PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. Drees ziet kennelijk geen kans tot vorming van kabinet Commissaris der koningin opende het raadhuis in Schoondijke Zware overstromingen in West-Duitsland VERWACHT... '199e jaargang - no. 171 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. lew.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg, Nleuwstraat 43. telef 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 2C SCHIJNBARE TEGENSPRAAK IN DE FEITEN Koningin Juliana telefonisch op de hoogte gesteld (Van onze parlementaire redacteur) In de kabinetscrisis hebben zich enkele feiten voorgedaan, die er dui delijk op wijzen, dat dr. Drees geen kans meer ziet zijn opdracht, een ka binet te vormen dat geacht kan worden het vertrouwen van de Staten- Generaal te genieten, ie vervullen. Het eigenaardige is, dat het lijkt alsof er tussen enkele van die feiten een innerlijke tegenspraak ligt. Hier zijn deze feiten: 1Dr. Drees heeft door middel van zijn woordvoerder laten weten, dat hij nauwelijks meer enige mogelijkheid tot de formatie van een kabinet aan wezig acht. 2. Nadat hij door de afwijzing van het voorlopig regeringsprogram door de K.V.P. tot dit inzicht geko men was, heeft hy niettemin achter eenvolgens de fractievoorzitters, de heren Burger (arb.), Tilanus (c.h.u.), Oud (v.v.d.) en Zylstra (a.r.) ontvan gen. 3. Nadat hy vrydag met prof, Zijl stra geconfereerd had, heeft dr. Drees nog een onderhoud gehad met zyn partijgenoot mr. Burger. 4. Prof. Zijlstra deelde na het on derhoud met de kabinetsformateur mee, dat hij met spoed de Anti-Revo lutionaire fractie in vergadering bij een zou roepen. 5. Dr. Drees heeft vrijdagmiddag de koningin telefonisch op de hoogte gesteld van zijn conclusie, dat zijn kansen om nog te slagen tot een mi nimum gereduceerd zyn. 6. Er was vrijdag geen verdere ont wikkeling meer te verwachten. Deze feiten in onderling ver band bezien zijn als volgt te ver klaren: Dr. Drees heeft laten weten, dat hij nauwelijks" een mogelijk heid voor formatie aanwezig ziet, omdat hij niet openlijk het misluk ken van zijn poging bekend kan maken, vóórdat nij daarvan mede deling aan de koningin heeft ge daan. Dat dr. Drees er genoeg van heeft, staat vast en dat hij de ko ningin zal mededelen, dat hij de opdracht tot formatie van een ka binet niet kan aanvaarden, even eens. .Tenzij er een wonder ge schiedt. Maar welk wonder zou dit moeten zijn? Dr. Drees heeft de fractievoorzit ters ontvangen, omdat de afspraak daartoe reeds gemaakt was en om hun de afwijzing van zijn program door de K.V.P. mede te delen. We hebben goede gronden om aan te nemen, dat prof. Zijlstra de A.R.- fractie bijeengeroepen heeft, om haar de keus te laten, of zij voor de komen de vier jaar dr. Drees als minister president afwyst, en de leiding der pilllllllllllllllllllllH 1 Mededeling aan onze 1 abonnees. j Aan verzoeken van abonnees s om ons blad aan hun vakantie- M H adres (sen) op te zenden, zal ff fi onzerzijds gaarne worden vol- ff S daan. Ij De opgave daarvoor verzoeken p wij evenwel schriftelijk te f| p doen, liefst drie dagen voor de M H datum van ingang. p p De administratie. ïllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllH Vrijdagmiddag 'is het nieuwe raad huis van Schoondijke officieel ge opend, een gebeurtenis waarbij vooral ook de burgerij grote belangstelling toonde en die een bijzonder feestelijk karakter droeg. regering aan een ander overlaat, of dat men in elk geval prijs stelt op de handhaving van dr. Drees, als mi nister-president met wie prof. Zijlstra in het kabinet altijd uitstekend heeft kunnen samenwerken. Het is begrypelyk, dat prof. Zyl stra hier niet alleen de verantwoorde lijkheid wil dragen. Tevens zal hij met zyn fractie de consequenties van de mislukking van dr. Drees' pogingen willen bezien, consequenties, die uit eindelijk zelfs kunnen bestaan in een kabinet zonder de P.v.d.A. Dr. Drees heeft nog een brief aan de fractievoorzitters gestuurd. Ove rigens werkt hy aan de samenstelling van zyn rapport, dat wel als eindcon clusie het verzoek aan de koningin zal bevatten om van de opdracht ont