„Zoetwaterpakket" rond Kapeile wordt elektrisch gemeten Europese scholieren bouwen een clubhuis PERSONEELSAANBOD WAS AAN SCHOMMELINGEN ONDERHEVIG VAN 'jom tot tS.ijpe regenÓVËRjas f Vederlicht- waterdicht, WAAROM HOGER KREDIET VOOR PAND PR0V. WATERSTAAT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 JUU 1956 ONDERZOEK OP ZUID-BEVELAND Waardevolle naspeuringen in het belang van de tuinbouw In boomgaarden en landerijen rond Kapollo kan men sinds verleden week woensdag een auto met allerlei Ingewikkeld uitziende elektrische ap paratuur aantreffen en tussen bomen en struiken liggen over honderden meters dunne rode en zwarte kabels uitgerold. Zo op het. oog zou niemand kunnen vermoeden, dat men hier op zoek is naarwater voor de tuin bouw. In het kader van de onderzoekingen welke ir, J. A. van 't Leven voor de Commissie voor de Waterbeheersing on Ontzilting In deze provincie verricht, heeft men namelijk de hulp ingeroepen van de Werkgroep geo- elektrisch onderzoek van T.N.O. (Toegepast Natuurwetenschappelijk On derzoek). Deze zal door metingen aan het aardoppervlak de dikte van de zoetwaterzak in het gebied van Kapeile en Wemeldinge bepalen en tevens trachten de grens van dit ondergrondse zoetwaterbekken af te bakenen. Op hot ogenblik bepaalt men zich nog slechts tot enkele steekproeven, die reeds belangwekkende gegevens hebben opgeleverd. Het ligt echter in de bedoeling, later het gehele gebied te doen opmeten, indien daarvoor langs een of andere weg de financiën kunnen worden verkregen. De natuurkundige van T.N.O., phys. dra. mej. G. J. Los, die met een assis tent en de hulp van twee meetarbei- ders van de Ned. Heide Mij. thans enkele dagen hier met haar onderzoe kingen bezig is, verklaarde zich zeer tevreden over de tot dusver verkregen resultaten. Zo weet men bijvoorbeeld al, dat er op het proefveld voor het klein fruit aan het Dijkwel te Ka peile, een zoetwaterlaag van 24.5 me ter is, terwijl in de omgeving van Abbekinderen reeds op 21.5 meter zout water wordt aangetroffen. Over het algemeen ligt in dit gebied van de Breede Watering de zoet-zoutwa- tergrens lussen 20 en 30 meter. Zoals bekend, tobt men op vele plaatsen in Zeeland met het probleem van de verdroging. Ir. J. A. van 't Leven van de Commissie Waterbeheer sing en Ontzilting en ir. J. Butijn, bodemkundige van het proefstation voor de fruitteolt te Wilhelminadorp, rekenden ons voor, dat er in het ge bied van Kapeile, Wemeldinge enz. ongeveer 2000 ha kreekruggronden liggen, geschikt voor de fruitteelt. Het zoete water in deze hoog gelegen gronden, loopt echter regelmatig naar de lagere gedeelten. Voor het grote fruit als appels en peren Is dit nog niet zo erg als wel voor het klein fruit. De deskundigen zijn namelijk van mening, dat bijvoorbeeld de kilo-opbrengst van aardbeien, fram bozen, bessen e.d. nog aanmerkelijk (Advertentie) Stijf es Stram? Nu hier - dan daar? Neem Kruschen en Uw pijnen verdwijnen, In vele gevallen van reumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de wcldadigo gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krij gen geen kans meer, want ze wor den langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van uw reumatische pijn. zou kunnen toenemen, wanneer deze percelen op tijd over voldoen de water zouden beschikken. Met een beregening zou het klcinfruit zeer gebaat zijn. Indien daarvoor echter leidingwater zou worden ge bruikt, zou dit in een normaal jaar reeds ongeveer f 300 per ha kosten. En dan te weten, dat er rond Ka peile voldoende zoet water in de grond zit, dat gemakkelijk kan worden opgepompt! Het gaat er echter om eerst te we ten, hoe dik dit zoelwaterpakket is. Deze wetenschap is onontbeerlijk om de „bron" verantwoord te kunnen ex ploiteren. Men kan immers niet onbe perkt zoet