PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ook allerlaatste poging van de kabinetsformateur is gestrand Plan voor modern museumbeheer in Zeeland thans in studie Hongaren betogen bij begrafenissen IN BRITSE AUTOFABRIEKEN IS STAKING GEEN SUCCES DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 173 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau's Dinsdag 24 juli 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3S-" Goes, Lange Vorststr. 63, telei. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. CRISIS DUURT VOORLOPIG NOG VOORT Prof. Zijlstra bemiddelde, maar Romme en Drees bleven het oneens (Van onze parlementaire redacteur) Het besluit van dr. Drees om, tegen zijn reeds op het eind van de vorige week gerezen voornemen in, maandagmorgen niet naar de ko ningin te gaan, om haar mede te delen, dat hij de opdracht tot kabi netsformatie niet kon aanvaarden, blijkt slechts uitstel van executie te zijn geweest. Na een laatste poging om tussen dr. Drees en prof. Romme, de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P., die het ontwerp-regeringsprogram van de formateur heeft afgewezen, overeenstemming te bereiken, een poging die mislukt is, is het plan van dr. Drees om zich naar de koningin te begeven, herrezen. Om acht uur maandagavond heeft dr. Drees in zijn departement in Den Haag prof. Romme ontvangen. Dit was het gevolg van een tele gram, dat de K.V.P.-fractievoorzitter, de formateur gestuurd had en waarin op een bespreking werd aangedrongen. Men neemt in Den Haag aan, dat tot deze samenkomst tevens bijgedragen heeft een be middelingspoging van prof. Zijlstra, de voorzitter van de A.R. Twee de Kamer-fractie. Dr. Drees had als voorwaarde gesteld, dat mr. Burger, de voor zitter van de Tweede Kamer-frac tie van de Partij van de Arbeid, de bespreking tussen hem en profes sor Romme zou bijwonen. Profes sor Romme had daartegen geen bezwaar. De K.V.P.-fractieleider heeft van acht tot tien uur met dr. Drees geconfereerd. Mr. Burger bleef nog tien minuten langer bjj de formateur. Gebrom Een bromfietsenfabiikant heeft aan tien procent van zijn werk nemers ontslag aangezegd. De verkoop liep terug en hij heeft geen werk meer voor deze mensen. On- overkomenlijk is die gebeurtenis van zelfsprekend niet. De ontslagenen zul len stellig ander werk vinden en de bromfietsenfabrikant zal zich bezin nen op nieuwe mogelijkheden voor zijn bedrijf. Maar ook al stort nie mand tranen over dit geval en ook al zit niemand in zak en as, toch schuilt er wel een element van teleur stelling in, waarover iets gezegd moet worden. De oorzaak van de misère in de bromfietshandel ligt in de maat regelen, die minister Zijlstra circa een maand geleden nam tegen de verkoop op afbetaling. De maatregelen hielden in, dat men niet langer een auto, een televisietoe stel, een bromfiets, een stofzuiger enz. kon kopen op afbetaling als men slechts tien procent van de aankoop som contant op tafel kon leggen. Men moet nu voor auto's, scooters en motorfietsen 35 procent van de aankoopsom neertellen, voor een brommer 30 procent, voor een radio of televisietoestel 20 procent en voor een stofzuiger, een wasmachine, enz. 15 procent, waarbij dan nog enige kos ten komen. Dat vele aspirant-kopers deze be dragen niet op tafel kunnen leg gen is in de achterliggende we ken gebleken. De verkoop van motor voertuigen zakte sterk terug en die van bromfietsen volgde de teruggang op de voet. Daarover is men vooral in de kringen van de bromfietshandel on tevreden. Men heeft wel verwacht, dat dooj- de ministeriële maatregelen de verkoop zou verminderen. Dat was ook de bedoeling van de minister, die welbewust de te sterke kredietverle ning wilde intomen. Maar de klap is voor de bromfietshandelaren wel erg hard aangekomen. Zij worden bovendign dubbel getrof fen nu de verkoop van snelbrommers weggevallen is, in verband met de snelheidsbeperking per 1 september a.s. Daarnaast zijn zij het er niet mee eens, dat een man, die zich de luxe van een televisietoestel wil veroorlo ven, slechts 20 procent van de aan koopsom behoeft te storten en dat iemand, die voor zijn dagelijkse ar beid een bromfiets nodig heeft, 30 procent van de prijs moet neertellen. Alles bijeen moeten dit toch wel voor de mannen van het Economische Zaken-departement voldoende redenen zijn om na te gaan of in de bromfiet sen-sector niet een al te harde klap