PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Honderden doden door aardbeving overstromingen en wervelstormen Dr. Drees zal heden opdracht teruggeven Bliksemoperatie „Zwembad" in de Braakman DUIZENDEN RUSSEN KIJKEN NAAR NEDERLANDSE SCHEPEN ROMEINS FORT IN LONDEN 199e jaargang - no. 172 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKE*NSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Nleuwstraat 43. telef 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlertkzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 2 BRUGGEN EN SPOORLIJNEN MEEGESLEURD Verenigde Staten, Aziatische landen en Duitsland zwaar geteisterd Bij een aardbeving, die het gebied van Koetsj aan de westkust van India zaterdagavond heeft geteisterd, zijn 87 mensen omgekomen en 250 gewond. Door een serie aardschokken in het gebied, die langs de gehele westkust van India werden gevoeld, waren duizend huizen in gestort. Vermoedeijk 25 personen vonden zaterdag de dood tengevolge van overstromingen en wervelstormen, die sommige delen van de Ver- enidge Staten teisterden. Vooral Pennsylvania, Mayland, Virginia en North Carolina zijn zwaar getroffen. Volgens de eerste berichten zijn waarschijnlijk honderden mensen verdronken bij overstromingen die in het bergachtige gebied van Afghanistan zijn voorgevallen. Naar radio Kaboel berichtte waren dit de ernstigste overstromingen sinds mensenheugenis. Verschillende grote stuwdammen werden ernstig beschadigd, bruggen, huizen, spoorlijnen en irrigatie pompstations, werden door de razende stroom meegesleurd. Tengevolge van zeer zware re genval traden gedurende het afge lopen weekeinde rivieren in Perzië buiten hun oevers, waardoor vol gens functionarissen naar schat ting veertig mensen om het leven zijn gekomen. Een woordvoerder van de regering van Neder-Saksen (West-Duitsland) heeft gisteren verklaard, dat tenge volge van de jongste hevige over stromingen 60.000 ha bouw- en wei land blank staan, de materiële schade bedraagt minstens 100.000 dm. Uit Oost-Duitsland werd gemeld, dat daar grote schade was veroor zaakt in de gebieden rond de steden Cottbus, .Suhl, Halle en Erfurt. Mij nen waren ondergelopen, landerijen blank gezet en fabrieken door het water ondermijnd. Terwijl het Italiaanse eiland Sicilië te lijden had onder een tropische hit tegolf, word geheel Noord-Italië door hevige hagelstormen geteisterd. Windhoos Krimpendwaard Een windhoos trok zaterdag van Stolwijk in de richting Zuidbroek (gemeente Bergambacht) over de Sjepilow: Assoeandam is niet zo urgent. De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Dmitri Sjepilow, heeft zater dag verklaard, dat de Sowjet-Unie de kwestie van de financiering van de dam bij Assoean in Egypte niet als een urgent probleem beschouwt, maar dat zij zal trachten ieder ander Egyp tisch verzoek om hulp voor industria lisatieprojecten in te willigen. Sjepilows antwoord op vragen van journalisten suggereert naar men gelooft dat de Sowjet-Unie op het ogenblik niet overweegt* financiële hulp voor de bouw van de dam aan te bieden. Zoals bekend hebben de Verenigde Staten en Engeland gewei gerd Egypte deze financiële hulp te verlenen. jj[lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlj Helikopter redde 1 jongen uit zee I bij Scheveningen jg De helikopter van Aero Ypen- M burg N.V., met als piloot de nee;- E. J. W. Schuller, heeft gistermiddag, toen hij een recla- mevlucht boven Scheveningen maakte, een U-jarige jongen N. L. O., die te ver in zee was ge- gaan. gered. Daartoe moest de helikopter zijn reclamepak af- gooien. De machine daalde tot hij met zijn „schaats" in het wa- ter kwam, waardoor het jon- getje op de „schaats" kon klim- men. De helikopter vloog weer naar de kust, waar het knaapje door enige mensen van de |jj „schaats" werd afgehaald. Krimpenerwaard. Alles wat hij op zijn weg ontmoette, werd in de lucht geslingerd. Sloten werden leeggezogen en de ruiters met hooi maakten een luchtreis. Bij de boerderij van de heer T. Slinger land trok de wervelstorm, die ge paard ging met een geweldige slagregen en onweer over het erf. Het woonhuis bleef gespaard, maar van de wagenschuur werd een groot gedeelte van de pannen weggerukt. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Hotel ingestort te Parijs; vijftig mensen bedolven. Een hotel in de Parijse voorstad St. Denis is tegelijk met een aangren zend huis zondagmorgen vroeg inge stort. Vijftig mensen werden onder 't puin begraven. Het gebouw zakte om twintig mi nuten over zes in elkaar. In de puin hopen van het hotel bevonden zich 43 personen, het aangrenzend huis had zeven bewoners. Het hotel van drie verdiepingen begon plotseling te verzakken, naar men aanneemt door bouwfouten van het ernaast gelegen pand. Er waren geen dodelijke slachtof fers. Twee personen werden zwaarge wond en twee lichtgewond. Documenten gestolen uit auto van Beiers minister Uit de auto van een Beierse minis ter is vrijdag een tas met bijzonder heden van de plannen voor de Beier se atoomontwikkeling gestolen, aldus meldt de politie te München. De tas bevatte geen atoomgehei men, maar bijzonderheden van onder handelingen over de oprichting van een reactor voor wetenschappelijk onderzoek in Beieren, welke naar verwachting in de V.S. zal worden gekocht en door de Beierse staat en industrie gezamenlijk geëxploiteerd. Receptie aan boord van „De Zeven Provinciën" De commandant van het Neder landse smaldeel, dat momenteel een bezoek aan de Sovviet-Unie brengt, schout-bij-nacht L. Goslings, heeft of ficiële bezoeken gebracht aan de Ne derlandse ambassadeur J. van Ballu- seck en aan Russische autoriteiten. De Nederlandse zeelieden maakten excursies door de stad en bezochten verschillende bezienswaardigheden, onder meer de Hermitage en het Rus sische museum. Duizenden inwoners van Leningrad stonden langs de kade om „De Zeven Provinciën", „Friesland" en de „Zee land" gade te slaan. Het vlootensemble dansers, zangers en speellieden van het Russische smaldeel, dat vrijdag lig plaats heeft gekozen in de Rotter damse haven, is zaterdagmorgen in Amsterdam aangekomen en ontvan- fen door de burgemeester, mr. Arn. d' Ailly. Na de ontvangst ten stadhuize ver- Prof. Oud ernstig ziek. (Van onze parlementaire redacteur) Prof Oud, de voorzitter van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie en van de Tweede Kamer-fractie van de ze partij, is ernstig ziek. Zondagmorgen is hij in het Zuider- ziekenhiiïs in zijn woonplaats Rotter dam opgenomen, waar hij een spoed operatie heeft ondergaan aan de blin de darm. De operatie is gelukt, doch gezien de leeftijd van prof. Oud op vijf de cember aanstaande wordt hij zeventig jaar moet deze operatie ernstig ge noemd worden. Zondagavond was hij nog niet buiten levensgevaar. gastten de Russische officieren en matrozen de burgerrieester en een- grote groep bij het stadhuis verza-. melde Amsterdamse burgers op twee in het Nederlands gezongen liederen: „Het pannekoekemoedertje" en „Kom naar zee". Schout-bij-nacht Goslings, heeft zondag aan boord van de kruiser „De Zeven Provinciën" een receptie ter ere van admiraal Baikof, luite nant-generaal Konstantinof, de waarnemende commandant van het stadsgamizoen, en A. Koeznetsof, de vice-voorzitter van de gemeente raad van Leningrad, gegeven. Laatstgenoemde ontving later de onderofficieren van de Nederlandse schepen. Deze ontvangst werd ook bijgewoond door onderofficieren van de Sowjet-vloot. Schijnaanval op New-York. „Theoretisch ruim vier miljoen personen om het leven gekomen". Bij de schijnaanvallen die met atoombommen op grote delen van de Verenigde Staten zijn gedaan in de loop van een luchtbeschermings- oefening ,zijn theoretisch ruim 4.370.000 personen om het leven ge komen in het gebied New York New Jersey, waar in totaal 8 mil joen mensen wonen. Er werd een aanval met vijf wa terstofbommen gesimuleerd, waar door het gehele gebied in puin zou zijn gelegd. Desondanks wordt aan genomen dat meer dan 1% miljoen personen de aanval ongedeerd over leefd hadden. Ook op andere delen van de Ver enigde Staten werden schijnaanval len gedaan, waarbij in totaal 125 atoom- en waterstofbommen „ont ploften". Aanslag op Chinese vice-premier in Tibet. Naar eerst thans bekend wordt, is twee maanden geleden in de oostelij ke provincie Kham van Tibet een aanslag gepleegd op de Chinese vice- ministerpresident Tsjen-Yi. De aanslag geschwdde tijdens een openbare bijeenkomst. De woedende bevolking liep de Chinese lijfwacht van de minister die een bezoek aan Kham bracht onder de voet en kon slechts op het laatste ogenblik ver dreven worden doordat de wacht het vuur op de menigte opende. Er vielen vele slachtoffers. Prins der Gastronomen" gedood bij val uit raam Maurice Curnonsky. Frankrijks 83- jarige „prins der gastronomen", is zondag als gevolg van een val uit het raam van zjjn woning in Parijs over leden. Curnonsky, wiens eigenlijke naam Maurice Édmond Sailland was, schreef 72 boeken, waaronder romans en werken over de gastronomische schatten van Frankrijk. Hij stichtte in 1939 de „Academie der Gastrono- Zaterdag zijn te Ascot Enge- land) paardenraces gehouden. waarbij het twee jaar oude paard Collusion" van sir Winston Churchill de Rosslyn Stakes won. Op de foto ziet M men koningin Elizabeth, de ko- M ningin-moèder, die sir Winston M de hand drukt. Op de voor- grond koningin Elizabeth. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Staking in Britse auto industrie niet meer te vermijden? De bij het arbeidsconflict bij de B.M.C. (British Motor Corpora tion) betrokken vakbonden hebben een laatste verzoeningspoging van de zijde der directie van de hand gewezen en het bevel gegeven, dat de bijna 50.000 arbeiders met in gang van heden zullen staken. Daar men er op voorbereid is, dat de staking lang zal duren, hebben de vakbonden een landelijk fonds ingesteld om de strijd te financie- De staking bjj de dertien automo bielfabrieken van de B.M.C. geldt als protest tegen het ontslag van 6000 collega's. Jongetje in zee verdronken Zondagmiddag is het achtjarig zoontje van de familie K. uit Midden- meer nabij Callantsoog in zee ver dronken. Het knaapje had zich te ver in zee begeven en is te laat opge merkt. Romme sloeg vice-premierschap af (Van onze parlementaire redacteur) Zaterdag vernamen we nog van de woordvoerder van de kabinetsforma teur, dat inderdaad verwacht wordt, dat dr. Drees zich hedenmorgen naar de koningin zal begeven om haar mede te delen, dat hy de opdracht tot kabinetsformatie niet kan aanvaarden. In tegenstelling tot bepaalde be richten, die in sommige bladen ver schenen zijn, kan volgens de woord voerder worden medegedeeld, dat de heren Tilanus van de C.H. en Zijlstra van de A.R., hoewel zij ten aanzien van sommige punten van het pro gram enig voorbehoud maken, zich bereid verklaard hadden het te aan vaarden. De Anti-Revolutionaire Tweede Kamerfractie zal maandagavond in vergadering bijeen komen. Wij vernamen, dat zij het niet geheel eens is met de formulering, die dr. Drees blijkens het voren staande door zijn woordvoerder heeft laten geven aan haar hou ding tegenover het ontwerp-rege- ringsprogramma. De anti-revolu tionairen hadden wel degelijk eni ge bezwaren en hun standpunt was vry afwijzend. Prof. Oud van de V.V.D. heeft steeds voorbehoud gemaakt; tij dens het laatste onderhoud, dat hij met de formateur heeft gehad, heeft hij zich over al of niet aan vaarding van het program niet uitgesproken, daar hij er, zoals bekend is, van uitging, dat de be spreking van de kant van de for- In de City van Londen zijn resten gevonden van een Romeins fort dat tussen 75 en 100 na Christus gebouwd moet z\jn, voordat de stad ommuurd was. Het fort is uitgegraven op een door de bombardementen vrijgekomen terrein aan Falcon Street, ten noordwesten van de St. Paul's kathedraal. Het eerste stuk dat men heeft blootgelegd, is de noordelijke toren van de westelijke poort. Het hele fort moet een oppervlakte van circa 160 vierkante meter beslaan. W. F. Grimes, de directeur van het „London Museum", die belast is met de opgravingen, heeft deze vondst van groter belang genoemd dan de ont dekking van de tempel van Mithras, twee jaar geleden. Tevoren immers had men nimmer afdoende bewijzen gevonden dat er in het gebied van Londen ooit een romeinse bezetting was geweest. De fundering van het fort bestaat uit grote blokken zandsteen, die vol gens de archeologen uit Maidstone moeten zijn aangevoerd. Omstreeks 200 n. Chr. is het fort opgenomen in de stadsmuren. In de Braakmanpolder, nabij de brug in de Middenweg, is in vier da gen tijd met goed gevolg de bliksem operatie Zwembad" uitgevoerd Woensdag begonnen vijf motorspui ten van de B.B. uit Terneuzen de na bij de brug gelegen plas leeg te pom-1 pen (tweeduizend liter water per mi nuut) en legde men de talud voor een kinderbad donderdag werden de ge vaarlijke. soms rond twee meter diepe „putten" in de kom dichtgemaakt, vrijdag en zaterdag schakelde men een bulldozer in voor de egalisatie en zóndag was het geïmproviseerde zwembad, met „bassins" voor kinde ren, jongeren en volwassenen in deze uitloper \an de Braakmanbreek ge reed! Compleet met een afrastering. Deze „biiksemoperatie „Zwembad" werd uitgevoerd onder „directie" van