water aan het pakket ont trekken, zonder het gevaar te lopen dat het zoute water naar boven komt. Voldoende zoet water De voorlopige resultaten van de eerste onderzoekingen wettigen de verwachting, dal de zoetwaterlaag van 2030 meter jn de omgeving van Kapeile, goed bruikbaar zul zijn. In het algemeen ate.lt inen een dikte van 10 meter als minimum. Wanneer na het gereedkomen van het Deltaplan do Oostersohelde tot een zootwaterbassin zal zijn ge worden, zal het niet moeilijk meer zijn om naar behoefte zoet water naar dc hogere gebieden ie voeren. Zover is het echter nog niet en daarom is het alleszins verantwoord, de moge lijkheid van „exploitatie" van de zoet waterlaag na te gaan. Het geo-elektrisch onderzoek wordt in Kapeile thans voor het eerst in het belang van de land- en tuinbouw toe gepast. Vorig jaar was de werkgroep van T.N.O. in Limburg werkzaam voor het opsporen van mergel, terwijl ook onderzoekingen in het IJselmeer zijn verricht. In het buitenland wordt reeds veel met deze methode gewerkt, o.a. in Duitsland, voor het onderzoek naar zoetwater in verband met in dustrievestigingen en het opsporen van bronnen voor de drinkwatervoor ziening. In grote lijnen komt de onderzoek methode hierop neer, dat een elektri sche stroom van 300 volt door de grond wordt geleid. Uit de weerstand welke tussen in dp bodem geplaatste electroden wordt gemeten, kan wor den afgeleid of er zout dan wel zoet water in de grond voorkomt. Er is namelijk een groot verschil in weer stand tussen zout en zoet water. Zoet water geleidt slechter dan zout. Het is mogelijk, zowel in de diepte als in de breedte het zoetwalerpakket te me ten, door de zout-zoetwatergrens vast te stellen. Daar de metingen langs rechte lijnen dienen te geschieden, is het wel gewenst, dat men onderzoe kingen over grote blokken kan uit strekken. De werkgroep zal tot eind van deze maand in Kapeile en omgeving werk zaam zijn. Daarna vertrekt men naar Schouwcn-Duivcland, waar voor Rijkswaterstaat in verband met het Deltaplan een onderzoek naar liet grondwater zal worden ingesteld. ZEEUWSE ARBEIDSMARKT IN 2e KWARTAAL Seizoenen deden invloed op werkgelegenheid gelden Blijkens het rapport van het Districts bureau van de Arbeidsvoorziening: in Zeeland is hot aanbod van personeel np de arbeidsmarkt in het tweede kwartaal van dit jaar aan vrü grote schommelingen onderhevig geweest. Onder invloed van het seizoen deed zich in maart een snelle daling van het aanbod van mannen voor tot 1694. Dit zette zich in <lo volgende maanden voort, waardoor op het eind van april en mei achtereenvolgens 1525 en 658 mannen stonden inge schreven. Aan het, einde van juni was echter het aanbod weer tot 776 toege nomen, omdat na het gereedkomen van de voorjaarswerkzaamliedon in de landbouw weer tijdelijk werd ont slagen. Onder de aantallen mensen, die op het einde, van do maanden REINAERTFILM Vanavond om acht uur wordt in ho tel „Dc Kerstklok" te Hulst door de buurtvereniging Gentsestraat een film vertoond over het leven van dc beroemde of beruchte, net zo men wil Vos Reinaerde. De vereniging stelt zich namelijk op het standpunt, dat het wanneer binnenkort de grote Reinaert-optocht door de stra ten van Hulst trekt voor het pu bliek interessanter zal zijn, wanneer VERFJl'SSW Het is gebeurd in de noch ran sa terdag op zondag, toen een Middel burgs gezelschap van amateur-tone listen van een gastvoorstelling uit Gent over Antwerpen naar de Zeeuw se hoofdstad, terugkeerde. In Ant werpen gebruikte men ver na het middernachtelijk uur nog een ver- versing en voor een der aoteurs werd het zelfs een verfrissing van formaat. De kellner. vermoeid en wat slape rig misschien op dat tijdstip, balan ceerde namelijk een blad met ijs coupes op één hand, maarhield de zaak toch niet goéd in