is gevallen. Er is van de aanvang af een fout gemaakt met dat percentage voor de bromfietsen. Men heeft de brommer nabij de motor-voertui gen-luxe willen indelen en dat is niet juist geweest Een bromfiets is evenals een gewo ne fiets een gebruiksvoorwerp, waar in misschien voor een schooljongen en voor enthousiaste zestienjarigen nog een luxe-element schuilt, maar niet voor de duizenden, die op een brom mertje naar kantoor of werkplaats gaan. Dat kan nu door de mannen van E. Z. rechtgetrokken worden, op dat aan het gerechtvaardigde gebrom over de brommers een einde kan ko men 1 Na afloop van het onderhoud, deel de de woordvoerder van dr. Drees mede, dat men het over en weer wen selijk gevonden had om nog eens te bespreken, of wellicht een oplossing was te vinden. Hieruit blijkt dus, dat ook van de kant van dr. Drees prijs gesteld is op een allerlaatste poging om toch nog de weg te effenen voor de totstandkoming van een door hem gevormd kabinet. Het is niet mogelijk gebleken de tegenstellingen te overbruggen. Dr. Drees is dus weer precies even ver als aan het eind van de vorige week. Of eigenlijk weet hij nu nog Ïiositiever, dat het hem onmoge- ijk is zijn taak tot een goed einde te brengen. Het is nog niet be kend, wanneer dr. Drees naar 'de koningin zal gaan, om haar van het mislukken van zijn poging op de hoogte te stellen, maar aange nomen mag worden, dat dit zeer spoedig zal zijn. De koningin zal dan een nieuwe formateur aanwijzen. Voor de hand ■ligt, dat dit prof. Romme zal zjjn, aan wie niemand veel succes voor spelt. Hyzelf gelooft daar trouwens ook niet aan. Wie ook na prof. Rom me mag komen, vast staat, dat deze formateur of misschien neemt men wel weer zijn toevlucht tot een informateur een bijzonder moeilij ke taak krijgt en dat de kabinetscri sis zich nog wel enige tijd zal voort slepen. Rakosi noemt men „aardappelhoofd" Protesten tegen het communis me hebben iri de Oosteuropese sa- tellietlanden vele vormen aangeno men, doch Hongarije is waarschijn lijk uniek in het gebruiken van be grafenissen voor het tonen van po litieke gezindheid. De dood van een publiek beken de figuur uit de „goede oude tijd" brengt dikwijls duizenden naar zijn begrafenis, ondanks pogingen der communisten om dat te voorko- Deze maand kwam Sandor Bura, één der beroemdste Hongaarse zigeu nerviolisten, op 75-jarige leeftijd te overlijden. Zijn dood werd met een re gel in de dagbladen gemeld, met de toevoeging dat hij „een overblijfsel van een tijdperk van decadentie" was. Doch de Hongaren waren het daar niet mee eens. Er waren zeker 35.000 O Volgent, een Russisch krantenbericht is in de Sowjet-Unie een straalauto ge bouwd die een snelheid van 500 km. per uur kan halen. De aandrijving geschiedt door straalbuizen, zodat alle vier wielen volkomen onafhankelijk draaien. jRIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Poes verzorgt drie I jonge eekhoorns De familie Hooyer te Voorthui zen heeft een poes, die behalve haar twee jongen, ook drie klei ne eekhoorns groot brengt. De heei Hooyer vond de eekhoorn tjes onlangs moederloos in het bos. De moederpoes maakt het met haar kroost en pleegkind) ren uitstekend. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll mensen op de been bij zijn begrafenis. Driehonderd zigeunermuzikanten, met violen, fluiten en klarinets, speelden droevige en sentimentele af- scheidswijzen. Ook op vele andere manieren laten de Hongaren van hun tegenzin in het communistische regime blijken. Zij schromen niet de vreemdeling" rond uit te vertellen hoe zij over het com munisme denken. Rakosi, tot 18 juli de machtigste man in Hongarije, werd algemeen en openlijk „aardap- pel-hoofd" genoemd. Zelfs overtuigde communisten, zo schrijft Russell Jones van United Press, geven toe dat de partij in Hon garije slechts een minderheid heeft. Niet-communistische Hongaren be weren zelfs dat 90 tot 95 procent van de bevolking tegen het regime is. De Hongaren zien echter veelal niet naar het westen voor hun „bevrij ding". De behandeling die Hongarije na beide wereldoorlogen kreeg, heeft hen ertoe gebracht het westen vrijwel evenzeer als het oosten te wantrou wen. Maar de Hongaren geloven dat het land, dat 250 jaar van Turkse bezet ting heeft overleefd, ook de commu nisten zal overleven. Inbraak in Amsterdam, buit voor meer dan f 100.000 Op klaarlichte dag is zondag in een villa aan de Bernard