de gemeenten Hoek, Biervliet en Phi lippine en met medewerking van Do meinen en van de B.B. uit Terneuzen. Zoals bekend werd reeds geruime tijd rond het recreatie-in-wording in de ■Braakman van de natuurlijke zwem- gelegenheid gebruik gemaakt, maar dit leverde vooral voor kinderen wel enig bezwaar op Vandaar dat de drie samenwerkende gemeenten in de Braakman na enig overleg het ini tiatief namen tot deze „operatie". Prompt kreeg men de spontane me dewerking van de Dienst der Domei nen, die dertig man ter beschikking stelde voor het verrichten van de no dige werkzaamheden. Donderdag j.l. werd begonnen en zaterdagmorgen rond half twaalf kon het tijdelijk aan gebrachte „afsluitdijkje" worden door gestoken en stroomde het zwembad vol. Een geïmproviseerd plechtig- heidje, midden in de Braakman, ge houden in tegenwoordigheid van o.a. de burgemeesters van Biervliet, Phi lippine en Hoek, de heren A. P. Kos- tense, P. J. L. van Hoek en A. F. Hanssens en van de heer J. A. Akker man van de Dienst der Domeinen. Er werden geen toespraken ge houden, niemand had „een eerste spade" in de grond gestoken, maar er was zonder meer aangepakt. Een goede belofte voor de nabije toekomst, waarin immers de leden van de recreatie-commissie v de Braakman, waarin ook de hier genoemde initiatiefnemers zitting hebben, advies aan Gedep. Staten zullen moeten uitbrengen over het te scheppen grote recreatie-oord. Intussen is dit zwembad dan gereed. Het omvat een kinderbad (diepte 50 cm.) een ..bassin" voor grotere kinde ren (tot een diepte van 1.10 meter) en nog een afdeling tot een diepte van 2 meter. Bovendien zal er rondom een beplanting worden aangelegd en komt er nog een kampeerterrein met 'n op pervlakte van rond 6 H.A. In de on middellijke nabijheid van deze „Braakman-badplaats", die aangeduid zal worden met een bord waarop het woord „Zwembad" zal komen te staan, is voorts een parkeerterrein in aan leg en bij de Grote Kreek is intussen ook al een grotere ruimte voor recre atie vrijgemaakt. Het eerste begin is er en het is een goed begin geworden! mateur slechts een inlichtend ka rakter droeg. Wat prof. Romme betreft, verna men w(j nog, dat hy het- aanbod van dr. Drees om vice-minister-president te worden, heeft afgeslagen, omdat hy de opheffing van de maatregel dat de huwende ambtenares ontslag verleend zal worden niet met z(jn ver- antwoordeiykheld wenste te dekken. Indonesische vakbond tegen Nederlandse kapiteins. De Unie van Havenarbeiders en zeelieden te Semarang heeft er giste ren bij de Indonesische regering op aangedrongen om alle kapiteins van twee Nederlandse scheepvaartmaat- schappijen, die „de Indonesische ar beiders en het volk hebben beledigd", het land uit te wijzen of te deporte ren. De Unie noemde de Koninklijke Paketvaartmaatschappij en de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" in haar beschuldigingen. De Nederlandse kapiteins van bei de maatschappyen zouden hun Indo nesische bemanningen hebben bele digd door „een lange reeks van on gepaste bejegeningen". Dodelijk ongeluk te Bergen op Zoom Toen de 62-jarige H. v. d. B. uit Bergen op Zoom op de Antwerpse straatweg bij de Zeeuwse weg op de bromfiets de weg overstak, lette hij niet op het verkeer. De man werd door een achterop komende vrachtau to gegrepen en tegen de grond ge slingerd. Zwaargewond werd hy naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hrj zaterdagmiddag zonder bij kennis te zijn gekomen aan de verwondingen is overleden. Rebellen deden aanslag op trein bij Rangoon. Door een aanslag van rebellen op een trein tussen Rangoon en Prome in Birma, op tachtig km. afstand van eerstgenoemde plaats, zouden een honderdtal personen gedood en meer dan tachtig gewond zijn. De rebellen hadden vier zware mijnen op de spoorbaan gelegd en brachten "deze uit een hinderlaag in het oerwoud onder de trein tot ontploffing, nadat zij eerst een gepantserd escorte-voer tuig voorbij hadden laten gaan. Een gedeelte van de trein vloog in de lucht. De rebellen openden het vuur op het escorte, plunderden de trein, staken een wagon in brand en namen een aantal reizigers als gijzelaars DE VERWACHT... WESTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking en i de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen of iets hogere. ZON EN MAAN 24 juli Zon op 4.52 onder 20.44 Maan op 20.56 onder 6.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1