balans. Ge voelt het; er schoof een coupe af en belandde op de Middelburgse ac teur, een man, niet zo groot van stuk. Zodat hij even later druk doende was het cousumptieijs en de daarbij be horende kersen uit z'n haar te pluk ken Het gezelschap heeft wél gelachen. Ondanks het „gooi- en sm\jtkarakter" van deze scène, die men in een film misschien als flauw zou betitelen, maar die persoonlijk ondervonden toch wel ae levers deed schudden. Behalve van de echtgenote van het slachtoffer. Want die dacht ver moedelijk aan 't bedorven kostuum van haar echtvriend. Totdat de eige naar van het restaurant haar een Belgisch bankbiljet kwam aanbieden als schadevergoeding. „Daar zijn we voor verzekerd", verklaarde hij en toen was de vreugde algemeen! men van deze épos iets meer heeft ge hoord en gezien. Wellicht een voor beeld voor de andere buurtverenigin gen? MOOI SUCCES Overigens weet men bljjkbaar in Zeeuwsch-Vlaanderen wel wat leren is, tenminste in Axel en omgeving. Want... bij de laatst gehouden mulo examens te Goes slaagden alle §an dit examen deelnemende leerlingen van de christelijke ulo-school te Axel. Dit prachige resultaat is wel een extra vermelding waard! REGENBUI Een hevige regenbui is do heer S. uit Sluiskil noodlottig geworden! Hy reed namelijk in de stromende regen over de zogenaamde „Sas- dijk" de verbindingsweg tussen dijk" de verbindingsweg Axel-Sassing en Westdorpa slipte plolsefing van de natte, glad de weg af. Do wagen sloeg tegen een boom en werd zwaar besena dlgd. De heer 8. kwam echter, zo als men dat pleegt te noemen, met de schrik vrij. KOKEND WATER In Sint Philipsland heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan. Het 4- iarige zoontje van de heer A. Venvjjs kreeg zondagavond een pan kokend water over zich. Met ernstige brand wonden moest het jongetje naar het ziekenhuis worden gebracht. maart tot en met juni stonden inge schreven waren achtereenvolgens 917,989,442 en 624 geheel werklozen en 777.536 en 153 werkzaam op aan vullende werken. Een vergelijking van de gedetail leerde cijfers van 31 maan met die van 30 juni leert, dat in vrijwel alle bedryfsklassen en bedrijfsgroepen het aanbod is afgenomen. Vooral de landbouw, de bouwnijverheid het per soneel in algemene dienst en de min der geschikten droegen hiertoe bij. Het aanbod van 30 juni ligt 115 lager dan dat van 30 juni 1955. Personeel in algemene dienst, landbouw en bouwnijverheid hebben het grootste aandeel in het verschil. Hot aantal openstaande aanvragen vermeerderde van 665 op 31 maart tot 728 oo 30 ju ni. Vooral de bouwnijverheid geeft een vermeerdering van deze aanvragen te zien, hetgeen een gevolg is van het. seizoen. De daling van het aantal openstaande aanvragen voor de land bouw wordt opmerkelijk genoemd. De werkloosheid onder het vrou welijk personeel bleef gedurende^ het begin van het kwartaal aan vankelijk op hetzelfde niveau. Aan het begin van (leze periode stonden 244 vrouwen ingeschreven en op 30 april 243. Hierna nam het aan tal sterk af, zodat op het einde van mei nog slechts 57 vrouwen stonden ingeschreven. Eind juni bedroeg het aantal 56, zodat toen het peil gehandhaafd werd. De da ling in mei is vrijwel geheel een gevolg van de ruimere werkgele genheid in de landbouw. Er is slechts een gering verschil met het aanbod op 30 juni van het vorig jaar toen 45 vrouwen stonden in geschreven. Het aanbod in de landbouw is thans vrij belangrijk hoger, maar bij het huishoudelijk personeel en kantoor personeel was'het lager. Het aantal openstaande aanvragen van werkge vers om vrouwelijk personeel ver meerderde gedurende dit kwartaal van 311 tot 322: ton opzichte van 30 juni 1955 valt enige vermindering, waar te nemen. Vermeerdering van dit aantal kwam vooral voor bij het kantoorpersoneel. Bij de landbouw en het hotelpersoneel namen deze aan tallen vry belangrijk af. De daling van de vraag voor de textielnijver heid. 