Sweerskade te Amsterdam een inbraak gepleegd, waarby de dader(s) een enorme bult in handen Ls gevallen. In totaal ver dween aan contanten een bedrag van circa 80.000. Bovendien zjjn alle kostbare sieraden, waaronder vele erfstukken gestolen. Zy vertegenwoordigden tezamen een waarde van enkele tienduizenden guldens. De bult bedraagt dus meer dan een ton. De gedupeerde eigenaur ging zon dagmiddag omstreeks vier uur met zijn familie een autotochtje maken. Toen hij kort na acht uur in zijn villa terugkeerde, ontdekte hij tot zijn ont steltenis, dat de gehele woning over hoop was gehaald. De recherche be gon onmiddellijk met het onderzoek, maar had ook maandagochtend nog geen enkele aanwijzing omtrent de identiteit van de dader(s). Zowel de contanten als de juwelen waren in 'de slaapkamer opgeborgen en daaruit verdwenen. Er was door toevallige omstandigheden niet min der dan f 80.000.aan contanten ln huis, een wel bijzonder hoog bedrag, waarvan f 30.000.bestond uit Franse en Zwitserse francs, alsmede uit Duitse marken. De bewoners zou den n.l. deze week een vakantiereis door diverse landen gaan maken. Vijftig doden in Columbia door alcoholvergiftiging In het Columbiaanse dorp Tamala- mesque zijn vijftig personen na het drinken van ondeugdelijke alcohol overleden. Nog driehonderd zijn erns tig ziek. De massale vergiftiging deed zich voor bij de viering van het feest van de beschermheilige van het dorp. Noord Hessen. Duitsland, wordt op het ogenblik zwaar getroffen door overstromingen veroorzaakt door de zware re- II genval van de laatste tijd. Op de bovenste foto ziet men een H van de straten van het dorpje s Rhuenda. waar men een huis versterkt door het ophopen van stenen. De onderste foto geeft een beeld van een stal in het plaatsje Giflitzwaar de bewo- m ners een paard trachten te redden. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een Amerikaanse geleerde heeft ver klaard te geloven dat de mensheid be dreigd wordt door de toeneming van het carbongehalte in de lucht. Dit gas is af komstig- van verbrandingsmotoren. Stassen voelt niets voor kandidatuur van Nixon I-Iarold Stassen, vooraanstaand repu blikein, en Eisenhowers speciale raad gever in ontwapeningsaangelegenhe den heeft te Washington op een spe ciale persconferentie verklaard voor stander te zijn van het kandidaat stel len van Christian Herter, gouverneur van de staat Massaschusetts, voor het vice-presidentschap der Ver. Staten, in plaats van de huidige kandidaat Ri chard Nixon. „Ik meen, dat de presi dent in zijn campagne voor een twee de ambtstermijn, op geen enkele te vermijden wijze in het nadeel mag verkeren", aldus Stassen. STAKINGEN AAN DE ORDE VAN DE DAG In Italië en Frankrijk spoorwegen lamgelegd Terwijl het werk in de Amerikaan se stiiafindustrie nog steeds stil ligt, zijn nu ook iu verscheidene landen van Europa stakingen uitgebroken, of staan zij op het punt een aanvang te nemen. Uit protest tegen het feit, dat zesduizend collega's huns inziens ten onrechte werden ontslagen, be gon een staking van de arbeiders in de Britse autoindustrie. Op het vaste land van Europa zouden vandaag minder treinen in Frankrijk en Italië rijden, omdat de vakbonden aan de spoorwegarbeiders opdracht hebben gegeven het werk neer te leggen. Bij de spoorvvegmannen wringt de schoen op het punt van de looneisen. De arbeiders van de British Motor Corporation zouden maandagochtend niet meer op het werk verschijnen. Ondanks een aanbeveling in die rich ting van vakbonden, was toch meer dan de helft van het aantal arbeiders op de fabrieken aanwezig. Hoewel zij uitgejouwd werden en hier en daar onderweg zelfs ernstig NIEUWE CULTURELE ACTIVITEIT Overleg tussen overheid en het Zeeuws Genootschap EEN GETROUW en belangstellend bezoeker van Zeeland schreef ons dezer dagen een brief, die samen te vatten was in één vraag: „Zyn Zeelands mu sea wel levende Instellingen, die door allerlei activiteiten een belangrijke plaats innemen in het Zeeuwse gemeenschapsleven en die door velen wor den bezocht?" Over het antwoord behoefde niet lang te worden nagedacht: de meeste Zeeuwen weten niet wat er in eigen musea is te zien en het totaal- bezoek bedraagt wanneer men de oorlogsmusea uitzondert misschien om en by de zesduizend jaarlijks. Terwyl men toch in niet minder dan tien Zeeuwse gemeenten een museum kan bezoeken Als tweede vraag zou men daarom mogen