heven te worden. Verwacht wordt, dat hy dit rapport maandag aan de koningin zal overleg gen. Ook Bondsraad aanvaardt Duitse dienstplicht De Westduitse Bondsraad heeft vrijdagochtend -goedkeuring gehecht aan het wetsvobrstel tot invoering van de dienstplicht. Het wetsontwerp, dat veertien da gen geleden door de Bondsdag is aan genomen, werd door de Bondsraad met 21 tegen 17 stemmen aanvaard. Door middel van de dienstplicht wil de Bondsregering 500.000 mam op de been brengen, van wie er 450.000 ter beschikking van de N.A.V.O. zullen worden geseteld. Of de dienstplicht, welke geldt voor mannen van 18 tot 45 jaar, een jaar of anderhalf jaar zal duren, zal na het zomerreces door het parlement worden uitgemaakt, dat dan een apart wetsvoorstel hierover te behandelen krijgt. Het wetsontwerp wordt wet, zodra het door president. Theodor Heuss is ondertekend. Fransen in Algerijnse hinderlaag: 34 doden In het Tessalah-gebergte, ongev eer veertig kilometer zuidelijk van Oran zijn Franse reservisten en gendarmes woensdag in een verraderlijke hinder laag gelopen. Er ontwikkelde zich een zeer hevige strijd, die aan 34 Fransen het leven zou hebben gekost. Hoewel de berichten over het ge beurde slechts traag doorkomen en geenszins volledig zijn, is wel geble ken, dat de Franse militairen, onder wie zich enkele hoge officieren be vonden, volkomen argeloos in de voor hen opgestelde val zijn gelopen. Er was in het betrokken gebied nog geen activiteit van de rebellen gesigna leerd. De Fransen, die zo onverhoeds werden aangevallen hebben zich in de pas, waar de aanval werd ingezet, onmiddellijk heftig teweer gesteld. Intussen werden in allerijl versterkin gen aangevoerd, waaronder raket-af vurende jagers, die de overvallers om. singelden en hevig bestookten. M Met een vlaggenparade voor het Goese stadhuis, is vrijdag- M avond een groot internationaal ff gymnastiek- en volksdansfeest n geopend. Tijdens het hijsen van cle Oostenrijkse, de Duitse en de Nederlandse vlag, zong de |j r.-k. gemengde zangvereniging „Arti et Amicitia" de res- m pectievelijke vólksliederen. H (Foto P.Z.C.) 1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll KORTE PREDIKATIE Wij hebben hier geen blijven de stad, maar zoeken de toe komende". Hebr. 13 l!,- Wij bouwen huizen, liefst veel hui zenja hele stadsgedeelten schieten als paddestoelen uit de grond. En we richten die woningen in, soms zelfs met de hulp van de binnenhuis-archi tect. Officiële instantie-'s organiseren tentoonstellingen in „goed wonen Economie en comfort zijn daar de slagwoorden. Allemaal niets op tegen, integen deel; en voor ieder huis, dat betrok ken wordt, mogen wij dankbaar zijn. Alléén: hier liggen ook gevaren, vlak voor de deurWant de aandacht voor ;i „hier en nu" dreigt dermate één zijdig gespannen te raken ten opzich te van de dingen van deze aarde, dat wij vergeten 't koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid En de tekst boven deze overden king legt de hand op onze schouder en dwingt ons tot rekenschap, zoals 't woord van God zó vaak een cor rectieve functie vervult. Immers, wij blijven niet in de stad, die deze wereld is, hoe solide en eco nomisch en comfortabel onze woning ook is. Een eeuwige woning is hier niet te vinden, want de blijvende stad ligt immers aan de andere zijde! En daarmee worden onze gedach ten als met gewéld los gemaakt van de dingen dezer wereld. U vraagt: waar is dan die blijvende stad? De Bijbel zegt: hei is de stad van God, anders gezegd: 't nieuwe Jeruzalem, de stad, die fundamenten heeft. Dat betekent dus: deze wereld heeft geen fundamenten. Dat wil zeggen: ondanks ons „goed wonen" geeft deze wereld geen ze kerheid en geen veiligheid. Deze we reld is maar drijfzand, waar toe in wegzakken en in onder gaan. Daarom hebben wij een stad met fundamenten nodig, de stad Gods, waarvan de Bijbel ons zegt, dat deze stad Gods éénmaal zal neerdalen uit de hemel, en waar de Bijbel óók van zegt, dat we deze stad moeten en mo gen zoeken.' Een. grote troost intussen, dat die blijvende stad er is: zij behoeft door ons niet gebouwd te vjorden. Zij is Gods bouwvjerk, en zij