't kantoorpersoneel en 't huis houdelijk personeel wordt van bete kenis genoemd. Er wordt voor wat betreft de voedings- en genotmiddelen en in de overige bedrijfsklassen en beroeps groepen een toeneming van het aan tal aanvragen vermeld. Staten bespraken subsidie nationale verpleegfederatie G.S. handhaven afwijzend standpynt Bij de Statenleden rezen tijdens het. afdëlingsonderzock van het afwijzend voorstel, dat G.S, deden inzake de subsidiëring dor Federatie van ver pleeginrichtingen de nodige vragen. O.a. werd geïnformeerd, hoe (leze aangelegenheid in andere provincies door de colleges van G.S. wordt be oordeeld, G.S. stelden daarop een on derzoek in en konden meedelen, dal in 4 provincies een afwijzend voorstel is gedaan, dat in 4 provincies nog geen standpunt werd bepaald, dal Gelderland reeds een subsidie van 500.verleende en dat G.S. van Friesland een subsidie van 250. voorstellen. Sommige leden betreurden het af wijzend standpunt cn wezen op het nut van de federatie. Ook werd ge wezen op dc uiteenlopende meningen van de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid, die gunstig advi seert en de Stichting Zeeland, die ongunstig adviseert. G-S. antwoord den, dat zij het advies van de inspec teur zoker niet achter willen stellen bij dat van de stichting. Dit laatste betreft echter meer het beleid van 't provinciaal bestuur. Inwilliging van het verzoek zou kunnen leiden tot consequenties ten aanzien van andere nationale federaties. Het college is echter met. de ge neeskundig 'inspecteur overtuigd van het belang van het werk, dat de fe deratie verricht. De kwestie zou op gelost kunnen worden indien de pro vinciale loden van de federatie in do gelegenheid gestald zouden worden óm de nationale federatie te steu nen. Naar aanleiding van deze uitla ting merkte een Statenlid op, dat het wel een zeer grote omweg is om via provinciale instellingen een nationa le federatie to steunen. Overigens steunt de provincie nu reeds landelij ke instellingen met kleine bedragen. Hy merkto ook op, dat het rijk een bijdrage zal geven in de verwachting, dat ook de provincie zal subsidiëren. Naar aanleiding van het algemeen verslag hebben G.S. geantwoord, dat zij in het besprokene noch in do hou ding van de ambtgenoten in andere provincies aanleiding kunnen vinden in hun voorstel wijziging te brengen. Waterschaosbenoemingen Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van de Bijleveldpoldcr, W. A. Kloet, te Nieuw- en Sint Joos- land, tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Bijleveldpolder. M. N. Kloet, te Nieuw- en St. Joosland. Met ingang van 1 augustus 1956 tot gezworene van de Zuid-Krs.aijert- polder, M. B. Slabbekoorn te Nieuw- dorp (gemeente 's Heer Arends- kerke), tot gezworene van de Thoornpokler, C. van der Weele, te Wissekerke, tot gezworene van do Kruispolder, J. A. M. Staal, te Hon- tenisse. tot gezworene van de Deur- loopolder, .T,"G. Stoutjesdijk, te Tho- ien, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden, tot gezworene van dc polder Dreischor, J. R. P. Berman te Dreiachor. Examen. De heer A. P. Knuijt te VHssIngóri slaagde te Middelburg voor het M.B. A.-examen. 