stellen: wordt het zo langza merhand niet eens tyd, dat ook op dit terrein in Zeeland enige activiteit wordt ontwikkèld? De vraag stellen is ook hier haar beantwoorden. Maar in dit geval moet tevens worden aangetekend, dat thans binnenskamers ernstige pogingen in het werk worden gesteld om dit antwoord positief te doen luiden. Pogingen, waarbij diverse instanties zyn betrokken: ryk, pro vincie, gemeente Middelburg en het Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen. Zondag ivas het twaalf jaar geleden, dat het communistische regiem in Polen werd gevestigd. Ter gelegen heid hiervan werd te Warschau een grote militaire parade gehouden. Tussen deze instanties zijn namelijk reeds geruime tijd besprekingen aan de gang, waarbij wordt nagegaan in hoeverre het grootste Zeeuwse mu seum, namelijk dat van het Genoot schap in de Wagenaarstraat te Mid delburg kan worden ingeschakeld bij het verwezenlijken in Zeeland van moderne inzichten inzake museumbe heer. Daarvoor is evenwel geld nodig, want voor dergelijk werk is een be kwaam vakman noodzakelijk, een specialist zoals verbonden aan soort gelijke instellingen elders. Er werd daarom overleg gepleegd met de rijksinspecteur voor roerende monu menten, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, omdat het rijk onder be paalde voorwaarden subsidie verleent aan provinciale musea, namelijk aan één per gewest. Tot dusver was aan Zeeland een dergelijke subsidie nog niet uitgekeerd. Het overleg verliep niet onbevredigend, zodat er redenen waren om de pogingen voort te zetten. Er wordt thans overwogen een stichting te vormen, waarbij ook het Zeeuws Genootschap is betrok ken en waarbij deze laatste instel ling haar museum in de Wage naarstraat te Middelburg aan de nieuwe stichting in bruikleen zou afstaan. De stichting zou gefinan- Vervolg op pag. 5) gehinderd, trokken 22.000 arbeiders van de B.M.C. maandagochtend toch naar hun werk. De politie had op de punten waar ernstige conflicten kon den worden verwacht, versterkingen ingezet. Een zegsman van de B.M.C. vertelde, dat in de Icop van de och tend steeds meer werknemers toch kwamen werken. In de verschillende bij de B.M.C. aangesloten fabrieken lag de verhouding anders: bij Austin werkte 67 bij M.G. zelfs honderd procent. De leiders van de vakverenï- fingen hebben toegegeven, dat aan e stakingsoproep niet zoveel gevolg is gegeven als men verwachtte. In de nacht van maandag op dins dag zal in Italië een spoorwegstaking beginnen waaraan 160.000 spoorlie- den deelnemen. Zij wensen op deze wijze te protes teren tegen de vertraging in het af doen van hun eisen inzake hogere lo nen en betere voorwaarden. Het ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat de militaire vracht wagens zullen worden ingezet voor passagiersvervoer. De staking zal slechts 24 uur du ren en is bedoeld als een „waarschu wing". Vakbonden van alle politieke rich tingen steunen de stakers. De onafhankelijke vakvereniging van Franse stokers en machinisten heeft haar 8000 leden opgeroepen om van dinsdagmorgen 3 uur af voor 24 uur in staking te gaan om eisen in zake arbeidsvoorwaarden kracht by te zetten. De leden van deze vakbond verte genwoordigen ongeveer 'n derde van het rijdend personeel van de Franse spoorwegen. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, regen. 18 gr. Oslo, zwaar bewolkt, 23 gr. Kopenhagen, licht bewolkt. 22 gr. Aberdeen, regen, 19 gr. Londen, half bewolkt. 22 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 18 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt. 18 gr. Parijs, lichc bewolkt. 22 gr. Bordeaux, onbewolkt, 23 gr. Grénoble, half bewolkt, 24 gr. Nice, onbewolkt, 26 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 20 gr. Frankfort zwaar bewolkt, 21 gr. München. tegenbui, 20 gr. Zurich, half bewolkt, 22 gr. Genève uibewolkt, 23 gr. Locarno licht bewolkt, 26 gr. Wenen egenbui, 23 gr. Innsbruck zwaar bewolkt, 25 gr. Rome, onbewolkt. 31 gr. Ajaccio, wolkbreuk, 26 gr. Mallorca, onbewolkt, 29 gr. VEEL WIND. Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het noorden van het land tijdelijk enige regen, in het zuiden van het land opklaringen. Matige tot krachtige, langs de waddenkust tij delijk harde westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 25 juli Zon op 4.53 onder 20.43 Maan op 21.15 onder 7.4S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1