven en uit de communistische partij gestoten. Radio Boedapest meldde zondag dat deze beslissing genomen is door het centraal comité van de Hongaarse communistische partij. Volgens de resolutie van het comité was Farkas grotendeels verantwoorde lijk voor de „inbreuken op de socia listische wettigheid". Hij zou oude communisten zonder reden vervolgd hebben en hij was ver antwoordelijk voor de „geest van wantrouwen" die zich had ontwik keld. De presidentsraad zal moeten uit maken of Farkas, die tot nu toe zitting had in het centrale comité van de par tij, ook van zijn militaire rang zal worden ontheven. ^lillllllllllllllllllllllllilliiiiililllllllllllllllliiiililllllllllllllllllllllllllllllii^ Een dag vrij voor elke geredde koe M Het is al weer enige maan- den geleden, dat soldaat G. H Ruizendaal uit Bussum, bij een |f M boerderijbrand in Baarn een achttiental koeien redde, het- ff geen niet zonder gevaar voor =f H hemzelf geschiedde. Voor dit feit ontving hij de legpenning ff van de Nederlandse Vereniging voor Bescherming van Dieren. De commandant van de Palm- kazerne te Bussum bevorderde ff Ruizendaal tot soldaat eerste H klasse en hiermede, dacht Rui- H zendaal, zal het wel afgelopen ee zijn. ff Zaterdag keerde Ruizendaal van een drieweekse oefening M H terug uit Duitsland. Ook hij M gimg zoals alle manschappen di- reet met verlof, maar hij mocht §1 er 2V2 week aan vastknopen, M ee want voor iedere koe die hij M H redde werd hem één dag extra H presiatïeverlof toegekend. ee lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Requisitoir in zaak-Schmidt gaat door op 31 juli De waarnemende Openbare aankla ger, Joesoef Soewondo, heeft maan dag medegedeeld, dat het requisitoir in de zaak-Schmidt, door rechter Rochjani bepaald op 31 juli, zal door gaan. De plotselinge overplaatsing van Socnarjo zal hierin dus geen wij ziging brengen. Soewondo zeide, dat hij hoogstwaarschijnlijk het door Soe- narjo opgestelde requisitoir zal voor lezen. Ter gelegenheid van de zestiende Olympische Spelen zullen de Neder landse posterijen van 27 augustus tot en met 6 oktober 1956 een serie van vijf bijzondere postzegels uitgeven met toeslag, bestemd voor het Ne derlands Olympisch Comité. Vier van de zegels zijn aan een afzonderlijke tak van sport gewijd, de vijfde her innert aan de antieke olympische spélen. De zegels zijn uitgevoerd in voor de waarden 2 -f 5 en 25 -)- 8 cent zijn van de Haagse kunstenaar Jan van Heeldie voor de zegels van 5 3 en 10 5 cent zijn van zijn stadgenoot Harry Disberg en de zegel van 7 -f 5 cent is ontworpen door de heer P. Wetselaar uit Haarlem, waar de zegels bij Joh. Enschede en zonen vierden gedrukt. Economische en technische hulp aan landen van de vrije wereld De subcommissie uit de Amerikaanse senaat, welke zich bezighoudt met de technische bijstand uit het buitenland, heeft'een lijvig rapport uitgegeven over de economische penetratie van het Sowjet-blok en in het bijzonder de Sowjet-Unie in de gehele wereld. De voorzitter van deze subcommissie, de democratische senator Mike Mansfield uit Montana, die tevens lid is van de commissie voor betrekkingen met het buitenland, heeft in een voorwoord voor dit rap port de alarmklok geluid over de snel voortschrijdende economische penetratie van de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten, over de propa gandistische successen, welke de Sowjets in Zuid-Oost-Azië hebben geboekt en de pogingen, welke de Sowjets doen om vast.e voet te krij gen in Afrika en Zuid-Amerika. Mansfield zeide in zijn voorwoord, dat de economische en technische hulp. welke de Sowjet-Unie