11.75 15.75 $.O0i damt"., Iirrefi 'oo knule. ideaal voor Uw vacantie VRAGEN VAN STATENLEDEN IN AFDELINGEN De tweede voorgestelde wijziging van de provinciale begroting 1956 heeft in de afdelingen van de Provinciale Staten aanleiding tot verschillende op merkingen en vragen gegeven. Mot name werd gewezen *y> het bedrag, dat nodig was voor het aankopeti en inrichten van een tweede pand voor de Pro vinciale Waterstaat in Middelburg. Hiervoor was 75.090 uitgetrokken, maar later bleek 30.000 meer nodig. Gevraagd werd of wel de nodige zui nigheid is betracht en hoe hot komt, dat de raming werd overschreden. Van de zijde van G.S. werd geantwoord, dat hierbij allorlei ongunstige omstan digheden in het spel waren. De aannemingssom was hoger en de Provinciale Waterstaat werd uitgebreid met het Deltabureau. Het bedrag is ook het col lege tegengevallen, hoewel geen luxe is toegepast. ten te bereiken, zijn plannen in voor bereiding om in de tuin van het nu in gebruik zijnde pand een stenen barak te bouwen. De kosten daarvan zijn in totaal 15600, verwarming, stoffe ring en meubilering inbegrepen. In verband met deze kosten, die men in 5 jaar wenst af te schrijven, voegen G.S. aan het voorste! tot wijziging van de begroting nog enkele posten toe. Bij de behandeling van het voorstel Ruimteprobleem bij P.P.D. wordt voorlopig opgelost Verder werd opgemerkt, dat het be trokken pand toch maar oon ver bouwd pand blijft. Men vroeg zich af of het achteraf niet beter geweest was een nieuw pand te bouwen. Van de zijde van G.S. werd geantwoord, dat wanneer in de toekomst de nood zakelijkheid van verdere uitbreiding zou blijken, de Provinciale Staten dan de nodige kredieten voor nieuwbouw zullen verlenen. De restwaarde van de oude gebouwen zal wel meevallen. Naar aanleiding van het algemeen verslag hebben G.S. de gang van za ken met betrekking tot het onderha vige pand uitvoerig uiteengezet. Na dat de betrokken voorstellen waren goedgekeurd en kredieten tot 75,000 waren verleend voor dc aankoop, de meubilering, stoffering en diverse werkzaamheden, waaronder het aan brengen van een centrale verwar ming, werd eerst naderhand de afde ling bijzondere werken van dc Provin ciale waterstaat opgericht. Het pand bood gelegenheid tot hulsvesting van deze afdeling. Zou het niet zijn ge kocht dan zou de huisvesting van de nieuwe afdeling grote moeilijkheden hebben veroorzaakt. De verhoging van het toegesta ne krediet is nodig omdat reeds thans het gehele pand voor de dienst geschikt wordt gemaakt, terwijl aanvankelijk (le tweede ver dieping niet zou worden verbouwd. Bovendien omdat de werkzaamhe den moeten worden uitgevoerd, terwijl het gebouw in gebruik is en tot slot vanwege het gestegen loon- en prijspeil. Wanneer tot nieuw bouw zou zijn besloten en een ont werp gemaakt zou worden, dat evenveel ruimte zou bieden als het betrokken gebouw thans, moet bij de meest sobere uitvoering gere kend worden met een Investering die het twee- of drievoud van dè nu ter sprake gebrachte kosten zou vorderen, zo voegt het college hier aan toe. Vervolgens wijzen G.S. op het huis vestingsprobleem van de Provinciale Planologische Dienst. Het gebouw in Middelburg, aan de Nieuwstraat, biedt het daaraan verbonden en te verbin den personeel niet voldoende ruimte. De pogingen om.in een ander pand tot. een enigszins voldoende huisvesting te raken, zijn mislukt. Nu het zioh niet laat aanzien, dat men op deze wfjzo op korte termijn een oplossing zal we- OP „MON PLAISIR" BIJ SCHUDDEBEURS „In onze vakanties willen wij helpen Toen het water in december 1953 uit (1e polders van Schouwen ver dwenen was, kwamen de mannen van de Herverkaveling met mach tige graafmachines om het land weer bruikbaar te maken. Hoewel de omgeving van Schuddebeurs niet overstroomd was, moest ook hier geëgaliseerd ^worden. Steeds verder drong de gapende mui! van een dragline door het land. tot zijn weg versperd werd door een knus gebouwtje. Het was het clubhuis van de padvinders uit Schouvven- Duiveland. Zij vonden er tijdens 'n weekeinde of oen kamp een gezel lig „home". Maar nu moest het weg en wat er van overbleef, was niet meer dan oen hoop stenen en planken Maandagmorgen echter hebben acht leden van het „Nothelferge- meinschaft der Frcunde e.V." die zelfde stenen