zal éénmaal komen, op Gods tijd. Want: haar komst is geheel en al Zijn werk'. Toch komt zij alléén, voor wie haar zoeken: 't komen van de blijvende stad is Gods werk, maar: 't zoeken van haar is ons werk! Daarom is ons leven een voortdu rend zoeken, maar ook: een zoeken, omdat wij gevonden zijn en opdat wij zullen vinden. De stad Gods zoekt ons, en vjij zoeken haar en wij hebben elkaar al gevonden enwij zullen elkaar vin den voor eeuwig! Terneuzen P. A. v. d. Vlugt Drie doden bij ontsporing van trein in Frankrijk Een sneltrein naar Marseille is even buiten het station van Grenoble ont spoord. Een der wagons kantelde. Drie passagiers werden gedood en zeven licht gewond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met voornamelijk in het zuidoosten van het land enkele verspreid optredende buien, zwakke tot matige wind tussen oost en noord Dezelfde of iets hogere middagtem- peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 22 juli Zon op 4.49 onder 20.47 Maan op 20.10 onder i.32 23 juli Zon op 4,50 onder 20 46 Maan op 20.35 onder 5'.36 HOOGTEPUNT VAN OOGSTFEESTEN „Sluitstuk van wederopbouw", maar er is nog veel te doen SCHOONDIJKE heeft na ruim tien jaar weer een representatief raadhuis, dat dan vrijdagmiddag officieel geopend is, nadat het reeds enige tijd geleden officieus in gebruik was genomen. Het is een feestelijke opening geworden, het hoogtepunt van de oogstfeesten, die dit jaar voor het eerst in Schoondij ke gehouden worden en waarvan burgemeester F. A. van Rosevelt nog eens verklaarde, dat het in de bedoeling ligt deze feesten jaarlyks te herhalen. De commissaris der koningin in Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot, die vergezeld van zyn echtgenote naar Schoondijke was gekomen, verrichtte de officiële opening, waartoe gemeenteraad en genodigden in de raadszaal byeen waren ge,komen, in een buitengewone raadszitting. Tevoren was de commissaris der koningin aan de grens van de feeste lijk vlaggende gemeente verwelkomd en hadden herauten te paard, opge steld voor het raadhuis, de plechtig heid aangekondigd. In de stijlvoile raadszaal sprak bur gemeester Van Rosevelt vervolgens een woord van welkom, in het bijzon der tot jhr. De Casembroot en diens echtgenote en tot de leden van Gedep. Staten, de heer A. Schout en ir. G. P. M. Dikötter. In zijn toespraak, memo reerde de burgemeester allereerst en kele feiten uit de geschiedenis van Schoondijke, waarbij hy er o.m. aan herinnerde, dat'op 23 augustus 19Ö0 het eerste „officiële" raadhuis van Schoondijke geopend kon worden. Te voren had men in de bovenzaal van een koffiehuis vergaderd. In september 1944 werd het raad huis verwoest en sindsdien heeft men zich moeten behelpen met noodloka- len. Geen wonder dus, dat burgemees ter Van Rosevelt zijn grote vreugde uitsprak over de totstandkoming van dit nieuwe, alleszins fraaie raadhuis en dat hij zijn grote erkentelijkheid betuigde tegenover allen, die op eni gerlei wijze hadden bijgedragen tot de bouw van het gemeentehuis. Met name ook zwaaide hij. woorden van lof toe aan de architect, ir. S. J. van EmMi uit Delft. Spreker noemde het nieuwe raad huis het sluitwerk van de wederop bouw, maar hij wees er op dat er niet temin nog veel werk aan de winkel is in Schoondijke. Burgemeester Van Rosevelt noemde in dit verband o.m. de bouw van een gereformeerde kerk en het feit, dat men in zijn gemeente nog altijd negentig bewoonde noodwo ningen telt. Hij besloot zijn toespraak met de wens, dat in het nieuwe raad huis vele goede en wijze besluiten ge nomen zouden mogen worden, in het belang van Schoondyke. Volharding. Hierna verkreeg de commissaris der koningin het woord, die o.m. opmerk te dat zijn vader, als lid van Gedep. Staten, in 1900 nog had meegewerkt om het eerste raadhuis van Schoon dijke tot stand te doen komen. Hij prees voorts de taaie volharding van de heer Van Rosevelt, betoond bij de verwezenlijking van de plannen voor de bouw van dit raadhuis en memo reerde ook enkele feiten uit Schoon- dijkes historie. Terloops sprak commissaris er nog zijn verwondering over uit, dat vele Zeeuws-Vlaamse ge meenten