aan lan den van de vrije wereld biedt, op het ogenblik reeds die van de Verenigde Staten evenaart of zelfs overtreft. In dd tweede helft van 1955 heeft Egypte handels- en ruilovereenkom sten met de Sowjet-Unie en enkele van haar industrieel vrij sterk ont wikkelde satellieten gesloten, terwijl dit land in 1956 grote delen van de toekomstige katoen- en rijstoogst aan de communistische landen „verpand de". Onder meer werden de volgende overeenkomsten tussen Egypte ener zijds en landen van het Sowjet-blok anderzijds gesloten: 1. Bouw van een laboratorium voor onderzoek op gebied van de kernenergie in Cairo met Russische hulp. Egyptische geleerden zullen hun opleiding in de Sowjet-Unie krij gen. Verder zouden de Russen Egyp te instrumenten en uitrusting ver schaffen voor geologisch onderzoek, speciaal ook waar het uranium be treft. 2. Met succes waren onderhande lingen tussen Egypte en Bulgarije gevoerd over de bouw van fabrieken ter verwerking van oliën en van con- servenfabrieken. 3. Oost-Duitsland heeft met Egyp te onderhandeld over grootscheepse projecten als de bouw van 'n scheeps werf in Alexandrië, chemische fabrie ken, een suikerraffinaderij, 'n kracht centrale en een automobielfabriek. Volgens het rapport is de ont wikkeling in andere Arabische landen soortgelijk. In Syrië bij voorbeeld, wil het Sowjet-blok een olieraffinaderij, een spoorwegnet, een suikerraffinaderij, een stijfsel- fabriek, een fabriek voor de pro- duktie van alcohol en glucose, een dam te Rastan, een nieuwe inter nationale luchthaven te Damas cus en een cementfabriek bouwen. Reeds in 1954 boden de Tsjechen Indonesië aan om Indonesische arbei ders op te leiden voor het werk in aardewerk- en rubberfabrieken. In datzelfde jaar zei Roemenië Indone sië te willen helpen bij de bouw van een cementfabriek, hef aanboren van nieuwe oliebronnen en het exploite ren van minerale voorraden. Hongarije en Polen hebben Indone sië het aanbod gedaan hydro-elektri- sche en dieselcentrales te bouwen en i kredieten te verschaffen voor de aan- koop van industriële uitrusting en schepen. Oost-Duitsland verleende in 1955 aan Indonesië en krediet van 7 mil- I joen dollars voor de bouw van een suikerfabriek, terwijl voorts 50 Oost- duitse technici ter beschikking wer den gesteld. Het Wereldgebeuren. Stof voor boeken Dc samenzweerders". Zo heet het boek. dat Robert Donovan van de New York Herald Tri bune indertijd schreef over aanslagen op Amerikaanse presidenten. Presi dent Eisenhower las dit werk toen h\j genas van zijn hartaanval van vorig jaar. En het boeide hem zo, dat Dono van werd uitgekozen om het boek te schrijven, dat het wel en wee van zijn presidentsperiode belicht. Donovan was geen vreemde voor de president. Hij behoort immers al jaren lang tot de gemeenschap van de „White House Correspondents", die de president on der meer met vragen overstelpen op de geregelde persconferenties. Dono van, een heer met een jeugdig gezicht waarboven een grijze kuif, munt daar uit door zijn vriendelijke gematigde manier van optreden. Met enthou siasme heeft hij zich gekweten van de vererende opdracht om een boek over Eisenhower als president te maken. Geheime papieren, aantekeningen en bandopnamen werden hem ter be schikking gesteld. En het resultaat was een boek, dat, onder de titel „Eisenhower, The inside story" (wjj zouden zeggen: Eisenhower gezien achter de schermen) druk wordt be sproken en beschreven. Onder meer vindt men in dit boek de bevestiging van wat men eigenlijk al wist: dat Eisenho wer als „tussenfiguur" het ook met de mannen van zijn eigen Republi keinse partij