en planken ter hand genomen om er op het landgoed „Mon Plaisir" by Schuddebeurs 'n nieuw clubhuis van te bouwen! Toen Paul Krahé, de algemeen se cretaris van deze internationale ver eniging, hoorde, dat hier in Schudde beurs geholpen kon worden, stuurde hij er dadelijk een ploeg van acht vrijwilligers heen. Dinsdag of woens dag volgen er nog elf. „Wij willen in onze vakanties helpen waar te helpen is. Wij willen iets doen om de inter nationale verhoudingen te verbeto ren", zo zei Paul Krahé, die er ver der nog aan toevoogde, dat z\j zich willen bezinnen op ae gemeenschap pelijke cultuur van de westerse lan den om zodoende een waarachtige verzoenings- en vredesovevtuiging te kweken. In zes weken Zes weken zullen ze er werken, jongens en meisjes uit Duitsland, De nemarken, Frankrjjk, Italië, Zweden, Engeland en Nederland, Bij de heer P. Burggraaf in Noordgouwe hebben zij hun „tenten" opgeslagen. Na hun achturige werkdag zullen zij hier sa men discussiëren over allerlei pro blemen van deze tijd. Na die zes we ken waarin het gebouw van tien bij acht meter klaar moet komen gaan de meesten van hen weer terug naar school. Vol ijver begonnen Kirsten Svendsen (19) en Jiitte Rasmus sen (18), beiden uit HJorring Denemarken, tezamen met Hc Hiipen (17) uit Stuttgart en Pier re Lengelié f21) uit Avignon in Zuid-Frankrijk, onmiddellijk na hun aankomst een oud schuurtje af te breken. „Wij willen vriend zjjn en hel pen of dat nu in de huishouding is of hier de padvinders by hun clubhuis", zo zeggen deze vier met overtuiging. Pierre mag dat bouwen wel, want hij studeert bouwkunde in Parijs. Met hamer en nijptang rukte hij de planken van elkaar, die de meisjes dan wegsjouwden. Het is niet alleen deze groep, die de handen uit de mouwen gestoken heeft. De Herverkaveling was er zich wel van bewust, dat bij de Schouwse padvinders nog iets goed gemaakt moest worden. De Centrale Dienst maakto de tekeningen, de Grondmij. en de Hcidemij. leverden en leveren nog de materialen, do Unie van Waterschapsbonden zorgde voor de detailtekeningen. Staatsbosbeheer stond een stuk van het terrein af en de gemeente Noordgouwe bracht snel de bouwvergunning in orde. Onder leiding van de heren Stig- ter, die het dagelijks toezicht bij hot werk heeft en P. A. van de Klooster, die hot landgoed op orde houdt, kwijten deze jongo man- men en vrouwen zich mot ernst van hun taak. Tijdens dc zater dagmiddagen krijgen zij hulp van de Schouwse padvinders die hun clubhuis vanzelfsprekend zo snel mogelijk klaar willen zien. Met een officieel tintje is het .ieugd- werkkamp Schuddebeurs maandag geopend. De heer Krahé, die overi gens geen onbekende op Schouwen- Duiveland is vanaf 1953 verzorgde hy hier jougd-werltkampen wees in een sympatieke toespraak nog maals op het doel van de vereniging. „Voor ons Duitsers geldt dat in het bijzonder, want wij hébben in Neder land nog iets goed te maken", zo zei hy. Namens de Herverkaveling sprak de heer G. H Schipper woorden van welkom, waa ia de beer E. Krips na mens de pa< vinders op hot eiland dankte voor de hulp. Het welkov was maar kort, want do jongens en meisjes popelden om aan do slag te gaan. Binnen enkele minuten had een viertal jongelui reeds oen matoriaalsehuurt.jp in elk aar gezet, terwijl anderen met plan ken en kruiwagens zwoegden, alsof het hun dagelijks werk was tot toekenning van de 3 uitkering aan het provinciaal personeel werd gevraagd of deze maatregel ook op de wedde van de G,S.-leden kan worden toegepast. Andere leden merkten op, dat de leden van het college geen ambtenaren zijn. Men zou uit de Sta ten kunnen voorstellen tot uitkering van de 3 aan de G.S.-leden, zo werd geopperd. Van de zijde van G.S. werd meegedeeld, dat. men op landelijk ni veau aan een regeling terzake werkt. Naar aanleiding van het verslag de len G.S. nog moe, dat hun voorzitter over de jaarwedde van de G.S.