een vry sober gemeentewa pen voeren, terwijl de historie van dit gewest toch rijk genoeg is om zinvol ler onderwerpen te vinden. Nadat hij nog geconstateerd had. dat „Schoon dyke0 zijn naam, dank zij de prachti- (vervolg op pagina 5). Weersverbetering (Van onze weerkundige medewerker) Na in Zeeland tien tot vijf- j tien millimeter regen te heb- I ben gebracht, is een storing uit j Frankrijk afkomstig weer naar j het zuidwesten teruggetrokken. Dit had tot gevolg dat gisteren reeds flinke opklaringen voor- j kwamen. In de noordelijke pro- j vincies kwam het nog tot en- kel^ warmte-omweders. Het ho- gedrukgebied, ten noorden van j Schotland gelegen stuurt een uitloper over de Noordzee in de richting van ons land, het- geen een langzame weersverbe- tering betekent. De kans op buien neemt af terwijl er ge- durende het weekeinde flinke periodes van zonneschijn ver wacht mogen worden zodat ook de temperatuur in de middag weer tot boven de twintig graden Celsius zal stijgen. Bo ven de Oceaan leeft de depres sie-activiteit weer op zodat op wat langere termijn bezien het zomerweer toch nog wisselval lig zal blijven. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Oogsten vernield, vee verdronken Overstromingen tengevolge van zware regenval hebben in grote ge bieden van West-Duitsland dorpen geïsoleerd, wegen onder water ge zet en oogsten vernield, aldus heeft de Westduitse politie vrijdag me degedeeld. Tussen Frankfort en Neurenberg heeft de buiten haar :rs getreden rivier de „Aschaff" dorp Laufach en de hoofdweg Würzberg en Frankfort van afgesloten, plaatsen was het Aschaff-dal veranderd in een reus achtig meer. In Westfalen is de Diemei op een aantal plaatsen bui ten haar oevers getreden. De Weser en de Rijn, zo werd meegedeeld, stijgen snel. Duitse boeren verzetten zich tegen de Britten Ncdersaksische boeren hebben zich in de afgelopen dagen heftig verzet tegen oefeningen van Britse pantser troepen in het noordelijke deel van de Lüneburger heide. Een boer wierp zich voor een tank op de grond. Toen de commandant hem aanmaande op te staan, omdat hij hem anders zou overrijden, kwamen andere boe ren met een geweer en knuppels aan gelopen. Men meldt uit andere dorpen, dat boeren met stenen naar de mili taire voertuigen gooiden om ze uit hun velden te verjagen. De dijk langs de rivier de Aller is door het stijgende water op vijf plaat sen doorgebroken. Het water kwam zo snel in Hülsen, dat de boeren geen kans kregen hun vee uit het bedreig de gebied weg te halen zodat veel die ren verdronken. Het Amerikaanse leger heeft giste ren manschappen, voorraden en uit rusting ter beschikking gesteld van door overstromingen getroffen plaat sen. De Duitse autoriteiten hebben het gebied rond de rivieren Eder, Fulda, en Werra, wier peil onrustbarend stijgt, tot rampgebied verklaard. Een Duitse veearts, diens vrouw en twee kinderen werden ernstig gewond, toen" een brug, waar zij met hun auto overheen reden, door het snel stromende water onder mijnd bleek en instortte. De Amerikaanse bevelhebber in het getroffen gebied heeft reeds dekens en grote aantallen zand zakken aan de dorpelingen laten uitreiken. Ook van Wereldbank geen hulp bij bouw Assoeandam Bij de zetel van de Wereldbank te Washington werd gisteren officieel bevestigd, dat de intrekking van de Britse en Amerikaanse aanbiedingen voor financiële steun aan Egypte voor de bouw van een stuwdam in de Nijl bij Assoean automatisch tot gevolg heeft dat het aanbod der bank voor een lening van 200 miljoen dollar voor de financiering van het betreffende project komt te vervallen. In dit ver band wordt door de Wereldbank er aan herinnerd, dat het in december 1955 door de regeringen van de Ver enigde Staten en Engeland in samen werking met de Wereldbank gedane aanbod tot steunverlening niet alleen een gezamenlijk aanbod betreft, dooh ook een in zijn geheel onsplitsbaar aanbod. Wagtmans in gele trui Na de vijftiende etappe van de Tour de France" kwam de Nederlander Wout Wagtmans in het bezit van de gele trui. (Voor verslag zie pag. 3) vwwv\*wvv\wwwvwvv

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1