lang niet altijd kan vin den. Zelfs moet hij eens toen sena tor McCarthy de wind nog mee had op het punt hebben gestaan om een eigen derde partij te stichten, de par tij van het vooruitstrevende conserva tisme. Maar behalve deze en andere bijzonderheden over politieke opvat tingen vindt men in het boek allerlei persoonlijke trekjes vermeld, bijvoor beeld, dat de president op de kabi netsvergaderingen weieens kan over koken van woede, en dat hij daar soms in vertwijfeling uitbarst. Daar naast ook het feit, waaraan de heer Donovon de opdracht eigenlijk te dan ken heeft: dat Eisenhower houdt van wildwestverhalen niet alleen, /naar ook van criminele romans. Ook „De samenzweerders" was immers een boek dat niet over suikerpoppetjea ging. Zaterdag en zondag heeft Eisen hower ongetwijfeld aan dat boek te ruggedacht, toen hij in Panama con fereerde met een aantal mannen, die meer dan hijzelf op hun hoede moeten zijn tegen aanslagplegers en die in en kele gevallen ook zelf aan staatsgre pen hebben meegedaan: presidenten van Zuidamerikaanse republieken. In Panama werd een bijeenkomst gehouden van de Organisatie der Amerikaanse Staten. Onder meer herdachten de negentien daar aanwe zige presidenten het feit. dat honderd, dertig jaar geleden Simon Bolivar geboren werd, die indertijd 't eerste Ïan-Amerikaanse congres bijeenriep. )e voornaamste punten van de afge lopen weekeind-conferentie lagen op het economische vlak. dat met het po litieke zo nauw venveven is. Steeds meer immers zoekt de Sowjet-Unie toenadering tot de Zuidamerikaanse staten, die totnutoe een burcht van Noordamerikaan3e invloed vormden. Herstel van de ietwat verwaarloos de economische banden tussen Noord en Zuid-Amerika was dan ook, zowel uit maatschappelijk als uit politiek oogpunt, van het hoog ste belang. Eisenhower heeft de heren niet teleurgesteld. Hij kwam op de proppen met het voorstel, een com missie in 't leven te roepen die aan bevelingen zou kunnen doen over een toekomstige samenwerking op econo misch. financieel, sociaal en technisch gebied. „Wij moeten een nieuw tijd perk inluiden waarin de welvaart van onze volkeren wordt vergroot en het zegenrijke gebruik van atoomenergie op het westelijk halfrond sneller dan tot nu toe ingang vindtAllen zetten hun handtekening onder een document van vijf punten, waarin zij zich opnieuw solidair verklaarden met en hun trouw uitspraken in de democratische ontwikkeling van de 21 Amerikaanse landen, Twee punten zijn dit, die men zich in de oren moet knopen: het aanhalen van de betrekkingen op economisch, financieel, sociaal en technisch gebied en de verdere ont wikkeling in democratische zin. Met de verdere opbouw van de Zuidameri kaanse landen is ook Noord-Amerika gediend; van een hogere levensstand aard in die gebieden kan de hele we reld uiteindelijk profiteren, En wat de politieke ontwikkeling betreft: wan neer die Zuidamerikaanse landen, waar nu nog dictators heersen, inder daad tot een meer democratisch stel sel overgaan, kan dat een van de bes te wapenen tegen het communisme worden. Maar het ziet er naar uit. dat aan de reeks van staatsgrepen en aan slagen in Zuid-Amerika nog geen ein de is gekomen. De samenzweerders van morgen zijn de presidenten van overmorgen. En de presidenten van vandaag plegen later misschien weer een aanslag, Steeds komt er nieuwe stof voor boeken over „aanslagple- gers" die dan weer een tijdpassering kunnen zijn voor democratische man nen als Eisenhower, mannen die ove rigens al hun best zullen doen. om in de bevriende Zuidamerikaanse landen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5