-leden contact heeft '«et (1e andere provin cies. Waarom moest graven ijsbaan Haamstede worden stopgezet? Statenleden stelden vragen In de afdelingen van de Provinciale Staten is het voorstel van G.S. inzake restauraties van monumenten hespro- ken. Daarbij werd opgemerkt, dat in woners van Haamstede in dc omge ving van het slot belangeloos een ijs baan graven. Zij kregen echter be richt van het ministerie van O., K. en W„ dat het werk onmiddellijk stop gezet moet worden, daar anders geen subsidie voor de restauratie van het slot zal worden verleend. Ook werd gevraagd welk openbaar belang ge diend is met dc restauratie van de rouwborden iri dit slot. Nadat tijdens de behandeling van .de zijde van G.S. een nader onderzoek was toegezegd, antwoordde het colle ge. dat bezwaar gemaakt/werd tegen de afgraving van een perceel om daar een ijsbaan te maken omdat dit in strijd is met het in voorbereiding zijn de nationale plan. Het perceel is gele gen binnen de omgrenzing van het gebied „Schóuwense Duinen", dat op grond van zijn van nationale beteke nis te achten wetenschappelijke en landschappelijke waarde opgenomen is in de lijst van natuurgebieden, die in de eerste plaats voor bescherming m aanmerking komen. Voorzover nagegaan kon worden heeft het ministerie niet gedreigd met het niet verlenen van subsidie. Pit is trouwens ook niet waarschijnlijk, zo merkt het collega op. daar nog geen subsidie-aanvraag aanhangig is ge maakt. Wat de rouwborden betreft wordt opgemerkt, dat de betekenis uit cultuurhistorisch oogpunt van deze z.g. onroerende monumenten blijkt uit het feit, dat de minister een subsidie van 40 in de kosten verleent. Bij het stellen van de subsidievoorwaar den zullen G.S. rekening houden met de in de afdelingen geuite wens, dat de borden voor het publiek ter be- ziehtiging moeten worden gesteld. Het voorstel inzake de liquidatie der Stichting „Zeeuwsche Grondverbe- terings-Maatschappij", is aangehouden naar aanleiding van het besprokene in de afdelingen. Men bleek namelijk verschillend te oordelen over de be stemming van het bedrag van f 2460,42. dat volgens het voorstel van de Stichting Proef boerderij en-Zeeland zou worden overgedragen. O.a. werd in dit verband de commissie water beheersing en ontzilting genoemd en werd gezegd, dal niet aiie deelhebbers aan de te liquideren stichting met een en ander akkoord gaan. G^S. zullen nu alsnog in overleg treden met de participanten. Provinciale bijdrage voor Rembrantltaionumeni:: f 250. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellende Provinciale Staten, die vry- dag 27 juli a.s. bijeenkomen, voor om uit de provinciale kas een bijdrage van f 250.te verlenen t.en behoeve van de oprichting van een nationaal monument voor Rembrandt van Rijn in diens geboorteplaats, Leiden. De Stichting „Rembrandt Herdenking 1956" heeft hiertoe bij G.S. een ver zoek ingediend. Het college zegt in zijn toelichting, dat een bescheiden bijdrage van de provincie om deze wereldvermaarde landgenoot te her denken en tc eren. als bewijs van svmpathie met het door de stichting .Rembrandtherdenking" genomen initiatief, op zijn plaats wordt geacht. VANDAAG: Middelburg Electro: „De levensroman van Richard Tauber", (alle leeftijden), 19 en 21.15 uur: Kunstmuseum: expo sitie werken Zeeuwse Kunstenaars Kring, 10—12 en 14—17 uur; Molenwa ter: „Miniatuur Walcheren", 9—23 u. Vlisslngen Alhambra: „Geen moment zonder student", (alle leeftijden), 19 en 21 uur; Luxor: „Meisje in slecht gezelschap", (18 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Heersers der vallei", (14 jaar), 20 uur. Veere 't Lammetje. Eretentoonstelling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2